Wat kan gedaan worden voor werktijd-verlenging? Er moet het volgend jaar heel wat gebeuren VOETBAL-GENERALE gaf weinig hoop voor Parijs Internationale toestand is gespannen DE OIVTV©EMMG RADIO e nieuwe r—Texel Eén debutant tegen Frankrijk *eld Minister v. d. Brink in de Tweede Kamer Drie jaar geëist in Oudewaters bankschandaal EERSTE KAMER Nederlandse missie van 2000 man Voorlopig Ned. Elftal-Helsingborg Najdorf won weer en Euwe remise Naar wij vernemen: Geen goede Sint door Heralth DONDERDAG 30 NOVEMBER 1950 PAG l N/v CAdv.> isdagmiddag géén i kwestie van de ing te Oudeschild. niet alleen in het lillende Raadsfrac- at de voorstanders een desbetreffend ouder S. de Waard iet standpunt der ilijk zou dan de vallen zijn in het ipenen en te trach- emming te bereiken nstanties cue hun zullen moeten ver- jorstel veroorzaakte begrijpelijkerwijze tie, ornaat het me iden hierop niet was surgemeester C. ae •ste daarop de ver- overleg tussen de ilijk ie maken. Bruin (P.v.d.A.). stel over en maakte van, waarbij hij zijn ende motie, om zich i voor de haven van ntrok. aing van de verga- deze motie in stem- ten met zeven tegen aangenomen. Voor Frijdag-Keijzer en Hin, P. Bruin, W. Leijzer, Wimmer en et College van B. en kingen opnieuw zal iet Rijk, de Provin- ;.S.O. vas reeds een ex- ening v. d. TESO ikomen, waarin de- d becijferd, dat de leven te roepen et een jaarlijks te- 19.000,zal moeten ijl voor de verbin- Oudeschild en het et één veerpont als le Dokter Wagema- rt van f 1000,per tstaan. Verschillen- es hadden voordien teraad reeds hun zake deze kwestie lakt. Het agrarisch xel had zich reeds vóór een nieuwe Horntje, zo ook de iperatie. i. verklaarde zich :t het Staatsbosbe- eze nieuwe aanslag. Kon. Schippersvere- iscussies liepen in ier de argumenten, i uitvoerige nota emeenteraad waren i waaruit reeds eer de publicaties wer- Burgemeester C. de e de vergadering dan nadat hij de e raad zijn comph- maakt voor de wi.i- ïze moeilijke en ui- westie was behan- kantoorbediende ink op te lichten tien-jarige kantoor- chtte bij een grote in Den Haag op witantie 4000.te oplettendheid van bankbeambte werd ontdekt. die reeds had be- le beambte de kwi- 1 te nauwkeurig in- am de benen, doch n zijn woning aan- :ht van medeplich- L nog een 22-jarige ide aangehouden. gemeentelijke hooi- een gratificatie ver- 12.50. Het gemeen- :al voortaan een te- ig in de kosten van irzekering ontvangen per jaar. In verband eg van waterleiding ting van closets in 't 't Veld, besloot de hoging van de huur- it daarin aanwezige van f 5 tot f 6.25 p. ir vroeg verhoging Begrotingen. ag voor 1951 van het .rmbestuur is met 'n sidie van f 5500 slui- ct op f 7527.50. De lart gaf B en W in mder ogen te zien op meer bijstand van de ondersteunden ver worden. ente-begroting sloot 25 aan onvoorziene f 101.580,43. De com- •apporteurs verzocht an de heer Wit meer or de straatverlich- 1 voor de Moerbeek. ,e had echter bijzon- jr de zorgvuldigheid ïze begroting was op- .n werd het college de moeilijke woning- verzocht om een ac- 'politiek. lurgem. Kalb zal de ting worden bekeken iwen van nieuwe wo- iheel afhankelijk van laar gestelde volume, enwel de toezegging, al het mogelijke zul- men om verhoging iwvolume te bewerk- fromp drong aón op ijken van het venten lelingen o.a. door het een vergunning ver stellen en voor der- unningen betaling t» olgens voorzitter waa 1 dergelijke regeling, t dat er veel gevent er vergunning, zal richt geboden zijn. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de beantwoording van de gemaakte opmerkingen over de begroting van „Economische Zaken" heeft minister v. d. Brink ook een nadere uiteenzetting gegeven over de mogelijkheid van werktijdverlenging. De dag tevoren had de heer Neder- horst het betreurd, dat de minister juist daarop de nadruk zou hebben gelegd en gisteren was het de heer Suurhoff (P.v.d.A.), die op dit punt een tegenstelling meende te kunnen maken tussen de opvattingen van de minister-president en die van de bewindsman van „Economische Zaken". Minister v. d. Brink bracht de ze aldus politiek vertroebelde zaak nu tot