Feest van blijde kinderogen R.K. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen gratis kopen bij VET ALKMAAR EN OMSTREKEN Driemaal St. Ni col aas 6 x daags Algemene vergadering Congres-leiders waren bijeen Benoemingen in het Bisdom Haarlem De verkiezingen in West-Berlijn Marktberichten PAGINA 2 MAANDAG 4 DECEMBER 1950 ALKMAAR In het afgelopen weekend hebben wij drie maal Sinterklaas gezien. Wij hebben de heilige man waar achtig niet achter zijn tabberd aangehold, maar het is een maal de tijd van zijn alomtegenwoordigheid. Wij hebben hem driemaal ontmoet en driemaal hebben wij mogen kijken in honderdtallen blijde kinderogen. Het begon Zaterdagmiddag al. Alle mensen hadden vrij, maar de Sint deed zijn weldadig werk. Hij kwam in een rijtuig naar de Heul, waar in het Verenigings gebouw het Sint Nicolaasfeest van de Stichting 1940-1945 ge houden werd. Schuchtertjes eerst, maar spontaan-enthousiast later verwelkomden de kinderen het waren er ruim vijftig de heilige man. En toen begon het feest. Er zullen wel wat hartjes sneller hebben geklopt. Je kunt immers nooit weten of de Sint niet van zijn zwarte knecht heeft gehoord, dat je wel eens door de plassen baggert, ofschoon je heel goed weet dat je moeder dat niet goed vindt. Maar moe der was erbij, deze Sinterklaas middag, en dus was je toch niet zo heel erg bang. Moeder is im mers altijd een veilige toevlucht. Ze beschermt je zelfs tegen de roe van Zwarte Piet, al verdien je die eigenlijk wel een beetje. Maar het viel allemaal nogal mee. De liedjes werden vol over tuiging gezongen en de tractaites met zo mogelijk nog meer over tuiging genoten. Het was plezie rig en het was om niet te ver geten, een heel jaar niet, tot de Goedheilig man weer uit Spanje naar Alkmaar komt. Dan ben je een jaartje ouder en wijzer en dan heb je natuurlijk geen katte- kwaad gedaan. Sinterklaas kent weinig rust in deze dagen, die zijn verjaar dag voorafgaan. Zondagmiddag hebben wij hem weer in Hotel Victory ontmoet. Daar was het Sint Nicolaasfeest voor de kin deren van de leden der Alk- maarse R.K. Middenstandsbond. Wat wü van de Sinterklaasmid dag van de Stichting 1940-1945 hebben gezegd, geldt al in niet mindere mate voor het Sinter klaasfeest van de Middenstand. De goede Sint zelf zal wel het meest genoten hebben van die kinderangst, die kinderblijheid werd, en die in zoveel heerlijk- onschuldige ogen en wat zijn kinderogen mooi! prachtig ge slepen spiegels Vond. Er was bo vendien de poppenkast met een uitstekende voorstelling. De kin deren hebben genoten en daar was het allemaal maar om be gonnen. Hier zowel als in het Wapen van Heemskerk genoot de jeugd daarenboven van enkele aardige films. Want de Sint heeft ook nog tijd kunnen vinden om aanwezig te zijn op de kinder middag, die de R.K. Commissie „Vrije Tijd" in het Wapen van Heemskerk heeft georganiseerd. Hebt u wel eens kinderen gezien, die. gelukkig zijn? Hebt u wel NUTSSPAARBANK Maandoverzicht' ALKMAAR. In de loop van de maand November werd op de spaar bankboekjes ingelegd f 384.845.61 en terugbetaald f 360.071,44 alzo meer ingelegd dan terugbetaald f 24.774,17. Het aan en inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt f 11.340.302,35. Het aantal in November nieuw uit gegeven boekjes bedraagt 560, waar onder 359 aan op school sparende kinderen. Ingetrokken werden 175 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes bedraagt thans, na overboe king (in Mei j.l.) naar een verzamel- rekening van 597 boekjes met een saldo benden f 1,waarop sedert jaren geen mutatie heeft plaats ge had 27.804. Van dit aantal behoren 17458 aan personen of instellingen ia Alkmaar gevestigd; 6603 aan personen of in stellingen elders gevestigd en 3743 aan schoolspaarders. Onder de in November nieuw uit gegeven boekje? zijn begrepen 21 (v. j. 21) voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1, In November bedroeg het aantal posten van inleg 5410, dat van terug betaling 2177 tezamen 7587. De ledi ging in de loop der maand Novem ber van 1182 spaarbusjes leverde een bedrag van f 11.699,24 aan kleine besparingen op. Het aantal in om loop zijnde busjes, bij de aanvang van 't jaar 5200, bedraagt thans 5625. DAMCLUB D.D.D. ALKMAAR. Na een serie com petitie wedstrijden werden Vrijdag avond de onderlinge wedstrijden voortgezet. De uitslagen waren: M. J. Langras jr.N. Oud 