In de schaduw van de hoogste berg der aarde Apostolaat"„Het St. Willibrord in vraag en antwoord Grootse viering van Dogmaverklaring in alle Missielanden Zwanen uit het Noorden op het IJsselmeer Razzia's in Bandoeng Koning van Nepal op de vlucht Netelige kwestie voor India BEURSOVERZICHT Conflict in wande!- Grieks schip bij IJmuiden gestrand BLOEMEN UIT HOLLAND hij Maria's beeld op Curacao ZATERDAG 2 DECEMBER 1950 PAGINA 7 Gistermorgen zijn bij Olst op de spoorlijn Zwolle-Deventer twee goederentreinen op elkaar gelopen. Het ongeluk geschiedde ter hoogte van de overweg nabij het station Olst in de Binnenweg van Olst naar Diepenveen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De materiële schade is zeer groot. Een overzicht van de ravage op de plaats van de botsing (Van een onzer redacteuren) Zeven weken lang zat Gautama in zalige verrukking onder een vijgeboom en zo verkreeg hij de hemelse verlichting, welke hem tot Boeddha (de „ontwaakte" maakte. Deze zoon van een aristocraat werd geboren te Kapilawastoe, hoofdstad van het prinsdom der Sjakja's in Nepal, het enige nog bestaande onafhankelijke Hindoe-koninkrijk, gelegen in de schaduw van de hoogste berg der aarde, de Mount Everest (8800 M.) in de Himalaja (het „sneeuwland")In die contreien leefde na de dood van de Macedonische wereldveroveraar, Alexander de Grote (323 v. Chr,) een Indisch vorst, Tsjandragoepta (322- 297 v. Chr,), de eerste Keizer van Noord-lndië. Hij stichtte de dynastie der Maurya's, welks laatste afstammeling in 184 (v. Chr.) werd gedood door Poesyamitra uit de Sjoenga- dynastie. ciscaan uit Porderone, die in 1321 stierf, vanuit het Zuiden, even eens via Nepal, in Tibet het Christendom hebben gepredikt. Slechts heel flauw kunnen wi.i er ons een voorstelling van ma ken onder welke ontzettende ontberingen die missionarissen onbekend met inwoners en taal, door voor hem totaal onbekende gebieden trokken. Opmerkelijk mag het heten, dat Katholieke missionarissen in die tijd en ook vroeger in de In dische landen her en der ver spreide sporen van Christendom vonden, maar een Christendom vermengd met het Nestorianisme dat reeds in 431 in Ephese werd veroordeeld. Begrijpelijk wordt de verspreiding van het Chris tendom in die verre streken, in dien men vasthoudt aan de tra ditie, welke wil, dat reeds de Apostelen Bartholomeus en Tho mas het Evangelie predikten in Indië." Zij zullen wellicht opvol gers hebben gehad en stond de weg dus eveneens voor de Nes toriaanse dwaalleraars open. Hoe weinig zal pater d'Andrada ver moed hebben, dat latere leden van de Compagnie van Jezus in onze moderne tijd op heel wat geriefelijker wijze naar dit mis siegebied reizen. Want thans be hoort Nepal tot een vicariaat in India, dat wordt bediend door de paters Jezuieten van de provin cie Missouri in de Ver. Staten van Noord-Amerika. En in Tibet werken dezelfde monniken als dichter bij huis in de Zwitserse Alpen wonen. Samenvattend kan men zeggen dat eerst de laatste decennia het Christendom in die streken enige daadwerkelijke invloed begint uit te oefenen. Sinds de regering van Asjoka (72231), kleinzoon van Tsjan dragoepta, dateert onze kennis omtrent Nepal. De grenzen van zijn rijk strekten zich uit van Kasjmir tot Mysore. Men vertelt van hem, dat hij goed was voor mens en dier. En, niets nieuws onder de zon, als vurig dieren beschermer, verbood hi.j de jacht, gebruik van vlees, voerde wet telijke dierenbescherming in en richtte zelfs