Nieuw Chinese infanterie en marcheren op naar Generaal Mac Arthur betreurt zijn beperktheid van handelen ILSE KOCH: 46 moorden 't Probleem NieuwGuinea Roofoverval te Amsterdam Koude lucht passeert De gruwelen in Buchenwald Druk contact te verwachten tussen de staatslieden Toestand in Korea ernstig maar niet hopeloos E&mfS VOOR ALKMAARHOORN0€N HELDER, SCHAGEN Flankaanval Afsnijd mg dreigt in 't Oosten Bertha Hertogh aan ouders toegewezen Pleven kreeg vertrouwensvotum Russen houden zich achteraf Prinses Wifbeirmna in de Jordaan Korea-detachement kwam te Poesan aan Geen doodstraffen in proces-Praag Sovjet-Unie bezit „de bom" Krachtsverhouding U.S.A.-U.S.S.R. Scheepsberichten I Abonnementsprijs f4.65 per kwartaal, f4,35 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.ra., minimum f 2:50r; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. famiiieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Mederi. Credietbank Noordhollands Dagblad I Buiten God is 'i nergens veilig. (Vondel) a Zaterdag 2 December 1950 46e Jaargang No. 12033 Kantoren: HOORN. Dracrfsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) Ter Ronde Tafelconferentie werd overeengekomen, dat het vraagstuk van de status van Nieuw Guinea binnen het jaar opnieuw door Indonesië en Ne derland zou worden besproken. Met dit doel zetten de vertegen woordigers van beide landen zich nu volgende week aan de confe rentietafel. Een jaar geleden kon er nog de hoop zijn, dat dit vraagstuk zich onderwijl als het ware zelf zou oplossen. De nieu we samenwerking Het vele mo gelijkheden open. Die hoop is echter niet in vervulling gegaan. De samenwerking ging een moei lijke gang door de daden van de affaire-Westerling, de gebeurte nissen in Makassar, de ondergang van de federale structuur en de strijd op Ambon. De kwestie Nieuw Guinea was hierbij eerder aanleiding tot verscherping van de tegenstellingen dan tot toena dering. Dit temeer omdat zij aan Indonesische zijde tot een leuze werd gemaakt, waarin het natio nalistische streven andermaal 'n uitlaat kon vinden. Het is goed om er nogmaals op te wijzen, dat men desondanks aan Nederlandse zijde een grote mate van zelfbeheersing aan de dag is blijven leggen. Toen ech ter ook Australië zich in het ge schil mengde, ging echter het ge vaar dreigen, dat dit zwijgen verkeerd zou worden uitgelegd. Zo kwam er tenslotte de duide lijke uitspraak van de Nederland se regering, dat Nieuw Guinea, ook na het einde van dit jaar, Nederlands zou moeten blijven. Tegen de achtergrond van deze kort samengevatte voorgeschie denis kan ons het uitermate moeilijke karakter van de aan staande conferentie bezwaarlijk ontgaan. Beide partijen hebben zich reeds van te voren vastge legd en de speling waarbinnen een oplossing zou moeten worden gevonden lijkt dus ogenschijnlijk wel zeer gering. Daarnaast dringt zich nog weer eens het besef op, dat ook het probleem zelf uiter mate moeilijk is. Aan Indonesische zijde is er het verlangen om ook het Nederland se deel van dit op een na grootste eiland ter wereld aan de Indone sische staat toe te voegen. De ar gumenten mogen zwak zijn, de begeerte i& integenzeglijk vlees en bloed van het nationalistische streven geworden en de gevolgen die het niet in vervulling gaan van deze wens op de binnen landse politieke verhoudingen kan hebben, laten zich misschien wel raden, maar zeker niet vol ledig overzien. De communistisch georiënteerde krachten zullen er ongetwijfeld gebruik van pogen te maken om hun greep op het Indonesische volk te versterken. Voor Nederland is t probleem niet minder moeilijk. De samen werking met Indonesië blijft een groot goed. De samenwerking gaat ongetwijfeld een zeer moei lijke periode tegemoet, indien de a.s. conferentie niet een voor bei de partijen bevredigende uit komst zou krijgen. Tegenover de wens van het Nederlandse volk om