Ha< Talr VEEL NIEUWS in weinig woorden bestaat veertig jaar Raadhuis van Warmenhuizen geheel gerestaureerd Sint Maartens-nafeest bracht de Rijp in beroering Krot in i ALKMAAR EN OMSTREKEN njzencommissie voos DE roL_™ ,Boeren|eenbank Zuid.0ost hoek Geblokkeerde narigheid Meer dan een millioen gespaard Die Willem Lodewijk de Pimpeiaer iochü Fraai interieur Naar wij vernemen Kan dat niet anders? Sportnieuws De situatie der Kerk in Noord-Korea Marktberichten Elf kerke PAGINA 2 DINSDAG 14 NOVEMBER 1950 ALKMAAR. Men verzoekt ,;ns opname van het volgende: De Plaatselijke Prijzencommis- sie te Alkmaar wijst er met na druk op, dat de prijsopdrijvings- en Hamsterwet, het prijsvor- mingsbesluit en de verschillende van kracht zijnde speciale prij- zenbeschikkingen volledig dienen te worden nageleefd. Hetzelfde geldt voor de prijsaanduidings voorschriften. De taak van de Plaatselijke Prij zencommissie bestaat uit het bemiddelend optreden in geval van gerezen geschillen over prij zen, zowel tussen koper en ver koper van goederen en diensten als tussen (onder) huurder en verhuurder. Slechts klachten te gen malafide ondernemers, die niet tot bemiddeling bereid blij ken, worden door de Plaatselijke Prij zencommissie doorgegeven aan de economische controle dienst. De Plaatselijke Prijzencommis- sie te Alkmaar is als volgt sa mengesteld: W. v. d. Vall, Coman- str. 14, C. W. Keijsper, Geester singel 34, mevr. R. Dekker-Ter- haar, Kennemerstraatweg 113, J. Schaddenhorst, Rochdalestraat 34, S. Beemster, Drebbelstraat 5, waar klachten kunnen worden ingediend. De commissie houdt zitting Woensdags van 3.30 tot 5 uur op het stadhuis en Zaterdags van 34 uur Geestersingel 34. R.K. HOCKEY Naar de interlandwedstrijd ALKMAAR Zaterdag a.s. Eeelt Nederland een interland jckey-wedstrjjd tegen Pakistan in het Stadion te Amsterdam. De leden, die deze interessante en leerzame wedstrijd willen zien, moeten zich vóór Donder dag even opgeven bij de Secre taresse, Mej. C. Buren, Egmon- derstraat 9, Alkmaar. Ook de trainer zal van de party zijn. De wedstrijd begint om 3 uur. Het Bestuur Cetuigenoproep ALKMAAR. De Groepscom mandant der Rijkspolitie te Heiloo verzoekt hen, die getuige zijn ge weest van de aanrijding tussen een personenauto en een tweewielig motorrijtuig op de Kennemerstraat weg tegenover garage Fernhout op Vrijdag 10 Nov. 1950, omstreeks 15.45 uur, en de bestuurder van de truck met oplegger, die tijdens de aanrijding ter plaatse was, zich op het Groepsbureau te melden. Eveneens worden verzocht zich te melden, zij die getuige zijn ge weest of inlichtingen kunnen ver schaffen omtrent het werpen van stootbanden op de rijbaan van de Kennemerstraatweg in de nabij heid van de Kattenberg in de nacht van Zaterdag 11 Nov. op Zondag 12 November 3.1. INGEKOMEN PERSONEN AIKMAAR. M. Boon—Bra- kenhoff van Limmen naar Nxc. Beetskade 61, A. M. Gijzen van Purmerend naar Verdronken- oord 54, L. T. Moreels van Lan gedijk naar Dahliastraat 17, A. Korver van Zoeterwoude naar Verdronkenoord 49a, E. M. Lee ring, van Langedijk naar Emma- straat 10, G. J. Kremer van Gro ningen naar St. Anthoniusstraat 14, C. M. Pauelsen van Wognum naar Hekelstraat 17, J. M. Rijk van Breda naar Emmastraat 63, P. Gerritzende Witte van Am sterdam naar Nieuwlandersingel 3, A. T. L. Hoekstra van Doetin- chem naar St. Anthoniusstraat 14, A. E. H. Schermijn van Am sterdam naar Geestersingel 65, G. HoogvorstBarsingerhorn v. Langednk naar Pr. Julianalaan 14, W. Dekker van Bergen naar Dahliastraat 2, C. E. van der Horst van Amsterdam naar Ken- nemerpark 10, E. A. Koning van Ürsem naar Houtweg 15, C. G. de ManKouwenberg van Uden naar Kanaaldijk 19, B. A. Baren- dregt van Zuid Schermer naar Pr. Julianalaan 14, F. Heida van Groningen naar v. d. Helststraat 3: M. H. de Jong van Velsen n. Nassauplein 2, A. Laan van Schermerhorn naar van der Meij- straat 8, E. V. Th. Verdonk van Grootebroek naar v. Everdingen- straat 18, C .M .de Wit van Haar lem naar Tuinstraat 71, P. Pijper van N. Niedorp naar Pr. Juliana laan 14. J. Blou-de Vries van Bergen naar Julianalaan 14. E. M. Witvoet van Mep- pel naar Voordam 7, J. A. Jon ker met gezin van Wormerveer naar Hoofdstraat 140. G. H. Os- terberg van Nacka (Zweden) n. Lyceumstraat 15, H. van Truyen van St. Pancras naar Geester singel 57, J. van Buren van Blok ker naar Dr. Schaepmankade 8. Vertrokken personen: A. de Jong van Pr. Julianalaan 14 n. Oterleek, IJ. G. Nel van Wilhel- minalaan 11 naar Den Haag, A. Wolvers van Metiusgracht 23 n. Schiedam, N. C. Koppen van Westerweg 39 naar Heerde, J. Kuipers met gezin van Spoorstr. 