Nieuw Vrede of oorlog in Verre Oosten? China beschuldigd van agressie Verbonden troepen wijken terug voor reusachtige overmacht Drie eisen in de Chinese resolutie Mac Arthur's noodkreet maakte diepe indruk Franse regering afgetreden 200.000 Chinezen vechten aan NoordKoreaanse front Vastberaden optreden der VS. in de Veiligheidsraad Mazelen op de „Volendam" Ontslag niet aanvaard mms voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen NHD] Nieuwe oorlog dreigt in het Verre Oosten Chinees dient resolutie in Stafbesprekingen op hoogste niveau Scheepsberichten Bombardementen op Mandsjoerije? Brits zesjarenplan voor Zuid-Azië 1 «Abonnementsprijs f4.65 per kwartaal, f U55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-terief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2;5G; ein alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4; 'familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per min. llBij contract belangrijke korting. Directeur: J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad J Buiten God ts 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT s M VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 29 November 1950 46e Jaargang No. 12030 Kantoren: HOORN. Pragfsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. tel. 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 LAKE SUCCESS. De Amerikaanse gedelegeerde, Warren Austin, heeft Dinsdag in de Veiligheidsraad China ervan beschuldigd, dat zijn „interventie" in Korea thans „onver holen agressie" is geworden. Austin had kort tevoren instruc ties van het departement van Buitenlandse Zaken gekregen, welke onmiddellijk door het Witte Huis tegenover de pers werden bevestigd.. De Amerikaanse regering heeft hiermee een stap gezet, waarop een bijzonder ernstige keten van ge beurtenissen kan volgen, aangezien een besluit van de Ver enigde Naties, waarbij een land als agressor wordt bestempeld, voor de leden-staten een morele verplichting schept om tegen dit land op te treden. Austin verklaarde, dat de ge volgen van de Chinese „agres sie" door de volkeren van de wereld en meer in het bijzonder door de Kaad „recht onder ogen moeten worden gezien". „Be vorige week openden de strijdkrachten van de V.N. een algemene aanval om de haar toe gewezen taak het afslaan van agressie en het herstellen van internationale vrede en veilig heid in Korea te beëindigen", aldus Austin. „Deze aanval is thans afge slagen onder omstandigheden, die het duidelijk maken, dat Chinese communistische strijdkrachten, ten getale van meer dan 200.000 man, thans aan de strijd in Nrd.- Korea deelnemen. Zij worden gesteund door krachtige versterkingen, die op rukken van achter de interna tionale grens. Het schijnt thans twijfelachtig, of de oorlog in Ko rea snel kan worden beëindigd. Het schijnt eveneens, buiten enige twijfel, duidelijk, dat, wat de gehele vrije wereld hoopte, dat interventie voor een beperkt doel was, in werkelijkheid open lijke agressie is". Austin stelde vervolgens de vertegenwoordigers van de Chi nese Volksrepubliek een elftal messcherp geformuleerde vragen naar het aantal en de organisatie van de Chinese troepen, de duur van de voorbereiding van deze agressie en de bedoelingen die de regering van communistisch China in Korea heeft. „Houdt de regering van Peking vol, dat deze strijdkrachten geheel zijn samen gesteld uit vrijwilligers?", zo vroeg Austin. En „hoe zijn parti culiere Chinese burgers in, het bezit gekomen van straalvlieg tuigen?" Hij vroeg voorts waar om China de herhaalde verzeke ringen van de V.N. en Amerika heeft genegeerd, dat men geen plannen heeft t.a.v. Chinees grondgebied of wettige Chinese belangen. Het antwoord op