LCHIMIST Nieuw Dean Acheson richtte felle aanval tegen Communistisch imperialisme Door Chinese agressie in Korea loopt de wereldvrede gevaar Terugtocht van U.N.O.-troepen om afsnijding te voorkomen «ERTS Paul van Zeeland besprak de internationale toestand Priesters beschuldigen zichzelf en Mgr. Beran „Oplossing blijft mogelijk als de Chinezen willen Daar ze genieten! De atoombom in Korea? Meer dollars voor H-bom Een pracht ring leder ispantoffels al en extra bruin, grijs, jrencombi- 6-42 5.95 icolaas l PAARDENVLEES KOKKELKOREN Thee EmTIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Wereldvrede in groot gevaar „iPeking weet heel goed dat onze bedoelingen eerlijk zijn" U.S.A. zullen hun taak vervullen Benelux: 'n voorbeeld! Scheepsberichten „Proces" tegen de Kerk te Praag IN HET BESNEEUWDE KOREAANSE BERGLAND Sovjet-Chinezen werpen volle gewicht in de schaal Verliezen wederzijds zeer hoog Sovjet-Chinezen naar Korea Veiligheidsraad besprak Korea Minister Bevin sprak: Berlijnse kinderen naar Nederland T* r of doorr. f 1.30 p. p. EN f 1.40 p. p. f 1.70 p. p. !E geeft St. Nicolaas: LADE voor f2.50 :AKT voor f2.— a METWORST voor f 1. E 61 TEL. 339 SCHAGEN Uw kinderen zullen straks ge le avonturen van deze vrolijke >or slechts 90 cent kunt U dit irboek bij Uw winkelier kopen. Je platen ontvangt U thuis, na an de waardepunten die verpakt we Egberts koffie, thee en Fama. werkt". „Mooi", zei Stef naar. Hij is niet zo nieuw Kom maar mee, dan duw Verholen stapte met Stef >e en ja, hoor! Daar stond ia oude rommel een vehi- i auto was geweest. Sterke n en begon toen met een le blikken ingewanden van van smidje Verholen sloeg t, hoestend, sputterend en te trillen van woest ver- •en. Smidje Verholen wist st klimmen, hetgeen eigen- ;oort auto'tje weet je nooit smid nam nu afscheid van de weg van Aarpelo naar Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f4.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-terief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2t56; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per nun. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. S turn pel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Builen God is 't nergens veilig. (Vondel) Pagina 1 Donderdag 30 November 1950 46e Jaargang No. 12031 Santoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 E 2290; ALSMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), E 2200; DEN HELDER, Eeizerstraat 89, teL 2800 E 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 E 2240 De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft in de afgelopen nacht voor vier Amerikaanse radiostations een felle aanval gericht tot de Sovjet-Unie, die hij ervan beschuldigde er op uit te zijn hulp en aanmoediging te verlenen aan aanvallers en het werk van de Verenigde Naties te saboteren en zelfs teniet te doen. In de woorden van Ache son klonk bitterheid, nu de Verenigde Staten moeten erkennen, dat zij zich in hun buiten lands beleid hebben laten regeren door 'n al te idealistisch vertrouwen in de goede wil van anderen. Acheson zei, dat er bij de Chinese communistische autoriteiten geen twijfel heeft kunnen bestaan over de bedoelingen van de strijdkrachten der U.N.O. „Herhaaldelijk en van het begin van de actie in Korea af, is duidelijk gemaakt, dat de enige taak van de U.N O.-troepen was: de aanvallers terug te slaan en het volk van Korea zijn onafhankelijkheid terug te geven, zo verklaarde hij. „Er is thans een toestand ont staan, zo vervolgde Acheson, die een ernstig gevaar voor de we reldvrede inhoudt. Dit is niet zomaar een nienwe fase in de Koreaanse veldtocht dit is een nieuwe onuitgelokte daad van agressie". Acheson verklaarde voorts in de radiorede tot het gehele land, dat het experiment van de V.N. in Korea uit naam van het inter nationale recht en moraal, on danks „het uitdagende gedrag" van de Sovjet-Unie, voortgang had gevonden. Over de keer, die de gebeur tenissen in Korea hebben geno men, zei hij: „Indien ooit een periode niet alleen de kracht, maar ook het karakter van ons volk op de proef