Communisten sloegen bres Mac Arthur's linies in Zuid-Koreaans legercorps in volle terugtocht Grandioze plechtigheid in de Sint Pieter Amerika geteisterd door zware storm en ongekende sneeuwval Twee legers in W.-Europa? EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERf SCHAGEN Mac Arthur incasseert stevige tegenslag Amerikanen noemen toestand „ernstig Prms Bernhard vloog naar jachtpartij Frans offensief in Indo-China Pontificale H. Mis in Byzantijnse ritus voor allen die vervolging lijden Veiligheidsraad uitgesteld Europa in dichte mist Vulkaan Etna werkt Schrijvers stichten „solidariteitsfonds" A.R.K.O. hield haar jaarvergadering Nieuw proces tegen communistisch blad Eritrea komt bij Ethiopië Nieuw Abonnementsprijs f4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per rrum., minimum f2;5Q; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per man. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Pagina 1 Maandag 27 November 1950 46e Jaargang No. 12028 Kantoren: HOORN. Draafeingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR Riteevoort 56. tel. 2046. (2 liinen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 TOKIO. Terwijl op de linkervleugel van Mc Arthur's grote offensief „ter beëindiging van de oorlog" in Noord-Korea Zaterdag nog vorderingen werden gemaakt, waarbij de Ame rikaanse tweede infanterie-divisie het verkeersknooppunt Tsjongdjoe veroverde en naar de jaloe opdrong zonder tegen stand te ondervinden, werd op de rechterflank de opmars niet alleen tot staan gebracht, maar gingen bovendien de Noorde lijken tot een krachtige tegenaanval over. Volgens de laatste berichten is daarbij de gehele Oostelijke aanvalslinie van de Verenigde Naties ineengestort en stromen de Noordelijken door een bres van elf kilometer deze linie binnen. De belang rijke stad Toktsjon werd door hen heroverd. Het Noordelijk tegen-offen sief schijnt geconcentreerd te zijn op een front van 40 kilo meter breedte ten Zuiden van Oensan, waar de 25ste Ameri kaanse divisie 20.000 Noorde lijken tegenover zich zou heb ben, voor het merendeel Chi nezen. Gelijktijdig sloegen zij toe tussen de 25ste en de 2de divisie en trokken op naar de Tsjongtsjon. Ten Noord-Oosten van Koedjang werd een Ameri kaanse compagnie onder de voet gelopen en een andere omsin geld. Het Zuid-Koreaanse tweede corps, ter sterkte van ongeveer Za.000 man, een kwart van de totale legermacht die Mac Ar- tnur aan het front ter beschik king heeft, is in volle terug tocht. Een opmars van 22 km werd daarbij ongedaan gemaakt. Toktsjon b.v. ligt 6 km achter het oorspronkelijke uitgangspunt van het Zuid-Koreaanse offen sief. Noordelijke speerpunten ruk ken op naar Soenstjon, halver- PARIJS. Prins Bernhard die Zaterdagmiddag incognito uit Amsterdam op Le Bourget aan kwam, heeft gisterochtend deel genomen aan een jachtpartij, die door de Franse president, Vin cent Auriol in de omgeving van Rambouillet werd gegeven. De Prins vliegt vandaag naar Malta en zal tot'Woensdagavond aan boord van de „Karei Door man" verblijven. Het smaldeeL waarvan behalve de „Karei Door man" ook de „De Bitter" en de onderzeeboten Tijgerhaai en Zwaardvis deel uitmaken, zal van 8 tot 12 Dec. Valencia bezoeken. Het bezoek aan Lissabon vervalt. Qp Malta gaven gisterochtend oor logsschepen en legereenheden een koninklijk saluut van 21 schoten af ter ere van het bezoek