De concurrentie speelt weer een belangrijke rol DE ONTVOERING RADIO Britse stap bij Peking? Staatsloterij wordt uitgebreid NEDERLAND VERLOOR EEN VAN ZIJN GROOTSTE ZONEN FELLF. BRAND IN MEPPEL 1 Minister y. d. Brink over de prijzen Tegen vermindering der investeringen Verzend tijdig uw St. Nicolaaspakjes! De positie der particuliere loterijen De deur naar het fortuin Naar wij vernemen: Taxi reed te water Dubbel feest bij van Melle's fabrieken Dr. Drees op begrafenis Prof. v. d. Leeuw Internationaal schaaktournooi Een manier om voor koffie minder te betalen Christelijke Naties Twee gezinnen dakloos Marktberichten door Heralth renïgïng Dïndua het verleden DONDERDAG 23 NOVEMBER 1950 PAGINA 7 H Jl ïïï-i De minister van Economische Zaken, prof. dr. van den Brink, heeft geantwoord op het Voor lopig Verslag van de Tweede Kamer over de begroting van zijn departement voor 1951. In dit antwoord bestrijdt de minis ter de opvatting, dat onder de huidige omstandigheden van con currentie nauwelijks meer kan worden gesproken. De minister is van oordeel, dat na de over winning der onvermijdelijke na oorlogse goederenschaarste, de mededinging in het economisch leven weer een belangrijke rol is gaan spelen. De gevolgen hiervan zouden voor de prijsvorming duidelijker zijn geweest, aldus de minister, indien de jongste politieke ge beurtenissen met hun nasleep van prijsstijgingen op de grond- stoffenmarkten, angst-aankopen e'.d. de situatie niet opnieuw zou den hebben vertroebeld. De nor male verhoudingen tussen de vraag en het aanbod van goede ren hebben zich intussen over het geheel genomen, reeds weer zover hersteld en de mededin ging heeft reeds weer zodanig aan betekenis gewonnen, dat de prijsbeweging in ons land on danks juist genoemde gebeurte nissen als geheel de kostprijs- technisch verantwoorde stijging niet heeft overschreden. De minister bestrijdt verder de gedachtengang van vele leden, die van oordeel zijn, dat de rege ring onvoldoende of althans op formeel onvoldoende wijze vast gelegde richtlijnen terzake van de prijsbepaling zou hebben ge geven. Het huidige stelsel van prijsvorming moet worden gezien, PROGRAMMA VRIJDAG 24 NOVEMBER HILVERSUM 1„ 402 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed en liturgische kalender; 7.30 Sluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de huisvrouw, 9.30 Waterstanden; 9.35 Schoolradio; 10.05 Populair concert; 10.50 Gramo- foonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Ange lus; 12.03 Metropole-orkest; (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen); 12.50 Reportage; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Actuali teiten; 13.25 Lunchconcert; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Gevarieerd programma; 14.45 Gramofoonmuziek 15.00 Schoolradio, 15.30 Zang en pia no; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Slui ting: 18.00 Regeringsuitzending: prof. dr. C, C. Berg: Voor Indië en Indo nesië; 18.10 Gramofoonmuziek; 18.18 Katholiek signaal, Benelux en West- Indisch commentaar; 18.30 Promena de orkest en soliste; 18.52 Actuali teiten; 19.00 Nieuws; 19.15 Regerings uitzending: Verklaring en toelich ting; 19.35 Promenadeorkest en so liste; 19.48 Katholiek signaal en po litiek overzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 Radioschaakwedstrijd Noorwegen Nederland; 20.06 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Gramo foonmuziek; 20.15 Concertgebouwor kest, groot koor en solisten. In de pauze (21.0021.30) feestklanken; 22.00 Gevarieerde muziek; 22.30 Ne derlandse amusementsmuziek: 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23 00 Nieuws; 23.15 Commentaar we- reldschaaktournooi; 23.2024.