NEUS Nieuu/ Ingrijpende hervormingen voor religieuze orden en eonoreooties ^WEEK Felle brand met explosies in Amsterdamse apotheek Inkomensgrens thans f 2400.— Aanpassing van het apostolaat aan de eisen van deze tijd Een „derde macht" zou P.v.d.A. welgevallig zijn len sa- srgoed a interlock 5?5 EKENWEEK" v a f 12.40 f 19.00 u_ GRATIS 2 ZAKDOEKEN PROFITEREN: E MISSEN: EMTIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Sint V/iHibr or dus- Zondag Binnenkort hoogst belangrijk congres te Rome Vrij ongunstige vooruitzichten Drie priesters geëxcommu niceerd Heden keren 74 man uit Rusland terug Scheepsberichten Fles petroleum-aether viel omver Eén ernstig, drie lichtgewonden Evenals een om te bezuinigen Engelse verkenners vinden graf op Texel Kroniek en Kritiek kken met IOUW vanaE 'antalons m. ^95 e band vanaf O. leren vanaf 23° nS vanaf 2?^ ongens: vanaf 1?° »S vanaf If5 GRONINGEN NIJMEGEN succes in de maand \IBEK a.s. *even wij weer aan en broek, het voor geld terug! v a f 9 75 11 ALKMAAR t de dokter als U goed ik warme pyama of Hilckmann's advies en 'n voorspoedig herstel, ZOU HILCKMANN et liet bij deze schone bij e£ke pyama of nachthemd ontvangt mooie gekleurde 251 ■n streling voor uw verkouden neus Hcren-pyama's, prima flanel, met brande- bourghs 12.75 Alleraardigste flanel kinder-pyama's met leuke garn. 6.25 5.75 Met stijging p. maat. Nieuwste pullovers, wol 13.75 11.90 9.75 Plastic regenmantels de beste kwaliteit in wit en d.bruin 6.90 :ote mantelmode thans 49.50 68.— 79.— 87.— 39.75 54.50 78.— 5.75 19.50 24.75 29.75 s „ideaal" 23.50 ne sportieve rok 18.90 n regenmantels 49.75 ing: Alle wol, sajet, handschoenen, kousen, irken, ondergoederen, akenflanel voor OUDE man" Langestraat 27 887 DIKANTEN 1- en 2- usveremging mbevolen Wh halen voorbaat dank. namens Abonnementsprijs 14.65 per kwartaal, f 1-.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per mm., minimum f2.50; 'm alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangj-ijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad I Biüten God is 't nergens veilig. (Voodefy het ren H VAN HEDEN Pagina 3 Zaterdag 11 November 1950 46e Jaargang No. 12015 Kantoren: HOORN. Draaismgel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 VOOR DE KINDERBIJSLAG AAN ZELFSTANDIGEN De ministers van Sociale Zaken en Financiën hebben, teneinde tegemoet te komen aan de dien aangaande geuite wensen en mede met het oog op de omstandigheid, dat sinds de indiening van het wetsontwerp „Noodregeling kin derbijslag aan zelfstandigen" de kosten van het levensonderhoud zijn opgelopen, aanleiding gevon den de voorgestelde inkomens grens van 2000 gulden tot 2400 gulden per jaar te verhogen. De kosten, welke deze verhoging met zich medebrengt, zullen tus sen de 2.5 en 3 millioen per jaar bedragen, aldus de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Ver slag van de Tweede Kamer over bedoeld wetsontwerp. De regering meent, dat de ma ximale kosten der regeling een bedrag van 15 millioen per jaar niet te boven zullen gaan. Het percentage zelfstandigen, dat voor kinderbijslag in aan merking komt, zal, zo zeggen de ministers verder, in elk geval meer dan het in het Voorlopig Verslag genoemde cijfer van 20 bedragen. Aangenomen kan worden, dat in de gezinnen der landbouwers circa 600.000 kinderen beneden 16 jaar en in de gezinnen der niet-agrarische zelfstandigen circa 900.000 kinderen in totaal aan wezig zijn. Wordt op laatstbe doelde categorie het in het Voor lopig Verslag vermelde percentage van 48 voor het aantal kinderen beneden 16 jaar toegepast, dan zouden tezamen ongeveer 600.000 450.000 T.050.000 