de juiste proporties terug. Hij stelde voorop, dat het zeker niet in de bedoeling ligt om tot een algemene wettelijke verlenging van de arbeidstijd te komen. Wel is gewenst dat be- drijfstaksgewijze wordt nagegaan wat ook uit dien hoofde kan ge schieden. Alle andere mogelijk heden dienen echter mede in dit beraad te worden betrc|:ken. Een ander belangrijk punt in zijn re de was de mógelijke keuze tus sen een verlaging van 't levens peil en minder investeringen. Hier schaarde de minister zich aan de zijde van de heren Jans sen (KVP) en Kikkert (CH), die in tegenstelling tot de heer Ne- derhorst (PvdA), voor de inves teringen zouden willen kiezen. Met cijfers maakte de bewinds man duidelijk, dat wij ons op dit punt geen vertraging kunnen veroorloven. Uit de tweede industrialisatie nota blijkt duidelijk, dat wij in dit licht bezien, eerder meer dan minder moeten investeren. Het stemde de bewindsman tot zorg, dat slechts een vierde van de investeringen ten goede komt aan de industrialisatie. In dit verband Dr. Kiers in vrijheid DJAKARTA, 29 Nov. (Aneta). Dr. J. Kiers, die 5 April, te gelijk met sultan Hamid en anderen werd gearresteerd, is Zondag in vrijheid gesteld. Dr. Kiers, die zich in de gevange nis te Djogja bevond is thans in Djakarta gearriveerd. PROGRAMMA betoogde hij dan ook. dat de in vesteringen, die door de lagere organen geschieden, met een zeer critisch oog moeten worden be zien. In het bijzonder zal er voor moeten worden gewaakt, dat geen kapitaalgoederen in het buitenland worden gekocht, die ook in eigen land verkrijgbaar zijn. Over de economische toestand gaf de minister in het begin van zijn rede een aantal cijfers, die wel duidelijk maakten, dat onze positie verre van rooskleurig is. Vooral als gevolg van de geste gen grondstoffenprijzen is onze ruilvoet zeer verslechterd. Om kwart voor zeven werd de ver gadering tot hedenmiddag ver daagd. Tegen de 61-jarige ex-directeur van de N.V. Oudewaterse Bank, mr. C. H. V., werd gisterenmid dag door de officier van justitie van de strafkamer van de Rot terdamse rechtbank na een re quisitoir van ruim twee uur, een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek geëist. De officier, mr. Grasso, schet ste de historie van de bank en besprak vervolgens de verdach te als bankier, chef en uit so ciaal-psychologisch oogpunt. Als bankier noemde spr. verdachte een sociaal gevaar, door het op lichten van oudere mensen. Na de eis, die, zoals we reeds zeiden, drie jaar luidde, kregen de twee verdedigers het woord. Prof. mr. H. A. Idema.uit Gouda bestreed de dagvaarding op ver schillende juridische punten. Over de persoon van verd. spre kend haalde prof. Idema een zinsnede aan uit het psychiatrisch rapport, waarin gezegd werd, dat hjj een man was met idealisme, maar ongeschikt voor bankzaken Hoewel hij het werken met. vlekkenwater erkende, kon de tweede verdediger, mr. H. S. Smit uit Gouda, niet inzien, dat hiermee valsheid in geschrifte was aangetoond. De uitspraak werd bepaald op 12 December. VRIJDAG 1 DECEMBER HILVERSUM 1, 402 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 nieuws; 7.10 gramofoonm. 7.30 en woord voor de dag; 7.30 sluiting; 9.00 nieuws; 9.10 gram. muz.; 9.15 voor de zieken; 9.30 waterstanden; 9.35 gram. muz.; 10.30 morgendienst; 11.00 alt en piano; 11.20 gram. muz, 12.00 Metropole orkest 12.30 land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 orgel concert; 13.00 nieuws; 13.15 septet; 13.40 orgelconcert; 14.30 gram. muz.; 14.40 voordracht; 15.00 volksmelodie ën; 15.30 gram. muz.; 15.40 voor dracht; 16.00 gitaar-trio; 16.30 slui ting; 18.00 regeringsuitzending H. A. Hoogendoorn: „Voorindië en Indone sië"; 18.10 gram. muz.; 18.20 piano duo; 18.30 „Het probleem der massa- jeugd", causerie; 18.45 kerkkoor; 19.00 nieuws- en weerberichten; 19.15 regeringuitzending; „Verkla ring en toelichting"; 19.35 „Een goed woord voor een goede zaak"; 19.40 radiokrant; 20.00 nieuws; 20.05 radio schaakwedstrijd; NoorwegenNe derland; 20.06 populaire muz.; 20.35 „Wat is Nylon?", causerie; 20.55 om roepkoor en soliste; 21.40 lichte muz. 22.00 „De levende kerk", causerie; 22.15 omroeporkest; 22.30 „Langs wegen van kunst en schoonheid"; 22.45 avondoverdenking 23.00 nieuws 23.15 reportage; 23.25 wereldschaak- tournooi; 23.0024.00 gram. muz. HILVERSUM 2, 298 m. 7.00 VARA; 10.00 VPRO- 10.20 VA RA; 12.00 AVRO; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00— 24.00 VARA. