Eindelijk warmte in de Karmel Oude Hierop gaat bouwen Wat k voor w RHEUMIN Bouw van Oudeliedentehuis zal f 450.000.— vergen Opzienbarende constructie Geen beslissing over de nieuwe verbinding Den Helder—Texel Mgr. Huibers op bezoek Gemeenteraad Harenkarspel Project in begin van uitvoering 'n Baggermachine op tractor BEURSOVERZICHT Texelse Raad te verdeeld otoayi 'do Nieuw raadhuis en politiebureau Minister v. in de Tweec 4 7pijn! 20 TABL. -V5 CTS PAGINA 4 Hei- was in Februari van dit- jaar, dat in enkele katholieke bladen een bericht verscheen, dat de aandacht vestigde op een Karmelitessenklooster in Kennemerland, waarvan de be woonsters nu niet bepaald op ruchtbaarheid gesteld zijn. Maar ditmaal kon dat al haast niet anders. Enkele vrienden van de Karmel te Egmond, die bij hun bezoek in de winter aan het klooster tot de ontdekking gekomen waren, dat de zustertjes daar in de kou zaten en bij nader onderzoek vernamen, dat dit al vier winters het geval was geweest, staken de hoofden bij elkaar. Een comité was spoedig gevormd en dit ging aan het werk onder de leuze „Warmte voor de Karmel". De giften stroomden binnen, uit alle hoeken van 't land, van Limburg tot Groningen en van Friesland tot Zeeland en het verdient bijzondere vermelding, dat vooral de reguliere en seculiere geestelijkheid in den lande aan de wekroep van het comi té gehoor gaf. Het benodigde bedrag voor de aanleg van een geheel nieuwe instal latie voor de centrale verwarming (de oude was door de bezetters vol komen onbruikbaar gemaakt) was nog verre van bijeen, toen 't comité in contact kwam met de heer A. C. M. van Etten te Weesp. van het Ingenieursbureau voor verwarming van die naam, die aanbood de in stallatie in de Karmel aan te bren gen. Het voltallig comité ging gaarne op dit edelmoedige aanbod in en met voortvarendheid werd daarop door de heer van Etten de zaak aangepakt; zulks met het resultaat, dat de verwarming in de Karmel dezer dagen in gebruik kon worden genomen. Bij de overdracht door het Comité was Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, de geestelijke vader van de Karmel aanwezig. Na zijn aankomst in het klooster, celebreerde Mgr. gister avond, met assistentie van de Zeer Eerw. Heren F. J. M. v. d. Burg uit Den Haag en Joh. Kooij uit Egmond een kort Lof, waarna Mgr. in de gastenkamer de leden van het Co mité aan zich liet voorstellen. In te genwoordigheid van de Zusters Kar- melitessen althans voorzover de regels van de Orde dit toelieten werd hierna de verwarmingsinstal latie aan de Zusters overgedragen. De heer Nic. Sluyter gewaagde in zijn toespraak van de allerwege on dervonden daadwerkelijke belang stelling en medewerking; in het bij zonder bracht hij namens 't comité en namens de zusters de heer Van Etten dank, zonder wiens belange loze hulp het gestelde doel zeker nog niet verwezenlijkt zou zijn. Spr. verheugde zich in de aanwezigheid van Mgr., die hij dank bracht voor zijn tegenwoordigheid bij deze onge wone gebeurtenis. Mgr. Huibers bracht op zijn beurt het comité en in het bijzonder de heer Van Etten dank voor hun be moeiingen; 'Z. H. Exc. wees erop, hoe in het warme Zuiden de Karmel- kloosters niet verwarmd zijn, doch dat in dit gure klimaat de gezond heid van het lichaam der klooster lingen eist, dat het klooster ver warmd is. Hij wees op de verdiensten van de gebeden en offers van de Zusters Karmelitessen, wier klooster hij een bron van grote zegen noemde voor zijn bisdom. Mgr. besloot met de wens, dat de Zusters heel lang ge noegen van de verwarming mochten beleven. Hierna werd de installatie door Mgr. ingezegend, waarna de bisschop zich nog even met de Eerw. Zusters en het comité onder hield. Het was voor de Kermel een heug lijke dag, waarop de bewoonsters ongetwijfeld lang met dankbaarheid zullen terugzien. De verwarmingsinstallatie