HIMIST V Nieuuu De Noord - Koreaanse hoofdstad is niet meer te houden y Bertha Hertogh aan haar ouders toegewezen Zal de Irian-conferentie uitlopen op 'n compromis? ENGELAND EN FRANKRIJK HEBBEN EEN EIGEN MENING OVER KOREA Draait Bertha al bij? Ontruiming Zondag begonnen achter zwakke beveiliging Canada springt bij Chinees offensief opgezet om concessies te bedingen? Geen A bom en compromis me*- Chmese communisten? K DRI ESSEN EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Nog steeds stromen communisten toe Grotewohl schreef Adenauer Op weg naar compromis Zij verblijft in een pensionaat Goede maatjes met haar moeder Indonesische jeugd stelt eisen President Truman confereerde De strijd op de Zuid-Molukken Brandende trein in tunnel Vóór het gesprek Attlee-Truman En toch: optimistisch! Twintig doden bij scheepsramp Incidenten tussen Israel en Jordanië K.N.I.L.-Ambonezen terug naar Ambon ic Scheepsberichten stralend gezicht, wan- het Sinterkiaaspak Rijwiellantaarn te jn komt. U kunt kie- enorm krachtige s en uit 9 verschil- ntaarnkappen. naties vanaf: f 13.33 zal de Philips1 met het unieke ïeerhoofd, weer talloze srden gevraagd en ge* f Iet ideale cadeau voor ïan, zoon of verloofde. „Ivoor": f 47.— „Standaard"; 39.-5 m cadeau, waar xinvn intens plezier meej n Philips MB-arma- 4 TL-buislampetu waarbij het' eken en lezen is. Prijs; ff 1141—J KMAAR ecember agavond Café Restaurant de ïenale bar - pianist TINéE van 4 tot 6 M 50 PK, wiel en rups tomisch werken 3p de markten te i Middenmeer. n Hoorn. r geheel N.-H. bij: ilBO STRAAT 3—11, (f). Tel. 84172-87273 varen", mompelde e Kludde heb op- ;enaar terug. Het lat ik een nieuwe van die deftige, nen een half uur nieuwe ruit inge- in die ene, zelfde toen hij verder helemaal de deur il gemeente-arbei- ken te hakken en de smid aan een leiding stond te op?" „Welnee", i maar de nodige re veiligheid van 5 logge, onhandel- ie van de straat commissaris van Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f V.55 per mnd„ inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4, familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per mjru Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatiés: Noorderbank: Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT A S H VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 4 December 1950 4 46e Jaargang No. 12034 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59, teL 4243. Groie Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 De troepen van de Verenigde Naties zijn Zondag begonnen met de ontruiming van Pjongjang, de voormalige Noord- koreaanse hoofdstad. De installaties werden opgeblazen. Reuter meldt, dat „het burgerlijk bestuur van Pjongjang Zon dagavond ineenstortte". De Chinese troepen, die in overwel digende massa's over de bergen van het centrale front stromen, naderden Zondag de rechterflank van de verbonden troepen, die in een boog om Pjongjang zijn gelegerd. In deze zwakke flank ligt de 27ste Britse brigade. Mortierbommen van commu nistische guerillastrijders vielen Zondagochtend reeds op de stad. In het bevroren Tsjosinbekken in Noord-Oost-Korea trachten de Amerikaanse mariniers en delen van de zevende divisie zich te ontworstelen aan de greep van ten minste zes Chinese divisies, die hen reeds vijf dagen onop houdelijk aanvallen. Luchtverkenners van de V.N. hebben nieuwe convooien en troe pencolonnes van de Chinese communisten gerapporteerd, die uit Manpojin, een stad aan de Jaloe op 105 km ten Noordwesten van het Tsjosin-bekken, Korea binnentrekken. De toestand Volgens de laatste berichten is de toestand als volgt: Noord-Westen: een dunne ver- dedigingsboog houdt de Noorde lijke troepen af van Pjongjang, terwijl de hoofdmacht van het achtste leger de stad verlaat om omsingeling van rechts te ont gaan. Noord-Oosten: De Chinese troe pen doen een tweeiedige