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgymnas tiek; 7.30 sluiting; 9.00 nieuws- en weerberichten; 9.12 voor de huisvr.; 9.22 gramofoonmuziek; 9.50 „kinde ren en mensen", causerie 10.05 mor genwijding; 10.20 gramofoonmuziek; 10.30 voor de zieken; 11.00 voor de vrouw; 11.15 cello en piano; 11.40 radiofeuilleton; 12.00 dansork. 12.30 'and en tuinbouwmededelingen; 12.33 sportpraatje; 13.00 nieuws; 13.15 AVRO-alIerlei; 13.20 orkestconcert; 14.00 voor de vrouw; 14.20' kameror kest; 15.00 voordracht, gramofoon muziek met hersengymnastiek; 16,00 muzikale causerie; 16.30 sluiting; 18.00 nieuws; 18.15 accordeonorkest; 18.45 „denk om de bocht"; 19.00 meisjeskoor; 19.15 prijzenpraatje; 19.30 „wat met de kerk" causerie; 19.50 mededelingen; 20.00 nieuws; 20.05 boekbespreking; 20.10 concert gebouwtrio; 20.35 „de godsdienst en het moderne leven" causerie; 21.00 theaterkoor en -orkest; 21.30 aether- forum; 22.00 buitenlands weekover zicht; 22.15 trio; 22.40 „vandaag", causerie; 22.45 avondwijding; 23.00 nieuws; 23.15 „huwelijk van A tot Z", causerie; 23.30-24.00 omroepork. BRUSSEL 324 m. 12.00 gramofoonmuz;. 12.30 weer bericht; 12.30 lichte muziek; 13.00 nieuws; 13.15 orgel en zang; 14.00 operaconcert; 15.45 gramofoonmuz. 1700 nieuws; 17.10 gramofoonmuz. 18.10 causerie; 18.20 gramofoonmuz. voor de soldaten; 19.00 nieuws; 19.30 filmrevue; 19.45 gramofoonmuz. m. radiofeuilleton; 20.00 symphonieork. en solist: (om 20.50 kunstkaleidos- eoop; 22.00 nieuws; 22.15-24.00 gram. muz.; (om 23.00 nieuws). BRUSSEL 484 m. 12.05 gramofoonmuz.; 13.00 nieuws; 13.10. 14.30 en 15.00 gramofoonmuz.; 16.30 hoorn en piano 16.50 gramo foonmuziek; 18.30 koorzang; 19.00 gramofoonmuziek; 19.40 idem; 19.45 nieuws; 20.00 omroeporkest, koren en solisten; 21.00 gramofoonmuziek; 22.00 nieuws; 22.15 kamermuziek; 22.45 gramofoonmuz.; 22.55 nieuws; (Van een onzer redacteuren) Minister s'Jacob, die gistermiddag voor de eerste maal van achter een regeringstafel in de Staten-Generaal optrad, kon zich ontslagen achten van de verdediging van een beleid. De begroting, waaraan deze Kamer haar goedkeuring nog moest geven, was die van het lopende jaar, waarvoor de bewindsman geen enkele verantwoordelijkheid draagt. Wat met des te meer spanning werd tegemoet gezien was de visie van de nieuwe minister op de defensieproblemen. ook de uitbreiding van de con tingenten dienstplichtigen. Sprekend over de repatriëring van de troepen uit Indonesië, zeide de minister, dat hij nog steeds hoopt voor het einde van het jaar alle militairen thuis of varende te hebben. Zonodig zal de repatriëring nog in 1951 plaats vinden, waartoe dan een wets ontwerp bij de Kamer zal worden ingediend. MENINGEN OVER DE UNIE-CONFERENTIE Mr. Mohammed Roem, de In donesische minister van buiten landse zaken, verklaarde gisteren voor zijn vertrek naar Londen, zeer tevreden te zijn over de re sultaten van de Ünieconferentie. „Er is zeer veel bereikt tijdens deze vergaderingen en de sfeer was buitengewoon prettig". Op een vraag hoe groot de Ne derlandse militaire missie zal worden noemde de heer Roem 't getal van 2000 man. Dit is het totaal aantal marine, leger en luchtmacht tezamen. Minister Sjaffrudin zei, dat de Indonesische regering bepaalde gunstige regelingen voor Neder landse en andere buitenlandse ambtenaren in Inodnesië zal tref fen om het verloop van ambte naren tegen te gaan. Deze maat regelen zullen o.a. gezocht wor- wen in verlichting van belastin gen. Drs. Oudt deelde in dit ver band nog mede, dat een begin is gemaakt met uitzending van ac countants naar Indonesië. Aan hen zal een gunstig contract van 3 jaren worden aangeboden. Minister Sjafruddin deelde nog mede, dat kort na 1 Januari a.s. in Djakarta een effectenbeurs zal worden geopend. SCHEEPMAKER DODELIJK GETROFFEN De 47-jarige scheepmaker A. de Reus uit Rotterdam, die werkzaam was aan 'boord van het Belgische tankschip „Spido- leine", dat in dok III van de Rotterdamse Droogdok Mii lag, werd dezer dagen geraakt door een electriciteitskabel en op slag gedood. En ofschoon hij op verschillen de punten zijn standpunt ten aanzien hiervan kenbaar maakte, bevatte het antwoord van de mi nister aan de Kamer weinig meer dan reeds vooraf in de schrifte lijke stukken is medegedeeld. De Kamer wachtte zich er voor het de bewindsman moeilijk te ma ken en gaf hem voorlopig de verzekering van haar vertrou wen. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men, uiteraard met de aanteke ning, dat de communisten „te' gen" zijn. Op tal van vragen uit de Ka mer moest de nieuwe minister nog antwoorden, dat hij nog niet de gelegenheid had gehad zich volledig in de zaken van de de partementen in te werken. Het personeelsprobleem, zo verzeker de minister 's Jacob de Kamer, is een van de moeilijkste zaken van de departementen, vooral ten aanzien van de Landmacht. Hij vroeg oog te hebben voor het feit. dat er 10 jaar achterstand is en dat nog véle officieren er varing moeten opdoen om zich de nodige geschiktheid voor hun nieuwe taken te verwerven. Drie grote taken In 1951 hoopt de minister drie grote taken te verwezenlijken. In de eerste plaats dienen de ge repatrieerde troepen te worden hergroepeerd, vervolgens zal de opleiding van recruten met kracht worden aangevat, terwijl ondertussen als derde taak mo bilisatiemagazijnen zullen wor den ingericht. De minister zeide huiverig te zijn van reorganisa tieplannen, die de samenvoeging van Oorlog en Marine beogen en Sinds Egypte zich van de heer schappij der Engelsen bevrijdde, is er steeds wrijving blijven be staan. De Egyptenaren willen de Soedan bij hun land voegen zon der dat de Engelsen macht be houden over de Njjl en de stroomversnellingen van die oude beroemde rivier. Egypte bestaat voor een groot deel uit woestijn gebied, ja aan vruchtbare grond eigenlijk uit niet veel meer dan het Nijldal, dat slechts een smalle strook vruchtbare grond heeft, 15 of 18 tot hoogstens 25 km breed en het beslaat alles bij elkaar slechts een gebied, dat misschien slechts 4/5 van de oppervlakte van Nederland uitmaakt. Het Soedangebied is vruchtbaar, de stuwdammen in de Nijl leveren electrische kracht. Maar de En gelsen spreken nog mee tot erger nis van de Egyptische nationa listen. Ook over het Suez-Kanaal, deze hoofdslagader van 't Britse gemenebest, verlangen de Egyp tenaren zeggenschap. Maar de Engelsen weigeren hun aanspra ken prijs te geven. Dit is even eens een grond voor wrijvingen en toenemende verbittering bij de bewoners van het oude land De vulkaan Etna op het eiland Sicilië in Italië is voor het eerst sinds 22 jaar weer ernstig in werking getreden. Een inwoner uit Milo beschermt zich tegen de gloeiende hitte, welke door de afkoelende lava uitgestraald wordt, door zijn jas voor het gezicht te houden. De belangstelling voor de oefenwedstrijd, die in het Feijen- oordstadion tussen het voorlopig Nederlands elftal en Haelsing- borg werd gespeeld, was in ver houding met een nog niet zo heel ver achter ons liggende tijd zeer gering. De KNVB zal hét wel duidelijk zijn geworden, dat ook de meest enthousiaste voetbal liefhebber niet meer naar een wedstrijd gaat, indien hij bij voorbaat weet. dat deze nauwe lijks het aankijken waard is. En de ontmoeting tegen de sterke Zvieedse eerste klassers, waarin talrijke internationals meespeel den, was teleurstellend. De Zweden hadden niet bijster veel zin om zich geheel te géven. Het tempo waarin zij speelden was laag. Juist dit langzame tem po was van zo groot belang in deze oefenwedstrijd. Want tem po, hoog tempo, zal het belang rijkste wapen zijn, waarmede het Franse elftal de Oranjehemden in Colombes zal bestrijden. En of het Nederlandse elftal een hoog tempo anderhalf uur zal kunnen volhouden, is nu juist de vraag. Lenstra heeft te Rotterdam in de tweede helft het veld moeten verlaten wegens een verwonding aan de dij. Bij het maken van het HET