17 naar Dordrecht, A. M. Wortel van Lindenla'an 85 naar Ensche de, S. Abbrink van Stuartstraat 90 naar Tel Aviv (Israël), A. KraamerLangras van St. An- nastraat 6 naar Amsterdam, L. de Vogel van Wilhelminabaan 11 naar Dordrecht. H. de Vries, met gezin, van Rozengracht 44 naar Callantsoog. N. de Wit, met ge zin, van Zocherstraat 36, naar Sydney, (Australië). A. C. Maat huis-van Zandbergen, van Tous- saintstraat 36, naar Amsterdam. J. M. Klasen-Driesen, van Hout havenstraat 41, naar Castricum. K. de Jonge, van Zaagmolenstr. 16, met 'gezin naar Harderwijk. H. J. Klaasen, van Houthavenstr. 41, naarCastricum. C. A. Knijn, van v. Everdingestraat 18 naar Tilburg. A. E. van Bezooijen, van Snaarmanslaan 79, naar Soest. F. G. J. Hofhuis, met gezin, van Karei Doormankade 2, naar Drachten. M. J. Jacobse, van Kennemerpark 6 naar Den Haag. Th. A. Kaars Sijpesteijn, van Nassauplein 29 naar Amsterdam. J. Kraakman, van St. Anthonius straat 16, Naar Roermond. P. J. Schagen, van Boomkampstraat 4 naar Haarlem. J. van der Velde, met gezin, van Cort van der Lindenkade 3 ,naar Delft. E. Ver hoef, met echtgen., van Hoever- kade 22, naar Amsterdam. C. H. Vogelpoel, met gezin, van Kru- seman van Eltenweg 10, naar Velsen. A. H. J. WAman, met echtgen., van Korenbloemstraat 11, naar Heiloo. C. P. P. Berg, van Julianastraat 44. naar Lei den. H. H. W. van Engelen, van Nassaulaan 16, naar Amsterdam. M. M. Bos-Heijnis, va# Station straat 35, naar Zijpe. Diploma kraamverpleegster ALKMAAR. Voor het examen kraamverpleegster, gehouden in 't St. Elisabeth-ziekenhuis, slaagden de volgende candidaten: De Eerw. Zusters Helena en Gonsalva en de zusters Overtoom, Broeseliske, Op- deweegh en Feitz. Alle candidaten zijn geslaagd. Uitslag klaverjas-tournooi ALKMAAR „De Doormars" ten bate der kankerbestrijding. Laatste wed strijd Zondagmorgen 12 Nov. in de Muziektuin. Ie prijs I.K.B. 23515 pt.2e prijs Harmonie Cas tricum 22523 pt.; 3e pr. Onder Ons 21968 pt.; 4e pr. I.K.A. 21857 pt. tevens marsen prijs. Uitslagen D.D.D.-kamp ALKMAAR. De uitslagen voor het pers. kampioenschap voor Noord-Holland, gespeeld Zaterdag 11 en Zondag 12 Nov., luiden: Hoofdklasse (Zaterdag): M. R. C. StahlbergF. Slot 1—1 N. Blom—N. Riebeek 11 W. de JongJ. Metz 11 J. C. DrayerN. Oud 02 le klasse: J. de HaasZ. J. Plat 20 J van StraatenO. van Dijk 02 Hoofdklasse (Zondag): M. OudA. Bizot 02 J. MetzJ. C. Drayer 11 M. R. C. StahlbergN. Blom 11 N. Riebeek—W. de Jong 0—2 1& klasse! Th. de HaasO. van Dijk 02 De stand is thans: Hoofdklasse: 1. M. R. C. Stahlberg 6 9 2. J. Metz 6 9 S. W. de Jong 6 9 4. A. Bizot 5 6 5. F. Slot 6 6 6. N. Blom 6 5 7. M. Oud 6 4 8. J. C. Drayer 6 4 9. A. Grooteman 5 3 10. N. Riebeek 6 Slachtveemarkt ALKMAAR. 5 paarden f 600 f 850; 103 koeien f 500—1150! per KG f 2.20—2.60; 2 graskalveren; 39 nuchtere kalveren f 3075; 86 vette schapen f 100135; 251 var kens per kg: spekvarkens f 1.84— 1.88, vleesvarkens f 1.801.84; lichte varkens f 1.701.80; zeugen f 1.68—1.76. De veemarkt vertoonde vandaag voor wat de koeien betreft, een vrijwel gelijk beeld als de vorige week. Weinig prima dieren waar voor besteed werd van f 2.402.60 Per kg; de overige beesten, die wel van goede kwaliteit waren, deden van f 2.20—2.40 per kg. Ofschoon er veel animo was, is de handel stug geweest. Nuchtere kalveren gingen tegen nog steeds hoge prijzen, stug van de hand. Matige aanvoer van schapen; stugge handel en duur. Per kg ge slacht noteert men vandaag van f 2.20—2.30 per kg. Het verloop van de handel, in de varkens is variërend geweest. De spekvarkens gingen namelijk vlug weg, de vleesvarkens maar matig en de lichte varkens slecht. De zeugen, waarvan het aanbod ruim te noemen wgs, werden grif .ver kocht. De hierboven gegeven prij zen zijn met korting ,op 't levpnde gewicht. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren; Adria- nus K., z. v. A. A. Moesman en A. G. C. Th. Jonker; Marianne, IT)- glaub. Overleden: Cornells Bruin oud 73 jaar, geh. m. N. Koeman. Stormschade ALKMAAR Tijdens de storm, die gisteravond over onze stad raasde, is een grote plaat zink, van een dak van een der huizen in de Hoogstraat, door de ruit van de schoenenwinkel van de heer G. gevallen. In de etalage werd een 14-tal paar schoenen vernield. De Maskersspelers BERGEN In de „Rus" werd door de toneelgroep „de Maskers spelers" opgevoerd het Amerikaan se blijspel in drie bedrijven van Larry E. Johnson het stuk „Haar andere Man", Harvey en Mary, getrouwd met geleende huisraad van de vriendin van Mary, verwachten hun nicht Emmy voor een tweedaags bezoek uit Amerika. Alles was voor haar ontvangst gereed gemaakt, een nieuw behangetje, een dienstbode en een butlerdie echter een dief bleek te zijn. Wat nu gedaan. Harvey neemt op zich de taak van Butler te vervuilen. Nicht Emmy komt, doch mist de man van Mary. Deze was echter voor ..zaken" weg, maar toen nicht Emmy over haar erfenis roerde, charterde de vrien din van Mary „een man" Jerry ge heten die tijdelijk de „zaken" in verband met de erfenis „waar nam". Vele zeer vermakelijke ver wikkelingen vloeiden hieruit voort, die de zaal kostelijk vermaakten. Voortreffelijk spel leverden o.a. Mevr. KosterRuis, als Mary en J. v.d. Zwan als Jerry, haar ande re man. Harvey, (J. Ellens) gaf echter enigszins zwak spel te zien. De muziek werd verzorgd door „The Instrumental Kings". Katholiek Thuisfront blijft OUDORP. Nu nog slechts vijf jongens in Indonesië verblijven, die hopenlijk ook binnenkort terug zullen komen, kwam de vraag naar voren: wat gaat er met het Katho liek Thuisfront gebeuren? De heer Sprankhuizen en zijn medewerk sters en werkers, die zich op zo lofwaardige wijze van hun taak hebben gekweten en onze jongens van alle gezindten, tijdens hun yer- blijf in Indonesië zo veló malen hebben verblijd met pakketten, gramofoonpiaten, lectuur en met te vergeten het tijdschrift „De Echo", stelden zich die vraag. On danks de grote zorgen en moeite die het werk voor hen medebracht werd besloten hét Katholiek Thuis front te laten voortbestaan en voor onze jongens in binnen- en buiten land te blijven werken. Het tijd schrift blijft dus verschijnen. Laten we hopen, dat ieder als voorheen het mooie maar moeilijke werk zal blijven steunen en de mensen, die zoveel belangloos voor onze jongens doen, helpen. Voor deze winter heeft het Thuisfront al weer een interessant program ma opgesteld en wacht ons weer een aangename avond. C. S. uit Akersloot heeft op 24 Juni te Akersloot C. v. d. V. voor allerlei lelijks uitgemaakt. Ja, dat mocht wel niet, erkende de man voor de Alkmaarse poli tierechter, maar hij had al lang met C. v. d. V. een kwestie lopen over een betaling, „En dan schiet je wel eens uit je vel". En dat alles om een bedrag van nog geen dertig gulden. Dat bedrag stamde nog uit de tijd, waarin de gelden waren geblokkeerd. Tijdens de behandeling van deze zaak bleek nog dat verdachte zijn schulde naar ook nog een schop voor de broek had verkocht. De getuige, die naar zijn zin, de nota te laat had ontvangen, twee jaar te laat, heeft toen de verdachte ook nog eens een paar jaar laten wachten. Nu wil getuige, die in Heiloo woont, wel betalen, maar.met een kwartje per week. Dat is natuurlijk onzin om iemand iedere week voor een kwartje van Aker sloot naar Heiloo te laten fietsen. De officier achtte schuld bij bei den aanwezig en vroeg een boete van f 15,— of 5 dagen hechtenis. Het vonnis luidde conform. VONNISSEN BIJ VERSTEK De Alkmaarse politierechter vonniste bij verstek R. V. uit Andiik, die iemand met een bierfles had bewerkt, met een geldboete van f30 of 15 dagen. D. de R. uit Anna Paulowna, die onder de invloed van sterke drank een ander had geslagen, werd veroordeeld tot een boete van f25 of 10 dagen. Verplaatsingen Rijkspolitie De wachtmeester H. W. Mars man van de groep Haarlemmer- liede wordt 15 Nov, naar de Par- ketgroep Alkmaar verplaatst, ter wijl de wachtmeester H. Lodders van de groep Blokker op dezelfde datum naar de groep Langedijk wordt verplaatst, ter standplaats Noord-Scharwoude. Op concours HEERHUGOWAARD. Naar wij vernemen zal het Fanfarecorps „Hou en Trouw" Zondag 19 Nov. a.s. deelnemen aan het federaal concours, dat gehouden zal worden in Oudenbosch. Aan dit concours zal worden deelgenomen door de 18 eerste prijswinnaars van de af gelopen bondsconcoursen. „Hou en Trouw" komt uit in de 2e afdeling. FANCY-FAIR „HOU EN TROUW" HEERHUGOWAARD Za terdagavond werd in de zaal van v. d. Heiligenberg de grote fancy-fair ten bate van „Hou en Trouw" officieel door burge meester Suttman Meijer ge opend. De burgemeester sprak zijn grote waardering uit voor hétgeen „Hou en.Trouw" in de afgelopen jaren heeft gedaan in het belang van de gemeenschap. Na de wens