stelde, is dit een dergelijke periode. Alle hulpbronnen, die ons ter beschikking staan, van wijsheid, PREDIKANT NAAR DE GEVANGENIS Het Amsterdams Gerechtshof veroordeelde ds. B. E. J. B„ een predikant uit Amsterdam die veertien dagen geleden in een langdurige zitting met gesloten deuren m hoger beroep terecht heeft gestaan, tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De verdachte was in eerste instantie, wegens het verbergen of aan de nasporingen van ambtenaren van justitie of poli tie onttrekken van een minder jarige. die zich aan het wettig over haar gestelde gezag had onttrokken, door de Amsterdam se rechtbank anderhalf jaar op gelegd. In hoger beroep was de eis drie jaar gevangenisstraf. Het Hof beval voorts de on middellijke gevangenneming van verdachte en diens opsluiting in het Huis van Bewaring. NEHROE UITGENODIGD NAAR KARATSjl NEW DELHI (Reuter) De Indische premier, Nehroe, heeft in het parlement medegedeeld, dat hij uitgenodigd is voor een bezoek aan de Pakistanse hoofd stad, Karatsji. Hij zeide een be zoek te «zullen bréngen zodra de omstandigheden zulks toelaten. Nehroe overhandigde het parle ment de briefwisseling over een gezamenlijke geen-oorlog-ver klaring" tussen de premiers van beide landen. Liaquat Ali Chan, de Paki stanse premier, die in zijn par lement eveneens de briefwisse ling tussen hem en Nehroe over legde, verklaarde, dat Pakistan de vrede verlangt, doch „geen duimbreed" van zijn grond gebied zal afstaan. geweten, karakter, de beste tra dities van ons volk en onze diep ste bronnen van geloof, moeten ons leiden bij het vervullen van de verantwoordelijkheid, die de geschiedenis ons volk heeft op gelegd". „Het ingrijpen der communisten in Korea", Chinese vervolg de Acheson, „heeft een toestand van ongekend gevaar voor de wereldvrede geschapen. Het inter nationale communisme is er op zettelijk op uit een oorlog te riskeren. Het Amerikaanse volk wenst zijn op vrijheid gebaseerde instellingen op vreedzame wijze te handhaven, doch het heeft ge toond er zo nodig voor te zullen vechten: „Niemand", vervolgde Acheson, „kan waarborgen dat er geen oorlog komt. De huidige crisis draagt een buitengewoon ernstig karakter. Het is slechts gedeel telijk aan ons om te beslissen of de rede zal zegevieren". Acheson deed een beroep op de Chinese communisten om hun volk niet in een oorlog te drij ven, „hetgeen noch in het belang van China, noch van het Chinese volk zou zijn". „Dit is het uur van beslissing voor het Chinese communistische bewind", ver klaarde hij. Tijdens de debat-ten in het Belgische parlement over de begroting van buitenlandse za ken heeft Paul van Zeeland, de minister van buitenlandse zaken, opgemerkt, dat de ge hele ontwikkeling in het Verre Oosten aantoont, dat 't woord thans aan het gekweld is. De enige kans, die wij nog hebben om de vrede te redden, is het Westen zo sterk te maken, dat niemand er nog aan zal denken het aan te vallen. Dit is alleen mogelijk door ons hecht aaneen te sluiten. Het is ook in het licht van deze alge mene overwegingen, dat ik de Kamerleden zou willen vragen het probleem van Benelux te zien, aldus van Zeeland. Benelux is voor ons zowel als voor de rest van de wereld een symbool geworden. De moeilijk heden zijn weliswaar enorm en de offers lijken ons groot, doch dit geldt waarschijnlijk eveneens voor Nederland en Luxemburg. Sprekende over het plan-Schu- man zeide hij, dat België in principe accoord gaat met dit plan, hetgeen echter nog niet be- ARGENTIJNSE ORDER VAN 200 MILLIOEN VOOR WERKSPOOR? Het Argentijnse ministerie van verkeer heeft de regering toe stemming verzocht voor de aan koop van rollend spoorwegmate- rieel ter waarde van 200 millioen gulden van Nederland. Wanneer de regering van Ar gentinië haar toestemming ver leent, zullen bij Werkspoor te Amsterdam 20 diesel-electrische treinstellen van elk vijf rijtuigen worden gekocht, zomede 25 die sel-electrische motorrijtuigen, 70 air-conditioned rijtuigen en 400 andere rijtuigen voor passagiers- en bagagevervoer. tekent, dat de Belgische regering voorwaarden accepteert, welke het voortbestaan van zekere Bel gische sleutelindustrieën in ge vaar zouden brengen. De socialistische oppositieleider Paul Henri Spaak zeide, dat „welke critiek ook op de Sovjet- Unie zou kunnen worden ge oefend wegens het misbruiken van het recht van veto, men tot dusver niet kon zeggen, dat de Sóvjet-Unie besloten had te po gen haar wereldhegemonie ver der uit te breiden indien dit oor log zou insluiten". OF EVACUATIE VAN DE V.N.