EEN Vier nieuwe kampioenen bij D.A.W. Export van bloembollen bracht 100 millioen op P.O.A. n.v. Hand! HET RODE KRUIS GREEP IN TAPIJTJES Anna Paulowna stelt omslag op f42.— per H.A. Doelpuntloos gelijkspel in big-match Kinheim-Hollandia i r ALKMAAR EN OMSTREKEN Grootscheepse oefening op en om de Alkmaarse scheepswerven Waf de Sint reed Echte Perzische HET in de étalage en inlichtingen bij Langestraat Alkmaar Kapelaan Brinkman twaalf en half jaar priester Twaalf nieuwe woningen L.T.B.-vakgroep bijeen Geraffineerde inbraak te Hem Laatste bedrijf van Polderhuistoneel Stadhc °ALINA 2 MAANDAG 20 NOVEMBER 1950 ALKMAAR. Op 18 November is een zeer ernstige ramp geschied op de scheepswerven „Witsen en Vis" en de Hondsbosch en omge ving aldus luidde de aanhef van de onderstelling van de oefening, die j.l. Zaterdag door de colonnes van het Rode Kruis Korps van het dis trict Kennemerland in onze stad is gehouden. Om vier uur des middags begon het. Da colonnes uit Bergen. Heiloo, Castricum-Limmen, Beverwijk, IJ- muiden, Haarlem en Zandvport, wa ren de gasten van de Alkmaarse Rode» Kruismensen. In grote eens gezindheid maakten zij zich geza menlijk op om hulp te verlenen aan de talrijke slachtoffers, die op en om de scheepswerven waren gevallen. Om een uur of vijf wgren die slacht offers zich luidkeels aan het afvra gen, wie er wel zoveel ping ping ping had, maar tegen zevenen waren er al heel wat van hen, inclusief hun noodverbanden, ondergebracht in de als hospitaal ingerichte B.L.O. schoo] in het Victoriepark. Dat ging echter allemaal niet zo simpel in zijn werk. Denk eens aan, lezer, de brug gen in de Eilandswal waren niet te gebruiken (hetgeen trouwens niet helemaal waar is, want vanwege de tijdnood werd een dezer bruggen wel degelijk intact verondersteld, maar goed..) verbinding met het Heiligland bestond er niet meer. Het transport ging dus via een vlot en een vlqt over het Noordhollands Ka naal. De Rode Kruismensen hadden dus maar een steiger aan te leggen, ze moesten een vlot, een vatenvlot, in elkaar zetten, ze moesten tenten opslaan om de gewonden tijdelijk te herbergen. Draagploegen vervoerden de slachtoffers, de schuit voer hen over, de ziekenwagens brachten hen naar het Victoriepark,, waar zij vol gens de regelen der kunst ontdaan werden van het eerste noodverband en waar zij definitief in de watten gingen. Helpers en helpsters hebben zich danig geweerd. Het was een grootscheepse oefening die de Rode Kruis-colonnes in Alkmaar gehou den hebben, waarvan het grootste BELOUCH AFGHAN HAMADAN Zeer geschikt voor tafel- of vloerkleed) e. Bijzonder voordelig ZIET DE ETALAGE! langestraat 68 ALKMAAR lAüv.i A.F.C.-nieuws ALKMAAR Een doelgemid- delde van drie AFC-elftallen van 11o is niet gek. Toch hadden wij de score van het eerste hoger willen zien naar de geboden kan seri, die er geweest zijn. Maar wij zijn dik tevreden, wij blijven bij' de kopgroep en wij zullen onze kans tot 't laatst toe verde digen. Deze Zondag was tenmin ste de winst weer twee punten. Wat vooral verheugend was deze maal was de grote belangstelling. Deze zal volgende week tegen de naburen Bergen I nog wel groter De adspiranten D sloegen E en F behaalde een goede over winning te Egmond. Hedenavond clubavond. Als wij het goed hebben, waren er twee formulieren bij met 10 goe de uitslagen. ppc,er Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren.; Cor nelia A. M„ d. van P. J. Spruyt en C. M. Kiebert. Gehuwd: Hein van de Kuyt en Aaffien Kiewiet. Adrianus Vos en Trijntje J. Wiegman. Overleden; Aaltje Pranger oud 80 jr. wed. van S. Kroon. Grietje Brommer, oud 66 jr. geih. met H. J Harteveld. DE JEUGD GING DANSEN ALKMAAR. Voor de laat ste maal voor de advent orga niseerde het R.K. Danscomité gisterenavond in 't Gulden Vlies een dansavond voor de katho lieke jongelui. Zoals gewoonlijk was er weer veel belangstelling. Er werd beschaafd gedanst en de jongelui hebben zich in een plezierige sfeer vermaakt. De leiding van het bal was bij de heer Jack Smit 'in goede handen. De muzikale prestaties van Wim Ligthart en zijn band werden zeer op prijs