is er nu en zij brandt, maarom haar brandende te houden, daar is brand stof voor nodig; gaarne sluiten wij ons daarom aan bij de ook door Mgr. geuite wens, dat de Zusters ook daarbij zullen worden geholpen. GRATIS KOOPUUR HILCKMANN was Woensdag 11.3012.30 (Adv.) (Adv.) Ouderavond SLOOTDORP - Maandagavond werd in de Pius X-school een ouderavond gehouden. Om 7 uur werd begonnen met het bezich tigen van werk door de ouders. Van deze gelegenheid werd een ruim gebruikt gemaakt. Daarna kwamen de aanwezigen bijeen in een vrijgemaakt lokaal, om de lezing te beluisteren van de hr. Schemkes uit Hippolytushoef over het onderwerp „De Twee-eenheid gezin en school Uitgaande van de pauselijke encycliek over de opvoeding, gaf spr. aan hoe de opvoedingstaken waren verdeeld over huisgezin, kerk en school. Uit zijn rijke veeljarige erva ringen in verschillende delen van ons land haalde spr. frappante voorbeelden aan, die de gunstige uitwerking van contact tussen ouders en onderwijzers demon streerden. Een hartelijk applaus beloon de spr. voor zijn vlotte, interes santé en leerzame lezing. Nieuwe burgemeester van Culemborg Bij Kon. Besluit is met ingang van 16 December 1950 benoemd tot burgemeester van Culem- borg de heer H. A. J. M. van Koningsbruggen thans burge meester van de gemeenten Har- melen en Veldhuizen. R. K. Toneel WAARLAND. Het R.K. Gem. Toneelgezelschap „Ons Genoegen" heeft wederom een mooi en boeiend toneelspel in studie genomen. Het is getiteld „Geef mij Uw hand tragedie in drie bedrijven door Wim Dumond. Dit prachtige toneel spel dat in het vorige seizoen ver scheen, en grote belangstelling mocht oogsten, wordt vermoedelijk in Januari 1951 ter deze plaatse op gevoerd. Burgerlijke Stand ZIJPE Geboren: Anna Trijntje d. v. Warner Raven en Maartje Hoornsman; Meintje d. v. Arie Knetsch en Akke Sloter- dijk; Cornelis z. v. Willem Ram pen en Trijntje Zeeman; Johan na Adriana Maria d. v. Gerardus Doedens en Maria Johanna Kol- ster; Antje Regadina d. v. Thijs Neef en Sara Cornelia Hoffman. Ondertrouwd: Jacob Bakker, 32 jr., korporaal der mariniers, te Doorn en Adriana Wilhelmina Maria van der Kuil, 25 jr., te Zijpe. Getrouwd: Geen. Overleden: Elisabeth Boon, 86 jr., weduwe van Pieter Aarsen. Ter gelegenheid van de twaalfhonderdste sterfdag van de Heilige Joannes Damascenus, de laatste Griekse kerkleraar, werd in de St. Pieter te Rome een pontificale H. Mis in de Byzantijnse ritus opgedragen door Zijne Zaligheid Maximus IV Saigh, patriarch van Anthiopië van de Melchistische ritus, met assistentie van Z.H. de Paus. De Heilige Vader begroet Maximus IV Saigh in de St. Pieter. Het laatste agendapunt, dat de voltallige raad van Haren karspel Woensdagmiddag te behandelen kreeg, was ongetwij feld het belangrijkste van een gehele reeks jaren. Voorgesteld werd n.l. om medewerking te verlenen aan de stichting van een tehuis voor bejaarden te Tuitjehorn, te bouwen door de woningbouwvereniging ,,Ons Belang" en te exploiteren door een stichting. Als klap op de vuurpijl kwam juist tijdens deze raadsvergadering de mededeling van Ir. de Vasy, de ontwer per van het geheel, binnen, dat de overheid het voor dit pro ject benodigde extra bouwvolume heeft toegekend. Dit houdt tevens toestemming in om met de uitvoering te beginnen. Z. H. Exc. Mgr. P Huibers tijdens zijn toespraak in de Karmel. Van rechts naar links: de Bisschop, Pastoor P. J. M. v. d. Burg uit Den Haag,, Pastoor Joh. Kooy, te Egmond a. d. Hoef, Mr, M. A. W. van Oppen, Maastricht, A. C. M. van Etten, Weesp en Fr. Otten, Alkmaar Al te vaak piekert de Noord- hollandse boer of tuinder over het probleem ziiner dichtgelopen sloten. Het met handkracht schoonmaken van deze sloten verat kapitalen, en over 10 of 15 iaar kan men weer opnieuw be ginnen. Verschillende uitvinders en constructeurs ziin met meer