Boeren accoord met melkprijs van IS cent MEER KERKEN - MEER PAROCHIES SN HET BISDOM HAARLEM Aan het Koreaanse front is de activiteit geluwd DE ONTVOERING RADIO Slootdorp had de eerste kerk in de Wieringermeer Vakgroep veehouders L.T.B. Na aanvankelijk felle critiek in geanimeerde vergadering te Haarlem BEURSOVERZICHT Zij wordt nu een derde groter Geringe vorderingen van verbonden troepen Blauwdrukken in Amsterdam Kroniek van een parochie Internationaal schaaktournooi door Heralth DINSDAG 14 NOVEMBER 1950 PAGINA 5 (Van onze verslaggever) Zoals te verwachten was, zijn op de vergadering van de Vak groep Veehouders der L.T.B.Maandag te Haarlem gehouden, ettelijke duizenden woorden gesproken over de melkprijs, die voor de boeren dermate belangrijk is, dat het voor een zeer groot gedeelte van die prijs afhankelijk is, of zij een lonend bestaan hebben, ja of nee en of zij zich de nodige investe ringen kunnen veroorloven, om tot productieverhoging te geraken, waar de Overheid met zoveel nadruk op aandringt. Duizenden woorden enfelle woorden. De prae-adviezen van het Be- saties in de aan te wijzen bedrij- stuur van de Vakgroep, op de door de afdelingen ingediende voorstellen en waarvan zij de re sultaten waren, werden allen onveranderd goedgekeurd, doch niet nadat er het nodige over werd gezegd. Nauwelijks stelde de voorzit ter, de heer M. P. van der Weij- den de melkprijs aan de orde, óf het regende van alle kanten aan vallen op de in het prae-advies genoemde bedrag van 18 cent. Het bestuur had n.l. besloten dat de gegarandeerde basisprijs voor het komende melkjaar bij 3.5 pet. vet op minstens 18 cent moet worden gesteld. Aanvankelijk wilden de boeren met 18 centen geen genoegen nemen, want de exploitatiekosten worden steeds hoger. Bovendien wilden zij, dat de organisatie meer zeggenschap krijgt in de regeling van de melk- prhs. Dit ging soms gepaard met niet al te vriendelijke woorden aan het adres van Regering en Minister en de voormannen van de boeren, die het flink durfden te zeggen, kregen golven klate rend handgeklap en voetgetrap- pel, die als de uitbundige onder schrijving van hun woorden gold. Tevens werd de geheimzinnig heid rond het L.E.Ï.-rapport ge laakt. Voor.ts stond het bestuur vol komen achter de kring Leiden, om n.l. te pleiten voor een lo nende melkprijs, waarin zijn ver disconteerd alle productiekosten en een redelijk ondernemersloon, alsmede de mogelijkheid tot re servering van eventuele toekom stige verliezen en ter fianncie- ring van de bedrijfsverbeteringen; bovendien dat niet alleen het vetgehalte als waardebepalend element moet worden beschouwd, doch ook de overige melkbestand- delen, zodat ook de grondprijs dient te worden verhoogd, en tenslotte voor directe medezeg genschap van de Standsorgani- WOENSDAG 15 NOVEMBER HII.VERSUM 1, 402 m, 7.00— 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Sluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.10 Voor de zieken; 9.30 Waterstan den; 10.30 Morgendienst; 11.00 „Willem 3, Koning Stadhouder"; hoorspel; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Volks melodieën; 12.50 Gramofoonmuz. 13.00 Nieuws; 13.15 Militaire re portage; 13.20 Alt en piano; 13.40 Gramofoanim.; 13.50 Regerings uitzending: jeugduitzending: drs. L. Coomans de Ruiter: „Uit de Indonesische dierenwereld"; 14.00 Gramofoonm.; 14.30 Viool en pia no; 15.00 Kamerorkest (met toe lichting); 15.45 Voor de jeugd; 16.30 Sluiting; 18.00 Harmonie- ork.; 18.30 RVU; dr. J. J. Smith dierkundige causerie; 19.00 uur Nieuws en weerberichten; 19.15 Discussieclub; 1:9.30 GramoÉoon- muziek; 19.30 Graimofoonm. 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 „In de schaduw van Moskou", causerie; 20.15 Concertgebouwor kest en soliste; 21.00 Salonorkest; 21.55 Dubbelkwartet; 22.15 Cello en piano; 22.45 Avondoverden- king; 23.00 Nieuws; 23,1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2, 298 m. 7.00 u. VARA, 10.00 VPRO, 10.20 uur VARA, 19.30 VPRO, 20.