Nieuuu Conferentie Nederlands-Indonesische Unie door Minister-President Drees geopend Dr. Drees: „Hef heeft geen zin verschil van mening dood te zwijgen Koninklijk Paar scheepte zich in op „de Jacob Amerikaanse troepen staan aan de Mandsjoerijse grens Frankrijk en Amerika worden het eens Arrestaties te Djakarta EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN nHd Unie-conferentie openhartig Politieke vrijages Een v/eg terug is ondenkbaar Na één jaar Unie-sa menwerking Scheepsberichten Sovjet-Chinezen te Praag Scheepje in nood op de AH. Oceaan Hedenmiddag te Dover Om Bertha Hertogh Temperatuur 35 graden onder nul Over Duitse herbewapening Geen Russen meer boven U.S.A.-zone Rechtse Chinese troepen naar Korea Abonnementsprijs f4.65 per kwartaal, fï.55 per mnd., inclusief incasso: Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties; Noorderbank: Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT A 1 S H VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 21 November 1950 46e Jaargang No. 12023 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) BIJ DE ALGEMENE BESCHOU WINGEN over de Rijksbegroting wierpen de schaduwen van de ver kiezingen in '52 zich reeds vooruit. De KVP de grootste politieke partij en dus ook de partij, die de meeste invloed heeft op de samenstelling van een nieuw kabinet, kreeg van links en rechts aanzoeken. Het vo rig jaar deed de voorzitter van de PvdA-fractie, de heer v. d. Goes van Naters, een even onbesuisde als scherpe uitval in de richting van de katholieke gelederen. De KVP moest nu maar eens kleur bekennen, antwoord geven op een hele serie vragen en andersDit dreigement had echter een averechtse uitwer king. Prof. Romme betoogde niet minder scherp, dat de KVP niets moest en dat zij zich door niemand liet examineren. Dit jaar tapte de heer v. d. Goes echter uit een ge heel ander vaatje. Prof. Romme, die over het trapje van de Ridderzaal was gestruikeld, werd een spoedig herstel toegewenst, de socialistische fractieleider sprak op haast aan doenlijke wijze over „onze KVP" en zelfs de zo onderhand gebruikelijk geworden aanval op het beleid van de katholieke minister van Econo mische Zaken bleef achterwege. Bij voorbaat naijverig op mogelijke aan zoeken van andere kant stelde de heer v. d. Goes daarnaast nog vast. dat het wel zeer onverstandig zou zijn om met groepen van rechts een politiek huwelijk aan te gaan, om dat zij geen leiding van de Overheid zouden dulden in de economische sector van het maatschappelijk be- steL Aanzoek van rechts De gegadigden van rechts lieten zich hierdoor echter niet afschrik ken. Mr. Oud, de voorzitter van de WD, kwam zoal niet met bloemen dan toch wel met het program van de katholieke werkgever aandragen, een program, waarmee hij het wel eens was, maar de socialisten zeker niet Tussen deze aanbidders van links en rechts heeft prof. Romme geen definitieve keuze gedaan. Voor lopig had hij voor elk een vriende lijk woord. De voorzitter van de KVP-fractie bleef zijn bezwaren te gen de houding, die de Nederlandse socialisten ten aanzien van de Bel gische koningskwestie hadden aan genomen handhaven, maar hun de mocratische gezindheid in twijfel trekken, dat ging hem toch te ver. Zo de socialisten in bescherming ne mend tegen de aantijgingen van rechts, plaatste hij anderzijds, ook zijn schild voor de WD om Se pijl van de heer v. d. Goes af te weren dat deze partij geen leiding van de Overheid in de economische sector zou dulden. In het program van de WD las hij anders. Hoezeer er iedereen op gesteld