Nieuw Zullen de U.N.O.-strijdkrachten Korea moeten ontruimen? Kerkvervolging hevig in Polen Chinezen in snelle opmars naar 38ste breedtegraad Vader smeet 3-jarig kind tegen de grond Het is moeilijk om twee moeders te hebben" Beroep van dertien landen EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Een kind huilde Charles Ross overleden Omdat het huilde Scheepsberichten Drama in de mijnstreek Attlee en Truman houden rekening met evacuatie Overeenstemming te Washington Meubelfabriek door brand vernietigd Ondanks accoord tussen Bisschoppen en Regering Episcopaat protesteerde scherp Churchill achter de regering Bevin stelt bezoek aan D"itsland uit Trailer door trein verpletterd Een millioen Duitse krijgsgevangenen Pandit Nehroe als bemiddelaar Bertha Hertogh: n Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noordetbank: Nederl. Credietbank Buiten God is veilig. t nergens (Vondel) HET PEtT NHD A S H VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 6 December 1950 46e Jaargang No. 12036 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Leden van de sedert kort aangestelde com missie van de Verenig de Naties voor de Uni ficatie van Korea, even voor kun ver trek naar Korea op het vliegveld Haneda bij Tokio. V.l.n.r. Minister J. Plimsoll (Australië); ff. W. Bullock (Australië); de ambassadeur van Chili M. Trucco; Ba ron E. J. Lewe van Aduard (Nederland); de ambassadeur van Pakistan M. Ziaud- din; Dr. M. Bueno (Philippijnen); Sena tor P. Sarasin (Thai land); Dr. K. Idil (Turkije); Dr. C. Sreshthapu tra (Thailand); de Heer C. Stravropoulos (Griekenland); en de voornaamste secretaris van de groep P. Shobipakti (Thailand). CHINEZEN LIETEN 29 KRIJGSGEVANGENEN VRIJ De Chinese communisten heb ben aan het front nabij Kotori, ten Zuiden van het bekken van Tsjosin, opnieuw 29 krijgsgevan genen in de nabijheid van de li nies der verbonden troepen in vrijheid gesteld. Het grootste ge deelte is gewond. Er bevinden zich ook enkele Britten onder. TRUMAN'S PERSCHEF Charles D. Boss, perschef van President Truman en een figuur met een grote populariteit, zowel binnen als buiten de U.S.A.. is vannacht in ziin werkkamer in het Witte Huis plotseling over leden. Enige ogenblikken tevoren had Ross het korte communiqué van de conferentie tussen Truman en Attlee voorgelezen. Hij had toen gezegd geen com mentaar te kunnen geven over de vraag, of de troepen der V.N. de bedoeling hadden in Korea stand té houden. Ross had categorisch de „onge gronde berichten" tegengespro ken, dat Truman en Attlee het er over eens waren geworden, 'n invasie op Korea te doen houden voor het geval de troepen der V.N. van het schiereiland ver dreven zouden worden. Onafzienbare colonnes Chine zen trekken over de wegen naar de voormalige Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang. De troepen, die de stad binnenrukten, kwa men terecht in het onafgebroken bombardement van Amerikaanse vliegtuigen. Naar schatting wer den hier tweeduizend man ge dood. De communisten zwermden uit over de half-bevroren Taedong- rivier, terwijl de straalvliegtui gen gierend neerdoken om hen met raketten, machinegeweervuur en benzinebommen te bestoken. Piloten verklaarden dat hun massa de aanblik bood van een menigte, die na een grote voet balwedstrijd het stadion verjaat. Een Chinese colonne, die door het centrum van de verbonden troepen in zuidelijke richting op rukt, bevond zich, naar gemeld •wordt. Uinsdsigavond te -Kofcsan 80 KM ten Zuidoosten van Pjong jang, op weg naar de 38ste breedtegraad. In het Westen, aldus wordt gemeld, stromen de Noordelijken in grote getale het gebied aan de rechterflank van de' nieuwe verdedigingslinie van het achtste Drie maanden gevangenisstraf eiste gistermiddag in hoger be roep mr. J. F. Hoeffelman, pro cureur-generaal bij het Amster dams Gerechtshof, tegen de 28- jarige opperman-stucadoor W. van D. uit Haarlem. D. had het kind op 1 Juni j.l. uit zijn bedje opgenomen, toen het hem irri teerde, omdat het huilde, en had het met opzet tegen de grond gegooid, waarbij het kind een beentje brak. Het jochie huilde de gehele nacht erbarme lijk. „Dat was niet mijn schuld", zei de verdachte gistermiddag. „Mijn vrouw ging onmiddellijk met hem naar de dokter, wiens diagnose luidde: verzwikking. Toen we de volgende dag onge rust werden, omdat het kind niet ophield met huilen, lieten we het opnieuw onderzoeken. Er werden toen foto's genomen, die uitwezen, dat het been gebroken was." De mishandeling geschiedde in afwezigheid