van Prinses Elizabeth. VPER MILLIOEN PELGRIMS KWAMEN Bij H. VADER VATICAANSTAD (KNP.) Het aantal pelgrims, dat Paus Pius XII tijdens het Heilig Jaar in audiëntie ontving, heeft vorige week de vier millioen overschre den tijdens een audiëntie in de St. Pieter, waaraan 45.000 pel grims deelnamen. Volgens de sta tistieken van het Vaticaan had den einde vorige week 4.040.840 pelgrims een audiëntie bijge woond. Hierin zijn nog niet be grepen de 1.560.000 pelgrims, die de H. Vader hebben gezien zon der aan een audiëntie deel te ne men. Zeven en zeventig maal heeft de H. Vader een grote audiëntie gehouden in de Sint Pieter, waaraan 2.695.000 pel grims deelnamen. Er waren 20 kleinere audiënties voor 100.000 pelgrims in de Vaticaanse tuinen en voor 168.000 in Gastel Gan- dolfo. Hierbij moeten dan nog worden gevoegd de vele particu liere audiënties. wege Toktsjon en Pjongjang. De Amerikaanse 5de divisie moest bijna 5 km terugtrekken. Een woordvoerder van het Amerikaanse eerste corps te Tokio noemde de toestand „ern stig". Amerikaanse reserves wor den in allerijl in de strijd ge worpen om de doorbraak te stui ten. terwijl Amerikaanse vlieg tuigen bij goed weer in grote getale in de striid te land in grepen om de troepen te helpen. In de sector van de Amerikaan se zevende divisie werden de communisten bii Hjesandjin aan de Mandsjoerijse grens terugge dreven. Amerikaanse mariniers patrouilleerden aan beide zijden van het Tsjosin-reservoir in een SAIGON. Franse troepen hebben Zaterdag de post Tanmai in de noordoostelijke hoek van Indo-China op de Vietminh her overd. Keizer Bao Dai is Zater dag in Hanoi aangekomen, waar Franse valschermtroepen de stra ten omzoomden. Volgens een Frans legercommuniqué zijn de troepen Donderdag een der groot ste aanvallen sedert weken op de opstandelingen begonnen. Ver schillende bataljons, gesteund door gevechtsvliegtuigen, para chutisten en amphibie-voertuigen rukken op in de Tonkin-delta. De operatie verloopt bevredigend. Onder de bevolking van de pro vincies Vinh en Thanh Hoa heerst hongersnood, daar de jong ste overstromingen de rijstvoor- raden hebben vernield. 300 MILLIOEN MEER VOOR BRITSE DEFENSIE SWANLEY. De nieuwe Britse minister van financiën, Hugh Gaitskell, heeft op een ver gadering van de Labourpartij verklaard, dat de kosten van de defensie volgend jaar misschien met 300 millioen pond sterling zullen stijgen. Dit zou neerkomen 'op ongeveer 6 pond per hoofd. WEER 4000 NIEUWE K.R.O.-LEDEN AMSTERDAM, (KNP) Bij de sluiting van de feestelijkheden ter gelegenheid van het zilveren jubileum kon de KRO medede len dat tijdens de afgelopen feestweek het aantal nieuwe le den met nog 4000 is vermeerderd. Hiermede is het totaal aantal ge komen op 269:000. AUTOBUS- BOTSINGEN Bij DfOHTE KUST 82 gewonden te Glasgow Te Glasgow werden 62 perso nen gewond, van wie tenminste' 15 ernstig, toen Zaterdag in dichte mist twee „dubbeldeks"- bussen op elkaar reden. Bijna: alle inzittenden waren vrouwen en kinderen. Nog eens twintip,| personen werden gewond toïen'jl een andere „tweedekker" in de mist tegen een vrachtauto reed. dikke laag sneeuw. Zij verover den Joedamni. Volgens de verklaringen van Amerikaanse soldaten die Woensdag door de Chinezen werden vrijgelaten, hebben de Chinese „vrijwilligers" in Korea de opdracht, geheel Korea van de Amerikanen te bevrijden. Volgens een bericht van radio feking zijn nog meer „vrijwil ligers" over de Jaloe Noord- Korea binnengekomen. Bji Tsjongdjoe werd voor het eerst een 50 tot 60 ton zware tank van het type Stalin Mark III buiten gevecht gesteld. De tank heeft een kanon van 122 millimeter en een koepelbepant sering van 20 cm dikte. Achter de V.N.