Nieuw 342 millioen voor financiering economische herstelprojecten Engeland nietaccoord met Europees leger Emigratieovereenkomst gesloten tussen Nederland en Australië Bij de diamanten verjaardag van Mgr. J. P. Huibers Ten behoeve van de Nederlandse wederopbouw: Steun aan de landbouw Vliegramp in Frankrijk Noodregeling 2 jaar verlengd President van Venezuela doodaeschotesi Capitulatie in Tibet? Begin 7957 van kracht EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Millioenen voor Nederlands economisch leven Sukarno houdt kaarten onder tafel Scheepsberichten Financiële verhouding Rijk en Gemeente Scholier gedood uit Zwolierkerspel 25.000 Nederlanders per jaar Prins Bernhard bezocht Tilburg Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per marn. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Builen God is *t nergens veilig. (Vondel) HET FEIT A S H VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 14 November 1950 46e Jaargang No. 12017 Kontoren: HOORN. Draafcingel 59, tel 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. tel 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Het lopende overleg met de Amerikaanse regering over de besteding van gelden uit de tegenwaarderekening der Marshall hulp heeft thans geleid tot overeenstemming over het vrij geven van 342 millioen gulden ten behoeve van Nederland voor de financiering van een aantal voor het economisch herstel belangrijke projecten. Van de thans vrijgekomen 342 millioen gulden is 250 millioen gulden bestemd voor de financiering van een aantal projecten, die reeds in de begroting voor 1950 zijn opgenomen. Hierdoor worden de staats uitgaven dus niet vermeerderd. Dit gedeelte van de onderha vige besteding der tegenwaar defondsen heeft betrekking op: herstel oorlogsschade landbouw (84 millioen gulden) weder opbouw boerderijen (32 mil lioen gulden) uitvoering Zui derzeewerken en andere pro jecten voor landaanwinning 53,2 millioen gulden) uit voering van cultuurtechnische werken (30 millioen gulden) herstel van oorlogsschade en wederopbouw van woningen (36 millioen gulden) wegen bouw (12'/2 millioen gulden) en bruggenbouw (1,8 millioen gulden) Behalve voor de financiering van de genoemde posten van de begroting 1950 is nog een bedrag van 92 millioen gulden bestemd voor de financiering van een aantal landbouwkun dige projecten, die nog niet zijn opgenomen in de staats begroting, doch die met name met het oog op de noodzake lijke verbetering van de Neder- landse"Betalingsbalans als zeer belangrijk moeten worden be schouwd. Voer de agrarische sector De 92 millioen, die is uitge trokken voor agrarische doelein den, wordt als volgt verdeeld: CANADEES TOESTEL NEERGESTORT PARIJS, 13 Nov. (Renter). Een Canadees vliegtuig met 53 personen aan boord, dat op weg was van Rome naar Parijs, is Maandagavond in Oost-Frankrijk in de Obiou-bergketen neerge stort. Dorpelingen verklaarden explo sies te hebben gehoord. Later zag men de vlammen uit het toestel slaan. Het toestel was door Canadese pelgrims gecharterd. Volgens de Canadese ambassadeur te Rome bevonden zich aan boord 46 Ca nadese pelgrims en een beman ning van zeven leden. TSJIANG KAI-SJEK DOET BEROEP OP CHINEZEN TAIPEH. 31 Nov. (Reuter). Tsjiang Kai Sjek, de nationalis tische Chinese president, heeft Maandag via de radio een be roep gedaan op de Chinezen op het vaste land om te weigeren deel te nemen aan de campagne in Noord-Korea. „Geen Chinese burgers mogen tegen de Verenigde Naties vech ten. Amerika is China's vriend. Er mogen geen Chinezen tegen de Amerikanen vechten," zo zei Tsjiang. „Indien je in Korea zijt, geef je dan over," aldus de pre sident. Generaal Wu Hsieu Chuan, de leider van de neqen afgevaar digden van communistisch China, die te Lake Success de kwestie-Formosa en andere vraagstukken in de Verenigde Naties zullen hespreken. lo. 50 millioen ter bestrijding van de t.b.c. onder het rundvee; 2o. 15 millioen voor de bouw van groenvoerdrogerijen; 3o. IOV2 millioen voor intensi vering van het kleine boerenbe drijf. Deze gelden worden besteed voor de bouw van