Nieuw Opnieuw zegetocht door het oude Londen Koor van toejuichingen in City Ontroerende rede van Koningin tot de Londenaars in Guildhall de knel .-DAG EN mms voor alkmaar, hoornden helderschagen I De tweede dag van het Koninklijk bezoek Kleurige stoet naar Guildhall NEDERLANDSE KOLONIE verwelkomde Vorstelijk Paar Spoorwegramp in Canada Herstel Spaanse monarchie? Trekken Chinese communisten zich uit Korea terug? .PAND Ie Langestraat ALKMAAR gezicht- koperwerken 'LAS Koperhuis in dit blad T Koningin veroverde harten der Londenaars Koninklijke Gastmaaltijd „Ik geloof niet de toekomst als somber te beschouwen Kard. Mindszenty kunstmatig gevoed Amerikaans vliegtuig vermist Scheepsberichten Zuid-Koreanen vorderen langs de kust 60 zal kosten, de mid- a 90 ct. en de duur- meer dan 90 ct. oer rdduizend is er uit ENHAGE, 22 Nov. dduizend is gevallen r.mer 8523 in de 511de ij, vijfde klasse, der- KTOVERZICHT IEND 21 Nov. Het a vette koeien was nog oot en niet alleen wa- aardia wat landkoeien ar ook al reeds stal- s aane was er echter on: het was een stugge lagere Driizen. Vooral aeesten moesten wel de eer laten. Men kon op markt ook ontdekken, sten hun behoefte wel hebben, daar er maar klein aanbod was. Het el stil. Ook de vraag koeien was heden- el aering en ook daar- keuze niet groot. Voor tieren was de vraag >r goed en het was er '-oei stua mee. Voor de t vlees was noa wel oral in de kalfninken ana beter. In de nurh- ren was de handel heel irdoor de oriizen ook ;r waren. Men kan oo emarkt best zien. dat :en beste onruimina is liet alleen aan de aan- r ook aan de kwaliteit, n bliiven echter voor >er noa wel aantrek- nt al was de eana min de oriizen bliiven vriï bokken en geiten ston- nmoraen ook beter in stelling. Zii werden vrij tandeld. Met de vette vas het minder goed. ad was te groot en de 1.80 was voor de beste, ïeel aauw in. Vooral de ;re soorten konden het ir brengen dan f 1.70 en was al heel slecht. Ook eeen was het weer fout. :1 was heel stug. maar iizen waren flink lager, i dan oe'- moeilijk ge- orden. On de paarden- is het niet veel beter; maar enkel de dood die doet. en deze priizen r niet beter od. De narkt die weer vrii is. ïeel wat plezieriger aan- :n. Er was nog wel geen aanbod maar de han- ieel goed. Men verwacht ide keer wel een gro- oer. r in ruil aangeboden, de stand. Brieven i van dit blad. Tel. 5385 over de mooie voor St. Nicolaas altijd bij ALKMAAR t; w&fcfi Ai?' mmmm lan driehonderd jaar ti ook, hoor!" „O afgelopen! Hoeraaaa! verheugd uit. Maar met een nadenkend eeten waeromme die vaardige plannen. Ik ik zal het U zeggen ben. Alles wat ik nu tbsmaer is een boef! /aardige plannen. Ik doet er echter goed dat ge hem verdenkt niet meer over Vos- Jat zal een mooi ge- liepen smidje Ver- inekelwoud. De smid aar te brommen van: ^Die Vosmaer toch!" Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f U55 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2t30; in aile edities 26 ct. per m.m., minimum f 4; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.«n. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Buiten God. is veilig. t nergens (Vondei) HET FEUT A S H VAN HEDEN Pagina I Donderdag 23 November 1950 46e Jaargang No. 12025 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 De tweede dag van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Londen begon gisteren met twee recepties, tegen elf uur, op Buckingham Palace, namelijk van de Hoge Commissarissen van het Britse Gemenebest en de leden van het corps diplomatique. Het weer te Londen was ook gisteren somber maar droog. Na de receptie op Buckingham Palace reden Koningin Juliana en Prins Bernhard naar Guildhall in de City of London, om daar met de Lord Mayor, wethouder Denys Lowson en de Londense „Corporation" het noenmaal te gebruiken. Langs de route, die Koningin en Prins gingen, werden zij door dé menigte, die zich daar reeds in de loop van de morgen had opgesteld, teogejuicht. Onder de juichende menigte langs de weg bevonden zich vele in Londen vertoevende Neder landers. Het rijtuig van Koningin Juliana werd begeleid door een koninklijk escorte van de „House hold Cavalry", die voor het per soonlijk gebruik van Koning George is bestemd Rond half een plaatselijke tijd arriveerden Koningin Juliana en Prins Bernhard bij Guildhall, waar zij werden begroet door de Lord Mayor en zijn echtgenote en andere autoriteiten van de City. Tocht in open landauer. Ondanks de kille November wind en de vochtigheid in de lucht maakten Koningin en Prins de rit van Buckingham Palace naar Guildhall in een open lan dauer. De kleurigheid van de equipage, met het koninklijk escorte voorop schiep een scherpe tegenstelling met de grauwe somberheid van de lucht en de ontbladerde bomen. Het vertrek van Buckingham Palace was precies te twaalf uur terwijl het Nederlandse volkslied werd gespeeld. Koningin Juliana wuifde en glimlachte naar de menigte langs de weg. Het voorbijgaan van het rijtuig werd, evenals door Prinses Eliza beth met haar zoon Prins Charles voor een raam van Clarence House, ook gadegeslagen door Koningin Mary in het nabijgele gen Marlborough House. Koningin Juliana droeg een bontmantel en een hoed met ve deren Prins Bernhard was in Nederlands marine-uniform. In een open landauer achter het koninklijke rijtuig waren de Ne- Koningin kwam in donker ambassade gebouw De Nederlandse ambas sade werd Woensdagavond in duisternis gehuld, door dat enkele minuten na de aankomst van Koningin Juliana en Prins Bernhard de stoppen van het licht doorsloegen, door overbe lasting van het net tenge volge van de zee van licht waarin het gebouw baad de. De Koningin, de Prins en de andere gasten zaten in het donker te wachten, terwijl leden van de am bassadestaf zich haastten om kaarsen te halen. derlandse ambassadeur te Londen en andere Nederlandse functio narissen gezeten Langs de weg wapperden de Nederlandse en de Engelse vlag. Met tussenruimten stonden een heden van de drie gewapende machten op post. Op verschei dene punten speelden muziek kapellen ter begroeting Geste van Prinses Elizabeth De geste van Prinses Elizabeth om naar buiten te komen voor het zien passeren van de equipage langs de Mali werd door de Koningin en de Prins gewaar deerd met een speciale groet in het voorbijgaan. Prinses Elizabeth, zonder hoed, wuifde terug en de tweejarige Prins Charles stond enthousiast te springen toen het rijtuig voor bijreed. De Koningin en de Prins wuif den ook naar Koningin Mary, die zij Dinsdag ten gevolge van haar verkoudheid niet hadden kunnen bezoeken. De route De stoet volgde de route over Trafalgar Square, langs Strand en Fleetstreet en St Pauls naar Guildhall in het hart van de City. Achter de ramen van kantoren en bureaux in de zakenwijk stond het vol toeschouwers; dui zenden maakten van de vrijheid tijdens het lunch-uur gebruik om het Koninklijk Paar te begroeten. Ook groepen van schoolleerlingen stonden langs de weg. Vele win kels waren enige tijd gesloten en zelfs op postkantoren werd het werk even onderbroken. Toen de stoet het middeleeuwse plein van Guildhall opreed bracht een erewacht het koninklijke sa luut en werd het Wilhelmus ge speeld. Uit het rijtuig komend werd Koningin Juliana verwelkomd door de Lord Mayor, wethouder Denys Lowson; diens echtgenote bood de Koningin gele orchideeën aan. Ook de Hertog en Hertogin van Gloucester waren ter begroe ting aanwezig. Ontvangst in de Guildhall Voorafgegaan door de zwaard drager, die het staatszwaard droeg trad de Koningin, vergezeld van de Lord Mayor en gevolgd door andere leden van het gezelschap, Guildhall binnen Voor de aankomst van het Koninklijk Paar had de Lord Mayor, in zijn officiële kledij, vele gasten ontvangen, onder wie de Britse minister-president. Cle ment Attlee, en andere leden van het kabinet. Ook lord Montgomery was aanwezig. De centrale figuur in de kleu renpracht en praal binnen in Guildhall was Koningin Juliana zelf, in een grijsblauw zijden ge waad en hoed met blauwe en bruine pluimen. Bevoorrechte getuigen van de verwelkoming door de Lord Mayor waren vier jongedames van de Nederlandse ambassade, die gereserveerde plaatsen bij de ingang van Guildhall hadden ge kregen. Een van haar maakte met een Cine-camera opnamen. H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard ver laten de Westminster Abbey, nadat zij een krans hebben gelegd op het Graf van de On bekende Soldaat. LONDEN (A.N.P.) Duizen den Londenaars waren gister avond getuige van de aankomst van Koningin Juliana en Prins Bernard bii Claridges Hotel in Westend. waar de Engelse Ko ninklijke Familie en een aantal andere genodigden de gasten van het Nederlandse Koninklijke Paar waren. Toen de Koningin en de Prins om kwart voor acht ner auto voor het Hotel arriveerden, steeg een storm van toeiuichingen oo. Bii de ingang van het Hotel wendde de Koningin zich om. om de toe schouwers met een harteliik knikie te groeten. Zii was ge kleed in een blauwgroen avond toilet van satiin met struisveren cane. Zii droeg een diamanten tiara on het hoofd. Verschillende van de gasten viel eveneens een harteliik ont haal van de ziide van het oubliek ten deel. Dit gold in het biizonder voor Winston Churchill en ver der voor Attlee. Bevin en Eden. PRIMEUR PHILIPS EXPERIMENTELE TELEVISIE Donderdagavond brengt de DroDagandadienst van Philips exnerimentele televisie de kij kers een interessante primeur. Dan zal n.l. een in samenwer king met ..B.B.C.-Television" van het Koninkliike bezoek aan Londen gemaakte soeciale film worden vertoond. „Zuiveringsactie" in Franse communistische partij PARIJS, 22 Nov. (A.F.P.). „Le Figaro" kondigt op de front pagina van Woensdag een grote zuivering binnen de Franse com munistische partij aan. De „Clan Marty", zou volgens het blad tij dens de afwezigheid van Duclos een ware „politie-operatie" op touw gezet hebben. Op de tweede dag van Zijn bezoek aan de Engelse hoofdstad werd het Koninklijk Paar door de Lord Mayor, D. C. F. Lowson, op „Guildhall" ontvangen. H. M. de Koningin beantwoordt met een rede het adres van verwelkoming door de Lord Mayor. In Austin Friars in het hartje van Londen, de kerk, die tijdens een Duits bombardement met de grond gelijk werd gemaakt, terwijl de om liggende woonhuizen en kantoren nauwelijks een schram opliepen, waren gistermiddag bevolkt met 1500 in Londen woonachtige Neder landers. Vijf en twintig kostbare minuten van het tot op de seconde uitgemeten programma van het Ko ninklijk bezoek waren uitgetrokken om de landgenoten in de gelegen heid te stellen het Vorstelijk Paar op deze historische grond een wel kom toe te roepen. Met groot ceremonieel zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard gisteren in de grote zaal van de Guildhall ontvangen, waar 600 gasten aanwezig waren, w.o. de Lord Mayor van Londen, de premier Clement Attlee en de Nederlandse ambassadeur. Het beeld, dat het noenmaal in deze omgeving van traditie en groots verleden bood, zal niemand die mee aanzat vergeten. Hare Majesteit hield tijdens het noenmaal een rede, die diepe indruk maakte op alle aanwezigen en meerdere malen werd de Koninklijke toespraak door applaus onderbroken. Het was half een in de middag toen de Gemeenteraad der city de hoee gasten ontving. Een stoet van functionarissen in traditionele kledii en de nrachtige versierin gen. die overal waren aange bracht. gaf aan het geheel een SDrookiesachtige aanblik. Toegejuicht door duizenden enthousiaste Londenaren, rijdt H. M. Koningin Juliana, gezeten naast Z. M. Koning George VI van Engeland door de straten van de Engelse hoofdstad. Hare Majesteit nam od de be stemde zetel Dlaats. waarna het Wilhelmus klonk. Daarna werd het adres van welkom van de citv voorgelezen. Het grote moment. Toen brak het grote ogenblik aan. dat Koningin Juliana de boodschan uitsDrak tot de bevol king en de bestuurders van Lon den. Zii gaf daarin uiting van de dankbare gevoelens van vriend- schan van het Nederlandse volk. ..voor alle nlaatsen in Groot- Brittannië waar mensen wonen." „Ik wil er in het biizonder de nadruk on leggen, hoe zeer wii elkaar nog nodig hebben in de toekomst. Wii gevoelen, dat wii een wereld van eendracht moe ten bouwen. De nieuwe eenheid, die langzamerhand groeit, is nog iong. en tastend, en het is moei- liik nu te voorspellen, welke van haar vormen later herziening zal behoeven. Toch is de ontwikke ling naar zowel Europese als we