Boycot-actie bedreigt Indonesië De noodzaak van een Europees leger Sanering van de instellingen en aanpassing aan moderne tijd Burgerlijke verdediging en binnenlandse veiligheid Hoog water daags kopen /ET erichten Ministers en partijleiders willen aangezicht redden Soekarno was erg voorbarig Buitengewone Partijraad Zondagsevangelie HET CONGRES DER RELIGIEUZEN Sportradio en f ilm niet van de hand wijzen TWEEDE KAMER ZATHKOAC. 2 DECEMBER I ViO PAGINA 3 ten tie) WACHTING or het KNMI te van Zaterdag- lagavond. R WIND tvolkt met flinke plaatselijk enke- rnamelijk in de <angs de wadden- Ijk nog krachtige ge tot zwakke clijk uit Weste- In de nacht op ichtc vorst. Mor- geveer dezelfde Is vandaag. rtentie) KOOPUUR SMANN 10 uur HERTOCH TOEGEWEZEN van pag. 1) rtha vertelde, hoe lidde, barstte zij vroeg zij baboe ;t maleis: „Wat n". Mansoer Ada- terwi.il mevrouw doch bevend ter- e Egmonden" tN ZEE De e clubcompetitie- in de schaakver- ionden luiden: -J. Zijp 1—0; G. J. de Waal 01; an Don 10; K. oozing 01A. 'oort 10; H. de 10; J. van Don TRUM K.A.B, bondag 3 Dec. zal Limmen, haar ren. Om kwart de Hoogmis ter ie leden worden arbij wijding van indel. ag zal er een St. in voor de kin awerking met de en de L.T.B. kinderfeest zal in het Parochiê- aen. f acht zal er een nkomst zijn voor un dames, waar cabaretgezelschap in. rtentie iptijden warén idag: 10.19—10.29; 17.19—17.29; :TS JACKS" en heren, met d47.50 L Dec. Exportvei- 1653, prei 813, 4, knolsoep 219, tomaten 1849, 6.50, sla 2—13.50, gele kool 56.80; 1.30, groene kool 611, worteltjes —11, aardappelen I, peterselie 25, 22, appels 1548, :er 1232, Soldat -61, Doyenne du ui ven 72111. Dec. Spruitkool ie kool 0.050.08, I0.17, prei 0.08 0.070.22, an- i, druiven 0.66— 19—0.12. EK, 1 Dec. 2000 7.90—10.80; 4000 5.70—6.50; 3000 8.20—23.70. stek 00 kg bieten. A 10 kg uien, grof —5.90, driel. 8.50 90; 90000 stuks !0—44, B II f10— ;k f8—14. EL. 1 Dec. 2200 15—17; 60000 st. 5—42, B II 13— 11 8—10, stek 2— ten A 8.30—8.80, 00 kg rode kool ;g gele kool 3.80 groene kool 5— fitte kool f4; 250 18—34 2000 kg [ZEN, 2 Dec. ij vie 9,20—16,80; kool 4,70—5,10; e kool 49,50; 2 kool 4,204,40 2 Dec. 6000 9,10—22,60: 3000 [rove 77,90: 40Ó ;4; 1500 kg bieten groene Kool 5 a kool 4,505,70; 1 kool 510,40; :es witte 44,30; ooi doorgedraaid; :ool doorgedraaid. OUDE 2 Dec. 6.30—7,70; 13000 ,40—9,30: 1500 kg 0—5,70; 17000 kg :es witte 44,10; 4,60—4,70; 10000 -23,60. i onder deze actie lijden. Het eco nomische leven zou ontwricht, de welvaartspolitiek van de rege ring zou in grote mate benadeeld v/orden. Daarom gaan er thans van alle kanten stemmen op om de ge moederen te sussen. De Indone sische socialistische partij heeft meegedeeld, dat zij de toevoeging van Irian bij de Republik Indo nesia niet zal steunen als het enkel opzicht fout zijn. DJAKARTA. Terwijl Bung Tomo, de leider van de Partai Rakjat, en zijn naaste medewerkers te Semarang zitten uit te denken op welke wijze ze een algemene boycot tegen de Nederlandse producten en de Nederlandse ondernemingen in Indonesië kunnen voeren, omdat het met Nieuw Guinea voor de Indonesiërs niet helemaal naar wens verloopt, sloven momen teel de hoofdbestuurderen van de andere partijen zich uit om deze wilde golf toch nog te stuften. Het zou een ramp zijn voor Indonesië, zo verklaren deze en ons prestige zou een flinke deuk krijgen. Ogenschijnlijk wordt er in In donesië totaal geen actie gevoerd en toch lijkt het wel of de men sen, Indonesiërs en Nederlanders, allen hysterisch zijn geworden als er over Irian wordt gespro ken. Men speculeert op de ge durfde nitlating van president Soekarno van 17 Augustus: „Wij zijn niet van plan onze