Nieuw l ynn lil »Het hakmes in de millioenen« Vampire-straaljager tegenover Friese LA.B.-autobus ■SF m Grotewohl in 't offensief tegen Evangelische Kerk Het hakmes moet erin! M - Wam WÊÊ 'mm um Voor een Verenigd Europa, desnoods zonder Engeland" Tot herziening van uitgaven is reeds besloten „Staatsvijandige houding Engelse piloot zette machine bij Bolsward in de sloot Emms VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN a - i';Jg| Reynaud en Bidault: DR. DREES VOOR DE TWEEDE KAMER: Begrotingstekort nu 257 millioen Scheepsberichten Autobusdienst op Portugal? In 17 m. diepe put gevallen Oslo-express liep op goederentrein Zestig millioen kinderen in nood Nu 'n koffiebon voor 5 weken EEN VREEMDE ONTMOETING Koelbloedigheid èn veine Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.505 in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank A Buiten God is veiUg. t nergens (Vonclei) Pagina 1 Donderdag 16 November 1950 46e Jaargang No. 12019 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 125 cn220 VOLT ALLE SOORTEN'. 7lenff£faz -JOaatissiw HISTORISCH BOUWWERK IN ANTWERPEN Antwerpen, de eeuwen oude handelsstad aan de Schelde, kan hogen op een schat van architec tuur, die getuigt van een rijk kunsthistorisch leven in de oude Hanzestad. Een van de belangrijkste producten van de Bra bantse gotische bouw- school is de O.L. Vrou- wekerk nabij de Grote Markt. Zij bezit vijf beuken, met een reeks lengtekapellen, die tot twee nieuwe beuken zijn verenigd. Het gotische bouwwerk, dat ontstond in de jaren 1312-1518, wordt bekroond door een 123 meter hoge toren. De foto, gemaakt van de Grote Kerk af, toont de thans in restauratie zijn de toren van de O.L. Vrouwekerk. Op de voor grond een gedeelte van de beroemde Brabo- fontein. 1'* t li: "W/i :V De Franse Nationale Vergade ring heeft met 353 tegen 184 stemmen een resolutie aangeno men, waarin de regering wordt uitgenodigd te streven naar ver groting van het politieke gezag van de Raad van Europa. Alleen de communisten stemden tegen. Invloedrijke politieke leiders, die het standpunt weergaven van ongeveer 300 afgevaardigden van M.R.P., centrum- en rechtse par tijen, verklaarden zich bij het debat voorstander van een Ver enigd Europa zonder Engeland. Zowel Paul Reynaud (gematigd) als Bidault (MRP) verklaarden, dat de enige manier om de af kerigheid van Engeland van een Verenigd Europa te overwinnen was: „snel handelen, zo nodig zonder Engeland". De socialisten waren tegen elke CERAM VAST IN HANDEN DER AMBONEZEN? Het bureau Zuid-Molukken deelt mede: De regering van de republiek Zuid-Molukken maakt bekend, dat 't moedereiland Ce- ram thans op twee kleine ver- zetshaarden na geheel in han den van de R-S.M. is. Om dit te bereiken werd een deel van de Zuid-Molukse troepen naar Ce- ram vervoerd. Tevens is een deel van de regering der republiek Zuid-Molukken naar Ceram en Saparoea overgebracht. (Van onze parlementaire redacteur) In zijn antwoord op de bij de algemene beschouwingen ge maakte opmerkingen verklaarde de minister-president, dr. Drees, met nadruk, dat ook de financiële sector een onderdeel is van de kabinetspolitiek. Deze verklaring achtte hij nodig, omdat de mogelijkheid niet uitgesloten moest worden geacht, dat er juist op dit terrein nog wel eens conflicten tussen regering en Kamer zouden rijzen. Wat de financiën betreft verkeerde de regering steeds in een onaangename positie. Bij wetsontwerpen als de regeling van de oorlogsschade, voorzie ningen voor ambtenaren uit Indonesië etc., had de regering aan de aandrang moeten weerstaan om nog hogere bedragen uit te trekken. Waren voorzieningen als deze tenslotte ge- regled, dan kwam de Kamer echter weer met het verwijt, dat de regering niet zuinig genoeg zou zijn geweest. worden gelet. Intussen blijft het ook nu zo, dat de opvolger van minister Schokking bepaaldelijk de