gesteld. Met het organiseren van deze avonden voor de katholieke jeugd, doet het Danscomité uit stekend werk. Uniformfonds ,.St. Caecilia" ALKMAAR. De gisteren aan de kerken gehouden collec te voor de uniformen van ..Sint Cr.ccilia" heef! 496.86 gulden op gebracht. Namens „Sint Caeci lia" aan alle gevers hartelijke dank. gedeelte in schemer en duister moest geschieden. Er waren hier' en daar natuurlijk wel regiefouten, maar daar was de oefening een oefe ning voor. Die fouten halen ze er wel uit, bij het Rode Kruis. En als de helpers en de helpsters van het Rode Kruis nog eens in volle ernst zullen moeten ingrijpen, wat God verhoede, dan zullen wij, daarvan zijn wij overtuigd, op een paraat Korps kunnen rekenen. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Rex Theater: ..De bruid was een man", alle lft.: Cinema Americain: ..De straat zonder naam". 18 iaar: Victoria Theater: ..De tiieer van Eschna- Doer". 14 ir.: Harmonie: ..De diik is- dicht", 14 jr. Voorstellingen: Hedenavond 8 uur. MATINEE: 2.30 uur in het Rex-theater. BURGER IJSCLUB: Alge mene Vergadering in ca- fé Centraal Hofplein. 8 u. APOTHEKEN: Nacht- en Zondagsdienst ADotheek Wanna. Ritse voort 5. TAXI'S: Nachtdienst: Chr. de Vries. Friesewee 4. tel. 4237. ALKMAAR, De Zaterdagavond gehouden clubkampioenschappen van DAW zijn over de gehele linie een volledig succes geworden. On der grote belangstelling werden de vaak buitengewoon spannende series verzwommen en tot het laatste ogen blik was niet te zeggen, wie de nieuwe kampioenen zouden zijn. Pas nadat het jurysecretariaat de eind uitslag berekend had.' waren de nieuwe titelhouders bekend. De tijden tonen duidelijk aan, dat er hevige strijd geleverd is, maar ook, dat DAW op het ogenblik over een zwemploeg beschikt, die kan wedijveren met de grootste clubs uit Nederland! Zoals reeds verwacht werd speel de de strijd bij de meisjes zich af tussen Gerda de Waard, Truus Schats en Hennie Ouwehand. Op de rugslag tikten de meisjes nagenoeg gelijktijdig aan, de schoolslag gaf eerstgenoemde 'n kleine voorsprong, die door H. Ouwehand tot op 0,2 sec. werd ingelopen. Kampioene werd G. de Waard in 2.00,8, die behalve de beschikbaar gestelde medaille een wisselbeker aangeboden kreeg van de ouders van een DA W-lid. Tweede werd H. Ouwehand in 2.01 en derde T. Schats in 2.02,3. De jeugdige T. Tenkink wist beslag te leggen op de vierdè plaats in 2.05. Toen de uitslag bij de jongens be kend werd gemaakt bleek er niet één, doch twee kampioenen te zijn. F. Bielfeldt en J. Nierop Groot had den beiden een totaal tijd van 2.00,2! Eerstgenoemde was op de schoolslag de snelste, laatstgenoemde won piet vrijwel hetzelfde verschil de rugslag. De vrije slag bracht niet de gewenste uitkomst en zo waren er twee kampioenen. J. Janssen werd goede derde, in 2.05,2 terwijl K. Besse voor een verrassing zorgde en vierde werd in 2.11,3. Jetty Piersma wist dat zij de eer ste twee nummers moest winnen om een goede gooi te maken naar de titel en dat deed zij ook prompt. Haar derde plaats op de vrije slag deed haar voorsprong niet verloren gaan en zo won zij in 2.06,2. Loek Verheul werd goede tweede in 2.13,4, na vinnige strijd met Freddie Renteaar die 2.14,8 noteerde. Toen de heren aan de beurt waren werd het muisstil in de Overdekte want hier za? men een zeldzaam ge vecht. Ad Boxem wist met een machtige rush de rugslag van André Slikker te winnen, doch Slikker nam revanche op de schoolslag in de buitengewone tijd van 34,2. Ook H. de Jong eindigde hier nog voor Bo xem in 35,3! Onze ex-Nationale kampioen wist weliswaar op de vrije slag 1 sec. eerder aan te tikken dan Slikker, maar diens voorsprong was op de schoolslag groot genoeg ge weest om hem Kampioen 1950 te maken. 1. A. Slikker 1.37.4 2a A. Boxem 1.38,9. 9 H. de Jong 1.47.4, 4 A. Blankvoort 1.48 8, 5. B Ekkel 1.53.3. Na afloop reikte DAW's voorzitter de medailles met enkele welgemeen de woorden aan de winnaars uit. De gedetailleerde uitslagen ziin: 50 m. rugslag. Meisjes: I en II G. de Waard en T. Schats 41.9: 3. H. Ouwehand 42.-.. 