NL St. Nicolaas bezocht Heiloo Alkmoarse politierechter De leugenmeter voor 'teerst in gebruik SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST Vader s teg en zette traditie voort Gemeenteraad Bergen Jubiiet*!?i K.A.B. vierde eerste lustrum Marktberichten een pakhuis in of bij Alkmaar V. Th. Damsté geen spreekuur Bovenwoning beschikbaar Koelhuisboter M E l| ROOS iONGELUI Fd* L. O. P. Charles overled Omt Scheepsberic PAGINA 4 DINSDAG 5 DECEMBER 1950 Met kloppend hart- wachtten wij de Sint en gevolg op met onze bescheiden auto aan het eind der Zeeweg, om evenals andere jaren een tocht met Hem te maken door ons dorp. In een dichte sneeuwjacht kwam Hij aangeraasd. Wij begroetten de Goede Man en zijn knecht recht hartelijk en nadat zij zich in onze wagen „gewrongen" hadden, reden wij, de diepste kuilen zoveel mogelijk ontwijkend, op ons dorp af. Hoe voorzichtig wij ook chauf feerden, toch konden wij niet voorkomen dat de Sint enige ma len zeer onzacht met zijn mijter in aanraking kwam met het „pla fond". De Sint verwonderde er zich over dat een weg, welke de toegang is tot een flink dorp en buitendien nog een belangrijke verbindingsweg tot een bad plaats en veel bezochte kust streek, niet beter onderhouden is. Wij merkten direct op dat de gemeente-financiën dermate pe nibel zijn dat er althans dit jaar aan verbetering niet te denken valt! Ook de burgemeester, zo vertelden wij, zei dat er nog geen ongelukken door gebeuren, dus: niet urgent. Toen de mijter van de Sint veel weg had van een harmonica be reikten we Plan West. Zeer ver baasd en opgetogen was de Sint over de vele woningen die wa ren bijgebouwd en prees de voortvarendheid waarmede de particuliere woningbouw gesti muleerd was. Ook de woning bouw der Woningbouwvereniging nam de Sint in ogenschouw. Vol lof was hij over de mooie bouw maar merkte op: „er is in ver houding met de particuliere bouw te kort gezet. Dat moet vol gend jaar anders! Piet noteer!" Nu hij toch aan het huizenkijken was, wou de Sint ook de plaats zien waarop de huisjes van de Ouden van Dagen gebouwd wor den. Wij voldeden direct aan dit verzoek en draaiden zeer voor zichtig ,,'t Groentje" op om dan nog voorzichtiger de Nic. Beets- weg in te rijden. De Sint zei: „Kijk uit mijnheer, 't is hier zéér nauw". „Dat zal spoedig beter zijn", antwoordden wij, „want dit hoekhuis aan uw linkerhand wordt zeer binnenkort gesloopt voor de verbreding der wegin gang". Nog steeds hebben we spijt de ze opmerking gemaakt te hebben want Piet maakte een dusdanige verschrokken beweging dat wij de macht over het stuur kwijt raakten en een spatbord van on ze wagen door een paaltje opge nomen werd. Ontdaan vroeg de Sint: „hoor ik dat goed? Gaan ze hier een goed bewoonbaar huis slopen? Dat is ongehoord in 'n tijd van grote woningschaars- te". Piet mopperde en noteerde in z'n zwart-boek „onverantwoor delijk" en daarachter met rode inkt de acht namen der vroede vaderen die dit mogelijk maak ten. Wij huiverden en zwegen beschaamd en de Sint bromde: „dat noemt men hulpverlenen aan jonggehuwden, kon dat nu niet een tijdje wachten?" „Als ik mij goed herinner heb ben ze vorig jaar aan de Butter- laan 'n huisje voor f 4000 geres taureerd, omdat het onverant woord was het te slopen. In drie raadsvergaderingen heeft men er breedvoerig over gedebatteerd!" Zeer tactisch ging de Sint op 'n ander onderwerp over en vroeg belangstellend naar de gemeen te-financiën. Vol trots konden wij mededelen dat de raad in 'n half uur een begrotings-tekort van f 6200 had weggewerkt! Verheugd knikte de Sint enige malen en Piet stelde aan de Sint voor om de Heilooër vroede vaderen ook de begroting voor St. Nicolaas te laten behandelen. Tevfens wilde Piet weten hoe ze dat voorelkaar gebokst hadden. Wij vertelden dat het Wit Gele Kruis stiekum ,,'n potj'e' had van f4100, daar wist de gemeente lekker niets van. Ze vroegen ieder jaar rus tig een subsidie aan. Dit bleek eerlijk 'n vergissing te zijn ge weest en men geeft nu die f 4100 minus f 1000 subsidie voor 1951, dus f 3100 terug aan de gemeen tekas. Piet merkte zeer lakoniek op dat hier iemand met 'n vooruit ziende geest bezig geweest was (voor zo iemand voelde z'n gro te naamgenoot vast ook wel iets!). Want wat hadden de vroe de vaderen moeten doen als die f4100 er niet geweest waren.... De Sint vroeg ook nog naar 't plan voor een nieuw verenigings gebouw. Wij maakten ons hier maar met een Jantje van Leiden af door te zeggen dat men druk doende was plannen te maken voor een plan. Piet merkte schalks op: „dus 'n vijftigjaar plan!" 