-inies duurt in middels ook de guerilla-activi- teit voort, waarbij volgens radio Moskou twee gebieden „bevrijd" zouden zijn. elk groter dan dat van het bruggenhoofd bij Poe- san, waar de Amerikanen des tijds waren samengedrongen. Cuba heeft een compagnie in fanterie ter beschikking van de Verenigde Naties gesteld. In Korea, waar de furie van de oorlog doorheen getrokken is en de winter zijn intrede heeft gedaan, komen schrijnende taferelen van bittere armoede en ellende voor. Het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking schijnt veel hoger te zijn dan dat van de tegen elkaar strijdende legersLinks: een oude man verorbert gretig een stuk brood, dat hem door een Amerikaanse soldaat is gegeven. Rechts: twee kleuters in hun schamele kleding zoeken, dicht bijeengekropen, enige warmte. NEW YORK. Een zware storm, waarbij op het New Yorkse vliegveld Idlewild windstoten tot een sterkte van 152 km werden geregistreerd (de orkaansterkte bedraagt 120 km), heeft het Oosten van de Verenigde Staten geteisterd. Het getroffen gebied strekt zich uit van Nieuw-Engeland tot Vir ginia. Ook de landerijen tot aan de Ohio zijn er erg aan toe. De storm werd gevolgd door zware sneeuwval, waarbij ten Zuiden van Pittsburgh in een paar uur 96 cm viel, een record dat sedert 1799 niet meer werd bereikt. Volgens de laatste berichten heeft het noodweer aan 99 personen het leven gekost. Tegelijk werd uit vele Europese landen dichte mist en zware regen- en sneeuwval gemeld, waardoor het gehele luchtverkeer en vele scheepvaartverbindingen werden lam gelegd. Nabij New York kwam het zeewater tenminste anderhalve kilometer het land in. Huizen aan de kust en op Staten eiland werden door de Vloed meegesleurd. Op het vliegveld La Guardia stond drie tot vier meter water, waardoor grote vliegtuigen op drift geraakten. Het grondpersoneel kreeg op dracht de controle-torens te ver laten, daar men vreesde, dat ze zouden omwaaien. Het water drong ook binnen op enkele tra jecten van de ondergrondse. De storm bereikte Zondagmor gen vroeg zijn hoogtepunt. In Newark en Jersey waar de wind gebroken telefoonkabels en dak pannen door de straten joeg, werd de noodtoestand afgekon digd. Bijna een half millioen huizen raakten van electriciteit verstoken: zeven radiostations verdwenen uit de aether. De storm ging op vele plaatsen gepaard met zware sneeuwval. In de ondergesneeuwde steden Pitts burg en Cleveland ligt het ver keer bijna geheel stil. Een groot aantal staalfabrieken en kolen mijnen is reeds gesloten. De Veiligheidsraad die Zater dagavond i.v.m. de aankomst van de Chinese delegatie zou bijeen komen om de kwesties Formosa en Korea te bespreken, stelde zijn zitting uit tot Maandagavond. Het hoofdkwartier van de V.N. was bqna niet te hereiken tengevolge van de omgewaaide bomen en overstroomde wegen. Over Europa hing dichte mist. In vele delen van Engeland lag het lucht-, weg-, spoor- en scheepvaartverkeer stil. In Lon den kon men geen hand voor ogen zien. Ook in België werd het gehele verkeer ontwricht, terwijl op Schiphol na een