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym. 7.30 Sluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.12 Voor de huis vrouw; 9.22 Gramofoonmuziek; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw: 11.00 Gramofoonm.; 12.00 Accordeonorkest; 12.30 Land- en tuinbouwm ededelingen; 12.33 u. Voor het platteland; 12.38 Piano duo; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws 13.15 Orgelspel; 13.45 Gramo foonmuz.; 14.00 Gesproken por tret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 u. Kinderkoor; 15.20 Voor de jeugd 16.30 Sluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Actualiteiten of gramofoonmuz; 18.35 Lichte muziek; 19.00 „De boer en zijn recht", causerie; 19.15 Vocaal dubbelkwartet; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Poli tiek commentaar; 20.15 Israëli sche liederen; 20.40 „Juffrouw Mabel", hoorspel; 22.05 Omroep orkest; 22.45 Causerie over rub ber; 23.00 Nieuws; 23.15 Com mentaar wereldschaaktournooi 23.2024.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 m: 11.45 Gramofoonm.; 21.30 uur Weerberichten; 12.32 u. Sextet; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoon muziek; 13.30 Voor de soldaten; 14.00 Klankbeeld; 14.30 Gramo foonm.; 15.00 Symphonie-orkesit, omroepkoor en solisten; 17.00 en 17.20 Gramofoonm.; 17.30 Voor dracht; 17.45 Operamuziek; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Fagot en piano; 18.30 Balletmuziek; 19.00 Nieuws; 19.30 Vocaal ensemble; 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 Om roeporkest en solist; 21.00 Actu aliteiten; 21.15 Ethnische muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Kamermuz.; 23.00 Nieuws; 23.0524.00 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL 484 m: 12.08 Lichte muziek; 13.00 Niieuws; 13.10; 13.30 en 14.30 Gramofoonm.; 16.30 uur Koorzang; 17.10, 17.45, 18.30 uur Gramofoonmuz.; 19.00 Operette- muz.; 19.40 Gramofoonmuz.; 19.45 Nieuws;' 20.00 Gramofoon; 20.15 Klankbeeld; 20.45 Symphonieork. 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Gram.muz.; 22.55 Nieuws; 23.00 Gram; 23.55 Nieuws. ven, welke door het L.E.I. wor den gekozen, ter verkrijging van een juist bedrijfsgemiddelde. De heer G. Ph. Roeleveld, lid van de Land. Veehouderij Com missie van de Stichting van de Landbouw, zette in 't kort de werkwijze bij de samenstelling van het L.E.I.-rapport uiteen, daarbij concluderende, dat er zeer serieus wordt gewerkt en dat het is gebaseerd op een voor de boer lonend bedrijf, hetgeen hier en daar uit de vergadering werd bestreden). Hem kwam een garantieprijs van iets hoger dan 18 cent redelijk voor, en hij was persoonlijk voor een vraagprijs van 19 cent. Ir. de Ridder, sprekende na mens het L.E.I., zeide, dat het L.E.I. uitgaat van het kosten element. Zij stelt de kale kost prijs vast, de werkelijke prijs, die voor de boer lonend is en investering mogelijk maakt. De garantieprijs van iets hoger dan 18 cent leek hem alleszins rede lijk en rechtvaardig. Op redelij ke wijze is daarmede, uitgaande van de normale doorsnee-bedrij ven, rekening gehouden met in vestering en risico's. Naar aanleiding van de beide laatste betogen, becritiseerde de vergadering nog weer eens de hoge voerprijzen en stelde de eis van een gesloten veevoederdistri butie, die onder de hAidige om standigheden niet kan worden gemist. De voorzitter achtte een prijs van 18 cent reëel, wenste daar over met de Minister niet te on derhandelen. Tenslotte besloot men dan een minimum garantie prijs van 18 cent vast te stellen, met gesloten veevoederdistribu- tïe,_ met als stok achter de deur: géén medewerking te verlenen bij de productieverhoging, als de Minister dit minimum niet zou toestaan. Veevoedervoorziening De veevoedervoorziening is 'n moeilijk probleem, zowel voor de Overheid als de landbouworgani saties. Wat de boeren willen, komt kort