of minder succes aan het werk geslagen, maar voorzover ons be kend was er nog geen afdoende oplossing. Totdat we dezer dagen gecon fronteerd werden met de v. Hal deren installatie, welke gemon teerd kan worden op elke trac tor met aftakas, en daarvan in enkele uren verwijderd kan wor den. De installatie bestaat uit 'n zwaar stalen frame dat aan de linkerzijde van de tractor een 3 M. hoge rechtopgaande stalen mast draagt, en aan de linker zijde een vaste schuin oplopende hijsmast van 4 of 7 meter, uitge rust met staaldraadkabels, ka trollen en een graafbak met drie scherpe messen, welke door mid del van een drievoudig wind- assensysteem met hydraulische inschakeling en aandrijving be diend kunnen worden. Het is de eerste in Noord-Holland werk zame machine, die door uitvinder v. Halderen uit Beuningen na zijn octrooi-aanvrage en een 3- jarige intensieve beproeving van het proto-type is vervaardigd. Door de inschakeling van diverse constructiebedrijven wordt de „v. Halderen" thans in serie ge bouwd. Over de werking van 't •apparaat, dat de Gebr. Meyer te ScnagenOpperdoes als loön- baggeraars en tevens alleen-ver- koners gebruiken wc- '««i bui tengewoon tevreden. Tijdens het gebruik op het bedrijt van cie heer Zaal te Wieringerwaard bleek men in staat om met een gewone ford-daerborn trekker per dag ongeveer 250 a 300 meter sloot aan één zijde leeg te gra ven. Door de kanten met behulp van een mechanisch gedreven mes recht af te snijden, is het mogelijk de sloot even keurig af te leveren als de beste hand baggeraars mogelijk is. Dit kan worden bereikt door de vaardig heid van de man, die de door middel van een 6 M. lange staak de gravende bak bestuurt. De uitkomende modder wordt precies zover op de walkant gestort als dit bij een normale baggerwijze gebruikelijk is. Vergeleken bij de werking van een dragline, die 't slib midden of nog verder op de akker gooit, is dit dus een enogme verbetering. Bovendien kost een dragline kapitalen aan verplaat- sings- en gebruikskosten. het geen het behandelen van kleinere sloten practise^ onmogelijk maakt. De verplaatsing van dit apperaat gaat even snel en even goedkoop als het verplaatsen van de tractor, omdat er van dood ge wicht hoegenaamd geen sprake is. Het oplichten van de tractor tijdens de bagger werkzaamheden wordt nl. voorkomen door een onder de hijsgiek geplaatste va riabele stalen poot die geliikt. op een omgeke°rd'3 Nu) geheel is voor de Nederlandse boer een uitkomsi, en we mogen op grond van de recente erva ringen de v. Halderen-machine een grote toekomst voorspellen. Deze verwachte toestemming was ook aanleiding tot de versnelde in diening en behandeling van de voor stellen. De aanbesteding moet im mers nog in December a.s. plaats vinden. „Ons Belang" heeft voor de uitvoering van het werk beslag we ten te leggen op een terrein naast de R.K. Kerk te Tuitjehorn, met de smalle zijde uitkomende op de Dorpsstraat. Het ontwerp De achterzijde van dit terrein dat als plantsoen met oprijlaan zal wor den gebezigd, wordt afgesloten door een groot verzorgingshuis van 2 verdiepingen. Daarin is gelijkvloers plaats voor 17 1 pers. kfimers, 4 2 pers. kamers een gezamelijke huis kamer en gezamelijke conversatie zaal. een woning voor de directrice, badkamers, leeszaal, keuken en ter ras. De bovenverdieping zal 17 1 pers. kamers bevatten. 