uur gister middag geen enkel toestel meer is geland. Het toestel uit Djakar ta Bleef in Rome staan, dat uit Parijs in Brussel. Op de Wester- schelde gingen sedert gistermid- Dorsetshire (rep.), Djakarta- Rotterdam, 24 Nov. 1050 m. O.Z.O. Guardafui. Grote Beer, Amsterdam-Nw. Guinea, passeerde 24 Nov. Gwardafui. Johan van Oldenbamevelt, Djakarta-Amsterdam, pass. 24 Nov. Beachyhead. Tabmta. Djakarta-Amster dam, pass. 24 Nov. Guar dafui. Sibajak, Rotterdam-Austra- lië, pass. 24 Nov. Kaap Leeuwin. dag ongeveer 50 schepen voor an ker. De veerdiensten naar Zw.- Vlaanderen werden gestaakt. In West-Duitsland en Noord- Italië viel sneeuw. In Zwitser land zijn de rivieren sterk ge zwollen in verband met de hevige regenval. Schulte, die gisteravond met Peters in Zurich een koppelwed strijd moest rijden, bleef, komen de uit Parijs, ergens in Oost- Frankrijk steken tengevolge van overstromingen. Voor de Engelse Zuidoostkust werd in dichte mist het Noorse „Selnes" aangevaren door het Britse „City of Bristol". De „Sel nes" liep een flink gat op aan stuurboord. De bemanning kreeg bevel het schip te verlaten. De reddingboot uit Southend en de sleepboot „Humber" voe ren uit ter assistentie. Bij Ather- field Point liep- het Britse s.s. „Tintern Abbey" aan de grond. Het is later vlot gekomen. Ook het 7.254 ton metende Ne derlandse s.s. Amstelpark, eigen dom van de rederij „Amsterdam", is in de nacht van Zondag op Maandag ter hoogte van Bats aan de grond gelopen. Uit Antwerpen zijn sleepboten vertrokken, om zo nodig hnlp te verlenen. CATANIA. Zaterdagavond schoten plotseling grote vlammen uit de Etna, de grootste nog wer kende vulkaan in Europa. Volgens de laatste berichten stroomt uit tenminste vijf openingen op de oostelijke en noordoostelijke hel lingen van de vulkaan een lava stroom ter breedte van anderhal ve kilometer in de richting van de dorpen Milo en Fornazzo. De laatste uitbarsting van de Etna is 11 maanden geleden Die van Zaterdag is de tiende in deze eeuw. DIRECTIE ECONOMISCHE EN MILITAIRE HULP 's-GRAVENHAGE. Drs. E. H. v. d. Beugel is benoemd tot presi dent-directeur van het nieuwe Bu reau voor het Economische en mili taire hulpprogramma, waarin de reeds bestaande bureau's voor het Europese Herstelprogramma en Mi litaire zaken zijn samengevoegd. Hij zal tevens optreden als plaatsver vanger van de heer D. P. Spieren burg, de waam. regeringscommissa ris voor de Hulpprogramma's De heer P. A. Zoetmulder zal optreden als directeur van de afd. voor het Europese herstelprogramma, en de heer mr. J. J. Everts als directeur van de afd. Militaire Zaken. BRUSSEL. Vooraanstaande Europese en Amerikaanse schrij vers hebben, op voorstel van Arthur Koestier, besloten een deel van hun honorarium te stor ten in een „solidariteitsfonds" ten bate van schrijvers, die uit hun land zijn gevlucht voor totali taire regeringen. Graham Green heeft toegezegd 10 procent van zijn auteursrech ten in Europa ter beschikking te zullen stellen van dit fonds. John Dos Passos en Aldous Huxley hebben besloten dit voor beeld te volgen. Onder de schrijvers bevinden zich voorts Francois Mauriac, Jacques Maritain, Ignazio Silone en Salvador de Madariaga. VATICAANSTAD (K.N.P.) Voor de intentie van allen, die omwille van Christus' Naam ver volging lijden, is gisterenmorgen in de basiliek van Sint Pieter 'n pontificale Mis opgedragen in de Byzantijnse