dieren asyls op. Zijn onderdanen vermaande hij tot waarheidsliefde, eerbied voor de ouders .verdraagzaamheid en medelijden. Hij was een voorlo per van Henri Dunant, want door de ellende op 't slagveld getroffen besloot hij nooit meer oorlog te voeren. Dit alles om trent zijn karakter heeft men kunnen aflezen van de inscrip ties die hij, als op moderne re clame-borden liet aanbrengen op muren en zuilen, zodat zijn on derdanen in het voorbijgaan zijn wil leerden kennen. Na zijn dood was het spoedig gedaan met de rust en de orde en rangschikt zich het land, zon der enige rol van betekenis te spelen in de reeks feodale vor stendommen, welke in Voor- Indië zo talrijk waren. Een feo dale toestand, welke eeuwenlang heeft voortgeduurd. De bevol king van Mongools-Tibetaanse afstamming, sterk vermengd met Indische elementen leefde geheel in afhankelijkheid van de auto cratische vorst en de rijke grondbezitters en betaalde he rendiensten en tribuut van de opbrengst, welke landbouw en veeteelt opleverden. Uit de bos rijke streken haalt men het hout en de hars, bestemd voor export, evenals het graan, rijst, jute en tabak, Welke worden verbouwd in de vruchtbare vlakte, de Ta- rai-gordel, welke zich uitstrekt aan de voet van het gebergte. Voor de Europeanen is dit land, gelegen tussen Tibet en In dia, 130.000 km2 groot met on geveer 5.5 millioen inwoners, honderden jaren lang onbekend gebied gebleven. Christendom Wel weet men, dat 'n Spaanse Jezuiet, Antonio d'Andrada, als eerste Europeaan omstreeks het jaar 160Q door het dal in de bo venloop van de Ganges door de Mana-pas op een hoogte van meer dan vijfduizend meter over de Himalaja trok en eindelijk in de stad Tehaprang in Tibet te recht, kwam, waar hij negen jaar verbleef. Twee confraters reisden later vanuit Bengalen via Nepal eveneens naar Tibet. Een paar eeuwen voor zijn komst zou een Venetiaanse Fran- VRIENDELIJKER STEMMING TER BEURZE AMSTERDAM, 1 Dec. Ook op het Damrak was de tendens vandaag, in navolging van New York en Londen, aanmerkelijk beter dan beide vorige .dagen. Weliswaar waagde het publiek zich slechts schoorvoetend in de markt, maar de aankooporders overtroffen in ieder geval de verkopen, zodat nagenoeg de ge hele markt op een hoger niveau kwam. Olies hadden hierbij de lei ding* In drie dagen tijds heeft dit fonds een verlies van ruim n_, Punten geleden. Vandaag werd hiervan de helft ingehaald. ?oa-7,,SNlotnoterinK was 292'/Ï tzöp/i). Ook Unilevers waren vast op 215 (211). Voor het ove rige waren kleine winsten in de industriesector vrij veelvuldig. Ook de Indonesische sector was vast gedisponeerd, vooral HVA, iiiv rs. H514 tegen gisteren in i. Aandelen Deli avanceer- Ëeh drie punten. Amsterdam itubber, die gisteren reeds vrij vast was, werd vandaag een punt hoger vernomen. De handel had eenter ook hier slechts weinig te betekenen. Op de Scheepvaartmarkt i was de stemming prijshoudend. Politieke beroering En thans vraagt Nepal, naast Indo-China, Korea en Tibet, in politiek opzicht de aandacht ten gevolge van binnenlandse woe lingen. Sinds het land in 1815 door de Engelsen werd overwonnen en in 1923 zijn onafhankelijkheid wederom werd gegarandeerd, is er wel ie.ts van de Westerse po litieke en sociale opvattingen over sommige geesten vaardig geworden. Tot deze democrati sche elementen behoren de ko ning Haharajadhiraja Tribhuva- na Bir Bikram Shah en het Ne- palse Nationale Congres. Badri- prasad Koirala, de leider van het