kinderen beneden 16 jaar in de gezinnen der zelfstandigen aanwezig zijn. Hierbij wensen de ministers ech ter op te merken, dat het zo juist genoemde percentage van 48 hun enigszins laag voorkomt, indien in aanmerking wordt genomen, dat in alle gezinnen tezamen het aantal kinderen beneden 16 jaar ongeveer 2/3 van het totaal be draagt. Een enigszins hoger per centage dan 48 lijkt hun zeer wel verantwoord. Huns inziens zou dit aantal kinderen gesteld kun nen worden op 1.100.000. TREINONTSPORING OP CENTRAAL STATION AMSTERDAM, 11 Nov. He denmorgen is op het Centraal Station te Amsterdam bij het vertrek van de trein van 0.7.46 uur naar Alkmaar een kleine botsing ontstaan met een range rende locomotief. Daarbij werd één reiziger aan het hoofd ge wond. Twee rijtuigen ontspoor den. De buitenzijden van het vierde en vijfde perron zijn niet bruikbaar voor het vertrek in de richting Zaandam. VATICAANSTAD (Exclusief K.N.P.). Van 26 November tot 8 December zal te Rome een internationaal congres van reguliere orden en congregaties worden gehouden, dat, gelet op de omvangrijke voorbereiding, waaraan door Z. H. de Paus een persoonlijk aandeel is genomen in veelvuldig contact met vele geleerden en ervaren personen op het gebied van het religieuze leven, tot de belangrijkste gebeurtenissen van het H. jaar zal gaan behoren. Spciaal zal aandacht worden besteed aan de aanpassing der religieuze orden en congregaties aan het moderne leven, waarvan de noodzakelijkheid reeds sedert lang werd aangevoeld. Naar het K.N.P. thans verneemt schijnen de voorgenomen hervor mingen in het grote geheel der religieuze orden en congregaties verder te gaan en van dieper in grijpende betekenis te zullen zijn dan velen tot dusverre hebben gemeend. Hoewel het op dit ogen blik nog volkomen voorbarig zou zijn het plan voor deze hervor mingen reeds als een voldongen feit voor te stellen, waarop gener lei wijzigingen of modificaties meer mogelijk zouden zijn, kan als bedoeling van de plannen toch worden aangegeven: het aposto laat in de gehele Katholieke Kerk nog beter aan te passen aan de noden en eisen van de tegen woordige tijd. Met het nodige voorbehoud en zonder te willen vooruitlopen op de komende be slissingen. die uiteraard de goed keuring van de hoogste kerkelijke autoriteiten behoeven, kan wor den bericht dat de hervormingen vooral zouden betreffen ie disci pline, het bestuur, de voorrechten en de eigendommen van alle reli gieuze instituten, zowel van de mannelijke als van de 'rouwe- lijke. Het schijnt, dat de voornaamste bedoeling van dé reorganisatie is, te komen tot een nauwere samen werking van de bestaande orden en congregaties en een groepe ring van gelijksoortige instituten. Zo zouden b.v. een aantal van de bedelorden gegroepeerd kun nen worden onder het patronaat van de orden van de H. Francis- cus en van de H. Dominicus. De religieuzen, die de regels van de H. Benedictus volgen, zouden kunnen komen onder het patro naat van de Benedictijnen en Trappisten. Op gelijksoortige wij ze zouden ander reguliere congre- Het Britse vliegkampschip Triumph" is uit de Koreaanse wateren, waar het o.a. deelnam aan de landingsoperaties te Intsjon, iri de thuishaven Porthsmouth teruggekeerd. Een lid van de bemanning toont vol trots enige souvenirs, een hoofd deksel, dat door Japanse koelies wordt gedragen en een Japanse miniatuur pijnboom, die hij uit het Verre Oosten heeft meegebracht. (Van onze weerkundige medewerker) Jammer genoeg is het weer de laatste dagen weer danig van de kook. Vooral gisteren was het bar slecht. Een uitgebreid regen- gebied trok over ons land tengevolge van een