4. T. v. d. Neut 42 3. Jongens: 1 J. Nierop Groot 40.7; 2 F. Bielfeldt 42.2; 3 J. Janssen 43,-. BILJARTEN ALKMAAR. Klasse D, groep I: Alkmaria V 4 1293 741 1.744 28 Lindenh. 4 1301 658 1.977 23 Driesprong 3 778 480 1.620 23 Excelsior 4 1234 645 1.913 22 Witte Huis 4 1077 664 1.621 19 Drie Rüiten 3 994 456 2.179 16 Waag 4 1195 768 1.556 16 O. Poorten 4 964 696 1.384 3 Dames 1 J. Piersma 43,9; 2 L. Ver heul 45,1; 3 F. Rentenaar 46,8. Heren: 1 A. Boxem 34,2; 2 A. Slikker 34,6; 3 A. Blankvoort 38,9. 50 m. schoolslag. Meisjes: 1 G. Mo lenaar 41.-; 2 L. Spierenburg 44,-; 3 G. de Waard 44,1. Jongens: 1 F. Bielefeldt 43,7; 2 J. Nierop Groot, J. Janssen en C. van Eykeienburg allen 45,3 W. Luin- ge 48,-, 1 1 Dames: 1 J. Piersma 42,2 F. Rentenaar 49,-; 3, L. Verheul 51,4. Heren: 1 A. Slinkker 34,2; 2 H. de Jong 35,3; 3 A. Boxem 47,1. 50 m. vrije slag slag. Meisjes: 1 T. Schats 33,4; 2 H. Ouwehand 34,4; 3 G. de Waard 34,8. Jongens: 1 F. Bielfeldt 34,3; 2 J. Nierop Groot 34,5; 3 J. Janssen 37,2. Dames: 1 L. Verheul 36,9; 2 F. Rentenaar 39,3. J, Piersma 40,3. Heren: 1 A. Boxem 27,6: 2 A. Slikker 28,6; 3 H. de Jong 30,8. NOVEMBER 1950 (Advertentie) Klasse D, groep II: Excelsior Drie Ruiten Gebr. Voltz Optimisten Lindenh. Witte Huis O. Poorter Waag 4 1137 760 1.496 35 4 1073 829 1.294 30 4 1068 785 1.360 24 4 1125 723 1.556 20 4 M'/5 VXri 1 4 939 813 1.154 16 4 1136 763 1.488 12 4 757 907 0.834 7 Gemeenteraad ALKMAAR. Het ligt in de bedoeling van de burgemeester een raadsvergadering te beleg gen op Donderdag 30 November 1950 te 14 uur. Burgerlijke Stand PURMEREND V- Geboren: Ni- colaas E., zv C. Wester en E. Schaap; Adolphine F. M„ dv C. Voerman en J. C. Pajjens; Everarda, dv A. A. Jorritsma en A. Uitentuis; Karei, zv P. Weber en G. Duchatteau; Nicolaas J. M. zv H'. J. Bekker en C. Glandorff. Ondertrouwd: Roelof Posdijk en Maartje J. Oudes: ,Jippe Hol- werda en Mijntje Klópper; Jo hannes H. J. Dekkers en Anna J. M. van Baarsen. 'Getrouwd: Cornelis P. Groot, won. te De Rijp, en Reinoutje T. Kroon. Overleden: Christiaan van Braam, 73 jaar, weduwn. van Dirkje Walch; Cornelia C. de Jong, 66 jaar, echtg. vain Simon S. Konijn, won. te Wijdewormer. I OUDORP. Op 10 December a.s. zal het feit worden herdacht dat kapelaan Brinkman voor 12J/2 jaar tot priester werd ge wiid. Na zijn wijding werd kapelaan Brinkman benoemd te Hoek van Holland, waar hij in de oorlogsjaren een moeilijke tijd heeft doorgemaakt, mede door de omstandigheid dat zijn pastoor geïnterneerd werd en hij de parochiezorg alleen te dragen had. Met raad en daad heeft hij in die tijd de bevolking terzijde gestaan. Na de zware bezet tingsjaren volgde zijn benoe ming te Zoetermeer waar hij drie jaar werkzaam was. Als leider van verschillende vereni gingen en uitgebreid parochie werk heeft hij hier veel tot stand gebracht. In de ruim twee ja/.r, dat kapelaan Brinkman te Oudorp werkzaam is, heeft hij de harten van de parochianen gewonnen en het is -oldoende bekend, welke plaats kapelaan Brinkman in de parochie in neemt. Zijn ongedwongen hou ding en veelzijdige blik op het leven maken het hem zo ge makkelijk met alle lagen der be volking om te gaan. Voor onze jongens over zee heeft hij steeds de grootste zorg en belangstel ling getoond. Als zielzorger, aal moezenier der jeugdbeweging adviseur van verschillende ver enigingen en leider der onlangs in het leven geroepen gods dienstcursussen heeft hij de ge legenheid zijn aspiratie en ijver in toepassing te brengen. Dat hij in deze functies de rechte man op de rechte plaats is, is aan geen twijfel onderhevig. Het is dan ook de wens, niet alleen van alle verenigingen, maar van alle parochianen, dat kapelaan Brinkman nog iange tijd zijn heilzaam werk in de parochie Oudorp mag voortzet ten. Ongetwijfeld zullen de paro chianen van Oudorp op de tien de December op geestelijke of stoffelijke wijze hun sympathie en dankbaarheid laten blijken. SINT NICOLAAS IN HET DORP ST. PANCRAS. Zo arriveer de Simt Nicolaas Zaterdagmid dag op het Kerkplein en met het fanfarecorps „Irene" voorop trok Hij, vergezeld van twee Pieter mannen, die met ruime hand de kinderen op moppen tracteerden via