De verlaging van de melkprijs is psychologisch onjuist Bij emigratie komt meer te pas dan materiële zorg alleen Communistische stuiptrekkingen in Finsterwolder nemeenteraad HOOGENBOSCH Kwestie i EN61 ENGELI Jaarverslag Raad van Arbeid Nuttige gei Herenmo r Haagse Brief Steun aan de tuinbouw in nieuwe vormen gewenst Mgr. Huibers richt schrijven tot Katholieke Emigratiestichting Raadsleden misbruiken hun recht van onschendbaarheid Burgemeester Tuin bleef de kalmte zelf Goede boeken goedkoop Botsing goederen treinen nabij Olst Brits schip in nood 113.598 rentekaarten AL in het midd als gevolg v Ziet o u Herencon Een Een t Een p Een re Een h< kijken is al t k, PAGINA 4 VRIjDAG 1 DECEMBER 1950 (Van onze parlementaire redecteur) Wat de grote lijnen betreft, kwamen er bij de Kamerdiscussies over de Landbouwbegroting weinig nieuwe gezichtspunten naar voren. Bij zijn optreden wekte minister Mansholt nogal eens de indruk, dat in zijr persoon de socialist bewuster leefde dan de minister. De tijd van de schaarste-economiegaf daar wellicht ook aanleiding toe. In de loop der jaren is hierin echter ver andering gekomen. Thans domineert de bewindsman, zijn poli tieke overtuiging is geen beletsel om hem in brede kring ver trouwen te schenken. Algemeen wordt hij gewaardeerd als een minister van Landbouw, die het vak zowel figuurlijk als letterlijk in zijn vingers heeft. Dit vertrouwen geldt in het bijzonder de landbouwpolitiek, die in '48 werd ingeluid. In den beginne was er in de agrarische sector nog wel enige aarzeling. Evenals uit andere delen van 't bedrijfsleven had ook daar de roep om vrijheid geklonken. Toen deze geboden werd, bleek echter duidelijk, dat de landbouw toch wel heel sterk met een bescher ming van overheidswege ver trouwd was geraakt. Maar die Overheid trok zich dan ook niet geheel terug. Wel ging zij zich niet meer met elk product af zonderlijk bemoeien, het geheel bleef zij echter leiden door de prijs van enkele basisproducten in de hand te houden. Het vorig jaar is erkend dat deze politiek in grote lijnen is geslaagd ev deze erkenning is dit jaar herhaald. Ook is her haald de toevoeging, dat de mi nister de wind mee heeft gehad, de oogst was goed, de export be vredigend, maar het wil ons voor komen, dat bij een dergelijke be oordeling toch ook niet van ab normale maar van normale toe standen moet worden uitgegaan. Steun in nieuwe vormen. Met het voorgaande wil intus sen geenszins gezegd zijn, dat er geen punten waren, die aanlei ding gaven tot vragen en tot cri- tiek. Het mag dan een goed jaar zijn geweest, voor de tuinbouw was de overvloed geen voordeel. In totaal is 26 millioen kg door gedraaid en vele koude grond- tuinders zijn hierdoor in moei lijkheden geraakt. Het verzoek om steun aan het product, dat de heer v. d. Heuvel van de A.R.- fractie in dit verband deed, ligt ogenschijnlijk wellicht het meest voor de hand. Toch mogen wij ons niet ver helen, dat een dergelijk verzoek in feite teruggrijpt op een poli tiek, die in '48 werd losgelaten en die de land- en tuinbouw ver trouwd maakte met de gedachte, dat men in kwade dagen zonder meer tegen de Overheid kon aan leunen. De heer v. d. Ploeg, die dit jaar voor de KVP-fractie de tuinbouwaangelegenheden be handelde, pleitte eveneens voor steun, maar de manier waarop liet hij over aan de besprekingen die op het ogenblik tussen de Overheid en het georganiseerd bedrijfsleven worden gevoerd. Het wil ons voorkomen, dat het verzoek in deze vorm heel wat beter gesteld werd. De eigen ver antwoordelijkheid. die aan boer en tuinder in het kader van de nieuwe nolitiek