2 tweeper soons, een Algem. tehuis, ziekenza len, personeelskamers en woning voor de verpleegster, badkamers, 'n groot balcon e.d. Naast het verzor gingshuis komen garages, een werk plaats voor allen die daar interesse voor hebben, droogkamers, rijwiel bergplaats en rouwkamer. Het to taal is berekend op 128 bewoners. Aan de lange zijde van het terrein verrijzen 28 oudeliedenwoningen ge schikt voor bewoning door echtpa ren of 2 of drie samenwonende al leenstaanden die vitaal genoeg zijn om de n°rmale huishoudelijke bezig heden te verrichten. Deze huisjes worden aangesloten op de centrale verwarming en de bewoners kunnen gebruikmaken van de badkamers, keuken, de medische verzorging en de recreatiezaal van het verzorgings huis. Alle gebouwen zijn via een dwarspad vorbonden met de R.K. Kerk. Dit impliceert echter niet, dat dit tehuis uitsluitend ten dienste staat aan het R.K. bevolkingsdeel. Uitdrukkelijk is vastgelegd, dat dit een algemeen tehuis wordt. Omtrent oelating beslist 't stichtingsbestuur van 9 inwoners waarvan Weth. Bur ger voorzitter is. De kosten met in begrip van het bouwrijp maken van de grond, zijn begrpot of f 450.000. Het aanleggen van riolering en ver dere bouwrijp maken zal plm: drie maanden kosten, waarna het bou wen verder hoogstens 1 jaar mag duren. De exploitatie Het is de bedoeling dat de gemeen te voor financiering van een en an der een hvpptheek aangaat. De mo biele voorzieningen worden door de gemeente bekostigd en daarna in huur overgedragen. Na aftrek van de jaarlijkse rijksbijdrage in het ex ploitatietekort. begroot op f 11.100 zal het stichtingsbestuur f 8816 aan huur moeten opbrengen. De gemeen te stort jaarlijks f 600 in een reser vefonds. Huurprijzen: per bed in verz. huis f 2.80 p. wk„ met pension f 67.50 p. maand, huur-woningen plm. f 4 p. wk. Gebruikmaking van de cen trale keuken of andere faciliteiten wordt apart berekend. In ons land staat thans nog maar één inrichting van dezen aard en wel te Raalte. De uitkomsten zijn daar opmerkelijk bevredigend. De voorstellen werden met alge mene stemmen aanvaard. Weth. Burger bracht de raad na mens het stichtingsbestuur dank voor de krachtige medewerking. Vervolgens huldigde hij burgemees ter Nolet die door het nemen van een zeer moeilijke beslissing, be wees evenzeer burgemeester te zijn van Harenkarspel dan van Warmen huizen. Een R.K. VGLO-school te Tuitjehorn. Het R.K. Kerkbestuur van de H. Jacobus de Meerdere te Tuitjehorn verzocht de raad om medewerking voor de stichting van een 3-kl.assige VGLO-school. Daar deze aanvrage aan de wettelijke vereisten voldeed werd deze medewerking door de raad con amore verleend. Subsidie Wit-Gele Kruis De afd. WarmenhuizenTuitje horn van het Wit-Gele Kruis ver zocht een gemeentelijke bijdrage in het exploitatietekort van haar afd. Kraamverzorging. Het totale tekort bedroeg f 772.23. Op grond van de overeenkomst tot verdeling van de hieruit voortvloeiende lasten, zal Harenkarspel f 304.17 moeten beta len. Goedgevonden. Na afwerking van verschillende meer formele onderwijsaangelegen- heden besloot de raad B. en W. te machtigen tot het aangaan van een kasgeldlening van f 350.000 o.a. ter financiering van bovenaangehaalde grote objecten. Daarnaast zal een rekening-courant-overeenkomsf wor den gesloten met de Bank v. Nederl. Gem. Brandkranen voor Waarland Door de ruilverkaveling zijn te Waarland meerdere sloten gedempt. Dientengevolge is de bluswater voorziening geheel op losse schroe ven gekomen, zodat B. en W. wel genoodzaakt waren om voor te stel len, om binnen de kortst mogelijke tijd 12 brandkranen in dat dorp te laten aanleggen. De kosten met in begrip van herstellingen van bet wegdek zijn geraamd op f 2300. Goedgekeurd. De heren J. Blokdijk, K. Doekes, G. Jonker en J. Molenaar werden opnieuw benoemd tot leden van de woonruimtecommissie terwijl in de vacature N. v. Duin, die om gezond heidsredenen bedankte. voorzien werd door de benoeming van J. Entes.' Vofiefmis voor vervolgden op Zondag 3 December VATICAANSTAD (K.N.P.). Op Zondag 3 December zal in de basiliek van Sint Pieter 'n Vaticaanstad de votiefmis „Ten tfjde van vervolging" worden opgedragen voor alle geloofsge noten, die onder de communis tische vervolging te lijden heb ben. De predikatie zal worden verzorgd door mgr. Pignedoli, secretaris