't Werd donker en St. Nicolaas gaf te verstaan dat hij in Lim- men verwacht werd. Spoorslags reden we de Rijksstraatweg op en bij de Kapellaan stond reeds een grote Limousine op de Heilige Man te wachten. Voor het af scheid wezen wij de Sint nog gauw even de plaats waar een missiehuis zou komen. „Zou komen?" vroeg de Sint. Wii antwoordden dat de raadsleden aan de rechterkant van de voor zitter gezeten in de raadszaal, dus links georiënteerd als het ka tholieke zaken betreft, het onver antwoordelijk vonden, zo maar te beslissen zonder meer omdat hiervoor een bouwplan moest ge wijzigd worden en dat men cul tuurgrond niet op kan offeren voor de bouw van een missiehuis waar 'n kruis op komt, begrijpt U?" Piet floot tussen z'n tanden en zei „Wat cultuurgrond is?" Hebben ze hier dan gebrek aan groenten en aardappelen?" De Sint zei glunderend tegen Piet, terwijl hij ons de hand drukte: „Nee Piet, de Katholie ken hebben hier gebrek aan de achtste zetel in de raad en daar kan zelfs St. Nicolaas ze niet aan helpen. Toch moet U mij in De cember 1952, als ik weer bij U kom, dit nog eens helpen herin neren." (VervoJg van pag. 2) Ter verkrijging van een goede voorziening voor de intensieve bewoning van perceel Kerkedijk 33 (IJsclubgebouw) moet een septictank met overstort worden geplaatst en moeten nog enkele bijkomende werkzaamheden tot verbetering der riolering worden uitgevoerd, waarvan de kosten f 250,zullen bedragen. De Raad ging hiermee accoord. Tenslotte werd besloten tot het bouwen (in 1951) van 4 du- plexwoningen aan de Jaap Weij- andweg. 't Oude Hof De heer Hemelrijk herinnert aan het twee jaar geleden aan de orde gestelde verkavelingSDlan met betrekking tot 't Oude Hof; hii vraagt, hoe de zaken staan, welke staDDen ondernomen zijn en of er redelijke kans is. dat de gemeente deze terreinen binnen afzienbare tiid in eigendom kriigt. De voorzitter deelt mede, dat er 'n tussenpersoon is ingescha keld, die met de heer Van Ree- nen onderhandelt; het wachten is op het resultaat daarvan; van de zijde van B. en W. is een bedrag getaxeerd en op de begroting wordt dit bedrag genoemd; de zaak komt dus bij de begroting aan de orde; he.t college heeft dit onderwerp laten rusten, omdat B. en W. de tram-kwestie en het G.E.B.-rapport urgenter achtten. De werkplaats aan de Zuidlaan De heer Broersma brengt de bouw ter sprake van de werkplaats van Van Exter aan de Zuidlaan. De gang van zaken bevredigt spr. niet, al VERGADERING POLDER BESTUUR WIERINGERMEER. De ver gadering van Dijkgraaf en Heem raden van de Wieringermeer, welke in het Polderhuis-Domein kantoor te Wieringerwerf werd gehouden stond in het teken van de begroting voor het komende jaar. De kosten van bemaling voor 1951 zijn geraamd op f 188.740, terwijl de kosten van herstel inundatieschade op f 423.630 worden geraamd. Het wegdek van de Groetweg zal ge deeltelijk verbeterd worden. De bestrating van de Schermerwei de Tussenweg en het Wagenpai alsmede een gedeelte van de Oosterterpweg zal belangrijk verbeterd worden. De opbrengst uit de omslag wordt geraamd op f 550.000. In 't vernieuwingsfonds zal 65.000 worden gestort, terwijl de ge meente Wieringermeer een kas geldlening zal ontvangen van f 100.000. In het kader van het afwer kingsprogramma zal door de mi nister van Verkeer en Waterstaat een bedrag van f 200.000 worden gereserveerd voor het Zuiderzee- fonds. De rekening 1949 werd definitief vastgesteld. Ook in '51 zullen de extra onderhoudswer ken aan de wegbeplantingen in DUW-verband worden