Mevrouw Hertogh ziet haar dochter terug Modiste blijkt een rolvaste actrice te zijn in het oplichtingsdrama Raadhuis van Warmers huizen officieel in gebruik genomen Debat rijksbegroting Atoombommen teqen Chines? Pseudo-ministersdochter staat terecht Psychiatrisch onderzoek verzocht Aanhoudende Na zorgvuldige restauratie Een uitgebreide belangstelling rond feestelijk gebeuren Comm. der Koningin eregast Naar wij vernemen: WOENSDAG 15 NOVEMBER 1950 PAGINA 3 facoba Anna Johanna van GeJderen is een kleine, donkere, onopvallende vrouw. Zij trekt haar smalle schouders enigszins op en haar rug is lichtelijk gebogen. Zij is een Amsterdamse modiste, die in 1917 te Arnhem geboren is, maar zij is ook een fantasierijke en rolvaste actrice in een grootscheeps oplichtingsdrama. Wie de kranten van midden Juli gelezen heeft, kent haar als Mr. Dr. van Gelder en als de pseudo- dochter van Minister van Maarseveen. Deze jonge vrouw, die gistermorgen, uiterlijk kalm, de Alkmaarse rechtszaal binnentrad, is door de rechtbank te Almelo in 1949 tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld en in 1949 onderging zij een straf van 6 maanden, die haar door de Amsterdamse recht bank was opgelegd. Zij is een oplichtster en een recidiviste. Toen zij in Amsterdam haar straf uitzat, maakte zij kennis met de toenmalige bewaarster Helena Ansingh, die zich tot de gevangene aangetrokken gevoel de. Koosje dat is de roepnaam van mejuffrouw van Gelderen bleek reeds toen een onuitputte lijke fantaste te zijn, die haar rol uitermate goed speelde. Hoe is het anders te verklaren, dat zij haar bewaarster in de waan kon brengen, dat zij niet zo maar een gewone gevangene was, maar een spionne van het departement van Justitie, die in de rol van gedetineerde een onderzoek kwam instellen naar wantoestanden in de Amsterdamse gevangenis? De bewaarster geloofde haar en ver zaakte om harentwille zelfs haar plicht. Want de briefjes in ge heimschrift, die de gevangene haar in bewaring gaf, toonde zij niet aan de directeur van de ge vangenis, zoals haar plicht haar voorschreef. Toen zij Koosje er op wees, dat zij onder ede stond, wist deze haar ervan te overtui gen, dat voor haar een nog zwaardere eed gold. De gevangene kwam vrij en nam haar intrek bij mevrouw Ansingh, die in haar nog altijd de opsporingsambtenaresse van het departement bleef zien. In Mei trok Koosje naar het dorp Bergen en besprak pension voor zichzelf en voor mevr. Ansingh en haar beide dochters, in het pension „De Boshoek" aan de Studler van Surcklaan. Ook daar speelde zij haar rol. Ansingh ging door voor een harer mede werksters. In de conversatiezaal liet zij zich voorstaan op de titels Mr. en Dr. en zij deelde terloops mee, een dochter van Minister van Maarseveen te zijn. Men slikte dat allemaal. Zelfs de pen sionhouder, de heer C. Willig, die Koosje zowaar nog geld leen de toen haar rekening al lang (Vervolg van p'ag. I Ook op binnenlands terrein besprak prof. Romme verschil lende belangrijke punten. Voor een goede middenstandspolitiek was een goed instrument nodig. Als zodanig bepleitte prof. Rom me de instelling van een inter departementale middenstands commissie onder voorzitterschap van de staatssecretaris van Eco nomische Zaken. Ten aanzien van de opvoering van de pro ductiviteit constateerde hij. dat hier zowel arbeiders als onder nemers een taak hebben. Het ingekankerde wantrouwen van de arbeiders achtte prof. Romme hij de gezindheid van de ondernemers van thans niet reëel meer. Zij zitten echter met de erfenis uit het verleden. De beste manier om dit wantrou wen uit te schakelen achtte prof. Romme het betrekken van de arbeider zowel in de orde als in het resultaat van de onder neming. Ook andere sprekers roerden deze middag dit punt aan. De lieer Tilanus (C.H.) dacht aan overuren vrij van be lasting. Ook de heer Lucas (K.V.P.) zag hierin een reële