Uitbreiding Onderwijs verhoogt jaarlijkse lasten niet f 75.000.- Gedachten wisse! min de V.V.V. GERARD WORM's Slijterij VRIESMAN Ms Een gezellige St. Nicolaas modemagazijnen Het marktvraagstuk in studie bij de V.V.V. Alemaria SCHORTEN P. O. A. n.v. Geen verhoging gos~ en electriciteitstarieven Gezinstarief kost 11.500 gulden Het marktvraagstuk Toelichting van Ir. Knol lt 2 en 4 December Ruim 100.000 bezoekers oo de Kaasmarkt met een prima borrel KOF A's GROTE ATTRACTIE vijf gulden waardevol cadeau Stijgende gemeente- uitgaven 5 x daags gratis kopen bij VET Het marktvraagstuk Jeugd van Frankrijk 1,2en4 December 9 uur v.m. tot 9 uur n.m. Een leuke verrassing! I ALKMAAR PAGINA 2 DONDERDAG 30 NOVEMBER 1950 In hun toelichting op de verschillende begrotingshoofdstukken wijzen B. en W. er op, dat aan personeelsuitbreiding bij Ge meentewerken niet kon worden ontkomen; het personeel van secretarie en accountantsdienst wordt uitgebreid met een com mies 1ste klas, een machineschrijver en een klerk; de bezetting van het ontvangerskantoor wordt met een commies 1ste klas verminderd. EXPLOITATIETEKORT C.Z. IN 1951: F 238.680 De kosten van de politie zullen f 345.543.bedragen, waarvan f 312.658 door het Rijk wordt ver goed, zodat een bedrag van f 32.885.— voor rekening van de gemeente blijft; een buitenge wone uitkering zal worden aan gevraagd. De personeelsformatie en rangindeling bij de politie is in overeenstemming met de toe gestane maximum-sterkte. Het exploitatietekort van de Overdekte is voor 1951 geraamd op f 14.457.Het slachthuisbe- drijf ontwikkelt zich gunstig; bij handhaving der bestaande slacht- gelden en keurlonen blijft het exploitatietekort beperkt tot f 2,255. De 96 woningen voor gedemo- hiliseerden komen in 1951 gereed; naast de projecten der woning bouwverenigingen vraagt een plan voor een complex van 32 woningen voor bejaarden de aan dacht. De personeelsbezetting van het Bureau Huisvesting kon met één kracht worden verminderd, zodat de kosten van dit bureau f 2.300 minder zijn dan in 1950. Daar de opbrengst der begra fenisrechten, die van 1919 date ren, onvoldoende is om de kosten te dekken, zullen mede met het oog op de ingebruikname van de nieuwe aula de begrafenis rechten worden verhoogd, zodat de jaarlijkse opbrengst zal stij gen van f 20.000 tot i 35.000 (een verhoging dus van 75 pét.). Het exploitatietekort van de Plant soendienst, dat vorig jaar f 96.536 bedroeg, zal stijgen tot f 112.721; dat van de gemeentereiniging zal stijgen van f 200.397 tot f 237.888; de stijging der personeelslasten en der materiaaluitgaven worden hier als voornaamste oorzaken genoemd. Met de financiële com missie zijn B. en W. van oordeel, dat althans de kostenstijging van de vuilnisophaaldienst ten laste van de gebruikers moet worden gebracht; daarom zal voorgesteld worden een huisvuilbelasting in te voeren, die naar raming f 27.150 méér zal opbrengen dan de huidige emmer-retributie. De lasten der gemeente-eigen dommen gaan niet uit boven de baten; in niet alle gevallen ech ter is de verhouding van de ge meente tot de huurder een nor male. aangezien door het verhu ren van sommige gebouwen ook andere belangen dan die als eige nares daarvan gediend worden. Onderwijs De lasten, verbonden aan de bouw en inrichting van nieuwe schoolgebouwen voor O. L. O. en Bijz. L. O., het kleuteronderwijs, handelsonderwijs en R.L.W.S., worden voor 1951 op f 75.000. geraamd. Tussen Ferd. Bolstraat en Van der Hclststraat is grond gere serveerd voor een R. K. scholen complex: aan de Hoeverweg voor een R. K. Ulo-school; een nieuwe huishoudschool en landbouwhuis- houdschool zijn gedacht aan de Bergerweg (vermoedelijk terrein- Brasser) voor de gevraagde neu trale en