deze vragen, zo zeide Austin, zal wellicht be palen of het Koreaans conflict voort zal woeden, het gevaar ver hogend dat het zich kan uitbrei den, en of er „vrede of oorlog in het Verre Oosten zal zijn". e> Nadat hij een overzicht had gegeven van de Chinees-Ameri kaanse vriendschap gedurende de afgelopen vijftig jaar en Ameri kaanse hulp aan China in de af gelopen vijf jaar, besloot hij: „Millioenen Chinezen zullen niét vergeren, dat zij werkten, reis den en gekleed waren, in de harde jaren na de vorige oorlog, grotendeels dank zij Amerikaanse hulp. Duizenden Chinezen en Amerikanen delen een ervaring, die niet door kwaadwillige pro paganda is uit te wissen". De vertegenwoordiger van de Chinese Volksrepubliek, Woe Hsioe-Tsjoean, die bij het begin der vergadering, tegelijk met de Zuid-Koreaanse minister van buitenlandse zaken, Ben Limb, aan de raadstafel had plaats ge nomen, verklaarde in zijn eerste rede, dat hij niet zal deelnemen aan de besprekingen over Korea, daar dit punt op de agenda niet volgens het verzoek van zijn regering was geformuleerd. Hij was wel bereid geweest de Ame rikaanse interventie in Korea te bespreken, zo voegde hij er aan toe. Woe verklaarde, dat hij namens 475 millioen Chinezen de Ame rikaanse regering beschuldigde van „de onwettige en misdadige gewapende agressie tegen het grondgebied van Formosa en diende vervolgens een resolutie in, waarin aangedrongen wordt op „terugtrekking van de Ame rikaanse strijdkrachten uit Korea en Taiwan" (Formosa). Generaal-majoor Erward Al- mond, de bevelhebber van de strijdkrachten der V.N. in Noord- Oost-Korea en generaal Walker, de bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger, dat 't noord westelijke Koreaanse front ver dedigt, zijn door generaal Mc Arthur voor een dringende be spreking naar Tokio ontboden. In Washington werd de Natio nale Veiligheidsraad der V.S., de hoogste politiek-bepalende instan tie der regering, bijeengeroepen. President Truman staat aan het hoofd van deze raad, waarvan verder de ministers van Buiten landse Zaken, Defensie. Leger. Marine en Luchtmacht, het hoofd van de Raad voor de Nationale Veiligheidsbronnen en andere hoge functionarissen deel uit maken. De raad heeft tot taak de doe len, verplichtingen en risico's van de V.S. met betrekking tot het militaire potentieel te ramen en aanbevelingen te doen. De vreemdsoortigste ijsbaan ter wereld bevindt zich op Jungfrau Joch in Zwitserland. Zij is uitgehakt in een qlet- scher ruim 20 meter onder de oppervlakte en kan met haar uit louter ijs bestaande zolde ring en bogen in de ware zin een Ijspaleis qenoemd wor den. Het electrische lichtdat door de kristallen duizend voudig wordt teruggekaatst, geeft er een zeer bijzonder aspect aan. Benelux-conferentie Van 14 tot 18 December zal te 's Gravenhage een Benelux-con ferentie worden gehouden. GESTOORD AFSCHEID Op een Amsterdams politie bureau zit op het ogenblik een fietsendief, die op wat ruwe wijze een paartje, dat Maandagavond teder af scheid nam, heeft gestoord De jongeman en het meisje stonden in het portiek van het huis van de laatste en de fiets van de jongeman stond tegen de muur. De fietsendief, die dacht, dat het paartje wel niets zou merken, nam zijn kans waar. Maar het volgende ogenblik had de jongeman hem in zijn kraag gegrepen. Een Reuter-bericht uit Syd ney maakt melding van het uit breken van mazelen aan boord van het s.s. Volendam, dat met 1200 Nederlandse emigranten op weg is naar Australië. Vijftig personen zijn ziek. Het schip zal 29 of 30 November in Sydney arriveren. De Australische autoriteiten zijn gewaarschuwd, opdat de zieken na aankomst onmiddel lijk naar het hospitaal kunnen worden overgebracht. Bij