silo's voor con servering van ruwvoeder, voor subsidiëring van weide-afraste ringen, voor de teelt van kruiden; 4o. 10 millioen voor de finan ciering van installaties tot ver werking van huisvuil, hetgeen ten goede zal komen aan de bo demvruchtbaarheid; 5o. 6V2 millioen voor landbouw kundig wetenschappelijk onder zoek, waarvan 2 millioen voor de Landbouwhogeschool te Wage- ningen en 4V2 millioen voor land bouwkundig onderzoekingswerk. Deze gelden zullen worden aan gewend voor verhoging van de bodemproductie en de verbetering van de voedergewassen, hetgeen een besparing inhoudt van de invoer van krachtvoer. V.S. VERZOEKEN BIJEENKOMST VEILIGHEIDSRAAD Desnoods zonder Chinezen LAKE SUCCESS, 13 Nov. (Reu ter). De V.S. hebben verzocht om een bijeenkomst van de Vei ligheidsraad op Woensdag of Donderdag ter behandeling van de kwestie van de „Chinese inter ventie in de Koreaanse oorlog". Een Amerikaanse woordvoerder zei, dat zijn regering sterk van mening is, dat de Raad voort moet gaan met deze kwestie, zon der dat hij moet wachten op de aankomst van de Chinese com munistische afgevaardigden. GENERAAL KRULS UIT V.S. TERUG Generaal Mr. H. j. Kruis, chef van de generale staf der Neder landse strijdkrachten is in Neder land teruggekeerd. Gen. Kruis heeft in de Ver. Staten en Cana da deelgenomen aan de werk zaamheden van de militaire com missie van het Atlantisch Pact. LONDEN, 13 Nov. (Reuter). De Britse onder-minister van buitenlandse zaken Davies heeft het Lagerhuis Maandag medege deeld, dat Groot-Brittannië niet in staat is de voorstellen te aan vaarden, welke voorzien in het oprichten van een verenigd Euro pees leger, onder verantwoorde lijkheid van een Europese minis ter van verdediging. Davies deelde dit mede toen hij namens de regering, een debat in het Lagerhuis over de Raad van Europa opende. Hij verklaar de verder, dat het de Britse rege ring niet mogelijk was deel te nemen aan een Europese federa tie, met een Europese grondwet als basis. „Engeland is voorne mens met de andere Europese landen samen te werken via de bestaande en daarvoor geëigende organisaties, zoals de Raad van Europa", aldus Davies. Davies verklaarde verder, dat Engelse binnenlandse twisten een voortzetting hebben gevonden in de Raadgevende Vergadering van STRIJD OM TIBET GEËINDIGD KALIMPONG, 14 Nov. (Reuter). China en Tibet hebben overeen stemming bereikt over een vre desregeling en de strijd is ge ëindigd, zo heeft een Indiase re geringswoordvoerder te Kalim- pong in Noord-India verklaard. Deze verklaring komt binnen 24 uur na de publicatie van het Tibetaanse volksleger dat met een kleine „symbolische strijdmacht" van Chinese soldaten te Lhasa is aangekomen. Ex-hoofdredacteur „De Misthoorn" veroordeeld tot zeven jaar De bijzondere strafkamer van de Amsterdamse arrondissements" rechtbank, heeft de 52-jarige voormalige hoofdredacteur van 't Nationaal-Socialistische blad „De Misthoorn," G. W. K. Kettmann, uit Amsterdam, veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van zeven jaar met aftrek van het voorarrest. MEVROUW HERTOGH TE SINGAPORE SINGAPORE, 14 Nov. (Reuter). De moeder van Bertha Hertogh, mevrouw A. Hertogh, is heden te Singapore aangekomen. „Ik zal al het mogelijke doen om mijn meisje terug te krijgen", zo deel de zij de aanwezige journalisten door middel van een tolk mede. Zij voegde hieraan toe, dat zij zou trachten Bertha voor de be handeling van de zaak voor het gerecht te spreken. Een functionaris van het Ne derlands consulaat en een Neder landse dame, bij wie mevrouw Hertogh in Singapore verblijf zal houden, begroetten haar bij haar aankomst de Raad van Europa en dat dit de Europese samenwerking heeft vertraagd. Hij betreurde het dat leden der delegaties het nodig hadden gevonden hun regeringen aan te vallen en daarbij de Raad gevende Vergadering als podium te gebruiken. Verzoek om een motie De regering verzoekt het Huis in een motie, waarin geen tegen stellingen worden opgeroepen, „nota te nemen" van de gang van zaken te Straatsburg. „Groot- Brittannië", aldus Davies, „heeft verplichtingen op grotere dan de Europese schaal aangegaan, name lijk door toe te treden tot het Noord-Atlantisch verdrag. De regering is bereid na te gaan op welke wijze een nauwere samen werking met de andere Europese staten kan worden bereikt". VRAAG AAN PRESIDENT OVER STATUS NW.