en goed hierop neer: meer veevoer tegen minder prijs. Over een redelijke oplossing, n.l. die van de volkomen gesloten veevoederdistributie, was men het reeds eens. De regering jaagt de boeren op, de voederwinning uit eigen bedrijf te bevorderen en drukt daarom de toewijzing. In zijn prae-adviezen zeide het bestuur te blijven aandringen op een ho gere toewijzing voor de speci fieke weide-bedrijven (kleine grondgebruikers, schillenboeren, spoelingbedrüven, wintermel- kers) en handhaving van de sub sidie op alle geïmporteerde vee voeder. Voorts adviseert het bestuur te kopen bij een erkend en ver trouwd handelaar, naar aanlei ding van een voorstel van afd. Heemskerk tot verplichte pro- centrische samenstelling op de mengvoeders, om geknoei te voorkomen. Add. Kethel stelde voor, meer deviezen beschikbaar te doen stellen voor invoering van krachtvoer, i. p. v. invoer van buitenlands vlees, waarmee het bestuur zich accoord ver- AMSTERDAM, 13 Nov. De hausse in Indonesische fondsen van Vrijdag j.l. blijkt een eendagsvlin- der te zijn. De financieel-econo- mische besprekingen tussen Neder land en Indonesië, waaromtrent optimistische berichten verschenen waren, (vooral de verruiming van de transfermogeüjkheden werd gunstig ter beurze ontvangen), zijn volgens een mededeling van he denmorgen, nog niet beëindigd. De resultaten staan nog geenszins vast, waarmede het optimisme van Vrij dag dus wel wat te vroeg is geko men. De cultuuraandelen waren flauw en verloren circa 2 tot 5 punten, zodat slechts een zeer klein deel van de Vrijdag behaal de winsten ad ongeveer 6 punten behouden bleef. Het koersverloop voor Kon. Olie was eveneens teleurstellend. Op de ochtendbeurs werd nog 299 betaald, maar vanmiddag liep de koers tot 296. Unilevers wisten zich, even ais AKU's vrij goed te handhaven. Claims Spanjaard werden onver anderd op f 260 geadviseerd. Een ander fonds dat de laatste dagen door zijn flucutuaties de aandacht trekt is de Nederlandse kabel. De laatste week is de koers regelma tig van 262 tot 253 achteruitgelo pen. Vandaag werd 251 vernomen. Ter beurze verluidt, dat een emis sie zeer binnenkort te verwachten is. Scheepvaartaandelen kwamen op een iets lager niveau. Staats fondsen handhaafden zich volko men voor de guldensleningen, de dollarleningen waren eerder een fractie luier. GRAANBEURS ROTTERDAM ROTTERDAM, 13 Nov. Bin nenlandse granen. Officieuze no teringen per 100 kg franco Rot terdam. Tarwe zonder vocht- conditie f23.50—24.15; doorsnee kwaliteit op vochtconditie f23 23.85; zomergerst f28.7529.75; haver f26.5028; rogge f2829; peulvruchten kalm; groene erw ten f3541; schokkers f3845; bruine bonen f5361. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 13 Nov. Op de Utrechtse Paardenmarkt werden aangevoerd 275 paarden. De prij zen varieerden voor luxe paar den van f800 tot f950; werkpaar. den van f625 tot f850; oude paarden van f400 tot f600; paar den boven drie jaar van f600 tot f750; paarden beneden 3 jaar van f400 tot f600; veulens van f200 tot f300; hitten van f300 tot f650. De handel was matig. klaarde, doch met aantekening, dat gezien de ruiltransacties, het niet altijd te voorkomen is, dat slachtvee moet worden geïm porteerd. Het bestuur is ook te gen export van gedroogde pulp, fiezien het tekort in eigen land. Wij kunnen hierbij nog aante kenen, dat de Minister met be trekking tot de voederpositie van de varkensstapel, een overbrug gingstoelage wil geven /an mest- varkens. tot een aantal van 2.700.000 stuks. Zuivelfonds en heffingen. Ir. de Ridder, die een en ander t.a.v. dit fonds toelichtte, zeide, dat het batig saldo in de zuivel sector blijft en de heffingen niet in 's Rijks schatkist afvloeien. Voorts was het bestuur van oordeel, dat de heffing voor het Zuivelfonds zo hoog moest zijn, dat de risico's, vooral die t.a.v. de export, kunnen worden opge vangen. Het ging accoord met 't voorstel van kring Delft, om de