congres, eiste voor zijn landge noten meer invloed op het be stuur. tegen welke eis de. koning niet onsympathiek stond. Maar de koning is in hoofdzaak slechts een representatieve figuur met zekere attributen van goddelijk heid, door zijn volk beschouwd als de incarnatie van de God Vis-hnu. Zowel de koning als 't congres staan in scherpe opposi tie tegenover de olichargische re gering van de Rana-familie, aan welks hoofd staat Maharaja Mo- hun Shumshere Jung Badahur Rana, die erfelijk minister-presi dent en opperbevelhebber van 't leger is. Om een of andere, nog niet geheel duidelijke redenen, er scheen een complot te bestaan tegen het leven van de minister president en andere voornamen, vluchtte de koning met zijn twee vrouwen, zijn oudste zoon en oudste kleinzoon vanuit zijn pa leis naar de Indiase ambassade te Khatmandoe, hoofdstad van Nepal en vandaar uit twee we ken geleden per vliegtuig naar New Dehli, waar hij door minis ter-president Nehroe persoonlijk werd welkom geheeten. Maar geen enkele vertegenwoordiger van de Ver. Staten en Engeland, die toch ook diplomatieke be trekkingen hebben met Nepal, Succes van Paul van Kempen in Oostenrijk Onze landgenoot Paul v. Kem pen, die op uitnodiging van de Gesellschaft der Musikfreunde te Wenen een drietal concerten van het Weens Philharmonisch Orkest dirigeerde, oogstte hiermede zo veel succes, dat hii door deGe sellschaft der Musikfreunde gë- engageerd werd om in het vol gende seizoen opnieuw een aantal concerten van het Weens Phil harmonisch Orkest te lelden en wel 15 in totaal. was aanwezig.. Intussen zette de Nepalse regering de koning af en proclameerde een driejarige kleinzoon van hem tot opvolger. De nationale congrespartij kwam in verzet en onmiddellijk zat Nepal midden in de opstand. Het verloop der gebeurtenissen heeft India in een onaangename positie geplaatst. Want nu de Chinese communisten in Tibet zitten .kan een burgeroorlog in Nepal (beide landen hebben een gemeenschappelijke grens van 800 km) gemakkelijk chaos ver oorzaken, waarvan alleen de communisten het profijt zouden opstrijken. In hoeverre India achter de opstand staat, is heel moeilijk te zeggen. Allerlei geruchten doen daaromtrent de ronde. India pro testeerde destijds tegen Chinese inmenging in Tibet (hoewel Pe king beweerde, dat Tibetaanse bevrijdingskrachten zelf aan het werk waren). Het zal voor India dus zaak zijn de handen schoon te hóuden in de Nepalse kwestie. En dit is heel moeilijk. Want In dia schijnt alle schijn tegen zich t.e hebben. In ieder geval sprak Dr. Raiendra Prasad, president van India, tiidens de opening van de winterzitting van hetparle ment, de hoop uit. dat er een vooruitstrevend Nepal tot stand kwam. De oligarchische regering van de Rana-familie zou dus moeten verdwijnen. Als India z'n handen nog niet in dit wespen nest heeft gestoken, loopt het in ieder geval gevaar gestoken te worden. ennrfrkrimnen MAAR VIERDAAGSE BLIJFT IN NIJMEGEN Reeds enige tijd heerste er meningsverschil tussen het be stuur van het Nijmeegs Wandel- verbond en de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoe ding over de houding van het bestuur van het Nijmeegs Wan- delverbond ten aanzien van plaatselijke samenwerking in een z.g. unievorm tussen de N.W.B. en de N.B.v.L.O. te Nij megen. Ten onrechte is door buiten staanders in verband met het conflict de Vierdaagse genoemd, want bij informatie bij de N.B v.L.O. is ons gebleken dat de vierdaagse afstandsmarsen