Nieuw Guinea te behouden, staat het beroep van de Neder landse ondernemerswereld in In donesia om aan het belang van een blijvende samenwerking de voorrang te geven. Los van deze vragen voor het heden, doemen ook vragen op voor wat de toekomst betreft. Een tot zelfbestuur uitgroeiend Nieuw Guinea zal zich ongetwij feld verwant gaan voelen aan 'n nieuwe wordende wereld op het Zuidelijke Halfrond, die met Au stralië wordt aangeduid. Is het mogelijk dat Nederland met Au stralië in deze wereld een rol blijft spelen, zonder dat zijn Uniebanden met die andere wor dende wereld van het aangren zende Indonesië losser worden? Wat de toekomst betreft geldt ook de vraag of Nederland er inderdaad in kan slagen om Nieuw Guinea tot ontwikkeling te brengen. Dat zulks grote of fers zal vergen met een nog zeer onzekere uitkomst dient ons minstens even helder voor ogen te staan. Op de internationale aspecten van het vraagstuk Nieuw Guinea is reeds meermalen gewezen. Een Amerikaans blad heeft er nog onlangs aan herinnerd dat de ba sis Hollandia van onschatbare waarde is geweest bij het verdrij ven van de Japanners uit de Zui delijke Pacific. Australië heeft uit defensieoogpunt evenveel belang bii Nieuw Guinea als Nederland bii de Scheldemond. De uitkomst van de conferen tie laat zich onder deze omstan digheden onmogeliik voorspellen. Ook na alle moeilijkheden van t afgelopen jaar doet deze confe- AMERIKAANSE SOLDATEN TREKKEN TERUG IN NOORD-KOREA Soldaten van de 24ste Amerikaanse divisie trek ken bij Tsjongjoe voor de zware aanvallen van ie Noord-Koreanen terug (ANP/Radio-Telefoto) Chinese communistische troepen en pantserwagens zouden Zaterdagochtend vroeg naar het zuiden over de rivier de Tsjong- tsjon stromen en de ver dedigingslinie van het achtste leger ten noor den van Pjongjang nade ren. Kort na middernacht schudde Pjongjang, dat Vrijdag reeds gebombar deerd was, door zware explosies, die naar men gelooft veroorzaakt werden door bommen uit communistische vliegtuigen. De troepen der V.N. in de stad. werden gealar meerd met het oog op een eventuele luchtlandingsactie van de communisten. Bijna het gehele gebied ten oosten en noord oosten van Pjongjang lag open voor de communisten en biedt hun de gelegenheid om een nieuwe flankaanval tegen het achtste leger uit te voeren, dat is samengetrokken langs een linie van 64 km breedte in het westelijk deel van het schier eiland. Overigens hield de tijdelijke stilte aan het noordwestelijk front Vrijdag aan. De verbonden troe pen consolideerden een nieuwe verdedigingslinie in een boog op 50 km afstand van Pjongjang, terwijl de communisten zich her groepeerden voor nieuwe aan vallen. Alleen aan de oostzijde van het schiereiland werden zware gevechten geleverd. Aanzienlijke noordelijke strijdmachten tracht ten naar de kust door de stoten, 65-JARIGE MET *N BIJL DEERLIJK GEWOND Vrijdagavond heeft een tot nog toe onbekende man een poging gedaan een eigenaar van een koffiehuis aan de Cruquiusweg te Amsterdam te beroven. De man heeft de 65-jarige eigenaar van de zaak met een bijl deer lijk verwond, maar heeft zeer waarschijnlijk niets geroofd. Het slachtoffer is door de G.G.D. naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd. De politie van het bureau Kattenburger gracht stelt een onderzoek in. rentie zich nog als de vuurproef voor de nieuwe samenwerking aan ons voor. Moge de uitkomst beide landen bevredigen. (Van onze weerkundige medewerker) Zij, die gehoopt hadden dat December zijn intrede zou doen met beter weer, zijn bedrogen uitgekomen. Blijkbaar wïHe deze maand niet bij November achter blijven en zo werden we gis teren dan ook weer vergast op stormachtige wind vergezeld van een striemende regen. Windstoten van meer dan 90 km per urn- werden o.a. te Schiphol waargenomen. Gisteravond kwam het koufront door, dat vanuit Engeland over ons