was een vrien delijk woord van de machtige mid delaar te krijgen bleek wej heel dui delijk toen dr. Schouten van de A.R. op een bepaald ogenblik zijn beklag deed, dat prof. Romme vriendelijker voor de heer v. d. Goes dan voor hem zou zijn geweest. Een conclusie voor '52 valt uit dit spel zeker nog niet te trekken. Iedereen wil graag meespelen, de PvdA het liefst op smalle basis met de KVP, hoewel de heer v. d. Goes later de medewer king van andere partijen niet meer zo nadrukkelijk uitsloot, de heren Schouten en Oud laten hun voor keur uitgaan naar een zo breed mo gelijke samenstelling. Daar tussen in staat de KVP, die in de gewichtige positie die zij altijd bij de vorming van een nieuwe regering inneemt, eerst op een later tijdstip een keuze kan doen. Derde macht" Vooral de heer Oud maakt zich echter reeds nu op om op dat tijd stip een zo sterk mogelijk tegenspel te kunnen bieden. Naast de twee machten, zijnde de KVP en de PvdA wil hij een „derde macht" vormen, bestaande uit A.R., C.H. en WD. Is het in het huidige kabinet zo, dat C.H. en WD slechts ieder 1 plaats hebben gekregen, aldus verenigd zou len maken op een derde van de por- deze „derde macht" aanspraak wil- tefeuilles, waardoor zij in een kabi net van de breedst mogelijke sa menstelling dus op de wip zou ko men te zitten met alle voordelen van dien. A.R. en C.H. hebben dit aanbod-bij de algemene beschouwin gen niet grif aanvaard, maar het toch ook niet zonder meer meer van de hand gewezen. Ook hier kun nen de komende verkiezingen zowel voor het een als voor het ander een verklaring zijn. Is het enerzijds niet verstandig om zich vooraf dui delijk aan anderen te binden, an derzijds kan het toch ook nooit kwaad om een mogelijkheid als deze achter de hand te houden. Mr. Oud. was dan ook al heel tevreden, dat de anderen er over wilden denken. Of een dergelijke „derde macht" poEtieke realiteit zou kunnen wor den? Er zou toch ook een gemeen schappelijke basis voor nodig zijn. Wij zijn er niet zo zeker van dat die er is en indien zij er zou zijn rijst weer de vraag of die in over eenstemming zou kunnen worden gebracht met het beleid, dat KVP of KVP en PvdA beiden zouden wen sen te voeren. Nieuwe ontwikkeling Vooral na de mededeling van minister Lieftinck, dat de uit gaven met 100 a 150 millioen be snoeid zullen moeten worden, gaat het moeilijk worden om in de toekomst te zien. Kort geleden verkondigde minister Lieftinck Vervolg op paig. 5 UNIE CONFERENTIE IN DEN HAAG BEGONNEN In de vergaderzaal van de Eerste Ka mer der Staten- Generaal te Den Haag is gisteren de conferentie van ministers in het kader der Neder- lands-Indonesishe Unie begonnen. Aan de hoofdtafel van links naar rechts: Sjafruddin Prawi ranegara, Sumitro Djojohadikusomo, Ir. Djuanda, Mr. A. K. Pringgodigdo, Mr. Mohammed Rum, Dr. W. Drees, Mr. J. H. van Maarseveen, Dr. P. J. A. Idenburg, Prof. P. Lieftinck, Prof. dr. J. R. M. van den Brink, L. Götzen, Mr. N. S. Blom en mr. 'Th. H. Bot. Gistermiddag is de tweede conferentie van Ministers der Nederlands-Indonesische Unie te Den Haag plechtig door de Nederlandse Minister-President, Dr. Drees, geopend. Het is de eerste dag bij de officiële openingsplechtigheid gebleven. De vergaderingen beginnen heden. Tijdens de eerste zitting van de Unie-conferentie spraken zowel Dr. Drees als de voorzitter van de Indonesische delegatie, Moh. Roem, een woord van begroeting. In beide toespraken werden de moeilijkheden niet omzeild. Slechts de kwestie Nieuw-Guinea, die zijn schaduw over de conferentie werpt, kwam niet