strijd voor Irian te staken en voor de zon op 1 Januari 1951 opgaat is het van ons". De verantwoorde lijke personen voor deze boycot actie komen echter niet te voor schijn. Het lijkt er op of anderen voor hen de kastanjes uit het vuur halen en Bung Tomo doet net of hij van niets weet en zit met de handen in de schoot. In Indonesische regeringskrin gen hoort men overigens een meer gematigd geluid. Reeds ver schillende malen werden de bla den er aan herinnerd, dat zij voorzichtig moesten zijn. Nadat eerst echter allerlei campagnes op touw waren gezet, kan het Indonesische volk nu niet begrij pen, dat de regering en in het bijzonder Roem en Natsir de zaak willen sussen. Een boycot zou voor Indonesië een nationale ramp zijn. Niet alleen de Neder landers, maar het gehele volk zou moest gaan ten koste van de vrijheid in het algemeen en van de uitvoering van de zelfstandig heid van Indonesië in het bijzon der. Het vraagstuk Irian, zo ver klaarde men in die kringen, is, doordat er te veel in het open baar over gepraat is, een moeilijk probleem geworden. Men moest de oplossing maar geheel aan de regering overlaten. Ook de democratische fractie en de Masjumi wensen thans met alle kracht een boycot-actie tegen te gaan. Ze zijn bevreesd, dat de besprekingen met Nederland dan helemaal vastlopen, bovendien zou de boycot Indonesië in de ogen van de internationale we reld naar beneden halen. Een te Djakarta verschijnend Chinees blad schreef in een hoofdartikel om de gemoederen wat te kal meren, dat bovendien de Neder landers in Indonesië niets lievër zien, dan dat Irian bij de Repu blik kwam, maar deze konden er toch niets aan doen, dat de Ne derlandse regering hier dwars tegen inging. Een boycot van deze mensen zou lijden onder allen brengen, die inzake Irian in geen Dr. Jos. de Boer Ridder in de Orde van de H. Gregorius (K.N.P.) Het heeft Z.H. de Paus behaagd Dr. Jos. P. Chr. de Boer, te benoemen tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. De Pauselijke Internun tius in Nederland, Mgr. Paolo Giobbe, heeft Dr. de Boer Don derdag op de internuntiatunr de ordetekenen overhandigd. Dr. de Boer geniet in het Ka tholieke verenigings- en organi satie-leven van Den Haag grote bekendheid, vooral door zijn werk voor de Bond van het Ge zin en voor de School voor Maat schappelijk Werk. Dr. Jos de Boer is tevens voorzitter van de Kring 's-Gravenhage der K.V.P. f*ET KERKELIJK HUWELIJK IN OOSTENRIJK In antwoord op een beroep van de Oostenrijkse minister van jus titie, dr. Tschadek, om de kwestie van het kerkelijk huwelijk niet tot een wrijvingspunt tussen Kerk en Staat te laten worden, heeft de coadjutor-aartsbisschop van Wenen, dr. Jachym, ver klaard, te hopen dat deze kwes tie tegelijk met die van het con cordaat door vriendschappelijke onderhandelingen zal kunnen worden geregeld. (Zoals reeds gemeld, heeft het R.K. kerkelijk gezag in Oosten rijk het van 1938 onder de nazi-bezetting daterend voor schrift ingetrokken waarbij, op grond van een overeenkomstige burgerlijke wetsregel, het de geestelijkheid verboden was een kerkelijke huwelijkssluiting te voltrekken voordat het paar voor de wet getrouwd was.) PRINSES WILHELMINA NAAR ZUID-AFRIKA? JOHANNESBURG 1 December (ANP) De afdeling Tzaneen (Noord-Transvaal) van de Her enigde Naitonale Partij in Zuid- Afrika heeft een motie aangeno men, waarin de minister-presi dent Dr. Malan, wordt verzocht prinses Wilhelmina der Neder landen als eregast uit te nodigen ter gelegenheid van de van Rie- beeck-feesten in 1952. „om aan Nederland te toon dat die unie nie hul gulhartige ontvangs van president Kruger vergeet het nie". De Canadese regering heeft