werd teruggege ven. moet ook in kwade dagen tot uitdrukking komen. Dit wil zeker niet zeggen, dat hii geen aanspraak zou mogen maken op huln van de Overheid, het wil echter wel zeggen, dat hii door middel van ziin organisaties eerst zelf moet zoeken naar de vorm, waarin deze huln verleend zou moeten worden en wel zo. dat deze blijvend resultaat afwerpt. In deze geest bedoelt de mi nister het ook. Een steun aan het product wees hij af, omdat dit een ongewenste toestand zou be stendigen. De wezenlijke moei lijkheid is, dat de tuinbouw blijk baar aan de grens van haar af zetmogelijkheden is gekomen. Op de eerste plaats is dus zeker een sterker optreden tegen clan destiene teelt nodig, maar daar naast zal niet ontkomen kunnen worden, aan enige beperking van het areaal en andere markt- ordenende maatregelen. Wanneer de Overheid zal willen meehel pen om de scnokken van deze overgang op te vangen, verleent zij een hulp, die van blijvende betekenis is. Omstreden prijs. De beslissing, waarbij de ga rantieprijs voor melk met een halve cent wordt verlaagd, deed vele agrarische afgevaardigden de vraag stellen, of dit nu de vrij heid was. die de minister voor stond: Wel vrijheid naar bene den, maar niet naar boven. De minister mocht daarop antwoor den, dat in de niet begeerde vrij heid naar beneden een bodem ligt van garantieprijzen. Wat de vrijheid naar boven be treft laten zich echter allerlei vergelijkingen maken. Ook het inkomen van de arbeider wordt Fiquren van jonge vrouwen, bewegingloos liggend tussen glasschêrven, vormden een huiveringwekkend toneel in een der straten van Philadel phia, nadat een heviqe storm over de stad was geraasd. Gelukkig bleken de „slacht- offersslechts étalagepoppen van een modehuis te zijn, die, toen de winkelruit bezweek, tegen de grond werden ge smeten. Spaanse sinaasappelen Gisteren werden te Rotterdam voor het eerst in dit seizoen, 100.000 kisten Spaanse sinaasap pelen geveild. Zaterdag zullen de sinaasappels in de winkels verkrijgbaar zijn. Omzetbelasting sigaren en sigaretten In het Staatsblad is gisteren afgekondigd de wet, houdende wijziging van de omzetbelasting met betrekking tot sigaren en sigaretten. Deze wet treed heden 1 December in werking. Verzending van zeepost Met de volgende zeeschepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan, tussen haak jes, achter de naam van 't schip vermeld: Indonesië: m.s. „Oranje" (5 December): Nieuw Guinea: m.s. „Borneo" (4 Januari); Ned. Antillen: m.s. „Hydra" (6 December); Suriname: s.s. „Cottica" (6 De cember). van overheidswege en om wille van het algemene welzijn in de hand gehouden. Verschil met de boer is echter, dat het loon van de arbeider steeds in nauwe sa menhang met prijsstijgingen e.d. wordt bezien. Wil men een vergelijking met het bedrijfsleven dan heeft daar tot voor kort een vrijwel onbe perkte vrijheid naar boven ge golden. Erkend moet worden dat er daarnaast ook het ongedekte risico naar beneden was. maar de vraag is gewettigd of hieruit ge wichtige nadelen zijn voortge vloeid. Treden deze op dan kan de Overheid toch ook in die sec toren niet geheel terzijde blijven. De afschaffing van de omzetbe lasting ten behoeve van de siga- renindustrie is hiervan een be wijs. Vergelijkingen als deze leiden tot de conclusie, dat de agrarische sector toch zeker enige spéling naar boven mag worden gegund. De grief is nu dat dit bij de be paling van een verlaagde garan tieprijs voor de melk niet is ge beurd. Stelt men dit voorop, dan verliest het verweer, dat de mi nister voerde, veel van zijn waar de. Dit verweer ging er immers slechts van