uitge voerd, waarvoor een subsidie van 90 pet. der arbeidslonen is toegezegd. GROENVOEDERDROCERIJ WIERINGERMEER De plan nen tot oprichting van een groen- voederdrogerij in de Wieringer meer gaan thans vaste vorm aan nemen. Woensdagavond 6 Dec. a.s. zal de definitieve oprich tingsvergadering worden gehou den in Hotel Smit te Middenmeer. Kippen houden J. C. B. uit Bergen wilde kippen gaan houden. Om de nodige hokken voor die dieren te kunnen maken, haalde hij het hout daarvoor bij an deren weg o.a. op de Hondenlaan en de Tooroplaan. Hij had beter eens naar een timmerman kunnen gaan vond de politierechter, mr. R. C. J. W. van de Wal Bake. Het geval werd aangehouden voor een psychi atrisch rapport. Onenigheid P. J. B. uit Schoorl werd bij ver stek veroordeeld tot f 15 of 9 dagen hechtenis wegens mishandeling _op 29 Juli gepleegd. C. V. uit Schoorl, die de werkster van de eerste verd. beledigd zou hebben, en die in per soon was verschenen, werd wegens een serie scheldwoorden tot een geldboete van f 15 of 9 dagen. Kinderruzie A. L., die op 6 Sept. zekere P. heeft mishandeld, werd bij verstek veroordeeld tot f 15 of 9 dagen, en dat allemaal door een ruzie rond kinderlawaai ontstaan. Gedrieën voor J. S., M. H. en Th. L., allen uit Avenhórn hebben in Schermerhorn een dansavondje bijgewoond. Daar door kwamen ze in een uitgelaten stemming en hebben toen, in een overmoedige bui, een lantaarnpaal voor een van de weinige lampen, die daar 's avonds branden, omverge trokken. De schade, op f 12.50 ge schat, was reeds betaald toen de knapen voorkwamen. Ze waren wel .behoorlijk" in de stemming, maar niet dronken. Ze hadden „maar" tien borreltjes op! De officier van justitie mr. J. C. N. Meischke. die de drank- partyen annex dansfestijnen op de dorpen laakte, eiste f 20 of 10 dagen De politierechter vonniste met f 20 of 12 dagen. Een uur later M. H. uit Avenhorn, werd alléén nog eens aan de tand gevoeld over het stukslaan van een ruit, ook al in een vrolijke stemming. Dat was precies een uur later gebeurd, na tuurlijk ook na afloop van een dans en drink-avondje. Deze keer was de veehouder B. het slachtoffer van de stemming van M. H.. die eigenlijk zelf de tel kwijt was van de glaasjes van de avondjes en van de liedjes, die werden gezongen. Die feestavond kwam hem te staan op een boete van f 40 of 60 dagen en 1 maand voorwaardelijk. Het was nogal een verwarde ge schiedenis waarbij taalkundige pro blemen te berde kwamen. Het ge hele geval bleek echter tot minimale proporties te kunnen worden terug gebracht. al bleef de mogelijkheid van belediging niet uitgesloten. De officier van justitie achtte na het ge hoor van de getuigen de belediging niet, bewezen en eiste vrijspraak. De politierechter geloofde ook niets van een belediging en sprak verdachte vrij. NEDERLANDS DETACHE MENT IN KOREA AAN HET FRONT Het Nederlandse detachement van de strijdkrachten der V. N. in Korea is in een infanterie- eenheid opgenomen en bevindt zich ten Noorden van Taegoe om aan de strijd deel te nemen, al dus heeft een Nederlandse of ficiële woordvoerder te Tokio verklaard. PJONGJANG BEZET (Kenter) Volgens radio Pa kistan hebben de Chinese com munisten hedenmorgen Pjongjang bezet. DRIE MILLIARD VOOR SCHUILKELDERS De Amerikaanse regering heeft bij het congres een program in gediend voor de burgerlijke ver dediging ter waarde van ruim 3 milliard dollar. Het program, dat voor drie jaar is opgesteld, zal gefinancierd worden door de federale regering, de besturen der staten en plaatselijke bestu ren. Het voorziet in hoofdzaak in de bouw van schuilkelders. wil spr. niet van „vriendjespolitiek" ©preken; spr. zag gaarne dat de heer Van Exter, die zich gesteund voelt door B. en W. een waarschuwing kreeg voorzichtig te zijn; hij schijnt de heer Philippo diens woning op gezegd te hebben, om zijn zoon in dit huis te zetten; dat lijkt op ran cune. De voorzitter zegt, dat dit laatste B. en W. 