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM 2, 298 M. 7.0o VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA: 12.00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VP RO: 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnas tiek; 7.30 Sluiting: 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.12 Voor de huis vrouw; 9.22 Gramofoonmuziek: 10.00 Thuis, causerie; 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek; 10,30 Voor de zieken; 11.00 Voor de vrouw; 11.05 Bariton en piano: 11.35 Radiofouille- ton; 12.00 Orkestconcert; 12.30 Land en tuinbouwmedcdelingen; 12.33 Snortnraatje; 13.00 Nieuws; 13.15 AVRO-allerlei; 13.20 Dansorkcst; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Sopraan, tenor en piano; 14.50 Gramofoonmu ziek; 15.00 Boekbespreking; 15.15 Gramofoonmuziek; 16.00 Muzikale causerie: 16,30 Sluiting; 18.00 Nieuws 18.15 Felicitaties; 18.45 Denk om de bocht; 19.00 Kinderkoor; 19.15 Prii- zenpraatje; 19.30 Wat met de kerk? causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws: 20.05 Boekbespreking: 20.15 Pianovoordracht; 20.35 De Gods dienst en het moderne leven, cause rie; 21.00 Verzoeknrogramma; 21.40 De Ducdalf; 22.00 Buitenlands week overzicht; 22.15 Gramofoonmuziek: 22 40 Vandaag, causerie; 22.45 Avond wiiding; 23.00 Nieuws: 23.15 Huwe lijk van A tot Z, causerie; 23.30 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerberichten; 12.32 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Kamermuziek; 14.00 Amusementsmuziek; 15.45 en 16.30 Gramofoonmuz.; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Gramo foonmuziek; 18.15 Causerie: 18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws; 19.30 Filmmuziek; 19.50 Radiofeuille- ton; 20.00 Filmrevue; 20.15 Svmpho- nie-orkest en solist: 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek, 22.45-24.00 Gramo foonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.05 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.10, 13.30, 14.30 en 15.00 Gramo foonmuziek; 16.30 Cello en piano; 16.50 Gramofoonmuziek; 18.30 Koor zang; 19.00 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Omroeporkest: 21.15 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Strijkkwartet; 22.45 Gramo foonmuziek; 22.55 Nieuws: 23.00 Gramofoonmuziek; 23.55 Nieuws. aldus de minister, als een poging de voordelen ener binnen be paalde perken vrije prijsvorming te combineren met het streven de prijsbeweging in haar alge meenheid te houden binnen het geen kostprijs-technisch als ver antwoord mag worden beschouwd Voor dat doel zijn de bestaande richtlijnen, naar de mening van de minister, van groot nut. Verder zegt de minister, dat de regering haar definitieve standpunt inzake het vraagstuk van de eventuele verlenging van de arbeidsduur eerst zal bepalen nadat zij kennis heeft genomen van het advies, dat van de So ciaal-Economische Raad hierover is gevraagd. Voorts betoogt de minister nog, dat wanneer bij de huidige mili taire inspanning de productie verhoging van consumptieve goe deren ontoereikend zou blijven, de investeringen slechts in het uiterste geval voor vermindering in aanmerking mogen worden gebracht. Verlaging van het ni veau der investeringen zou de welvaart en de werkgelegenheid reeds voor de naaste toekomst in ernstig gevaar brengen. LONDEN, 22 Nov. (Reuter) In gewoonlijk welingelichte krin gen te Londen gelooft men, dat de Britse zaakgelastigde te Pe king, Hutchison, spoedig contact met de Chinese, regering zal op nemen om haar te polsen over haar standpunt ten aanzien van een regeling van het Koreaanse probleem. Verwacht wordt, dat Hutchi son aan de vooravond van de aankomst te Lake Success van de vertegenwoordigers der Chi nese regering zal voorstellen de kwestie te bespreken met de Chinese minister van buitenland se zaken Tsjou-en-Lai. In verband met de St. Nico- laasdrukte verzoekt de P.T.T. pakken en pakjes