althans niet rechtstreeks ter sprake. Aanwezig waren de voltallige delegaties van Indonesië en Nederland, de Indonesische vertegenwoordigers te Parijs, Brussel, Stockholm en de plv. Hoge Commissaris in Nederland. Voorts enige leden van het Corps Diplomatique, leden van de Nederlandse ministerraad en leden van de Eerste en Tweede Kamer. Op voorstel van de Indonesische delegatie werd Minister van Maarsseveen tot voorzitter van de conferentie benoemd, terwijl mr. Roem tot vice-voorzitter werd aangewezen. oplossing te wanhopen, indien wij beide de oprechte begeerte Terugziende op één jaar Unie- samenwerking, zei dr. Drees o.m.: „Wanneer men sommige uitingen in Indonesië en in Ne derland beluistert, lijken de ver wachtingen voor een goede sa menwerking niet gerechtvaar digd. Er zijn er, die de gesloten overeenkomsten als een dwang voelen, die hen belet terug te grijpen naar de ongeordende doorzetting van eigen verlan gens, waaraan zij tot elke prijs de voorkeur geven. Er zijn anderen, die op grond van gebeurtenissen in dit jaar reeds menen te moeten constate ren. dat de samenwerking met zal slagen. De volkerengemeen schap zou met een terugtred niet gebaat zijn. De internationale wereld zou het als een ernstig verlies voelen, wanneer Neder land en Indonesië niet in staat zouden blijken de samenwerking te verwezenlijken, welke beide landen, met opoffering' vaak van eigen wensen, ter R.T.C. hebben geprojecteerd en daarna hebben aanvaard Meningsverschillen „Het heeft geen zin de ogen te sluiten voor de meningsverschil len. welke ook thans nog de goe de verhouding tussen onze lan den in gevaar brengen. Wanneer men echter van beide zijden vasthoudt aan het beginsel van de R.T.C. dat nimmer door be dreiging of geweld, maar enkel door overleg of wat rechts geschillen betreft desnoods door het Hof van Arbitrage onze moeilijkheden zullen moeten worden opgelost, is er geen reden om op de duur aan de mogelijkheid van een redelijke Empire Brent (rep.); Dja kartaRotterdam, 19 Nov. te Port Said. Grote Beer: Amsterdam Nw Guinea, 20 Nov. pass. Suez. Joh. v. Oldenbarnevelt: Dja kartaAmsterdam, pass. 18 Nov. Malta. Kota Inten: DjakartaRot terdam, pass. 19 Nov. Ouessant. Waterman: DjakartaRot terdam, pass. 19 Nov. Kaap Bon; op 25 Nov. 9.00 uur verwacht te Hoek van Hol land. Wil hebben om in vriendschap te leven en in ons verkeer de nor men van de ware democratie te e—biedigen. Sinds deze eerste ministerscon ferentie is er veel geschied, dat niet ten voordele van onze ver houding strekte. Kwesties in ver band met het zelfbeschikkings recht enerzijds, ontoelaatbaar op treden van onverantwoordelijke elementen anderzijds, hebben die verhouding op een zware proef gesteld. Bovendien heeft het Nieuw Guineavraagstuk grote spanningen verwekt. „Ik ben er echter van overtuig,d dat de tweede samenkomst van ministers in Unieverband, gedra gen door de wil tot samenwerken, kan leiden tot resultaten, die voor beide partijen bevredigend zijn. Ik ben er voorts van overtuigd, dat, ook op punten, waarin niet aanstonds een voor beide partijen bevredigende oplossing kan wor den verkregen, het overleg in deze sfeer niettemin kan leiden tot wegneming van misverstan den en vergroting van het on derling vertrouwen." Mr. Roem optimistisch „Niettegenstaande wij vandaag pas aan de opening van de con ferentie toe zijn en wij dus nog niet kunnen weten, hoe de resul taten van de conferentie zullen uitvallen, kunnen wij naar ons gevoelen aannemen ,dat wij aan het einde zijn van het eerste jaar, dat ik een jaar vol