Nieuw Noord-Koreaans tegen-offensief werd onverzwakt voortgezet Nieuw proces in Praag tegen negen priesters Noodweer in Ver. Staten eiste 226 slachtoffers AMERIKANEN ONDERNEMEN OMSINGELINGS-POGINGEN Korea en Formosa op agenda van Veiligheidsraad geplaatst Ongevallen op overwegen Ontploffing te Rotterdam Felle brand te Groningen Maatregelen ter verbetering West-Duitse betalingsbalans EOITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Amerikanen in Korea verder teruggeslagen Walker"-linie Snijders-medaille voor Prins Bernhard Strijd tegen ratten start 15 Dec. Industrie kampt met kopergebrek Sovjet-voorstel verworpen GEEN OLIE bij Haaksbergen Beierse socialisten sterkste partij Beperking invoer verhoging export V.S.-„bezetting op Formosa Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God ts 't nergens veilig. (Vondel) S H VAN H BOEN Pagina 1 Dinsdag 28 November 1950 4 46e Jaargang No. 12029 Kontoren: HOORN. Draafeingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 TOKIO. Chinese en Noord-Koreaanse strijdkrachten, wier sterkte op 80.000 man wordt geraamd, zijn Maandag, bij het aanbreken van de dag, een tweede hevige aanval over de gehele lengte van de noordoostelijke linie der V.N. begonnen. De aanval is vooral op het gebied van Toktsjon gericht, waar Zondag het front der V.N. instortte. Hoewel speerpunten ongeveer 20 km ten zuidoosten van de stad worden gemeld, zouden de Zuid-Koreanen zich hergroeperen en teweer stellen. Andere communistische eenheden hebben de gehele dag ge poogd een wig te drijven tussen de Amerikaanse 25ste en 2de divisie ter linkerzijde. cavaleriedivisie bij te staan in het versperren van de wegen ten zuiden van Toktsjon. De bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger, generaal Wal ton Walker, heeft de troepen II Vooruitgeschoven eenheden van deze divisies wercjen in het ge bied van- Koedjangdong, 23 km ten zuidoosten van Oensan, onder de voet gelopen. Een bataljon •werd omsingeld. Een voorgeno men ravitaillering vanuit de lucht moest worden afgelast, omdat de communisten het gebied, waar dit zou geschieden, hadden bezet. De Amerikanen, die een zware strijd voeren in sneeuw en bij een ijzige koude, moesten nog verder terugwijken voor het he vige tegenoffensief, waarbij de 24ste divisie de sleutelstad Tsjong- djoe weer ontruimden. De gehele dag werden verbit terde gevechten geleverd tussen Taetsjon en Toktsjon, waarbij twee Amerikaanse divisies het gat, dat aan de oostelijke zijde van het bijna 100 km brede op marsfront door de instorting van de Zuid-Koreaanse linie was ont staan, poogden te dichten. Naar verluidt, zijn eenheden van de' '27ste brighde van het Britse Gemenebest, die in reserve gehouden waren-, in ijltempo op weg om de Amerikaanse eerste Het bestuur van het Gene raal Snijders-Fonds heeft be sloten, de gouden C. J. Snijders medaille toe tè kennen aan Z.K.H. Prins Bernhard der Ne derlanden „voor zijn meeslepen de. veelzijdige medewerking aan de ontwikkeling der Nederland se luchtvaart". Dr. ir. M. H. Damme, voorzitter van het be- stuur zal de medaille a.s. Maan dag uitreiken. De medaille werd tot nog toe driemaal toegekend: in 1932 aan generaal C. J. Snijders zelf, in 1935 aan de heer A. Plesman en in 1838 aan dr. ir. M. H. Damme. In de winter 19501951 zul len overal in "ons land inten sieve streekacties worden ge voerd in het kader van een grootscheeps offensief tegen de bruine rat, die kwelgeest van onze samenleving en belager van onze volksgezondheid. Tal rijke gemeenten doen mee. Van 