vroegtijdig ter post te bezorgen. Het verdient aanbeveling de pakjes in de mor genuren naar de postkantoren te brengen en Aaarmede al op Woensdag 29 November te be ginnen. Er wordt op aangedron gen de pakjes stevig in te pak ken en een extra adres in het pakje te sluiten. Het adres mag niet met lak op het pakje zijn bevestigd. Aangezien de Ponte Milvio, een brug over de Tiber in Rome, het steeds zwaarder wordende verkeer niet meer kon verwer ken, is men reeds in 1939 begonnen aan de bouw van de ,,Flaminio"-brug. Deze nadert thans, nadat het werk tijdens de oorlogsjaren geheel stil heeft gelegen, haar voltooiing. Bij de aanvang der Tweede Kamer-zitting van Woensdag, neeit de voorzitter, de neer nir. ivoriennorst, oud-minister prol. dr. G. van der Leeuw nerüaclit. Namens de regering sloot de minister van f inanciën, de lieer prol. mr. Lieltinck, zich nierbij aan. Na goedkeuring van enige wetsontwerpen is aan de orae gekomen net wetsontwerp tot wijziging van de Loterijwet 1905 en tot vaststelling van enige met het loterijwezen verpand houdende bepalingen. In net ontwerp komt tot uitdrukking de opvatting der regering, dat de wet moet formuleren wat als een verboden loterij is te be schouwen on dat een interpreta tie van de wet door de reenter en niet door het uitvoerend ge zag behoort te worden gegeven. De Loterijwet 1905 verstaat on der loterij .,elke gelegenheid, door iemand opengesteld om, tegen voldoening aan zekere voorwaarden, mede te dingen naar prijzen of premiën in geid of goed, uitgeloofd ten behoeve van de deelnemers, die als win ners worden aangewezen door het lot of enige andere kans bepaling, waarop zij geen over wegende invloed kunnen uit oefenen". Het thans in behan deling zijnde ontwerp wil hier aan zien toegevoegd de volgen de zinsnede: „Alsmede elke ge legenheid tot deelneming aan transacties waarbij door de deel nemers in de regel kenneiijk" een soortgelijke mededinging wordt beoogd." Voorgesteld wordt, dat burge meester en wethouders ener ge meente toestemming kunnen geven tot het houden ener lote rij, indien het totaal bedrag der prijzen niet meer dan 500 gulden is (thans 100 gulden), terwijl B. en W. van grote ge meenten bevoegd zijn toestem ming te verlenen tot het houden van een loterij met een totaal bedrag van niet meer dan 1000 gulden aan prijzen en premiën. Het ontwerp maakt het moge lijk. dat de Staatsloterij vier loterijen per jaar houdt; tot dus ver werden drie loterijen per jaar gehouden. De mogelijkheid cm meer dan één serie uit te geven wordt bestendigd; de wet bepaalt het maximum op vier series. Tevens wordt het moge lijk gemaakt het aantal klassen té beperken; bepaald wordt, dat er ten hoogste vijf klassen zul len zijn. Weder wordt in het leven geroepen de bepaling, welke in 1943 verviel, dat het verboden is, onverschillig voor welk doel en onverschillig op welke wijze, invloed toe te ken nen aan of gebruik te maken van de uitslag van één of meer der trekkingen van de Staats loterij. Overtreding van één der ver bodsbepalingen van de Loterij- wet zal voortaan gestraft wor den hetzij met hechtenis van ten hoogste een jaar en met geldboete van ten hoogste 50.000 gulden, hetzij met een van deze straffen. Loterijen en premie leningen, welke ingevolge arti kel 10 van de Loterijwet 1905 of ingevolge artikel 11 van de wet van 23 Juni 1925 nog moch ten worden voortgezet, mogen geen voortgang meer hebben. De wet treedt in werking met ingang van een nader bjj Kon. Besluit *te bepalen dag. In de discussie bleek, dat de P.v.d.A.