wapenmateriaal voor de uit rusting van een gehele divisie aan het Nederlandse leger beschikbaar gesteld. Te Montreal werden de eerste stukken aan boord van het Nederlandse stoomschip „Johan Willem Friso" ingeladen. OP ZATERDAG 16 DECEMBER Op Zaterdag 16 December a.s. wordt in het Jaarbeursrestau rant te Utrcht een buitengewone Partijraadsvergadering gehou den. Het bestuur van de K.V.P. heeft voor de Partijraad een prae-advies samengesteld naar aanleiding van het op 8 Novem ber 1950 uitgebrachte rapport van de commissie, belast met de beoordeling van de op de Ka- derdagen te Weert geuite wen sen en suggesties. Dit prae-advies luidt als volgt: Het Partijbestuur van de Ka tholieke Volkspartij, gelezen het in de aanhef dezes vermelde rap port; overwegende, dat het wenselijk moet worden geacht in dit Ka der mede te betrekken het pro bleem van de noodzakelijke op voering van het partij-leven in de grote steden: geeft de Partijraad in overwe ging de aanstelling bij het Par tijbestuur van een functionaris, die tot taak heeft het Partijbe stuur en de Kringbesturen in de kringen Amsterdam. Den Haag en Rotterdam bij te staan bij hun pogingen om de afdelingen in die steden in omvang en acti viteit te doen toenemen. Overwegende voorts, dat deze werkzaamheden, mede uit bezui nigingsoverwegingen. waren te combineren met die van de .functionaris buitendienst", zo als deze zijn aangegeven onder punt IV van het meergenoemde rapport; geeft de Partijraad de combi natie der beide vermelde taken in overweging; Overwegende tenslotte, dat de Partijraad op financiële gronden de onmogelijkheid kan blijken om het geheel der voorstellen van de in de aanhef genoemde commissie zoals deze in het bo venstaande zijn aangevuld, te verwezenlijken, Adviseert de Partijraad in dit geval de volgende rangorde aan te houden bij zijn besluit om een gedeelte dezer voorstellen te doen verwezenlijken: a. de combinatie grote steden buitendienst (f 15.000. b. de activiteit op het gebied van de buitenlandse politiek (f15.000.extra); c. de pers-functionaris ten behoeve van de voorlichting en van de verruiming van „De Op mars" f 15.000. d. het jaarlijks Congres (f3.750.extra). „RECINA, RUITEN VROUW" Degenen, die Woensdag avond j.l. naar de nieuwsuit zending van Radio-München luisterden, hoorden tot hun grote verbazing de nieuws lezer midden in het buiten lands bulletin de woorden „Regina, Ruitenvrouw" roe pen, waarna de lezing van het nieuws werd voortgezet. Dit incident wordt in ver band gebracht met een ver klaring, die de Weense „ma giër" Fritz Strobl tezelfder tijd in een Weens cabaret zou hebben gedaan, namelijk dat hij langs telepatische weg terstond via Radio-München een meisjesnaam en een speelkaart, door het pnbliek op te geven, kon laten om roepen. Biljarten: KAMPIOENSCHAPPEN HOOFDKLASSE 47/2 De partijen, die Vrijdag te Leeuwarden werden gespeeld brachten overwinningen van de Ruijter op Sweering, Metz op van Oosterhout, Kruijthof op Eichelsheim, de Leeuw op Tee- gelaar, Metz op Sweering, Oos terhout op Kruijthof en van Eichelsheim op de Leeuw. Kees de Ruijter verpletterde Teegelaar met 400 tegen 8 caram boles. Hij verbeterde met een gemiddelde van 133,33 het Ned record, dat tot nu toe op 100 stond. Zijn hoogste serie was 305 De stand is nu: 1. gew. part. alg. gem de Ruijter 4 51,61 2. Metz 4 32,— 3. de Leeuw 3 21,39 4. Kruijthof 3 21,05 5. v. Oosterhout 1 14,32 6. Eichelsheim 1 16,62 7. Teegelaar 0 17,20 8. Sweering 0 15,90 BUITENLANDS OVERZICHT (KNP). De bijeenkomst van de meer dan 800 vertegen woordigers van alle Katholieke religieuze instituten over de gehele wereld te Rome, welke bijeenkomst door de „Osserva- tore