20 J. SchuitP. Booy 11 D. PeerdemanJ. Miedema 20 C. BijwaardG. Bakkum 20 D. KlinkhamerC. Balder 20 W. RanzijnN. Visser 20 H. BruggemanG. Woonijk 02 J. MekkenL. Verver afgeb. D. StamJ'. Jorna afgeb. N. VisserP. de Wijn 20 Th. HofmanD. Klinkhamer 11 M. A. Langras-M. J. Langras sr. 02 W. RanzijnJ. v. Beusekom 20 AANBESTEDING ALKMAAR. Bij de Zaterdag mórgen door Gemeentewerken ge houden aanbesteding van het bouw rijp maken van een terrein, gele gen tussen dg Verbindingsgracht en de Heiloërdijk, met bijkomende werken, werd alsvolgt ingeschreven (A is met stalen hekwerk; B is met afrastering met palen); Aann. Bedrijf Jos Albers, Bever wijk A f 18.970; B f 15.560,—; Fa. B. Meijer en P. J- v. d. Meij, Wijk aan Zee A f 23,476; B f 20.341.—; Aann. en Transportbedr. B. Smallegange, Haarlem A f 24.499; B f 20.684, Aann. Bedr. Fa. N. J. Glorie, Zd. Schermer, A f 24.973, B f 22.700,—; Bouwbedrijf C. J. v. Heijst Pz„ Vel- zen—Noord, A f 26.500, B f 23.500; Aatnn. Bedr. Fa. De Moei en Hermes Alkmaar A 27.380; B f 24,480; Aann. Mij. P. Aafjes, Beverwijk A f 27,900, B f 25.900; Fa. A. J. Waterlanden, Oudehaske (Fr- f 30.000, B f 26.000. De gunning is aangehouden. eens kinderen gelukkig zien zijn, die zelden of nooit met het ge luk kennis maken, omdat zij al vroeg al te vroeg kennis moeten maken met de dingen die in dit leven nu eenmaal moeilijk te dragen zijn? Zulke kinderen waren gisteren in het Wapen van Heemskerk gelukkig. Dat was prachtig. Dat was ont roerend en omdat het zo ont roerend was, kunnen wij er een voudig niet méér van zeggen. Wie daaraan heeft meegewerkt, die heeft een Gode welgevallig werk gedaan. Trouwens, Sinterklaas is al diegenen, die hebben meegehol pen deze drie Sint Nicolaasfees- ten te doen slagen, zeer dank baar en dat heeft hij hen gezegd ook. Uitslag verloting ALKMAAR De hoofdprijs (een polshorloge) van de verloting ten bate van de Alkmaarse Vereni ging tot Bestrijding der Tubercu lose, is gevallen op lot nr. 2408. Deze prijs en de overige 279 prij zen kunnen afgehaald worden van af Maandag 4 December uitslui tend van 2 tot 4 uur bij de heer F. C. Oudejans, Bierkade 11. Zie de trekkingslijsten. INGEKOMEN PERSONEN Medio November 1950 J. Vaneman, voorman N.S., R.K., van Haarlemmermeer naar Kinheimstraat 21; P. G. M. de Vries, N.H., met gezin, van Zijpe naar Emmastraat 73; J. W. Hou- niet, gezinshulp, R.K., van Haar lem naar C. Evertsenplein 15; C. van Leeuwen, huish.kundige, van Laren naar Helderseweg 50; A. Wiedemeijer, huishoudster, N.H., van Midwoud naar Snaar- manslaan 20; M. J. van Assema, dienstb., R.K., van Heemstede naar Nassauplein 11; L. A. Droge, R.K., van Leeuwarden naar Ken- nemerstraatweg 125; H. Jerusa lem, machinist N.S., N.H., van Hengelo naar Tulpstraat 13; E. Jong, verpleegster, R.K., van Heemstede naar v. Everdingen- straat 18; J. J. Kofman, verpleeg ster, N.H., van Hoorn naar Wil- helminalaan 11; P. W. Pover, bankwerker, met gezin, van Am sterdam naar Huygensstraat 41; J. C. M. Sol-Roose, R.K., van Amsterdam naar Huygensstraat 41-55; E. J. Seehuijs, winkelbed., N.H., van Noordwijk naar Ramen 36; L. Stroo, metaalbew., R.K., met gezin, van Blokker naar Huy gensstraat 35a; J. de Wit, R.K., met gezin, van Vlaardingen naar Stationsweg 86; H. de Jong, grondwerker, N.H., van Donia- werstal naar St. Annastraat 23; P. Verschoor, transp.arb., Geref., van Egmond aan Zee naar Pater nosterstraat 5a; E. Th. E. Hilck- mann, R.K., van Nijmegen naar Lyceumstraat 22; Th. M. Er- kamps, instrumentmaker, met gezin, van Rotterdam naar Huy gensstraat 39; J. P. J. Vrijvolge, techn. ambten. Kon. Marine, van Soerabaia naar Nassauplein 21; J. Wiersma, onderwijzer, van Langedijk naar Blekerskade 9; uit Oostenrijk: F. Eckhardt, O. Bis. Cl., van Wenen naar Prins Hendrikstraat 11; I. Fauland, R.K., van Graz naar Dr. Schaep- manstraat 17; I. Frala, R.K., van Graz naar Tienen wal 9; M. Gradwohl, R.K., van Gleis- 9; M. Gradwohl, R.K., van Gleis- dorf naar Geestersingel 39; R. Grois, R.K., van Wenen naar Houtmanstraat 22; A. Kersch- baumer, R.K., van Graz naar Geestersingel 39; D. Kropf, R.K., van Graz naar Dr. Schaepman- straat 17; A. A. Likas, R.K., van Graz naar R. Owenstraat 1; G. Oberrainer, R.K., van Graz naar Nassaulaan 45; M. Pollhammer, R.K, van Gleisdorf naar Geester singel 39; E. Schuch, R.K., van Wenen naar Pr. Hendrikstraat 