15 tot 18 December zal het of fensief woeden in Noordholland ten Noorden van het Noordzee kanaal, Zeeland en de Zuidhol landse eilanden. Tussen 19 en 22 Januari 1951 is er een streek- actie in noordelijk Gelderland en Overijsel en van 26 tot 29 Januari in de drie noordelijke provincies. bevel gegeven „een lijn, waar achter niet mag worden terugge trokken" in het gebied van Tokt sjon naar Satsjang te houden. Amerikaanse mariniers, die naar de Mandsjoerijse grens op rukken in het gebied van het Tsjoisin-reservoir, hebben bevel gekregen naar het westen te zwenken, terwijl verwacht wordt, dat eenheden van het tiende korps hetzelfde zullen doen om de communisten in de rug aan te vallen. De Chinese troepen hebben Dinsdagmorgen vroeg drie nieu we krachtige aanvallen ingezet tegen de divisies der verbonden troepen, die zich ter verdediging hergroeperen op de oude linie aan de Tsjongtsjon. Voor de derde nacht in suc cessie gingen de Chinezen in de aanval, die zij met hoorngeschal aankondigden. NEW YORK (Reuter). De stormen en sneeuwval, die aan ten minste 226 personen in de Verenigde Staten het leven hebben gekost en voor millioenen schade hebben aangericht, waren Maandag practisch gaan liggen. De staten aan de noord oost-kust worden echter thans door overstromingen bedreigd, daar de hevige regens de rivieren hebben doen wassen. Ook elders in de wereld dreig den overstromingsrampen. In O.- Frankrijk waren de 65.000 inwo ners van Besangon van de bui tenwereld afgesneden door de stijging van de Doubs, waarvan het peil in drie dagen verdub- delde door hevige regen- en sneeuwval in de Jura. In Zuid- Afrika stond in sommige straten van Johannesburg het water 1.5 meter hoog na de zwaarste regen val in 40 jaar. Drie negers ver dronken, negen huizen werden door de bliksem getroffen en verbrandden, het gehele verkeer werd ontwricht. Ook in Australië moesten honderden mensen in Queensland en Nw. Zuid-Wales hun huizen verlaten voor het snel stijgende water. Vliegtuigen wier pen zandzakken uit. In Zuid- Australië, Victoria en Tasmanië woedden vele grasbranden, ter wijl honderden hectaren ananas plantages door het vuur werden vernield. In Zwitserland werd de WEER TREINEN TUSSEN AMERSFOORT EN EDE De reizigersdienst op het spoorweg-traject Amersfoort BarneveldEde zal met ingang van 20 Mei 1951 worden hervat met eiecerisch strooir.'lijn-mate- riaal. Daar de dienstregeling nog in studie is. kunnen er nog geen bijzonderheden worden medege deeld over de frequentie waar mede gereden zal worden. Het treinverkeer werd op ge noemd traject in 1944 gestaakt. Rijnhaven van Bazel gesloten wegens het hoge water. Terwijl de „Amstelpark", waar over wij gisteren berichtten, in middels op de Wester-Schelde weer vlot kwam en het Noorse s.s. „Selnes" door de Rotterdamse sleepboot „Humber" bij Barrow omhoog werd gezet, werd uit Hamburg gemeld, dat de IJmui- der trawler „De Hoop" aan de grond is gelopen. Op de Schelde kwam Zondagmiddag in dichte mist het Amerikaanse s.s. „Ame rican Counsellor" in aanvaring met het Panamese s.s. „Hellenic Chryssoula". Drie Amerikanen sloegen overboord, maar werden door een Belgische sleepboot op gepikt. Ook de Zweedse en En gelse stoomschepen „Bengal" en „Persian Coast" kwamen met el kaar in botsing, waarbij zij lichte averij opliepen. VOORRADEN KRAP BIJ DRAAD- EN KABELFABRIEKEN Vernomen wordt, dat de voor raden koper bij de Nederlandse fabrieken, die draad en kabel vervaardigen, zeer krap is. Deze situatie is ontstaan, doordat men thans op de wereldmarkt vockoper 