Romano" wordt genoemd „het internationaal congres over de modernisering van de Staten van Volmaaktheid", is in volle gang. De tijdens de eerste dagen gehouden vergaderingen geven reeds een duidelijke tekening van wat dit congres zal zijn. Sensationeel is die zeker niet, ook al werd er voordien sensa tioneel over gesproken. De bedoeling van het congres is een grondslag en een aanspo ring te zijn voor een intensiever werkzaamheid en die werkzaam heid beter aan te passen aan de moderne tijd en meer effectief te maken. Het program van het congres beoogt de modernisering van alle vormen van leven en werken der religieuze instituten en hun leden. Het handelt over hun leven en discipline, de vor ming en de leiding van hun leden en hun apostolaat. Het wezen behouden, bij komstigheden moderniseren Het was de spreker van de eerste vergadering op Maandag, pater Ricardo Lombardi S.J., die de aandacht gespannen hield. Wat hij zeide, was niet sensa tioneel, maar wel belangrijk, Vooral als men weet, dat pater Lombardi wel eens genoemd Door het venster van zijn vliegtuig kijkt generaal Douglas Mc Arthur mijlen ver uit over Mandsjoerije tijdens een tocht, die hij boven de rivier Jaloe, de grenslijn tussen Korea en Mandsjoerije, maakte. wordt „de spreekbuis van de H. Vader". Na het leven en het werk van de religieuzen in de loop der ge schiedenis te hebben geprezen, stelde hij vast, dat er in onze dagen lauwheid wordt gevonden onder religieuzen. Een nieuwe opleving zal grotendeels afhan gen van de leden afzonderlijk, doch voor een niet minder groot deel van het verantwoordelijk heidsgevoel der overheden. Zij zullen moeten beslissen, wat ge handhaafd moet blijven en wat veranderd moet worden. De fout ligt over het algemeen niet in het wezen van de instel ling, maar in de bijkomstigheden van systeem en methode, die uit de fijd zijn. Op twee manieren kunnen de overheden bij deze aanpassing grote fouten maken, óf door teveel te veranderen en daardoor het wezen aan te tas ten, óf door halstarrig vast te houden aan bijkomstigheden, die veranderd moeten worden. Pater Lombardi noemde de overheden, die geen veranderin gen aanbrengen, moordenaars, die aan de ondergang en de ver delging van hun eigen instituut werken. Pater Reginaldus Omez O.P. daalde af naar zaken, die op het eerste gezicht niet belangrijk schijnen, maar dit toch wel dege lijk zijn. Voor de recreatie keurde hij het gezellig geschaard zitten rondom de overste af en zag die tijd liever besteed aan gezonde sport. Een verantwoord gebruik van moderne uitvindingen als radio, film en televisie achtte hij nodig. Dat er nog kloosters zijn, waar Moeder Overste alléén maar de krant leest, scheen hem iets uit de andere wereld. Sanering van veel zuster congregaties noodzakelijk dien kleine congregaties weige ren dit middel toe te passen, zeide hij, dan moet het aan haar verboden worden nog nieuwe novicen aan te nemen. Aan het slot van zijn scherp betoog merkte pater Creusen op, dat, terwijl de discipline in de mannelijke instituten merkbaar verslapt, deze bij de vrouwelijke te streng wordt opgevat. Manne lijke oversten moeten daarom overtuigd worden van de nood zakelijkheid van een strengere nakoming van de werkelijke dis cipline, terwijl ook de jongeren een niet te grote vrijheid moet worden gegeven. Vrouwelijke oversten daarentegen moeten hun communiteiten eerder op moeder lijke wijze regeren dan met een te demonstratief vertoon van hun persoonlijke autoriteit. Hoe uitermate labiel de vrede is, waarin de mensheid zich na twee bloedige wereldoorlogen verheugt, is deze week wel weer op een verontrustende wijze ge bleken. En uit het gebruik maken van