'niet bekend is. Een vraag inzake woningruil is aan de com missie voor Huisvesting voorgelegd, die daar geen bezwaar tegen kan maken. De heer Hemelrijk vindt een en ander geen juiste politiek van de Huisvestingscommissie. Gezien 't bezwaar tegen het bou wen van de werkplaats aan de Zuid- laan is er ook bezwaar tegen deze voorgenomen huisuitzetting; hiermee moet op z'n minst gewacht worden tot er een beslissing is afgekomen, op het beroep van de Zuidlaan- bewoners. Een en ander noemt spr. het ge volg van de houding van de Raad, die niet wilde besluiten de vergun ning te weigeren. Spr. hoopt voor de gemeente, dat de Kroon het besluit van B. en W. vernietigt. Mr. Sluis acht het in de geest van de Raad, dat de Huisvestingscom missie er zich niet toe leent het huis van Philippo voor Van Exter te vorderen; zij moet de beslissing maar aan de Kantonrechter overla ten en dan heeft de heer Philippo een grote kans, dat hij nog minstens drie jaar kan blijven zitten. De voorzitter betoogt, dat B. en W. de gang van zaken niet beïn vloed hebben en volkomen te goeder trouw zijn. Nadat de begroting 1951 was aan geboden ging de Raad in comité, ter bespreking van de vermakelijkheids belasting van de Rustende Jager. LIMMEN. Dit jaar bestaat de afdeling LammenHeiloo van de algemene vereniging van Bloembol lencultuur 60 jaar. Dit feit zal op Maandag 18 Dec. as. op een feest avond voor de leden met hun dames worden herdacht. Dit valt tezamen met het 35 jarige voorzitterschap van de heer J. Valkering Tz. Dit dubbele jubileum betreft wel een der oudste afdelingen, die in tijden van up en downs uitgroeiden tot een der belangrijkste afdelingen boven Haarlem. De vele functies, die de heer Val kering in de loop der jaren heeft bekleed in verschillende colleges, alsook de snelle groei van zijn zaak hebben hem niet weerhouden steeds met volle energie zijn beste krach ten aan deze afdeling, en zo aan het gehele vak te wijden. Het is dan ook om deze reden dat deze avond mede moet zijn (en ook zal worden) een hulde van de gehele afd. aan haar jubilerende voorzitter. Een gezellige feestavond is wel op zijn plaats want de bollenmensen zijn harde werkers, en zowel het kweken als het exporteren van dit mooie product brengt vele moei lijkheden en zorgen met zich mee. Jammer is het, dat in de zo mooie afd. in de laatste jaren twee stro mingen zijn ontstaan, betreffende de pro- en antisanering. Maar door de gunstige gang van zaken van het bloembollenvak in het afgelopen seizoen is deze storm enigszins geluwd, en zijn wij er ten- volle van overtuigd, dat deze ver schillende meningen op de jubileum feestavond niet merkbaar zullen zijn. Het zal zeker de jubilerende afdeling Limmen-Heiloo en zijn ju bilerende voorzitter die avond niet aan belangstelling ontbreken! .KIMMEN. De KA..B., afd. Limmen, heeft Zondag 3 Decern- ber haar eerste lustrum gevierd, s Morgens voor de hoogmis, die tot intentie van de leden werd opgedragen, werd door de gees telijk adviseur het nieuwe vaan del gewijd. Inderdaad een zeer mooi vaandel, met als hoofd figuur Sint Jbzef, patroon van de K.A.B. De gelden voor dit prach tige vaandel, dat vervaardigd is door de heer P. Rietford te Haar- lem, zijn door de leden zelf bijeengebracht. Achter dit pas- gewijde vaandel gingen de KAB- leden en dat waren er velen ter Heilige Tafel Ook het Sint Nicolaasfeest voor de kinderen, in samenwer king met de middenstand en de L.T.B., dat in de namiddag werd gevierd, is uitsekend geslaagd. In de avond kwamen de leden met hun dames tezamen in het parochiehuis „Sint Maarthen". De voorzitter, de heer Hage- man, opende de avond met een welkomstwoord en besprak het organisatieleven van voor de oorlog en heden. Thans zijn er vijf vakgroepen in de K.A.B. vertegenwoordigd en het gaaf buitengewoon goed. Na nog enige stimulerende woorden voor een sterk organisatieleven, werd de leiding gegeven aan de Drie Devile's. Dit beschaafd gezel schap wist de aanwezigen de ge hele avond in een gezellige stem ming te houden. Namens de Zusterverenigingen de Middenstand en LTB werd tijdens de pauze het woord ge voerd door de heer Commandeur, die de uitstekende