uit, dat de veehouder er niet minder van zou worden en wel omdat de minister, in tegenstelling tot de berekeningen van het Landbouw Economisch Instituut, niet wilde aannemen, dat de bedrijfsuitkomsten slech ter zouden zijn. De minister kon er hierbij op wijzen, dat dit In stituut in de afgelopen jaren steeds te voorzichtig heeft ge raamd, waarbij dan overigens nog wel kan worden aangetekend dat minister Lieftinck nog on langs by de algemene beschou wingen heeft betoogd, dat voor zichtige hij sprak zelfs van conservatieve! ramingen de beste zijn. Maar zoals reeds gezegd. ons gaat het er niet on de eerste nlaats om. dat de veehouder er niet minder van zou worden, onze grief is vooral, dat hem on deze wiize de mogelijkheid wordt onthouden om er ern tikje beter van te worden. De agrarische sector gaat vooron bii de inspan ning om tot een verhoogde pro ductie te komen, dit ..belonen" met een verlaging van de melk- nriis is nsvcholn,»'«ch toch wel zeer onjuist. Terecht noemde de heer v. d. Weyden deze beslissing dan ook onrechtvaardig en onver antwoord. Indien de minister er in de grond van zijn boerenhart ook zo over denkt, zal hem de aan drang van de Kamer om tot een heropening van het overleg te komen, ongetwijfeld welkom zijn geweest. Er is nu de mogelijkheid om zijn collega van Financiën, die aan deze beslissing ongetwij feld debet zal zijn geweest, om dat hierdoor ettelijke millioenen uit het Landbouw-Egalisatiefonds worden bespaard, nogmaals onder vuur te nemen. Het standpunt van de Minister van Financiën laat zich in het licht van de aan gekondigde bezuinigingen zeer wel begrijpen, maar als men door te bezuinigen tegelijk de arbeids- lust afremt, is het middel erger dan de kwaal. (KNP). Mgr. J. P. Huibers heet zich in een schrijven gericht tot de Katholieke Emigratie Stichting te Den Haag. In dit schrijven merkt de bisschop van Haarlem op, dat het werk van de emigratie beslist onvolledig zou zijn, indien het zich zou beperken tot de verzorging van de stoffelijke be langen der emigranten. De Katholieke Emigratie Stichting moet haar activiteit verdiepen en verbreden, omdat de emi gratie-aangelegenheden van toekomstige Katholieke emigran ten vooral behartigd moeten .worden door de emigratie-bureaux der eigen Katholieke standsorganisaties. Mgr. Huibers zegt o.a.: „Het een onontkoombare noodzaak, dat vele Nederlanders in vreemde landen een nieuw bestaan trachten op te bou wen. Evenwel gaan Ons, als Herders 'van hun onsterfelijke zielen, bijzon der de geestelijke belangen ter har te. Het werk van de emigratie zou immers beslist onvolledig zijn, in dien het zich slechts uitstrekte tot de verzorging van hun stoffelijke belangen. Met instemming hebben Wij kennis genomen van de werk zaamheden op dit gebied, verricht door de Katholieke Centrale Emi gratie Stichting. Wij durven op de standsorganisatie een dringend beroep te doen, dat zij zich de nodige offers zullen getroos ten om hun eigen Katholieke Emi- gratie-Bureaux zo spoedig mogelijk en zo efficiënt mogelijk uit te bou wen. Naar katholieke landen. Om de geestelijke belangen van de Katholieke emigranten immers vei lig te stellen zal grote zorg aan hen besteed moeten worden. Het verdient de voorkeur, dat zij emigreren naar Katholieke landen of streken, waar de Katholieke Kerk voldoende is uitgebouwd en waar met name be hoorlijk voorzien is in kerken en ka tholieke scholen. Zou dit niet altijd mogelijk zijn. dan moet worden on derzocht of hun geestelijke verzor ging anderzins gewaarborgd zal wor den. Wij leggen er bijzonder de na- MODDER WIERINGERWERF. De aan houdende