gelden van de kaasheffing in het Zuivelfonds te storten, p. v. in het Landb. Eg. Fonds: de vee houder zorgt voor de kwade kan sen, hij moet ook van „de goede" kunnen profiteren. Het bestuur is van oordeel, dat in het huidig stelsel van zomer- melkprijsheffing en wintermelk- prijstoeslag iets onbillijks schuilt. Immers, wie 's zomers de heffing betaalt, is nog niet altijd dezelf de, die 's winters de toeslag in casseert. Wel is dit stelsel in zo verre redelijk, dat het aansluit bij de kostprijs. Immers, winter meiken is in de regel duurder dan zomermelken. Het verschil tussen zomer- en winterprijs kan niet gemist worden, teneinde daardoor een zekere spreiding in de productie te kunnen behou den. Tenslotte staat zij voor: mede zeggenschap der standsorganisa ties in het beschikkingsrecht aangaande de in het Zuivelfonds gestorte gelden. Voorts kon zij zich volkomen verenigen met de voorstellen van de kring Leiden: om de export heffingen op de kaas af te schaffen en een aanslagregeling in het leven te roepen, of indien ze blijven bestaan, te storten in het Zuivelfonds en tevens gecon denseerde melk, yoghurt, choco mel e.d. bij de export aan deze heffingen te onderwerpen. Benoemingen. De heer J. J. van Schie (Haar lem) werd wederom herkozen. Tevens werd de heer A. C. Paar- dekoper, Zoeterwoude, als be stuurslid en lid van het hoofd bestuur van de L.T.B. bij accla matie herkozen. Van hem werd medegedeeld, dat hij momenteel ernstig ziek is; vanuit de verga dering werd hem een schrijven gezonden, waarin hem de beste wensen werden aangeboden. In de vacature M. J. Veeger, Den Burg (Texel) zal nog wor den voorzic-n. Ter vergadering waren onder meer aanwezig het Kamerlid Jac. Groen, de Bondsadviseur Rector Jac. v. d. Hoogte en de Alg. voorzitter, de hr. G. Kamp- schöer. Op de problemen bij de t.b.c- bestrijding en het nieuwe bestrij- dingsplan, waarvan Dr. Y. M. Kramer, Directeur van het Melk- controlestation te Den Haag, een uiteenzetting gaf, komen wij in onze editie van morgen nader te rug. TOKIOt 13 Nov. (Reuter). De verbonden troepen zijn Maandag in Noord-West Korea gemiddeld twee en een halve kilometer gevorderd; de ondervonden tegenstand was licht. Gemeld wordt dat de communistische troepen bezig zijn nieuwe sterke verdedigingsstellingen aan te leggen, die dichter bij de jaloe zijn gelegen. De Amerikaanse troepen ruk ten ten noorden van de Tsjong- tsjin voorzichtig op, met 't doel in één linie te komen met de brigade van het Britse gemene best in het westen en de Zuid- Koreaanse strijdmacht in het oosten. Bij dit oprukken werd de meeste hinder ondervonden van door artillerie en mortieren af gegeven vuur. De tijdens het weekeinde tot stand gekomen on onderbroken linie is thans in het oosten in noord-oostelijke rich ting verplaatst, terwijl in het westen de juist ten noorden van de veertigste breedtegraad ge legen plaats Sinpo werd bereikt. Amerikanen vorderen De in het westen opererende Amerikaanse divisie rukte vanaf de Tsjongtsjon over drie kilome ter in noordelijke richting op. De Zuid-Koreanen, die Zondag ten zuiden van Toktsjon, als gevolg van communistische tegenaanval len, drie kilometer waren terug getrokken, meldden Maandag de situatie weer geheel in de hand te hebben. Aan de oostkust sloegen Ame rikaanse mariniers aanvallen af, welke, juist ten zuiden van het bekken van Tsjosen, door kleine communistische eenheden werden ondernomen. De Zuid-Koreaanse Kapitool-divisie, die aanvankelijk had moeten terug trekken, om omsingeling te voorkomen, ging daarop zelf tot de aanval over en dwong de communistische troepen zich in te graven. Vliegtuigen der verbonden troepen, vanaf vliegende reuzen- forten tot duikbommenwerpers, Indonesische deelnemers aan Unie-conferentie DJAKARTA, 13 Nov. (Aneta). Mr. A. K. Pringgodigdo, Indone sisch secretaris-generaal van de Nederlands- Indonesische Unie, zal 15 November naar Nederland