reldvereniging onontkoombaar en onontkenbaar." Hare Maiesteit vervolgde: „Wii moeten elkanders lasten dragen. Alleen falen we. samen winnen we. Toch heb ik groot vertrouwen in het Britse Volk. het oractische ter wereld. Wii dienen ons bewust te ziin. dat de wereld in de toekomst beheerst zal worden door een eenheids proces. Het is een voorrecht van daag te leven en morgen." Met grote aandacht luisterde het uitgelezen gehoor naar de bewogen Koninkliike rede. toen Koningin Juliana als volgt, sprak: „Ik geloof er niet in. de toe komst somber te beschouwen. Ik heb het een en ander genoemd, dat ontloken is uit het zwaar en vreseliik iongste verleden. Grote mogelijkheden ziin aan onze linker- en rechterhand, en in 't biizonder voor ons. Wil moeten er een wiis gebruik van maken, en wiis wil zeggen: met onze ogen onen. ons hart soenel. onze geest waakzaam eenvoudig weg onen en onbevangen voor iedere mogelijkheid, die kan komen ondagen. die de broeder- schan der mensen kan bevorde ren." Het was ontroerend. Een Engelse mening over Haar toesDraak. die door de luidsDre- ker elk Engels huis kon binnen komen. was: ..Wii ziin gewend een koninkliike rede als iets for meels te beschouwen, maar dit' was ontroerend". En een andere, korter geformuleerd: ..It was wonderful.De Koningin heeft de Londense harten in 24 uur veroverd. GROTE DRIE BESPREKEN WAARSCHIJNLIJK SOVJET NOTA LONDEN, 22 Nov. (Reuter) Ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Sta ten zullen waarschijnlijk be sprekingen voeren over het Sow- jetrussische voorstel tot het hou den van een Vier-mogendheden- conferentie, zo wordt te Londen uit betrouwbare bron vernomen. De besprekingen zullen te Londen of Parijs worden ge voerd. Volgens de genoemde bron willen de Westelijke Grote Drie hun houding verder coördineren alvorens zij op de Sowjet-nota zullen antwoorden. MACARTHUR OPTIMISTISCH Koreaanse oorlog dit jaar afgelopen TOKIO, 22 Nov. (AFP) Gene raal MacArthur heeft te Tokio aan de leden van de nieuwe Ko reaanse tcommissie der Verenigde Naties meegedeeld, dat hij per soonlijk gelooft, dat de Koreaan se oorlog voor 31 December zal zijn afgelopen, zo verneemt AFP in welingelichte kringen. MacArthur zeide, dat de Sow- jet-Unie geen belang meer stelt in het Koreaanse conflict. BIJEENKOMST PREMIERS BRITS GEMENEBEST? COLOMBO, 22 Nov. (Reuter). Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt te Colombo vernomen, dat de minister-presidenten der Sta tenleden van het Britse Gemene best in Januari a.s. te Londen zulen bijeenkomen. De bijeen komst zou ook door de Ceylonese minister-president worden bijge woond. Een woordvoerder van het Ceylonese ministerie van buiten landse zaken verklaarde even wel: „Wij weten van niets". Onze landgenoten stonden op de afgebrokkelde muren, in de modder en op planken tussen de resten van de fundamenten en wachtten met 'n bijna Engels aandoende kalmte op 't ogenblik van de aankomst van Ko ningin en Prins. Het berden mo menten van ongekunsteldheid en spontaniteit. De Nederlandse kolo nie stond opgesteld rondom de steen die Prinses Irene in Juli van dit jaar had ingemetseld. De oudste aanwezige was 87, de jongste 2 jaar. De aankomst Hoorngeschal kondigde de aan komst van de hoge bezoekers aan. Per auto werd de kleine afstand van Guildhall afgelegd. De echo van de welkomstkreten der Nederlanders weerkaatsten tegen de omliggende gebouwen. Door een haag van vlag getjes arriveerden Hare Majesteit en Prins Bernhard, vergezeld van da minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker. Er ging 'n storm van toejuichingen op. De Koningin sprak de aanwezigen toe en vertolkte haar blijdschap een ogenblik in „dit grote dorp, waar iedereen elkaar goed kent" te mo gen vertoeven. Verschillende land genoten werden aan het Vorstelijk Paar voorgesteld, w.o. de drager van het vliegerkruis A. J. de Haan, die 130 bombardementsvluehten op zijn naam heeft staan. Diagnose van specialisten uit Moskou ROME (K.N.P.) 22 Nov. '50 Volgens te Rome binnengekomen berichten is het verlies van ge heugen en snraakvermogen van Kardinaal Mindszentv. volgens de diagnose van de drie specia listen uit Moskou, te wijten aan storingen in het zenuwen- en spierenstelsel. Deze storingen zouden tevens de verlamming van de gelaatsspieren veroorza ken. Kardinaal Mindszenty wordt od advies van dezelfde specialis ten thans kunstmatig gevoed door middel van onderhuidse in spuitingen. VERMOEDELIJK BRANDEND NEERGESTORT BILLINGS (Montana). 