moeilijkheden heb genoemd. Wat de mogelijke resultaten van deze tweede con ferentie aangaat, ben ik optimis tisch," aldus Mr. Moh. Roem. De voorzitter van de Indische delegatie vervolgde met o.m. te zeggen: „Wij zouden van onvoldoende I realiteitszin getuigen, indien wij niet zouden denken aan het feit, dat naast de gebeurtenissen, die onze verhouding verslechterden, er ook belangrijke gebeurtenissen zijn ,die aantonen dat onze ver houding inhoud heeft, nog steeds voortgang kan vinden en groeit tot welzijn van onze volken. Wij waarderen ten zeerste, dat de Nederlandse regering, hoewel zij zich bewust was van de moge lijkheid, dat grote moeilijkheden de verhouding tussen Nederland en Indonesië in gevaar zouden kunnen brengen, toch voorne mens was om met ernst verder te werken op basis van de reeds bereikte overeenkomst. De verhouding Nederland-In- donesië hangt in grote mate af van de ontplooiing van de in spanning in beide landen. Zij, die thans in Indonesië de verantwoordelijkheid dragen, vormen een deel van een jonge staat, die zich tot het uiterste in spant om deze staat te organise ren. Het geweldig proces van deze organisatie op bijna ieder gebied vindt nog steeds voort gang. Wij zouden niet realistisch zijn, indien wij zouden hopen, dat de constructieve elementen geen moeilijkheden zouden ontmoeten bij het uitvoeren van hun plicht om land en volk te organiseren. OP WEG NAAR LAKE SUCCESS De Chinese delegatie naar de algemene vergadering, die de de batten over Korea te Lake Suc cess zal bijwonen, is Maandag te Praag aangekomen. Zij werd op het vliegveld ver welkomd door verschillende hoge autoriteiten, onder wie de Tsje- cho-Slowaakse waarnemende mi nister van Buitenlandse Zaken, Fierlinger. en de vertegenwoor diger der Verenigde Naties te Praag. Olav Rytter. De gedelegeerden onderhielden zich hartelijk met dr. Fierlinger, doch schenen geen notitie te ne men van Rytter, het hoofd van het Praagse voorlichtingsbureau der Verenigde Naties. PERIODE VAN SEMI- MOBILISATIE IN DE V. S. Frank Pace, de Amerikaanse minister voor het leger, heeft in een toespraak voor de Econo mische Club te Chicago gezegd, dat de Verenigide Staten een pe riode van semi-mobilisatie in gaan in verband mot „het ge vaar van de zijde van het inter nationale communisme". ENGELAND EN TIBET De Britse staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken. Ernest Da- vies, heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat de berichten, dat Lhasa, de hoofdstad van Tibet, gevallen zou zijn en dat vredes onderhandelingen tussen de Ti betaanse regering en de Chinese communisten aangeknoopt waren „geheel zonder grond" zijn. Het conservatieve lid Donner vroeg later, of de Britse regering in de Veiligheidsraad zich tegen annexatie van Tibet door China zal verklaren. Davies antwoord de: „Neen". DICHTSTBIJZIJNDE BOOT OP TIEN UUR AFSTAND Het 546 ton metende Israëlische schip „Japos", dat zich met acht man aan boord 400 mijl ten Wes- etn van de Franse kust op de Atlantische Oceaan bevindt, heeft gisterenavond per radio medege deeld, dat het zinkende is. Als hulp niet zeer spoedig komt op dagen, zal de bemanning het schip op zware zee en in een storm moeten verlaten. Het dichtst bij schijnt het Ne derlandse schip „Boschfontein", dat koers heeft gezet naar de plaats, waar de „Japos" in nood verkeert. Het zal echter nog tien uur duren voor de „Boschfontein" de „Japos" bereikt. Gisteravond om tien minuten voor negen scheepten Konin gin Juliana en Prins Bernhard zich in aan boord van de lucht