in 1951 op de normale wijze in Nijmegen zullen worden gehou den. Het ruim 2000 ton metende Griekse s.s. „Metamorphosis" is Zaterdagochtend vroeg, bij vlie gende storm, ten noorden van de nioorderpier van IJmuiden ge strand. Het schip geeft noodsei nen met radio en stakelpot. De „Neeltje Jacoba" van de •N.Z.H.M. is onmiddellijk uit de haven van IJmuiden vertrokken. Andere hulpverleningsploegen zijn gealarmeerd. Vernomen wordt dat de gehele bemanning van de „Metamorpho sis" is gered. De bemanning is aan boord van de „Neeltje Jacoba" op weg naar IJmuiden. De bemanning bestaat uit 28 koppen o.w. twee vrouwen. De marconist is bii de redding zwaar gewond geraakt. Hii hing met ziin benen buiten boord toen de reddingboot tiidens het overne men van de opvarenden tegen de scheepswand werd geslingerd. Een voet werd afgekneld en de man brak een been. Bij aankomst in de haven is de marconist onmiddellijk naar een ziekenhuis vervoerd. Veertien der opvarenden zijn in Hotel „Augusta" te IJmuiden onderge bracht. De anderen zijn naar het ziekenhuis gebracht, om verschil lende' lichte verwondingen te la ten verbinden. De „Metamorphosis", die met pyriet (zwavelijzer) van Rönns- kar (Zweden) op weg was naar Amsterdam, en oorspronkelijk jl. Woensdag verwacht werd, zou reeds gebroken zijn. Het schip ligt 200 meter benoorden de noorderpier midden in de groot ste branding. De reddingboot heeft lichte schade aan het voorschip opge lopen. Het enige, dat de beman ning heeft kunnen redden, is een kleine vergulde ingelijste ikon, voorstellend de Heilige St. Nico- laas. Vliegtuigen konden Bandoeng niet bereiken, in Bandoeng zelf was er geen verkeer en versche nen geen couranten in verband met een in de stad op Vrijdag gevoerde zuiveringsactie, welke ook Tjimahi omvatte. De actie duurde van 6.00 tot 17.00 uur. De 'aanleiding er toe was, naar de correspondent van Aneta vernam, een treffen tus sen de A.P.R.I. (het Indonesisch leger) en een grote bende te Tjiteureup, in de omgeving van Padalarang, waarbij een soldaat van de A.P.R.I. en een Indo nesisch burger werden gedood en een aantal bendeleden ge vangen werd genomen. Er wer den vijftig arrestaties verricht, waarbij de meeste gearresteer den Indonesiërs waren. De plaatselijke commandant deelde mede: „Ik :wil niet ver geten. dank te befuigen aan de commandant van -feet Nederland se rayon, de overste Van der Hurk voor zijn hulp, die ons de uitoefening van onze taak ten zeerste heeft verlicht." VIJF GEWONDEN OP DE SCH. 95 Volgens een radiografisch be richt uit zee heeft de logger Sch 95 van de rederij voorheen F. Vrolijk te Scheveningen met zwaar weer te kampen gehad. Het schip heeft een storzee overgekregen, waardoor vijf op varenden zouden zijn gewond. Het is de Sch 95 nog niet ge lukt" de Scheveningse haven aan te doen. aan kennis onzerzijds. Na de pu blicatie maakte iemand ons at tent op zijn adres en wij haastten ons correctheidshalve een exem plaar van het bewuste nummer aan hem te doen toekomen. Nu ontvingen wij via een omweg van Ds. Roose de verklaring, dat hij in zijn catechisatielessen over het dogma van Maria's ten Hemel opneming niet gesproken heeft. Vanzelfsprekend schreven wij aan de vraagsteller, die ons zijn volledig adres had meegedeeld (anonieme vragen worden door ons niet geplaatst en beant woord.) Tot onze grote teleur stelling kwam de brief als on bestelbaar terug! (Mogen wij langs deze weg nog een beroep op hem doen zich aan Ons bekend te