vertrekken, vergezeld door de heer Latumeten, woordvoerder van het ministerie van voorlich ting der R.I., die toegevoegd is aan het secretariaat der Unie en tevens belast is met het contact met de pers. Op dezelfde dag vertrekken mr. Suhardjo en mr. Wirjono Prod- jodigoro, die namens de minister van justitie der R.I. in Nederland besprekingen zullen voeren over de procedure van het Uniehof, die een van de punten der agenda van de Unie-conferentie vormt. bleven bevoorradingscentra, con centraties van troepen en belang rijke bruggen over de Jaloe aan vallen. Volgens binnengekomen berichten zijn er nog slechts vijf kleinere bruggen over de Jaloe heel, waarover zware uitrustings stukken kunnen worden vervoerd In December zal de,Jaloe echter dicht vriezen en zullen troepen en uitrusting over het ijs kunnen worden vervoerd. V.N. ONTVANGT TIBETAANSE KLACHT LAKE SUCCESS 13 Nov. Reuter. De verenigde naties hebben he den (Maandag) de Tibetaanse klacht inzake de Chinese cam pagne ontvangen. De klacht was gericht aan de Veiligheidsraad en zij circuleert althans onder de leden van de raad. In het Tibetaanse beroep wordt een historisch overzicht van de Chinees-Tibetaanse be trekkingen gegeven. De raad wordt verzocht de kwestie zo spoedig mogelijk te behandelen. (Van een onzer verslaggevers) SLOOTDORP De eerste Katholieke kerk die indertijd in de Wieringermeer werd ge bouwd, verrees als afsluiting van de typerende Brink in Slootdorp, toen nog Sluis I ge heten. Het bedehuis, door bouw pastoor Braak gesticht en opge trokken naar de plannen van de Zaanse architect Zanders, in landelijke stijl overeenkomstig de directieven van de bouw meester van het gehele dorp, prof. Granpré Molière, was eigenlijk niet nveer dan een een voudige flinke kajpel, zonder zij beuken en met éen altaar. Deze H. Geest-kerk bleef tot 18 Augustus 1940, toen in Wie- ringerwerf de Christus Koning- Vervolg van pag, 3. c Missiewerk, ook Hier.... In afwachting van de verwe zenlijking van al die schone, en bitter-noodzakelijke plannen, zijn de paters van de H. Familie inmiddels vol vertrouwen. Zij staan al 15 jaar voor hete vuren. Het parochiewerk is hier missiewerk. Betondorp is rood en de katholieken zijn er niet half zo talrijk als b.v. de com munisten. Niet dat er 'n vijandig anti-clericalisme heerst. Maar de goedmoedige onverschillig heid. waarmee 't moderne hei dendom hier het katholicisme tegemoet treedt is wellicht af- brekender en zeker ontmoedi- gender dan uitgesproken vijand schap. „In 't begin zijn we wel eens bang geweesP' vertelde de pas toor. Thans zijn de scherpe kant jes er af. De paters hebben zich vooral in de bezettingstijd zeer populair gemaakt. Dat bleek wel toen de pastoor in Juni j.l. z'n 25-jarig priesterfeest vierde. Keel Betondorp deed mee en in 't muziekcorps, dat 'n serenade kwam brengen, zat niet één ka tholiek. Toch komen langzaam afge- dwaalden terug. Van iedere zes parochianen, die 's Zondags op het miniatuur-communiebankje knielen, is zeker één 'n bekeer ling. Ondanks het verschrikke lijke getal van 40 pCt niet-prac- tiserenden geeft dat moed. Daar bij komt. dat 't verenigingsleven waarbij ook de andere H. Fa- miliepaters uit Amsterdam as sisteren bloeit. Jammer is, dat de parochie niet beschikt over katholieke scholen. Ja, 't is werken in de Wa tergraafsmeer. Maar de paters houden de moed erin. Zij we ten Wie achter hen staaf; zij zijn ervan overtuigd niet op drijfzand te bouwen. Drie afgevaardigden van de Verenigde Naties bespreken de inmenging van communistisch China in Korea, tijdens een zitting van de Veiligheidsraad in Lake Success. V.l.n.r. L. Palar, voorzitter van de Indonesische delegatie; Moh. Roem, minister van buitenlandse zaken van Indonesië en de afgevaardigde van India, Sir Benegal Rau. kerk gereedkwam, de hoofdkerk van de Wieringermeer. De inundatie trof Slootdorp in 1945 het minst, en de kerk was hier dan ook met minder ingrij