40 tot 45 dollarcents per pound moet betalen. De officiële „Marshall- prijs" bedraagt 24.5 dollarcents per pound. Met Marshalldollars mogen echter geen hogere prijzen dan de officiële besteed worden. Aangezien Nederland op het ogenblik niet over vrije dollars voor de aankoop van koper be schikt, kan onze industrie voor de thans geldende prijzen geen koper bemachtigen. Uit goed geïnformeerde bron wordt vernomen, dat de ge zamenlijke Nederlandse draad en kabelbedrijven op het ogen blik met de regering over deze situatie onderhandelen. MR. FOCKEMA ANDREAE NAM AFSCHEID Bij Kon. Besluit is, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan het land bewezen, op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan de staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae. Gisterenmorgen heeft mr. W. H. Fockema Andreae afscheid genomen van het departement van Oorlog. De scheidende staatssecretaris werd daarbij toegesproken door de minister van Oorlog en van Marine mr. H. L. 's Jacob, die hem mede deelde, dat de Koningin hem be noemd had tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Vervolgens werd het woord ge voerd door de secretaris-gene raal van Oorlog de heer L. C. Rietveld en de chef van de generale staf. generaal mr. H. J. Kruis. Twaalf jaar wegens doodslag De 31-jarige. Amsterdamse ijzerwerker P. J. v. d. B„ die in de nacht van 5 op 6 April 1949 zijn voormalige echtgenote aan de Kometensingel met mes steken om het leven bracht, is bij de behandeling van zijn zaak in hoger beroep tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hoeveel vrij geld is er in ons land? Naar het C.B.S. mededeelt, bedroeg de hoeveelheid vrij geld in Nederland per 30 September j.l. totaal 7.147 millioen gulden, waarvan 4.276 millioen giraal en 2.871 millioen chartaal. Per 3l Augustus j.l. totaal 7.130 mil lioen (rep. 4.197 millioen en 2.933 millioen). Per 30 September 1949 waren deze cijfers resp. 7.322. 4.245 en 3.077 millioen. PAUSELIjKE ONDERSCHEIDING VOOR MR. DR. DECKERS Mr. dr. L. N. Deckers, lid van de Raa dvan State, is door Z.H. de Paus benoemd tot Com mandeur in de Orde van de Heilige Gregorius de Grote. Het kruis behorende bij deze orde. werd hem gisterenavond te Den Haag door de pauselijke Inter nuntius mgr. Giobbe uitge reikt. Nog onbewust van de moeilijke en verantwoordelijke taak, welke hem in de toekomst wacht, vermaakt kroonprins Carl Gustaaf van Zweden zich met zijn speelgoed. LAKE SUCCESS (Reuter). Vertegenwoordigers van de Chi nese Volksrepubliek woonden Maandagavond voor de eerste maal een bijeenkomst van de Veiligheidsraad der V.N. bij. Zij werden door een batterij van pers- en televisie-camera's opge wacht. Ales Bebler, de Joego-Slavische afgevaardigde, opende de bijeen komst en verklaarde, dat hij zo wel de kwestie Korea als „de klacht betreffende gewapende invasie op Formosa" op de agenda had geplaatst. Hij zei, dat deze problemen krachtens hun aard verband met elkaar hielden. Jacob Malik verklaarde onmid dellijk, dat het onjuist was zowel Korea als Formosa op de agenda te plaatsen. De Sovjet-Unie had verzocht, dat de huidige bijeen komst de kwestie Formosa zou bespreken en Bebler had daar aan Korea op eigen verantwoor delijkheid toegevoegd. Bebler, die het in verband brengen van beide kwesties ver dedigde, zei, dat de bespreking van het Koreaanse vraagstuk was verzocht door de V.S. Malik's stelling zou de uitsluiting van de Chinese Volksrepubliek van alle besprekingen over Korea bete kenen. De Amerikaanse afgevaardigde, Warren