de Bénedenweg het dorp door om zijn oog te laten gaan over de étalages van de middenstand. Ook de middenstandsvereni ging heeft zich niet onbetuigd gelaten en heeft voor iedere ko per een aardige attractie voorbe reid. Er zijn mooie prijzen be schikbaar. GEMEENTERAAD KOEDIJK In de gemeenteraadsvergade ring van Koedijk werd een ver zoek van de Gebrs. Morsch om een renteloos voorschot van f 10.000.voor verbetering van de rietlanden in de Kleimeer. uit te voeren door de Heide Maat- schaDnii na enig heen en weer genraat, afgewezen. De HeidemaatschaDDii had een opgave gedaan van de kosten voor de aanleg van een sport veld. Voor de Gemeente zullen de kosten f 10.000,zijn. Op deze aanbieding besloot men in te gaan. De Gemeentebegroting werd voorlopig goedgekeurd. Gewone dienst: f 164102,45. Post onvoorzien f 4000,Kapi- taaldienst f 4207.43. Raadscom missie gaf in overweging de Wet- houdersiaarwedde te verhogen tot f 250,— oer iaar. eveneens om •een bedrag uit te trekken voor de schooltand verzorging en om B. en W. te verzoeken te trach ten de Gemeente ingedeeld te kriigen in een lagere klasse voor de personele belasting. Het gemeen te nersoneel kriigt 5 oct. salaris verhoging. De Pro vinciale Planologische Dienst heeft een ontwerp uitbreidings plan Koedijk-Zuid Oost inge diend. Een extra subsidie van f 500, werd toegekend aan de R.K. Be waarschool. dit geldt uitsluitend voor dit iaar. Met de Nederlandse Midden- standsbank werd een kasgeld- lening aangegaan van f 40.000.— met de bank voor Nederlandse Gemeenten werd een Rekening courant overeenkomst gesloten. Het voornaamste .wat aan de orde kwam was het besluit om in orincioe over te gaan tot de bouw van 12 woningen, waarvan zes bestemd zullen worden voor gereDatriëerden. Acht van deze woningen zullen od het Zuid einde komen en vier od de Ka- naaldiik. zii worden gebouwd in blokken van vier. Bovendien zal er een oendelbouwwoning wor den gebouwd en een dubbel woonhuis. DAMMEN HEILOO. De gedetailleerde uitslagen, van de partijen, ge speeld om het clubkampioen schap in groepen I, II en III van HDC zijn de volgende: Groep I: Beukers—Geuzebroek 0—2, Sprenkeling—Tuinman 0-2, J. de GeusS. de Geus 11. Groep II: SpaansHofman afgebr., de Jongv. Lieshout 2—0, Slijkerman—Schurer 2—0, OudHelder 0—2. Groep III: v. d. Werf—Groene- boom afgebr., Kraakman—v. Dijk 0—2, Sluisman—Kraakman 2—0, G. SnelCremer 02. De stand in groep I is nu als volgt: Tuinman o punten uit 5 partiien, de Graaf 9 p. uit 6 part.. Dekker 7 p. uit 5 part,, Verver 5 p, uit 5 part. Geuzebroek 5 p.. uit 4 part, Sprenkeling 2 p. uit 4 part., J. de Geus 6 p. uit 6 part., Adrickens 2 p. uit 2 part., S. de Geus 2 p. uit 6 part., Beukers 4 p, uit 7 partijen. In groep II wordt de eerste plaats bezet door Slijkerman met 10 punten uit 7 partijen, terwijl Schurer de tweede plaats bezet met 9 punten uit 7 partij e'n. Spaans alhoewel nog ongeslagen bezet de vierde plaats met 5 pt. uit 4 partijen. In groep III hebben Groene- boom en v. d. Werff beiden nog ongeslagen de leiding met resp. 8 punten uit 5 part. en 7 punten uit 4 partijen. Gemeenteraad HEILOO Vriidag 24 Nov. des avonds 20 uur komt de Raad biieen om een belangriike agen da af te werken. Od de agenda staat vermeld o.a. vaststelling yan de begro ting der gemeente, van het grondbedrijf en van het fonds armengoederen voor het dienst jaar 1951. Tevens de aanbieding van de rekening der gemeente en die van het grondbedrijf en van het fonds armengoederen over het dienstjaar 1949 Vervolgens verzoeken van de besturen van de R.K. Jongens school en van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolon derwijs. tot het verlenen van medewerking bii de aanschaffing van lees. hulomiddelen. alsook 'n verzoek van de R.K. Stichting voor Gezinszorg en de afd. Ge zinszorg van het Witte Kruis om toekenning van een subsidie voor het iaar 1950. Er Is in de kringen van de bollenkwekers reden tot tevre denheid. De export van bollen heeft dit iaar bijna honderd mil lioen gulden opgebracht. De tijd voor een hoera-stemming is ech ter nog lang niet gekomen en waakzaamheid zo zei van