R. K. kleuterscholen in het Bergerwegkwartier is terrein beschikbaar, resp. naast de in aanbouw zijnde openbarp lagere school en de te bouwen R. K. la gere school. De te verwachten toeneming van het aantal leerlingen zal in de toekomst leiden tot verdere scholenbouw en hogere exploi tatie-uitgaven. Voor de verbetering van de centrale verwarming van het mu seum en de uitbreiding van het museumbezit is f 3800 geraamd. Voor de subsidiëring van H. O. V., beroepstoneelgezelschap- pen en plaatselijke muziekver enigingen ziin dezelfde bedragen uitgetrokken. Het exploitatietekort van het Snortpark vermeerderde van f26.700 tot f32.628. De inkom sten zijn f3000.- lager geraamd, omdat de voetbalrecettes terug lopen en de ontvangsten der dra verijen te hoog waren geraamd; de lasten zijn met f 3000.- ver hoogd. Een bedrag van f 238.680 is uitgetrokken door dekking van het exploitatietekort van het Centraal Ziekenhuis. De ondersteuningsuitgaven van M. H. zijn in stijgende liin; het gem. subsidie over 1951 zal f 603.500 moeten bedragen, ter wijl M.H. nog een vermeerdering van uitgaven van f 20.000 zal hebben, waarop in de begroting niet is gerekend. Voor de kruis verenigingen zijn de normale subsidies geraamd. De Volkscre- dietbank verleende tot dusver credieten tot een bedrag van f250.000.Oninbare posten zijn niet te verwachten. Het aantal werkzoekenden neemt toe; ge tracht wordt aan de sociale werk voorziening uitbreiding te geven, teneinde de daarvoor in aanmer king komende arbeiders weer in het arbeidsproces op te nemen. De leiding van de Sociale Werkplaats zal versterkt moeten worden door de aanstelling van een hoger gesalarieerde kracht, wil de instelling aan haar doel blijven beantwoorden. Minder vermakelijkheids belasting. De verlaging van sommige ta rieven en het verminderde be zoek aan de vermakelijkheden noopten tot een mindere raming van f 30.000 van de vermakelijk heidsbelasting, waarvan de op brengst op f 163.000 is geraamd. De gemeentefondsuitkeringen worden op f 1.921.615 geraamd (v. jr. f 1.622.220.— Ofschoon de stijging van de kolenprijzen haar invloed uit oefent op de kostprijs van het gas, alsook van de electrische energie, en een verhoging van de gas- en stroomtarieven resp. met één en 'n halve cent zou wettigen, menen B. en W., gezien de hoge belastingen, daartoe niet te moeten overgaan Gezinstarief Integendeel willen zij het in 't vorig jaar toegezegde gezins tarief voor huishoudelijk gebruik van gas en electriciteit invoeren, alsmede enige tegemoetkoming verlenen in de electricitietsta- rieven voor de middenstandsbe- drijven, grootverbruikers van licht en industrieën. De hieraan verbonden kosten voor de ge meente worden, wat het gezins tarief betreft, geraamd op f 11.500, te dekken uit de post onvoorzien, welke f 85.683 groot is. De overige verlagingen, die in de bedrijfsbegrotingen ver werkt zijn, bedragen: t.a.v. het grootverbruik kracht f 20.500; electriciteitsverbruik van midden standszaken f 6500, en grootver bruik licht f 500. Over het be perkt gezinstarief zullen nader voorstellen gedaan worden. Uit de post onvoorzien zullen ook bestreden worden de uitga ven, verbonden aan de aanstel ling van een tweede maatschap pelijk werkster 2e klasse en een tweede gezinsverzorgster (f4714). De gemeenterekening over 1948 zal vermoedelijk een overschot van f 400.000 opleveren. WERKGEVER ALS PROEFKONIJN ALKMAAR. D. B. uit H.