uitgesproken te hebben, dat deze fancy fair in alle opzichten mocht slagen, verklaarde de burgemeester de fancy-fair voor geopend. Een rondgang door de zaal gaf ons de overtuiging dat deze fancy-fair inderdaad 'n succes zóu wórden. De stands waren keurig verzorgd en boden aan trekkelijke vermakelijkheden. Ook de beschikbaar gestelde prijzen lokten om een kansje te wagen. Moeder Hendrina voor spelde de toekomst, de jongelui hadden 'n goede gelegenheid tot dansen, de vermoeiden konden uitrusten bij 'n kopje koffie of 'n ijsje. Het geheel maakte 'n goed verzorgde, feestelijke in druk. BEEMSTER. De Beemster telt drie Boerenleenbanken. Een daarvan, die van de Zuid-Oost hoek, bestaat16 November 40 jaar. Deze is uitgegroeid van een uit de nood der tuinders voort gekomen armetierig Tuinders- bankje tot een zeer krachtige financiële instelling; de nijvere tuindersstand van de Zuid-Oost Beemster ten dienste. Tuinderij en Boerenleenbank in de Z.O. hangen nauw met elkander samen. De ontwikkelingsgang was in gelijke richting. In het jaar 1910 had de tuinderij in de Z.O. hoek nog niet zo heel veel betekenis. Het aantal bedrijven was minder talrijk dan nu en men kon slechts met'heel hard werken een karig bestaan vinden. De tuinders had den vooral in de jaren vóót 1914 voortdurend geldgebrek. Er moest een Boerenleenbank komen, waar men geld kon lenen en waar en kelen ook gelegenheid kregen om hun spaargelden onder te bren gen. Tot dan toe was het geld geleend van particulieren met vele bezwaren van dien als ontij dige aflossingen, soms te hoge rente, enz. Contact met Utrecht. Er kwam contact met de Cen trale Raiffeissenbank te Utrecht, welke wilde meewerken. Zo kwam de Bank tot stand. Uit de oprichters werd een bestuur ge kozen. Hiervan noteren wij de namen: D. Visser (voorz.), E. Woelders (secr.), H. Wagenma ker (later vele jaren voorz.), Jac. v. Baarsen en P. Bakker. In de Raad van Toezicht kwamen H. J. Woelders, D. Rempt, V. de Behouden thuis HEERHUGOWAARD NRD. Zaterdagavond is soldaat J. Doo- deman, na een verblijf van 16 mnd. in de tropen, weer behouden in H.H.Waard aangekomen. Ondanks het late uur bracht „Hou en Trouw'" de gerepatrieerde een serenade. De heer G. Molenaar heette daarna, als voorzitter van R.K. Thuisfront. namens de inwoners van H.H.Waard Noord, de heer J. Doodeman, van harte 'welkom en feliciteerde hem met zijn behouden thuiskomst. Vele buren en bekenden waren aanwe zig om Jan even persoonlijk de hand te drukken.. De heer Doodeman was de laatste dienstplichtige soldaat die nog in de Oost verbleef. Met zijn thuis komst is dan ook een einde geko men aan de voornaamste taak van het Thuisfront. Wel ligt het in de bedoeling van Thuisfront om al vorens baar werk te beëindigen, de gerepatrieerden een feestavond aan te bieden. Nadere bijzonderheden hierover zullen nog worden be kend gemaakt. De Engelse cursus BURGERBRUG - De Dinsdag 7 Nov. gegeven le van de Engelse cursus voor ginners zal op Woensdag 15 No vember a.s. herhaald worden. Eventuele nieuwe cursisten kunnen zich dus nog aansluiten. De lessen worden gegeven in de St. Jozefschool en vangen aan om half acht. Zij zullen in het vervolg uitsluitend op Woensdagavond worden gege ven. op les be- Advertentie) ZIE PAG. 6 WARMENHUIZEN. Van daag is het gerestaureerde ra: t - huis van onze gemeente door de commissaris der Koningin C. J. Baron de Vos van Steenwijk. of ficieel weer in gebruik genomen. De restauratie-werkzaamheden hebben ongeveer een jaar in be slag genomen; in November vorig jaar werd het werd aan besteed en gegund aan de laag ste inschrijvers, De Haan Reek te Alkmaar, die al spoedig met het Werk begonnen, zulks onder leiding en volgens de plannen van de architect Nic. Schaap te Alkmaar. Het ruime gebouw heeft een grondige verandering ondergaan; althans wat het interieur betreft, waarvan de benedenverdieping voorheen voor het grootste ge deelte werd ingenomen door de woning van de gemeentesecreta ris. Thans bevindt de secretaris woning zich in het linker ge deelte van het gebouw, dat door een nieuwe binnenmuur van het eigenlijke ambtsgedeelte is ge scheiden. Via een vestibule krijgt men toegang tot de ruime hal met trappenhuis; de hal geeft toegang tot de secretarie, de kamer van de burgemeester, die van de secretaris; naast toi let. garderobe en toegang tot de verwarmingskelder het ge hele gebouw is thans van cen trale verwarming voorzien bevindt zich aan de