de Nederlandse autoritei ten is van het uitbreken van mazelen op de Volendam op het ogenblik nog niets bekend. HERDENKING GEVALLENEN 7 DECEMBER-DIVISIE Op 7 December 1950 zal de oudste in Indonesië aanwezige officier van de 7 December-divi- sie een krans leggen op het ere- veld Menteng Poelo. Het voor nemen bestaat op die dag de ge vallen militairen van deze divi sie in Nederland te gedenken door een kranslegging bij de In donesische urn in het monument op het Damplantsoen te Amster dam. Generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt zal bij de kransleg ging het woord voeren. Leden van de delegatie van de Chinese Volksrepubliek, die in Lake Success zijn aangekomen ter bijwoning van de ver gadering van de Veiligheidsraad, overhandigen hun geloofs brieven aan Trygve Lie. In het slot van zijn toespraak in de Veiligheidsraad verklaarde de Chinese communistische afge vaardigde Woe, dat de Raad de onomstotelijke plicht heeft om, ter verzekering van de interna tionale vrede en veiligheid, sanc ties tegen de Verenigde Staten toe te passen, op grond van de door dat land begane „misdadige aanvalsdaden jegens Formosa en Korea". De vertegenwoordiger der Chi nese communistische regering TOKIO. Generaal Mc Arthur meldde gisteren in een per soonlijk communiqué, dat thans meer dan 200.000 Chinese communistische manschappen in Noord-Korea tegen de strijd krachten der V.N. zijn ingezet. „Dit heeft onze sterke ver wachting, dat de inmenging der Chinezen slechts van symbo lische aard is en dat daarom de oorlog in Korea tof een spoedig einde kan worden gebracht, de bodem ingeslagen", aldus het communiqué. Mc Arthur voegde er aan toe, dat ook zware versterkingen van Chinese communistische soldaten in Mandsjoerije geconcentreerd zijn ten noorden van de interna tionale grens en steeds voor waarts trekken. „Dientengevolge hebben wij een geheel nieuwe oorlog in het vooruitzicht", aldus het communiqué. Generaal Mc Arthur verklaarde later, dat de oplossing gevonden moet worden in de schoot der V.N. en dat zijn offensief van vier dagen geleden bedoeld was om een communistische aanval voor te zijn. De aanval van de verbonden troepen noodzaakte de communisten om voortijdig de strijd aan te binden, zo ver klaarde hij. Naar verluidt, zijn Chinese communistische troepen, die door de „bres van Toktsjon" binnen stromen, een grote omsingeling van de strijdkrachten der V.N. begonnen. Amerikaanse piloten meldden, dat de communisten, die snel de door hen geforceerde doorbraak uitbuiten, in westelijke richting naar de kust afzwenken en een groot deel van de troepen der V.N. dreigen af te snijden. Indrapoera, Djakarta-A'dam, pass. 26 Nov. Perim. Empire Brent, Djakarta-Rot terdam, pass. 27 Nov. Kaap Degata. Sibajak, R'dam-Australië, 28 Nov. te Melbourne. Zij verklaarden, dat zij meer doelen hadden „dan zij aan kon den". Dichte communistische co lonnes trokken door elk dal dat naar het zuiden voert. Vooruitgetrokken eenheden der Chinese communisten bevinden zich volgens de laatste berichten nog geen tachtig km van Pjong- J Overal zijn de troepen der V.N. teruggetrokken, waarbij zij ver woede vertragingsacties voerden tegen een reusachtige overmacht. Vliegtuigen der verbondenen hebben de gehele dag ononder broken aangevallen om de druk te verlichten op de 80.000 man sterke troepenmacht der V.N., in het gebied van Sinandjoe tot de mond van de Tsjongtsjon. Koningin Juliana bij oud-studenten H.M. Koningin Juliana bevond zich Maandagavond als oud- studente der Leidse universiteit op een in ..Formosa" te Hilver sum gehouden bijeenkomst der oud-alumni dezer universiteit uit Gooi- en Eemland, die jaar lijks op de gedenkdag van de historische