- hugowaard die een tweetal ar beiders had aangenomen zonder dat hij hen vroeg om hun ont- slagbewijs, stond voor deeco nomische politierechter bij wijze van proefkonijn. De officier, mr Vellinga wilde wel eens tot in hoogste instantie te zien beoor deeld of het vragen van een ontslagbewijs inderdaad een ar beidsverhouding is. Hij kreeg conform de eis ƒ1.of 1 dag De officier gaat in cassatie, dus de Hoge Raad zal in deze prin cipiële zaak het laatste woord moeten spreken. Een eerzaam Vader uit Teqelen kwam heel vrolijk thuis van het keqelen. Hij riep: Vrouwtje, 't werd laat, maar neem PELS' Advocaat, dat zal je je mondje verzeqelen. (Adv.) AGENDA TONEEL: Comedia speelt „Anna Lucasta" voor de Berger Kunstkring, Rus tende Jager (Bergen) 8 u. ONTWIKKELINGSCURSUS MEISJES: Victoryhotel, 8 uur 15. SELSKIP „FRISO": Avond in het Gulden Vlies, 8 uur ROME-AVOND: Voor de Credo Pugno-club (KAB) in café Beemster, 8 uur. BIOSCOPEN: Harmonie: Be tovering, 14 j.; Rex: Win- terbloesem, a.l.; Cinema Americain: Opmars zonder genade; Victoria Theater: Het moment ener grote liefde, 18 jaar. Voorstel lingen: Hedenavond 8 uur. Matinèe: In het Rex-Thea- ter om 2.30 uur. APOTHEKEN: Nachtdienst door Apo'b Mevr. de Wed. C. M.B. Wanna, Mient 11. TENTOONSTELLING; In „De Zeester" Zuidlaan la te .Bergen: beeldhouwwerk en grafiek, 1012 en 14.30 17 uur (tot 18 Dec.) WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. VEEL WIND. Matige tot krachtige, aan de kust harde en langs de Wadden eilanden tijdelijk stormachtige westelijke wind. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. ALKMAAR In de gisteravond gehouden vergadering van Alemaria V.V.V. hield Ir. Knol, directeur van Gem. Wer ken, een causerie over het marktvraagstuk, n.a.v. het rapport van de commissie ad hoe. Veel nieuws vertelde Ir. Knol niet, in aanmerking genomen de voordracht, die hij destijds voor „Oud Alkmaar" hield; de discussie, die op zijn causerie volgde, opende echter wel enkele nieuwe gezichtspunten. Wat de inleiding van Ir. Knol betreft, stippen wij hieruit aan, dat hij het water rond het Waag- 'plein een onmisbaar iets noem de; ook om het aspect, dat dit water aan het plein geeft. De gedeeltelijke oplossing, al dus Ir. Knol, zou een oplossing zijn en spr. betwijfelde, of deze bjj wijze van compromis voorge stelde gedeeltelijke demping het karakter van de stad zou aantas- DAMESAFDELING en HERENAFDELING zijn geopend van 9 uur v.m. tot 9 uur n,.m. op (Adv.) In het „Wapen van Heems kerk" hield gisteravond de Ver. voor Vreemdelingen Verkeer „Alemaria" haar algemene leden vergadering. die. tot teleurstel ling van de voorzitter, de heer D. J. Schcffe!. maar door een mi nimaal aantal belangstellende leden werd bezocht. Een bijzon der woord van welkom werd ge richt tot wethouder G. van Slin gerland en het raadslid Venne- ker. die de vergadering bezoch ten. Bron van inkomsten. Na in het algemeen hen, die het werk van de VVV in het af gelopen jaar ges*°und hebben, te hebben bedankt voor hun medewerking, wtes de heer Scheffel op het grote belang van het vreemdelingenbezoek, dat n belangrijke bron van inkomsten voor een streek en een stad kan zijn. Hij wees daarbij pp Frankrijk, dat in 1949 350 mil- lioen touristen-dollars ontving en waar nu in 1950 waarschijnlijk 80 pet. van het tekort op de han delsbalans door het touristenver- keer kan worden gedekt. Er kwa men in genoemd land na de be vrijding 9% millioen buitenlan ders die ruim 1 milliard dollars besteedden. Terugkomende op Alkmaar, waar men het touristenbezoek vlot heeft kunnen verwerken, dank zij de hulp van de poli*1?, gidsen e.d., wees de heer Schel- fel op het speciale karakter van het kaasmarktschouwspel, dat op velen een bijzondere aantrek kingskracht uitoefent. Spr. Sairïe autoriteiten te verstaan, dat men niet het beeld van de markt en omgeving diende te wijzigen, aan na een serieus onderzoek, waar bij getracht moet worden ae werking, die thans van de markt uitgaat, zoveel mogelijk te doen behouden. Het verheugde de heer Schei- fel voorts in de nieuwe