ritus ter gelegenheid van het twaalfde eeuwfeest van het sterven van de H. Joannes Damascenus, de laatste Griekse kerkleraar. Deze Mis, die werd opgedragen door Z.Z. Maximus IV Saigh, patriarch van Antio- chië van de Melchitische ritus, met actieve deelneming aan de ceremoniën door de H. Vader, en met concelebratie van een twin tigtal bisschoppen van de ver schillende Oosterse riten, symbo liseerde wel zeer bijzonder de eenheid van de Kerk. De Sint Pieter,. die geheel met gelovigen uit alle werelddelen was gevuld, doch waar de vluch telingen uit Oost-Europa, die op het ogenblik als H. Jaar-pel grims te Rome vertoeven, een bijzondere plaats innamen, was uitbundig versierd en verlicht. Haar pracht en praal, die nog meer werden gaccentueerd door de moderne, pas aangelegde in directe verlichting, wedijverden in schoonheid met de prachtige Oosterse paramenten van de pa triarch en de hem omringende bisschoppen. Deze paramenten waren voor het grootste deel voor deze gelegenheid uit het Oosten medegebracht. De patriarch als mede de concelebrerende bis schoppen werden geassisteerd door Roemeense, Griekse, Ita liaanse, Russsiche en Oekrainse diakens en subdiakens, die, hoe wel van verschillende nationali teit, allen tot de Byzantijnse ri tus behoorden. Gezeten op de pauselijke troon verrichtte de H. Vader alle zege ningen en sprak alle gebeden uit, die hem volgens het Pauselijke Rituale zijn voorgehouden. Zowel DE CONFERENTIE OVER NIEUW GUINEA 's-GRAVENHAGE. Officieel wordt meegedeeld, dat de confe rentie tussen Indonesië en Ne derland betreffende de status van West-Nieuw Guinea zal aanvangen op 4 December a.s. LONDEN. De diplomatieke i gadering, die toezicht op dit leger zal oefenen, zou misschien de zelfde zijn als die welke bestemd is om het plan-Schuman te con troleren, doch niet de Raadge vende Vergadering van de Raad van Europa. redacteur van de „Daily Tele graph" schrijft, dat een accoord is bereikt over oprichting v: twee onderscheidene strijdmach ten voor de verdediging van W. Enropa. De eerste dezer strijd- machten zal, aldus het blad, een Europees vastelandsleger zijn onder toezicht van een politieke vergadering en het andere een leger van het Atlantisch Verdrag, bestaande uit nationale legers onder commando van één opper bevelhebber. Groot-Brittannië, aldus het be richt, heeft Frankrijk duidelijk te kennen gegeven, dat de Britse troepen geen deel zullen uitma ken van het Europese continen tale leger. Frankrijk zou dit aan vaard hebben. Groot-Brittannië zou tot de verdediging van Euro pa bijdragen door zijn troepen, onder Brits bevel, bij de strijd krachten van het Atlantisch ver drag te voegen. Het Europese continentale leger zou samengesteld worden op ba sis van de voorstellen, die de Franse premier Pléven heeft ge daan. Het zou gaan bestaan uit Fransen, Italianen, Belgen, Ne derlanders en Luxemburgers en, naar men hoopt, ook uit Duitsers. Het „Pléven-leger" zou grote overeenkomst met het Vreemde lingenlegioen vertonen. De ver- BELANGRIJK RAPPORT De Algemene R.K. Officieren vereniging hield op 24 en 25 November haar jaarvergadering te 's-Hertogenbosch. In zijn ope ningsrede duidde de voorzitter, generaal-majoor J. A. A. Sitsen, op het initiatief dat geleid heeft tot de samenstelling van een rap port betreffende „Taak van de Katholieke gemeenschap ten aan zien van de Katholieke militai