NEDERLANDS ELFTAL SCHIJVENAAR TERUG, STOFFELEN RESERVE De Keuzecommissie van de K.N.V.B. heeft het Nederlands elftal, dat Zondag 10 December in het Colombes-stadion te Parijs tegen Frankrijk speelt, als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: de Jong (ADO) en Schijvenaar (EDO). Midden: van Schijndel (SVV), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH). Voor: de Graaf (Limburgia), van der Tuyn (HDVS), van Melis (Eindhoven), Lenstra (Heeren veen) en Clavan (ADO). Als reserves fungeren Saris (BW), Möring (Enschede), Stof- felen (Ajax) en Snoek (Eind hoven). Als aanvoerder treedt Terlouw op. Schotse league won van de Engelse Een interleague-wedstrijd tus sen Schotland en Engeland werd met 10 door de gastheren ge wonnen. Het spel was van matige kwa liteit en de 75.000 toeschouwers konden zich alleen verheugen in het feit van de Schotse zege, de eerste sinds 1938 in een inter league-wedstrijd tegen Engeland. tweede doelpunt kwam hij bij de afweer van een der Zweedse achterspelers lelijk ten val en strompelend verliet hij het veld. De blessure was niet van ern stige aard en men heeft alle hoop dat de lichte bloeduitstorting in zijn rechterdij snel zal genezen. Veel nieuws heeft de oefen wedstrijd niet gebracht. De ploeg die voor het uitvallen van Len stra in het veld stond, is waar schijnlijk wel de sterkste, die men op het ogenblik met het be schikbare materiaal kan samen stellen. Opvallend was het zeer slechte plaatsen van de meeste spelers. Hoe wonderlijk zuiver kon Abe Lenstra een bal aange ven. Men denke maar aan de op bouw van de aanval, waaruit het eerste doelpunt voor het Neder landse elftal ontstond. Van het midden uit dribbelde Lenstra enkele passen naar voren, ver volgens plaatste hij het leder haarfijn, over het hoofd van de Zweedse linksback, naar de Graaf, zodat deze in vrije positie gemakkelijk de bal kon voorzet ten. Van Melis schoot eerst tegen een der Zweedse achterspelers aan, maar de bal sprong terug voor z'n schoen en daarna ver mocht keeper Svensson aan de kogel niets meer te doen. Dat was voor de rust. En in de tweede helft passeerde de Graaf bij een doorbraak handig naar binnen, waarbij Lenstra het juis te inzicht bleek te hebben om, naar voren komend, in een rush een hard laag schot te lossen, dat eveneens onhoudbaar was voor de Zweedse doelman. Maar wat bij Lenstra zo opvallend was, het op het juiste ogenblik afgeven van de bal met een zuivere pass of boogbal naar een der mede spelers, dit zag men slechts spo radisch hij van der Tuvn, Clavan, van Melis en van Schijndel, om slechts een naar van hen te noe men. Vanzelfsprekend kwam dat ook door het goede dekkingssys teem van de Zweden. Het aantal kansen dat de voorhoede in de tweede helft kreeg, was vrii tal rijk. maar een goed schutter heb ben wij ook deze middag niet kunnen nr.4deljlren. Al wnri 1-iet vonrlnnjr, Nederlands elftal dus met 2—0. de generale renetitie kon toch ten hoogste betiteld worden met „vrij matig". Kees Broekman in Noorwegen won z'n eerste wedstrijd Gisteravond is de ijsbaan van. Hamar officieel geopend met een wedstrijd over 500 meter, waar aan ook onze landgenoot Kees Broekman heeft deelgenomen. Broekman, die een uitstekende conditie-training in de zomer maanden achter de rug heeft, en sedert 26 October op het ijs heeft gestaan van Akersvika, reed de 500 meter tegen de Noor Peder- sen van Arendahl. Kees noteerde 45.7 seconde, een uitstekende tijd, welke hoop geeft op een aan merkelijke vooruitgang op het snrintnummer in dit seizoen. Broekman heeft slechts een en kele maal in Noorwegen beneden I de 46 seconden gereden. BUITENLANDS OVERZICHT Noch aan het militaire front in Korea, noch aan het diplomatieke front in Lake Succes is de door de millioenen zo vurig begeerde ontspanning gisteren gekomen en hoewel men gisteravond in poli tieke kringen in New York ver klaarde dat men alle hoop op een vredelievende oplossing nog niet had prijs gegeven, had men daar toch weinig vertrouwen dat de oorlog met China zou kunnen worden vermeden. Dat dit niet te somber gerede neerd is, blijkt ook wel uit het resultaat