22 Nov. (A.F.P.) De diensten van de Amerikaanse burgerluchtvaart hebben medegedeeld, dat een tweemotorig toestel met 20 tot 24 nassagiers. dat od weg was van Chico (Californië) naar Billings, vermist wordt. Het toestel is eigendom van een godsdienstig genootschap. Men gelooft, dat het vliegtuig, waarin zich 24 personen bevinden od het 3600 M. ljoge Moran ge bergte in Wvoming is neergestort en in brand gevlogen. Er zouden 4 vrouwen en 10 kinderen onder de inzittenden ziin. 18 DODEN, 44 GEWONDEN EDMONTON, 22 Nov. (Reuter) Dinsdag zijn nabij de Canoe- rivier in Brits Columbia ongeveer 480 km ten westen van Edmonton een militaire trein en een perso nentrein met elkaar in botsing gekomen. Naar tot dusver be kend is, zijn 18 personen om het leven gekomen en 44 personen gewond. De militairen waren op weg naar fort Lewis (Washing ton) om te worden opgeleid voor eventuele uitzending naar Korea. Amnestie Duitse oorlogsmisda digers in overweging FRANKFORT, 22 Nov., (Reuter) John Macloy, de Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, heeft Woensdag medegedeeld, dat begin volgend jaar een defi nitieve beslissing zal worden ge nomen over amnestie aan zekere Duitse oorlogsmisdadigers, die thans in de gevangenis te Lands berg in Beieren zijn opgesloten. GIL ROBLES ZOU BESPREKINGEN VOEREN MET FRANCO LONDEN, 22 Nov. Afp. De correspondent van de „Manches ter Guardian" te Madrid meent te weten dat Gil Robles, die thans te Madrid vertoeft, be langrijke besprekingen voert met leden van de Spaanse regering over een herstel van de monar chie in Spanje. „Generaal Franco", zo schrijft hij o.m., „zou aan Don Juan hebben voorgesteld afstand te doen van de troon ten gunste van zijn zoon, doch de pretendent, gesteund door de monarchistische beweging, zou vierkant gewei gerd hebben dit te doen. De jong ste berichten schijnen er echter op te wijzen, dat Franco bereid zou zijn plaats te maken voor Don Juan en om zekere burger lijke vrijheden te herstellen, in ruil voor een onmiddellijke Ame rikaanse hulp en zijn aanblijven in de regering. Johan van Oldenbarnevelt, Djakarta-Amsterdam, pas seerde 21 November Kaap St. Vincent. Waterman, Djakarta-Rotter dam, passeerde 22 Novem ber Burlings. Oranje, Djakarta-Amsterdam, passeerde 21 November Kaap St. Vincent naar Southampton. TOKIO, 22 Nov. Reuter De Zuid-Koreaanse kapitool-divisie is thans tot minder dan 24 km van de belangrijke haven aan de Noordoostkust van Korea, Tsjong- djin, gevorderd. Zij ondervond slechts geringe tegenstand van terugtrekkende communistische troepen. Het onmiddellijk doel van de opmars is de plaats Na- nam, 13 km ten zuidwesten van Tsjongdjin. Ongeveer 80 km landinwaarts naar het westen heeft de Ame rikaanse zevende divisie de om trek van de stad Hjesandjin, die zij Dinsdag binnentrok, bezet. Hjesandjin ligt aan de Jaloe, de Amerikanen zijn echter niet van de stad uit langs de Jaloe verder opgerukt. Links van de zevende divisie probeert het vijfde regiment ma riniers aansluiting te maken met de zevende divisie. Er zijn pa trouilles uitgezonden over een afstand van 11 km langs het re servoir van Tsjosin tot Sing- hoeng. Aan het andere einde van het front, in de sector van het eerste korps in het Noord-westen, wordt melding gemaakt van schermut selingen van patrouilles. Buitenlandse waarnemers te Taipeh op Formosa hechten gro te waarde aan berichten, volgens welke de Chinese communistische troepen order gekregen zouden hebben van de regering te Pe king om het Koreaanse gebied te verlaten. Deze order zou volgens de be richten, uit Nationalistisch-Chi- nese bron, verband houden met „zware verliezen, door het bom barderen en vuren der verban den troepen onder de communis tische Chinezen aangericht." efjijlfcf

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1