directeur de heer M. J. Spaanderman, een van SNAARMANSLAAN 32 ALKMAAR TEL. 2453 (Adv.) krachtig, actief persoon te heb ben gevonden, terwijl hij tevens het heengaan van mej. v. Enge len, een voortreffelijk medewerk ster, betreurde. Overgaande tot de agenda be sloot de vergadering om de heren Schermerhorn en Diender te be noemen tot leden van de commis sie tot nazien der rekening over 1950. Deze commissie zal dan worden uitgebreid met een der oud-leden van de vorige commis sie, door het bestuur aan te zoe ken. De heren P. E. Dodenhuis, P. Kokkes en W. Schmidt werden in het bestuur herkozen. De contributie blijft onveran derd, met dien verstande dat zij vóór 1 Maart betaald dient te zijn. Na die datum wordt over de contributie per kwitantie be schikt met verhoging van de in cassokosten. Het huishoudelijk reglement werd met enkele wijzigingen goedgekeurd, wijziging van de statuten werd niet nodig geacht. Bij de rondvraag meende de heer v. Slingerland, dat' de in diening van de begroting in No vember wat aan de late kant was, Mede met het oog op de te ver wachten gemeentelijke subsidie. Men zal trachten dit nu eerder te doen, hoewel de gemeente ge woon is. een subsidie te verlenen naar het bedrag, dat aan contri buties en donaties is binnenge komen. Vreemdelingcn-bc/oek. De directeur, de heer M. J. Spaanderman, gaf een overzicht van de werkzaamheden van het Bureau. Daarbij wees hij op het bezoek aan de kaasmarkt, waar naar schatting een 110.000 a 120.000 mensen een bezoek heb ben gebracht. De toren werd door 120.000 mensen beklommen. Er werden ruim 1500 inlichtingen verstrekt, waarvan zeker 800 op Alkmaar betrekking hebbend; verder werden nog 1000 brieven beantwoord. 10.780 personen overnachtten in Alkmaar. Daarvan waren 2862 vreemdelingen verdeeld in 1082 Belgen. 329 Engelsen, 57 Duitsers. 590 Skandinavmrs 168 Amerikanen en ruim 450 Fran sen. Het wisselkantoor verrichtte 146 transacties tot een waaTde van circa f 5000.-. De verschillende activiteiten besprekende, wees de heer Spaan derman erop, dat gebleken was. dat motorraces op Zaterdag niet gewenst zijn. Bij de rondvraag wees de heer Otten op het bezoek van Skandi- naviërs aan ons land, dat aan merkelijk schijnt toe te nemen. Hij wilde meer belangstelling voor Alkmaar wekken door fol ders in die landen te laten plaat sen in" de eigen landstaal. Hier ligt echter een taak voor de Fe deratie, meende de voorzitter. ten. Spr. wees er echter op, dat water, wat eenmaal gedempt is, nooit in zijn oorspronkelijke toestand terugkeert. De afbraak van het kaaspak huis, waartoe de meerderheid der commissie adviseerde, noem de ir. Knol een oplossing, die een gelijkwaardige verbetering in de verkeerssituatie zou geven als de gedeeltelijke demping; de Dijkbrug zou dan verbreed moei ten worden. Dan blijft echter het feit, dat Kaarsemakersgracht, Heerenstraat en Torenburg; niet geschikt zijn voor het huidige grote verkeer. De Commissie beperkte zich tot de onmiddellijke toegangs wegen tot het Waagplein en meende een verdere oplossing ter bestudering te moeten geven aan een te benoemen verkeers- commissie. Het was de heer Heuseveldt, die het geluid van de Midden stand liet horen; de demping noemde hij een snood plan doch een te radicaal en niet uit te voeren plan. Spr. betoogde, dat de trek naar Alkmaar niet van het Zuiden, doch van het N.O. komt; daar ligt de invalspoort voor Alkmaar, omdat daar de in Alkmaar winkelende massa van daan komt; een categorie, die spr. hoger aansloeg, dan de zo merse toeristen. De N.O.