mogelijk heid en meer in het algemeen betoogde hij, dat èn verlenging van werktijd, èn verbetering van de productiemethoden on derwerp van beraad moesten zijn. Het vertrek van minister Schokking De heer Tilanus (C.H.) wijd de in zijn rede veel aandacht aan de zorgelijke financiële positie waarin ons land ver keert. Nieuwe voorzieningen wilde hij niet zonder meer af schrijven, maar hij legde de klemtoon toch op de vraag of hetnog wel kon. Het uittreden van minister Schokking uit het kabinet betreurde hij, maar dit was toch geen' aanleiding om zijn houdng tegenover het kabi net te wijzigen. Prof. Romme merkte er in dit verband op, dat hij aannam, dat de regering bij de jongste mfnisterswisseling niet de bedoeling had gehad om de politieke samenstelling van het kabinet te wijzigen. Wel uitte hij de niet geheel duide lijke wens, dat de regering er in zóu slagen om de meest ge- eigende wijze tot de oude samenstelling van het kabinet terug te keren. Credietbeperking De heer Janssen (K.V.P.) wil de nadere inlichtingen over de maatregelen tot credietbeper king. Voorts wilde hij weten hoe de discontoverhoging zal worden geëffectueerd. Naar zijn oordeel moeten middelen wor den gevonden om particuliere beleggingen mogelijk te maken. Avondzitting De communist De Groot trok van leer over het plan-Marshall, dat volgens hem een grandioos bankroet was geworden. Ook Franco en Korea kwamen op het tapijt, terwijl zijn partij genoot Gortzak op hetzelfde stramien doorborduurde. Ds. Zandt (S.G.) gaf weer eens zijn vrees voor Rome te kennen. Te tien uur werd de vergade ring verdaagd tot hedenmiddag. Dan komt dr. Drees aan het woord. vrouw de rechtszaal in. In haar donkere ogen school angst. Zij leek een opgejaagde, die zich ver dedigen wil tot het uiterste. Ook haar was de oplichting, waarover wij hierboven uitvoerig genoeg hebben uitgewijd, ten laste ge legd. Subsidiair heling, (het als geschenk aanvaarden van ten gevolge van oplichting verkre gen spijs en drank), meer subsi diair sèhuldheling, (het als ge schenk aanvaarden van spijs en drank, waarvan zij door schul dige onwetendheid het tengevol ge van oplichting verkregen niet kende). De vrouw Ansingh, wier beide dochters zich onder de talrijke aanwezigen op de publieke tri bune bevonden, ontkende het haar ten laste gelegde. Nooit heeft zij geweten, dat Koosje van Gelder onder valse vlag voer. Nooit heeft zij getwijfeld aan haar verhalen. Altijd heeft ze haar op heur woord geloofd. De sterke persoonlijkheid van Koosje van Gelderen heeft kennelijk ene zo diepe indruk op deze tragische vrouw gemaakt, dat het eenvou dig nooit in haar is opgekomen, ook maar iets van wat Koosje beweerde, in twijfel te trekken, ook maar iets van wat zij deed, te wantrouwen. De president vindt het moeilijk dat voetstoots te aanvaarden. De fantastische stunts van Koosje van Gelderen moeten zijns inziens het wan trouwen hebben gaande gemaakt, zeker bij iemand, die dag en nacht met haar samen was. Ansingh houdt vol, in Koosje te hebben geloofd. Met gesloten deuren. En wanneer de rechtbank dan gaat graven in de psychische ach tergrond van dit onvoorwaarde lijke geloof, komen er verhou dingen aan de orde, die tot het sluiten van de deuren nopen. De zaak is met besloten deuren tot het einde behandeld. De offi cier heeft hetzelfde verzoek ge daan als in de zaak tegen Koosje van Gelderen, het verzoek om terugverwijzing naar de rechter commissaris voor het inwinnen van een psychiatrisch rapport. Mr. Bondam verzocht de recht bank om de onmiddellijke invrij- niet meer klein was. En toen Koosje met geleend geld f 1500. afbetaalde van haar langzaam-aan groot geworden schuld, was er geen vuiltje aan de lucht. Zij trok er trouwens zo dikwijls op uit, in de wagen van de heer Willig of in een huurauto van garage Nieuwland, en zij bezocht zo talrijke overheidsinstanties, die onder het departement