achterzijde ook een kleine theekeuken. Een monumentale trap. uitge voerd in het fraaie, lichte tra- vertjjn. leidt naar de bovenetage, waar de nieuwe raadszaal aan de voorzijde en de kamer van B. en W. aan de achterzijde ligt, met elkaar door deuren verbonden. De eiken lambrizering in de raadszaal en de andere vertrek ken, alsmede de afscheiding tus sen publieke en perstribune en de raadszaal .zelf werd uitge- \oerd door de fa. Pepping Bakker te Heiloo; de centrale verwarming door de fa. Erkamp te Alkmaar; het natuursteen- werk door de fa. Swart te Alk maar en de electrische installa tie door de fa. Meiman aldaar. De fa. Bolten te Heiloo voerde het schilderwerk uit; raadszaal en andere vertrekken hebben een Bruinzeel-parketvloer. Met hetgeen het vroeger ge weest is, is een geweldige ver betering bereikt; dit ervaart men al direct, als men de hal binnen komt. Overal hebben lucht en licht vrije toegang en het geheel geeft een solide en gedegen in druk. De ruimte-indeling van het geheel is door de architect gelukkig gevonden en de uitvoe ring van de plannen van de heer Schaap door de aannemers De Haan en Reek kan tot volle te vredenheid stemmen. Een ge lukkige vondst was ook het rui me parkeerplein voor het raad huis, waar de tuin grotendeels verdwenen is; in dit dorpscen trum is deze parkeerruimte zeer welkom gebleken; een muurtje scheidt het plein van wat er nog van de tuin is overgebleven. Warmenhuizen heeft thans een zo goed als nieuw gemeente huis, dat weer vele jaren dienst kan doen en waarmee zowel ge meentenaren als ambtenaren in hun schik kunnen zijn. De meisjes gaan verhuizen TUITJENHORN. De in 1939 gebouwde meisjesschool is te klein geworden zodat een onder dak voor een klas moest worden gezocht. Enige maanden vertoef de daarom juffrouw Groenewoud met haar leerlingen in het Ver enigingsgebouw maar dat bracht in het nu komende winterseizoen wel wat moeilijkheden met zich. Daarom is de eerste klas nu een plaats gegeven in een leegstaand lokaal van de jongensschool te Kerkbuurt. Die is er ook weer TUITJENHORN. Met de .Nelly" arriveerde Zaterdag in Rotterdam uit Indonesië, onze plaatsgenoot, Jaap Burger, Jacz. Om half 5 werd hij ontscheept en na heel wat omzwervingen door Zuid- en Noordholland kwam hij 's avonds te ruim 10 uur in de ouderlijke woning aan. Hoewel het fanfarecorps zich er op voor bereid had om Jaap met muziek binnen te halen, kon dit echter, gezien het late uur niet doorgaan. Daarom werd Zondagavond een serenade gebracht Jaap verkeer de in goede welstand en had on geveer een jaar in de tropen ver toefd. Nu zijn er nog 5 jongens uit dit rayon in Indië. Vries, V. Gedink en G. Hartog. Deze laatste is evenals oud be stuurslid P. Bakker nog in leven. De eerste kassier was de heer A. v. Doornik. De eerste start. De eerste jaaromzetten waren matig. Het snelst liep omhoog het cijfer van de uitstaande cre- dieten. Want de tuinders in de Zuid-Oosthoek waren wel arm, doch aan ondernemingsgeest ont brak het vaak niet. Vlot ging het in de tuinderij niet altijd. 1912 was voor hen o.a. een rampjaar. Er viel zóveel water dat het ge was op het veld stond te rotten. Was er toen geen Boerenleenbank geweest, dan zouden er weinig tuinders geweest zijn die in die winter een koetje op stal hadden kunnen zetten. Ook al kocht men in "le dagen voor honderd daal ders het fijnste melkbeest. Zelfs moesten vele tuinders nog ge noegen nemen met een koebeest op stal ..om de melk". Was in het eerste jaar de omzet amper f 60.000.in 1912 liep die op tot f 106.000.In 1913 werd er voor het eerst winst gemaakt n.l. f 24.24. Het salaris van de kassier was toen f 50.per jaar. Groter bloei. Maar de tuinderij in de Zuid- Oosthoek bloeide. De coöperatieve Tuinbouwverg. werkte goed. Men kocht gezamenlijk in. De veiling breidde zich uit. En deze en an dere instellingen openden reke ningen bij de Bank. Het getal spaarders werd met het jaar gro ter. Men telt er nu reeds 1600. In 1940 was ruim een millioen aan spaargelden belegd. De totale omzet loopt nu tot 6 millioen gul den per jaar. De vooruitgang in de omzet is vooral gekomen na de opening van het eigen bankge bouw aan de Wouter Sluislaan. Dat is nu juist 25 jaar gelegen, toen men tegelijk de heer J. Woelders aanstelde tot kassier, zodat deze kassier bij het 40 jarig bestaan van de Boerenleenbank juist zijn zliveren jubilé viert. De dienstbaarheid van de Boe renleenbank neemt steeds grotere vormen