-hoek is voor Alkmaar, wat de etalage is voor de winkelier, daarom be pleitte spr. een doorbraak van de Dijk naar de Nieuwe Friese- brug. Het grote busverkeer, dat nu om de stad, naar het station (naar A'dam) geleid wordt, moet zoveel mogelijk door de stad ge leid worden, terwijl er overdekte bushalte's moeten worden ge bouwd. Spr. noemde een en an der een oplossing van vitaal be lang. De heer Otten vroeg, of de commissie, door zich tot de on middellijke toegangswegen tot het Waagplein te beperken, zich wel aan haar opdracht gehouden had, die toch inhield een oplos sing voor het verkeer van buiten Alkmaar naar het Waagplein; het was z.i. niet voldoende het verkeer vanaf de Dijk naar het Waagplein te brengen, het moest ook op de Di.jk kunnen komen en volgens ir. Knol zijn de Kaar semakersgracht, Herenstraat en Torenburg niet voor het huidige verkeer geschikt. Spr. vroeg zich af, of de com missie zich waarschijnlijk tot de onmiddellijke toegangswegen tot het Waagplein beperkt had, om dat er wellicht plannen zijn voor een verbinding tussen de Di.jk en de Nieuwe Friesebrug. Voorts vroeg spr., of de commissie niet onder ogen had gezien, dat al- braak van het kaaspakhuis een ontluistering van het Waagplein zou betekenen en of het niet wenselijk was, dat er iets anders voor in de plaats komt, om de intieme beslotenheid van het Waagplein te behouden. De heer Schermerhorn vond het niet nodig, dat terwille van de aanvoer via enkele grote treilers de gemeente zich zulke grote financiële offers zou ge troosten; overigens vond hij de markt groot genoeg. Ir. Knol, de sprekers beant woordend, gaf toe, dat de. trek vanuit het N.O. groter is dan van het Zuiden. De nieuwe Friesebrug geeft een grote ver betering; echter tot aan de Ka naalkade. De brug is niet in het verlengde van de Schermerweg geprojecteerd, omdat het voor de scheepvaart moeilijkheden ople vert als een brug in een bocht komt te liggen; het thans uit te voeren project spaart ook zoveel mogelijk het Victoriepark, hoe wel de meekte gerooide bomen toch over eijkele jaren gerooid zouden moeten worden, omdat zij tot 2 M. boven de grond ver rot waren; er komt trouwens een nieuwe beplanting. Het zal altijd een ilusie blijven, het busver keer door de Langestraat te lei den; t.a.v. wachtlokalen voor de buspassagiers zijn voorstellen te wachten. Spr. gaf voorts de heer Otten gelijk, als deze zei, dat de com missie zich niet aan haar op dracht had gehouden; zij meende echter zich te moeten beperken en het vraagstuk der verdere verbindingswegen aan een te be noemen verkeerscommissie te moeten overlaten. Of er, na af braak van het kaaspakhuis een nieuw gebouw zou moeten ver rijzen, dat was een stedebouw kundig vraagstuk, waar de com missie wèl aan gedacht heeft, doch dat zij niet in het rapport heeft willen vastleggen. In antwoord op de vragen van de heer Schermerhorn zei spr., dat het niet ging om uitbreiding van de markt, doch om het ver- keersvraagstuk; men kan de vooruitgang geen halt toeroepen en verkeerstechnisch is het nood zakelijk een oplossing te zoeken. Het zou een experiment zijn (waar spr. niet voor zou voelen), om de groter treilers te weren. De heer Mak verklaarde zich voorstander van radicale dem ping: over 50 jaar, aldus spr. gooit men de boel toch dicht. De heer Heuseveldt wilde het bus- verkeer niet door de Langestraat leiden, doch toch via de Dijk en de Marktstraat, langs Hofplein, waar een overdekt wachtlokaal zou moeten komen, en Niëuwe- sloot en zo naar de Grote Kerk. Spr. vindt het een urgente zaak en het spijt hem, dat er nog weer een speciale verkeerscom missie moet komen. Alkmaar is bezig terrein te verliezen, omdat het de buspas sagiers niet behoorlijk kan ont vangen; spr. hoopt, dat er op korte termijn belangrijke beslis singen genomen zullen worden. De heer Scheffel zou het toe juichen, als er evenals te Ber gen t.a.v. het tramvraagstuk, 'een goedgedocumenteerd