-GUINEA DJAKARTA, 13 Nov. (Aneta). Op een bijeenkomst van politieke leiders in het plaatsje Negara op West-Bali werd aan president Sukarno tijdens diens bezoek de vraag gesteld wat er zal gebeu ren, indien op 1 Januari Irian niet bij Indonesië zal worden gevoegd. Sukarno antwoordde, dat de Indonesische regering op het ogenblik bezig is, Nederland er van te overtuigen, dat met het loslaten van Nieuw Guinea ook een Nederlands belang is gediend. Door het loslaten van Nieuw Gui nea door Nederland zou de thans nog bestaande conflict-situatie- worden beëindigd. „Ik kan u thans echter niet zeggen wat er zal geschieden, indien Irian niet aan Indonesië wordt „terugge geven". Dit is niet het moment om de troeven op tafel te leggen". Amarapoora (rep.), Djakarta- Rotterdam, 12 November bij Kaap Degata. Bengkalis, 12 November van Djakarta naar Bangkok. Johan van Oldenbarnevelt, Djakarta-Amsterdam, pas seerde 11 November Perim. Waterman, Djakarta-Rotter dam, passeerde 11 Novem ber Perim. Kota Inten, Djakarta-Rotter dam, passeerde 13 Novem ber Pantellaria. Oranje, Djakarta-Amsterdam, passeerde 13 November Perim. Zuiderkruis, passeerde 12 November Point Degalle. Met een gouden pen ondertekent Paus Pius XII de tekst van de Dogmaverklaring van Maria ten Hemelopneming, welke Hij op 1 November j.l. te Rome proclameerde. Bij de Tweede Kamer is het wetsontwerp betreffende voor zieningen inzake de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten ingediend. In de Men/orie van Toelichting wordt gezegd, dat de omstandigheden met zich meebrengen, dat de noodregeling met twee jaren moet worden verlengd. Als voornaamste feiten in de nota gelden, dat voorgesteld wordt de jaarwedderegeling bur gemeester en secretaris aldus te regelen, dat de uitkering van 75 procent met maximum van 4500 gulden voortaan voor alle ge meenten zal gelden (tot nu toe voor 785 gemeenten). In verband met de afschaffing van de ondernemersbelasting wat een weerslag he ft op de finan ciën van de gemeenten, is een regeling ontworpen die door middel van compensaties over de betreffende jaren daarin voorziet. Het verlies van dat deel der ondernemingsbelasting, hetwelk ten bate van het ge meentefonds kwam, zal ten aan zien van de jaren 1949 en 1950 worden gecompenseerd door achtereenvolgens 20 millioen en 100 millioen in het ge meentefonds te storten. Voor de individuele gemeenten (1949 en 1950) wordt deze compensatie geregeld door uit het gemeente fonds aan de gemeenten een uit kering te doen voor alle ge meenten gezamenlijk van 1.4 maal ƒ20 millioen is ƒ28 milli oen, elk Bijzondere regelin gen worden ook getroffen voor 1951. Het aandeel van het fonds in NEW-YORK, 13 Nov. (Reu ter). De president van Vene zuela, Carlos Delgado Chalbaud, is doodgeschoten. Er zijn nog geen bijzonder heden bekend. Chalbaud. voormalig minister van Defensie, nam in November 1948 de macht over, toen het leger de regering omverwierp. Hij deelde het volk toen in een radioboodschap mede, dat het leger de macht in handen had genomen, om de sociale vrede te herstellen, daar de regering Venezuela naar een bankroet leidde. OVERSTROMING DREIGT IN FRANKRIJK PARIJS, 13 Nov. (Reuter). Een groot deel van Oost-Frank rijk wordt met overstroming be dreigd, nu de rivieren na acht en veertig uur ononderbroken regen sterk zijn gestegen. Bij Grenoble is een hydro- elecfrische installatie door een grondverschuiving beschadigd en verscheidene alleenstaande hui zen en gehuchten in de buurt van Bourg zijn geïsoleerd, door dat de Ain buiten de oevers is getreden. Te Lyon heeft men voorbereidingen getroffen om een duizend-tal mensen die aan de oever van de Rhone wonen, te evacueren. TREIN NABIJ VERSAILLES ONTSPOORD 2 personen kwamen om het leven PARIJS 13 Nov. (Reuter) Twin tig personen zijn Maandagavond door een treinontsporing