van Justitie ressorteerden, dat Willig in alle gemoedsrust crediet ver leende aan zijn hoge gast. Zelfs de volgende stunt van Koosje wekte zijn argwaan niet. Er moest een diner worden aangericht voor zestig personen en daar zouden naast minister van Maarseveen, Koosje's vader immers nog andere hooggeplaatste personen aanzitten. Zelfs de naam van de Koningin werd genoemd. Bergen's burgemeester nam ordemaatrege len voor de ontvangst van het hoge gezelschap en Willig nam een kundige kok en kranige kell- ners uit Amsterdam in zijn dienst. Die heren waren er al voordat het diner zou plaats vinden. Dat had Koosje zo gewild. Zij wilde het personeel leren kennen, zei ze. Wel, het diner werd uitge steld en nog eens uitgesteld. Ten slotte werd het maar in intieme kring gehouden, met als gasten de pensionnaires van „De Bos hoek" en de vrienden en vrien dinnen van de dames. Willig bleef er van overtuigd, dat Koosje met een geheim on derzoek bezig was; de geheim zinnigheden schreef hij maar op rekening van dat geheimzinnige departement van Justitie. Hij had intussen op Koosje's verzoek zelfs een kamer voor papa van Maar seveen gereserveerd. Een valse cheque Eindelijk drong Willig op beta ling aan en toen deed Koosje kat in 't nauw een rare sprong. Ze trok naar de appartementen van de Amsterdamse meubel fabrikant, de heer C. van Rije, waar zij vrije toegang had, van wege de goede vriendschap van van Rije met mevr. Ansingh, die onder de naam van haar gewezen echtgenoot, als mevr. Buitendijk, in „Boshoek" vertoefde. Zij stal een blanco cheque van van Rije, betaalbaar bij de middenstands- bank te Amsterdam en zij liet Willig om de cheque sturen, die zij inmiddels voor een bedrag van f 10.000.had vervalst. Haar schuld bij Willig was toen tot f 9000.opgelopen. De cheque, getekend met J. A. J. van Maarseveen, was vals en dat werd spoedig ontdekt. Koosjes spel was uitgespeeld. Zij werd gearresteerd en mèt haar mevr. Ansingh, haar vriendin. Gisteren stonden beide vrou wen voor de Alkmaarse recht bank terecht. Koosje van Gelde ren bekende het haar ten laste gelegde. Dat was oplichting, dief stal van de cheque en valsheid in geschrifte. Zij zei er zelf ver baasd over te hebben gestaan, dat zij haar spel zo lang had kunnen spelen. ,,'t Is deze keer raak geweest" zei de president, Mr. A. D. van Regteren Altena, tot Koosje en zei beaamde dit C. Willig getuigde. Een wat zielige bedrogen man, die vol komen te goeder trouw was ge weest en die kennelijk de zake lijke beslissingen in zijn huis maar aan zijn vrouw overlaat. Hij noemde Koosje een gladde vogel, die haar rol buitengewoon goed heeft gespeeld. De president laakte zijn al te grote goedgelo vigheid. „Naar uw f9000.zult u nu wel kunnen fluiten", zei de president. „Dat vermoed ik ook", zei Willig met een zucht. En dan te bedenken dat je een ministers dochter hebt mogen huisvesten. De rechtbank zag af van het verhoor van de meubelfabrikant van Rije, die wel als getuige was gedagvaard, maar die wegens ziekte niet verschenen was. Officier verzoekt psychiatrisch rapport De officier van Justitie, Mr. A. W. Holsteijn, was het niet moei lijk gemaakt. De feiten stonden immers vast, zowel de oplichting als de diefstal van de cheque en het valselijk invullen daarvan. De officier vroeg zich echter af, wat deze verdachte tot haar da den kan jiebben bewogen. Hij stelde daarom voor, de psychiater, verbonden aan het huis van be waring te Utrecht, een psychia trisch rapport over haar te doen uitbrengen. Hij achtte zich niet in staat re requireren, zonder op de hoogte te zijn van verdachte's psychische structuur. De officier verzocht de rechtbank dus de zaak aan te houden voor het in winnen van een rapport. Mr. A. V. M. Leesberg, Koosje's verdediger, was tot dezelfde con clusie gekomen als de officier van Justitie. Hij sloot zich dan ook volkomen aan bij diens ver zoek en