rapport over de verkeerssituatie in Alk maar zou komen. Ir. Knol was het niet met de heer Mak eens; over 50 jaar zal men nog meer dan nu, trachten te behouden, wat mogelijk is. Sinds tientallen jaren is er een grote reactie tegen het slopen en dempen, zoals in de 19de eeuw, dat een eeuw was van zuiver materialisme, geschiedde. In een stad, die mist wat Alkmaar heeft, zouden geen vreemdelin gen komen. Wat eens vernield is, kan niet hersteld worden; men kan niet alles opofferen aan ütiliteits- overwegingen. De suggestie van de heer Heu seveldt zal zeker door de ver keerscommissie onder ogen ge zien worden; al is de zaak ur gent, toch vraagt het zoeken naar een oplossing tijd, omdat deze ingrijpt in de gehele stadsacco- modatie. De zaak had veel eer der aangepakt moeten worden, doch naar spr.'s mening is het 't stadsbestuur heilige ernst in deze spoed te betrachten. In zijn dankwoord bracht de heer Scheffel Ir. Knol ook dank voor hetgeen hij tot dusver ter verfraaiing van de stad gedaan had. Bij aankoop vanaf ontvangt men een Hoe meer men besteedt Hoe fraaier geschenk Koopt practische cadeaux uit onze enorme sortering ALKMAAR I Advertentie) Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Hendrika K. dv J. Bloem en M. Hokkeling. Gehuwd: Antoon Berhard en Chris tina C. Jongkind; Jacobus Q. Kroon en Dieuwertje BaltuS; Nicolaas Kops en Gerarda A. Bakker. Overleden: Antje Wijn, 83 jaar; Jantje Bras 77 jaar wed. van P. van Eeten. Weggelopen arbeiders ALKMAAR. K. Z. en J. B. bei den uit Akersloot, die als werkne mers hun arbeidsverhouding ontij dig hadden beëindigd, werden voor de Economische Politierechter te Alkmaar veroordeeld tot resp. f 15 of 5 dagen en f 20 of 10 dagen. Dat de stijging van lonen en prijzen ook doorwerken in de gemeentelijke uitgaven, blijkt wel uit de verschillende totaal cijfers van de begrotingshoofd stukken: openbare veiligheid f 147.800 (v.jr. f 106.908; volksge zondheid f 119.948 (f 113.277); volkshuisvesting f 88.201 (v.jr. 80.67.9); openb. werken f432.102 (f318.950); Onderwijs, Kunsten en wetenschappen f 877.689 (vjr. f666.358); maatschappel. steun en voorzorg f978.471 (f869.187); Enkele andere begrotingson derdelen geven een voordelig verschil: Alg. beheer f 343.738 (f354.296); eigendom. f42.004 (f70.170); Landbouw, handel en nijverheid f 11.305 (f15.371); dekking oude tekorten f 39.300 (f67.320); Overige en onvoor ziene uitgaven f 161.722 (v. jaar f248.163). Het totaal van de uitgaven over deze onderdelen: f 3.242.280 (v jr. 2.910.679). De middelen tot dekking wor- 1__ volge bronnen van inkomsten: Belas den gevonden in de volgende tingen f953.870 (v.jr. f 1.129.525); Gemeentefondsuitkeringen f 1.921.615 (f 1.623.220); batig sal do 1948 f 160.000; openbare nuts bedrijven f196.889 (v.j. f 153.688) kasgeldvoorzieningen f 9.906 (v. jr. f4.246). De gratis kooptijden waren Woensdag: 9.12— 9.22; 10.14—10.24; 11.48—11.58; 12.07—12.17; 13.35—13.45. Ontvangen TRAININGS BROEKEN, in bruin en marine, vanaf f 3.65 (Adv.) ADRES AAN DE RAAD ALKMAAR De N.C.Z. (Nat. Coöp. Zuivelcentrale), die haar kantoor en kaaspakhuis heeft in de percelen Houttil 1 en 3, ten aanzien waarvan de commissie inzake het marktvraagstuk slo ping heeft geadviseerd, heeft 'n adres aan de gemeenteraad ge stuurd, waaraan wij het volgende ontlenen: het slopen van deze panden, die fungeren als sluitstuk van 't Waagplein zou het stadsschbon ernstig schaden; de markt zal niet in haar vroegere omvang terug keren en het is onjuist te veron derstellen, dat de vrachtautobe- zitters een beslissende rol spelen bij het bepalen, waarheen het vee vervoerd zal worden. Dit dioen de veehouders. Met de afbraak gaat niet alleen kaasopslagruimte, doch ook ruim te voor