-fractieten aanzien van de beginselkwestie t.a.v. loterijen verdeeld is. De heer Hofstra vond de oude staatsloterij dood onschuldig. De heren v. d. We tering, C.H., en Terpstra, A.R., ontwikkelden hun principiële bezwaren tegen de loterij in het algemeen. De heer Weiter noem de de staatsloterij voor velen de deur naar het fortuin. De heer Bachp, K.V.P., vreesde, dat eni ge uitbreiding van de staatslote rij onvermijdelijk zal zijn. Hij en andere sprekers namen het sterk op voor de belangen van de lo- tenverkopers. Verschillende spre kers meenden ook, en o.i. te recht, dat er maatregelen geno men moeten worden voor betere publicatie van de trekkingslijs- ten, een zaak, waarover de di rectie van de staatsloterij nog steeds geen overeenstemming heeft weten te bereiken met de dagbladpers, die dergelijke pu blicaties als advertenties be schouwt. In de avondvergadering heeft minister Lieftinck het ont werp verdedigd. Daarover leest men elders in dit nummer. Naar wij vernemen xze xzez ontving minister Rutten van zijn Belgische collega een tele gram, waarin deze, namens zijn regering, zijn deelneming be tuigt bij het zo gevoelige ver' lies, geleden door het heengaan van Prof. Dr. G. v. d. Leeuw bepaalt de fraude bij de aan leg van de startbaan op Schip hol zich tot geknoei op financieel terrein en raakt niet de deug delijkheid van de startbaan, al dus deelt de directie van de luchthaven mede.... is minister Mansholt gisteren van zijn eendaags bezoek aan Kopenhagen teruggekeerd. De bewindsman heeft kennis ge maakt met zijn nieuwe Deense collega Hauch.... kwam gisteren het vierdui- zendste schip van dit jaar de Amsterdamse haven binnen. Dit is een record, niet alleen voor de na-oorlogse, maar ook voor de voor-oorlogse jaren. Het binnen komen ging met enig ceremo nieel gepaard is mr. J. Goosen naar de V.S. vertrokken voor het voeren van besprekingen om de luchtvaart formaliteiten tussen Nederland en de V.S. te vereenvoudigen.... wordt de „Oranje" met 900 passagiers uit Indonesië Vrijdag morgen om 5 uur in IJmuijlen verwacht en de „Johan van Ol- denbarneveidt" Zaterdagmorgen. DE TWEE INZITTENDEN VERDRONKEN Gisternacht omstreeks twee uur is een taxi van de N.V. Maas Co.-tax te Rotterdam in de Spoor weghaven gereden. De twee in zittenden, de 54-jarige chauffeur N. S. en de 46-jarige koopman A. M. O. kwamen hierbij om het leven. Voorbijgangers zagen de auto zonder te remmen door de af sluitbomen van de spoorwegha- venbrug, die voor het scheep vaartverkeer geopend was, rijden. Ondanks de acht meter, die de bomen van het water scheidt, verdween de auto in het water, dat ter plaatse zes a zeven meter diep is. Eerst om viif uur kon een takelwagen de auto boven water krijgen. De inzittenden, die waren verdronken, konden in het ziekenhuis Coolsingel wor den geïdentificeerd. DIES NATALIS „CAROLUS MAGNUS" Gisteren vierde het Nijmeegs studentencorps „Carolus Magnus zijn 27ste dies natalis. Vanmor gén droeg de moderator, pater drs. B. G. M. van Ogtron S..T., in de St. Josephkerk een H. M;s op, bijgewoond door professoren en studenten. Gisterenmiddag was er ëen buitengewone corps vergadering, gevolgd door een receptie. Vandaag vierde te Nijmegen ook de theologische faculteits vereniging „Alcuin" een lustrum en wel het eerste. Het was gisteren een dubbele feestdag voor van Melle's Bis cuits- en Toffeefabrieken N.V. Niet alleen opende burgemeester Oud het nieuwe fabriekscomplex aan de Olympiaweg te Rotter dam, maar tevens werd het halve eeuwfeest van dit bedrijf gevierd Zoals bekend zijn de fabrieken van de oprichting tot de bevrij ding in Breskens gevestigd ge weest. In 1944 werd Breskens en ook de fabriek door de geallieer den zwaar gebombardeerd en toen na de oorlog opnieuw begonnen moest worden, werd om practi- sche redenen het bedrijf naar Rotterdam verplaatst. De opening van de nieuwe fabriek had plaats in tegenwoor digheid van een uitgebreid ge zelschap. De president-commis saris, de heer I. van Melle, wees er op, dat het personeel is uit gegroeid tot ruim 600 personen. Burgemeester Oud, die het een