dit verleden deelwoord mag zeker nog niet geconcludeerd worden, dat het gevaar voor een nieuwe wereldoorlog weer geweken is. Integendeel, de vrede hangt nog altijd aan een dunne draad, al kon Mac Arthur gistermiddag verklaren, dat de toestand nog niet zo wanhopig is in hot. Verre Oosten, dat het ersgte moet wor den gevreesd. Het meest verontrustende in dit alles is, dat de internationale verhoudingen in onze tijd zo ge compliceerd zijn, dat wanneer ergens ter wereld, hoe ver ook van ons land en ons contigent verwijderd, een ernstig geschil losbreekt, onmiddellijk een over heel de aarde dreigende oorlog dreigt, waprbij bovendien nog komt, dat nimmer in de historie de internationale verhoudingen zo als een gecojnbineerd rader werk in een onderilng verband staan, als na 1945 vooral het ge val is. Een situatie, als honderd jaar geleden, dat Engeland en Turkije samen de oorlog begonnen tegen Rusland de Krimoorlog van 1853 waarbij Frankrijk en Duitsland belangstellend toe schouwer bleven, of bij de Deens- Duitse oorlog van 1864, of bij de 2 jaar later uitgebroken Duits- Oostenrijkse en Frans-Duitse oorlog van 1870, is nu niet meer denkbaar. Elk internationaal conflict leidt nu onherroepelijk tot een we reldoorlog en nooit waren er zo veel geschillen voor ernstige conflicten aanwezig dan juist nu. De wereld staat in twee grote kampen tegenover elkaar, waar tussen een niet te overbruggen afgrond van, wantrouwen heerst Vandaar dan ook. dat in de af gelopen week bij het dreigende Chinese optreden in Korea, de spanning on hot westelijk half rond voor het nieuwe oorlogsge vaar, zeker niet minder was dan elders. Want een oorlog in het Verre Oosten, waarin de Ver. Staten in belangrijke mate betrokken zijn, moet voor West-Europa nu eenmaal diep ingrijpende gevol gen hebben. Want het is de macht van Ame rika, welke de wankele schaal van vrede, recht en vrijheid over heel de aarde, zo goed en zo kwaad als het gaat, in evenwicht houdt. En elke verzwakking van deze macht, doet de schaal bedenke- (Van onze parlementaire redacteur) Het debat over de begroting van „Binnenlandse Zaken", dat Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer werd voortgezet, stond voor een deel nog in het teken van de tegenstellingen, die reeds de avond tevoren weren gebleken. Minister Teulings verdedigde zich tegenovre de critiek van de heer Ritmeester (V.V.D.), die ook in tweede en derde instantie vast hield aan zijn opvatting, dat het plan voor de Burgerlijke Verde diging veel te laat kwam. De bewindsman was van oor deel dat het mogelijke was ge daan en dat de uitwerking nu ge lijke tred kon houden met de militaire opbouw. Voor i Juli hoopte hij de desbetreffende wetsontwerpen gereed te hebben. De aankoop van materiaal kon daarna snel geschieden. Wat de invoering van een bur gerlijke dienstplicht betreft, gaf de mniister de voorkeur aan vrij willige medewerking. Zou deze niet gegeven worden dan konden andere maatregelen nodig zijn. De „Binnenlandse Veiligheids dienst bleef een doorn in het oog van de heren Goedhart (Pv dA), Weiter en natuurlijk ook in die van de heer Gortzak (Comm.) De heer Goedhart betoogde dat de goede wil van de minister bui ten discussie was, desondanks duurden zijn bezwaren tegen de leiding van de dienst onvermin derd voort. Behandeling van di- Pater Creusen S.J. schetste het Yersf bezwaren wilde hij uitstel len tot de commissie zou zijn in gesteld, waarover de avond tevo ren reeds gesproken was. De heer Weiter wilde wel er kennen dat geheime uitgaven niet gemotiveerd konden worden, maar zulks gold voor hem slechts tot een bepaald bedrag, een standpunt, dat minister Teulings niet bleek te