regenval heeft de omge ving van de Don Bosco-school, die in het noodgebouw op de Terp is ondergebracht, in een zodanige toe stand herschapen, dat, wil men de school naderen, het gebruik van baggerlaarzen noodzakelijk is. Meni ge scholier heeft dan ook de laatste dagen een buiteling op deze glib berige vlakte gemaakt, zeer tot on gerief van henzelf maar niet min der van zijn ouders. Het 81.000 ton metende passagiersschip van de Cunardlijn, de „Queen Mary", ligt voor de jaarlijkse revipe in het „King George V"-dok te Southampton, waar 1500 werklieden zich beijveren het schip geheel op te knappen. Een uit de lucht gemaakte joto van de Queen Mary" in het King George V- vand^regerinF^p^grondwet" 'Van een onzer verslaggevers) FINSTERWOLDE. De ware Nederlandse communist' heeft xich ontpopt in de zes sprekers, die gistermiddag tijdens de zoveelste raadsvergadering in Finsterwolde het woord hebben gevoerd. Het masker van beschaving en humaniteit hebben zij afgeworpen. In hun kinderlijke domheid hebben zij menin gen gelanceerd, waarvan zij de draagwijdte en de porté zelf niet snappen. Wat in die luttele uren gistermiddag de burge meester naar het hoofd werd geslingerd, kan slechts komen van een groep onopgevoede en a-sociale wezens, waarvoor in een beschaafde wereld géén plaats is. kei, waarin de regering gemach tigd wordt, de raad te ontbinden, wanneer een grote verwaarlozing der gemeentelijke huishouding geconstateerd wordt". „Dit", aldus spr., „is in Fin sterwolde stellig niet het geval. Het is onjuist van de regering om de raad van Finsterwolde te be tichten van verwaarlozing der gemeentelijke huishouding, wan neer door de communisten alle mogelijke aandacht wordt be-° steed aan het onderwijs en socia le zaken in deze gemeente". „Nooit", zo ging hij voort, „is de grondwet of gemeentewet door ons geschonden en daar komt bij, dat ook in het voorstel geen enkel bezwarend feit werd aangetroffen". De heer Haaken gaf vervolgens een herhaling van het lesje, dat Paul de Groot op de jongste protestmeeting in Fin sterwolde heeft opgezegd en waarin hij fulmineerde tegen al les wat niet bij de C.P.N. is aan gesloten. „Men tracht", zo zeide de com munistische wethouder, „de eni ge vooruitstrevende gemeente- Reeds eerder hebben we ge waagd van het enorme geduld, dat een figuur als burgemeester H. Tuin Jr. aan de dag legt. En onze waardering stijgt voor' deze figuur, naarmate de regering blijft treuzelen met de aanstel ling van een regeringscommissa ris in Finsterwolde, die, evenals we dit reeds vóór de oorlog in het Groninger plaatsje Beerta za gen, het mes in deze rotte plek van onze samenleving zet. Sportveldvoorstel aangenomen In de vorige raadsvergadering heeft men het punt van de aanleg van sportvelden breedvoerig be sproken. Toen de burgemeester adviseerde, dit punt eerst voor nader advies aan te houden, wil den de communisten de vergade ring schorsen, waarop burge meester Tuin de raadszaal ver liet. Gisteren werd door de raad een voorstel aangenomen, dat het sportveld zal worden aange legd op het land van de heer Bontkes en niet op dat van de heer Waalkens, zoals de planolo gische dienst adviseerde. Het staat evenwel nog te be twijfelen, dat dit raadsbesluit door Ged. Staten wordt goedge keurd, omdat het tegen een des kundig advies indruist. De bestuursvoorzieningen in de gemeente Finsterwolde, waaraan men tijdens de vorige raadsver gadering niet toekwam, kon tij dens deze vergadering uit de doe ken worden gedaan. Het was te verwachten, dat de communisten urenlang zouden debatteren met de burgemeester over het voorstel van de rege