bijzonder verheugend feit noem de, dat te Rotterdam weer een nieuw bedrijf geopend kan wor den, verklaarde, onder het aan bieden van z;in hartelijke geluk wensen, de fabrieken officieel voor geopend. Gistermiddag is on de begraaf plaats ..Oud Eik en Duinen" te 's Gravenhaee ter aarde besteld het stoffeiilk overschot van prof. dr. Gerardus van der Leeuw. oud-Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Tevoren is in de Duinvordkerk (kloosterkerk! te 's-Gravenhaae een door ds. J. A. Kwint geleide rouwdienst gehouden. In deze kerk heeft Drof. v. d. Leeuw vroe ger zelf geDredikt. Zeer velen woonden de rouw dienst bii. Daarbii waren de Mi nister-President dr. W. Drees. de Van het wereldschaaktournooi dat in de Amsterdamse Effecten beurs wordt gehouden, luidden de uitslagen van de partijen van de negende ronde: Trifunovic (Zd. Slav.)—Pirc (Zd. Slav.) re mise (17 zetten); Van Scheltinga (Ned.)Pilnik (Arg.) remise (17 zetten); Najdorf (Arg.)Kott- nauer (Tsj. Slow.) na 36 zetten door Kottnauer opgegeven; Don- nerv. d. Berg (beide Ned.) na 26 zetten remise; Reshevsky (V. S.)Tartakower (Fr.) afgebro ken (40 zetten); Szabados (Ital.) Rossolimo (Fr.) afgebroken (40 zetten); Golombek (Engeland) Euwe (Ned.) remise na 41 zet ten; Gligoric (Zd. Slav.)Fol- tys (Tsj. Slow.) remise (23 zet ten); Stahlberg (Zweden) O'Kelly (Belg.) remise (30 zet ten); Gudmundsson (IJsland) Kramer (Ned.) remise (24 zetten) De afgebroken partij tussen Gudmundsson en Rossolimo werd door de IJslander gewonnen, om dat Rossolimo verstek liet gaan. Najdorf won de afgebroken par- Reshevsky na 55 zetten. De par tijen Pilnik.Trifunovic en Tar takowervan Scheltinga wer den opnieuw afgebroken. Na de negende ronde luidt de stand: 1. Najdorf 7 44 punt; 2. Stahl berg 6V2; 3. Reshevsky 6 en 1 afgebr. partij; 4. Gligoric 6; 5. Euwe 5%; 6. Pirc 5; 7. Rossoli mo 4% en 1 afgebr. partij; 8. en 9. Gudmundsson en O'Kelly 444; 10. Tartakower 4 en 2 afgebr. partijen; 12 Pilnik 3Va en 1 af gebroken partij; 13. en 14. Don- ner en Kottnauer 3%; 15. en 16. van Scheltinga en Szabados 3 en 1 afgebr. partij; 17., 18. en 19. Golombek, v. d. Berg en 'Föltys 3 punt; 20. Kramer 2 y2. Hedenavond worden gespeeld: O'Kellyv. d. Berg; Kottnaüer- Donner; EuweNajdorf; Föl tysG-olombek; RossolimoGli goric; KramerSzabados; Tar takowerGudmundsson; Pilnik Reshevsky; Pircvan Scheltin ga; Stahlberg-Trifunovic. ADVERTENTIE 0- 1 1 T\e beste koffie, die er ZJ vandaag te krijgen is, kost t.92 per 250 gram. Dat is een hele prijs! Maar gelukkig is er een manier om de beste koffie bijna 20 cent goedkoper te krijgen. Het ligt voor de hand: neem voortaan De Gruyter's koffie met 10% korting! De Gruyter heeft óók nu nog alleen de drie topkwaliteiten, die alle drie met 10% korting worden verkocht. De Gruyter's koffie geeft dus de meeste voldoening voor de laagste prijs. Daardoor is de vraag naar De Gruyter's koffie enorm, toegenomen. Maar er is voor gezorgd, dat Uw bonnen tóch onmid dellijk inwisselbaar zijn. Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen prof. dr. F. J, Th. Rutten en de Secretaris- Generaal van dat Departement mr. H. J. Reinink. de Staatssecre taris van Sociale Zaken mr. dr. A. A. van Rhiin. de Tweede Ka merleden J. J. Vorrink. E. A. Vermeer. J. H. Scheos en R. van der Brue en het Eerste Kamerlid mr. G. E. van Walsum en kerke- liike functionarissen. Voorts nog de oud-minister-presidenten nrof. dr. Beel en prof. dr. Schermer- horn. oud-minister Bolkenstein, de Tweede Kamerleden Stufkens en Donkersloot, de burgemeester van Groningen mr. Cort van der Linden en de rector-magnificus van de Rijksuniversiteit te Gro ningen. orof. dr. M. G. Sirks. Van deKloosterkerk werd het stoffeiilk overschot overgebracht naar de begraafplaats „Oud Eik en Duinen" in Den Haag. In de aula sprak als