ren". Dit rapport werd vervolgens ingeleid door de reserve-kapitein drs. J. Hornix en majoor-aalmoe zenier van de luchtstrijdkrachten W. G. Vroom. SOVJETS LIETEN BRITTEN VRIJ BERLIJN (Reuter). De Britse luchtmacht-luitenant John Driver,, die elf weken geleden in de Sovjet-Russische zóne van Duitsland werd aangehouden, is Vrijdagavond door de Russen vrijgelaten. Driver was bij een noodlanding met zijn Meteor- straalvliegtuig in de Sovjetzóne terecht gekomen. Ook de Britse militair Sapper Bennett, die in de nacht van 6 op 7 September per ongeluk door een militaire trein in de Sovjet- zóne was achtergelaten, is Vrij dagavond vrijgelaten. de Introïtus als het Credo werden door de H. Vader in het Grieks gezongen. Na de plechtigheden, die zó luisterrijk waren als in de basi liek gedurende dit H. Jaar on danks de vele grandioze plech tigheden nog zelden is gezien, verleende de H. Vader Zijn Apos tolische Zegen. PARIJS. De president van een Parijs gerechtshof, Louis Colomines, heeft besloten, dat het Hof bevoegd is om de aanklacht van David Rousset tegen het com munistische weekblad „Les Let tres Francaises" te behandelen. Rousset, voormalig verzetsleider, heeft te eren het blad een vervol ging ingesteld, daar het hem heeft beschuldigd van laster in een op roep tot het instellen van een onderzoek naar concentratiekam pen in de Sovjet-Unie en andere landen. De aangeklaagden zijn Claude Morgan, directeur van het blad, en Pierre Daisx, de schrijver van het artikel. Voormalige bewoners van Sovjet-Russische, Duitse en andere concentratiekampen zul len waarschijnlijk als getuigen optreden in dit proces, dat ver moedelijk zes weken zal duren. Tot de 55 op te roepen getuigen behoren Europeanen, Aziaten en Mexicanen. „HET WAS MAAR EEN GRAPJE" In een broodwinkel in de Vondelstraat te Den Haag stapte een heer naar binnen, die de winkeljuffrouw, de 54-jarige J: S. Vogel, onder bedreiging met een revolver gelastte de kas over te dra gen. Juffrouw Vogel bleek echter niet voor een klein tje vervaard en weigerde aan dit bevel te voldoen. Daarop stak de heer zijn re volver weer in zijn zak en zei: „Het was maar 'n grap je". Hij bestelde toen een broodje, betaalde, en ver dween ijlings zonder op het wisselgeld te wachten. Juf frouw Vogel waarschuwde daarop de politie, die thans op zoek is naar deze vreemsoortige klant. LAKE SUCCESS. De spe ciale politieke commissie der V.N. heeft met 38 tegen 14 stemmen bij 8 onthoudingen een federatie van een autonoom Eritrea met Ethiopië onder de Ethiopische kroon aanbevolen. Het plan voorziet in een auto nome Eritreaanse regering met wetgevende, uitvoerende en rech terlijke bevoegdheid in binnen landse aangelegenheden. De voor gestelde federale regering zal de zaken behartigen van defensie, buitenland, financiën en handel. Federale aangelegenheden zullen periodiek besproken worden door een Rijksraad, samengesteld uit een gelijk aantal vertegenwoor digers uit Eritrea en Ethiopië. Gedurende de overtocht van het Nederlands Hetachement Verenigde Naties, dat met het troepentransportschip „Zuider kruis" op weg is naar Korea, werden tijdens de vaart in de Rode Zee een zestal ofifcieren beëdigd. V.l.n.r.: kapt. P. Vos, le l<t. J. Krijgsman, 2e It. Th. E. C. J. Holland, le It. W. W. Dussel, 2e It. C. E. Toorop en 2e It. G. H. Th. IVeyerman.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1