opmars naar de Oost-kust, één naar de havens Hoennam en Wonsan, en één meer naar het Zuiden om het tiende korps in het Noord- Oosten af te snijden. Naar gemeld zijn contacten met guerillastrij- Wielrenner VAN SCHIJNDEL tijdens oefenrif gedood Zondagmiddag is op de markt van Oorschot, tijdens een oefeh- rit van de Tilburgse wielerclub, een ernstig ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de beroepswielrenner Van Schijn- del uit Vlijmen. De 24-jarige prof nam deel aan een oefenrit van Tilburg naar Oorschot. Door het slechte weer en de sneeuwval werd Van Schijndel zo verblind, dat hij tegen een auto opreed. De wielrenner liep een zware hersenschudding op en is ter plaatse overleden. SINTERKLAAS IN BRAND GEVLOGEN Sinterklaas, die op de Haarlemmerweg te Amster dam zijn jeugdige vriendjes had begToet, wilde, toen hij wegging, een sigaret opste ken. Een hulpvaardige bood hem vuur met een sigaren aansteker. Tot schrik van 't gezelschap en niet het minst van Sinterklaas zelf, vatte de baard van de goedheilig- man vlam. De G.G.D. moest er bij te pas komen en de goede Sint bracht een on vrijwillig bezoek aan het Wilhelminagasthnis. ders tot stand gebracht bij Won san en ongeveer 30 km. van Hoegnam. Centrale Oosten: Britse com mandotroepen en Amerikaanse mariniers pogen ^zich uit Haga- roe aan het Tsjosinbekken te be vrijden. Centrale Noorden: troepen van de Amerikaanse zevende divisie bewegen zich van Hjesandjin, aan de Jaloe, naar het Zuiden. De weersomstandigheden belet ten de luchtmacht de nodige dek king te geven. Inmiddels rukt de Zuidkoreaanse Kapitooldivisie op naar de Russische grens. GROTERE LICHTINGEN OPGEROEPEN IN DE U.S.A. Het Amerikaanse leger roept grotere lichtingen op en Marine en Luchtmacht hebben hun maat staven voor vrijwilligers verlaagd om sneller tot het door Truman gestelde doel (2.800.000 man) te kunnen komen. Het leger, de enige diensttak die van dienstplichtigen afhanke lijk is, heeft voor Februari 50.000 man opgeroepen. Dit is 10.000 man meer dan voor December en Januari. IN EUROPESE DEFENSIE Canada zal met grond- en luchtstrijdkrachten en ook in direct met marinestrijdkrachten bijdragen tot de „verdedigings- wal" van West-Europa, waarvoor thans plannen worden beraamd, aldus het „Canadian Press Agency". In een overzicht zegt het pers bureau, dat de „wal" naar ver wachting door 50 tot 60 divisies met de hulpkrachten gevormd zal worden en gereed zal zijn tegen het einde van 1953. De. grondstrijdkrachten zouden on geveer de helft van de sterkte hebben van die, welke in 1945 Duitsland ten val brachten (die bestond uit 110 divisies). OVER DUITSE EENHEID Otto Grotewohl, de Oostduit- se minister-president, heeft een direct bereep gedaan op de West- Duitse kanselier Adenauer, om te onderhandelen over eenmaking van Duitsland op basis van de voorstellen van Praag, zo meldt het officiële Oost-Duitse Pers bureau. De West-Duitse bondskanselier Adenauer heeft geweigerd stel ling te nemen ten aanzien van de brief van Grotewohl. In po litieke kringen te Bonn bestem pelt men het publiceren van de brief als propaganda. Experts op Aziatisch gebied ver klaren, dat genoemde voorwaar den geheel in de lijn liggen met de enkele weken geleden geuite Chinese waarschuwing, dat China niet toe kan staan, dat de troepen der V.N. de 38ste breedtegraad zouden overschrijden. In dezelfde tijd waarschuwde ook de Indische regering voor „ernstige politieke en militaire gevolgen" van de overschrijding van de breedte graad. Renter seint, dat volgens krin gen, die in nauw contact staan met de delegatie der Chinese communisten te Lake Success, de Chinese communisten bereid zou den zijn tot een regeling van het Koreaanse conflict, indien men zon instemmen met een staak- het-vuren-lijn langs de 38ste breedtegraad. Verdere voorwaarden zouden zijn: 1. Het wederinstellen van het Noord-Koreaanse regiem en het spoedig daarna houden van ver kiezingen in geheel Korea. 