-TROEPEN? Senator Milliard Tydingsj* voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor gewapen de diensten, heeft Woensdag ten aanzien van de situatie in Korea verondersteld, dat nieuwe strate gische plannen een eventueel gebruik van de van de atoom hom in Korea omvatten. Hij zei. dat 'zijn commissie een aantal mogelijkheden voor ogen was gesteld, zoals het beschik baar stellen van meer manschap pen en geschut om de commu nistische bedreiging in Korea het hoofd te bieden, het terug vallen op een gemakkelijker te verdedigen linie of het bombar deren van Mandsjoerije. De senator zeide, dat volgens een door hem- getrokken con clusie er nog een andere moge lijkheid zou kunnen zijn en wel de volledige evacuatie van de strijdkrachten der Verenigde Naties uit Korea en het be waren van deze strijdmacht en de bijbehorende uitrusting voor gebruik elders of op een later tijdstip. Vijfjarig meisje doodgereden Dinsdagmiddag is op de hoek van de Churchill-laan en de Scheldestraat te Amsterdam een vijfjarig meisje verongelukt, toen zij, aan de hand van een „verkeersbrigadiertje" de -straat overstak. De jongen en het meisje werden door een auto aangereden, doordat deze, ver moedelijk door liet natte weer, bij het remmen doorslipte. Tabinta, Djakarta-Amster dam, 29 Nov. te Suez. Cameronia (rep.), 28 Nov. van Djakarta naar Rotter dam. Cyrenia (rep.), Surabaja- Marseille, 29 November te Colombo. Dorsetshire, Djakarta-Rotter dam, passeerde 28 Novem ber Aden. Talisse, Djakarta-Amsterdam, 29 Nov. te Belawan. Gistermorgen werd in de vergaderzaal van de Eerste Kamer de slotvergadering van de conferentie van ministers der Nederlands-Indonesische Unie gehouden. De voorzitters der beide delegaties, Z.E. Moh. Roem en Z.E. mr. J. H. van Maarseveen, drukken elkaar na afloop van de vergadering de hand. Te Praag staan deze dagen negen katholieke geestelijken te recht, beschuldigd van spion- nage en hoogverraad. Reeds hebben verschillende beklaagden verklaard, dat mgr. Beran, de aartsbisschop, betrokken is bij spionnage tegen het regiem in 'lsjecho-Slowakije. De abt Stanislav Jarolimek legde aanvankelijk verklaringen af. die kennelijk niet volgens het programma van de veilig heidspolitie waren. Hij vond het geen overtreding, wanneer in herderlijke brieven over econo mische zaken werd gesproken. De rechter verklaarde hierop, dat „het volk" zulks wel een overtreding achtte. De abt had aan een Ameri kaans journalist verteld, dat het wellicht nodig zou zijn dat de Kerk weer in de catacomben PRINS BERNHARD OP TERUGREIS Prins Bernhard is Woensdagavond na een bezoek van twee dagen aan het Nederlandse vliegkampschip „Karei Doorman", in Valetta terug gekeerd. De Prins bracht als gast van Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh de nacht te Valetta door en is per vliegtuig vertrokken.' In een hel van ontploffende bommen en granaten komen tien duizenden Chinezen onder hoorngeschal en geschreeuw van de heuvels afstormen, op de gedesorganiseerde verdediging van de V.N. in. De geallieerde convooien hebben bij de terug tocht met guerillastrijders te kampen, die achter de linies als het ware uit de grond opduiken. Zij hebben alle drie wegen naar Soentsjon versperd en verder naar het noorden contact gemaakt met vooruitgeschoven Chinese' eenheden, aldus meldt Reuter van het front in Korea. De terugtocht van de verbon den troepen ten zuiden van de Tsjongtsjon is in volle gang. De verovering van Koenoeri door de Het bestuur van het Gen. Snijders Fonds heeft besloten de gou den J. C. Snijders medaille toe te ken nen aan Z.K.H. Prins Bernhard der Neder landen: „Voor Zijn meeslepende veelzij dige medewerking aan de ontwikkeling van de Nederlandse lucht vaart". communisten is bevestigd. Bij het vallen van de avond waren gisteren de plaatsen Sinandjoe en Soentsjon nog in handen der V.N.