Austin, verklaarde, dat de Veiligheidsraad, en niet de gasten, moest beslissen hoe hij zijn problemen wilde behandelen. Austin vroeg, of taal, zoals „bloeddorstige onderrukkers", ge bruikt met betrekking tot de V.S. en toegeschreven aan de Chine zen, werkelijk „klonk als de taal van onze vrienden, de Chinezen vrienden in alle jaren, dat wij betrekkingen met hen hadden?" Sir Gladwyn Jebb (Engeland) steunde Austin. Na een debat van twee-en-een- half uur over de procedure ver wierp de Raad met zeven stem men tegen één bij drie onthou dingen het Sovjet-voorstel om de kwestie-Korea niet op de agenda te plaatsen. De agenda werd daarop voor aangenomen verklaard, waarbij Korea en Formosa gezamenlijk zullen worden behandeld. De verkenningsboring van de Nederlandse Aardolie Maat schappij te Haaksbergen, waar aan men einde Augustus begon, wordt dezer dagen beëindigd op een diepte van ongeveer 1000 meter. Waardevolle geologische gegevens zijn verkregen doch aardolie of aardgas werden niet aangetroffen. Te Oostzaan en Haastrecht zijn op het ogenblik diepborin- gen aan de gang. Te Vreeland bii Hilversum en te Herpt in het land van Heusden en Al- tena zijn verkenningsboringen geslagen. Die bij Vreeland is thans op 1000 meter diepte. Te Herpt heeft men een diepte van ongeveer 1500 meter bereikt. Resultaten van deze boringen zijn nog niet bekend. Naar wij. vernemen gaat de N.A.M. in Februari in de om geving van Overschie met een diepboring beginnen. Te Praag is een proces begon nen tegen Mgr. Stanislav Zela, bisschop en vicaris-generaal van Olomouc, Jan Opasek, abt van het Benedictijner klooster van Brevnov (bij Praag), Stanislav Jarolimek, abt van een ander Praags klooster, Josef Cihak, aartsdeken van het Kapittel van de St. Vituskathedraal, Otokar Svec en Jaroslav Kulac, beiden kanunniken, Antonin Mandl, theoloog, Jan Boukal, eerste se cretaris van het Aartsbisdom en de Salesiaan Vaclav Mrtvy. Westerse journalisten zijn tot het proces uitgenodigd, dat het grootste tegen katholieke pries ters is sinds het proces tegen negen kloosterlingen in April van dit jaar. In de acte van beschuldiging wordt een felle aanval op de katholieke geestelijkheid gedaan, die „altijd aan de zijde der ver drukkers en uitbuiters" zou heb- gen gestaan. Volgens de tenlastelegging maakt „de actie van het Tsjecho- Slowaakse Episcopaat" deel uit van een „grootscheepse samen zwering van de imperialistische mogendheden, het Vaticaan en de misdadige fascistische Tito- kliek tegen de volksdemocra tieën". Tegen Otakar Svec, het hoofd van de „Vaticaanse Katholieke Actie", wordt aangevoerd, dat hij een netwerk van samenzweerders zou hebben georganiseerd. Ook zou zijn organisatie voorbereidin gen hebben getroffen voor een AMERIKANEN BEPERKEN TSJECHISCH LUCHTVERKEER De Amerikaanse regering heeft Maandagmiddag in een nota aan de Tsjecho-Slowaakse autoriteiten meegedeeld, dat de Tsjecho- Slowaakse vliegdienst op Zürlch en Rome niet meer over de Ame rikaanse zóne mag worden ge vlogen. De Praagse diensten op Am sterdam, Brussel en Londen via de Amerikaanse zóne moeten worden beperkt. John Mc-Cloy, de Amerikaanse hoge commissaris in West-Duits- land, deelde de Tsjechen mede, dat de maatregelen waren geno men wegens „flagrante schending van de Amerikaanse zónegrenzen door Tsjecho-Slowaakse vlieg tuigen tussen 13 en 16 Novem ber". MüNCHEN (Reuter) Bij de Zondag gehouden verkiezingen voor het parlement van de staat Beieren behaalden de socialisten 2.586.689 stemmen tegen de Christym-Democraten 2.526.780. Beieren