2. Het terugtrekken der Ame rikaanse zevende vloot uit de wa teren van Formosa en het afbre ken van verdere steun aan Gene raal Tsjang Kai Sjek. 3. De onmiddellijke toelating van de Chinese Volksrepubliek tot de Ver. Naties en het erken nen van haar afgevaardigden als de wettige Chinese vertegenwoor digers. Deze voorwaarden, zo verluidt verder, zouden via de Indische gedelegeerde aan de Westerse mo gendheden bekend worden ge maakt Sir Benegal Rau had Zondag een onderhoud met het hoofd van de Chinese delegatie, Woe Hsioe Tsjoean. Mevrouw Hertogh (rechts) met haar dochter Bertha (links) in de meisjesschool te Singapore, waar het meisje, in af wachting van de behandeling van, het beroep van de tegen partij zal moeten verblijven. Staande achter Bertha een lid van het Nederlandse consulaat. Naast mevrouw Hertogh de kanselier van het consulaat, de heer F. van Lutheran. Zoals wij reeds in een deel onxer edities meldden, heeft Zijne Majesteits Gerechtshof te Singapore Zaterdag j.l. bepaald, dat het huwelijk van Bertha Hertogh ongeldig is en dat het meisje wordt teruggegeven aan de ouders. De baboe Aminah werd belast met de betaling van de proceskosten. De raadsman van Bertha Her togh zei, dat hij heden beroep zal aantekenen. Mansoer Adabi, met wie Bertha Hertogh in het huwelijk was verbonden, ver klaarde: „Uiteindelijk zal ik Bertha terugkrijgen. Ik ben be reid op haar te wachten, tot zij meerderjarig is. Dat zal slechts zeven jaar duren." Aminah viel na het horen van de uitspraak flauw, terwijl het meisje uitriep: „Ik ben Moham medaanse, ik wil niet naar Christelijke ouders. Enkele vrou welijke detectives namen Bertha onmiddellijk mee. Adabi werd tegengehouden. Bertha heeft thans haar Ma- leise dracht verwisseld voor een witte japon. Zij heeft haar trouwring afgelegd en draagt 't haar nu in vlechten. In afwach ting van nadere beslissingen ver blijft zij onder het oog van haar moeder in het pensionaat van De Goede Herder, waar zij zich vrij onder de meisjes beweegt. Volgens de zusters is zij met haar moeder, die op haar ver zoek de nacht in het pensionaat doorbracht, „goede maatjes". SPENDER OVER DE ATOOMBOM De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Percy Spen der, heeft te Canberra verklaard, dat elk besluit om de atoombom in Korea te gebruiken moet ge nomen worden, slechts na het volledigste overleg. DE JEHOVA'S GETUIGEN IN OOST-DU ITSLAND De staatssecretaris van het Oost-Duitse ministerie voor de Staatsveiligheid heeft medege deeld, dat tot nu toe ongeveer twee duizend „Jehova's getui gen" tot tuchthuisstraffen zijn veroordeeld wegen „spionnage voor de Verenigde Staten". Daar de uitgedeelde hoge straffen niet afschrikwekkend genoeg hebben gewerkt, zullen scherpere maat regelen tegen de „Jehova's ge tuigen" worden genomen. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, mr. Moh. Roem, heeft aan de vooravond van de Nieuw-Guinea-conferen- tie, welke heden te Den Haag ge opend wordt, verklaard, dat een compromis de oplossing zou kun nen zijn van de vraagstukken, waartegenover Nederland en In donesië gesteld staan. Te Djakarta is Zondag een grote manifestatie gehouden door verschillende jeugdorganisaties, die zoals bekend een grote macht hebben. Men eiste de aan sluiting van Nieuw Guinea. De manifestanten hebbeneen adres aan president Sukarno en premier Natsir gericht, waarin de inlijving van Nieuw Guinea voor 1 Januari van het komende jaar wordt geëist. In Indonesische kringen te Londen gaf men uitdrukking aan OVER KOREA President Truman heeft Zater dagavond en Zondag besprekin gen gevoerd met vooraanstaande militaire en diplomatieke func- tionnarissen over de ontwikke lingen in Korea. Met de ministers van buiten landse zaken en defensie, Ache- son en Marshall, en de voorzit ter der