-troepen. De verliezen zijn aan beide zijden hoog. De Amerikaanse mariniers, die hardnekkig trachten de be sneeuwde bergen rondom het Tsjosinbekken tegen de frontale aanvallen der communisten te behouden, zijn volgens frontbe-, richten afgesneden. Hun voor naamste bevoorradingslinie zou niet meer te gebruiken zijn. In het noordwesten dreigen 80.000 man verbonden troepen te worden afgesneden door de massale aanvallen van de com munisten, die ongeacht de voort durende luchtaanvallen door de bres in het front naar het zuid westen stromen. Gered uit 'n val Generaal Walton Walker, de commandant van het achtste Amerikaanse leger, heeft gezegd dat de aanval van zijn leger, vijf dagen geleden, waarschijnlijk „onze strijdkrachten heeft gered uit een val, die haar vernietiging had kunnen worden". „Als we afgewacht hadden", aldus de generaal, „zouden de 200.000 Chinezen, die nu tegen onze linies zijn ingezet, binnen korte tijd zijn versterkt tot het dubbele aantal". In de Amerikaanse pers wordt generaal Mc Arthur wegens het falen van zijn jongste offensief ongewoon openhartig gecritiseerd. Tokio voorbereid Gen. Mc Arthur heeft Woens dag instructies uitgevaardigd be treffende voorzorgsmaatregelen bij luchtaanvallen aan Amerika nen in Tokio. Zij ontvingen een gestencild document van zes pagina's, waarin hun verteld wordt, wat zij moeten doen als de stad vanuit de lucht wordt aangevallen. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft een groot program opgesteld voor de verhoging van de productie van atoombommen. De kosten belopen ongeveer 1.250.000.009 dollar; in South Carolina is een uitgestrekt terrein gekozen voor de ontwikkeling van de water stofbom. Mogelijk zal president Truman het congres verzoeken om bijna 1.000.000.000 dollar voor de uit breiding der productie aan elec- triciteit en atoomenergie in de Tennessee Valley WAPENSTILSTAND IN TIBET? Volgens een bericht van de „Exchange Telegraph" uit New Delhi zou in Tibet wapenstilstand gesloten zijn, zo deelt AFP mede. zou afdalen. De rechter conclu deerde hieruit, dat de Kerk van plan was een ondergrondse strijd tegen de Staat aan te vangen. Later gaf de abt echter „vol mondig" toe een collaborateur, een deviezenzwendelaar een volksvijand en een spion te zijn. De Benedictijner-abt Jan Opa- "sek haastte zich Woensdag te verklaren, dat de Paus een poli tieke persoonlijkheid is, die zich meer met politieke dan met godsdienstige zaken bemoeit OPNIEUW MET HONDERDDUIZENDEN Volgens een Chinese nationa listische militaire woordvoerder blijkt uit rapporten, die van de geheime dienst uit Mandsjoerije zijn ontvangen, dat reeds meer dan 100.000 Chinese communis tische manschappen als aanvul lingstroepen de Jaloe zijn over gestoken. Mc Arthur's schatting van 200.000 Chinese communisten „had kennelijk alleen op de front linie" betrekking, aldus deze woordvoerder. Hij verwachtte, dat hun getal tot een half millioen zou worden uitgebreid, hetgeen echter een ernstige verzwakking van hun positie buiten Korea zou kunnen betekenen, vooral met het oog op de guerilla-activiteit der na tionalisten in de kustgebieden van Sjanghai tot Kanton, aldus deze woordvoerder. De Veiligheidsraad heeft Woens dagavond een boodschap aange hoord. waarin de Noord-Kore- aanse regering de Amerikaanse strijdkrachten beschuldigt van wreedheden en ..beestachtige represaillemaatregelen" in Ko rea. Ben Limb, de minister van Buitenlandse Zaken van Zuid- Korea, noemde het Chinese in grijpen in Noord-Korea „duide lijke ongewettigde agressie". Hij verklaarde, dat, toen het her stel van vrede en veiligheid in Korea bijna voltooid was, ..dit massieve Chinese communis tische leger, voorzien van wa pens van allerlei soort, hoofd zakelijk uit de arsenalen van het internationale communistisce moederland, in een woeste oor log werd gedreven. Schippersknecht' verdronken Een schippersknecht aan boord