maken?!) Misschien is het in het licht van deze feiten niet on dienstig de aanhef van ons ant woord op de bewuste vraag nog eens af te drukken. Ons vrij uit voerig antwoord richtte zich op de uiteenzetting van het „nieu we" dogma. Toch konden wij aan de toelichting wél niet geheel voorbijgaan. Hierover schreven wij: „De fulminerende Ds. Roose is ons in dit opzicht hiet sympa thiek (verondersteld natuurlijk, dat de door ons moeilijk te con troleren feiten juist Zijn weer-, gegeven. Had Ds. Roose zich be paald tot een ernstige belijdenis en een krachtige getuigenis .van de eigen reformatorische begin selen, dan zouden wij daar als katholiek alle respect voor kun nen hébben. Nu hij echter „ful mineert" uit argumenten als „de Paus moest iets spectaculairs (Onder redactie van de Paters Willehad Kocks O.Carm., drs Manfred Staverman OFM, drs. Amatus van Straaten OESA en dr. J. L. Witte SJ. Vragen en correspondentie over deze rubriek tijdelijk te richten tot het Augustijnerklooster te Witmarsum. Vraag N, te S. Een van mijn collega's ging niet acco'ord met het oude koetje van Kaïn, nl. dat hij met zijn zus zou getrouwd zijn. Ik weet niet of het de moeite waard is hier nog verder op in te gaan, maar ze zei o.a, dat Kain na de moord op zijn broer Abel vluchtte en huwde met de doch ter van Lamech, dus met andere woorden: waar kwam Lamech vandaan? A n t w o o r d In de H. Schrift wordt niet gezegd wie de vrouw van Kaïn was, maar omdat er buiten Adam en Eva geen men sen genoemd worden, moeten we wel aannemen, dat zii een jon gere zuster was van Kaïn, Zo'n huwelijk werd later in de Wet verboden, maar kwam in het Oosten toch wel voor, bijzonder in Egypte. W. K. Vraag dezelfde. Wat be tekent het bakken van broodjes tegen hondsdolheid? Antwoord: In Nederlands en Belgisch Limburg en in het Rhijndal kent men net „Huber- tusbrood", dat op 3 November de feestdag van deze Heilige, wordt gewijd. Door te eten van dit gewijde brood vraagt men op de voorspraak van de H. Huber- tus te worden behoed voor honds dolheid. Vroeger gaf men dit brood ook wel aan de dieren zelf, waarbij men natuurlijk de bedoe ling had, dat de dieren de ziekte niet zouden krijgen. Speciaal brood wordt er niet voor gebak ken. Krachtens de gebeden der Kerk is het Hubertusbrood dus een sacramentale, welker bete kenis ik veronderstel aan u be kend is. W. K. 3. Vraag: Dezelfde. U schreef dat er geen religieuze be zwaren bestaan voor een huwe lijk tussen een blanke en een kleurling, misschien wel andere. Welke zijn dan die bezwaren? A nt woord: Dat er alge meen gesproken bezwaren be staan tegen een huwelijk tussen een blanke en een kleurling, lijkt me niet te betwijfelen. Voor een gelukkig huwelijk is een ze kere overeenkomst in karakter, aanleg, belangstelling, beschaving nodig; man en vrouw moeten niet alleen samen leven, ook samen werken. Zij moeten b.v. samen de kinderen opvoeden. Nu is het wel waar dat de ene partij de andere aanvult, maar wan neer de verschillen te groot zijn. dan komt er van de samenwer king niet veel. Dat zal dikwijls het geval zijn met zulk een ge mengd huwelijk, niet noodzake lijk en altijd, maar wel dikwijls en daarom is zo'n huwelijk in 't algemeen af te raden. W. K. Amende honorable In het nummer van Zaterdag 21 October van deg.e rubriek werd eeh vraag afgedrukt van zekére A.V. te G. over het dogma van Maria ten Hemelopneming. Als toelichting stond er bij: „Op ca techisatie heeft Ds. Roose daar nog al tegen gefulmineerd