samenwerking prees tussen de standsorganisatie's onderling. Hierna werden twee prachtige bloemenmanden aan geboden. De KAB kan op een uit stekend geslaagde dag terugzien. Uitslag bridge-wedstrijd BURGEtRBRUG De Decem- ber-slag van onze plaatselijke bridgeclub had als resultaat; A lijn: H. RavenJ. Visser 22% P. BosmanH. Bregman 22 H. EriksJoh. Dapper 20 J. P. GeensenP. Vriesman 20 H. de BeursB. Schilder 16 BeerseC. Vriesman 15 G. RademakerH. Vriesman 10 B. lijn: Hr. en Mevr. Ott 23 A. Boll—J. G. Bruin 22% Gebr. Nanne 21 Hr. en Mevr. K. de Groot 20 G. VisserMej. A. Bruin 17 Hr. en Mevr. J. C. Bruin 16% ST. NICOLAAS IN DE RIJP EN GRAFT DE RIJP-GRAFT. Op ver zoek van de beide Middenstands verenigingen, bracht Maandag middag St. Nicolaas met zijn knecht een bezoek aan de Rijp en Graft. Ongeveer drie uur ar riveerde de goede Sint per boot van de fa. Visser, die met de driekleur boven op de mast, de tuingracht was ingevaren, op de kleine Dam. Een grote schare kinderen wachtte hem hier op. Door burgemeester Dalenberg werd Sint Nicolaas een hartelijk welkom toegeroepen. De burgemeester zei, dat hij tevreden kon zijn over het ge drag van de burgers. Enkele klachten moesten hem echter van het hart. Sommige kinderen hebben n.l. de gewoonte om op de straat te voetballen. Dit is overal hinderlijk doch speciaal is dit ongehoord in de nabijheid van de openbare begraafplaats. Ook de St. Maarten viering wordt door sommigen, vooral de grotere kinderen, op ondeugende wijze gevierd. Met vreugde mocht spreker constateren dat de middenstand in de Rijp en Graft zijn best doen. In een korte speech dankte St. Nicolaas voor de hartelijke ontvangst. Hierna werd door de kinderen een St. Nicolaas lied gezongen. Toegejuicht door de uitbundige kinderen begon St. Nicolaas en zwarte Piet. die rijkelijk strooi de uit zijn zak met lekkers, hier na zijn rondtocht door de beide dorpen. Door de as gezakt ALKMAAR. Gistermiddag omstreeks vijf uur zakte een zware vrachtauto, geladen met zand, precies op de hoek van het Scharloo en de Westerweg, door z'n as. Het zand moest worden overgeladen, waarna de auto kon wórden weggesleept. Verkeersstremmingen ALKMAAR. Gistermiddag om drie uur kwam een vuilnis auto op de Houttil klem te zitten met een vrachtauto die wilde passeren. Hét verkeer moest worden omgelegd en na een half uur konden de wagens door ma noeuvreren van elkaar losgemaakt worden. Beide wagens waren be schadigd. AMBTSWONING Secretaris Heemraadschap WIERINGERWERF Door het Polderbestuur zal worden aangekocht een perceel bouw grond aan de Terpstraat, naast de Geref. Pastorie, tot stichting van een ambtswoning van de se cretaris van het bestuur. Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR. 4 Dec. Spruiten 2253; prei 1223 per 100 kg.; knolsoep 59 per stuk; tomaten 18—44; witlof 2652; boerekool 1729.50; andijvie 1131.50 per kg.; sla 211.50 per stuk; gele kool 4.506.80; rode kool 4 9.80; groene kool 6.7011.30; bie ten 78 per kg; worteltjes 14 25 per bos of kg; uien 410; aardappelen 8.509 per kg; sel derie 59; peterselie 46; stoof peren 1834; Zwijndrechtse Wijnp. 1230; Appels 9—26; druiven 561.10 per kg. Slachtveemarkt ALKMAAR, 4 Dec. 3 paarden: 76 koeien per stuk van f500 1125; 1 graskalf; 40 nuchtere kal veren 3070; 126 vette schapen 65130 per stuk; 196 varkens p kg.: spekvarkens 1.801.84' vleesvarkens en lichte varkens 1.72—1.80; zeugen 1.70—1.76. Ofschoon het aantal koeien vergeleken bij verleden week. .nogal minder was. bleek de aan voer toch voldoende om aan vraag te kunnen voldoen. D handel was dan ook bijzonrP stug met noteringen voor dr allerbeste kwaliteit van f2 40 2.60 en voor de overige dieren tot f2.40 per kg. Weinig nuchtere kalveren, die stug en tegen hoge prijzen ziir verkocht. Voor dè schapen bestond we' belangstelling, doch de handel ir deze dieren, die betrekkelijk ruim aanwezig waren, is de ge hele morgen stug gebleven. De hoge noteringen n.l. van f2.20 f2.40 per kg geslacht, zijn hier voor als reden aan te geven. Bij de aanvang der markt was de handel