van de stap, welke de Britse, Zweedse en India's am bassadeurs in Peking gisteravond daar hebben gedaan om de Chi nese regering nog eens opnieuw te verzekeren, dat de actie van de Ver. Naties voor China geen enkele bedreiging inhoudt en dat de Ver. Naties de absolute waar borg aan China geven, dat zijn grenzen niet geschonden zullen worden, waarop de Chinese mi nister van Buitenlandse Zaken antwoordde, dat geen enkele waarborg door China kon worden aanvaard, zolang de Ver. Staten in de militaire operaties in Korea de leiding hebben. Het enige licht gevende ver schijnsel bij dit alles is, dat niet alleen Engeland, zoals reeds uit de rede van minister Bevin gis termiddag in het Lagerhuis na drukkelijk bleek, alles wil doen om een oorlog met China te voorkomen, maar dat ook Ame rika de zaak niet op de spits wil drijven. Ook de rede vannacht door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson gehouden, droeg, on danks de zeer ernstige toon, toch duidelijk het karakter, dat men op het States Departement zich nog niet tot tolk wenst te maken van sommige Amerikaanse stem men, die betoogden, dat men zo snel mogelijk met alle mogelijke militaire machtmiddelen waar over men beschikt, dus ook met atoombommen, China de gewel dige macht van de Ver. Staten maar moet laten voelen. Trouwens ook aan de Chinese zijde zijn er etikele symptonen, die er op zouden kunnen wijzen, dat China nog niet alle schepen achter zich verbrandt. Immers, men blijft in Peking nog vast houden aan de officiële lezing, dat er van een Chinees leger in Korea geen sprake is en men slechts te doen heeft met troepen vrijwilligers, die zonder opdracht van de regering, de bedreigde Chinese belangen tegen het Ame rikaanse imperialisme wensen te verdedigen. INTERN. SCHAAKTOURNOOI Van de veertiende ronde van het Internationaal sehaaktournooi, dat te Amsterdam wordt gehouden en waarvan nu 2/3 achter de rug is, lui den de uitslagen. Foltys en Kott- nauer (beiden Tsj. Slow.) remise na 16 zetten, Ó'Kelly (Belg.)Euwe (Ned.) remise na 21 zetten, Pirc en Gligoric (beide Zd. Slav.) remise na 23 zetten. Tartakower (Fr.)Naj dorf (Arg.) 01 na 29 zetten. Pita ik (Arg.)Golombek (Eng.) 10 na 33 zetten. Kramer (Ned.) Donner (Ned.) 01 na 39 zetten, Rossolimo (Fr.)v. d. Berg (Ned.) remise na 31 zetten, Trifunovic (Zd. Slav.) Gudmundsson (ÏJsl.) afgebr. na 40 zetten, Stahlberg (Zwed.)Szabados (It.) afgebroken na 45 zetten, van Scheltinga (Ned.)Reshevsky (Ver. Stat.) afgebr. na 41 zetten. De afgebroken partij uit de twaalf de ronde tussen Szabados en Pilnik is na 65 zetten opnieuw afgebroken terwijl Gudmundsson na 74 zetten zijn afgebroken partij uit dezelfde ronde tegen Pirc opgaf. De stand na de 14e ronde luidt: 1. Naidorf (Argentinië) llta pnt 2. Stahlberg (Zweden) 9t/ pnt. en 1 afgebr. partii: 3. Reshevsky (V S9 nnt. en 1 afgebr. partii: 4. Euwe Nederland) 9 pnt; 5. Gligoric (Z. Slavië) Rta pnt. en 1 afgebr.: 6. Pns- eolimo (Frankrijk) 8% nnt.: 7. Pirc (Z. Slavië) 8 nnt.: 8. O'Kelly (Bel gië) 7ic pnt.; 9. Pilnik (Argentinië), 7 pnt. en 2 afgebr.; 10. Trifunovic (Z. Slavië) 6ta pnt en 1 afgebr.; 11. Tartakower (Frankrijk) 61/ nnt.; 12. rinnner (Nederland) 6 pnt; 13. Foltys (Tsjechosloto.) 514 pnt.; 14/15 van Scheltinga (Ned.) en Gudmundsson (IJsland) 5 pnt en 1 afgebr.: 16 Van der Berg (Nederland) 5 pnt.: 17/18. Golombek (Engeland) en Kottnauer (Tsi. SI.) 414 pnt.; 19. Szabados (Italië) 4 pnt en 2 afgebr.; 20. Kra mer (Ned.) 4 pnt. Vrijdag is weer de gebruikelijke rustdag. ge officiële leugen, dat zij nog steeds gebezigd wordt, zou er op kun nen wijzen, dat Peking de weg wil openhouden om zonder veel prestige-verlies zich uit het Ko reaanse avontuur terug te trek ken. Ook het steeds op de voor grond stellen van de kwestie Formosa zou de indruk kunnen wekken, dat het de Chinezen met hun optreden in Korea het voor namelijk te doen is, een ruilob ject in handen te krijgen, ten einde de Amerikanen te bewe- i gen, Formosa aan hen uit te le- I veren. Maar met het vermelden van deze feiten zijn dan ook de lichtpunten uitgeput. De militaire toestand aan het Koreaanse