land trok, hetgeen de wind deed ruimen en de temperatuur dalen. Daar de nu aangevoerde lucht erg onstabiel is, moeten we er op rekenen, dat naast regen- tevens sneeuw- en hagelbuien zullen voor komen. Vanaf de Schotse westkust nadert helaas reeds weer een nieuwe storing, zodat vandaag de wind weer tot storm zal aanwakkeren. Hoewel er nu koude lucht over ons land stroomt, wil dit nog met zeggen, dat dit reeds een vorstperiode betekent. Wel bestaat des nachts kans dat het kwik tot beneden het nul punt daalt. Of er al of niet spoedig een echte vorstperiode aanbreekt, hangt af van het gedrag van een machtig hogedrak- gebied boven Groenland. Trekt dit naar Scandinavië, dan is de kans groot dat we spoedig in de vorst zitten. Voorlopig echter is het gedrag van (fit „hoog" nog zeer onzeker. teneinde de verbonden troepen in het noordoosten af te snijden. Amerikanen uitgebroken De tweede Amerikaanse divi sie, die Donderdag ten noorden van Oentsjon door de Chinezen was omsingeld, is volgens front- berichten Vrijdag er in geslaagd zich weer bij de hoofdmacht van het achtste Amerikaanse leger te voegen. Terwijl de grootste druk van het Chinese offensief nog in het westen ligt, rukken de Chinezen snel op naar de oostkust om te pogen de verspreide verbonden strijdkrachten in het noordoosten af te snijden. Aan het oostelijke front her vatte de Zuid-Koréaanse kapitool- divisie haar opmars naar het noorden langs de oostkust en bereikte een punt op 30 km ten noorden van Tsjongdjin en slechts 60 km van de Siberische grens. HUWELIJK ONCELDIG SINGAPORE. 2 Dec. (Reuter) Het Hooggerechtshof te Singa pore heelt Zaterdag bepaald dat Bertha Hertogh onder de hoede van haar ouders komt. Het Hof bepaalde, dat het hu welijk ongeldig is. Meer dan honderd man politie was op he.t moment van de uit spraak binnen en huiten het gerechtsgebouw aanwezig. Twee overvalwagens stonden buiten geparkeerd. De publieke tribune was ge heel bezet. De rechter weigerde te vol doen aan een verzoek om zijn beslissing op te schorten. Hij beval wel, dat het kind binnen de jurisdictie van het Hof blijft, tot een beroep tegen deze wei gering door het Hof van Appèl kan worden gehoord. De Franse premier, René Plé- ven, heeft Vrijdagavond het ver trouwen van de Nationale Ver gadering gekregen. De openbare aanklager in het nieuwe proces tegen Ilse Koch, de weduwe van een voormalige kampcommandant van Buchen wald, verklaarde Vrijdag, dat hij een getuige zou oproepen, die zou verklaren, dat Ilse Koch een gevangene, van wie zij zich wilde ontdoen, vergiftigde. De gevan gene stierf echter niet, doch werd blind. Een andere getuige, een Jood, die in het kamp gevangen had gezeten, verklaarde, dat Ilse Koch herhaaldelijk mishandelingen ga desloeg en zelfs haar man over haalde om gevangenen te mis handelen. Ilse Koch ontkende dit, waar bij zij aan de rechter de opmer king ontlokte, dat zij haar zaak weinig goed deed door iedere verklaring van getuigen domweg te ontkennen. Aan Ilse Koch zijn 46 moor den en medeplichitgheid aan 135 andere moorden ten laste gelegd. De verdediging staat op het standpunt, dat Ilse Koch niet ver oordeeld kan worden, omdat zij reeds eerder veroordeeld is. Het Openbaar Ministerie is daaren tegen van mening, dat zij tevo ren alleen veroordeeld is wegens misdaden tegen geallieerde on derdanen en thans nog behoort te worden berecht wegens mis daden tegen Duitsers. Ilse Koch staat thans voor een Duits ge rechtshof terecht. De voormalige SS-generaal Prins Josias zu Waldeck, die na Koch commandant van het con centratiekamp Buchenwald is ge weest en die een gevangenisstraf van 20 jaar had gekregen, is Vrijdag door de Amerikaanse autoriteiten vrijgelaten. Zijn ondergeschikte Dietzsch, die een straf van 15 jaar uitzat, kreeg eveneens gratie. DE EISEN VAN DE CHINESE COMMUNISTEN De vertegenwoordigers der Chinese communistische regering hebben nog niet al hun kaarten te Lake Success uitgespeeld. Van Sovjet-Russische zijde werd Vrij dag aldaar vernomen, dat de drie voornaamste eisen van Peking zijn: 1. Formosa moet onder hun bestuur worden gesteld. 