nabij Versailles ernstig gewond en men vreest, dat enige passagiers nog onder de omgekantelde rijtuigen bedolven zijn. Een trein van de lijn Parijs Versailles liep buiten het station Montreuil uit de rails. de rijksbelastingen is destijds gesteld op 8 procent; dit percen tage zal worden verhoogd. De ministers hebben eveneens voorgesteld, dat de Noord-Oost- Polder voortaan ook uitkeringen uit het gemeentefonds zal ont vangen. OVERIJSELS GEDEPUTEERDE AANGEREDEN Maandag werd de heer H. de Vroome, lid van Ged. Staten van Overijsel, die met zijn wagen naar Zwolle reed, in de nabijheid van Meppel aangereden door de automobilist W.L. uit Meppel, die op deze onoverzichtelijke weg niet voldoende voorzichtigheid had betracht. De heer de Vroome werd met inwendige kneuzingen naar het Diaconessenhuis te Mep pel vervoerd. KONINGIN VERGAT POSTZEGELS Een vijftons bus bezocht gistermiddag het Paleis Soestdijk. Het was het rijdende kantoor van de stichting „Voor het Kind". Er werden goede zaken gedaan, want niemand minder dan Hare Majes teit Koningin Juliana, ver gezeld van haar secreta resse, mevr. Smitt-Avis, kocht prentbriefkaarten en postzegels aan het loket. Toen het rijdende post kantoor aanstalten maakte om te vertrekken en de Koningin inmiddels het paleis was binnengegaan, werden de deuren weer geopend en kwam H.M. de trappen af gesneld. De Ko ningin had, haar postze gels vergeten. VIJF JAREN heeft onze Bis schop, Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, de „leeftijd der sterken" nu al overschreden en nog staat hij in volle kracht en in volle wapenrusting aan het hoofd van de Haarlemse Kerk. Met recht en reden mag de dag van morgen, als hij zijn vijf-en-zeven- tigste verjaardag viert, zijn dia manten verjaardag worden ge noemd en meer dan anders heb ben diocesanen dus aanleiding, voor het welzijn van de Bisschop, voor zijn werk en voor de Kerk van zijn bisdom hartelijk en vu rig te bidden. Monseigneur Huibers is wars van persoonlijke loftuitingen en zou het zeker niet als een ge schenk voor zijn verjaardag be schouwen, wanneer wij hem van daag met veel warme woorden heel erg „in het zonnetje" zouden zetten. Daarom hebben wij, elders in dit nummer, uitvoerig aan dacht besteed aan het nieuwe, grote werk, dat de Bisschop met zijn medewerkers en vele toege wijde uitvoerders, onlangs heeft ondernomen, het Tienjarenplan voor de bouw van kerken in zijn diocees. De lezing van de omstandighe den en verhoudingen, waaronder KALIMPONG, 13 Nov. (Reu ter). Het Chinese leger is de Tibetaanse hoofdstad Lhasa bin nengetrokken en de vijandelijk heden zijn geëindigd, zo verluidt te Kalimpong uit gewoonlijk be trouwbare bron. De Tibetaanse nationale ver gadering zou de Chinese voor stellen ten aanzien van Tibets toekomstige politieke status heb ben aanvaard. ZWOLLE. Een droevig verkeersongeval heeft Maandag morgen de 14-jarige school jongen H. W. uit Zwollerkerspel het leven gekost. Hij kwam van het rijwielpad op de verkeers weg en werd door een passeren de vrachtauto op slag gedood. Wijl een frater ziek was had H. W. met zijn klasgenoten vrij af. Met een vriendje ging hij Maandagmorgen fietsen. Toen zij op de Meppelerweg op het rijwielpad in de richting van de Berkumerbrug reden, verliet even voorbij de Watersteeg H. W. het pad en kwam tussen de bomen door op de verkeersweg. A. H., bestuurder van een nade rende vrachtauto uit Haarlem, kon nog juist even naar links uitwijken, doch niet voldoende meer om de dadelijke aanrijding te voorkomen. De jongen werd tegen de grond geslingerd en was op slag dood. De autobestuurder treft blij kens het onderzoek van de rijks politie geen schuld. dat plan hier en daar reeds een begin van uitvoering heeft gekre gen, en de bijzonderheden, welke, daarbij in tal van opzichten, niet het minst bouwtechnisch en archi tectonisch, een rol spelen, die lezing moge, volgens onze be doeling, allerwegen ertoe mede werken, dat de gelovigen van dit bisdom zich nog meer inspannen, om de wekelijkse collecten „op de koperen schaal" goed te be denken, en de eerstkomende Zondag