storing over de Golf van Biscaje, die koers zette in Oostelijke richting. De temperaturen bleven hierbij wel aan de hoge kant althans voor de tijd van het jaar, maar de neerslaghoeveelheden waren behoorlijk. Zo noteerde in een periode van gisteren 7 uur tot 19 uur het vliegveld Eelde 10 mm, den Helder 11 mm en Vlis- singen 12 mm. De Bilt spande de kroon met 17 mm. Voor het weekend zijn helaas de vooruitzichten niet bijzonder gunstig, daar er al weer een paar depressies op de loer liggen. Verwacht mag dan ook worden, dat de wind flink zal toenemen en er nog af en toe regen zal vallen. Na de frontpassage zal de neer slag in buien vallen waarbij nu en dan opklaringen voorkomen. De temperatuur zal echter weer gaan dalen. De maximum temperatuur van gisteren bedroeg te den Helder en Twente 11 graden, terwijl het kwik te Beek zelfs tot 15 gr. opliep. gaties geplaatst kunnen worden onder het patronaat van de Socië teit van Jezns, van de Redemp toristen, van de Salesianen en van de Lazaristen, al naar gelang het karakter van hun regel en de aard van hun apostolaat. Het schijnt wel in de bedoeling te lig gen dat het karakter van dit patronaat niet slechts nominaal zal zijn, maar ook een zekere vorm van jurisdictie zal insluiten. Zonder op enigerlei wijze te kort te willen doen aan het con templatieve leven, dat overigens bij alle orden en congregaties voorop moet staan, zullen toch alle leden van orden en congre gaties op de een of andere wijze doeltreffend ingeschakeld moeten worden in het grote actieve apos tolaat van de Kerk in de moderne wereldomstandigheden. Dit laatste zal vooral het geval zijn voor de verschillende vrouwelijke orden, congregaties en instituten. De regels van vele kleine orden en congregaties, minder talrijk in ledenaantal dan bovengenoemde, zullen aan een algehele herzie ning worden onderworpen. De vrouwelijke orden en con gregaties zullen eveneens onder het patronaat van een viertal grotere orden en congregaties worden gesteld Een van de leidende figuren van het congres zal Pater Ric- cardo Lombardi van de Sociëteit van Jezns zijn. Pater Lombardi heeft ruim een jaar geleden, in het maandschrift „Civilta Catto- lica", een opmerkelijk artikel over dit onderwerp gepubliceerd. Terwijl hij er daarbij op aan dringt, dat alle religieuze instel lingen hun eigen karakter, dat de stichter eraan heeft gegeven, moeten bewaren en de leden naar een hogere trap van geestelijke volmaaktheid en inwendig gees telijk leven behoren te streven, acht pater Lombardi het tijdstip aangebroken om te breken met enige gewoonten en gebruiken van sommige instellingen, die eeuwen geleden zijn ingevoerd en die nu dikwijls geheel nutteloos en soms zelfs schadelijk zijn voor de tegenwoordige tijdsomstandig heden. Tot de door pater Lombardi en in een artikel in de Osservatore Romano" gisteren verder met na me genoemde punten, behoren o.m. de bepalingen van enige vrouwelijke orden over de zgn. „bruidsschat", die met het oog op de huidige ontredderde financiële wereldbeschouwing als schadelijk worden beschouwd en die over de clausuur, voorzover zij betrek king hebben op vormen van ar beid waarvoor geen emplooi meer bestaat. Ook de commerciële acti viteit van sommige religieuze in stellingen in sommige landen op het gebied van het uitgeven en drukken van Katholieke lec'uur, zal moeten worden getoetst aan de mogelijkheid, dit apostolaat thans aan de lekene Ver te laten. Een volgend punt vormt de ver deling van de priesters over de bisdommen, waaronder er zijn die er nijpend gebrek Djin hébben, terwijl andere bis" ,men met een groot asintal priesters zijn gezegend. Zulks