verzetsrede van prof. Cleveringa bijeenkomen. Nieuwe emigratiekansen voor P.T.T. Zuid-Afrika Het ministerie voor het Post en Telegraafwezen in de Unie van Zuid-Afrika blijkt behoefte te hebben aan meer personeel. Zowel administratief als tech nisch personeel zal in aanzien lijke mate worden aangetrok ken. Naar wij vernemen worden hierdoor de emigratie-kansen van Nederlandse gegadigden verruimd, in het bijzonder om dat zij reeds een der talen machtig zijn. NEDERLANDERS TE BANDUNG 4 GEARRESTEERD Te Bandung zijn gisteren op last van de militaire autoritei ten de volgende Nederlanders gearresteerd: A. P. de Roo. J. Matray, E. de Boer, allen com missaris van politie eerste klas se; A. J. Klop, D. Johan, F. J. de Water en tenslotte de admi nistrateur en een employé van de onderneming Bumisari, ten Zuiden van Garut, W. Ament en Bastiaanse. Van officiële zijde is medege deeld, dat deze arrestaties zijn geschied op grond van rappor ten waaruit kan worden afge leid. dat de gearresteerden in betrekking hebben gestaan met subversieve organisaties in W. Java. diende daarop de volgende reso lutie in: 1. De Veiligheidsraad moet de handelwijze der Verenigde Staten openlijk veroordelen en concrete stappen nemen om strenge sanc ties tegen dit land toe te passen. 2. De Veiligheidsraad moet onmiddellijk maatregelen nemen om een volledige terugtrekking van de zich op Formosa bevin dende Amerikaanse strijdkrachten te bewerkstelligen. 3. De Veiligheidsraad moet zonder uitstel stappen doen om de terugtrekking der Amerikaan se strijdkrachten uit Korea te doen geschieden. Aan de volken van Noord- en Zuid-Korea moet worden overgelaten hun binnen landse geschillen zelf te regelen. De zitting van de Veiligheids raad werd daarop verdaagd. He denavond te negen uur Neder landse tijd wordt weer vergaderd. ONGEREGELDHEDEN IN SOEKABOEMI De directie der Prenager Land bouw Maatschappij N.V. deelt mede telefonisch bericht te heb ben ontvangen van haar verte genwoordiger te Djakarta, dat in het district Soekaboemi, waarin haar onderneming Tjipetir Mangala is gelegen, ernstige on geregeldheden voorkomen. De situatie is thans dermate zorgwekkend, dat zij, evenals de directies der meeste aldaar ge legen cultuurondernemnigen, moest besluiten het Europees personeel en hun gezinnen de on derneming tijdelijk te doen ver laten. Sinterklaas op de film De filmproductie-maatschappij Animex in New-York heeft op dracht gekregen een kleuren film te maken van de Sinter- klaas-gebruiken in Nederland Van de Sinterklaas-optocht, ge organiseerd door het initiatief comité Amsterdam op 29 No vember te Amsterdam, zullen de noodzakelijke buitenopnamen worden genomen. LONDEN (Reuter). Het communiqué van generaal Mc Arthur, waarin deze als zijn mening geeft, dat de verbonden troepen in Korea voor „een geheel nieuwe oorlog" staan, wordt door diplomatieke waarnemers te Londen geïnterpreteerd als een duidelijk teken, dat Mc Arthur verlof zal vragen om bom bardementen op Mandsjoerije uit te voeren. Britse functionarissen onthou den zich angstvallig van iedere beoordeling of critiek op gene raai Mc Arthur's offensief, of op de plotselinge overgang van zelf vertrouwen naar wanhoop. In vertrouwelijke gesprekken is het echter duidelijk, dat de gehele toestand de bangste ver moedens wekt en algemeen is men van gevoelen, dat de bevel hebber van de verbonden troe pen zich heeft schuldig gemaakt aan een ernstige beleidsfout, of het slachtoffer is geworden van zeer foutieve inlichtingen. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft Dinsdag de nieuwe crisis in Korea besproken met de leden van de senaatscommissie voor buitenlandse aangelegenheden. Algemeen is men van mening, dat de thans geschapen situatie in Korea ernstiger is dan ooit sinds de Noord-Koreaanse bedrei ging van Poesan werd afgeslagen. Mc Arthur's communiqué, dat zo snel volgde op zijn medede ling, dat de troepen „met Kerst mis thuis" zouden zijn, heeft onder het Amerikaanse volk on gerustheid verwekt. In ondergrondse, trein en bus getuigden de bezorgde gezichten der krantenlezende passagiers van de diepe indruk, die de jong ste ontwikkeling op de Ameri kanen heeft gemaakt. De noodtoestand, veroorzaakt door de Koreaanse crisis, veroor zaakte gisteren 'n scherpe koers daling op de New Yorkse effec tenbeurs. Er ontstond een ver- koopgolf, die de koersen met één a vier dollars per aandeel deed dalen. Naar schatting beliep 't totaal van de dalingen der noteringen een bedrag van 2.500.000.000 dol lar. Op het hoofdkwartier der V.N. beschouwde men Mc Arthur's verklaring als een waarschuwing aan de Chinese communisten om hun operaties te staken of de gevolgen te aanvaarden van een openlijke oorlog met de V.N. STEEKPARTIJ IN DEN HAAG Drie mannen, die een stevige borrel hadden gedronken in een café aan de Gedempte Burgwal te Den Haag, kregen tegen slui tingstijd ongenoegen onder el kaar over dg betaling van hun vertering. Zij verlieten gedrieën het café, maar even later keerde de jongste, de 25-jarige C. J. T„ terug, bloedend uit steekwonden aan hoofd en borst. Hij was met een mes danig toegetakeld. De politie heeft de twee andere man nen, de 28-jarige G. C. T. en de 32-jarige J. L. van O., aange houden. Opheffing Ned. Volksbeweging Zaterdagmiddag 9 December a.s. zal de Nederlandse Volks beweging te Utrecht een bij zondere algemene ledenvergade ring houden om over de ophef fing van de beweging te be slissen. Het ligt in de bedoeling het blad „De Personalist" te laten voortbestaan. Londen heeft o.m. een vrou welijk brandweercorps, waar voor thans een propaqanda- actie wordt gevoerd. Een vrouwelijke ordonnans, uit gerust met een „walkie tal- KC- kie", gereed om uit te rijden.1 vraagd de vertrouwenskwestie^te PARIJS, 28 Nov. Nadat de Assemblee met 235 tegen 203 stemmen een communistische mo tie had aangenomen om de socia listische minister van defensie, Jules Moch, te doen vervolgen door het Hoge Hof van Justitie „wegens misdrijven, door hem als minister van binnenlandse zaken gepleegd in verband met „de zaak der generaals", trokken de vijf socialistische ministers zich uit de regering terug. Onmiddellijk daarop dienden ook alle andere 17 ministers, na een spoedvergadering van het kabinet, hun ontslag bij premier Piéven in. Pléven begaf zich daarop naar het Elysee om het ontslag van zijn kabinet aan president Vincent Auriol aan te bieden. Deze wei gerde echter dit te aanvaarden, omdat de communistische motie tegen Moch niet de vereiste abso lute meerderheid van 286 stem men had behaald, die nodig is om Moch daadwerkelijk voor het Hof te dagen. De president heeft Pléven ge stellen, als hij dat dienstig acht. Hedenmorgen zullen de minis ters veraderen onder voorzitter schap van Auriol om het verzoek van de president inzake het stel len van de vertrouwenskwestie te bespreken en te beraadslagen over een verklaring over de te volgen politiek. VAN DAM SLAAT AMATO OP PUNTEN Tijdens wedstrijden in de Dierentuin te 's Gravenhage heeft de Nederlandse midden- gewichtkampioen Luc van Dam m een gevecht over 10 ronden op punten gewonnen van ..Wild cat" Amato, een neger uit Por- torico. Van Dam's boksen was technisch veel beter dan dat van zijn tegenstander. Hij won negen van de tien ronden. Stalin candidaat De arbeiders van een grote fabriek te Tallin, de hoofdstad van Estland, hebben Stalin can- didaat gesteld voor de ge meenteraadsverkiezingen. Een