front wordt met het uur critieker en dwingt de Ame rikanen. willen zij tienduizenden van hun jongens niet laten af slachten. zo snel mogelijk alle militaire verdedigingsmaatrege len te nemen om het huidige communistische offensief tot staan te brengen en generaal Mac Arthur heeft er geen twijfri over laten bestaan, welke af- weermaatrepelen hij on korte termijn noodzakelijk acht. nl. de Chinese vüand op eigen terrein aan te vallen. China speelt dan ook een hoog en zeer rrevaarliik snel en wan neer Peking niet sDoedig bakzeil haalt, dan zal. zoals ook Acheson vannacht aantoonde, er voor de .Ver. Naties geen andere uitwee "overblijven dnn ook China de oorlog te verklaren. Dat dit voor al een oorlog zou worden tussen de Ver. Staten en China ü«t voor de hand en waarschiirdük zal Rusland bier de lachende toe- "chouwer büiven. die gpen ander twlang beeft, dan dat de-p bpide tanden elkaar uitmoorden. Ata de Ver. Blaten en China aanmer- '-eliik 7iin verzwakt kan Roe land zonder veel strüd en nffer- zjch van de wereldbeerschannü verzekeren. Tn elk ge-gal zo" een oorloe van Amerika tegen China de militaire, financiële en pmnn- mieche hnlnverlening aar» Fure_ na tot een minimum redueeren. wat voor one de meest funeste "-volgen zou hebben. Maar ook ("hinq heeft hij een oortag met de Vpr c;t-,tori mtatc te winnen, maar allee te verlie zen. Moee vooral dit feit waar voor men in Poking toch niet, 'zlind kan zün do Phinocp reze- ring er top brengen atanog m°t een aanvaardbare oplossing ge noegen te nemen. wordt een 16 centimeterfilmpie over de wederopbouw van Wal cheren op het ogenblik door de E.C.A. in de Verenigde Staten verspreid en in honderden scho len, universiteits-bibliothcken en clubs vertoond; is het zelfportret van Rem brandt op' ongeveer 45-jarige leeftijd, dat onlangs in Londen werd gekocht, vanaf heden in de Rembrandtzaal van het Rijks museum te Amsterdam te be zichtigen; gaan er steeds meer Neder landse emigranten naar Zuid- Afrika. Vorig jaar bedroeg het aantal 110 per maand, doch in de eerste acht maanden van dit jaar vertrokken er 223 per maand; waren er op 1 Januari 1950 bij de Nederlandse vakorganisaties 1.160.300 personen aangesloten. Het percentage confessioneel ge- organiseerden is sinds 1946 steeds stijgende en bedroeg 44 op 1 Jan. 1950; vertrok mr. Moh. Roem, de Indonesische minister van bui tenlandse zaken, die als vice- voorzitter heeft deelgenomen aan de gisteren gesloten Unie-confe rentie, voor een driedaags bezoek naar Londen op uitnodiging van de Britse regering; kwam gisteren voor het eerst sedert de bevrijding te IJmuiden een schip vol rijst aan en wel het 4668 b.r.t. metende Noorse schip „Arna". Tot nu toe werd rijst slechts in kleine hoeveelheden naar ons land vervoerd. (Advertentie) voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube Hamea Gelei heeft ontvangen. FEUILLETON 23.00 gramofoonmuz.; 23.55 nieuws. I der Pharao's en der Pyramiden 29. En Cissy ging hoewel haar moeder haar nog trachtte te weerhouden met de verzekering, dat vader slechts in opwinding gesproken en het eigenlijk niét ernstig bedoeld had. Neen, Cis sy. die inmiddels achttien jaar geworden was, ging werkelijk. Het weinige dat zij bezat, pakte ze bij elkaar, nam toen de kleine som. die zij, sinds ze van school was, met moeite bijeengespaard had en ging heen, alleen af scheid nemend van haar moeder. En toen stond Cissy, het on ervaren kind, opeens midden in. het volle leven. Hoewel ze het goedkoopste kamertje huurde, dat ze in een fatsoenlijk huis krijgen kon, zag ze met schrik, hoe dag aan dag haar spaargeld verminderde. Ze durfde nauwe lijks nog eten en zo kwam het dat ze op zekere dag flauw viel. Medelijdende voorbijgangers bo den haar hulp en onder hen was een aardig jong meisje van on geveer vier en twintig jaar. Ze vroeg Cissy, hoe het toch kwam, dat ze flauw viel en toen deed Cissy haar droevig verhaal. Het meisje sloeg de handen van verbazing ineen. „O, wat bent u nog vreselijk onhandig. Nu. u mag van geluk spreken, dat u m\i ontmoet hebt Ik zal u wel de juiste weg wij zen. Ik ken een onderneming, waar u