ochtend de heer J. Elders van Bovenkarspel tijdens de bijeen komst van de vakgroep bollen kwekers van de L.T.B. te Haar lem bliift geboden. Nog altiid ziin er kaDers od de kust. Natuurlijke vijanden om ze zo maar eens te noemen in de vorm van allerlei ziekten en insectenplagen en ..onnatuur lijke" vijanden, geïncarneerd- in de vele belemmeringen van de exoort. Slechts eendrachtige sa menwerking en oersoonliike in- ER GAAT NIETS BOVEN. een goede vuloen. Kooot deze bii een vertrouwd adres HET VULPENHUIS PAYGLOP (Advertentie) K.A.B. Comité Romereis 1951 HEILOO Genoemd comité bericht ons dat voor dit sympa thieke doel op Zondag 26 No- vem e.k. in het Brunogebouw 'n bonte avond zal worden gehou den, welke zeer gezellig zal wor den. Bekende Heiloër amateur tonelisten hebben hun medewer king toegezegd. Een ieder die dit mooie doel wil stuwen en tevens wil genieten van een prettige avond verzuime niet een toe- gansbewijs te kopen. Toegangs kaarten verkrijgbaar bij de heer Wassenaar, Zevenhuizerlaan en op Zondag 26 Nov. a.s. 's morgens van 10.2011.30 uur. in de bi bliotheek Veren gelegenheid om plaats te bespreken. Brandje BROEK OP LANGEDIJK. In de bloembollenschuur van de heer C. de Groot aan de Dub bele Buurt te Broek op Lange- dijk ontstond Vrijdagmiddag om pl.m. half drie brand. De Broe- ker brandweer was spoedig ter plaatse en wist met groot mate riaal de brand spoedig te blus sen. Het gebouw kreeg wat waterschade en brandschade. Persoonlijke ongelukken kwa men gelukkig niet voor. Huldiging Zuster Falkena BROEK OP LANGEDIJK. De wijkverpleegster van het Witte Kruis zuster Falkena herdacht Vrijdag haar vijf en twintig jarig ambtsjubileum. Dit feit was voor het bestuur van het Witte Kruis een reden om de zuster te huldigen. In café Welgelegen werd een officiële receptie gehouden, waarop talrijke sprekers de zus ter huldigden, dank brachten en feliciteerden. Vele geschen ken werden aangeboden, o.m. een solex-rijwiel, een enveloppe met inhoud, een nikkelen thee servies, diverse bloemenmanden, een foto-album etc. Na de offi ciële receptie recipieerde de zus ter om de bewoners van Broek op Langedijk en Zpidscharwou- de in de gelegenheid te stellen om haar te complimenteren, waarvan door vele bewoners een dankbaar gebruik werd ge maakt. VERKEERSONGEVAL BERGEN. Zaterdagmiddag om kwart voor eenis een vrij ernstig ongval gebeurd, dat een mensenleven had kunnen kosten. Een twaalfjarig meisje reed in de Dorpsstraat, ter hoogte van de R. K. Kerk. Aan de linkerzijde van de rijweg, bij het zien aan komen van een motorrijder, de heer Pool uit Sohoorl, stak zij zeer aarzelend de rijweg over met het gevolg, dat de motorrij der de fiets van het kind bij het achterspatbord greep, hoewel hij trachtte uit te wijken. De motor rijder kwam te vallen, doch het geluk diende hem, omdat de val helm die hij droeg, hem be schermde. Door de val was er echter een gat in de helm ont staan. Het kind werd met de fiets tegen de grond gesmakt en bekwam een hersenschudding en grote vleeswonde aan het dijbeen Het meisje werd, na door dokter van Gelder te zijn verbonden, per Rode Kruis auto van de afd. Bergen, overgebracht naar het ziekenhuis te Alkmaar. Burgerlijke Stand LANGEDIJK. Geboren: Pie- ter C. z. van P. de Kroon en N. Verus. Maria M. G. d. van J. H, Stam en E, Molenaar. Anna, d. van S. Groen en A. van Kleef, Gerrit, z. van J. Kamphuis en A. Wormsbecher. Huwelijken: Aldert Helderman te Alkmaar en Margaretha Mole naar. Vierjarig jongetje onder wagen geraakt DEN HELDER Voor de oeen van ziin vader is de vier jarige Jantie Kouwenberg Vrij dagmiddag bii de Kortevliet on der een wagen geraakt en vrij wel od slag gedood. De heer K. was met ziin paard en wagen op weg naar huis .terwijl ziin zoom tie naast hem od de bok zat. Bij het ooriiden naar de Kortevliet is het knaapje in de bocht van de weg van de wagen gevallen, waarbii hii onder de voorwielen terecht kwam. Slechts de dood kon worden geconstateerd. spanning zullen deze viianden verslaan. De heer Elders wees od de in de agenda onsenomen behande ling van de bezwaren, geuit door grote kwekers en kwekers-ex- Dorteurs .tegen de huidige struc tuur van de vakgroep binnen L.T.B.