geldt niet alleen voor de Zuid-Amerikaanse Staten en door de oorlog geteisterde lan den, maar ook voor Frankrijk en Italië. De Paus zou gaarne zien, dat de kerkelijke wetgeving, met in achtneming van vele persoonlijke belagen en omstandigheden van de priester in kw estie, op dit punt een zodanige elasticiteit zal verkrijgen, dat de seculiere gees telijken het niet als een offer, maar als een natuurlijke plicht beseffen voor de uitoefening van de priesterlijke bediening naar de plaats geroep ente worden, waar hun tegenwoordigheid nuttiger is dan in het bisdom, waartoe zij door geboorte of door hun oplei ding tot de priesterlijke staat be horen, aldus het K.N.P. VATICAANSTAD. Gisteren is de ex-communicaite bekend gemaakt van drie katholieke geestelijken in Joego-Slavië, die „ongehoorzaam bleven, ondanks herhaalde vermaningen". Volgens de laatste gegevens van het Vaticaan zijn in Joego- Slavië na de oorlog 228 katholieke geestelijken terechtgesteld en 1726 tot gevangenisstraffen ver oordeeld. NIEUW OFFENSIEF DER AMERIKANEN 11 Nov. (Reuter). De strijd krachten van de Ver. Naties hebben Zaterdag in Noord-West- Korea een nieuw offensief inge zet. 74 mannen van de uit Russische gevangenschap teruggekeerde groep Nederlanders zijn gister middag uit het kamp Friedland op transport gesteld naar Neder land. Zij zullen Zaterdagochtend half negen per trein bij Olden- zaal arriveren en vandaar per bus verder reizen naar het kamp te Amersfoort. Van de honderd teruggekeer den zijn er waarschijnlijk dertien van Duitse nationaliteit. Van de overige dertien, die niet naar Ne derland wensen te gaan, zijn er enkeion, die hun familie in Duits land hebben, terwijl de rest het om andere redenen wenselijk heeft geoordeeld niet naar Neder land terug te keren. In het demobilisatie-centrum in Amersfoort zullen de 74 o.m. aan een geneeskundig onderzoek wor den onderworpen, terwijl zij uit gebreid zullen worden onder vraagd door de commissie voor opsporing van vermiste Neder landers. Kota Inten, Djakarta-Rotter dam, 9 November van Port Said. Oranje, Djakarta-Amsterdam, 9 November van Colombo. Empire Brent (rep.) Djakar ta-Rotterdam, 9 November 750 mijl O.Z.O. Guardafui. Waterman, Djakarta-Rotter dam, 9 November 500 mijl O.Z.O. Guardafui. Zuiderkruis, Rotterdam-Pu- san, 320 mijl O.Z.O. Guarda fui. Het troepenschip Grote Beer" is gisteren van Amsterdam naar Nieuw-Guinea vertrokken. Aan boord bevinden zich o.m. de onlangs gevormde Ondersteuningscompagnie Nieuw-Guinea, waarvan een aantal militairen van het voormalige K.N.I.L. deel uitmaakt, die hun gezinnen naar Nieuw-Guinea meenemen. Een kijkje in de speciaal ingerichte baby-kamer. Met groot materiaal moest de Amsterdamse brandweer gisteren omstreeks elf uur uitrukken voor een uitermate felle brand in een apotheek in de Czaar Peterstraat, die ruim een uur in volle hevig heid woedde. De brand was ver- ■oorzaakt door het breken van een fles met 10 liter petroleum-aether, waarna de kachelwarmte de aetherdampen onmiddellijk deed ontbrandden. Een hevige explosie volgde, waardoor de werkster, een glazenwasser, een apothekers assistente en een spoelknecht ge wond werden. Eerst deden allerlei geruchten de ronde, dat de brand was ont staan doordat de werkster de kachel in de achter de winkel ge legen corridor wilde aanmaken, waarna plotseling een grote steek vlam naar buiten schoot. Een gla zenwasser was juist bezig één der ramen van het pand te lappen, toen hij de vrouw bij de kachel zag, daarna plots de steekvlam naar buiten zag schieten en de kachel zag ontploffen. De glazen wasser zelf werd door een sprin gende ruit tegen de grond ge