11; H. Skriner, R.K., van Graz naar Tienenwal 9; M. Stadler, R.K., van Graz naar Nassaulaan 45; M. Stany, R.K., van Graz naar J. van Galenstraat 26; E. Testori, R.K., van Wenen naar Houtmanstraat 22; E. M. Unzeitig, R.K., van Graz naar R. Owen straat 1; A. Vukits, R.K.. van Wenen naar Nassaulaan 45; G. Wais, R.K., van Wenen naar Nieuwlandersingel 69; R. Webin- ger, R.K. van Wenen naar Nieuw landersingel 39; F. Zierier, R.K., van Graz naar J. van Galenstraat 26. GEVONDEN VOORWERPEN ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 23 November tot en met 29 November 1950 en te bevragen aan het Bureau van Po litie, kamer 14, le etage, op iede re werkdag van 17 tot 18 uur, be halve op Zaterdag. een gewicht van 50 gram; een sleuteltje; een sleutel; een bruin gele want;een handschoen; een contactsleutel; een blauwe want; een ballpoint (zwam met witte dop"; een ceintuur (beige); een vulpotlood (rood met nikkelen dop); een want (groen-wit); een bruine kinderwant; een beige kindermuts; een kinderwant een polshorloge (heren); een bruine dames-handschoen; handschoen (groen); een ceintuur; een witte handschoen; een want (blauw wit); een kinderwant; een alpi no (bruin): een portemonnaie m. inhoud zegels; heren-hoed grijs; een ceintuur zwart; een paar da meswanten (bruin-wit): een vul pen; een blauw kinderwantjei; een bruin geblokte want. Als gevonden bij het Bureau van Politie aangegeven en op onderstaaande adressen te ver krijgen: Handschoen (heren) ongev. Roemervisscherstr. 2 zwarte muts fluweel Druivenlaan 3; tankdop en twee sleutels Polderstraat 14; manchesterjasje Bierkade achter klep aanhangwagen Polderstraat 14; rubber-zeiltje één m2 Kanaal dijk 18: witgebreide wollen wan tjes, Kennemerstraatweg 191; blauwe damessjaal Spoorstraat 76 schooltas m. boeken Nieuwesloot, 5; zijden sjaal Clarissenbuurt 15 zwarte portefeuille Langestraat; AGENDA BIOSCOPEN: Victoria thea ter: River Lady, 18 jaar; Harmonie: Gekooide meisjes, volw.; Rex-thea- ter: Voor moed. beleid en trouw, 18 jr.; Cinema Americain: Mo vie Crazy, alle leeft. Voorstellingen: hedenavond 8 uur. Matinée: Rexthea- ter 2.30 uur. APOTHEKEN: De Zondags- en nachtdienst neemt waar G. Kruisinga, Koorstr. 47. TAXI's: De nachtdienst rijdt D. de Leeuw, Stuartstraat 90, tel. 2288. RAADSVERGADERING URSEM. Donderdagavond kwam de gemeenteraad in korte vergadering bijeen. De heer Seijts bracht namens de raadscommis sie verslag uit over de gemeente- rekening 1949. De commissie had alles in orde bevonden. Hij bracht dank aan B. en W. voor hun nauwkeurigheid. De Raad ging ac- coord met de begroting 1951. De gemeentelijke verordeningen als: heffing besmettelijke ziektegel- den, straatbelasting, verlofs- en vergunningsrecht, werden op nieuw vastgesteld. Het tarief verlofsrecht is van f 25.gebracht op f 45.en het vergunningsrecht van f 100.op f 170.Met de Bank voor Nederl. Gemeenten is voor 1951 een re kening-courant overeenkomst aan gegaan. Zo nodig kan tot f 65000 crediet aangevraagd worden. Hierna ging de raad in comité. Na heropening stelde de voorzit ter voor het arbeidscontract met de heer Poland met nader te be palen datum op te zeggen. De raad ging hiermee accoord. Film op de scholen URSEM. Het gemeentebe stuur heeft voor beide scholen een filmapparaat gekocht. Dit wordt alleen voor het onderwijs ge bruikt. Donderdagmiddag werd gedemonstreerd voor het onder wijzend personeel in tegenwoor digheid van B en W. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Cu- nerra C. A. dochter van J. P Konijn en C. M. Koopman. Paulus J. z. van A. C. Rijnaarts en A. W. H. Vogelsang. Johanna A. d. van J. B. Veel en J. Brink. Maria W dochter van N. A. Ranzijn en M. Dekker. Petrus J. M. z. van C. F. de Munk en A. A. Baas. Jacobus N. z. van C. Th. Zuur bier en C. Roet. Gehuwd: Jan F. Weide en Everharda M. Witvoet. Cornelis J. Pool en Anna P. Meester. Leendert Timmer en Poulina M. J. Scheers. Overleden: Geertruida L. Held oud 58 jaar gehuwd met J. P. G. van Eijk. De gratis kooptijden van Zaterdag waren: 9.06— 9.16; 10.16—10.26 11.55—12.05; 13.28—13.38 17.27—17.37; 20.37—20.47. KHAKI OVERHEMDEN vanaf f 7.75 "TAcÏT^ Aanrijding ALKMAAR. Op het kruispunt van Everdingenstraat, Costerstraat, Emmastraat ontstond Zaterdagmor gen om half elf een aanrijding toen een militaire vrachtauto uit <ie van Everdingenstraat komend geen voor. rang verleende