pende voorzieningen weer vóór ae eredienst in te richten. Zo werd zij opnieuw gedurende korte tijd de hoofdstatie van de polder, waarbij tegelijk een Zweedse houten pastorie werd oi trokken. Hier woonde pas tour Langendijk tot hij naar Vo- lendam vertrok. De kerk van Slootdorp is inmiddels echter te klein ge worden voor de 600 parochia nen, en zo is de nieuwe her der, pastoor van Dijk, tegelijk bouwpastoor geworden. Archi tect Vlaming uit Medemblik zal de verbouwing uitvoeren, waaraan tegelijk de bouw van een stenen pastorie werd ver bonden. zodat de pastoor zijn houten noodwoning zal kun nen verlaten. De kerk zal aan de straatkant ongeveer met een derde van het totale volume worden uitge breid. Aan de zijde van de straat zal ook een hoofdingang komen, waarvan men echter mag ver wachten, dat er geen dagelijks gebruik van zal worden ge maakt met het oog op de harde wind die in de polder pleegt te waaien. Daarom komen er ook ingangen in de zijmuren. Boven de hoofdingang komt het koor en het orgel; er komt aan de linkerkant een biechtstoel bij, terwijl naast het hoofdaltaar een zijaltaar zal worden aange bracht. Kerk en pastorie zullen door een stenen gang worden verbonden. Door een en ander wordt thans een geheel geschapen dat de parochianen van Slootdorp zonder twijfel met vreugde zul len begroeten, en dat in de be hoeften van de eerste tientallen jaren zeker zal kunnen voor zien. Aan de uitvoering is al be gonnen. Het oorspronkelijk plan was; met Februari gereed. Maar daarvan zal weinig komen. Wan neer de kerk met Kerstmis weer wind en waterdicht is en het ge heel in Mei 1951 zal kunnen worden opgeleverd, mag men dubbel en dwars tevreden zijn. Hoe dan ook: ook in de Wierin germeer kan onze bisschop bou wen. Vervolg van pag. 3. heen. Van luisterrijke plechtig heden kan nooit sprake zijn. Maar er waren dit jaar tien kin deren die hun Eerste H. Commu nie deden en tussen de beide Missen in komen er 40 naar de Catechismus. Deze kleine gemeen schap des geloofs uit de diaspora van ons bisdom groeit. Groot zal zij echter nimmer worden. En daarom hebben zelfs de stoutmoe- digsten van hen nooit durven dromen dat het nog eens ooit anders zou worden, dan in deze catacombenkerk weggemoffeld achter de dijk. hen eigen bedehuis Het wórdt echter wel anders. Kapelaan Meereboer heeft bij de bisschop niet aan dovemans deur geklopt. Uit het fonds waarvoor iedere Zondag de eerste schaal langs de rijen komt is een bij drage afgezonderd voor deze schamelste kerk van ons bisdom; de rest bedelde en bedelt de ka pelaan bij elkaar. (Zijn gironum mer is 247164 in Dordrecht, en laten we er waarachtig niet méér over behoeven te zeggen). Alblas- serdam zal zijn eigen parochie kerk krijgen, klein, eenvoudig, maar dan toch een werkelijke kerk, waarin God voortdurend kan wonen, waarin ruimte is voor de luister der liturgie en voor een doopvont. De kerk staat op de hoek van de (nieuwe) Zeevaart en Waalsmonde-straat, hemels breed een paar honderd meter van de oude toren, enig overblijf sel der Katholieke kerk, die hier 375 jaar geleden werd verwoest. Men kan slechts met ontroe ring vernemen van de spanning en de verwachting waarmede de gelovigen hier hebben meege leefd met heel de historie van de bouw van deze eerste O. L. Vrouw van Fatimakerk in ons bisdom. Ze konden het niet gelo ven en toch werd het waar, on danks de Staatkundig-Gerefor meerde oppositie in de raad (waarin niet één Katholiek zit, zoals er ook in de hele streek geen Katholieke boer en geen Katholieke middenstander Wi gevonden). Ze hebben van vreu de in de kerk geapplaudiseero wanneer hun kapelaan wel eens melding kon doen van een goede week voor hun aller bouwfonds, waaraan zijzelf van hun weekloon maar weinig konden bijdragen, al zijn ze dan nu, achter zijn rug om, bezig, te sparen voor een cadeau voor de kerk. 24 Juli van dit jaar is door de deken van Rotterdam de eerste steen gelegd. Vorige