gezamenlijke stafchefs, generaal Omar Bradley, sprak hij Zondag 2Vs uur over Korea. Trumans adviseur voor buiten landse aangelegenheden, Averell Harriman, was hierbij aanwezig. JEEP-EXPRESS DJAKARTA—LINNE Zaterdag zijn in het Limburgse dorpje Linne vier Nederlandse militairen aangekomen, die een avontuurlijke reis per jeep vanaf Djakarta achter de rug hadden. De belangstelling was enorm. Het werd een ware triomftocht vanaf het grenskantoor Roosto ren, over Dieteren, Susteren en Echt. de vrees, dat de conferentie in Den Haag zou kunnen eindigen in een impasse. Er bestaat een mening, volgens welke men wat Westelijk Nieuw-Guinea betreft, ten hoogste kan hopen op een souvereiniteitsoverdracht door de Nederlanders na een periode van bijvoorbeeld tien jaar. NOORS STOOMSCHIP OP EEN MIJN GELOPEN Het Noorse s.s. „Sig" is voor de Duitse Westkust op een mijn gelopen. De bemanning van de „Sig" is overgenomen door Duit se sleepboten, die langszij zijn gekomen. De „Sig" is bescha digd, doch niet gezonken. Het schip zal naar de haven van Kjelsnor, dat op het Deense eiland Langeland is gelegen, wor den gesleept. Het bureau Zuid-Molukken meldt: „De regering van de republiek Zuid-Molukken deelt in haar weekoverzicht over de strijd in de Molukken mede, dat de In donesiërs aan het front bij de stad Ambon thans gebruik ma ken van vlammenwerpers en fos- forkogels. De Indonesiërs maken o.a. ge bruik van Japanse pantserofficie ren, waarvan enige gevangen werden gemaakt. De Manilarang- troepen lieten 800 doden achter. Aan het Hitoefront liep een bataljon Apri-soldaten volledig bewapend over. Op Ceram, Haroekoe, Saparoea en Noesa Laoet is alles rustig. 4 DODEN, 17 GEWONDEN In de sneltrein DyonMadrid is in Noord-Spanje brand uitge broken. De postwagen vatte vlam en de brand sloeg over naar twee andere wagens. De trein kwam door de noodrem tot stil stand, doch juist in een vier ki lometer lange tunnel, waardoor het reddingswerk bemoeilijkt werd. Vier personen zijn in de vlammen omgekomen en 17 wer den gewond. In de tunnel, die zich met verstikkende rook vul de, ontstond paniek. HOE STERK IS CHINA? SOVJET RUSLAND De Britse premier heeft Zondagavond voor zijn vertrek naar Washington de belangrijkste ministers van zijn kabinet voor een conferentie bijeengeroepen. Hij heeft de onderwerpen, die hij met president Truman zal bespreken, behandeld met de minister van buitenlandse zaken Bevin, de minister van financiën Gaitskell en de minister van defensie Shinwell. Hei ruim 2000 ton metende Griekse s.s. „Metamorphosis" is Zaterdagochtend bij vliegende storm ten Noorden van de Noorderpier bij IJmuiden gestrand. De geredden: in het midden bovenaan de Engelse stewardess. Een van de man nen heeft in zijn hand een ikon, voorstellende de Heilige St. Nicolaas, het enige dat nog gered kon worden. Zaterdag heeft Attlee geconfe reerd met de Franse ministers Pleven en Schuman, die hem volgens de laatste berichten niet naar Washington vergezellen, daar zij een deelname aan de conferentie met President Tra- man niet noodzakelijk achten. Volgens de tot dusver beschik bare aanwijzingen zouden de Franse en Britse staatslieden het er over eens geworden zijn, dat zij zich moeten verzetten tegen het gehruik van de atoombom in Korea, en dat elke poging moet worden gedaan om tot een po litieke overeenkomst met de Chi nese communistische regering te komen. Verder gelooft men, dat de Fransen zouden hebben aange drongen op voorstellen voor een bufferzone in Noord-Korea. De Engelsen daarentegen waren van mening, dat eerst de militaire si tuatie gestabiliseerd diénde te worden. Op desbetreffende vragen ant woordde Attlèe Zondagavond: „Ik ben altijd optimistisch over alle dingen. Ik hoop, dat wij een vreedzame oplossing kunnen vin den." Shinwell: „Wij hebben het niet gewild Shinwell, de Britse minister van defensie, heeft Zondag ver