-verband. Hii wekte oo tot een openhartige, maar bezonnen bespreking. Wii komen od deze bespreking nader terug. GEMEENTERAAD CASTRICUM Mevrouw jacobs-Weritink gaal heen als raadslid De raad besloot de in aanbouw zijnde straten in de omgeving van de Torenstraat en Zanderij de volgende straatnamen te geven. De reeds bestaande Klaverweide gelegen aan de Torenstraat houdt zijn naam als Klaverweidepad. De Zanderij houdt zich ook aan de traditie en de nieuwe weg zal Zanderijweg worden genoemd. Aan de R.K. Bouwvereniging St. Jozef werd een voorschot ge geven tot een maximum van f 8700 tegen een rente van 2'/s pc.t per jaar. Het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een rekening courant-overeenkomst en kasgeld lening voor 1950 tot een bedrag van maximum f 1.000.000 werd goedgekeurd. In de sluitingstoespraak nam de burgemeester afscheid van mevr. Jacobs-Wentink. Hij dankte haar voor de vele diensten aan de gemeente bewezen, vooral op het gebied van sociale zorg. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt geldig van Maandagavond toit Dinsdagavond. VEEL WIND» Vanavond nog opklaringen, ove rigens meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Krachtige tot harde en aan de kust later wel licht stormachtige wind tussen Zuidwest en Zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. BIJNA KWART TON VERMIST? HEM-VENHUIZEN. Tijdens de afwezigheid van de bewoner, de heer C. Boots, is gisteren in een perceel aan het Westeinde te Hem ingebroken. De inbraak is achter gesloten luiken uitgevoerd daar de bewo ners voor hun vertrek de over gordijnen hadden gesloten. Uit de opzet blijkt overigens, dat men te doen heeft met geraf fineerde misdadigers. Het ver moeden is, dat hier een bende „vak"bekwame lieden aan het werk is geweest. Een aanzienlijk bedrag aan geld wordt vermist; Hoe groot dit bedrag is, kon niet worden medegedeeld. Dat de daders hun slag .op een voor de heer Boots wel zeer ongelukkig ogenblik ge slagen hebben, blijkt wel uit het feit, dat hij juist verscheidene tienduizenden guldens opbrengst van zijn gladiolenteelt had ont vangen. Een herencostuum, dat aan vankelijk ook was meegenomen, werd teruggevonden. Politie en parket hebben het onderzoek in handen. „Het is nu voor de tweede maal in dezelfde vergadering dat dezelfde man over eenzelfde kwestie spreekt, nadat hem toch duidelijk verstaanbaar is ge weest. dat Dijkgraaf noch heem raden of hoofdingelanden er hoe genaamd ook maar iets voor voe len om het polderhuis beschik baar te stellen aan de stichting „Avondzon" voor een tehuis voor Oudelieden. Dat geeft toch wel een vreemde indruk. Wii stellen er nogmaals oriis on te verkla ren. dat ons standpunt onveran derd is gebleven en wii verzoe ken de heer Geerlings ziin actie nu te staken." Deze krasse woorden waren de reactie op het voorstel van de heer C. Geerlings. om het polder huis beschikbaar te stellen aan de stichting „Avondzon". Dit is bet maoiste olekie van de polder, en de Drachtige tuinen van het polderhuis zullen een ideaal re creatieoord voor de, oude mensen ziin. was ziin mening. „Vorige keer heeft Dijkgraaf Miinlieff wel gezegd, dat „Avondzon" ner gens anders zou mofm bouwen dan achter de Ned. Herv. Kerk, maar dat is onwaar gebleken. De vorig? keer ben ik hier misschien wat plompverloren mee komen aandragen, maar het is gebleken stellig niet buiten de lijn der wenselijkheden on mogelijkhe den te liggen. De heer Miinlieff heeft het maar voortdurend over de historische waarde. Het, is nota bene nauwelijks 100 jaar oud en toch warempel geen af godsbeeld? En de polder zou ein- deliik eens van de hoge onder houdskosten af komen". De heer Jongeians onderstreepte de woorden van Geerlings. Hii zou vorige keer niet tegengestemd hebben, als de asoectus, van het voorstel helder belicht waren ge worden. De heer K. Kaan vond het Pol derhuis niet bii zonder geschikt. En er ziin in deze grote polder toch wel meer geschikte plaat sen? De Molenkolk zou ook een orachtount zijn. Dan kunnen de oudjes evengoed