week is de vlag al op de kap gegaan, want zelden wordt met meer ijver en enthousiasme aan een kerk ge bouwd dan hier aan die kleine tempel met 150 plaatsen, door aannemer Weber uit Dordt. Misschien komt deze of de vol gende week het dak dicht, en vurig hoopt iedereen, dat met Kerstmis de kerk zover gereed zal zijn, dat de deken haar zal kunnen inwijden. Mgr. Huibers, die deze bouw met speciale aan dacht volgt, hoopt haar in Mei van het volgend jaar persoonlijk te komen consacreren, misschien wel op de 13de, het feest van de Verschijning van Fatima. Er wordt hard gewerkt aan het altaar en de communiebank, aan het bas-relief Kruis en het prach tige beeld van Maria van Fatima, alles door Wim Harzing ontwor pen. De Katholieken van Alblasser- dam en Kinderdijk, van Bles- kensgraaf, Molenaarsgraaf en Ai- blas, van Wijngaarden en Nieuw Lekkerland: zij zullen hun ogen niet kunnen geloven en hun weelde niet kennen. Het zal Hen zijn alsof in de Alblasserwaard een groot wonder is geschied. Eigenlijk gelooft kapelaan Mee reboer dat ook. Terecht. Mense lijkerwijs gesproken, zou deze parochie er nooit gekomen zijn. Dat zij er toch kwam, is een samenspel van onberekenbare factoren. Aan één daarvan kun nen wij allen een fundament van zekerheid geven. Door het regel matig minimum van het dubbeltje op de Zondagse schaal. Want zel den werd geld zo nuttig besteed aan zo bittere noodzakelijkheden. De uitslagen van de partijen voor de tweede ronde van het internationaal schaaktournooi te Amsterdam, die Maandag 13 November zijn gespeeld luidt als volgt: O'Kelly (België)Gligoric (Z.- Slavië), afgebr. (40 zetten). Golombek (Engeland)—Szabados (Italië), remise (40 zetten). Najdorf (Argentinië) Gud- mundsson (IJsland), 10 (30 zetten). Donner (NederlandReshevsky Verenigde Staten), 01 (30 zetten). Van der Berg (Nederland)Van Scheltinga (Nederland), remise (36 zeten). Kottnauer (Tsjecho-Slowakije) Trifunovic (Z.-Slavië), 01 (20 zetten). Euwe (Nederland)Stahlberg (Zweden), remise (41 zetten). Foltys (Tsjecho-Slowakije)Pirc (Z.-Slavië), remise (19 zet ten). Rossolimo (Frankrijk)Pilnik (Argentinië). 10 (35 zetten). Kramer (Nederland)Tartako- wer (Frankrijk), afgebr. (40 zetten). Uitslagen afgebroken partijen- KramerO'Kelly remise (48 zetten). ReshevskyNajdorf, remise (47 zetten). PilnikFoltys, 10. DonnerVan Scheltinga, remise 54 zetten). De stand na de tweede ronde luidt: 1. Rossolima 2 punten; 25. Najdorf, Reshevsky, Stahlberg en Van der Berg ieder lVs pnt; 6 Gligoric 1 pnt en 1 afgebr.: 712. Golombek. Pirc, Euwe. Trifunovic, Pilnik, Van Schel- t'rïga ieder 1 pnt; 1314. Kra mer. O'Kelly ieder pnt en 1 afgebr.; 1518. Gudmundsson Szabados. Foltys. Donner ieder pnt; 19. Tartakower 0 pnt en 1 afgebr.: 20 Kottnauer 0 pnt Engeland beperkt kolenuitvoer LONDEN. 13 Nov. (Reuter) De Engelse minister voor Brandstoffen en Energie. Noël- Baker, heeft vandaag in het Lagerhuis meegedeeld, dat Enge land deze winter aanzienlijk minder kolen zal uitvoeren dan verleden winter, zulks wegens het tegenwoordige niveau van het binnenlandse verbruik en productie. FEUILLETON 15. „Neen, neen, dat is helemaal niet nodig. Ik schrik niet meer van zulke aanvallen, omdat ik er immers aan gewend ben. Over een uurtje zal ze wel zover zijn, dat ze, door twee personen on dersteund, weer kan strompe len". „Mevrouw, ik ben geheel tot uw dienst". „Dank je, niet nodig hoor. Mijn broer, baron Feldern, heeft daar straks al getelegrafeerd, dat hij me met de auto komt halen, om dat ik hem bericht gaf, dat ik de trein gemist had. Dat komt nu goed van pas. We zullen het miesje naar huis brengen en over twee of drie uren zal ze van het hele voorval niets meer weten en even opgewekt en vrolijk zijn, alsof er niets gebeurd was. Ik heb de kamers weliswaar tot morgenvroeg gehuurd, maar je zult begrijpen, dat ik in deze om standigheden aan mijn eigen huis de voorkeur geef". Anna knikte