is overwegend katho liek. De Christen-Democraten vormden voorheen de sterkste partij. Vergeleken met (tussen haak jes) de federale algemene ver kiezingen van Augustus 1949 be haalden de partijen de volgende percentages: Sociaal-Democraten 28 (22.8); Christen-Democraten 27.4 (29.2); Beierse Partij 17.8 (20.9); Vluchtelingenblok 12.3 (0); Vrije Democraten (libera len) 7.1 (8.5); Econ. Wederop bouw 2.8 (14.4); Communisten 1.9 (4.1); andere partijen 2.7. MAATREGELEN TEGEN NALATIG PERSONEEL (Eigen bericht) Teneinde de veiligheid van de bewaakte overwegen te verhogen en het aantal ongevallen te ver minderen, heeft de directie van de Spoorwegen bepaald, dat het personeel, dat belast is met de bediening van de sluitbomen bij verzuim wegens te laat afsluiten of te vroeg openen, van de over wegbediening wordt ontheven. Eerst nadat de beslissing om trent de op te leggen straf be kend is, zal de betrokkene we derom zijn functie mogen waar nemen. In Rotterdam is gisterenavond in een gloeilampenfabriek een gas-agregaat voor het gloeien van wolframdraden ontploft, waardoor een zijmuur werd weg geslagen en van verschillende huizen de ruiten sprongen. Er ontstond brand, die ongeveer na drie kwartier kon worden be dwongen. Twee personen werden licht gewond. Een 70-jarige man die in een belendend perceel met longsteking te bed lag, vluchtte de straat op. Hij werd later in 'n ziekenhuis opgenomen. De rava ge in de fabriek is groot. moord op een politieman, die met behulp van een „terrorist van de Franse spionnagedienst" werd uitgevoerd. „Kloosters in de grensstreken werden toevluchtsoorden voor verraders, spionnen en terroris ten", aldus de tenlastelegging. Dr. Zela bekende noch ont kende schuld. Tijdens het ver hoor van twee uur gaf hij toe „staatsvijandige activiteit" te hebben gevoerd. Dr. Zela wei gerde volslagen collaboratie met de Duitsers toe te geven. Wel bekende hij de Gestapo namen van en bijzonderheden over ze kere orthodoxe priesters gegeven te hebben. Hij zeide echter, dit gedaan te hebben zonder te be seffen dat zij belangrijk waren en de priesters in kwestie nadeel zouden berokkenen. ONGEREGELDHEDEN TE WITZIESHOEK ORANJE-VRIJSTAAT. Vier politie-agenten en verscheidene naturellen zijn Maandag om het leven gekomen bij een botsing in het naturellendistrict van Wit- zieshoek. Tenminste 3 politie mannen liepen verwondingen op. Het aantal om het leven gekomen naturellen is nog niet bekend. AANZIENLIJKE SCHADE IN KUNSTMESTHANDEL (Van onze verslaggever) GRONINGEN. Omstreeks half drie vannacht zagen bewo ners van het Damsterdiep een vuurgloed boven het gebouw van de Veenkoloniale kunst mesthandel aan het Eemskanaal. Onmiddellijk werd de Gronin ger brandweer gealarmeerd die spoedig ter plaatse was. In de grote opslagplaats lagen dui zenden tonnen kunstmest opge stapeld, w.o. voorraden phos- phor-nitraat en aanvankelijk moest dan ook het ergste wor den gevreesd. De vlammen lek- tesi reeds langs de stapels kunst- metzakken en vonden in het papieren verpakkingsmateriaal gretig voedsel. Dank zij het kordate optreden van de brand weer, die het vuur met drie stralen bestreed, kon de brand spoedig geworden gelocaliseerd. De brand is ontstaan in de kantoorruimte aan de oostzijde en de voorkant van het gebouw Dit kantoor ging in vlammen op. terwijl ook het uit gegolf de eternièt-platen bestaande dak van de opslagplaats door de hit te sprong. Verschillende stapels kunstmest-balen, waarlangs de slangen moesten worden ge voerd om de vuurhaard te kun nen bereiken, liepen