Christelijk-Historische begin selen is toegedaan. Doet zich een mogelijkheid voor om het Chris- telijk-Historisch element te ver sterken, dan zal deze kans zeker niet onbenut worden gelaten; voor kunstmatige wijzigingen voelde de minister-president echter niets. Terugkomend op de motie van de V.V.D. tegen min. v. Maarse- veen, bleef de minister-president erbij, dat hier terecht de kabi netskwestie was gesteld omdat het hier kabinetspolitiek betrof. Uit de latere mededelingen van minister Lïeftinck bleek in tussen wel, dat de regering nu in elk geval het gevreesde hak mes zal gaan hanteren. De bewindsman van financiën wees andermaal op het begrotings tekort, dat inmiddels is opge lopen tot 257 millioen. Waren de heren Schouten (A.R.) en Lucas (K.V.P.) van mening ge weest, dat de middelen te laag waren geraamd, de minister bleef erbij, dat het de meest rea listische waren, die gemaakt konden worden. Daarnaast blijven de vooruit zichten somber. Kon de regering nog langer in deze toestand be rusten? Het antwoord was neen. Er is bereids besloten om tot een herziening van de uitgaven te komen, zowel wat de gewone <>ienst als het Landbouw Egali satiefonds betreft, een herzie ning. die 100 a f 150 millioen zal moeten opleveren. Deze be sparingen zullen liggen in het vlak van een officiënter appa raat, maar opk in dat van de beleidsuitgaven. Wel was de regering van mening, dat deze besparingen sociaal-economisch verantwoord zullen moeten zijn. Een speciale bezuinigingscom- misse zoals de heer Weiter zich die gewenst had. achtte de rege ring niet nodig. Nationale politiek De minister-president sprak ruim twee uur en in deze uit voerige rede liet hij tal van onderwerpen de revue passeren. In de discussies tussen de poli tieke partijen wilde de regering zich niet mengen. Zij blijft zich voorstellen als een program kabinet. Dr. Drees wees de op merking van de hand, dat dit kabinet geen nationale politiek zou hebben gevoerd. Een derge lijke politiek sluit niet uit, dat wel eens besluiten moeten wor den genomen die niet de alge mene instemming hebben. Bij de ministerswisseling is het zeker niet de bedoeling ge weest om de basis van het kabinet te wijzigen. Bij de ver vulling van de vacature aan Oorlog en Marine" moest ech ter op de eerste plaats op de bekwaamheid van de candidaat Was het kabinet moe? Dr. Drees was van oordeel dat een deel van zijn ministers zeker extra vacantie verdiende, maar van vermoeidheid in politieke zin was zeker geen sprake. Wat de Indonesië-politiek be treft. wees de minister-president nog eens op de gevolgen, die uit een voortzetting van het conflict zouden zijn voortge vloeid. Leger na leger zouden wij hebben moeten uitzenden en desondanks zou de verwoesting van de bedrijven zijn voortge gaan en ook de guerilla zou geen einde hebben genomen. In dit verband verwees de minister president ook naar Indo-China, waar nog steeds de wapens spreken. Wel gaf dr. Drees toe, dat de regering in meerdere opzichten in haar verwachtingen is teleur gesteld, maar ook mag niet ver geten worden, dat acties als die van Westerling de nieuwe sa menwerking ten. zeerste hebben geschnad. Warren Austin Inzake Ambon gaf dr. Drees andermaal als de mening van de regering, dat hier geen moge lijkheden aanwezig waren voor de vorming van een zelfstandige staat. Wel heeft de regering ge pleit voor een grote mate van autonomie en voor amnestie. Ook Ambon zou hier wel voor gevoeld hebben, mits de nodige waarborgen werden gegeven. Leek het aanvankelijk alsof de Indonesische regering, mede als gevolg van de stap »an de Unci wel gehoor zou willen geven aan deze wensen, de militaire De Oost-Duitse premier Otto Grotewohl heeft gisteren ver klaard, dat de regering niet lan ger een „staatsvijandige houding" van de kerk in de Oost-Duitse zóne zou dulden. In een rege ringsverklaring voor het Oost- Duitse volksparlement beschul digde Grotewohl de leiders van Johan van Oldenbarnevelt, DjakartaAmsterdam, 15 November van Suez naar Port Said. Zuiderkruis passeerde 15 No vember Sabang. 