klaard, dat generaal MacArthur verder was gegaan dan de doel einden, die naar Engelands me ning voor de Koreaanse campag ne waren gesteld. Engeland, zo zeide hij, heeft getracht de Ver. Staten te bewegen tot beperking van het doel der campagne. Het was van mening geweest, dat de campagne der Ver. Naties aan de 38ste breedtegraad had moeten eindigen. Het Deense kolenschip „I. P. Suhr" is ten Oosten van de vuur- toren Sandhammaren in dé Oost zee gezonken. Een lid van de be manning kon worden gered. De overige twintig zijn vermoedelijk verdronken. Twee lijken zijn aangespoeld aan de Zweedse kust. De waarnemende stafchef der Verenigde Naties in Palestina heeft Zondag een bevel tot sta ken van het vuren afgekondigd na een botsing tassen Israëlische strijdkrachten en het Jordaanse Arabische Legioen. Zondagochtend hadden leden van het Arabische Legioen op de voor Israel belangrijke weg van Beersjeba naar Ayïat een weg versperring aangebracht, welke door Israëlische soldaten onder het oog van de Arabieren weer werd verwijderd. Enkele uren later openden pantserwagens van het Arabische Legioen volgens een Israëlische woordvoerder het vuur op een Israëlisch convooi. De Israëliërs beantwoordden het vuur en scho ten een Jordaanse pantserwagen in brand. Het Vaticaan: „VAN BUITEN GELEERDE LES|ES" Radio Vaticana heeft een offi ciële verklaring van de „Heilige Stoel" omgeroepen, waarin het te Praag tegen negen R.K. gees telijken gevoerde proces aan de kaak wordt gesteld. In de verkla ring wordt gezegd, dat „de beken tenissen als van buiten geleerde lesjes werden opgedreund, terwijl aan alles te merken was, dat de wilskracht der zichzelf beschul digende beklaagden was. gebro ken". A 40,000 CHINA 400,000 IRMA 4 ICART0-5O183I AUTO'S VERONGELUKT IN DELFT Eén dode Tengevolge van de gladheid van de weg zijn Zondag op de rijksweg tussen Den Haag en Rotterdam onder de gemeente Delft verschillende verkeersonge vallen gebeurd, waarvan één met dodelijke afloop. Nabij het via duct aan de Hugo van Rijkenlaan slipte een personenauto, waarin twee personen zaten, het echt paar Hetwig uit Scheveningen. De auto, die door de heer H. be stuurd werd, reed van de dijk en kwam in een sloot terecht. De 67-jarige mevr. J. A. Hetwig Voss geraakte in het water on der de auto. Toen de wagen door de politie was gelicht, bleken de levensgeesten bij mevr. H. reeds te zijn geweken. Dertig meter van de plaats van dit ongeval reed een tweede auto van de weg en kwam met de wielen naar boven op een land weg te liggen. De vier inzitten den kwamen me tde schrik vrij. Tenslotte reden nog vier auto's in de berm van de weg en moes ten door de politie worden los getrokken. Hierbij gebeurden geen persoonlijke ongevallen. Half December zal worden be- onnen met het overbrengen van imbonese militairen (voormalige leden van het KNIL), die zich thans op Java bevinden, naar Ambon. Het betreft in totaal on geveer 4000 man met 8000 gezins leden, die thans voor het groot ste gedeelte in Oost-Java ver toeven. Maloya (rep.) 1 Dec. van Djakarta naar Rotterdam, 27 Dec. te Amsterdam. Dorsetshire (rep.) Djakarta Rotterdam, 1 .Dec. t. h. v. Djeddah, ong. 18 Dec. te Amsterdam. Grote Beer: Amsterdam Nw Guinea, 1 Dec. bij Sa- bang, daarna ong. 15 Dec. van Soerabaia naar Rot terdam. Cameronia 24 Dec. verw. te Rotterdam. Chitral 4 Jan. van Djakarta ca. 30 Jan. te Amsterdam. Cyrenia ca. 16 Dec. te Mar seille. Empire Brcnt ca. 3 Dec. te Rotterdam. Ormonde ca. 6 Jan. van Dja karta, 31 Jan. te Rotter dam. Ranchi 20 Dec. van Djakarta, ca. 13 Jan. te Amsterdam. Sibajak ca. 13 Dec. van Dja karta, 8 Jan. te Rotterdam. Somersetshire 2 Jan. te Am sterdam verwacht. Tabinta ca. 11 Dec. te Am sterdam. Volendam ca. 16 Dec. van Djakarta, 14 Jan. te Rot terdam. Zuiderkruis begin Decem ber van Djakarta naar Rotterdam.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1