aan een bestelauto, Beide wagens werden beschadigd De vrachtauto kon niet meer op eigen kracht wegrijden. De bestel auto is aan de zijkant ingedrukt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. KRANIGE REDDING ALKMAAR. Op de Bierkade is Zaterdagmorgen om half twaalf een vijfjarig jongetje, vermoedelijk spe lenderwijs, in hét Noordhollands Kanaal geraakt. De 18-jarige H. J. Scholten uit Langedijk begaf zich onmiddellijk te water en bracht de knaap zwemmend naar de kant waar hij door omstanders op .de wal wqrd getrokken. Met een passerende auto de jongen onmiddellijk naar huis op het Heiligland gebracht, waar hij met kruiken in bed werd gestopt, nadat dé dokter was geraadpleegd. Ook de redder werd in de Garage Wittt, waar hij werkzaam is, van droge kleren voorzien. Ook yoor hem werd een dokter geraadpleegd. Voorzover thans te bezien is, heeft de drenkeling geen nadelige gevol gen van zijn koude bad -ondervonden. AANBESTEDING VERFWERKEN WIERINGERMEER Ten do- meinkantore vond ten overstaan van de heer A.J. Suykerbuyk, Hoofd van de Bouwkundige af deling van het Rentambt Wierin- germeep de aanbesteding plaats van een tweetal verfbestekken, verband houdende met de we deropbouw van de Wieringer- meer. Voor het uitvoeren van buiten- en binnenVerfwerken aan 25 schuren werd als volgt ingeschrevven. Begroting Eigen dienst f 21.432 Geersma Sneek 24.944; D.P. Dirk- maat Heerhugowaard 25.067: A. Braaf Wieringerw. 25,420; Breed Heerhugow. 23.333: J. Koopmari Leeuwarden 27.640; 'A. Slootstra O.Blokker 32.047; J. Hellings Me- demblik 27,000: P. Gorter Den Oever 27.346: G. Groot Waarland 26.452; A. de Beurs Lambert- schaaa 25.137; ,T. Groot W.Blók- ker 25.144: A. Schipper De Riip 25.450; J. Breed Hoogwoud 25.854 fa. Tichelaar Heerenveen 25.000; fa. Hey Amsterdam 29 157.80; fa. Kleer 's-Gravenhage '26.873: fa. Scbell Nunspeet 19.000 laagste. Voor het binnénverfwerk in 22 schuren werd als volgt inge schreven: Begroting Eigen dienst f 4119,*1 D P. Dirkma&t Heerhugowaard 5254: Geertsma "Sneek 5337; A. Braaf Wieringerwerf 5496; Breed Heerhugowaard 6424: J. Koop man Leeuwarden 5960: A. Sloot stra O.Blokker 6041; J. Hellings Medemblik 4728: P. Gorter Den Oever 5895.30; G. Groot Waar land 5271: A. de Beurs Lambert- schaag 5541: J. Groot W.Blokkbr 4867: A. Schipper De Riip 4990; J. Breed Hoogwoud 5431; fa. Ti chelaar Heerenveen 5890; fa Hey Amsterdam 6001'.'70; fa. Kleer 's Gravenhage 5586; fa. Schell Nunspeet 3900 laagste: fa. A. v. Arrimers Grootebröek "5116. a' Gunningen vónden 'nog - niet plaats. '«i'ï: De uitvoer van land- en tuinbouwproducten Volgens het CBS is in October jl. voor f 177.800.000 aan land- en tuinbouwproducten uitgevoerd tegen f 145.400.000 in October '49. De totale uitvoer gedurende Jan. t.e.m. Oct. 1905 is hiermede op f 1.305.600.000 gekomen tegen f 1.011.300.000 in dezelfde periode van 1949. Wonderwel goed afgelopen BERGEN Vrijdagmiddag om streeks vijf uur reed een vracht auto van de Fa. Oldenburg en Wouda in de Eeuwigelaan, ter wijl plotseling de band van het linkervoorwiel sprong. Wonder wel zijn hierbij geen doden te betreuren, want de gehele cabine van de auto werd afgerukt door dat de wagen tegen een boom botste. De heer Wouda moest worden bevrijd, doch liep slechts licht verwondingen pp, terwijl de chauffeur een lichte hersenschud ding bekwam. Dr. Poot die eer ste hulp verleende heeft de chauf feur naar diens woning vervoerd terwijl de wagen door de fa Kees Koster werd weggesleept. OOGST VAN DE STRAAT Tiidvak 17 t.e.m. 24 Nov. 1950 BERGËN Gevonden: zwarte kinderlaars rubber (rechts); zwarte regenpijpen; donkerblau we wollen kinderwant; rode wol len hoofddoek; rode portemon naie; grijze vulpen. Verloren: blokfluit ip bruin- wit zakje; blauwe werkbroek groene autoped; bruine alpino groene autoped; brunie alpino wit wollen kinderwant (rechts) donkerblauwe handtas m. inh. rood broodtrommeltje; zwarte vulpen met gouden pen; brood mes; staaflamp met drie elemen- boodschappenboekje; bruine por temonnaie; bruine wollen kabou termuts; paar grijs wollen dames handschoenen; grijze hoofddoek, van 25 Nov. tot 1 Dec. 1950 Gevonden: Zwarte portemon naie met inh.; 1 p. kinderwanten; Donkerrode geruite shawl; Cein tuur voor kinderjurk blauw/rood geblokt; Gummi regenmanteltje met capuchon, wit geblokt; Dolk mes met schede; Contactsleutel tje; Schaartje