eerste de minister-Drësident dr. W. Drees. ..Nederland heeft in nrof. van der Leeuw een van ziin grote zonen verloren", .zo zeide sor.. ..een man van grote verscheiden heid en dieDgang die veel heeft gegeven en van wie nog veel werd verwacht." Namens de regering gaf SDr. uiting aan de grote erkenteliik- heid die ons land aan prof. van der Leeuw is verschuldigd. Prof. dr. Lindeboom sprak na mens de Groningse Universiteit een woord van afscheid. Hii noemde nrof. van der Leeuw een sieraad voor Groningen die zeer aanlokkelijke aanbiedingen af sloeg (o.a. van de Universiteit van Chicago), om in ziin stad te kun nen bliiven. Nadat nog verschillende andere sprekers het woord hadden ge voerd dankte een zoon. de heer A. J. van der Leeuw, voor de be langstelling. EEN SCHOON WOORD VAN KONINGIN JULIANA AAN HET BANKET in Buc king-palace heeft H.M. Koningin Juliana in antwoord op een rede van Z. M. Koning George in haar antwoordrede herinnerd aan de oude vriendschap en aan de Britse verrichtingen in de oor log .tijdens welke „mijn marl sa men met Londen en Groot-Brit- tannië hun donkerste en roem rijkste tijden heeft beleefd". Groot-Brittannië begroetend als de moeder van vele naties en tevens als essentieel lid van de Europese gemeenschap, zeide Koningin Juliana dat men Euro pa niet kon toestaan een autar kische eenheid te worden doch dat onder trouw aan de ver schillende internationale verbin tenissen 'bereikt moest worden dat de ene verplichting aan de andere wordt geschakeld tot een keten. De Christelijke gedachte dat iedere enkeling een dienende taak heeft ten opzichte van zijn medemensen zou, aldus de Ko ningin, logisch moeten worden uitgebreid tot de naties. De "rootheid van de volkeren vormt facetten van Gods Scheppings werk in de historie van de mens heid. De lotsbestemming der vol keren kan niet door menselijke goodwill begrepen worden doch door overgave aan het bestuur van God. De heilige goodwill tussen Kroon en volkwil kan al leen zo bestaan en gehandhaafd worden, aldus Koningin Juliana. MEPPEL Een felle brand heeft gisteravond in de Note- boomstraat te Meppel, twee wo ningen en een schuur niet stal totaal verwoest. Twee gezinnen, de families Kok en Ruben wer den in luttele minuten dakloos. Omtrent de oorzaak van deze brand tast men nog in het dui ster. De vlammen laaiden ineens hoog op uit de betrekkelijk oude huizen en het is aan het kordate optreden van de Meppeler brand weer te danken, dat de gevolgen nog niet veel groter zijn gewor den. Met acht stralen heeft de Meppeler brandweer gedurende ongeveer een uur tegen deze vuurgloed gestreden. Volgens voorlopige ramingen is de schade ongeveer f 40.000, TOELATING CHINA GEEN VETO-KWESTIE WASHINGTON, 22 Nov. (Reu ter) Dean Acheson heeft Woensdagavond op een perscon ferentie verklaard, dat de toe lating van de communistische Chinese gedelegeerde tot de Ver enigde Naties niet op wettige wijze door een veto van een der grote mogendheden kan worden tegengegaan. Het toelaten van een delegatie is volgens de ziens wijze van de Verenigde Staten een procedurekwestie en dus niet onderhavig aan een veto in de Veiligheidsraad. Noodtoestand afgekondigd in Egyptische steden CAIRO, 22 Nov. (Reuter) In Cairo, Alexandrië en Port Said is.vandaag de noodtoestand afgekondigd. Politieafdelingen staan gestationneerd bij vitale punten om aan eventuele onge regeldheden, als gevolg van En gels nds verwerping van de Egyp tische eis tot terugtrekking "van de Britse troepen, het hoofd te kunnen bieden. Studenten en scholieren, die „in staking" zijn, zouden grote demonstraties be ramen. India xal koning van Nepal niet erkennen BOMBAY, 22 Nov. (Reuter). Van betrouwbare zijde wordt ver nomen, dat de Indische regering de nieuwe koning van Nepal, de 3-jarige' prins Gynanendra niet zal erkennen ALKMAAR. 