verdedigingskruiser Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck", die, geëscorteerd door de torpedobootjagers Hr. Ms. „Marnix" en Hr. Ms. „Tjerk Hiddes", het Koninklijk Paar voor hun officieel bezoek aan Engeland naar Dover brengt. Bij aankomst aan de kade van de Parkhaven, waar vele Rotter dammers op de been waren, wer den de Koningin en de Prins ontvangen door de eerste offi cier van Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck", kapitein-luitenant- ter-zee H. Isbrucker. Bij het aan boord gaan werden geen bijzondere eerbewijzen ge bracht; de commandant van de oorlogsbodem, kapitein ter zee C. J. W. van Waning ontving de Koningin en de Prins. De offi cieren werden aan H. M. voorge steld door de commandant, aan de Prins door overste Isbrucker. Vervolgens begaven zich de Ko ningin en de Prins naar de voor hen in gereedheid gebrachte hut ten, waar de leden van het ge- RECHTZAAK GEOPEND De behandeling van de zaak Bertha Hertogh is gisteren voor het Hoge Gerechtshof te Singa pore geopend. Mr. E. D. Shearn trad op voor de ouders van het meisje. Volgens de schriftelijke be- edigde verklaring van mevrouw Hertogh heeft zij Bertha in 1942 drie dagen aan Aminah gegeven. Toen het meisje niet terugkeerde, leende zij een fiets om haar te halen, maar zij werd doorde Japanners gearresteerd en ge ïnterneerd. Mevr. Hertogh zeide, dat het volkomen onwaar was, dat zij haar dochter voor goed aan Aminah had gegeven. Zij zeide, dat fij het meisje van jongs af aan iedere Zondag naar de katholieke kerk had meegeno men. Bertha zelf heeft dit ont kend. Bertha, die de zitting bijwoon de, glimlachte nu en dan. Zij zat naafJ; Aminah achter in de rechtszaal. Mr. Shearn zeide nog, dat het huwelijk had plaats gevonden twee dagen nadat Bertha uit het verzorgingshuis was ontslagen en het huwelijk er door was ge jaagd als een manoeuvre ter be ïnvloeding van eventuele rech terlijke stappen. Volgens een bericht van het radiostation van de New York Times hebben Amerikaanse troepen van de zevende divisie hedenochtend de Mandsjoerijse grens aan het Noordoostelijk front bereikt. Zij ondervonden slechts geringe communistische weerstand. Men meldt dat transportvlieg tuigen Maandag tegen de mid dag 11 ton benzine en voorra- Frankrijk en Amerika zijn niet meer ver af van een overeen stemming over de herbewapening van Duitsland, aldus is op het Franse ministerie van buiten landse zaken verklaard. De des kundigen van het militaire comi té van de Atlantische Raad zou den het er over eens zijn, dat de Duitse militaire eenheid, die in het Europese leger zou worden opgenomen, de omvang zou moe ten hebben van een „gevechts groep" en niet van een „divisie", zoals oorspronkelijk in het Ame rikaanse voorstel werd geopperd. De Franse houdigg heeft een wijziging ondergaan sinds de minister van defensie Jules Moch te New York sprak over het beperken van de deelnemende Duitse eenheden tot bataljon sterkte. Na zijn terugkeer te Parijs droeg de regering haar vertegenwoordiger in het Atlan tisch Militair Comité op „in te stemmen met de kleinst moge lijke eenheid, die met de militai re doelmatigheid te verenigen is". Tegelijkertijd kreeg de Fran se militaire vertegenwoordiger opdracht de „gevechtsgroep" voor te stellen als een geschikte eenheidsgrootte. Een divisie telt 10.000 of 12.000 man, de gevechts groep 6.000 man, onder wie on geveer 4.000 man infanterie met tanks, verkenningsvliegtuigen, artillerie en luchtafweergeschut. MC CLOY WAARSCHUWT: De Amerikaanse Hoge Com missaris in West-Duitsland, John J. McCloy, heeft