slingerd. (Van onze parlementaire redacteur) Op de tweede dag van het begrotingsdebat liet de woordvoerder van de P.v.d.A. duidelijk blijken, tot de vorming van een „derde macht" hem welgevallig zou zijn. Bij voorbaat karakteriseerde hij deze macht al als een samenwerking van meer conservatieve elementen. Dat ook de A.R. zich daar thHis zon voelen, achtte de heer v. d. Goes van Naters zeer wel mogelijk. Een van de leidslieden van de A.R. had onlangs betoogd, dat het soms aangenamer was onder liberalen dan onder partijgenoten te verkeren. Wel vroeg de heer v. d. Goes zich af, waar in dat geval de plaats van de linkervleugel van de C.H. zou zijn? In deze vraag ligt waarschijnlijk de reden waarom de socialistische fractieleider de vorming van een „derde macht" met zoveel vreugde zou begroeten! Eenzelfde vraag stelde hij ten aanzien van de per soon Stikker. Voor de steun, die de WD het kabinet had toegezegd, gaf de heer v. d. Goes niet veel meer. Op de critiek en in het bij zonder op de afwijzing van Minister van Maarseveen, zoals die door de WD tot uitdrukking was gebracht, behoorde z.i. de nadruk te vallen. Over de verhouding tot de KVP zei de socialistische fractieleider weinig concreets, maar de toon was opvallend vriendelijker dan het vorig jaar. Prof. Romme werd een zeer spoedig herstel, toegewenst. Wat de kwestie-Spaak betreft, bleef de heer v. d. Goes van me ning, dat het Spaak was geweest, die de eenheid van België had ge red. Een vergelijking met Neder landse verhoudingen wees hjj af, maar dat gold ook voor de socialis tische partijen in beide landen. Over Duitsland liet de woord voerder van de P.v.d.A. zich een tikje gereserveerder uit dan mr. Oud de vorige avond gedaan had. Op militair gebied wenste hij een voorzichtige inschakeling. De op heffing van de oorlogsverhoudingen keurde hij goed, maar z.i. zou daar wel iets tegenover mogen staan. In dat verband dacht hij aan de Rijnvaartovereenkomst, de fixatie van de grenscorrecties en aan eco nomische prestaties. De heer Weiter en de heer v. d. Goes wezen beiden op het commu nistisch gevaar. Schilderde de heer Weiter de dreigende toestand in Azië, de heer v. d. Goes bleef meer op binnenlands terrein. Hij wees op de arrestatie van „een van onze collega's" en dat op een dag, waar- Op van communistische zijde in het „dat men de communisten niet van Voorlopig Verslag betoogd werd, onwettig optreden kon beschuldi gen". Over de arrestatie vroeg hij nadere inlichtingen en hij gaf daar bij b'ij voorbaat als zijn mening, dat ook anderen een minstens even zware rol zouden hebben gespeeld. Naast de ontwikkeling in Indonesië, waarbij hij andermaal een stuk ge schiedenis ophaalde, liet de heer Weiter vooral zijn aandacht uit gaan naar de financiële toestand, waarin ons land verkeert. Evenals de heren Schouten en Oud achtte hij bezuinigingen dringend nood zakelijk. In dit verband schoof hij weer zijn reeds meermalen geop perd denkbeeld naar voren, om hiervoor een commissie te benoe men op hoog niveau. Eerder op de middag was het wetsontwerp in zake de huisvesting van gerepatrieerden met de com munisten tegen aangenomen. De amendementen van de heer Ten Hagen (PvdA) sneuvelden. Met de Later is gebleken, dat de brand andere oorzaak had. Een 66-jarige knecht was in de kelder aan het opruimen en stootte daarbij een petroleum-aether fles omver. De knecht trachtte, door snel zaag sel over de op de vloer versprei dende lichtontvlambare vloeistof te werpen gasontwikkeling te voorkomen. De kelder stond ech ter in open verbinding met de corridor, waar de kachel reeds brandde. Onmiddellijk volgde de steekvlam. De