en nagelvijltje in etui; lichtbruine damèshand- schoen; herenrijwiel; transport rijwiel; Gebreide kindermuts; Wollen kinderwanten, wit met bruin Verloren: Wit Kinderschoentje Duitse herder bruin/zwart; brei werkje met kluwen blauwe wol; Gele krielkip; wildieren heren handschoen rechst: Gorene jon gensjas; donkerblauwe porte feuille, inh. pl.m. f 30,grijze gebreide linkerhandschoen; brui ne lederen handschoen; Donker blauwe gebreide herenhand schoen; Zakmes: Gele wollen shawl; Zwarte Kinderwant met Noors motief: 1 p. bruine glacé dameshandschoenen; Rood-brui ne shawl. Dammen S.N.A. HEERHUGOWAARD De uit slagen van de 10e ronde zijn als volgt: C. GróenevéldK. Oudhuis 11 A. SmitH. Oudhuis 20 K. KloosterboerP. Laan 11 Jac BorstJ. Meester 2—0 W. Oudhuis—J- Smit 20 C. SteurTh. Bankras 11 G. AppelmanW. Konijn 02 Jac. Appelm.P. Groenev. 02 L. Konijn—-J Groot 20 Jos KomenH. Oudhuis 02 A. HoogeboomA. Oudhuis 1I Burgerlijke Stand SCHOORL Geboren: Willy S. zv. A. E. Janssen en van M. V. Wognum. Getrouwd: 3. W. van Keulen, en H. S. Aletrino.' Overleden: H. Michel, oud 51 jaren, weduwe van H. P. Bakker' J Romijn, oud 74 jaren, gehuwd met J. de Jong; D. J. Coers, oud 89 jaren, weduwnaar van D. C. van der Velde. In het Gulden Vlies te Alk maar was voor deze vergadering een grote belangstelling. De voorzitter, de heer Landsdaal, opende de vergadering en memo riseerde onder dank 't bijzonder slagen van het Bondsjubilé. De secretaris, de heer Horio, gaf een beknopt résumé over de geschiedenis van de Bond in de gepasseerde 25 jaar. Dat de secretaris klaagt over belangstelling van de pers is zijn goed recht; niet geheel juist is, dat hij in het midden laat, welke „pers" of dagblad hier wordt be doeld. Onder applaus werd besloten 't Bondsconcours 1951 te houden te LangendijkN. Scharwoude, georganiseerd door het Fanfare corps „Apollo" op 3 en 10 Juni. De beer J. Beekhoven hield 'n korte causerie over de positie der dirigenten. De grootste vijand van de dirigent is te weinig er kenning; overheid en ook de corpsen zien deze noodzakelijke factor niet genoeg in. Het groot ste percentage dirigenten heeft te oliejas Lindenlaan; bruine want Landstraat; gymnastiekschoen no 13 zwart Augusteinsteeg 6; vul potlood groen Limmerhoek 8; zwarte lederen tas Frans Halsstr. 7; velglint autoband le Land- dwarsstraat; muts blauw met ro de band Leliestraat 7; zadeldek- je bruin Macl. Pontstraat 40; 'n paar rode wantjes Zevenhuizen; portemonnaie, met inh. en tegoed bon, 2e Kanaalstraat 6; portemon naie met inh. Rijkslandbouwschool; twee gebruikte motorbanden. Wes- terweg 146; damestas rood-bruin, Costerstraat 23; vulpen (zwart-étui) Verdronkenoord 50; bruine wEftiten, paar. ZZeglis 76; actetas, inh. papie ren, Kennemerstraatweg 106; kope ren gewicht 500 gram Koningsstraat la; Huissleutel, v. Houtenkade 5; blauwe blouse, Lindenlaan 120; sjaal Noórderkade 1; blauwe overall, An- doornstraat 11; hand fitspomp, Kin heimstraat 33; kinderwantje Corn. Evertsenplein. Indien men het verlorene terug heeft ontvangen, dient men hiervan kennis te geven aan het Bureau v. Politie, kamer 14. maken met mensen die uit lief hebberij de muziek beoefenen en deze ménsen denken dat de diri gent dit ook voor zijn plezier doet. Men ziet het moeilijke werk van de dirigent, waarmede het corps staat of valt, niet scherp genoeg. De overheid moet door drongen worden van het cultu reel belang. Het idealisme moet gewaarborgd worden voor al te grote tegenslagen. Het is voor iedere vereniging van belang, haar dirigent te. verzekeren in geval van ziekte bijv. De dirigenten staan in gezags verhouding en uit persoonlijke ervaring deelde de heer Beekho ven mede, van de belastifig te hebben vernomen,: dat ze niets te maken heeft met sociale verzor ging. De lezer bègrijpe goed hét is hier in de grond van de zaak een kwestie van „interpretatie" maar men kan er lelijk mee ko men te zitten. Spr. toont het belang aan Voor de dirigenten, dat zè 'zich een goede scholing eigen trachten te maken. In de toekomst is het niet meer mogelijk voor een dirigent om niet volkomen beslagen ten ijs te komen. Bij het ministerie van O., K. en W. is een wet van beroepsbe scherming in bewerking, dus het is nu de tijd Voor dirigenten zich kundig voor te bereiden. De causerie was' een krachtig pleidooi voor de sociale positie van de dirigent en zij verwekte