kunnen verwerken. Zijn devies was: Je deed het niet of je deed het goed. grote resultaat van de uniëring van verschillende vrouwelijke congregaties, waarover ook pater Rousseau A.M.I, uitvoerig sprak, en betoogde, dat een verder te zamen brengen van nog meer dergelijke instituten, die ieder voor zich wegkwijnen zonder uit te sterven, maar die gezamenlijk zo veel goed zouden kunnen doen, de wens is van de H. Stoel. In- Bij het onderdeel „Ambtena renzaken" kwamen veie wensen naar voren, die door alle woord voerders werden onderstreept. De heer Dassen (KVP) pleitte voor een herziening van de eerste zuiveringen, voor de rechtsposi tie van de ambtenaren en voor 'n groter aantal vaste aanstellingen. Een vaste aanstelling werd zo onderhand een St. Nicolaassur- prise. De heer Ritmeester (VVD) iaakte in het bijzonder de bar rières bij bevordering. Het moest toch mogelijk blijven, dat ook de soldaat tot maarschalk kan op klimmen. Err dan waren er natuurlijk de pleidooien voor de Sensioenen. De heer van Sleen (PvdA) ge bruikte in dit verband zelfs ter men. die de minister de uitroep „ongenast" ontlokten, maar hoe dat zij er is nu in elk geval een wetsontwerp op komst waarbij de toeslag op de pensioenen wordt verhoogd. Woensdag gaan de discussies verder. MALIK OVER MC ARTHUR „Het valt te betreuren, dat het lot van de V.N. in de handen van een dwaas rust", zo heeft de Russische afgevaardigde bij de Veiligheidsraad, Malik, verklaard ten aanzien van generaal Mc Arthur. lijk aan een ongewenste zijde overhellen en wordt het ver zwakte West-Europa direct be dreigd. Niet onbegrijpelijk is het dan ook, dat President Truman Don derdagmiddag op de zeer belang rijke persconferentie, waarin hij ziin visie gaf, on de huidige ern stige crisis, als derde punt voor het behoud van de wereldvrede aangaf, dat het meer dan nood zakelijk is. dat zonder verwijl 'n gentegreerde strijdmacht in Europa onder 'n eenhoofdig op perbevel wordt opgebouwd. En ook Churchill heeft Don derdagavond in het Lagerhuis, waar de internationale situatie aan de orde kwam, met grote na druk op deze noodzaak gewezen. Hij geloofde nog niet, dat Rus land, zelfs bij, het uitbreken van een Amerikaans-Chinese oorlog West-Europa zou binnenvallen, omdat Rusland z.i. nog niet voor een wereldoorlog gereed is, maar zolang West-Europa militair en economisch onverdedigd blijft, is het gevaar van een Russische agressie voor West-Europa zeer groot, zo zeide hij. Hij bezwoer dan ook de Engelse regering niet langer afzijdig te blijven staan wat betreft de yor ming van een Europees leger. Truman en Churchill kwamen dus hier onafhankelijk op dezelf de dag, sprekende óver dezelfde zaak, tot dezelfde conclusie. Verheugend is het daarom, dat in de thans gesloten raadgeven de vergadering van Straatsburg, de gedachte van Churchill in een concrete vorm gegoten is en zich daar heeft uitgesproken voor de vorming van een Europees leger. Dit is wel te merkwaardiger, omdat bij het jongste debat in de Tweede Kamer over Straats burg, onze Minister van Buitenl. Zaken verklaarde, dat wij dit sta dium van een Europees leger voorbij waren. Het ging niet meer, zo zeide minister Stikker om een Europees maar om een Atlantisch leger. Deze uitspraak heeft echter de Franse regering niet weerhouden om kort daarna een plan in te dienen voor een Europees leger, waarin ook Duitse divisies zijn opgenomen. Vóór zijn vertrek naar New- York, waar de ministers van het Atlantisch Pact bijeen kwa men, om over militaire zaken tot overeenstemming te komen, ver klaarde onze nieuwe Minister v. Defensie, dat hii weinig heil zag in dit Franse plan. Dit alles heeft niet belet, dat het plan