vroeg de rechtbank hier omtrent spoedig uitspraak te doen. Er werd spoedig een uit spraak gedaan. Bij tussenvonnis verwees de rechtbank de zaak tegen Koosje van Gelderen terug naar de rechter-commissaris voor het inwinnen van een psychia trisch rapport. Bewaarster werd medeplichtige. Na Koosje van Gelderen stond Helena Ansingh terecht. Veel minder zelfverzekerd als Koosje kwam deze acht-en-veertig-jarige werkt. Voorts toonde hij zich heidstelling van zijn cliënte, maar de rechtbank willigde dit verzoek nog niet in, omdat er nog aan wijzingen waren, die inwilliging ervan niet rechtvaardigden. Ook hier verwees de rechtbank bij tussenvonnis de zaak tegen He lena Ansingh terug naar de rech ter-commissaris voor het inwin nen van een psychiatrisch rap port Is deze vrouw werkelijk de dupe geworden van haar verre gaande lichtgelovigheid, zoals zij voorgeeft, dan zal, naar wij ver wachten, slechts schuldheling kunnen worden bewezen, doch is zij op de hoogte geweest van het bedrog van Koosje van Gel deren, dan is het mogelijk, dat zij in dit oplichtingsdrama nog schul diger staat dan de eerste ver dachte. De rechtbank zal hier hebben te beslissen, wanneer de zaak tegen Helena Ansingh, evenals die tegen Koosje van Gelderen, nadat de psychiatri sche raporten zijn uitgebracht, nogmaals op de rol van de Alk maarse rechtbank zullen voor komen. WINDER (Georgië), 14 Nov. (Reuter). De democratische senator Richard Russell van Georgië heeft te Winder in zijn staat verklaard, dat het werpen van atoombommen op sommige Chinese steden „niet uitgesloten" is. „Als de toestand ernstig zou worden, zouden wij misschien hiertoe genoodzaakt zijn", aldus Russell, die, naar verwacht wordt, voorzitter van de Ameri kaanse senaatscommissie voor de strijdkrachten zal worden. Wie een van de afgebeelde insignes niet draagt, is geen verpleegster (Advertentie) 1 Ge hebt kou gevat, gij hoest en een scheurende pijn be klemt Uw borst. Reinig Uw luchtwegen van het gevaar lijkeen prikkelende slijm met AK KER'5 De bevoegdheid, de titel van verpleegster of verpleger te voeren komt slechts toe aan hen wie 't door de wet beschermde Staats- insigne is uitgereikt. Op dit feit wordt bij het 5-jarig bestaan van de Federatie van Nederlandse Vereni gingen, omvattende 7 verpleegstersbonden, die de belangen van de verpleging en ver- plegenden behartigen, extra de aandacht gevestigd, daar nog velen in ons land ten onrechte in de mening verkeren, dat ieder, die het uniform van verplegende draagt, dit inderdaad is. Op bijgaande foto komen de afbeeldingen van 't Staatsinsigne voor. Bovenste rij: v.l.n.r. het A-diploma, algemene ziekenverple ging (z.g. „Witte Kruis"); A+B-diploma „Witte en Zwarte Kruis"; B-diploma, verpleging zenuw- en geesteszieken (z.g. „Zwarte Kruis"). De verpleegster met het „Witte Kruis" (eventueel met Zwarte Kruis) kan zich verder bekwamen voor de aantekening: Kraamverpleging, z.g. Ooievaartje (afbeelding links onder); Kinderverpleging (afb. midden onder); en Wijkverpleging (afb. rechts onder). De zuster met het insigne met de aantekening Wijkverpleging, moet in het bezit zijn van de aantekening Kraamverpleging. (Van een onzer verslaggevers) Een uitgebreid en select gezelschap was Dinsdagmiddag getuige van de officiële Heropening van het gerestaureerde raadhuis van Warnienhuizen. Behoudens Baron Dr. de Vos van Steenwijk de Commissaris der Koningin, zagen wij er o.a. jhr. Beelaerts v. Blokland, Pastoor Dr. v. d. Lugt, Ds. Post en Ds. Vrugink, de burgemeesters Breebaart, Schelhaas, Korver, Dalenberg, Kalb, Schellinger, de wethouders van het „verwante" Haren karspel en anderen. erkentelijk jegens architect Schaap, de uitvoerende firma de Haan en Reek en opzichter Dek ker voor hun vruchtdragende arbeid. Wethouder Dekker verheugde het .dat de wens van burgemees ter Nolet thans eindelijk na vele jaren in vervulling is