ring, om de gemeenteraad van Finsterwolde te ontbinden en hiervoor in de plaats een rege ringscommissaris aan te stellen. En het was dan ook de com munistische wethouder H. Haa- ken, die met veel vuistgetrommel dok te Southampton. zo betoogde hij, „kent een arti- BOERDERIJ-BOUW WIERINGERMEER. In het ge bied ten westen van Middenmeer was het aantal herbouwde boerde rijen tot dusverre geringer dan in de overige delen van dit polderland. Het volgend jaar zal daarin zeer tot verblijding van de betrokken land bouwers verandering komen, daar op 19 December a.s. de herbouw van acht boerderijen, gelegen in dat gebied, zal worden aanbesteed. Het betreft 5 boerderijen aan de Molen weg t.w. B. 62 P. N. Veldt; B. 69 D. R. Mansholt (Hoeve Thorum)B. 81 P. I. va'n Til; B. 85 J. H. Verbruggen; B. 73 J. v. d. Oord, en 3 boerderijen aan de Schagerweg. B. 88 Tj. Loots,; B. 94 Th. Oostenbrug; B. 98 J. Doornbos. Met uitzondering van de woning van boerderij B. 88 die reeds eerder herbouwd werd, zullen de pachters woningen eveneens worden opge bouwd. raad te beroven van zijn grond wettelijke rechten". Zijn motie Natuurlijk kwam ook nu wéér een communistische motie op ta fel, waarin de gemeenteraad pro testeert tegen de regeringsmaat regelen en de minister erop wijst, dat géén grondwettelijke bepa lingen zijn overtreden. In de motie wordt tevens gezegd, dat de bevolking van Finsterwolde bij de ontbinding van de gemeen teraad tot tweederangs burgers zullen degraderen. Met de bedoeling het goede Katholieke boek te brengen in 't Katholieke gezin, hebben vier Nederlandse Katholieke uitgeve rijen (Paul Brand, H. Nelissen, Het Spectrum, De Toorts) in sa menwerking met de Katholieke Vrouwenbeweging besloten een boekenreeks, „De Hofboekerij" uit te geven, waarvan het eerste deel, „Michaël" van Owen F. Dudley, inmiddel» is verschenen. Dit plan is vooral daarom ver heugend, omdat het initiatief daartoe voor de eerste maal Ka tholieke uitgevers tot een geza menlijke (utgave van boeken heeft bijeengebracht, waardoor 't Katholieke gezin in staat wordt gesteld een h,uisbibliotheek Van goede boeken aan te leggen te gen een naar verhouding geringe prijs. De Katholieke Vrouwenbewe ging, die reeds geruime tijd de behoefte had gevoeld aan goede Katholieke gezinslectuur, zal op alle mogelijke wijzen dit initia tief steunen en is bij de plannen daartoe ook nauw betrokken ge weest. De eerste serie bestaat uit zeven delen, behalve Michael een bundel verhalen, die De Om nibus naar het geluk heet, Ge jaagd door de nacht van F. L. Green, De Sterke Vrouw van Sheila Kaye Smith, De Gekke Dokter, een roman uit de pol der, Het Schroefje en Ik, een re portage-boek van J. W. Hofwijk en behalve dit onderhoudende en leerzame boek nog Zwerftochten door het Rijk der Muziek van Dr Helene Nolthenius. ENGELSE STRAALJAGER MAAKTE NOODLANDING Gistermiddag heeft een Glos ter „Meteor" straaljager van de Royal Air Force een noodlan ding gemaakt even buiten de kom van het dorp Linne in Limburg. De „Meteor" had vermoede lijk brandstofgebrek. De pilpot liet het toestel een keurige buiklanding maken; het vlieg tuig werd niet noemenswaard beschadigd. Het vliegtuig zal vermoedelijk gedemonteerd moeten worden, omdat het van het land, waar het landde, niet kan opstijgen. druk op, dat de Katholieke Emigra- tie-Bureaux van onze Katholieke Standsorganisaties zich zeer zullen beijveren voor de goede en juiste voorbereiding van hen, die willen emigreren. De samenstelling van op de geloofspractijk der emigranten afgestemde godsdienstboeken, jui chen wij toe als een kostbaar hulp middel. Wij geven