van het Centraal Co mité voor het Heilig Jaar. Oud-Kamerlid Krijger ernstig ongesteld De heer J. M. Krijger jr., oud lid der Tweede Kamer voor de Christelijk Historische Unie en oud-burgemeester van Vriezen- veen, is ernstig ongesteld. De heer Krijger woont in Vriezen- veen. AMSTERDAM, 29 Nov. Was de Effectenbeurs gisteren reeds vrij flauw op het slechte nieuws uit Korea, vandaag was de reactie bij opening, in navol ging van New York, nog sterker De berichten van de communis tische successen overheersen de markt. Het bekend worden der resultaten van de Unieconferen tie, die als onverdeeld gunstig werden bestempeld, werd aan vankelijk dan ook volkomen overschaduwd. Weliswaar was de cultuurmarkt slechts weinig lager, doch van een willige stemming in deze sector, die volgens de beurslieden onder normale omstandigheden zeker zou volgen, was geen sprake. Olies en Unilever reageerden het heftigst en openden vijf punten lager. Met name in de oliehoek wordt de laatste dagen weer veel buitenlands materi aal aangeboden waartegenover slechts bescheiden vraag staat. Wel volgde tijdelijk een licht herstel voor het hóofdfonds doch gesloten werd op het laagste punt van de dag. namelijk 288 tegen gisteren 294, Unilevers konden zich vrij goed herstellen van het openingsverlies en slo ten op 211'/<. dus een punt lager dan gisteren. Aku en Philips re ageerden iets bescheidener, na melijk circa een punt. Aandelen Ned. Kabel werden vier punten lager op 246 vernomen. De me dedeling van de directie dat de grondstoffenpositie van dit be drijf voorlopig geen zorgen baart was ter beurze nauwelijks be kend. De Scheepvaartmarkt was eerder iets luier, doch op enkele uitzonderingen na bleef de stem ming hier prijshoudend. Primaat van Spanje: „KERK HEEFT RECHT OP EICEN PERS" MADRID (K.N.P.). In een artikel in het dagblad „El Al cazar" is de primaat van Spanje nogmaals teruggekomen op het onlangs gepubliceerde herder lijk schrijven van het Spaanse episcopaat, dat handelde over het probleem van de pers in Spanje. „Het is niet voldoende," aldus mgr. de Arriba y Castro, „dat er in Spanje géén pornografische lectuur is. De Kerk heeft even eens het recht te beschikken over een eigen katholieke pers." TREINSTORING BIJ LEIDEN Door een brand die gisteravond om 19 uur uitbrak in een transfor mator op het onderstation te Leiden is stagnatie opgetreden in de trei nenloop. Reizigers uit de richtingen den Haag en Haarlem konden voor lopig niet verder dan Leiden komen. TWee internationale treinen, een komende uit Parijs en een vertrok ken uit Amsterdam zijn via Breuke- Ien en Woerden geleid. Om 22.30 uur was het baanvak NoordwijkerhoutLeiden weer elec- trïsch berijdbaar. (Adv.> De Gemeenteraad van Texel heeft Woensdagmiddag géén beslissing kunnen nemen over de urgente kwestie van de havenaanleg bij 't Horntje of havenverbetering te Oudeschild. Daarover waren de meningen té verdeeld, niet alleen in het College van B. en W.„ maar ook in verschillende Raadsfrac ties. Het had er enige tijd de schijn van, dat de voorstanders van de nieuwe havenbouw in de zitting een desbetreffend besluit zouden kunnen forceren, nadat Wethouder S. de Waard (P.v.d.A.) als voornaamste woordvoerder het standpunt der voorstanders had uiteengezet. Waarschijnlijk zou dan de zeven tegen zes stemmen de beslissing gevallen zijn in het voordeel van de nieuwe haven. Het was echter vóór de zitting een bekend feit, dat er ook in de onderscheiden raadsfracties verdeeldheid heerste en dit was vrij onverwachts de oorzaak van een keerpunt in de besprekingen. Nadat allen, behalve de heer W. Wassenaar (P.v.d.A.) hun stand punt hadden bekend gemaakt, kwam laatstgenoemde plotseling met het voorstel, de besprekingen tussen het Rijk, de Provincie en Texels Eigen Stoomboot Onder neming op nieuw te openen, ten einde