en hij sprak van steeds nieuwigheden in de Roomse leer waardoor Ro me meer en meer afwijkt van de waarheden in de Bijbel verkon digd en de klove met andere christelijke kerken groter maakt. Kan de Paus alle katholieken dit maar zo opleggen, omdat hij iets spectaculairs moet doen om de belangstelling voor h'fet H. Jaar gaande te houden, zoals Ds. Roose beweerde?" Wij bekennen, dat tot op het moment van publicatie Ds. Röose een volkomen onbekende voor ons was. Ongetwijfeld een tekort kunnen wjj dit optreden alleen maar bedroevend en weinig christelijk achten. Maar mis schien en wjj hopen dit van harte is de daad van deze do minee subjectief toch niet zo „weinig christelijk", op zich ge nomen is zulk een insinuatie het wèl En hierop zetten wij, uitgaande van het fundamenteel verschil van inzicht tussen pro testant en katholiek, kort uiteen, hoe deze op het eerste gezicht onsympathieke en „weinig chris telijke daad te verklaren zou zijn. Wij vrezen het oordeel over dit antwoord in de toén gegeven omstandigheden niet. En toch bieden wij Ds. Roose onze op-i rechte excuses aan over een te kort onzerzijds en hebben wij zelf dit uitvoerig amende hono rable gewild (afgezien van even tueel nog te ontvangen verkla ringen van de vraagsteller). Im mers al twijfelden wij geenszins aan de juistheid van de gegevens te minder, omdat wij reeds te voren in enkele reformatorische bladen uitlatingen waren tegen gekomen van vrijwel dezelfde strekking als de omstredene toch was het daar hier een naam genoemd werd, zij het niet verder gelocaliseerd op zich genomen beter geweest eerst eens te trachten grondig de fei ten te controleren. „Op zich genomen", maar was het wel doenlijk bij het haast werk voor deze rubriek, die toe vallig weer eens snel moest wor den ingeleverd? Hij, die wel eens enige tijd geprobeerd heeft de wekelijks hongerig geopende muil van een krantenrubriek te vullen, werpe de eerste steen, zo hij dit durft. Intussen wij erken nen: indien wij er ons op beroe pen waarachtig christenen te zijn, dan mogen vooral aan onze tragisch-noodzakelijke polemieken doen om de belangstelling voor hoge eisen gesteld worden. het H. Jaar gaande te houden", J.L. WITTE S.J. (Van een speciale medewerker) Met het korten der dagen neemt het aantal wintergasten onder de vogels in ons land toe. Zo zijn ook al weer sinds enige weken de zwanen in Nederland aangekomen. Op het IJselmeer en de Wadden heelt men de meeste kans om ze te ontmoeten. Want hier overwinteren en pleisteren de grootste aantallen. Het IJselmeer vooral is bezig een klassiek overwinteringsoord te worden voor deze algemeenste zwanensoort: de kleine zwaan. ROME (KNF). Het feit van de dogmaverklaring van Maria's Tenhemelopneming is bijzonder gevierd in die landen, waar het Katholicisme nog bezig is zich te vestigen onder vaak zeer moeilijke omstandigheden. In alle missiegebieden werd dit grote Katholieke feest voorbereid met brieven der bisschop pen, triduums en predicaties. Op dezelfde dag werden overal plechtige Hoogmissen opgedragen en overal waren gelovigen en niet-gelovigen talrijk aanwezig, ondanks het feit, dat in al die landen 1 November geen feestdag is. Over al die landen beieren de klokken, in Nagasaki en Aranca, van Alaska tot Nieuw-Zeeland, de klokken luidden in Algiers en Hongkong en in Jeruzalem, waar de abdij van de Dormitio op de plaats, waar volgens de traditie de H. Maagd zou zijn gestorven, geheel in duisternis bleef gehuld, terwijl