22 Nov. Exp.- veiline. Soruiten 1852; prei 1822: boerekool 5.5019: witlof 1638; tomaten 2645: andijvie 5.5016.50: sla 215: bloemkool II 23: fele kool 54.50: rode kool 47.40: groene kool 57.40: bie ten 12:. wortelties 1825: uien 410: aardannelen 9: knolsoep 48: selderie 59 oer bos: peter selie 24 per bos: stoofperen 1422; handappels 1557: hand- peren 1228: druiven 721.04; mispels 26 ct. per kg. GROOTEBROEK, 22 Nov. 2000 kg bevelander 9.80, 3200 kg gele kool 3.505.90, 300Ó kg wit te kool 4, 4000 kg groene kool 5.70—6.30, 2000 kg andijvie IQ— 11.40, 2250 kg uien grof 8.10, gr. 6.206.40, 80.000 stuks bloemkool B 34—54. B II 17—40, C 11—24, C II 8—16, stek 8—22. PURMEREND, 22 Nov. Beve landers 11, koopm. blauwe 10 11, tomaten A 4264, witlof 18 45, bloemkool 13—33, rode kool 610, .groene kool 513, spruit- kool 2356, boerenkool 915, sla 47, andijvie 618, rode bie ten 69, gare bieten 1014, bos- peen 829, winterpeen 5.507, uien 37, driel. 36, nep 47, prei 813. frankenthalers 126, bramley seedl. 416,^ cox orange pippin 2358, glorie v. hall 12 29, goudreinette 1039, gron. kroon 832, jacques lebel 4—16, ajonthan 826, pres. v. Eng. 3 18, zoete campagn. 1329, beur- ré. alex. lucas 33, comt. de paris 1644, conference 12—28, ferti- lon 1024, gieser wildeman 10 35. kamperveen 826, st. germ. 6^-22, wintérjan12—30, zWljndr. wijnpeer 10—26. BEURSBERICHTEN MIDDENMEER Tarwe 20.7523.10; gerst 28— 30.haver 2729.rogge 26 30.duivenbonen 3035. capucijners 5069.groene erwten 3840.50; schokkererw ten 3641.25; bruine bonen 45 55.koolzaad 5960.50; karwjj- zaad 120145.blauwmaanzaad 125—147.50. Aardappelen: pootaardappelen mt. 28-35 binnenland 2028. export 2030.mt. 35-45 bin nenland 1624.export 16 26.boven 45 export 1316. consumptie-aardappelen binnen land 78.50, export 810. Handel: pootgoed mt. 28-35 en 35-45 vlot; boven 45 matig. Consumptie; export matig, bin nenland traag. Vlas: oogst disponibel, geen noteringen meer, daar practisch alles geruimd is. Voor verkoop nieuwe oogst: verhuur per ha met oplopende prijzen tot f 1100. Hooi en stro geperst. Withooi 8090.rode klaver hooi 75 95.lucerne hooi 90105. Haverstro 29-32.gerststrc 3336.tarwestro 33—36. roggestro 2830.groene erw tenstro 4650.ander erwten stro 2530.—. Voederbieten met hoog gehalte 1921.—; voedersuikerbieten 24 26.suikerbieten 2931. vers bietenblad 68.suiker bietenkoppen 2022.— Voeraardappelen 3.754.50. Markt zeer rustig, ruw voeder nauwelijks prijshoudend. De prijs van voeraardappelen slaat op schoon gewicht, daar de tarwe zeer hoog is. Doordat er weinig gedorst wordt gaat het stro vlot weg tegen iets hogere prijzen. FEUILLETON 24. Mijnheer Gernmüller, kunt u die kledingstukken nog nader be schrijven?" Gernmüller deed dit en hij kon commissaris Valentin ook een knoop geven van dezelfde soort, als er aan het costuum van Herta '-genaaid waren. Deze knoop had een eigenaardige vorm, ovaal en hij was half beige, half licht-bruln. Tevreden stak Valentin hem in zijn zak en met een paar woorden van dank verlieten bei den de winkel. „Herta Melcher schrijft in de brief over allerlei telegrammen, die de zogenaamde gravin Mer- zenstein verzond en ontving. Ik zal eens naar het postkantoor gaan om te zien, of daar nog iets valt uit te vissen. Ga je mee?" „Natuurlijk." De ambtenaar aan het loket haalde enkele formulieren en overhandigde deze aan doctor Valentin. „Alstublieft." Deze bekeek ze aandachtig. „Net als ik dacht. Het tele gram, dat Adèle Merzenstein opgaf, was niet aan mevrouw Herbinger in Horstberg gericht, maar aan, een ander adres. Kijk maar. De heer Caspar Kessler. Werdern, poste-restante. Ver wacht je om achttien uur pre cies in het hotel, dat het dichtst bii het station in Soben ligt. Zend telegram met inhoud,, die ik je in de coupé gaf. En hier hebben we dan dat bericht, dat