werkster werd met ernstige brandwonden naar het Binnen gasthuis vervoerd. De twee licht gewonden slaagden er nog juist in naar buiten te komen. De winkel zelf stond na de ex plosie vrijwel direct in lichter laaie, terwijl het vuur eveneens oversloeg naar het sousterrain, waar alle chemicaliën waren op geslagen. Tijdens de brand klon ken steeds kleine ontploffingen. Van twee zijden werd het vuur met negen stralen, waarvan één schuim, bestreden. Evenals de apotheek brandde ook de eerste etage geheel uit. Door de grote rookontwikkeling waren de brandweerlieden genoodzaakt tij dens de blussingswerkzaamheden hun rookmaskers te gebruiken. Met veel moeite slaagde men er in de tweede etage het vuur woedde reeds tussen het plafond van de eerste en de vloer van de tweede etage te behouden. Te gen twaalf uur was men de brand vrijwel meester. De apotheek was toen één geblakerde ruïne OOST-WEST-DUITSE STROOMOVEREENKOMST BERLIJN. Oost- en West- Duitse functionarissen hebben gis teren te Berlijn de overeenkomst betreffende de uitwisseling van electrische stroom officieel gete kend. De nieuwe overeenkomst voorziet in de levering aan West- Berlijn van 400.000 kwh per dag door de Russische zone, ingaande 16 November. In ruil zullen West- Duitse centrales dezelfde hoeveel heid aan de Russische zone leve ren. (Van onze correspondent) TEXEL. Deze zomer ver dween een jacht bemand met En gelse Zeeverkenners bij een over tocht van Calais naar Dover spoorloos in het Kanaal. Nadien spoelden bij Texel twee lijken aan, gekleed in de uniform van zeeverkenner. Nog later werd een lijk gevonden bij Terschelling en dreven drie stoffelijk eoverschot- ten aan in de Duitse Bocht, die allen blijkens de nasporingen le den van de vermiste bemanning bleken te zijn. De zes omgekomenen zullen Woensdag 15 November a.s. op de Algemene Begraafplaats te den Burg (Texel) ter aarde worden besteld. De stoffelijke overschot ten die bij Terschelling en in de Duitse Bocht werden gevonden zullen die dag met de T.E.S.O. boot 's morgens om half elf van den Helder naar Texel worden overgebracht. Tevens zullen fami lieleden van de zes omgekomenen met dezelfde boot reizen om de laatste eer aan hun dierbaren te bewijzen. Een Engelse predikant zal een dienst leiden. heer Algera (A.R.) sloot minister Teulings echter een compromis. Ook de gerepatrieerden vanaf 31 Dec. 1948 zullen onder de werking van de wet vallen. Het wetsontwerp, waarbij de te korten van de ziekenfondsen uit het Vereveningsfonds worden ge dekt, werd z.h.s. aanvaard. De derde macht (Sm.) In de Tweede Kamer heeft mr. Oud van de V.V.D. r.og eens zijn voorkeur voor de z.g. politieke of parlementaire „derde macht" laten blijken. He* zal voorlopig nog wel een illusie blijven, want dr. Schou ten, de man van de A.R. gaf te kennen, dat hij principieel niet voor aansluiting bij zulk een z.g. „derde macht" voelt, die, wilde ze betekenis hebben, of „zoden aan de dijk zetten", toch minstens uit A.R., C.H.Ü. en V.V.D. zou moeten bestaan Zonder de A.R. betekent het wel een derde groep, maar zou nauwelijks van „macht" gespro ken kunnen worden. In dit licht bezien zijn de wensen van mr. Oud, ten aanzien van sterker invloed van zijn gewaande partij-groepering, zacht gezegd, nogal voorbarig. Men kan moei lijk „meer ministers" in dit kabinet voor zulk een gedroom de machtsgroepering verlangen, zolang de droom geen werkelijk heid geworden is. Voor de nor male meerderheid in het parle ment zal de regering voorlopig nog wel aangewezen blijven op de K.V.P. en de P.v.d.A. Dat blijft een realiteit, waarmee te rekenen valt. Wat de verdere toekomst, vermoedelijk