gaarne de verzekering, dat het werk van de Emigratiestich ting tevens een werk van zielzorg zich gesteund mag weten door Onze bijzondere belangstelling. Wij bidden God, dat Hü al diegenen, die zich zo beijveren voor de emigratie van onze Katholieken Zijn meest rijke en onmisbare Zegen geven moge." KAREL LOTSY UIT ZIEKEN HUIS Karei Lotsy heeft Donderdag het Diaconessenhuis te Haarlem, alwaar hij geopereerd is, mogen verlaten. Het zal evenwel nog geruime tijd duren, vooraleer de heer Lotsy zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten en daarom zal hij eerst nog elders een rust kuur ondergaan. Hedenmorgen om plm. 8 uur zijn te Olst op de spoorlijn Zwol- le-Deventer twee goederentrei nen op elkaar gelopen. De materiële schade is zeer groot. De spoorlijn is versperd. Voorzover men kan nagaan zou den zich geen persoonlijke onge lukken hebben voorgedaan. Het ongeluk is gebeurd ter hoogte van de overweg nabij het' sta tion Olst in de Binnenweg van Olst naar Diepenveen. Trekking Loterij Noordhollandse Bond „Het Wit-Gele Kruis" Ten overstaan van notaris Ver kade had op 29 November j.l. in Paviljoen „Kinheim" te Alkmaar de trekking plaats van de derde jaarlijkse grote loterij van de Noord-Hollandse Bond Het Wit- Gele Kruis. De hoofdprijs ter waarde van f 5000 viel op lot no. 8531. Een prijs ter waarde van f 700 op lot nó. 6623; een. prijs t.w.v. f 300,op lot no. 5082. Een ra diotoestel viel op lot no. 2123; een rijwiel op de no.'s 24460 en op 25466, een stofzuiger op no. 7295. Er werden voorts wollen dekens en nog een 120-tal ande re prijzen verloot. Trekkingslijsten zijn gratis verkrijgbaar bij het Bureau van bovengenoemde Bond, Laat 208 te Alkmaar. NOORWECEN EN DE INTERNATIONALE VERWIKKELINGEN De commissie voor Buiten landse Zaken van het Noorse parlement (Storting) en de ministers van Buitenlandse Za ken en Defensie, Lange en Gun- dersen, hebben een bespreking gevoerd over „de ernstige inter nationale toestand en de vraag of een besluit genomen moet worden om al of niet speciale noodmaatregelen te treffen". (Advertentie) 9 ALKMAAR langestr 20-22 magdalenenstr 11 Het Engelse s.s. „Guidesman" is Vrijdagochtend om half zes bij Canvey-eiland gestrand, 't Schip zond noodseinen uit. DIRECTEUR A. M. JANSEN benoemd tol- Geheim Kamerheer Het heeft Z.H. de Paus behaagd de Zeereerwaarde Heer A. M. Jansen, directeur van de Katholieke Actie in het Aartsbisdom, te benoemen tot Zijn Geheim Kamérheer. Mgr. Jansen is adviseur van de Nationale Katholieke Gezinszorg, hoofdredacteur van Actio Catholica en geniet grote bekendheid in den lande door zijn conferenties en in leidingen over het Sacrament des Huwelijks, zijn ijveren om de paro chies weer te maken tot een levende gemeenschap en door zijn uitstekend werkje over „De practijk der Voor lichting". (ADVERTENTIE) ALKMAAR: Payglop 5 DEN HELDER: Alleen Keizerstraat 120 HOORN: Grote Noord 122 Wij ontvingen van de Raad van Arbeid het jaarverslag over 1949, dat behalve algemene me dedelingen omtrent de uitvoe ring der Sociale Verzekerings wetten een gedetailleerd en zeer uitvoerig overzicht geeft van de werkzaamheden en resultaten over 1949. Voor buitenstaanders is het dikwijls moeilijk om zich een voorstelling te maken van de omvang van een bepaalde instel ling of bedrijf. Cijfers echter spreken en geven een beeld van de administratie. Wanneer men de 43 staten, welke het verslag completeren, heeft doorgenomen krijgt men een indruk van de vele werkzaamheden, waarmede de Raad van Arbeid is belast en kan men begrijpen, dat 'n goed functionerend administratief ap paraat nodig is om de