2. Een „redelijke" politieke re geling in Korea. 3. Een zetel in de Verenigde Naties voor de Chinese commu nistische vertegenwoordigers. De Engelse minister-president Attlee heeft zijn ministers der strijdkrachten en adviseurs bij eengeroepen voor een bespreking ter voorbereiding van zijn be zoek aan Washington. Tevoren had hij een onderhoud met minister Bevin en artdere leden van het kabinet voor een serie dringende besprekingen over hetgeen hij met Truman zal be handelen. Attlee had Vrijdag een lang telefoongesprek met de leider van de oppositie Winston Chur chill. Attlee's bespreking met presi dent Truman zal waarschijnlijk het gehele terrein der Engels Amerikaanse betrekkingen eh de wereldpolitiek tot onderwerp hebben. Een woordvoerder van het Franse deDartement van Buiten landse Zaken heeft Vrijdag avond verklaard, dat minister president Pleven „zeer waar schijnlijk" naar Washington zal gaan. Pleven en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schu- man zullen heden een bezoek brengen aan de Britse premier Atlee, voordat deze te Washing ton een bespreking met Truman zal voeren. Generaal Mc Arthur heeft Vrijdag verklaard, dat de militaire toestand in Korea ernstig en critiek is, doch niet hopeloos. „Een reusachtige handicap zonder precedent in militaire ope raties" noemde Mc Arthur de beperkingen, die aan de ver bonden troepen zijn opgelegd wat betreft een volledige achter volging van de Chinezen en luchtaanvallen op hun bases in Mandsjoerije. verklaard, dat de toestand in Korea „niet zo wanhopig is dat een wanhoopsdaad nodig is". De Chinese verliezen in de af gelopen dagen waren zwaar ge weest. Er waren thans al 200.000 Chinezen in Korea en er stonden er in Mandsjoerije nog ongeveer Mc Arthur verklaarde, dat zijn offensief „het enige was, dat de situatie hem toeliet te doen". Als hij tot de lente had gewacht, „zouden de Chinezen op het eer ste geschikte ogenblik een ver nietigende aanval hebben gelan ceerd. Generaal Mc Arthur zeide dat er geen tekenen waren, dat Rus sische divisies aan de Siberische grens vTorden samengetrokken. Mc Arthur verklaarde, dat al zijn operaties tevoren aan Was hington werden gerapporteerd en door Washington werden goed gekeurd. Geen wanhoopsdaad Het hoofd van de geheime dienst van Mc Arthur, generaal- majoor Charles Wiüoughby, heeft Geheel onverwacht voor de kinderen in het „Koning Wil lemshuis" in de Amsterdamse Jordaan, bracht Prinses Wilhel- mina gisterenavond een bezoek aan dit in de Egelantiersstraat gevestigde jeugdhuis. hi dezelfde ongedwongen sfeer waarin de Prinses zich met de kinderen onderhield, luisterde zü even later naar de Sinter klaasliedjes en vooral naar de kerstliederen, die de Jordaanse je»gd Eet horen. 650.000 klaar. Over de aankomst van het troepentransportschip „Zuider kruis" in de haven van Poesan op 23 November j.l. verneemt de legervoorlichtingsdienst, dat het Nederlandse detachement Verenigde Naties ontvangen werd door vertegenwoordigers van het achtste Amerikaanse leger. Deze ontvangst kreeg een hartelijk karakter door het op treden van een muziekcorps en door aanbieding van bloemen namens de bevolking van Zuid- Korea. Nadat aan het detache ment zijn bewapening en trans portmateriaal was overgedragen, vertrok het op 24 November naar Taegu. Het transport ge schiedde gedeeltelijk per spoor, gedeeltelijk per wegvervoer. Te Taegu zal het detachement zijn verdere uitrusting ontvangen en gelegenheid krijgen voor korte oefening. De stemming in het onderdeel is heel goed. wellicht mede door dat de weersomstandigheden on danks de koude zeer gunstig zijn. Generaal Mc Arthur