aan. Het is voor de tuin ders de Bank in de ruimste zin van het woord. De spaarrekening staat gunstig en de belangstelling voor de credieten neemt weer wat toe, nu de tuinders ook hun be drijven graag mechaniseren. Zo is de Boerenleenbank van de Tuinhoek een instelling welke in 40 jaren zijn bestaansrecht ten volle heeft bewezen. Het 40-jarig bestaan zal op grootse wijze worden gevierd. is gisterochtend brand uitgebro ken in de transformator te Geer- truidenberg, waardoor de stroom voorziening in Noord-Brabant ernstig werd gestagneerd zal een grote groep Zuid-Afri kaanse studenten in December een bezoek aan ons land brengen heeft het bestuur van het Ambtenarencentrum een adres gericht aan H.M. de Koningin, waarin wordt gezegd, dat alle aangesloten ambtenaren hun beste krachten zullen geven voor het nationaal herstel zal de Latijnse school van de Paters Minderbroeders te Venray op 2 Mei het 300-jarig bestaan vieren zijn voor de Amsterdamse rechtbank twee personen veroor deeld wegens „verduistering van staat". Een baby werd door de ouders aan een ander echtpaar gegeven en deze gaven het aan als hun eigen. De eis luidde 6 mnd. gevangenisstraf tegen een 31-jarlge Amster damse ijzerwerker, die in 1949 zijn vroegere echtgenote om het leven bracht, eiste de procureur- generaal van het Gerechtshof 20 jaar Terschelling biedt „Terschelling" wapenschild aan De waarnemend burgemeester van Terschelling de heer R. Lauw zal Woensdagmiddag namens de burgerij van het eiland een wa penschild van Terschelling aan bieden aan Hr. Ms. Mijnenveger „Terschelling." Het schild zal worden onthuld door.de commis saris der Koningin in Friesland en overgedragen aan de Comman dant van de „Terschelling," de luitenant t, zee van speciale dien. sten der 2e klasse B. B. Bakker. Burgerlijke Stand ZIJPE Geboren; Jacobus Johannes Maria z. v. Jacob de Groot en Geertruida Houtman; Jan Joseph z. v. Arie Brak en Elisabeth Georgette van Cauter. Overleden: Jan Louw, 80 jr., echtgenoot van Antje van den Berg. De Rijp is één van de dorpen of plaatsen die op waardige wij ze het feest van St. Martinus le vendig houdt. Daar vertelen de moeders over de prachtige naas tenliefde van St. Martinus en Ie ren de kinderen de overbekende liedjes, die op elf November ge zongen worden. Daar lopen de kleuters door het dorp imet hun kleurrijke lampions tot ongeveer half acht en gaan van deur tot deur om al zingende een tas vol lekkers te vergaren. Een grote tegenstelling met dit mooie Kinderfeest ervaar je als je na half acht het dorp door loopt. Want dan, terwijl ae kleu ters liggen te dropen van de goede St. Martinus en niet min der van de zak met lekkers, wordt er feest gevierd door de groteren, een feest, dat niets met St Maarten te maken heeft. Gegroeid uit het aanvankelijk onschuldige brandje stoken, is er iets ontstaan dat zo zachtjes aan op een schandaal begint te lij ken en de plaatselijke autoritei ten dwingt tot krasse maatrege len. Het is de laatste jaren min of meer de gewoonte Peworde-i, een brandje te veroorzaken in de Rechtestr. en vooral op de Dam. Donderbussen en voetzoekers moeten dan het sensationele ef fect verhogen. Begrijpelijker wij ze werd hier door de politie een stokje voor gestoken Het zijn niet alleen de belhamels die deze avond hebben uitgekozen om de "politie eens lekker dwars te zit ten, maar het is een avond ge worden van wanordelijkheden, waaraan door verschillenden be wust of onbewust wordt deelge nomen. Burgerlijke Stand AKERSLOOT. Geboren: Cor nells Wilhelmus, zoon van C. J. van der Hulst en M. M. Nieuwen- huizen; Cornelia Jacoba Maria, dochter van J. G. Schoon en G. Dekker; Cornelis Frederikus Ma ria, zoon van H. L. J. van der Burg en E. J. de Bruin; Simon Theodo- rus Josephus, zoon van C. H. Visser en M. Wals. Frederikus Anthonius Gerardus, zoon van A. M. Kruije- naar en P. Kras; Theodorus Joh. Martinus, zoon van Adr. Buur en A. A. M. Nuijens. Vormingsavond AKERSLOOT. Op Vrijdag 17 Nov. a.s. zal er voor de drie katho lieke standsorganisaties, t.w. KAB, LTB en Middenstand, een vormings avond worden gegeven in de zaal van de heer Verduin. De Z.Eerw. Heer H. J. A. Drost, pastoor te Schoorl, zal spreken over het onderwerp: „De verwor pen hoeksteen van de samenleving" Deze bijeenkomst, welke om half acht begint, zal een bijeenkomst zijn van ware bezinning. Laten wij daarom allen komen luisteren en nieuwe plannen maken om zo de toekomst te vernieuwen in