verder js gegroeid en een concrete inhoud heeft gekre gen. De grote betekenis er van is wel deze, dat het voor Frankrijk en Duitsland een aanvaardbare vorm van samenwerking bracht, waardoor Duitslands meedoen in de verdediging van West-Europa verzekerd is. Ten tweedé, dat duidelijk ge bleken is, dat het Franse plan geen sabotage betekent van At lantische samenwerking, zoals minister s'Jacob meende, maar juist een versterking. Het is van historische betekenis dat Duitsland en Frankrijk een basis hebben gevonden voor een eenheid in militair optreden. Dat nu President Truman niet alleen zijn zegen aan dit plan gegeven heeft, maar ook op de noodzaak wees, dat het zo spoedig mogelijk tot stand komt, is een belangrijke versterking er voor. Als Attlee vandaag in Was hington komt, zal men ook daar bij hem willen aandringen, dat Engeland zijn verzet laat varen, want het is wel tragisch en uit een socialistisch standpunt vol komen onbegrijpelijk, dat het juist de Engelsen en Duitse so cialisten zijn, die van deze sa menwerking niets willen weten. Het is voor de veiligheid en de vrede in de wereld, maar vooral voor West-Europa dringend te hopen, dat het plan voor een Europees leger, dat nu ook door Straatsburg is aanvaard. door Frankrijk en Duitsland krachtig wordt gesteund en door Truman als een noodzaak wordt erkend, spoedig werkelijkheid wordt. Er is nu lang genoeg getreuzeld mot de Europese herbewapening. En het dreigende oorlogsge vaar deze week moet ons toch wel opnieuw hebben overtuigd, dat Europa niet meer wachten kan. Geen dag en geen nacht. Tengevolge van de hoge water stand van de rivier de Waal zal met ingang van heden de veer pont DrutenDodewaard uit de vaart worden genomen. Over zetting met de veerpont blijft mogelijk. Gisterenavond werd te Rotter dam gevreesd Voor hoog water, zodat belanghebbenden werden gewaarschuwd, dat een over stroming van de tussen de rivier en de dijken liggende straten en kaden zou kunnen optreden. De wind was echter inmiddels ADVENT Het dogma van Maria's ten hemelopneming met ziel en li chaam is van vele zijden belicht. Men .heeft ons gewezen op de vier mariale dogma's, welke in de loop der eeuwen in de Ka tholieke Kerk zijn afgekondigd. We hebben ons verheugd, en nog is die vreugde niet geweken om het door God zelf geopenbaarde feit, dat Maria in de hemel troont, volledig, met ziel en li chaam, als haar beminde Zoon. Wij vertellen geen nieuws, wanneer we op deze plek beto gen dat Zij, de Koningin van engelen en mensen, haar hoge heerlijkheid dankt aan haar god delijk Moederschap. Zij, Maria, mocht Moeder zijn van God de Zoon, van de tweede Persoon van de allerheiligste Drieëenheid. Laten wij de Advent van Ma ria eens overwegen, die negen maanden, die er verliepen tus sen 25 Maart en 25 December. Toen groeide in Haar een Kind, een Mensenkind, Dat een won derbare oorsprong had. Ik geloof, dat alleen een Moe der dit geheim kan doordenken. Vooral bij haar eersteling denk ik heeft zij het myste rieuze ervaren een tweeëenheid te zijn: zelf volledig, volkomen mens te zijn èn een ander leven te dragen, een ander wezen. Zij voelt het gewicht, zij voelt hét leven en bewegen. Zij weet het: als zij, de moeder, eet en drinkt, eet en drinkt zij voor twee; haar gevaar is een gevaar voor twee; haar bidden is een bidden van twee. Die maanden is zij nooit eenzaam, want telkens weer rus ten haar handen op haar schoot, waar hij woontGeheel af hankelijk is het geboren leven, heel innig één met het leven van zijn moeder. Het kan niet leven zonder zijn moeder. Zo was het met God de Zoon en Maria. In Maria's lichaam klopte het hart van God. Maria's bloed stroomde door het