de tuin van het nolderhuis als recreatieoord ge bruiken. Voorzitter sneed deze bespie gelingen af met de opmerking, dat zulk een tehuis ook niet in de Molenkolk mag worden ge bouwd. De heer V. Kaan meende, dat „Avondzon" zich waarschiin- liik de verbouwingskosten niet heeft gerealiseerd. Het gebouw zal zéker uitgebreid moeten worden, en dan Verknoeit men de gehele entourage. HOORN. Ondanks de minder goede weersomstandigheden bleek 't Kinheimveld in uiterst goede condi tie. Toch was het terrein zwaar te bespelen en de bal glad, zodat van de spelers grote balco.ntrole werd vereist. Kinheim waarin de ex-West Fri- sia speler Muskee staat opgesteld, viel ons met betrekking tot de zeer gunstige plaats welke deze momen teel bezet, geducht tegen. Mogelijk had ze een slechte dag, doch vooral de. voorhoede bleek in een periode waarin ze na rust zeer gevaarlijk was niet in staat langs de inderdaad goed op dreef zijnde Hollandia-de- fensie te komen. Voor rust wogen de partijen heel goed tegen elkaar op. Ook het spel type was vrijwel gelijk. Aanvankelijk kreeg Kinheim de meeste kansen, wat zijn oorzaak vond in het feit dat de Bakker een paar maaj een bal liet glippen, doch gevaar bracht het niet voor de rood- witten, daar dé Kinheim voorhoede hiervan niet wist te profiteren. Na rust was de strijd aantrekke lijker doch voor de roodwitten aan hang ietwat angstig daar de thuis club een zodanige druk op het Hol- landia-doel uitoefende dat als het ware een doelpunt in de lucht hing. Doch zoals gezegd bleek de Kinheim aanval, waarin Muskee na rust rechtsbuiten speelde en toen gevaar lijker bleek dan voor de thee, niet in staat langs de uitstekend verde digende Hollandia defensie te ko men. Ook Muskee, die geducht over zijn hoogtepunt heen bleek te zijn, moest in de Hollandia defensie zijn meer dere erkennen. In deze periode kreeg dc Kinheim midvoor een juweel van een kans, toen hij acht meter voor open doel kwam, doch een onderdeel, van een seconde te lang wachtte, welke tijd voor Bakker juist lang genoeg was om hem de bal voor de schoen weg te pikken. In het laatste kwartier kreeg Hol landia haar kansen. Eerst kopte Boon een voorzet van Groot zodanig in dat de baj wel drie keer °P de deklak tikte en toen in- plaats van. voor de dóelmond er ach ter viel. Kort daarop stond de Flart voor de doelman doch zijn schot suisde juist langs de verkeerde kant van de paal. En zo kwam het einde van de door de Helderse scheidsrechter Wit uit stekend geleide wedstrijd met de zelfde stand als waarmede hij was begonnen. En hiermede viel het doek over het stuk ..Polderhuis-Avondzon" Maar was het de slotacte wel? De voorstellen De geloofsbrieven van de her kozen hoofdingelanden W. Ko men en K. Kaan werden in orde bevonden, zodat tot hun toelating besloten kon worden. Tegen de voorstellen om aan het polder- Dersoneel een gratificatie van 2 pet., een salarisverhoging van 5 oct. en nogmaals een salarisver hoging van 5 oct te verlenen, be stonden geen bedenkingen. Ver der zullen de pachters voortaan geen eisen tot schadevergoeding meer kunnen stellen aan PEN of PWN voor schaden ontstaan door het leggen van leidingen. In ui terste instantie kan men alleen od grond van een dergelijke schade p-" het polderbestuur Da,chtverlaging vragen, Dan werd besloten om aan de Woningbouw vereniging te Verkopen een 'ter rein aan de Smidsweg thans in Dacht bii de heer Kos. Ten behoe ve van de heer Swerisbesloot men de functie van metselaar- oolderarbeider te creëren, oo een salaris van f 44.11 o. wk. Blii- kens het raoDort sloot de reke ning over 1949 met een netto saldo van f 256.78. Nader gespe cificeerd: ontvangsten gewone dienst f 455523.41. uitgaven f 441073.71. saldo f 14449.70. Bui- tengew. dienst ontv. f 148883.90 uitg. f 163176.82 negatief saldo f 14292.92. Bii het oozetten van deze be groting heeft het Dag. Best. een zeer verstandige politiek ge voerd. door de omslag niet meer te verlagen, dan voor de hand having van een acceptabele kas- toestand noodzakleiik is. Sommi ge hoofdingelanden bleken een verdergaande verlaging voor te staan, maar volgens