de partijen nader tot elkaar te kunnen brengen. Hij motiveerde zijn voorstel aldus: Wanneer de gemeenteraad zich uitspreekt voor de aanleg van 'n veerhaven aan 't Horntje, dan zal de Provincie weigeren medewer king te verlenen. Zij heeft n.l. laten weten dat zij zich voor rond zestig duizend gulden garant wil stellen voor de nieuwe we genaanleg, maar voor geen cent méér. Voor wegenaanleg is ech ter veel geld nodig. Spreekt de raad zich uit voor uitbreiding of verbetering van de haven van Oudeschild, dan weigert het Rijk zijn medewerking. Rijkswaterstaat heeft n.l. onomwonden toegege ven dat alleen de aanleg van 'n nieuwe haven praevaleert voor dat een ander object in behan deling zal worden genomen. De heer Wassenaar stelde daarom voor, de besprekingen ZIET MORGEN ONZE F E E S T A A N B I E D I N G lAavort.' opnieuw te openen en te trach ten overeenstemming te bereiken tussen alle instanties die hun medewerking zullen moeten ver lenen. Dit voorstel veroorzaakte in de raad begrijpelijkerwijze enige stagnatie, omdat net me rendeel der leden hierop niet was voorbereid. Burgemeester C. de Koning schorste daarop de ver gadering, om overleg tussen de rracties mogelijk te maken. De heer P. Bruin (P.v.d.A.). nam dit voorstel over en maakte er een motie van, waarbij hij zijn eerder ingediende motie, om zich uit te spreken voor de haven van Oudeschild, introk. Na heropening van de verga dering werd deze motie in stem ming gebrachten met zeven tegen zes stemmen aangenomen. Vóór temden Mevr. Frijdag-Keijzer en de heren R. Hin, P. Bruin, W. Wassenaar, Keijzer, Wimmer en Zijm, zodat het College van B. en W. de besprekingen opnieuw zal openen met het Rijk, de Provin cie en de T.E.S.Ü. Voordien was reeds een ex ploitatieberekening v. d. TESO ter sprake gekomen, waarin de ze N. V. had becijferd, dat de nieuw in het leven te roepen veerdienst met een jaarlijks te kort van f 99.000,— zal moeten werken terwijl voor de verbin ding tussen Oudeschild en het vasteland, met één veerpont als reserve en de Dokter Wagema- ker, een tekort van f 1000,— per jaar zou ontstaan. Verschillen de organisaties hadden voordien die gemeenteraad reeds hun standpunt inzake deze kwestie bekend gemaakt. Het agrarisch deel van Texel had zich reeds uitgesproken vóór een nieuwe haven bij 't Horntje, zo ook de veehouderscoöperatie. De T.E.S.O. verklaarde zich gisteren, met het Staatsbosbe heer tegen deze nieuwe aanslag, evenals de Kon. Schippersvere niging. De discussies liepen in hoofdzaak over de argumenten, welke in een uitvoerige nota door de gemeenteraad waren verzameld en waaruit reeds eer der uitgebreide publicaties wer den gedaan. Burgemeester C. de Koning wilde de vergadering niet sluiten, dan nadat hij de leden van de raad zijn compli ment had gemaakt voor de wij ze waarop deze moeilijke en ui terst tere kwestie was behan deld. Jeugdige kantoorbediende poogde bank op te lichten Een zeventien-jarige kantoor bediende trachtte bii een grote bankinstelling in Den Haag op een valse kwitantie 4000.te innen. Door oplettendheid van de betrokken bankbeambte werd de valsheid ontdekt. De jongen, die reeds had be merkt, dat de beambte de kwi tantie wat al te nauwkeurig in specteerde. nam de benen, doch werd later in zijn woning aan gehouden. Als verdacht van medeplich tigheid werd nog een 22-jarige kantoorbediende aangehouden. De belangrijkste vergadering van de gemeenteraad van Oude Nièdorp is ongetwijfeld Woensdagmiddag gehouden. De raad huiskwestie, die al tamelijk lang de gemoederen heeft bezig gehouden, is door de aanneming van het voorstel van B. en W. tot het bouwen van een nieuw raadhuis, een politiebureau met arrestantencellen en een woning voor de politiepostcommandant aan de Weel, tussen de ambtswoning van burgemeester Kalb en de Rijderweg, definitief afgewerkt. Men herinnere