intensief gebruikte kan toorlokalen verloren. De mening, dat het stadsschoon bij afbraak van bedoelde panden minder wordt aangetast dan door dem ping, bestrijdt adressante ten stelligste; zij verzoekt de Raad het voorstel van de meerderheid der commissie niet te aanvaar den. Z;j geeft voorts in overwe ging de Kaarsemakersgracht en een gedeelte van de Voordam te dempen, waardoor een goede ver bindingsweg met het Waagplein verkregen zou worden. ONCEOORLOOFDE SCHAPENHANDEL ALKMAAR. H. C. en J. C. uit Alkmaar, die het erkennings reglement schapenhandel hadden overtreden door het kopen van lammeren. J. C. ontkende han delaar te zijn, doch noemde zich schapenhouder. Daarom zou hij geen vergunning nodig hebben gehad. Hij kocht de lammeren om ze te weiden, zei hij. De officier van justitie bij de economische politierechter eiste tegen J. C. 20.- of 10 dagen en tegen H. C. f 10.of 5 dagen De uitspraak luidde conform. ALKMAAR Op zeer onder houdende wijze heeft Mme. Do- minigue Arban op een bijeen komst van het Genootschap Ne derlandFrankrijk een lezing gehouden over de problemen waarmede de jeugd van Frank rijk te kampen heeft, daarbij haar betoog verduidelijkend met enige recente voorbeelden. De moeilijkheden hebben de Franse jeugd na de oorlog in een hechte beweging bijeengebracht, die strijdt voor haar rechten. Zo veel als de „primus inter pares" fungeert als contactman tussen de jeugdgroep en de overheid. Het aantal jongeren in Frank rijk beweegt zich om de vier millioen, een groep waarmede terdege rekening moet worden gehouden. Aldus tracht men ook de studenten bij te staan, wier aantal steeds groeiende is, doch onder wie grote armoede heerst. Opmerkelijk is, dat de nieuwe gedachtenstroming zich steeds meer christelijk oriënteert. De herkerstening gaat uit zowel van de intellectuelen, die onder in vloed staan van de paters Domi nicanen, als van de arbeiders, die in nauw contact staan met Frankrijks eigen missionarissen o.a. de priester-arbeiders. Deze geestelijkheid onder de jongens heeft niet weinig het gezinsle ven beïnvloed. Vele ideeën en idealen van voor de oorlog heb ben afgedaan, nieuwe zijn er voor in de plaats getreden, de idealen van een geheel nieuwe generatie. is OB9 Magazijn geopend van VRIJDAG en ZATERDAG houdt St. Nicolaas voor 't laatet receptie in ons Magazijn. Koopt bij Voorkeur in de morgenureni V winkelt dan prettiger en ons pertoneel kan U rustiger bedienen. ALKMAAR Advertentie Dierenbescherming ALKMAAR. Sinds enige weken zwerft een zwart poesje van ongeveer vijf maanden oud te Alkmaar. De kop van het diertje is half zwarthalf wit Adres; Inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Wie een Kond houdt, moet betalen ALKMAAR. J. v. d. H. uit Alk maar, die de hondenbelasting had ontdoken, werd deswege voor de Alkmaarse Politierechter conform de eis, bij verstek verooordeeld tot f 15.of 5 dagen. Fantasieschortjes Grote collectie Het cadeau voor „Moeder" v.a. 2.50 Witte bretelschortjes Stevige kwaliteit Vlot model vanaf gg Jasschorten met rits en knoopsluiting Fleurige dessins vanaf 11.95 DAAR VERRAST U HAAR MEE WV 8 LANGESTRAAT 68 ALKMAAR tAdv.) AUTOBESTUURDER RAAKTE KOERS KWIJT ALKMAAR. Gistermiddag om streeks vijf uur reed een personen auto op de Rijksstraatweg te Heiloo ter hoogte van de Kattenberg tegen een uit de richting Heiloo komende vrachtwagen aan. De wagen werd nogal beschadigd. De inzittende, de bestuurder van L. en zijn medepas sagier reden door, doch werden door de Rijkspolitie bij de Velserpont achterhaald. Beide personen bleken onder invloed van sterke drank. ST. NICOLAAS INPAKPAPIER 50 x 75, per vel 5 ct. 10 vel 45 ct. 100 vel 400 ct. PAYGLOP 7 (Adv.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2