uitstekend past. De di recteur is buitengewoon goed. Daar hoort u thuis. U kunt daar inwonen en u hebt ook de kost vrij. Het salaris is natuurlijk niet hoog." „En wat moet ik dan doen?" vroeg Cissy schuchter. „U krijgt zwarte dienstkle ding, een wit kapje en een wit schortje en dan moet u de gas ten sigaretten en tabak aanbie den. Meer behoeft u niet te deen". Dat vond Cissv wel aanlokke lijk en ze liet zich door de an dere wegbrengen. De eigenaar der onderneming noemde zich Gregor Mirowitz en het café heette: ..De vijf we relddelen". Mijnheer Marowitz maakte op Cissy direct een betrouwbare indruk, want in haar onerva renheid zag ze niet, hoe ge veinsd zijn rechtschapenheid was. Ze kon nog geen onder scheid maken tussen comedie en echtheid, tussen schijn en w«- zen. In werkelijkheid stond man in verbinding met de orga nisatie der vrouwenhandelaren, en Friederike Standike had in De vijf werelddelen" al menig slachtoffer gevonden. CisSy ondertekende het con tract. dat hij haar voorlegde, nadat ze het eerst zorgvuldig ge lezen had en overtuigd was, dat er niets verkeerds in stond. Ze kon toch ook niet weten, dat Gregor Mirowitz zich van der gelijke contracten niets aantrok. Wat kon het hem schelen, wat daarin stond! Een uur later verhuisde Cissy naar „De vijf werelddelen" blij, dat ze weer vrij was van de zor gen om haar kamerhuur. Gre gor Mirowitz had intussen Frie derike Standike reeds laten we ten, dat hij weer uitstekende „waar" had, ze moest 's avonds maar eens komen kijken. Deze liet zich dat geen twee maal zeggen vond Cissy aller liefst en gaf haar compagnon, Ludwig Hofner order, zich on hebbelijk ten opzichte van Cissy te gedragen. De man droeg toen een wilde zwarte artistenbaard en sprak gebroken Duits, zodat -t hem tater niet herkend0 De list gelukte, Cissy voelde zich beledigd en daar Gregor Mirowitz op aansporing van Friederike Standike partij koos voor de lastige gast, voelde Cissy zich als het ware verlost, toen de elegante dame, die veel van haar kocht en haar vriende lijk toesprak, op minzame wijze voor haar in de bres sprong Ogenblikkelijk annuleerde zij het contract, dat Gregor Miro witz met Cissy gesloten had. en nam het jonge meisje met zich mee. In het huis, waar Friederike Standike en Ludwig Hofner woonden, hadden zij zich voor een echtpaar uitgegeven. ..Ber- nhard Müller en echtgenote" heetten zij daar en als „mevrouw Müller" kende Cissy haar wel doenster ook. Daar het paar de hele verdieping, die niet minder dan zeven kamers met neven- vertrekken bevatte, alleen be woonde en slechts één dienst bode had die natuurlijk ook lid van de organisatie was wist eigenlijk niemand iets van het doen en laten van het twee tal af. De meisjes, die ze daar herbergden, gaven ze uit voor nichtjes of logeetjes; doch meestal wisten de sluwe misda digers hun slachtoffers wel zo binnen te smokkelen en weer weg te voeren, dat niemand er iets van merkte. Cissy kwam ..logeren" en ..me vrouw Müller" had te kennen gegeven, dat ze haar tot kunst schilderes wilde laten opleiden. Ze liet het jonge meisje beloven dat ze nooit alleen het huis zou verlaten en Cissy gaf er -haar woord op. te meer omdat ze bijna bang geworden was voor de mensen en zich maar het vei ligst voelde tussen de vier mu ren, bij haar tekenwerk, waar toe „mevrouw Müller" alias Friederike Standike haar tel kens weer aanspoorde. Ze ver trouwde de vrouw, die haar uit die vreselijke situatie .gered" had, volkomen en zij zou ieder, die iets kwaads van haar ver telde. een leugenaar genoemd hebben. Zo stonden de zaken, toen Friederike Standike de kamer van het jonge meisje binnen kwam. Cissy stond aanstonds op en begroette haar blii en harte lijk. Kijk eens, mevrouw wat ik gedaan heb". En ze toonde een landschap, dat ze van een schilderij had na getekend. Friederike Standike bewonderde de tekening schijn baar in alle oprechtheid. „Prachtig, kindie. Uit jou zal werkelijk iets groots groeien Onthoud, wat ik ie zeg. Ik zal ie in de leer doen bij een meester, waar je trots op kunt zijn. (Wordt vervolgd) i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5