in de varkens, die minder in aantal waren dan ver leden week, matig te noemen. Later ontwikkelde deze zich ech ter voor de spekvarkens tot vlug. Het merendeel van de aanvoer bestond uit lichte dieren, terwii' ook het kwantum zeugen nogal ruim was. De prijzen die gege ven zijn met korting op 't le vende gewicht, waren vrijwel 4 cent per kg hoger dan verleden week. MARKT TEXEL 4 Koeien 600800; 6 pinken 420—500; 43 biggen 30—53; 13 nuchtere kalveren 4060. OBDAM 4 Dec. 6500 kg uien 56.50, grove 7.708; 1500 kg bieten A 8.30. B 6; 2500 kg sa- voye-kool 57.10; 2000 kg peen C 3.90—4.40; 130 kg spruiten 29—37. GROOTEBROEK 4 Dec BI. eigenh. 9.2010 aanv. 5000 kg; Yselster 8.50; 1500 kg rodekool 8.4010.30; 7500 kg groenekool 5.10—6.10; 1500 kg Andijvie 17.70 18.10, stek 11.30; 5000 kg bieten A 9.40—10.10. B 6.40—6.90; 9000 kg uien grof 8—.20; groot 5.50 5.70; driel. 8.30—8.80; nep 13.60 14.10; 30.000 stuks Bloemkool B 24—40; B II 15—26; C 9—17; C II 8—10; stek 8—12. WARMENHUIZEN 5 Dec. 700 kg andijvie 23.4024.10; 3800 kg gele kool 3.905.80; 38.000 kg rode kool 4—11.20; 22.000 kg witte okol 44.70 LANGEDIJK 5 Dec. 4500 kg uien 5.706.10; grove 7.80; driel. 8.60—9.40; nep 10.50—12.80; 250 stuks bloemkool B 1225; 4000 kg bieten A 4.709.70; 1200 kg peen C 4.704.80; 6500 kg an dijvie 1924.30; 20.000 kg groene kool 510.80; 12.000 kg gele kool 4.505.70; 7000 kg rode kool 5 12.20; 30.000 witte kool succes witte 4—4.50; deense witte 4.50 4.70; 500 kg groene kool door- gedr.; 2300 kg gele kool doorge draaid; 700 kg rode kool doorge draaid. Familieberichten Medelijden Fr. K en zijn z°°n C. A. K., bei den uit Hoorn, hebben tijdens een heibeltje in Beets, naar aanleiding van het feit. dat een woning moest worden ontruimd, iemand in het ge zicht geslagen. De beide mannen, die in de buurt aan het gras maaien waren, hadden medelijden met de „arme stumpers", wier zaak al lang gesust was, en dachten in te moeten grijpen in het padoel van zekere P. W., die van de medelijdende maaiers een opstopper kreeg te incasseren. C. K. heeft ook P. W. nog met een zeis achterna gezeten en getracht die door de brievenbus te steken. Het werd voor de politierechter weer 'n hele heibel met verwijten over en weer waarbij allerlei steek en slag wapens de revue passeerde. Ver dachte Fr. K. was al 10 maal ver oordeeld! Nu kreeg hij 14 dagen, de zoon kwam er af met f 50 of 20 da gen en 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Hoofd eraf! H. E. uit Egmond a. Zee, heeft moeilijkheden gehad met een zekere de J- over de betaling van een fiets band en toen de J. niet wenste te betalen, dreigde H. E. de J. het hoofd af te slaan. Dit dreigement kostte hem f 10 of 5 dagen. Besproken plaats J. D. uit Oudkarspel was op de Pettemer kermis geweest en heeft op de terugweg ruzie gekregen met een buspassagier om een plaats in de bus. Ook hier vielen klappen die de politierechter met f 10 of 5 dagen honoreerde. Beledigende taal» N. v. D„ tuinder uit Obdam, heeft op 17 September in een eetgelegen heid een bokkumpje gegeten en daarbij op een gewone, plat-Hol- landse manier geprobeerd J. S. te beledigen. Dat was gebeurd in een overmoedige bui en tot driemaal toe was N. v. D. in dP eetsalon van J. S. geweest, die zich door al die rare taal wel wat beledigd voelde. In de zaak tegen een Groes- beekse wachtmeester, die in een smokkelzaak zou zijn betrokken, zal de z.g. leugenmeter (lie-detec tor) voor het eerst (op verzoek van de verdediger) in de Neder landse rechtspraak gebruikt wor den. Dr. J. H. van der Zee, psy choloog bij de gemeentelijke ge neeskundige dienst te Eindhoven, zal het onderzoek uitvoeren. In een gesprek vertelde dr. van der Zee daarover o.a. het vol gende: Door een electrische stroom wordt het effect geregistreerd van het zenuwstelsel dat niet onder invloed van de wil staat. Bij angst of andere plotselinge gevoelsschok wordt een reactie in het zenuwstelsel opgewekt. Transpiratie aan de handen, een plotseling heet of koud gevoel, kippenvel zijn ook b.v. dergelijke reacties. De