prijs van f 10.000 In de 511e Staatsloterij 5e klasse in de zesde lijst is op 12096 een prijs van 10.000. gevallen. Volgens welingelichte politieke kringen te Hongkong is het me rendeel van de Chinese élitetroe pen hetzij in Korea of in reserve in Mandsjoerije. Deze militaire concentratie in het noorden zou duiden op een werkelijke vrees van Chinese zijde voor een Amerikaanse inva sie. De communistische militaire kracht in het zuiden en oosten zou sterk verminderd zijn. De grootste concentratie is waar schijnlijk een strijdmacht van on geveer 100.000 man bij de Indo- Chinese grens. De communisten zouden ook de grote concentratie aan de oostkust tegenover For mosa hebben verminderd. Genoemde kringen zien als aan duidingen voor de Chinese vrees voor uitbreiding van de oorlog op Korea ook de verdedigings maatregelen, die in vele steden worden getroffen en het over brengen van zekere industrieën naar het binnenland. LONDEN (Reuter) Naar van officiële zijde wordt mede gedeeld zal het zesjarenplan van het Britse Gemenebest voor de ontwikkeling van Zuid- en Zuid- Oost-Azië 1.868 millioen pond sterling kosten. In het betreffen de gebied woont een kwart ge deelte van de bevolking der we reld. Enkele van de resultaten, wel ke in de komende zes jaren wor den verwacht, zijn: 1) irrigatie en in cultuur brengen van nog 13 millioen acres; 2) een verho ging van de productie van voed- selgranen met 6 millioen ton; 3) een verhoging van de capaciteit tot opwekking van electrische stroom met 1.100.000 kw (67 pet). Het plan begint in Juli 1951. Het heeft betrekking op India, Pakistan, Ceylon, Singapore, N.- Borneo, Serawak en Brunei. SPANJE WIL GIBRALTAR MADRID. Het Falangis- tische blad Arriba heeft ver klaard, dat „de terugkeer van Gibraltar bij Spanje de enige wettige en moreel-juiste oplos- S1.PS„ v,an bet probleem kan zi.m Dit commentaar werd ge geven m een hoofdartikel naar aanleiding van de inauguratie van de eerste wetgevende raad Edinburgh" de Hert0g Van Madrid sprak naar aan- van Van ,dez.e inauguratie van een „pantomime RELLETJES TE CAIRO Te Cairo hebben 2000 studen- RHic gedemonstreerd tegen „de Brits—Amerikaanse houding ten aanzien van de nationale aspi raties van Egypte". Zij mar cheerden naar de ambassades van Engeland en de V.S. Bij een botsing met de politie wer den vijf en twintig politieman nen en ruim dertig studenten gewond. De regering heeft de sluiting van twee scholen be volen STOOMWASSERIJ AFGEBRAND Gisteravond omstreeks kwart voor acht werd brand ontdekt in de stoomwasserij van de heer J. W. C. Baart te Weesper- carspel. Door de krachtige wind greep het vuur snel om zich heen. De brandweren van Wees- percarspel en de luchtstrijd krachten uit Weesp konden wei nig meer uitrichten tegen de ge weldige vlammenzee. De wasse rij brandde geheel af. ODER-NEISSE-LINIE „DEFINITIEVE" GRENS BERLIJN (Reuter). Polen en Oost-Duitsland hebben Dins dag een overeenkomst geratifi ceerd waarbij 102.000 vierkante kilometer vroeger Duits gebied tot deel van de „Volksdemo cratie Polen" wordt verklaard. Het pact, dat op 6 Juli werd gesloten, legt ook de Oder Neisse-linie als de permanente Duits.Poolse grens vast. De westelijke geallieerden hebben bekend gemaakt deze overeenkomt niet te zullen er kennen. Griekenland en Joego-Slavië hervatten betrekkingen LONDEN (Reuter). Radio Athene heeft medegedeeld, dat Griekenland en Joego-Slavië d« diplomatieke betrekkingen vol ledig hebben hervat. TABAKSLOODSEN BRANDEN OP OOST-JAVA Uit Surabaja wordt bericht, dat het afgelopen week-eindt vijf tabaksloodsen in de om geving van Tanguol in het ge bied van Besuki in brand zqn gestoken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1