kleine lichaam van haar Schepper. Haar bloed voedde Hem, maakte Hem Kracing pn gezond, zorgde voor de ontwikkeling der ledematen, "eed Hem groeien tot de schoon ste der mensenkinderen. Maria en Jezus! Welk een won derbaar geheim! Hij, die de we reld schiep, leeft negen maan den in volkomen afhankelijkheid van zijn sterfelijke moeder. Die door te willen alleen, de aarde en haar gewas en bewoners in het bestaan riep, wil gedragen worden, geborgen zijn, één-zijn met zijn moeder. Zijn goddelijke wil maakt Hij niet kenbaar aan Maria. Schijnbaar machteloos, ineengedoken, willoos, lepft Hij in deze vrouw, groeit in Haar, leeft van Haar. Misschien zal het niet alle le zers aanspreken, maar van dit tere Adventsgeheim is het over wegen onroerend. God de Zoon woont in Maria's schoot als in een tabernakel. Klein wil Hij zijn en groeien, precies als de honderden millioenen kindertjes, die nog ter wereld moeten Ko men. Zijn almacht laat Hij be grenzen door tedère wanden: het lichaam van Zijn moeder. Zijn hart klopt in hetzelfde rbythme als Maria's hart. En toch: Zijn hart is onmetelijk en wijd; Zijn hart is nu reeds geopend door de speer, omdat Het klopt om zich te geven, omdat Het nu reeds wil openstaan en een toevlucht zijn, een woning voor ieder, die eigen last en noden niet meer dragen kan. Zijn hulpeloze, krachteloze handjes en voetjes zijn al doorboord met grove spij kers, want dit Kind weet. vóór Het ter wereld komt. dat Het groeit voor het Kruis. Tot eer van Zijn Vader, en aller mensen heil. Wie kan Zijn liefde beschrij ven? Wie kan de hoogte én breedte en diepte meten van de liefde van dit Kind, dit onge boren Wezen? Sint Jan weet het: God is liefde. De liefde wordt mens, wordt klein, kiest het kleinste huis ter wereld: een moederschoot. „De Liefde is ge duldig, de Liefde is goedertie renAlles duit Zij". (1. Cor. 13 Deze Goddelijke Liefde wordt omsloten door Maria. Is dit niet Haar grootst en innigst geheim? Negen maanden weet Zij zich draagster van de Mensgeworden Liefde; negen maanden weet Zij zich het sieraad, waarin de god delijke Edelsteen gevat is; en ne gen maanden gaat Zij door de kleine wereld van haar stadje, gaat zij schrobben en dweilen bij Elisabeth, één rnet Hem, die de hemel schraagt en de wereld leidt. Op niets laat Zij zich voor staan. Sint Jozef wordt niet de lakei bij de deur. Zij is de An- cilla Domini, het dienstmeisje van Goden God is Liefde. Zij dient de Liefde in haar schoot, is zelf: dienefide Liefde. Hét kan niet anders. O Jezus, levend in Maria. O Maria, levend van en om Jezus. Heilige Tweeëenheid, laat ons deze Advent Uw beider die nende liefde beleven; laat ons uit zijn op stille, onopval lende naastenliefde; laat ons de mensen liefhebben zonder woor den; geef ons de kracht tot da den; doe ons meewerken aan een schoon Kerstmis voor velen. Jezus, die U veilig voelde in de schoot van Uw Moeder, laat ons, die leven in de dreiging van oorlogsrampen, ons veilig voe len in de schoot der Moeder-Kerk, onder de hoede van Moeder Ma ria, omgeven, altijd, door Uw goddelijke Liefde. Moeder, patrones van de Ad vent. toppunt van nederigheid en geloof, leer ons klein zijn en geloven, geloven aan de liefde en almacht van Uw Zoon. welke verschrikkingen ons overkomen mogen. P. C. DE HAAS O.F.M. Feestdagen: Zondag 3 Dec. H. Franciscus Xaverius. Woensdag 6 Dec.: H. Nicolaas. Vrijdag 8 Dec. Onbevlekte Ontvangenis van Maria. in kracht afgenomen en toen om negen uur vanavond het water zijn hoogste punt bereik te, bleek gelukkig, dat er van overstroming geen sprake was. wel stond het water anderhalve meter hoger dan normaal.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3