in de niet-Joodse zóne de kerken feestelijk waren verlicht. Er trokken op die dag licht processies door Dakar, Osaka, Kottar en Willemstad, de missie gebouwen in Beroet en Ranchi waren hel verlicht, huidebeto gingen werden gehouden in Cal cutta en Bombay. In Willemstad op het eiland zonder bloemen, Curacao, was Maria's beeld be dolven onder een lawine van bloemen, die waren aangevored uit Venezuela en Holland. Een Nederlandse bisschop kroonde in Karatsji het beeld der Madonna met een gouden kroon. In hetzelfde Karatsji voerden leerlingen der Katholieke scholen een spel op, waarin het nieuwe dogma werd verklaard en ver dedigd. De gelovigen van Hong kong betaalden voor hun bis schop Mgr. Valiorta de reis naar Rome. Bij de grootse viering in Tokio waren vertegenwoordigers van 15 verschillende nationali teiten aanwezig, zij baden geza menlijk het gebed tot Maria-ten- hemel-opgenomi door de H. Germanus in samengesteld de der tiende eeuw. Radio Goa verzorgde voor ge heel India een perfecte heruit zending van de plechtigheden in Rome; in Leopoldville, Karatsji, Cairo en in vele andere landen en plaatsen waren de gelovigen in staat gesteld de plechtigheden te Rome via de radio mee te vieren. In Ranchi werd een grote Ma riale tentoonstelling geopend; in Oeganda, waar men pas op 29 October het officiële bericht van de dogmaverklaring ontving, werd op de dag zélf het feest groots gevierd, vooral dank zij het zeer talrijke Legioen van Maria. Eensgezindheid en protest tegen critiek In de landen, waar afgeschei den Christenen leven, werd het plechtige feit in grote eensge zindheid herdacht; vooral in Egypte was dit duidelijk, waar de Orthodoxen van de Koptische ritus hun grote vreugde betuig den en de overste van het Kop tische klooster Deir el Moharag ging er trots op, dat zij eerder nog dan de Katholieken dit privi lege officieel aan Maria toeken den. Dank zij het nuttige werk van de Wetgever en van de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Vogels, en ook door het groeiende besef bij het me rendeel onze Nederlanders dat cie natuur in al zijn uitingen bescherming en bestudering be hoeft. zijn (Je blarjke statige wintergasten in dit gebied vei lig voor vele gevaren. Een en kele keer komt het echter nog wel eens voor dat er op deze vogels geschoten Wórdt. Geluk kig behoort dat tot de hoge uit zonderingen, bovendien is het streng verboden. Wanneer men eens blikt over het watervlak in de nabijheid van de Zuidelijke IJselmeerkust, bij Harderwijk of Elburg, ziet men daar de kleine zwanen dob beren in hun witte statigheid. Hun hoelen, vol bekorende wel luidendheid en herinnerend aan hondengeblaf, wijst U haast van zelf de weg. Beschikt men over een kijker, dan is waarschijnlijk het karakteristieke snavelpatroon waarneembaar: zwart met een gele basis, die rond uitloopt in het zwart. Ongetwijfeld zullen de grijsgekleurde jonge vogels opvallen welke ronddobberen naast de smetteloos witte vogels In grote getale komt elk jaar de kleine zwaan ook aan het Amstelmeer voor, de water vlakte langs de korte afsluitdijk tussen het vasteland, van Noord holland en het Voormalig eiland Wieringen. Het Amstelmeer is een water-wildreservaat van betekenis geworden, een eldo rado voor de natuurliefhebber. Met tientallen grondelen daar deze vogels in de ondiepe kust zone en Smullen van het fontein kruid. De winterverspreiding van de kleine zwaan in Nederland wordt dan ook bijna geheel be paald door de