de nodige reactie. De kernge dachte was „wie is bevoegd?" Dit moet het „talent" bewijzen en niet uitsluitend het di ploma. De heer Landsdaal deelde me de, dat de klachten over de Ka tholieke pers niet waren gericht aan de provinciale, voor deze niets dan lof. De heer Landsdaal doet nog een beroep op de ver enigingen om waar mogelijk, de dirigenten behoorlijk te honore ren, dat is ere-plicht. Als jury leden werden gekozen de heren Speets, M. Ougier en Oskar van Hemel. Op voorstel van „Assen delft" werd besloten, om een nummer, waarmade een eerste prijs is behaald» niet eerder te laten herhalen dan na vijf jaar. Deken v. d. Meer uit Hoorn, de geestelijk adviseur, spoorde aan tot eén goede harmonie in het leven; daarvoor zal men wel eens een offertje moeten brengen. Het is van belang de vrede te bewaren. Na de rondvraag waarin geen bijzondere dingen werden behan deld, sloot voorzitter Landsdaal de vergadering. Burgerlijke Stand ZIJPE. Geboren: Catharina D. M„ dv Gijsbertus Driese en Catha rina W. Bakker. Getrouwd: Joseph Hendricus Diehl 22 jr., gemeente-ambtenaar, te Am sterdam en Gerarda Catharina Tuin 24 j., te Zijpe. N.KJ. B.-vergadering BEEMSTER Donderdagavond vergaderde de N.K.J.B. in het vere nigingsgebouw over de St. Nicolaas- avond welke Vrijdag 8 Dec. a.s. zal worden gehouden, te bespreken. Er werd besloten dat de leden on derling de verzorging ervan op zich zullen nemen. Tijdens de vergade ring trok ieder een lot waarop de naam van 'n lid voorkwam waarvoor surprise gemaakt moet worden met een zelfgemaakte rijm en indien mogelijk zelfs op muziek van een populaire melodie. De Heer Martin Stroet beloofde de muzikale omlijsting op zich te zullen nemen waardoor we van een goed stuk muziek zijn verzekerd, hetgeen de stemming ongetwijfeld zal verhogen. Hierna volgde de 14- daagse lezing van de Aalmoezenier Kap. Biemans die voor deze avond als onderwerp had gekozen: „Liefde het enig middel om de wereld onder Jezus Kruis te trekken". Hierna volgde ®en vruchtbare ge- dachtenwisseling en de ontspannings avond waarvan door ieder een gretig gebruik werd gemaakt. HOE ST. NICOLAAS ZICH VERGISTE BEEMSTER De Kath. Vrou wenbeweging te Beemster vierde dezer dagen op luisterrijke wijze het St. .Nicolaasfeest. Na opening van deze feestvergadering vertelde de presidente Mevr. A. Smiti-v. Diepen iets over haar reis naar Rome en had het genoegen aan ieder lid een plaatje van O.L.Vr. van Altijddu rende Bijstand aan te bieden dat zij uit de H. Stad voor de leden had meegebracht. Zij vertelde daarbij ook iets over de oorsprong van deze de votie tot O.L.Vr. onder deze titel. Inmiddels was St. Nicolaas gearri veerd en werd door de presidente hartelijk welkom geheten. De goede Sint sprak daarna de aanwezigen toe en het verheugde hem juist de da mes van de bloelende Beemster te mogen verrassen met hetgeen hij meebracht. Hierna volgde de uitreiking van de verschillende surprises. De Sint bleek een goede keus te hebben ge daan en goed óp de hoogte te zijn wat er in het huisgezin nodig ls. Na tuurlijk ging een en ander gepaard met een toepasselijk woordje waar bij we o.a. te horen kregen dat een der leden de voorzittershamer in de Tweede.Kamer nog wel eens zal zwaaien, Een bijzonder aardig moment be leefden we toen de Sint één der trouwe leden niet op het appel zag verschijnen om haar surprise in ont vangst te nemen, waarop de Sint verschillende malen haar Naam nog. De leiders van het Amerikaan se congres zijn Zondagavond naar het ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden voor een bespre king van de toestand na het slechter worden van de situatie in Korea. Na een bespreking vah meer dan IV2 uur verlieten de leiders met een ernstig gezicht de bij eenkomst. Zij verklaarden zich tot geheimhouding verplicht. Nederlandse deserteur in België gegrepen Door de Antwerpse politie is de 31-jarige Nederlander Johan nes C. uit Amsterdam aangehou den. C. werd gearresteerd wegens landloperij en wordt er voorts van beschuldigd uit het Neder landse leger gedeserteerd te zijn. C. is opgesloten in afwachting van zijn uitwijzing naar Neder land. Nieuwe basis voor eventuele heffing op kaas In het Voedselvoorzieningsblad is de verordening van het be drijfschap voor zuivel gepubli ceerd, die de mogelijkheid schept een heffing ten behoeve van het Zuivelfonds te leggen op uitge