zich in dit ver band o.a. de plannen die destijds bestaan hebben tot 't verbouwen van de zaak van kapper Jaspers te Zijdewind tot Raadhuis e.d. De thans als politiewoning en raad huis gebruikte gebouwen zullen na verwezenlijking van de plan nen voor burgerwoning worden vrij gegeven. Voor het nieuwe raadhuis zowel als voor de ande re gebouwen is bereids een bouw volume beschikbaar gekomen. Als bouwterrein is van de heer Rui ter een pereëel aangekocht voor f 2000 en van de heer F. C. de Jong te 't Veld 844 m2 a f 3,-. De heer Tromp vond de door Jong bedongen grondprijs zeer hoog. Gezien het feit, dat door deze plannen een jarenlang door Jong gekoesterde wens in vervulling gaat, had men meer medewerking mogen verwachten. Indachtig de wens van Ged. Staten om het uitzicht vanaf de Rijderweg naar de Prov. weg ruim te houden, zullen de ge bouwen zover mogelijk naar achteren worden gedrongen. Het ontworpen gemeentehuis bevat 'n hall; raadzaal, burgemeesterska mer, secretarie, kluis, garderobe, commissiekamer en div. kleinere apartèmenten. Voor de inrichting zullen nieuwe ameublementen voor raadzaal en burgm. kamer nodig zijn. De kosten worden ge raamd op f 110.500. Rijkspremie f 4500 en verkoop oude raadhuis f 3000, zodat middels een 50 j. annuïteitslening f 103000 geleend moet worden. Het werk zal hoogstwaarschijnlijk eind 1951 opgeleverd kunnen worden. Voor de verhuur van politiebureau en politiewoning aan het Rijk moet nog een regeling worden getrof fen. De raad keurde de plannen goed en verleende B. en W. machtiging tot het treffen van de nodige administratieve en fi nanciële voorzieningen. Burgem. Kalb ontveinsde zich niet, dat dit besluit voor de be woners van het dorp Oude Niè dorp onprettig zou zijn. Maar hij vertrouwde er op dat daardoor de verstandhouding onderling niet benadeeld zou worden. Het is his torisch nu eenmaal zo gegroeid, dat het Noordelijk deel der ge meente het belangrijkste werd. Weth. Kolkman feliciteerde de raad met dit besluit, en bracht hulde zowel aan oud Burgem' Bosma als aan Burgem Kalb voor het onvermoeid ijveren voor de ze zaak. De heren Kriller en van Zoonen was hij erkentelijk voor hun volledige medewerking. Verenigde vuilnisdicnst op komst? Enkele ingezetenen hebben 'n schrijven ingediend om het ge meentebestuur te bewegen een vuilnisophaaldienst in het leven te roepen. Voorzitter verklaarde naar aanleiding daarvan dat reeds besprekingen gaande zijn met Warmenhuizen, Koedijk, St. Pan- cras en andere gemeenten tot het oprichten van een intergemeen telijke vuilnisophaaldienst. Aan beide gemeentelijke hooi- stekers werd een gratificatie ver strekt van f 12.50. Het gemeen- tepersoneel zal voortaan een te gemoetkoming in de kosten van hun ziekteverzekering ontvangen tot max. f 50 per jaar. In verband met de aanleg van waterleiding en de inrichting van closets in 't Jeughuis te 't Veld, besloot de Raad tot verhoging van de huur prijs van het daarin aanwezige schoollokaal van f 5 tot f 6.25 p. week. Het bestuur vroeg verhoging tot f 7.50. Begrotingen. De begroting voor 1951 van het Burgerlijk Armbestuur is met 'n gemeentesubsidie van f 5500 slui tend gemaakt op f 7527.50. De heer Stadegaart gaf B en W in overweging onder ogen te zien op welke wijze meer bijstand van de familie van ondersteunden ver kregen kan worden. De gemeente-begroting sloot met f 7347.25 aan onvoorziene uitgaven op f 101.580,43. De com missie van rapporteurs verzocht bij monde van de heer Wit meer aandacht voor de straatverlich ting, speciaal voor de Moerbeek. De commissie had echter bijzon dere lof voor de zorgvuldigheid waarmede deze begroting was op gemaakt. Dan werd het college gewezen op de moeilijke woning toestand en verzocht om een ac tieve woningpolitiek. Volgens Burgem. Kalb zal de straatverlichting worden bekeken doch het bouwen