wel pas na de verkiezingen van 1952, zal brengen moet worden afge wacht. Toch zien we ook op dit punt wel met een beetje span ning naar de, door zijn val ver traagde rede van prof. Romme uit Radio-perikelen (Sm.) Er is een comité doen de. een vereniging van niet- georganiseerde radio-luisteraars op te richten, niet-georganiseerd dan in die zin, dat ze geen gids- abonné, en daarmede tegelijk lid van een omroepvereniging zijn. Er zijn, ruw genomen, twee millioen luisteraars, waarvan de helft lid-abonné van een om roep is. In Nederland kan ieder een. met zijn gelijkgezinden, binnen het kader van de wet, een vereniging oprichten en als dit comité, naast de bestaande vijf omroepen, nog een vereni ging van niet-georganiseerde luistervinken oprichten wil, staat het hem vrij. Maar dan moet het uitgangspunt toch juist zijn. Men meent nu, dat de 2 millioen luisteraars, die de radio-„belasting" betalen, alleen al om dit feit, niet alleen deze verplichting op zich nemen, maar ook rechten krijgen. Accoord, het recht namelijk om te luisteren. Maar volgens mr. Enserinck zou dit ook het recht opleveren van mee te spreken in het beleid van de omroep verenigingen. Dit nu betwijfe len wij. Wie op grond van het betalen van zijn luisterbijdrage het recht tot luisteren ontvangt, krijgt daarmee immers nog niet het recht tot (mee) praten. Men zou kunnen zeggen, dat de leden van de radio-omroepen dat recht tot meespreken wel moeten hebben, en bij sommige omroepen hebben zij dat dan ook, zij het dan in nogal „ge trapte" vorm. In hoeverre bij voorbeeld ook bij onze K.R.O. een vorm van zulk een mede zeggenschap zou kunnen wor den gevonden, zou wellicht, als de feestroes van onze omroep voorbij is, eens bekeken kunnen worden. Maar dat recht van meespreken geldt dan zeker niet voor hen, die geen lid van een der omroepen zijn. Men be taalt zijn radio-bijdrage aan de P.T.T. (die er inderdaad de om roepen van laat mee profiteren), maar dat geeft recht om te luisteren. Wil men ook (mee) praten, dan zal men toch eerst lid van de omroep zijner keuze moeten zïjil! Brede basis? iiim.) Mr. Oud heeft in zijn oegrotingsspeech nog een merk waardig argument voor de „bre de" basis, die hij voorstaat, aan gedragen. Hij vindt, evenals trouwens andere sprekers, dat men het op financieel gebied meer in de b e z u i n ig i n g op de staatsuitgaven zal moeten zoeken, en als voorbeeld van na te laten, hoezeer ook wenselijke dingen, noemde hij de subsidie voor het kleuteronderwijs en de veelbesproken, maar weer te ruste gelegde kinderbijslag voor kleine zelfstandigen!*) Dat is in derdaad een merkwaardige ma nier, om de voorwaarden voor een brede basis te scheppen. tenz;j mr. Oud een meerderheid fixeren wil met de P.v.d.A.. •zonder bijv. de K.V.P. en de A.R., om van de C.H. nog niet te spreken. Voor een brede basis, zoals voor elke basis, zal toch een zeker politiek en geestelijk fundament aanwezig moeten zijn. Dat maakt men niet, als men twee zaken, die tot de ur gente punten met name van de K.V.P. behoren, voor het toe komstig beleid wil „afgrende len". Zou mr. Oud werkelijk niet oud genoeg zijn, om dat te beseffen? Juist een paar uur geleden verscheen de Memorie van Ant woord! - Red. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ENCELAND LONDEN, 10 Nov. (Reuter). De kruiser „Jacob van Heems kerk", waarmee Koningin Juliana en Prins Bernhard 21 November naar Engeland oversteken, zal bi het binnenvaren van de have' van Dover worden geëscorteer door vijf Britse torpedobootjager De Britse kruiser Cleopatra z' een koninklijk saluut afvoeren

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1