gegaan. Secretaris Ruiter feliciteerde hij met zijn nieuwe ruime en com fortabele woning. De nestor van de raad, de heer Mink, voerde als laatste het woord tijdens de openbare raads vergadering. Hij constateerde dat eigenlijk het verbouwen van het raadhuis 20 jaar geleden al ur gent was geworden. Toen was er echter geen geld voor. Wij raads leden stellen er thans een eer in mee te hebben mogen werken aan het creëren van deze inrich ting, die stellig de toets van iedere critiek kan doorstaan. En al moge het wellicht iets boven onze stand zijn, wij vertrouwen er op de polstok niet te ver gezet te hebben, zodat ook in de toe komst de begrotingen sluitend zullen blijven. Tenslotte ver wachtte hij, dat de ambtenaren achter het loket tfeapkSs-e harte lijke tegemoetkomehWieftl aan de dag zullen blijven léggen, als ze tot dusver zonder loket steeds gedaan hebben. De receptie. Na afloop van de openbare Als huldebetoon aan ons Ko ningshuis, vertegenwoordigd door de Commissaris, werd aan hem door de gehele schooljeugd van Warmenhuizen een zanghulde gebracht, welke hij in gezelschap van zijn secretaris, en Mevr. en Burgemeester Nolet voor de mo numentale ingang van het ge bouw in ontvangst nam. In de harmonieuse en rijk ge stoffeerde raadszaal sprak burge meester Nolet het openingswoord, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot Baron de Vos van Steenwijk en o.a. zeide: „War menhuizen moge vergeleken bij Haarlem slechts klein zijn, het heeft bewezen groot te kunnen zijn in kleine dingen. Hier heerst een samenwerking en harmonie onder de bevolking die men dik wijls tevergeefs elders zoekt. Men leeft met elkander mee en voelt elkanders moeilijkheden, zodat men waardig de gesel der crisis overwon en ongeschonden weer onder de bezetting vandaan kwam. Iedere bewoner kent zijn plicht jegens zijn gezin en de gemeenschap. Wanneer ieder Ne derlander dat zou kunnen zeggen, zou het land er wellicht beter voor staan dan nu. Na de oorlog hebben we met vernieuwde ijver de volkshuisvesting, wegen en bruggenbouw ter hand genomen en een uitbreidingsplan ontwor pen dat voor reeksen van jaren de groei van deze gemeente uit stippelt. Daarom kon ook kloek en moe dig het besluit tot grondige ver nieuwing van dit raadhuis wor den genomen. Dit mooie gebouw biedt een waardige huisvesting van het gemeentebestuur. Baron de Vos van Steenwijk getuigde van zijn warme belang- steling voor het wel en wee van Warmenhuizen en verklaarde dat de toestand voor de restauratie „wel een beetje erg" was, maar dat nu zijn stoutste verwa^nt'.n- gen zijn overtroffen. De oude inrichting heeft zich in de achter ons liggende 80 jaren ruimschoots uitgediend. Wat nu is ontstaan beantwoordt aan de eisen voor een efficiënte werkwijze. Hier kunnen goede besluiten genomen worden, want de geest (de raad) is hier goed en het lichaam (het raadhuis) nu eveneens. Burgemeester Nolet antwoordde hierop in hoffelijke termen en liet vervolgens niet na om secretaris Ruiter te huldi gen voor de wijze waarop hij met zijn mensen onder de ongun stigste omstandigheden heeft ge- HERZIENING UITVOERING SOCIALE VERZEKERING Adres tegen wetsontwerp Het Centraal Sociaal Werk gevers-Verbond, de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond en het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité hebben gezamen lijk aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gezonden, betreffende het ontwerp van wet ter herziening van de uitvoeringsorganisaties der sociale verzekering. Aan dit adres is het volgende ontleend: Niettegenstaande ook m de kringen der adressanten het ver langen leeft om te komen tot unificatie der sociale verzeke ring. zien zii zich toch genoopt de leden der Tweede Kamer in dringende overweging te geven het onderhavige wetsontwerp niet te aanvaarden. In een samenvatting wordt ge zegd dat het aanhangige orga nisatie-ontwerp niet