zogenaamd van mevrouw Her binger afkomstig is en waarin sprake is van de ziekte van haar zoontje. Deze twee tele gramformulieren spreken boek delen. Een doorgestoken kaart. De hier genoemde Caspar Kess ler is natuurlijk dezelfde als de zogenaamde baron Feldern, die de rol van broeder der gravin speelde. De hemel mag weten, hoe de kerel in werkelijkheid heet." De ambtenaar had aandachtig geluisterd en direct begrepen, dat er hier iets ernstigs aan de hand was. „Nog iets, commissaris," zei hij tot Valentin, „gravin Merzen stein kwam vroeg in de namid dag hier. haalde dit telegram", hij wees naar het telegram, dat zogenaamd uit Horstberg kwam „en telefoneerde toen. Toevallig sloot de deur van de cel niet goed, en ik hoorde twee woorden; „Gouden Kroon". Mij viel dat verder niet op, want het klonk heel onschuldig." „Ze wilde haar „broer" het hotel nader aanduiden. Mis schien was ze bang, dat hij iets zou kunnen bederven. Ove rigens; ik kan het niet helpen, Robert, maar die Herta Melcher is een lichtgelovig ding. Waar om keek ze niet naar de plaats van afzending van het telegram, toen Adèle Merzenstein zo on voorzichtig was het haar in handen te geven, zoals im mers in de brief aan je moeder staat?" Robert gaf geen antwoord. De ander had gelijk, maar Her ta bezat nu eenmaal zo'n goed hart, dat ze zulk geraffineerd bedrog niet eens vermoedde bij mensen, die haar onsympathiek waren. Valentin dankte de ambte naar en ging toen met Robert weer naar buiten, waar de taxi van Anton Schmiedlinger wacht te. De beide mannen lieten zich naar het politiebureau brengen en op zakelijke toon gaf Valen tin alle nodige bevelen. Robert sloeg hem opmerkzaam gade. Wanneer hji dienstbevelen gaf. kon bij br^aald streng respect- afdwingeno kijken, alle zonnige vrolijkheid, die anders vaak in zijn ogen blonk, scheen .dan ge weken. Hij was een zeer sym pathiek mens. Iets kleiner dan Robert, met vlugge en uiterst energieke bewegingen. Zijn trekken verrieden scherpzinnig heid en zelfbeheersing. „Zo," sprak commissaris Va lentin eindelijk, terwijl een zucht van verlichting hem ont snapte. „Ik ben klaar. Nu be hoef ik eigenlijk nog maar één ding te doen." „En dat is?" De ogen van de commissaris knipperden vergenoegd. „Op vacantie gaan. Vandaag zit ik namelijk voor het laatst op kantoor." Roberts gezicht werd merk baar langer. „Dat is beroerd." „Waarom? Ga jij nu maar kalm naar huis en wacht rustig de resultaten af. die het onder zoek van de politie oplevert." „Dan vergis je je toch lelijk, vrind. Het is mijn vast plan. op eigen houtje te onderzoeken, waar Herta zit. Denk jij, dat ik thuis ook maar één minuut rust zou hebben?" Commissaris Valentin schudde zijn vriend de hand. „Bravo, zö wilde ik het horen." „Het was dus maar gekheid, dat je met vacantie ging?" „Waarachtig niet. Maar daar om kan ik nog wel als „parti culier detective" naar juffrouw Melcher gaan zoeken. Natuur lijk moeten we alles, wat we eventueel ontdekken, aan de politie-autoriteiten meedelen. Zie je, in romans vind je aller lei hyper-slimme amateur-détëc- tives, die twee boekdelen lang niets dan onzin uithalen, omdat anders het verhaal te gauw uit is. Maar wii weten niet voöruit, hoe het afloopt en daarom moe ten we met de mannen van het vak samenwerken. Ben je het daarmee eens, Robert?" „En of," zei Robert met stra lende ogen. „ik kon niets beters wensen. Hoe zal ik je danken?" „Dank liever de Voorzienig heid, dat er geen kennissen op me "zitten te wachten,' of, erger 'nog. een liefhebbend meisje! Nu kan ik als vrij man naar eigen goeddunken over mijn tijd be schikken. (Wordt vervolgd) DVEMBER. a.s. in lonateursuitvoering lspel in 3 bedrijven I. POLL. der uitvoering aan de s nog gelegenheid tot lateurs. 'en zijn: ets. 4HEM

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7