Chris tus. Amicitia AKERSLOOT. Op Zondag 19 November a.s. hoopt de R.K. Zang vereniging „Amicitia" een uitvoe ring te geven, die geheel staat in het teken van een operette. De zangvereniging, die een zeer goede naam draagt, zal ook dede avond weer als een succes kunnen aan merken. Naarmate de avond vorderde, werd het aantal brandjes öp de openbare weg groter. Doel van de „Sint Maartenvierders" was de bus, die om 9 uur doorkomt van Alkmaar naar Purmerend, de weg te versperren, zoals vorig jaar was gelukt, toen de bus een uur oponthoud had Deze toeleg slaagde echter niet door kracht dadig optreden der politie. Om ongeveer 10 uur werd een perceel door vier politie agenten omsingeld. Er werden drie per sonen naar het bureau overge bracht. Bij het postkantoor ont stond later een flinke brand, die een charge van de politie ten ge volge had, waarbij rake klappen vielen. Een achtervolging werd enige ogenblikken later ingezet, toen arrestanten er vandoor gin gen. Om half een 's nachts wer den er nog enige personen van hun bed gelicht om aan en ver hoor te worden onderworpen. Talrijke processen-verbaal zijn opgemaakt wegens brandstichting verzet tegen de politie e. d. Laten we eerlijk zijn. Do nood zaak, dat op een dergelijke ma nier wordt opgetreden, komt on ze eer te na. Het optreden van dienstdoende politiagenten, dat ons inziens de normale perken te buiten ging moest niet nodig zijn. Behouden thuis AKERSLOOT. Met het troe pentransportschip „Nelly", die Za terdagmorgen de haven van Rot terdam binnenliep, kwam 's avonds omstreeks 8 uur behouden uit In donesië thuis, Aris P. de Geus, wonende aan de Westdijk 361. Na een verblijf van 1 y„ jaar in de tropen keerde hij weèr in onze ge meente terug, waar hij hartelijk door familieleden en kennissen werd ontvangen. DE HEER MOOY VIERT 40 JARIG JUBILEUM BEEMSTER Op het St. Caeciliafeest, Woensdag 22 No vember a.s., zal het 40 jaar ge leden zijn, dat de Heer J. Mooij, directeur, organist en zanger zijn kerkelijk ambt aanvaardde. Des morgens te 9 uur zal in de St. Jansparochie een plechtige H. Mis worden opgedragen tot intentie van de Jubilaris, en 's avonds zal het zangkoor een feestvergadering houden om de Jubilaris te huldigen. Ook van de zijde der parochianen zal het de ijverige Directeur van het zangkoor „Laus Deo" zeker niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. 40 jaar bakker KALVERDIJK. Bakker Den- neman herdacht de dag dat hij voor 40 jaren een bakkerij open de. Voor dit doel had hij aange kocht de manufacturenzaak van de heer J. Spaans, welke werd omgebouwd tot bakkerij annex winkel. Aanvankelijk begonnen met 17 klanten, breidde de zaak zich, door het leveren van pri ma waar, steeds uit. Gelijk met de herdenking van het 40-jarig bestaan heeft de heer Denneman zijn zaak overgedaan aan de heer Corn. Dekker, Wz. die reeds 20 jaar als knecht aan de bakkerij was verbonden. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. TIJDELIJK MINDER WIND Aanvankelijk krachtige en vooral tijdens buien nu en dan harde wind tussen west en noord-west, in de loop van de nacht geleide lijk afnemend. Morgenochtend flinke opklaringen, maar later op de dag toenemende bewolking en tegen de avond opnieuw kans op regen met aanwakkerende en naar zuid-west tot zuid krim pende wind. Weinig verandering in temperatuur. De voetbalwedstrijd Engeland Zuid-Slavië op 22 November а.s. zal worden geleid door Karei van der Meer. Grens rechters zijn zijn Nederlandse collega's Ausum en Schipper. Wim van Est. die in de zes daagse te M_uenchen na een val partij de strijd moest beëindigen, moet waarschijnlijk nog veer tien dagen in het ziekenhuis al daar verblijven. Hij heeft name lijk een lichte hersenschudding opgelopen en zal vermoedelijk nog een lichte operatie aan een der armen moeten ondergaan. De Franse wielrenner Jacques Moujica, die in 1949 de klassieke wegwedstrijd BordeauxParijs won, en Jean Rey hebben bi,i een auto-ongeval in de buurt van Montelimar de dood gevon den. De wagen, waarin zij hadden plaats genomen en die bestuurd werd door de verzorger van Rey. Gallet, reed tegen een stil staande vrachtauto op. Gallet liep slechts lichte verwondingen op. „Empire Brent" heeft vertraging Als gevolg van een lichte mo torstoring kan het troepenschip „Empire Brent" dat op 28 Oc tober j.l. van Tandjong Priok met militairen van de Kon Ma rine, het voormalige KNIL én de K.L. met hun gezinnen naar Ne derland