kan leiden tot een uitvoering der sociale verzekering door „bedrijfsgeno- ten" omdat het in wezen zou leiden tot het creëren van een centralistische staatsorganisatie. raadsvergadering werd de erewijn rondgediend en ving de receptie aan. De eerste die hier het woord nam, was de Z. E. Heer Pastoor Dr. v. d. Lugt. Deze haalde St. Augustinus aan met de woorden, dat de kracht en degelijkheid van een plaats schuilt in de wijs heid van haar bestuurderen. Het doet ons daarom goed te consta teren, dat telkens vóór de bespre kingen hier Gods Zegen wordt afgebeden. Reeds ruim 6 eeuwen geleden deden de rechters van Warmenhuizen evenzo. Moge God U daarom wijsheid blijven geven volgens de ieer van het Évan gelie. Dan bood spr. een kunst zinnig vervaardigd houten kruis beeld aan met de bede, dat in dit huis Christus en dien gekruist zou heersen. Secretaris Ruiter, wiens aan wezigheid wegens droeve redenen elders noodzakelijk werd, bracht de raad dank voor de wei-inge richte secretarie, die alle ambte naren stellig het werk zal ver aangenamen. Men zou blijven trachten het welzijn van de ge meenschap als het eigene te be hartigen. Mede namens zijn echt genote bracht hij tevens dank voor de nu mooie en geriefelijke woning. Hun was meer gegeven dan zij verwacht hadden: hij zou meer trachten te geven dan de gemeente verwachtte. De heer Koot bood namens de commissie van ingezetenen uit sympathie voor de restauratie, een rustbank voor de hal aan, doch burgemeester Nolet hoopte, dat voorzover het hem aanging, het publiek weinig van deze rust bank gebruik zou behoeven te maken. Burgemeester Breebaart van Zijpe. sprekend namens alle 6 aangrenzende gemeenten. Haren karspel inbegrepen, knoopte aan bij Warmenhuizens roemruchte geschiedenis. Warmenhuizen was eens de rijkste gemeente van het land en weigerde de hoofdelijke omslag te heffen. Maar Warmen huizen was ook het eerst nood lijdend. Een bloemstuk en een couvert getuigden van de waar dering. De inhoud van dit couvert dacht spr. dienstig voor een ambtsketen voor de burgemeester, omdat deze nog altijd rondliep met een deurwaarderslint (ge lach). Nog velen voerden het woord in gelijke geest en voor elke spre ker had burgemeester Nolet een gepast antwoord. Jongetje sprong onder auto Gistermiddag werd op de Mon- sterseweg te's-Gravenhage bij "de ingang Ockenburg de 11- jarige G. H„ wonende aan de Monsterseweg, aangereden door een personenauto en op slag ge dood. Het jongetje sprong van een rijdende groentewagen en werd door de auto gegrepen. STRAALJAGER MAAKT NOODLANDING BOLSWARD, 15 Nov. Om even na 11 uur hedenmorgen heeft bij Bolsward een straal jager van de Britse bezettings troepen een noodlanding moeten maken. De bestuurder is onge deerd. Het toestel dat de kente kens V.Z. 325 draagt, kwam te recht bij de straatweg Bolsward- Sneek. AUTO IN HOENDIEP Twee doden GRONINGEN, 15 Nov. De Groningse brandweer heeft he denmorgen te Groningen een Skoda-automobiel HX 33142 uit het Hoendiep gehaald tegenover het vroegere tankstation van de Caltex. In de wagen werden de lichamen van een man en vrouw gevonden. Men werd op het ongeval op merkzaam gemaakt toen een schip dat ter plaatse voorbij voer op de gezonken auto stootte. De wagen behoort toe aan de garage V. Ruyven te 's-Graven- hage en was 9 November aan een inwoner van Leiden ver huurd. DUITSE BURGEMEESTER IN BOTSING In Klazienaveen-Noord kwam een luxe wagen in botsing met een vrachtauto. De wagen stond aan de linkerzijde van de weg, toen hij door de vrachtauto werd aangereden. De luxe auto werd erngtig beschadigd en de be stuurder. dp burgemeester van Schwartenberg uit Duitsland, werd gewond aan beide knieën. Na verbonden te zijn is hij weer naar Duitsland vertrokken. viert de Amsterdamse kunst schilder cn tekenaar Gerard v. Vliet op 10 December zijn 70ste verjaardag. Een comité is ge vormd ter voorbereiding van een huldiging, die op 16 December zal plaats hebben...