nog eens extra, als bij zondere gift voor de verjaardag van de Bisschop. Dat daarnaast een enkele per soonlijke wens aan de vooravond van deze dag niet achterwege blijft, zal de doorluchtige jarige ons wel willen vergeven. Welnu, dan herhalen wij heden, en wij vertrouwen te spreken namens duizenden getrouwen van mgr. Huibers uit deze gewesten, de drievoudige wens, welke een Bisschop-wijder wordt toegezon gen door de wijdeling bij een Bisschops-consecratie en die ook mgr. Huibers al zo vele malen in zijn nu vijftienjarige ambts vervulling bij zulk een gelegen heid mocht ontvangen: „ad muitos annos". Nog vele jaren. Nog vele jaren, zelfs gelet op de 75, die mgr. al gedragen heeft. Voor de stoere, krachtige figuur van onze Bisschop zullen de jaren, die wij hem nog toewensen, lichter te torsen zijn, indien zijn diocesanen hem heipen, zijn groot kerken- plan te verwezenlijken, en indien zij hem steunen door een vol hardend, echtgemeend gebed, op dat Onze Lieve Heer, op de voor spraak van zijn Heilige Moeder, de Bisschop in zijn Kerk en de Haarlemse Kerk in zijn Bisschop, zegene en beware! De Australische minister voor immigratie, mr. Holt, heeft in Canberra meegedeeld, dat de onderhandelingen met de Neder landse emigratie-delegatie, die een maand geleden naar Austra lië vertrokken is, geëindigd zijn. Er is een overeenkomst gesloten, die thans op de goedkeuring van de beide regeringen wacht. Verwacht wordt, dat de over eenkomst zal voorzien in de emi gratie van 25.000 Nederlanders naar Australië in 1951 en grotere aantallen in de daarop volgende jaren, als de mogelijkheden voor accomodatie Australië in staat zullen stellen meer Nederlandse gezinnen onder het immigratie schema in het land op te nemen. De overeenkomst zal van kracht worden op een nader vast te stellen datum in het begin van 1951. Zij wordt aangegaan voor een tijd van 5 jaar, met een optie voor verlenging voor wederzijdse regeringen. Aan de overeenkomst ligt ten grondslag, dat de regeringen van Nederland en van de Common wealth by zullen dragen in de kosten van het transport naar Australië der emigranten, die volgens het schema worden ge selecteerd. De Nederlandse autoriteiten zullen een regeling treffen voor chartervluchten met de K.L.M., om de duizenden Nederlanders naar Australië over te brengen, die in verband met de onvoldoen de scheepsgelegenheid niet per boot naar Australië kunnen wor den vervoerd. Een eerste selectie der emi granten zal geschieden door de Nederlandse autoriteiten. Austra lische selectie-teams zullen werk zaam zijn in Nederland voor een laatste selectie en het goedkeu ren der aanvragen van de gega digden. Verbintenis De emigranten zullen een ver bintenis aangaan voor hun werk zaamheden, hetgeen beschouwd wordt als een fundamentele eis voor elke migratie-overeenkomst, die door het gemenebest met andere landen wordt aangegaan. Het doel van deze verbintenis is tweevoudig. In de eerste plaats worden de geselecteerde emi granten er door in staat gesteld om, zoals door het gemenebest wordt verlangd, werkzaam te zijn in vitale primaire en secundaire industrieën gedurende de twee eerste jaren, dat zij in Australië verblijven. In de tweede plaats worden de emigranten, in de tijd, dat zij nieuw zijn in Australië, gedurende die aanvangsperiode beschermd door de regering voor wat hun betrekkingen en de al gemene arbeidsvoorwaarden be treft. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan Tilburg. De Prins werd ontvan gen door de commissaris der Koningin in Brabant prof. De Quay en de burgemeester van Tilburg, mr. E. baron van Voorst tot Voorst. De laatste sprak in de raadszaal Z.K.H. toe, waarbij hii wees op de betekenis van Tilburg voor het economisch leven. Tal van vooraanstaande figu- ren van de economische hoge school, van handel- en indu striekringen en werkgevers- en werknemers-organisaties waren hier by elkaar gekomen. Na de plechtigheid in de raadszaal werd een werkver gadering bezocht. Z.K.H. bezocht enkele bedrijven en o.a. de tex tielschool.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1