16 Novem ber te Singapore verwacht. Kota Inten, Djakarta-Rotter dam, passeerde 14 Novem ber Kaap Carbon. Waterman, Djakarta-Rotter dam, 14 November te Suez. de Duits-Evangelische Kerk, waarvan de hoofdzetel in West- Herlijn is gevestigd, van „propa gering van West-Duitslands remi- litairisatie". Grotewohl kondigde voorts een versterking aan van de volks- politie. Hij zeide dat de staats- veiligheidspolitie eveneens was versterkt. „De gehele bevolking van Oost-Duitsland zal bij onze grotere veiligheidsmaatregelen betrokken worden", zo beloofde hij. De Oost-Duitse regering zou meedogenloos de wetten van het land, „die de grondbelangen van het volk beschermen", toepassen. Grotewohl verklaarde, dat de westelijke bezettingsmogendheden er naar streven „de bevolking van West-Duitsland te winnen voor een politiek, welke tot oor log met de Sovjet-Unie en een burgeroorlog in Duitsland zal leiden". „Oost-Duitsland zal alle stap pen nemen om zijn veiligheid tegenover deze bedreigingen van het Westen te verzekeren", aldus verklaarde hij. actie, die tenslotte werd begon nen. was voor de rsgei?ng een pijnlijke teleurstelling. Dr Drees gispte de handel wijze van de Amerikaanse voor zitter van de Veiligheidsraad, die eerst op de dag van zijn aftreden deze aangelegenheid ter sprake had gebracht. De rege ring blijft var mening, dat zij in de kwestie-Ambon gedaan heeft wat mog lijk was. Zij, die een militair optreden zouden hebben begeerd, hadden naar de mening van dr. Drees onvol doende begrip voor de gevolgen. Hiervoor verantwoordelijkheid dragen zou voor iedereen te zwaar zijn. Europa Prof. Romme was bij de de batten van oordeel geweest, dat na de uitspraak van het Lager huis gekozen moest worden tus sen geen federalisatie of fede- ralisatie zonder Engeland. Dr. Drees meende echter dat er nog wel tussenmogelijkheden waren. Op verschillende terreinen zal er in elk geval samenwerking moeten komen. Weer naar het binnenlandse terrein oversprin gend, merkte de minister-presi dent ten aanzien van het bevol kingsvraagstuk op, dat uet niet aan de staat is om in deze in vloed uit te oefenen. Wel is het zo. dat de geboortecijfers weer teruglopen. Over de instelling van een ge zinsraad wilde de regering zich nader beraden; een deel van de in een dergelijk college te be handelen onderwerpen zou in tussen reeds bestreken kunnen worden door de Sociaal-Econo mische Raad. De minister-presi dent sloot zijn rede met een op roep om bemoediging te putten uit h^.geen reeds bereikt werd en voor de toekomst wilde hij vertrouwen op de kracht en het initiatief, dat ons volk in al zijn geledingen ten toon spreidt. Heden de replieken. TIBET OP AGENDA DER VER. NATIES? El Salvador heeft de Algemene Vergadering der V.N. officieel ver zocht om behandeling van de „inval in Tibet door buitenlandse strijd krachten". Het hoofd van de delega tie van El Salvador dr.Hector Da vid Castro verzoekt in een telegram aan de Algemene vergadering en de secretaris-generaal, de Tibetaanse klacht op de agenda van de huidige zitting der vergadering te plaatsen. ACHESON SPRAK: „WIJ ZIJN IN EEN ZEER GEVAARLIJKE PERIODE" De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- scn. heeft Woensdag op een conferentie van vertegenwoor digers van 200 organisaties van zijn ministerie verklaard, dat de Verenigde Staten al het moge lijke moeten doen om te ver hinderen, dat de gewapende in terventie van communistisch China in Korea de wereld in een tragedie van de meest kolossale aard stort. De wereld bevond zich in een „zeer, zeer gevaarlijke periode der geschiedenis, welke steeds gevaarlijker wordt, naarmate de toestand zich ontwikkelt". Hij voegde er aan toe: „Het schijnt me toe, dat een ramp