waterscha de op. De schade was vannacht nog niet te ramen. De nablus sing duurde tot vroeg in de ochtend voort. Tengevolge van hevige stormen, regens en zivare sneeuwval werden in de Verenigde Staten van Noord-Amerika vele steden en dorpen zwaar geteisterd. Duizenden gezinnen werden dakloos. De wegen waren onbegaanbaar en het telefoon- en telegraafverkeer ligt stil. Deze telefoto toont enige landhuisjes in Atlantic City, die door het water van hun fundamenten werden weggespoeld en elders terecht kwamen. BONN, 27 Nov. (Reuter). De West-Duitse minister van economische zaken, Erhard, heeft vandaag een aantal beperkende maatregelen voor de invoer, als mede talrijke maatregelen ter bevordering van de uitvoer be kend gemaakt, die door de bonds regering zullen worden genomen in het kader van een programma ter verbetering van de betalings balans. De vraag naar importartikelen, in het bijzonder luxe goederen, zal verminderd worden door de heffing van een speciale omzet belasting op niet-noodzakelijkè verbruiksgoederen. Ook zullen luxe goederen voortaan niet meer onder de geliberaliseerde invoer vallen. De omvang van de libera lisatie zal echter gehandhaafd worden op 60 pet. van de totale invoer. Het programma van de bonds regering houdt de verzekering in, dat van December af weer be gonnen zal worden met het ver strekken van invoervergunningen in het kader van de contingen ten, waarin de lopende handels overeenkomsten met andere lan den voorzien. De regering rekent er op, dat de gecontingenteerde invoer binnen zes maanden weer normaal zal geschieden. De bestaande beperking van dividend-uitkeringen tot 6 pet. zal worden afgeschaft. Prinses Wilhelmina zag Polygoon-journaal Prinses Wilhelmina heeft gis terenmiddag een bezoek ge bracht aan het Tivoli-theater te Apeldoorn teneinde de film reportage te zien, die Polygoon- Profilti maakte van het konink lijk bezoek aan Engeland. Voor de export is in het pro gramma voorzien in een crediet van 400 millioen mark van de Herstelbank voor het financieren van exportorders op lange ter mijn. Voorts zal uit de E.C.A.- middelen een bedrag van 200 millioen mark beschikbaar wor den gesteld voor bijzonder drin gende investeringen in de export industrie. Tevens zullen er fis cale maatregelen ter bevordering van de uitvoer worden getroffen en zal de exportcredietverzeke- ring aanzienlijk worden uitge breid. 44 MAN, ZGET JOHN FORSTER DULLES LAKE SUCCESS - De Chinese communistische afgevaardigden zijn Maandag uitgenodigd deel te nemen aan het debat van de politieke commissie der Vtrenig- de Naties over de klacht betref fende „Amerikaanse agressie" tegen Formosa. Wysjinsky verklaarde in een „requisitoir" tegen de Verenigde Staten, dat deze op bevel van Truman vloot en luchtmacht naar Formosa hebben gezonden en het eiland op onwettige wij ze hebben bezet. John Foster Dulles antwoord de, dat het gehele Amerikaanse militaire personeel op Formosa 44 man telde, onder wie 19 offi cieren en militaire attaché's bij de Amerikaanse diplomatieke missie op Formosa. „Dit is onge veer evenveel als het aantal Sov jet-Russische militaire attaché'.- te Washington". ZWALUWEN-WEDSTRIJDEN OP TWEEDE KERSTDAG Op Tweede Kerstdag, Dinsdag 26 December, zullen evenals vo rige jaren twee Zwaluwenelf tallen in het veld komen. Te Am sterdam wordt gespeeld de wed strijd Amsterdams elftalZwa luwen en te Rotterdam: Rotter dams elftalZwaluwen. Voort is voor Zondag 24 December eer inhaal-programma vastgesteld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1