leugen-meter constateert deze grotere of kleinere effecten door middel van een naald op de pathometer. Op een lopende pa pieren band worden deze effecten eveneens geregistreerd, zodat men een statistische curve krijgt. Het slachtoffer krijgt een reeks neu trale vragen, waarop het alleen met „ja" of „neen" hoeft te ant woorden en plotseling komt dan een vraag die met de zaak in kwestie te maken heeft. Dit ver oorzaakt onvermijdelijk een schok. Het onderzoek is een kwestie van zeer nauwkeurige statistische analyse en er is veel practische ervaring voor nodig om geen verkeerde gevolgtrekkin gen te maken, aldus dr. van der Zee, die een jaar leerling is ge weest van prof. J. Kubis, de Ame rikaanse specialist in New York. In enkele landen wordt de „lie- detector" gebruikt bij gerechte lijk onderzoek, maar alleen ten gunste van de beklaagde, en met toestemming van deze. In Nederland wordt het appa raat o.a. gebruikt voor het onder zoek van kinderen op psycholo gische of organische doofheid. Een twintigtal kinderen zijn reeds in het Paedagogisch Insti tuut te Nijmegen met dit appa raat onderzocht met goede resul taten. Heden overleed, na een geduldig gedragen lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze beste broeder en huis genoot, de heer JOHANNES JACO BUS SCHOUTEN in de ouderdom van 77 jaar. Uit aller naam, Th. Schouten Alkmaar, 4 Dec. '50. Schoutenstraat 4 De gezongen H. Uit vaartdienst zal plaats hebben Donderdag 7 Dec. des morgens te 9.30 uur in de par.- kerk van de H. Do- minicus waarna de be grafenis vanuit de kerk op het R.K. kerk hof St Barbara alhier. Rozenkransbidden des ivonds 6.30 uur Schou tenstraat 4. Met diepe droefheid geven wij kennis dat heden, vrij plotseling nog voorzien van het H. Oliesel is overle den, onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder REGULA VALERINA AUGUSTA VAN DAMME weduwe van A. C. van Campen in de ouderdom van 83 jaar. Uit aller naam, Fam. Kareis- Van Campen. Egmond a. d. Hoef, 4 December 1950. De H. Uitvaartdient is op Donderdag 7 Dec., 's morgens 9.30 uur in de parochiekerk te Egmond a. d. Hoef, waarna de begrafenis in het familiegraf, al daar. Advertentiën TE KOOP OF TE HUUR GEVRAAGD: met een oppervlakte van 4002 M gelijkvloers Aanbiedingen onder no 16046, bur. v. d. blad Huidarts WOENSDAG 6 DEC. Te koop: GEHELE IN BOEDEL, waaronder o.a. wasmachine, haardkachel enz.. Houthavenstraat 21, Alkmaar. ADVERTEREN DOET VERKOPEN per 1 Febr. Midden in Alkmaar, dicht bij R.K. Kerk. Geschikt voor gez. 3 tot 4 volw. pers. Nood zakelijke veranderingen pijn. 1 a l1/' mille. Min stens 5 jr vrij van huur. Brieven onder no. 16048 bur. van dit blad. (grasboter) 75 ct. per half pond. f 2.95 per kg. Profiteert van deze tijdelijke aanbieding! Schoutenstr. Tel. 3057 ALKMAAR Goed kunnen DANSEN daar heeft U jaren ple zier van. Kunt U het nog niet? Geeft U dan van daag nog op voor de nieuwe cursus welke op Dinsdag 12 Dec. begint bij Danschool TRIANON Verdr.oord 73, Alkmaar. NET R.K. MEISJE ge vraagd voor 4 ochten den of 3 hele dagen per week. Kennemerstraat- weg 110, Alkmaar. BOD GEVRAAGD op de Nieuwe Winkler-Prins Encyclopedie en „de Schoonheid van ons land". Brieven onder no. 16050 bur. v. d. blad. Uooj bet oud papier niet weg. Bewaar Liefdewerk Oud Papier Gevraagd: Bonen of Erwten UIT TE ZOE KEN. Br. no. 16049, bur. v. d. blad. RETRAITEN Dinsdag L.T.B. 12—15 en BERGEN Dec. Jongemannen N.K.J.B. Dinsdag 1922 Dec. Heren L.T.B. Opgave liefst zo spoedig moge lijk bij de Direct)? na» het Re traitehuis. Telef. K 2208-2081. 