correcte uitvoering der thans wel zeer uitgebreide sociale maatregelen te waarborgen. Het verslag is te omvangrijk om ook maar een deel ervan te publiceren. Wij willen daarom volstaan met slechts enkele cij fers, waarvan wij veronderstel len, dat deze onze lezers zullen interesseren. Het aantal over 1949 uitge reikte rentekaarten steeg met ruim 5000 en bedroeg 113598. Er kwamen 575 aanvragen om invaliditeitsrente binnen, waar door het aantal invalidiieitsren- ten steeg tot 2913 met een jaar lijkse uitkering van f 415.929,66 Voor de ouderdomsrente zijn deze cijfers resp.: 589; 5514 en f 958.646,96. Weduwenrente: 341, 2858 en f 392.138,76. Wezenrente 182; 1396 en f 140.654,62. Aan de nagelaten betrekkingen van 291 personen, die een vrij willige ouderdomsverzekering hadden gesloten, werd als uit kering bij overlijden uitbetaald een bedrag van f 28.876,35. Aan premie-restitutie werd uitbetaald f 11.804,90. (Dit be treft degenen, die een vrijwilli ge verzekering hadden afgeslo ten met de bepaling dat bij overlijden vóór de pensioenge rechtigde leeftijd de betaalde premie zou worden terugbe taald.) Aan ziekengeld werd gemid deld per week betaald f14.635,31 aan kraamgeld, (bevallingsuit kering) in totaal f 56.980. Het aantal lopende uitkerin gen ingevolge de noodwet-Drees bedroeg 14123 met een totaal bedrag van f 6.458,668, Tenslotte vermelden wii nog, dat het aantal ongevalsaangif ten bedroeg 13689; voor 11954 kinderen kinderbijslag werd be rekend en door de ambtenaren van de buitendienst 62123 on derzoeken moesten worden in gesteld. Met al deze cijfers voor ogen is het ons duidelijk, dat het kan toorgebouw van de Raad van Arbeid, dit jaar vergroot moest worden. Dezer dagen hield noemde vereniging vergadering in het Gu te Alkmaar. Na de pa woord aan de heer voorzitter van de RK tie. Het onderwerp kwestie rondom 't V( volgt een kort resumé zeer interessante rede. Als de kinderen school doorlopen hebb de ouders zich de vr moet ik met mijn kind statistieken wijzen meeste ouders 'n MUL delbare school kiezen, statistieken wijzen oo 'r. groot percentage ve deren die studie niet gen. De conclussie lig hand. Alleen die kind ten doorstuderen die lust en capaciteiten ben. Dat bespaart het wat millioenen en kinderen veel narigh wat dan, nu de lei verlengd tot vijftien moeten die kinderen gemeen vormend onde Hiervoor is dus nodi liteit van het onderwij opvoeding. Alle vermo ten ontwikkeld en g worden. Anders ge moeten werken aan di van hoofd, hart en 1 aan de vorming van ee ze drie alleen. Wii r kinderen een stuk schouwing meegeven, principieel onderwijs, dus katholiek onderwi le streken van ons lan leen het VGLO of klas dit geven. Ook a Ambachtsschool algen mend onderwijs geven ja dan zeker is princ LO gewenst. Het a£ ambachtsscholen is imi klein. Deze kwestie is nent belang. Er worde St. Nicolaasact van de Middens! LIMMEN. De ge winkeliers van Limmen b St. Nicolaas-actie geoi waaraan een verloting is met als hoofdprijs een i herenrijwiel, en een groot dere mooie prijzen, well heer Pijnappel aan de Ke etaleerd zijn. Bij aankoop gulden wordt een bon Deze bonnen kunnen uite 6 Dec. ingeleverd worden Boer, P. Komen, P. Lute, E. Kooij, Jb. v. Weenen e Sassen. De verloting vindt plaa West-Friesland Zaterdag avonds 8 uur met medew< de komieken „Flip en Fla Door Uw St. Nicolaas-i eigen plaats te doen, „zal beslist slagen. DIT IS VOOR UW OVERH Schitter ZUIVER LEDERE) Eeng Wij hebl In divers Prima k' In prijze Reeds v Verder Trench c Egyptiscl In prijzei Brengt U eens 'n bi zaak aan de Payg] i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4