kan wor den voorkomen, maar zij kan slechts worden voorkomen, in dien wij in onze Dolitiek en in ons leiderschap in de gehele wereld een grote mate van ge zond verstand aan de dag leg gen." regionale overeenkomst zonder Engeland. De regering, waarvan het standpunt gisteren werd be kend gemaakt bij monde van de minister van buitenlandse zaken Robert Schuman, vermijdt zorg vuldig stelling te nemen in de controverse „met of zonder Enge land". Men verwacht, dat de aanhan gers van „Europa zonder Enge land" op de komende vergade ring van de Assemblee van de Raad van Europa, die aan het einde van deze week te Straats burg begint, zullen trachten hun standpunt uitgevoerd te krijgen. Naar wij vernemen overweegt de fa. Jac. van Dijk te Eind- 1 hoven, volgend jaar een ge regelde autobusdienst op Por tugal te onderhouden ten be hoeve van de deelnemers aan de Fatima-bedevaarten. Daarbij zou gebruik worden gemaakt van een bij de N.V. Jongerius te Utrecht te bouwen „anderhalf- dekker", voorzien van toilet, frigidaire, een laadruimte van tien kubieke meter en een spe ciale luchtverversingsinstallatie. SOVJETS WEIGEREN ENGELSEN UIT TE LEVEREN Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de Sov jet-Unie geweigerd twee Engel sen, die in Duitsland worden vastgehouden, vrij te laten voor dat de Engelsen een Sovjet- Russisch officier, die bjj hen asyl gezocht heeft, hebben uit geleverd. Volgens het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken hadden de Sovjet-Russische militaire autoriteiten in Duitsland te ken nen gegeven, dat hun terugkeer „vergemakkelijkt zou worden door de uitlevering van een lui tenant van het Russische leger die enkele dagen tevoren was gedeserteerd en bij de Britse autoriteiten asyl gezocht had". OOK MAX COSIJNS Het Belgische communistische blad, de „Drapeau Rouge" meldt dat de Belgische afvaardiging naar het Wereldvredescongres is samenge steld uit 25 personen, onder wie de heren Borremans, oud-minister en secretaris van de Communistische partij en professor Max Cosijns, be kend door zijn stratosfeer- en diep- zeetochten met prof. Piccard. JONGETJE GEDOOD Gisterenavond zijn te Groes- beek twee jeugdige kinderen in een zeventien meter diepe put gevallsn. Het zeven-jarige zoon tje van de heer Lange uit Groesbeek is aan de bekomen verwondingen overleden. De vier-jarige T. Hendricks uit Wyler (Duitsland) was met zijn vriendje L. aan het spelen bij een ouderwetse waterput. De vier-jarige klom door een nauwe opening *in de houten achterwand en de andere knaap volgde hem. Beiden vielen toen in de zeventien meter diepe put. Deze wordt sedert lang niet meer gebruikt en was droog. 12 DODEN, 40 GEWONDEN De Oslo-express is Woensdag te Hjukseboe op de voornaamste lijn langs de zuidkust in volle vaart op een goederenwagon ge reden. Twaalf personen kwamen om het leven, dertig a veertig werden ernstig gewond. De express werd door de slag nagenoeg in tweeën gereten. Het reddingswerk wordt nog voortgezet. Men acht het moge lijk, dat zich nog meer slacht offers onder de wrakstukken bevinden, die ver verspreid lig gen. SCHOKKEND OVERZICHT VAN DE UNESCO In Europa verkeren ongeveer zestig millioen kinderen in nood en zijn aangewezen op de hulp van charitatieve organisaties. Dertien millioen kinderen in Europa hebben ofwel vader of moeder ofwel beide ouders ver loren. Dit zijn cijfers, die de Unesco onlangs heeft verstrekt. Het probleem der noodlijden de kinderen wordt nog bemoei lijkt door het feit, dat geduren de de oorlog dertig millioen mensen moesten evacueren, van wie er achttien millioen hun vaderland moesten verlaten. Als voornaamste oorzaak van de steeds toenemende misdadig heid onder de jeugd noemt de Unesco het zedelijk verval van het gezinsleven. De weg tot diefstal en tot prostitutie wordt licht gevonden. In Groot-Brit- tanië bijvoorbeeld kwamen in 1945 72.000 kinderen met de kinderrechter in aanraking. NRS. 486 EN 494 ALG. Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te 's Gravenhage heeft de bonnen 486 algemeen en 494 algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag 17 November a.s. worden ge bruikt. Zij blijven geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met 2 December 1950. Om distributie-technische re denen zijn ditmaal twee bon nummers aangewezen. Bon 486 algemeen komt voor op de A- en B-kaarten, bon 494 algemeen op de D-kaart. Met het oog op de feestdagen zal de eerstvolgende bonaanwij zing op 21 December 1950 (dus na vijf weken) geschieden. Daarna volgt weer een bon aanwijzing na zes weken. Ove rigens is het rantsoen per per soon onveranderd. Nog geen handelsbesprekingen met West-Duitsland De handelsbesprekingen tus sen Nederland en West-Duitsland, waarvan het laatste stadium deze week in Frankfurt zou beginnen, zijn uitgesteld tot het midden van de volgende week. Prins Charles van Engeland, die 14 November zijn tweede verjaardag vierde, tijdens een middagritje met zijn kinder juffrouw in het Park. (Van onze verslaggever) De chauffeur van de L.A.B., die met zijn autobus gistermorgen omstreeks 11 uur rustig op de Rijksstraatweg van Sneek naar Bolsward reed, zag tot zijn grote ontsteltenis ineens een vliegtuig over de weg naar zich toekomen. Het was de Engelse Vampire-straaljager VZ 325, waarvan de piloot, de 24-jarige M. C, Smart, een noodlanding aan het uitvoeren was. Deze noodlanding was tot zover keurig geslaagd, maar de vliegenier zag zich op het laatste moment gedwongen om uit te wijken voor de autobus, met als gevolg dat de straaljager toch nog in de langs de weg lopende sloot terecht kwam. De straaljager was op weg van een vliegbasis in West Duitsland naar Engeland. Boven Friesland vliegende zag de piloot zich we gens motorstoring gedwongen 'n noodlanding te maken en voerde deze uit op de Rijksstraatweg tussen Bolsward en Sneek. Deze weg heeft gedeelten waar aan weerszijden in het geheel geen boombéplanting is en leent zich dus wel voor landingsterrein, mits.... er op zulk een moment geen verkeer is. Bij zijn uitwijkpoging raakte de rechtervleugeltop over de bermsloot heen de walkant. Het toestel draaide hierdoor een halve slag, slipte nog een eindje door de zachte berm, om tenslot te dwars over de sloot, met de neus in het weiland, tot stilstand te komen. De piloot, die bij deze landing zeker niet onfortuinlijk is ge weest, kón ongedeerd uit zijn, half in het water liggende, cock pit stappen. Vanuit Bolsward en de dorpen in de omgeving, waar men be merkt had dat er met de sierlijke wit-gelakte machine, met zijn dubbele staart en heldere ken tekens, iets niet in orde was en waar men haar ineens in glij vlucht had zien dalen, trok een stroom van belangstellenden naar de plaats van het gebeuren, vlak tegenover het dorpje Nij- land. De politie was echter oók al spoedig ter plaatse en hield het publiek op enige afstand. SOVJET.. „Sovjet vroeg jacht- vlieaer Smart aan autobus- chauffeur J. Kuipers uit Sneek, die uit zijn L.A.B.- bus geklommen was en nog wat wit om de neus bij de verongelukte Vampire kwam. Het chauffeurs-uni form deed bij de piloot het vermoeden rijzen, dat hij bij de Oosterburen was te land gekomen. Gelukkig kon Kuipers de man ge ruststellen. Hoewel hij gepn woord Engels sprak,was „Nee, Nederland" toch te begrijpen. „Wat ben ik anders ge schrokken toen dat ding op de bus afkwam en de pas sagiers niet minder" zei Kuipers. Dat de piloot zijn machine zo resoluut in de sloot zette, heeft grote on gelukken voorkomen. De bij Bolsward neergekomen Engelse straaljager in de bermsloot. De piloot vertelt zijn ervaringen aan officieren van de basis Leeuwarden. Bij de staart van het toestel majoor de Grave, geheel links kapitein van Huizen. (Eigen foto)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1