vertrok, niet op volle kracht varen In verband hiermede wordt het schip eerst omstreeks 3 Decem ber a.s. in de haven van Rotter dam. verwacht. PJONGJANG (KNP). De missionarissen hebben de zielzorg in de gebieden van Noord-Korea die door de verbonden legers zijn bevrijd, voor zover mogelijk we derom opgenomen. In Pjongjang hadden de communisten de kathedraal veranderd in een theater. Tijdens de gevechten om de stad leed de kathedraal aan zienlijke schade. Twee Koreaanse priesters zijn reeds met de op ruimingswerkzaamheden begon nen. Over het lot der gevangengeno men missionarissen, onder wie zich verscheiden bisschoppen be vinden, is niets met zekerheid bekend. Men vreest, dat zij naar Mandsjoeriie zijn gedeporteerd. Vóór de terugtocht hebben de communisten alle bescheiden in de gevangenis verbrand, zodat iedere controle onmogelijk is. Werkt de Amerikaanse rege ring plannen uit om 100.000 ton tarwe naar Joego-Slavië te zen den. Is een medewerker van het West-Duitse orgaan „Neue Zeitung" in Berlijn door de Sov jets ontvoerd. Zijn drie leden van de Oost-Duitse volkspolitie naar de Amerikaanse zone ge vlucht. De Amerikaanse minister van Marine, Francis Matthews, zal uit Washington per vliegtuig naar het verre Oosten vertrekken om een in spectietocht te maken langs de marinebases. Eisenhouwer heeft Zondag op een persconfe rentie verklaard, dat er een „misverstand" bestond over be richten, dat hij binnenkort een militaire taak in Europa zou vervullen. De leider van de Chinese communistische delega tie op het „vredescongres" te Warschau heeft bekend ge maakt dat zijn delegatie Mac Arthur zal brandmerken als oor logsmisdadiger. N. SCHARWOUDE, 14 Nov. 26000 kg aardappelen: eigenhei mers 9,50; bl. eigenheimers 8,70; 2900 kg uien 5,80-6,80; grove 7 7,50; drielingen 8,10; nep 14,30; 8000 kg andijvie 7,6(1-11,80: 12500 kg rode kool 49,20- 4500 gele kool 5,10—6,90; 3000 kg groene kool 5,107,40; 57000 kg witte kool 4; succes witte 4. WARMENHUIZEN. 14 Nov. 2000 kg andijvie 7,208,30; 1600 kg uien 6,20; 2000 kg gele kool 5,306,20; 65000 kg rode kool 4 7,60; 15000 kg witte kool 4 4,30 LANGEDIJK, 14 Nov. 7000 kg uien 5,906,60; grove 6,30 б,90; drielingen 7,80; nep 12,60; 1500 kg bieten 10,30; 2000 kg peen 4.204,80; 9000 kg andijvie 12,1012,80: 14C10 kg groene kool 57,30; 3000 kg gele kool 4,50 6,60; 5000 kg rode kool 5 7,80; 50000 kg witte kool 4; suc ces 44J20; 1200 sttuks bloem kool B 21—27. HOOGKARSPEL, 1- Nov. Andijvie 300 kg 12,20; 60000 st. bloemkooil B 2037; B n 10 25; C 16—19: C II 8—12; stek 3 16; 2500 kg kroten A 8,40 8180; B 4,40; rode Ikool 500 st. 7,8011,20; gele kool 3000 stuks 4,506,20; groene kool 3000 st. 5—6,20. GROOTEBROEK, 13 Nov. 7000 kg witte kool 4—4.80; 5000 kg rode kool 69.40; 7000 kg gele kool 4.505.80; 2500 kg groene kool 5.307.30; 600 kg andijvie 12.80; 2500 kg peen C 4.90—5; 6000 kg bieten A 8.60— 9, B 4.40—4.60; 4000 kg uien, grof 8.20. groot 6.907.20, driel 7.70; 125000 stuks bloemkool B f18—39. B II f8—28. C f13—21, C II f8—11, stek f8—14. worden vervangen di< en in Rotterd: Noordwijk as waar niet alli dorp" in de ook pastoor kade. Er kom van Slootdon bisdom reist, het land, wa van de Nedi dan een mill lands totaal. De reizigei sen voorbij woningbouw- nood aan niet en soms reec ren, markere van den Haa de kant van opgedrongen, rijpe terreinc waar weldra Katholieke I komen te wc staat gereed project van tienduizend r In Vlaardingc is de bevolkin dat er op nie welijks nog wacht. En dar een paar van den .genoemd kleinere geme Beverwijk, w van Beynes arbeidersbevol brengt, nog enorm arbeids sing van tal wachten Has En tienduizer wachten zijn bouwt. Men herinne schop en gelovi vreugde waarvc wijding het ee gezongen: „Ik over dat tot n zullen opgaan Heren". Het J die psalm zij Katholiek in d kerk. En „de stammen op, Heren". Dit heimw wachting ke meer bewust, uit de toeko de nieuwe schap reeds het ogenblik, steen van de gend zal wo van Christus zonder mense gehouwen, er lijk fundamei Waarschijn] echter in on: langen zó doe onder hen, d: chie gaan vc Vrouw van serdam. Het dorp ligt langs de Noor hoge brug, die water in de r Gorcum oversp; neerziet, omvat enkele blik de staan: de scheej waar coasters e pen voor de he stapel staan, ei fabriek waar ii tot 900 man aai Men kan er anders komen: de Beneden-M< Een maquette men de origii Rechts zijn c onder twee zc stichting, ten

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2