Maandag ge dreigd alle vluchten van Sovjet- Russische vliegtuigen over de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland te verbieden, tenzij de Russen zich houden aan de be staande bepalingen voor de vei ligheid in de lucht. den voor vooruitgeschoven een heden van de Zevende Ameri kaanse Divisie hebben neergela ten. De Amerikaanse opmars ge schiedt bij een temperatuur van 35 graden onder nul. Britse en Amerikaanse pa trouilles in Noord-West-Korea meldden, sterke communistische stellingen te hebben aangetrof fen op enige kilometers voor de hoofdlinie der verbondenen. Naar men aanneemt, maken deze deel uit van het communistische verdedigingsstelsel om de toe gangen tot de Mandsjoerijse grens, 80 km. verderop, te ver sperren. Communistische troe penconcentraties, communicatie centra en bevoorradingswegen werden door middelzware bom menwerpers en jagers op meer dan 60 verschillende punten aan gevallen. Superforten lieten brandbommen vallen op zeven Noordkoreaanse bevoorradings- en communicatiecentra. volg hun opwachting maakten. De „Jacob van Heemskerck" wordt te 12.15 Engelse tijd bin nen de pieren van Dover ver wacht en meert te 12.45 uur aan de kade, waar de hertog van Gloucester aan boord zal komen om de Koningin en de Prins als eerste in Engeland te begroeten. Om half tien lichtte de „Jacob van Heemskerck" de ankers en langzaam voer het schip in de richting van de Nieuwe Water weg. De toeloop van mensen was intussen nog groter geworden. De reis van Koningin Juliana en Prins Bernhard was begonnen. NEDERLANDSE BURGERS IN DE GEVANGENIS DJAKARTA „Op 19 No vember is de directeur van de Javasche Bank, de heer Spier, gearresteerd en in een open vrachtauto gevankelijk wegge voerd. Dit is geschied, zonder dat de overheid enig contact met de directeur van de Javasche Bank heeft opgenomen. Daar het niet in het belang van de verhouding tussen over heid en circulatiebank zou zijn, dat de bank werd heropend voor dat er nader overleg heeft plaats gevonden, heeft de president be sloten tot sluiting van hét hoofd kantoor der Javasche Bank op Maandag. Van betrouwbare zijde vernam Aneta, dat behalve de heer Spier nog andere Nederlandse burgers werden gearresteerd. Naar Aneta verder vernam, is ten huize van de economische adviseur van het Hoge Commis- sariaaat, drs. Speekenbrink, die op het ogenblik in Nederland vertoeft, een huiszoeking ver richt. De heer Speekenbrink heeft de rang van gevolmachtigd gezant. PAARDEN HOLDEN CAFé BINNEN Twee paarden, die voor een met suikerbieten bela den wagen waren gespan nen, sloegen te Zevenber gen plotseling op hol. De dieren holden recht op een café aan. Met een geweldige slag werd de gehele spiegel ruit vernield. Een der paar den rolde door de ruit naar binnen en werd zo ernstig gewond, dat het moest wor den afgemaakt. Het andere paard zal waarschijnlijk be houden kunnen blijven. De berijder van de wagen moest naar het ziekenhuis te Bre da worden overgebracht. Enige cafébezoekers liepen minder ernstige verwondin gen op. Volgens geruchten, dié te Tai- peh de ronde doen, zou een na tionalistisch leger in de nacht van Zaterdag van een in Zuid-Kaoh- sioeng gelegen basis scheep ge gaan zijn voor Korea. Dit leger, zou volgens raming, 35.000 man schappen sterk zijn. Een woordvoerder van het na tionalistische leger heeft beves tigd dat eenheden Zaterdag de marineluchtbasis van Kaoh Sioeng hebben verlaten, maar hij gaf geen enkele aanwijzing over de bestemming van deze strijd krachten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1