voorzitter was een verlaging van f 45.op f 42,Der H.A. al niet weinig, wanneer men in aanmerking neemt, dat in 1948 nog f 48,o. H.A. betaald moest worden. Bii de uitgaven is weer f 15000. uitgetrokken voor de aankoop van gereedschap. De heer Soiet vond f 4000.voor de duiker bii de Zandvaart wel wat veel. Moet daar oersé een buis van 60 cm doorsnee in? Volgens voorzitter is deze duiker bestemd voor de waterafvoer voor de hele Bree- zander hoek bii de Koningsweg. De kosten van de wegen ziin be groot od f 66763.07. De begro ting sluit, met f 10704.15 aan on voorziene uitgaven, od totaal f 568204.65. Na goedkeuring wan de begro ting werd het bestuur ook nog gemachtigd tot het uitvoeren .van de noodzakelijke werken in eigen beheer, alsmede tot het, aangaan van een kasgeldlening van f 200.000,—. Kavelsloot geredekavel De heer Jongeians vertélde dat een aantal ingelanden be richt heeft ontvangen om hun kavelsloten uit te diepen, doch enkelen niet. Wanneer deze laat- sten dus niet tot het uitdiepen van hun sloten overgaan, geeft het werk van de anderen niets. Voorts wees hii er od. dat ook de scheidingsslo'ten wel eens on der handen mogen worden geno men. Sommigen ziin al- bijna niet meer dan freDDels. Dit levert na tuurlijk grote moeilijkheden op voor de waterafvoer. Opzichter Taillie zal de zaak eens nader bekiiken. en de ingelanden zo nodig on hun Dlicht wiizen. Volgens de heer K. Kaan ver keren de wegbermen in zeer vervuilde toestand. Kan dat on kruid niet worden doodgespoten? Ziin naamgenoot V. Kaan wist te vertellen, dét de polders Wie- ringerwaard en Schagen met hun Chemisch? bestrijding géén suc ces, hebben gehad. Het polder bestuur heeft nu nas een nieuwe tractor met maaibalk gekocht, piet de bedoeling zulke wegber men af en toe eens te maaien. Maar hoe moet dat nu met de snoordiik. vroee de hoer Schenk, die ziet er schandelig uit, Dö>-p-aaf Miinlieff hsloofdo er met B. en W. over te praten. Ook de snoorweffen ziin gehou den om gemeentelijke verorde ningen na te leven. De begroting 4 Er bestaan ii Albion. F nië is tweern kommervolle het Kanaal ei vrijheid toen de tweede he Willem III, b I"\e2e nazaat geboorted een historiscl Republiek be Een figuur, d en naaste me hoge geboorte schappen en diplomatieke bovenal zijn van hem doen een groot ma 1 Willem III he kelijke jeu vader, Stadhoi heeft hij nooit der, Maria Stu Karei I van Ei 1661. Willem I een knaap en lijkheid voor kwam op de sc vrouw te liggen, Maria van Soli zwak lichamel een krachtige geest. Als jongi werd hij bescl mooi, het lang i gelaat, een arei van geest, welsi beraden". Ook leeftijd zijn dez trekken hem bij vindt zich van Koning in het 1 schilderij van Sc wordt bij het z tret geboeid doe gelaatsuitdrukkii Het Stadhoudei jonge jaren discrediet geraa was de onverzoe der van de Oran Seklusie en hc waren uit zijn Dit alles moet de niet onberoerd h het ook daaraan hij tekort schoo heid toen de gel in 1672 door het werden vermoor wege liet om te ters en bedrijve welijk misdrijf c had het kunnen de schuldigen n begunstigen. He1 bladzijde in zijn Het getij was die dagen gekec waarin de On staatsambten we: het Stadhouder hoogste militaire baar werd verkl den tot waarde Wat voor „eeuw Iegd bleek nog g stand te houden. Het gistte in 1 Republiek. E paniek onder Frankrijk, Engels Münster en Ke verklaarden. 1675 in de geschiedeni geboekstaafd w< „rampjaar". „De redeloos, het lar het volk radeloo oude gezegde. I de Witt had gei om Oranje. De 5 gordde het zwaa wierp en volvoer sche plan met eei kwaamheid. Het i tot de grote rol komende decenni spelen. Het zou te vei kort bestek de g( de voet te volgen ken komen ze o neer. Het Franse 1674 de wijk ne: houderschap en leger en vloot we nelijke linie van erfelijk verklaard in het zadel. In met Maria, docht II van Engeland. Zijn onverzettel gen Lodewijk XI\ Met de beroemde bay (1688), waar! werd door de Stat ten zonder c materiële hulp ws gelukt gaf hij roepstem van de Statig rijst de sl gebouw in Lond de klok „Big Bei de vrijheid en i symboliseerde E Pari

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2