~ gaat mr. H. J. Reinink, secre taris-generaal van het Departe ment van O.K. en W„ Donder dagavond naar Indonesië om be sprekingen te voeren met het Hoge Commissariaat over onder- wijsaangelegenheden van Neder landers in Indonesië is uit een kantoor aan de Herengracht te Amsterdam een zilveren beeldje, dat Vrouwe Justitia voorstelt en een waarde heeft van 300 gulden, gestolen werd te Amsterdam een 51- jarige kantoorbediende op heter daad betrapt toen hij bezig was met het stelen van geld uit een offerblok van een der katholieke kerken in het centrnm van de stad kreeg een '29-jarige onderwij zeres uit Barneveid, die voorgaf secretaresse van de V.N. te zijn, drie maanden gevangenisstraf, omdat zij met een gehuurde auto verschillende reizen naar Parijs en Brussel maakte, doch de huur nooit betaalde is tot vice-president in het Gerechtshof te Arnhem benoemd mr. G. J. Kronenborg, thans raadsheer in dit Hof..„„ SINGAPORE, 15 Nov. (Reuter) Na een scheiding van acht jaar zag mevr. A. Hertogh heden haar dertienjarige dochter Bertha terug, nadat Bertha tot twee maal toe had geweigerd haar moeder te spreken en daarbij gezegd had, dat haar moeder „haar zoveel ellende had bezorgd". Mevrouw Hertogh volhardde echter in haar wens, haar dochter weer te zien en ging naar een armoedig huis in de rangoonroad, waar Bertha met haar echtgenoot en pleegmoeder, Aminah, woont. Aminah vroeg haar. waarom zij voor het meisje bleef vechten. „Je hebt haar aan mij gegeven", zo sprak zij. Mevrouw Hertogh ontkende dit. Toen Bertha, gekleed in een rose Maleis kebaja en een blauwe sarong, binnenkwam, berispte mevrouw Hertogh haar kind, om dat het haar niet wilde spreken. Bertha antwoordde hierop: „Waarom bent u hier gekomen. PLECHTIGHEID TE NIJMEGEN Ter gelegenheid van de dogma verklaring van Maria Tenhemel opneming werd te Nijmegen een grote Mariahuldiging gehouden. Het beeldje van Maria, dat ver eerd wordt in de Canisiuskerk te Nijmegen, werd naar buiten gedragen onder een baldakijn. Duizenden mannen en vrou wen, voorzien van vlammende flambouwen en lichtende kaar sen, liepen voor en achter het Mariabeeld naar het Keizer Ka- relplein, waar voor de St. Jozef kerk het beeld op een podium werd geplaatst. De vroegere pro vinciaal der Paters Jezuieten, pater Kerremans S.J., thans rec tor van het Canisiuscollege, hield een rede. Ik heb genoeg verdriet". Daarna volgde een felle discussie inhet Maleis. Bertha zei: „Ik ben Mo hammedaanse en ik zal nooit mijn man verlaten. Ik kan niet van u houden, omdat u mij, toen ik een kind was, hebt weggege ven". Mevrouw Hertogh kuste Bertha en verliet haar met tra nen in de ogen. „Natuurlijk wil ik haar nog terug hebben. Zij is van mij en ik kan niet naar haar vader in Nederland teruggaan zonder haar", aldus mevrouw Her togh. ROTTERDAMS ELFTAL TEGEN REST VAN NEDERLAND De samenstelling van het Rot terdams elftal, dat 18 November een wedstrijd op het Sparta- terrein te Rotterdam speelt om de gouden Onafhankelijkheids- beker tegen de rest van Neder land, luidt: Doel: v. d. Bijl (Feijenoord). Achter: Smulders (Feijenoord) Tiebout (Sparta). Midden: Van Meerwijk (SVV). Kroon (Feijenoord) en Van der Engel (Feijenoord). Voor: Van Male (Sparta), Benningshof (Sparta), Den Boer (Sparta), Van der Tuyn (Her mes DVS) en Heyster (Hermes DVS). Reserves: Landman (Sparta), Steenbergen (SVV), Buytenhek (SVV) en Köneman (SVV). Het Nederlands bondselftal is als volgt samengesteld: Doel: Van Raölte (Blauw Wit). Achter: Boonkamp (Blauw Wit) en Alberts (Vitesse). Midden: Klaassens (VVV). Krijgh (BW) en Spanjer (Lim- burgia). Voor: Vermunt (RBC), Man- gelmans (ADO). Stempher (BV V). Kuneman (HBS) en Röhrig (HBS). Reserves: Hagenaars (Vole- wiickers), Huybregts (BW), Weenink (Brabantia) en Lanae- laan (HBS).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3