ijverig. „Natuurlijk, mevrouw". „Het spreekt vanzeit, dat ik de kamers betaal, door mij zal nie mand enige schade lijden. Uok jij niet. hier!" Ze drukte het meisje een zil verstuk in de hand. „Dank u wel, mevrouw". „Je zult deze geschiedenis wel niet rondvertellen, nietwaar An na? Ik zou het zeer pijnlijk vin den, wanneer we bij het weg brengen van het arme kind veel bekijks hadden". kunt er van op aan, me vrouw, dat ik niemand iets zal vertellen". „Dat is aardig. Dan mag je ook de oude kleren van mijn gezel schapsjuffrouw houden, die hier in dit pakket zitten. Ik zal het wel tegen haar zeggen, wanneer ze weer helemaal beter is. Breng nu het theegerei maar even weg en laat me de rekening bren gen". Met veel woorden van dank verdween het jonge ding, om het bevel uit te voeren. Een zucht van afgunst ontsnapte haar. „Ach, wat is dat meisje daar binnen toch een geluksvogel. Zo'n goede mevrouw zou ik ook wel willen hebben, dan hoefde ik me hier in het hotel niet af te slo ven. Ja, het leven is helaas on rechtvaardig. Voor mij brengt 't slechts moeite en hard werken, en anderen worden verwend". Het was een reusachtige wa gen, die voor het hotel „De Gou den Kroon" stopte. Hij zat dik onder het stof, zodat het num mer onleesbaar was. Maar niemand dacht er aan, de deftige heer, die de diepe buigin gen, waarmede men hem ontving slechts met een kort knikje be antwoordde, daarop attent te ma ken. Geen chauffeur bestuurde de wagen, de bezitter deed het zelf. Hij sprong nu uit de auto, vlug en lenig, in zijn prachtige leren jas. „Logeert hier gravin Merzen- stein met haar gezelschapsjuf frouw?" „Ja, mijnheer", antwoordde de portier. „U is zeker baron Feldern, de broeder van de dame?" kon Anna niet nalaten te vragen. Vol koortsige nieuwsgierigheid had ze op de komst van de auto ge wacht. De heer knikte zwijgend. Anna voelde zich de hoofdper soon en vergat alle voornemens en alle beloften van stilzwijgen. „Mevrouw wacht al met onge duld op mijnheer. Haar juffrouw heeft jammer genoeg weer een een hevige aanval gekregen en mevrouw is erg blij, dat u haar komt halen". Anna haalde diep adem. Prachtig had ze dat gezegd dat vond ze zelf tenminste. En ze was zeer tevreden over zich zelf. Er kwamen diepe rimpels op het voorhoofd van de baron. Hij scheen misnoegd te zijn. „Alweer", bromde hij schijn baar in zichzelf, maar toch zo, dat allen hem konden verstaan. „Adèle heeft engelengeduld". Toen wendde hij zich tot de portier. „Wie brengt me even naar de kamer van mevrouw?" Anna trad naar voren en boog. „Tot uw dienst, mijnheer". „Goed". Ze ging hem voor en toen ze zover waren, dat de anderen haar niet meer konden horen, zuchtte ze even. „Ach, als je zo'n betrekking hebt als die juffrouw! Ik zou maar wat blij zijn, als ik bij de gravin in dienst mocht komen". De baron bekeek haar met een korte, scherpe blik. Leuk, fris, jong ding, maar toch niet bijzónder knap. Mid delmatigmeer niet. Hij schudde het hoofd. „Uitgesloten. Mijn zuster is andere bediening gewend. U bent hier in Soben het is niet kwaad bedoeld, maar ik zal het maar ronduit zeggen blijk baar een beetje verboerst en het zou te lang duren eer u die keu rige omgangsvormen had. I! moet er maar niet over denken" Anna keek sip. „Ik zou erg mijn best doen om mevrouw tevreden te stel- len". Baron Feldern glimlachte even. Het meisje wist niet, wat ze vroeg! Ze mocht de hemel dan ken, dat ze geen liever gezichtje geen bijzonder bevallig figuurtj gekregen had anders zou c' „gravin" zeker niet geaarze hebben, haar in dienst te nem „Stil nu", sprak hij kort streng, „waar is mijn zuster? Zwijgend wees Anna naar kamerdeur. Baron Feldern klopte en aan stonds deed zijn zuster de deui open. „Goed, dat je er bent", zei ze met rustige, duidelijke stem. „Ik vind het hoog tijd, dat we hier wegkomen". „Dat is zo gebeurd" klonk het terug, en toen viel de deur wee dicht. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5