87. Smidje Verholen schakelde zijn oude brikje weer in en reed er vandoor. Hij hoefde niet zo lang te zoeken naar het krantengebouw, want er zijn nu eenmaal eigenaardigheden, die de opmerkzame toeschouwer duidelijk doen zijn, dat hij in de buurt van de pers komt. Wanneer men bijvoorbeeld op een vreemde tijd van de werkdag een aantal drukke lieden om de leestafel van een café-restaurant ziet zitten, en wan neer deze lieden dan hevig met vulpennen zwaaien, dan kan men er duvel op zeggen, dat dit journalisten zijn. Het gebouw van de krant is dan meestal geen twintig meter van dit café restaurant verwijderd. Zo was het ook in deze stad. De smid zag deze lieden zitten, maakte zijn gevolgtrekkingen en ontdekte dan ook binnen de drie seconden het gebouw van de krant. Wij weten allemaal wel, dat smidje Verholen een man is, die van aanpakken weet. Geen wonder dus, dat hij de portier van het krantengebouw rustig de portier liet en onmiddellijk naar de kamer van de chef-redacteur liep. Fre- derik Ploeg, chef-redacteur, stond er met grote letters op de deur. De smid wilde net aankloppen, toen de deur van Fr. Ploeg met veel geweld openvloog. Uit die deur kwam een zeer grote man, alsmede een zeer kleine man. Het vreemde van het geval was echter, dat de zeer kleine man de zeer grote er uitschopte! „Hup! Weg jij! Ga achter je tafel zitten en zorg, dat ik nog vandaag zes tekeningen heb!" brulde de kleine man, van wie even later zou blijken, dat hij Frederik Ploeg zelf was. De grote man rende er beduusd en beschaamd vandoor, waarop Fr. Ploeg de smid vroeg of hij misschien bij de chef-redacteur moest zijn. Op het bevestigende antwoord nodigde Fr. Ploeg de smid uit, bij hem binnen te treden. „Ja, ja, ik weet wat optreden is, hè?" zei Fr. Ploeg met een brede grijns. „Ik zal U voor de grap eens een blik gunnen achter de schermen van ons bedrijf. Die vent was onze stripteke naar. U weet wel, die dagelijkse vervolgverhaaltjes voor kinderen, die hoofdzakelijk door. volwassenen gelezen wor den. Maar die vent, hè, die is altijd te laat met zijn werk en dat neem ik niet!" Smidje Verholen knikte eens bewon derend en vond, dat chef-redacteur Ploeg een vent was om mee uit vissen te gaan. Abonnementsprijs f per mnd., inclusief per editie 16 ct. p In alle edities 26 ct. familieberichten 20 Bij contract belangi E. J. M. Stumpel. H Bankrelaties: Noord* Kantoren: HOOI Leden van de s kort aangestelde missie van de Vei de Naties voor de ficatie van B even voor hun trek naar Korea het vliegveld Hc bij Tokio. V Minister J. Pli (Australië); H. Bullock (Austr de ambassadeur Chili M. Trucco; ron E. J. Lewe Aduard (Nederl de ambassadeur Pakistan M. Z din; Dr. M. B (Philippijnen); i tor P. Sarasin land); Dr. K. Idil (Griekenland); en CHINEZEN I 29 KRIJGSGEVAN De Chinese comn ben aan het front ten Zuiden van hei Tsjosin, opnieuw 29 genen in de nabijhe nies der verbonden vrijheid gesteld. He1 deelte is gewond, zich ook enkele Bri TRUMAN'S PE1 Charles D. Ross. President Truman ei met een grote nonul binnen als buiten c vannacht in ziin w bet Witte Huis plol leden. Enige ogenblikken Ross het korte corm de conferentie tussei Attlee Voorgelezen. Hij. had toen gezeg mentaar te kunnen de vraag, of de troej de bedoeling hadden stand té houden. Ross had categoris* gronde berichten" ken, dat Truman er er over eens waren invasie op Korea te - voor het geval de V.N. van het schie dreven zouden word Drie maanden gei eiste gistermiddag ir roep mr. J. F. Hoefi cureur-generaal bij 1 dams Gerechtshof, te jarige opperman-stu van D. uit Haarlem, kind op 1 Juni j.I. ui opgenomen, toen hei teerde, omdat het had het met opzet grond gegooid, waart een beentje brak. huilde de gehele nacl lijk. „Dat was niet mij zei de verdachte gi „Mijn vrouw ging c met hem naar de do! diagnose luidde: v Toen we de volgende rust werden, omdat niet ophield met hui' we het opnieuw ondei werden toen foto's ge uitwezen, dat het beei was." De mishandeling in afwezigheid van d die juist de was bil Blijkbaar huilde het zijn moeder. Toen zij schreeuw van het jor de slaapkamer rende, haar man aan, die op op de grond wijzen „Dat janken om jou maar eens afleren." De president brac bijzonderheden over naar voren. De vrou' niet tot de flinkste er LANGKOEAS, Dj Rotterdam, 5 Dece Suezkanaal. TABINTA, Djakar sterdam, passeerde cember Algiers. DORSETSHIRE (rej kartaRotterdam, cember van Port S INDRAPOERA, Dj Rotterdam, pass* December Bizert KOTA AGOENG, Dj Rotterdam, 5 Dece Belawan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4