verspreiding van de fonteinkruidvelden, zoals is aangetoond door de Nederlandse biologen Brouwer ert Tinbergen. We mogen wel trots en zuinig zijn op „onze" kleine zwanen, want het IJselmeer is het voor naamste overwinteringsoord van deze soort in geheel West- Europa! Aanbesteding Bij de Rijkswaterstaat is aan besteed het onderhoud van ge deelten van de Rijksweg Amster damDen OeverLeeuwarden, gedurende het jaar 1951. De laagste inschrijver was aanne mers- en wegenbouwbedrijf fa. J. Ooms en Zonen te Avenhorn (N.H.) voor een bedrag van f 162.400,—. TRUMAN VRAAGT 17,85 MILLIARD DOLLAR VOOR DE DEFENSIE President Truman heeft Vrij dag in een boodschap aan het Congres de Chinese communisten beschuldigd van „openlijke, wel overwogen en onuitgelokte agres sie" in Korea en het Congres verzocht een bedrag van 17.85 milliard doller ter versterking van de Amerikaanse defensie goed te keuren. Truman ver klaarde, dat de ernst van de wereldsituatie eist, dat de gelden met de meeste spoed beschikbaar gesteld worden. TREKKING LOTERIJ WIT-CELE KRUIS Hoofdprijs op nr. 8531 Ten overstaan van Notaris Verka de had op 29 November j.l. in Pavil joen „Kinheim" te Alkmaar de trek king plaats van de 3de jaarlijkse grote loterij van de Noordhollandse Bond Het Wit-Gele Kruis. De hoofd prijs ter waarde van f 5000.viel op lot No. 8531. Een prijs ter waarde van f 700.— op lot No. 6623; een prijs t.w.v, f 300— op lot No. 5082. Een radiotoestel viel op lot No. 2123, een rijwiel op de Nos. 24460 en 25466 een stofzuiger op No. 7295 Er wer den voorts wollen dekens en nog 'n 120-tal andere prijzen verloot. Van de zijde der Mohamme danen in Egypte was er heftige critiek op de dogmaverklaring. Hevige protesten tegen deze cri tiek ook door niet-Katholieken dwong Sjeik Chaltout tot zwij gen. In Israël waren er maar een paar journalisten, die in de dogmaverklaring een politieke manoeuvre van het Vaticaan wil den zien. In Pretoria werd door Protestanten een congres gehou den, waarbij twee moties werden aangenomen, die inhielden, de veroordeling van het dogma en het weren van Katholieke immi granten uit Zuid-Afrika. Deze moties van het congres hebben grote verontwaardiging gewekt vooral onder de Protestanten in Zuid-Afrika. Ondanks deze enkele wanklan ken is de dogmaverklaring in alle missiegebieden een feest van grote betekenis geworden, zoals Mgr. Pothacamury, bisschop van Bangalore, het uitdrukte: „Velen hebben de zin voor de geeste lijke waarden, het geloof in God en de onsterfelijkheid der ziel verloren. De dogmaverklaring van Maria Tenhemelopneming is een appèl aan de onzichtbare werkelijkheid en aan het Chris telijke geloof in de opstanding". Toneelgroep „Comedia" ,,'N VREEMD MEISIE" ALKMAAR. Woensdagavond a.s. geeft „Comedia" een speciale opvoering (60e) in 't Gulden Vlies te Alkmaar van het bekende blij spel ,,'n Vreemd meisje" van Pier re Barillet. Myra Ward, die voor heen bij het Cor Ruys Gezelschap zoveel successen oogstte vertolkt de rol van het „vreemde meisje Adèle". Wie Adèle is. dat moet een verrassing blijven, want zon- 500 Duitse kinderen zijn in Oldenzaal aangekomen. Een groep ^efdl^w^rkpnaarTdele hoogst van honderd kinderen ging naar Amsterdam. In het gebouw vermakeliike opvoering nag mede „Het Anker" aan de Prins Hendrikkade werden zij, in af- IJda An°dreamin JSte£e va^Bran- wachtin9 van de komst van hun pleegouders, op enige denberg. lekkernijen onthaald.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7