kon hier tegen ongeveer 200.000 manschap pen stellen, waarbij inbegrepen de Zuid-Koreanen. Het hoofd van de geheime dienst geloofde, dat de Chinezen naar Pjongjang en dan verder naar het zuiden willen doorsto ten, maar mogelijk niet verder dan de 38ste breedtegraad, de oude demarcatielijn tussen noord en zuid. Zij zouden het daarna mogelijk aan de Noord-Koreaanse legers, die thans te Manpodjin aan de Jaloe opnieuw gegroe peerd worden, overlaten de strijd voort te zetten. De woordvoerder verklaarde, dat Plevens en Schumans reis naar Londen wordt ondernomen om het Franse standpunt uiteen te zetten en een volkomen ver standhouding tussen Engeland en Frankrijk te verzekeren. PRAAG2 Dec. (Reuter) De Staatsrechtbank te Praag heeft vandaag het schuldig uit gesproken over de negen R.K. geestelijken, die op beschuldi ging van hoogverraad en spion- nage zijn berecht. Het pxoces heeft vijf dagen geduurd. De opgelegde straffen zijn als volgt: Pater Jan Opasek, levenslang; dr. Stanislav Zela, suffragaan bisschop, 25 jaar; dr. Stanislav Jarolimek, abt van het klooster te Strahov, 20 jaar; dr. Otakar Svec, 20 jaar; dr. Josef Cihak, 10 jaar; dr. Jaroslav Kulac, 17 jaar; dr. Antonin Mandl, 25 jaar; Jan Boekal, 18 jaar; Pater Vac lav Mrtvy, 15 jaar. GEEN ILLUSIES Senator Owen Brewster (Re publikein) deed het Vrijdag tijdens een bijeenkomst van de Amerikaanse senaat voorkomen alsof de Sovjet-Unie mogelijk niet over de atoombom zou be schikken. Op deze suggestie werd door senator Brian Mona- hon voorzitter van de commis sie voor de atoomenergie van de senaat scherp gereageerd. Hij zeide: „De commissie voor de atoomenergie van Huis van Af gevaardigden en senaat beschik ken reeds ruim een jaar over bewijsmateriaal waaruit blijkt, dat zich op Sovjet-Russisch ge bied een door een atomisch wapen veroorzaakte ontploffing heeft voorgedaan.. De Sovjet- Unie vervaardigt thans ato- mische .wapens." -■Gisterochtend is in Utrecht een proef genomen met een ring, welke werd vervaardigd van een nieuwe goudlegering. Om de trekvastheid te demonstreren, heeft men op het Vreden- burg in tegenwoordigheid van een aantal deskundigen, een personenauto met een inzittende en het bevestigingsmecha niek met een totaal gewicht van 1100 kg aan een gouden ring van de nieuwe legering opgetakeld. Hoewel de ring slechts 5.4 gram weegt, is zij tijdens deze krachtproef niet bezweken. In het gebouw van de ambas sade van India te Katmandoe, de hoofdstad van Nepal, is de 3-jarige vorst van Nepal, Gyanendra Bir Bikram Sjah, tot koninq gekroond. De jeug dige koning, zittend op de troon na de kroning. Het Amerikaanse departement van Defensie heeft Vrijdag ver klaard dat de Amerikaanse in fanterie- en pantserdivisies on geveer anderhalf maal zo een grote vuurkracht hebben als haar Russische tegenhangers. Het Amerikaanse leger heeft thans vijftien divisies gemobili seerd. Amerikaanse divisies ziin gro ter dan de Sovjet-Russische. In fanteriedivisies in Amerika tel len 18.000 tot 20.000 man, ter wijl de Russische infanterie, naar men gelooft divisies van 10.000 tot 12.000 man heeft. De enige Amerikaanse pantser divisie, die te Fort Hood in Texas ligt, heeft thans een vol ledige sterkte van ongeveer 16.000 man, terwijl Sovjet-Rus sische pantserdivisies naar men gelooft, 10 a 12.000 man tellen. Tabinta, Djakarta-Amster dam, 30 November van Port Said. Empire Brent, Djakarta-Rot terdam, passeerde 1 Dec. Quessant In de nacht van Zaterdag 2 op Zondag 3 December voor Hoek van Holland. Ontscheping Zon dagmorgen negen uur te Rotterdam. Indrapoera, Djakarta-Rotter dam, 1 December van Port Said. Dorsetshire (rep.), Djakarta- Rotterdam, passeerde 30 November Dehlac eil. Langkoeas, Djakarta-Rotter dam, passeerde 30 Novem ber Perim. Somersetshire, 2.9 November van Djakarta naar Amster dam.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1