voerde kaas van bepaalde ouder dom. Deze verordening is ana loog aan de op 2 October 1950 af gekondigde „Heffingsbeschik king uitvoer kaas 1950" van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, met dit verschil, dat de voorzitter van 't bedrijfschap het bedrag der hef fing bepaalt, een en ander aan de hand van het marktverloop van kaas. Zoals men weet heeft deze maatregel ten doel het bin nenlandse prijspeil van kaas te beheersen, waarvoor als maxi mum toelaatbaar wordt be schouwd een marktprijs van f2.15 per kg voor volvette Goud se fabriekskaas. Prinsesjes bezochten poppententoonstelling 's-GRAVENHAGE, 2 Dec. Zaterdagmiddag brachten de oudste drie prinsesjes een bezoek aan de Poppententoonstelling, die in Hotel „De Witte Brug" te Den Haag wordt gehouden en georga niseerd is onder auspiciën van mevrouw Dupuy, de echtgenote van de Canadese ambassadeur. Vele leden van het Corps Diplo matique droegen er het hunne hij om een groot aantal poppen bij een te brengen, waarvan bij ver koop de opbrengst ten goede komt aan het Nederlandse Rode Kruis. De prinsesjes bepaalden zich niet alleen tot kijken, maar deden voor het goede doel ook inkopen. Zo kochten zij onder meer Noor se, Canadese en Zwitserse poppen Brifs ondernemer op |ava doodgeschoten Naar te Djakarta bekend werd, is op de Pamanoekan- en Tjia- sem-landen wederom een moord gepleegd, thans op de Britse ad ministrateur Norman B. Win ning. Hij werd doodgeschoten toen hij zich in een auto van de ondernemingstuinen naar Soe- bang begaf. 50 JAAR ARTS Op Donderdag 7 December a.s. zal dr. B. Buis, controlerend arts der Twentse ziekenfondsen te Hengelo, zijn gouden jubileum als medicus vieren, De heer Buis was dertig jaar huisarts te Wanswerd, gemeente Ferwerderadeel (Fr.), werd in 1930 benoemd tot contro lerend geneesheer te Apeldoorn en was van 1934 tot heden werk zaam in Twente, met standplaats Hengelo. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag avond tott Dinsdagavond. NU EN DAN BUIEN. Wisselende bewolking met nu en dan buiien, vele met hagel of sneeuw. Matige, voornamelijk in buien, tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en Noord-West, In de nacht en ochtend op vele plaatsen lichte vorst. In de na middag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. eens aflas, zonder daarbij te weten dat zijn knecht voor deze avond ook dezelfde naam droeg. Piet was dan ook zeer verwonderd dat hij zoiets moest horen. De goede Sint kwam er echter later achter, waar op hij lachend maar gauw een an dere naam aflas. Intussen werd een welkome trac- tatie aangeboden in de vorm van de traditionele speculaas en een kopje chocolademelk. Na de uitreiking der surprises richtte de Sint zich nog eens in het bijzonder tot de dames van het Bestuur en de Geestelijk ad viseur Pastoor A. van Leipzig. Tot slot wekte hij alleen op om trouw ter vergadering te komen en de naai. en breiactie te steunen om aldus de minder bedeelden te kun nen helpen. Hierna dankte de presidente St. Nicolaas voor zijn gewaardeerd be zoek en hoopte dat deze avond een voerproef geweest zou zijn van wat de leden in eigen huis deze week zullen genieten. Dit was tevens het einde van deze in alle opzichten ge- gezellige en onvergetelijke avond. Nieuwe kassier Boerenleenbank AKERSLOOT De heer B. Kerssens, die van 1920 af kas sier is geweest van de Coöp Boe renleenbank Akersloot, heeft zijn ambt wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd, volgens de voorschriften moeten neerleg gen. De nieuw-benoemde kas sier is de heer P. Kerssens Bzn, In verband met de kassierswis seling is de Boerenleenbank ver plaatst naar Koningsweg 164. Maandags, Woensdags en Vrij dags zal van 35 en van 79 uur zitting worden gehouden, zoals bekend gemaakt werd in de in ons blad voorkomende adver tentie. Burgerlijke Stand SCHERMERHORN Geboren: Alida J. dv S. Postma en D. Im- ming; Lucille dv P. Bruinsma en T. v. Dijk; Nina dv W. Kat en M.B. de Bakker. Gehuwd: Nicolaas A. Ursum 23 jaar, en Anna Oud 24 j. Overleden: Cornells J. Schuit 2 jaar. Ingekomen: Jacobus F. Deck- witz, van Apeldoorn naar A 6; Anna G. Groot, echtg, van H. Bakker van Z&N Schermer naar C 53a; Klaas Otjes m. echtg, van Oterleek naar C. 50; Alida M. Koning van Avenhorn naar A 148; Jannetje Pols van Alkmaar naar A 126. Vertrokken: Maartje Jonker van A 100 naar Baarn. Pr. Bern- hardlaan 7. Durk de Ree, van C 4 naar Alkmaar, Rekerstr. 23. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Ka pelaan te Haarlem (O.L.Vr. van Zeven Smarten) dé Weleerw. Heer H. P. Baletra tot Kapelaan te Rotterdam (Ohritus Koning) de Weleerw. Heer J. B. M. Schoo- nebeek en tot Kapelaan te Velsen Noord, de Weleerw. Heer G. D. Lemmers. GEEN INCIDENTEN Ongeveer 90 procent van de West-Berlijners bleek zijn stem te hebben uitgebracht, toen de stembussen te 18 uur werden ge sloten. Ondanks bedreigingen van communistische zijde, dat de ver kiezingen zouden worden ver stoord, zijn er geen ernstige in cidenten voorgevallen. Volgens de voorlopige totale uitslag is de sociaal-democratische partij de sterkste gebleven. Er werden 1.502.945 geldige stemmen uitgebracht op de volgende wijze over de partijen verdeeld: Soc.-democraten 652.005 44,6 Chr.-democraten 361.003 24,7 Vrije democraten 337,323 23,07 Conservatieven 12.006 Duitse partij 53.884 Vluchtelingenpartij 31.904 Onafh. soc.-democr. 9.751 Vrije sociale unie 4.182 De. soc. democr. burgemeester van West-Berlijn, professor Ernst Reuter, heeft de verkiezingen „een groot succes niet alleen van Berlijn, maar ook van de westelij ke wereld" genoemd. MINSTER REMT DE BOUW ACTIVITEIT 's GRAVENHAGE 2 Dec. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, heeft bij be schikking bepaald, dat van 4 De cember 1950 tot 1 Januari 1951, geen rijksgoedkeuringen voor hot bouwen van woningen mogen worden verstrekt. Dientengevolge zal de afdoe ning van de plannen van degenen die rijksgoedkeuring hebben aan gevraagd, of voornemens zijn zulks te doen, enkele weken ver traging ondervinden. Aan de gemeentebesturen is van deze beschikking kennis ge geven. De minister heeft deze maatregel getroffen, omdat het aantal in uitvoering zijnde wo ningen in de laatste maanden, zodanig is opgelopen, dat hier door een overbelasting van het productie-apparaat in de bouw sector dreigt. Deze afremming is uiteraard slechts tijdelijk. Zoals uit- de beschikking blijkt, zal van I Januari a.s. af de mogelijk heid om rijksgoedkeuring te ver krijgen. weer worden openge steld. ALKMAAR, 4 Dec. 76 vette koeien 5001125; 38 nuchtere kalveren 30 70; 118 vette schapen 65130; 196 varkens 1,801,84 p. kg. LANGEDIJK, 4 Dec. 3500 kg uien 6.306.60- grove 7.607.80; drie lingen 7.90-9.10; nep 10,70—11,70; 6000 kg andijvie 19.40—25.70, 6500 kg groene kool 57,80; 7000 kg gele kool 4.504.70; 7000 kg rode kool 57.40; 30000 witte kool 4.succes witte 44.50; 275 kg groene kool doorgedr.; 1200 kg gele kool door- gedr.; 400 kg rode kool doorgedr.; 450 kg witte kool doorgedr. GROOTEBROEK 2 Dec. 3000 kg gele kool 3.503.90; 6000 kg groe ne kool 56.20; 2000 kg andijvie, stek 913.70; 5000 kg uien 5.50 5.70; driel. 79.20; nep 13.80; 70.000 st. bloemkool B 2244; B II 12—23; C 8—14: stek 8—12. NOORD SCHARWOUDE 4 Dec. 2800 kg Uien 4.406.10 grote 7.50 drielingen 8.60; nep 14; 1400 kg rode kool 6.409.80; 800 kg groe ne kool 7.30; 4200 kg andijvie 11.00—23.60; 70.000 kg witte kool Succes witte k. 44.40; Deense witte k: 44.30. BEEMSTER. Aardappelen Beve landers 911; Kooprpans blauwe 9 11; Tomaten Bonken 4684; Witlof 2442; Bloemkool 826; Rode kool 5—10; Groene kool 610; Spruitkool 1961; Boerekool 1017; Spinazie 54—46; Sla 3—6; Andijvie 6—32; Ro de bieten 68; Gare bieten 1417; Bospeen 23; Winterpeen 6; Waspeen 1726; Uien 59; Uien drielingen 3 6.50; Uien Nep 9; Prei 813; Drui ven 108—130; Appels: Bramley Seed ling 614; Cox Orange Pippin 26 61; Goudreinette 1334; Groninger Kroon 824; Jonathan 1643; Pre sent van Engeland 12—32; Ster-appel 827; 'Zoete Campagner 10—27; Pe ren Beurré Clairgeau 1643; Boere- groen 21; Comtesse de Paris 1239; Conférence 1031; Emile d'Heyst 10 —26; Gleser Wildeman 16—34; Kam perveen 1425; St. Germain 1824; Winterlouwtje 1332; Williams Duchess 31; Winterjan 8—34; IJabout 15—24; Zwijndrechtse Wijnpeer 17 43. AVENHORN. 2 Dec. 1950. Spruit kool 28—43, 6000 kg; 5000 kg Witte kool Succ, 44,10; 17500 kg Rode 4 8,70; 5100 kg Gele kool 3,50—4,80; 1000 kg Groene kool 5,307,30. 4000 kg Grove ulen 7.30—8,40; Gewone uien 5.508,40; 8000 kg Ronde bieten I 10,30—11,30; Bieten II 8.50—9,10; 600o kg Peen II 2,50—3.60; Peen III 5—6.20; IV 3.60—3,80. WARMENHUIZEN. 4 Dec. 4200 kg rode kool 4—6,20; 1500 kg Witte kool 10,—.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2