van nieuwe wo ningen is geheel afhankelijk van het beschikbaar gestelde volume. Hij deed evenwel de toezegging, dat B en W al het mogelijke zul len ondernemen om verhoging van het bouwvolume te bewerk stelligen. De heer Tromp drong aén op het bemoeilijken van het venten door vreemdelingen o.a. door het hebben van een vergunning ver plichtend te stellen en voor der gelijke vergunningen betaling te verlangen. Volgens voorzitter waa er reeds een dergelijke regeling. Indien blijkt dat er veel gevent wordt zonder vergunning, zal strenger toezicht geboden zijn. (V; Bij de beantwoo begroting van „E ook een nadere van werktijdverf horst het betreui hebben gelegd er die op dit punt tussen de opvatl de bewindsman i Minister v. d. Bi ze aldus politiek zaak nu tot de ju terug. Hij stelde v zeker niet in de om tot een algen verlenging van de komen. Wel is ge drijfstaksgewijze v, wat ook uit dien 1 schieden. Alle and heden dienen echte beraad te worden 1 ander belangrijk pi de was de mogelij sen een verlaging peil en minder Hier schaarde de aan de zijde van d sen (KVP) en Kik] in tegenstelling toi derhorst (PvdA), teringen zouden w Met cijfers maakt man duidelijk, dat punt geen vertra veroorloven. Uit de tweede ir nota blijkt duidelij dit licht bezien, eer minder moeten in stemde de bewinds dat slechts een vii investeringen ten gc de industrialisatie. 1 Dr. Kiers in DJAKARTA. 29 1 Dr. J. Kiers, di« gelijk met sultan anderen werd ge; Zohdag in vrijheid Kiers, die zich in nis te Djogja bev< in Djakarta gearriv VRIJDAG 1 DEC HILVERSUM 1, 402 7.00—24.00 NCRV. 7.00 nieuws; 7.10 grai en woord voor de dag; 9.00 nieuws; 9.10 graii voor de zieken; 9.30 9.35 gram. muz.; 10.30 11.00 alt en piano; 11.2i 12.00 Metropole orkest tuinbouwmededelingen; concert; 13.00 nieuws; 13.40 orgelconcert; 14.3( 14.40 voordracht; 15.00 en; 15.30 gram. muz.; gracht; 16.00 gitaar-tric ting; 18.00 regeringsuitz Hoogendoorn: „Voorind sië"; 18.10 gram. muz.; duo; 18.30 „Het probleei jeugd", causerie; 18.4 19.00 nieuws- en w 19.15 regeringuitzendir ring en toelichting"; 19. woord voor een goede radiokrant; 20.00 nieuw; schaakwedstrijd; Noc derland; 20.06 populairi „Wat is Nylon?", causer roepkoor en soliste; 21.4 22.00 „De levende kerk 22.15 omroeporkest; 2 wegen van kunst en 22.45 avondoverdenking 23.15 reportage; 23.25 w tournooi; 23.0024.00 gri HILVERSUM 2, 298 m 7.00 VARA; 10.00 VPF RA; 12.00 AVRO; 1! 21.00 VARA; 22.40 VI 24.00 VARA. 7.00 nieuws; 7.15 och tiek; 7.30 sluiting; 9.00 weerberichten; 9.12 voor 9.22 gramofoonmuziek; ren en mensen", causeri genwijding; 10.20 gramc 10.30 voor de zieken; li vrouw; 11.15 cello en radiofeuilleton; 12.00 da 'and en tuinbouwmedede sportpraatje; 13.00 nie AVRO-allerlei; 13.20 or 14.00 voor de vrouw; 14.: kest; 15.00 voordracht, muziek met hersengymn muzikale causerie; 16 18.00 nieuws; 18.15 accoi 18.45 „denk om de bc meisjeskoor; 19.15 pri 19.30 „wat met de kerk 19.50 mededelingen; 20.1 20.05 boekbespreking; 20 gebouwtrio; 20.35 „de go het moderne leven" eau theaterkoor en -orkest; 2 forum; 22.00 buitenlands zicht; 22.15 trio; 22.40 causerie; 22.45 avondwijc nieuws; 23.15 „huwelijk Z", causerie; 23.30-24.00 BRUSSEL 324 m. 12.00 gramofoonmuz;. bericht; 12.30 lichte mu: nieuws; 13.15 orgel en operaconcert; 15.45 grai 17.00 nieuws; 17.10 grar 18.10 causerie; 18.20 grar voor de soldaten; 19.00 ni filmrevue; 19.45 gramofo radiofeuilleton; 20.00 syrr en solist; (om 20.50 kun coop; 22.00 nieuws; 22.15-,' muz.; (om 23.00 nieuws). BRUSSEL 484 m. 12.05 gramofoonmuz.; 13. 13.10. 14.30 en 15.00 gram 16.30 hoorn en piano 16, foonmuziek; 18.30 koorzi gramofoonmuziek; 19.40 i nieuws; 20.00 omroepork en solisten; 21.00 gramofc 22.00 nieuws; 22.15 kan 22.45 gramofoonmuz.; 22.1 23.00 gramofoonmuz.; 23.; -X

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4