van het motorbinnenvaartuig „Hoop van zegen" is Dinsdag middag op het Buiten IJ onder Durgerdam overboord geslagen en verdronken. Ernest Bevin, de Britse minis ter van buitenlandse zaken, heeft Woensdag 'aan het begin van het tweedaagse Lagerhuisdebat over de buitenlandse politiek de ver zekering gegeven, „dat de doel stellingen van generaal Mc Arthur niets meer en niets minder zijn dan de doelstellingen van de Ver enigde Naties". Hij zeide de motieven der Chi- .nezen voor hun actie in Korea niet te kennen. „Indien de Chi nezen echter een algemene oor log willen vermijden en de min ste tekenen tonen van bereidheid om mee te werken bij het vinden van een vreedzame regeling, zal naar mijn mening een oplossing worden gevonden". De houding van de Britse rege ring ten opzichte van het Sovjet- voorstel voor een viermogend- hedenconferentie „is er niet een van blinde aanvaarding, doch van constructieve benadering van het probleem". De Britse regering is bereid deel te nemen aan iedere wel voorbereide bespreking, die een redelijk vooruitzicht biedt op be ëindiging van de gespannen toe stand en op een duurzame vriend- Vliegtuig met 10 missionarissen neergestort NEW YORK (K.N.P.) In de Rocky Mountains is een twee- motorig verkeersvliegtuig neer gestort, dat behalve de drie leden der bemanning nog 8 kin deren en 10 missionarissen aan boord had. Het vliegtuig was op weg van Californië naar Monta na. Men neemt aan, dat de pi loot tengevolge van slecht zicht tegen een bergwand is gevlo gen. Over het lot der passagiers is niets bekend, daar het wrak op een zeer ontoegankelijke plaats ligt. MATROOS GESTIKT Dinsdagavond werd door een nachtwaker brand ontdekt in het bemanningslogies van de kustvaarder „Palma" te Rotter dam. Men probeerde het vuur te blussen. Toen echter werd vermoed, dat zich binnenin nog mensen bevonden en de sterke rookontwikkeling het waar nemen belette, waarschuwde men de brandweer. Twee brand- wachts voorzien van zuurstof maskers, stelden een onderzoek in en vonden onderaan de trap van het logies de 56-jarige matroos L. K. uit Rotterdam m bewusteloze toestand aan. In het ziekenhuis Coolsingel bleek, dat de man reeds was overleden. schap tussen het Westen en de Sovjet-Unie, aldus Bevin. Engeland kan het Franse voor stel voor een Europees leger niet aanvaarden, doch het zal zich niet verzetten als de continentale landen een dergelijk leger willen' vormen. Engeland wil eerst één Atlantische strijdmacht onder één opperbevelhebber en pas na de totstandkoming daarvan, de vor ming van een Duits contingent. Tenslotte zeide Bevin, dat er de ernstigste bezorgdheid bestond over de wereldvrede. DUITSERS PROTESTEERDEN De West-Duitse sociaal-de mocratische partij heeft ge protesteerd tegen „de voort durende en ondraaglijke" in menging door de westelijke geallieerden in de Duitse binnenlandse politiek. Zij eiste verlaging van de bezet- tingskosten en afschaffing van „overbodig" toezicht. Een Amerikaanse woord voerder te Berlijn verklaarde dat de Duitsers in de afge lopen vijf jaar acht milliard mark aan bezettingskosten hebben betaald, de Ameri kaanse belastingbetaler ech ter 17 milliard om Duits land weer op de been te helpen. De woordvoerder verklaar de: „Ais de sociaal-democra ten dat ondraaglijke bemoei ing noemen, kan ik slechts zeggen, dat ik verbaasd ben a De Commissie tot plaatsing van Oostenrijkse kinderen deelt mede, dat Vrijdagmorgen 1 Dec. 500 Duitse kinderen in ons land zullen aankomen. Deze kinderen worden bij pleegouders onderge bracht, verspreid over het gehele land. Dit is de laatste groep kinderen die als voorgaande groepen drie maanden in ons land zal verblijven. De kinderen zijn af komstig uit Berlijn en het indus triegebied Braunschweig. Lichter van offerblokken kreeg een jaar De Almelose rechtbank heeft de 37-jarige J. F. N. uit Almelo die enige maanden geleden regelmatig offerblokken lichtte in de R.K. kerken te Ootmar- sum en Rossum, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De eis was een jaar en zes maanden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1