van de moeder, die juist de was binnenhaalde. Blijkbaar huilde het kind om zijn moeder. Toen zij op het ge schreeuw van het jongetje naar de slaapkamer rende, trof zij haar man aan, die op het kind op de grond wijzende, zeide: „Dat janken om jou moet hij maar eens afleren." De president bracht enkele bijzonderheden over het gezin naar voren. De vrouw behoort niet tot de flinkste en met haar LANGKOEAS, Djakarta- Rotterdam, 5 December in Suezkanaal. TABINTA, DjakartaAm sterdam, passeerde 5 De cember Algiers. DORSETSHIRE (rep.) Dja kartaRotterdam, 4 De cember van Port Said. INDRAPOERA, Djakarta Rotterdam, passeerde 4 December Bizerta. KOTA AGOENG, Djakarta- Rotterdam, 5 December te Belawan. 24 jaren kan ze het huishouden met 3 kinderen moeilijk aan. Echter meende de president, dat verdachte als een „huistyran"' is opgetreden. Ook zijn vrouw moest het dikwijls ontgelden. Niettemin was er van haar zijde een schriftelijk verzoek binnen gekomen verdachté geen gevan genisstraf op te leggen. leger, ten Zuiden van Pjongjang, binnen. De omsingelingsdreiging, wel ke de verbonden troepen tot terugtrekken naar de 38ste breedtegraad dwong, wordt daar door weer acuut. Een woordvoerder vaji 't 10de Amerikaanse legerkorps heeft medegedeeld, dat Dinsdag elke weg, welke van de Mandsjoerijse grens in zuidelijke richting naar het bekken van Tsjosin en het overige deel van Noord-Korea voert, was ingenomen door con- vooien Chinese versterkingen. Te Tokio is officieel medege deeld dat de omsingelde Ameri kaanse mariniers, die, tezamen met de zevende Amerikaanse Divisie infanterie, in het bekken van Tsjosin een verbeten strijd voeren, felle aanvallen van min stens zes Chinese communistische divisies hebben afgeslagen. De mariniers-gaven geer. duimbreed grond prijs en zij wisten de vij and zware verliezen toe te bren gen. MOORDAANSLAG MISLUKT Dinsdagmiddag heeft in Eygels- hoven een Joegoslaaf een poging tot doodslag gedaan op een land genote. De Joegoslaaf, een 55- jarige gepensionneerde mijnwer ker, die als een zonderling be kend stond, had van de vrouw, bij wie hij in pension was, de mededeling gekregen, dat hij we gens gezinsuitbreiding, een ander kosthuis moest zoeken. Gister middag heeft hij hierover nog gesproken met de vrouw. Hierbij heeft hij zich zeer opgewonden. Na dit gesprek haalde hij op zijn kamer een revolver en schoot er mede op de vrouw. Hij raakte haar in het hoofd. Misschien zal zij één oog moeten missen, maar direct levensgevaar bestaat er niet. Na de aanslag sloot de dader zich op in zijn kamer en schoot daar zichzelf neer. Dinsdag werd te Washington gesproken over de vraag of de troepen der Verenigde Naties, die zich thans zien gesteld tegenover een millioen man oprukkende Chinese communis tische troepen, in staat zullen zijn aan een linie in Korea stand te houden en. zo niet, hoe zij dan zullen worden gered. Men besloot rekening te houden met een eventuele evacuatie. president Truman een toespraak gehouden. „De Chinese communistische leiders," aldus de president, „heb ben, door hun troepen Korea te doen binnenvallen, opzettelijk ernstig gevaar doen ontstaan voor het uitbreken van een algemene oorlog. Doch wij moeten, hoe ook de huidige militaire situatie zich moge ontwikkelen, immer voor ogen houden, dat de strijd in Korea slechts een onderdeel vormt van de reusachtige worste ling van onze tijd: de botsing tussen de vrije wereld en het communistische imperialisme. De gedachten en gebeden van het Amerikaanse volk zijn bij zijn jonge zonen, die in Korea tegen een overweldigende over macht strijden. Alle Amerikanen staan verenigd achter hen. Een nieuw vraagstuk, waar voor Truman en Attlee zich nu zien gesteld, is, hoe het Wester se gezag te redden, nu de ver bonden troepen in Korea, i.v.m. de overweldigende numerieke overmacht der Chinese commu nistische legers, de kans lopen een zeer grote nederlaag te lij den. De voorzitter van de Ameri kaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, Tom Connally, heeft verklaard, dat Xresident Truman en premier ttlee overeenstemming hebben bereikt over de belangrijke as pecten der te voeren politiek. De overeenstemming gold ook de militaire situatie in Korea. Connally's verklaring is niet of ficieel bevestigd. De vergadering zelf eindigde na iets meer dan drie en een half uur. Onmiddellijk na de conferen tie heeft Truman een kabinets vergadering bijeengeroepen. De worsteling van onze tijd Op een bijeenkomst van jeugd leiders op het Witte Huis heeft Gisteravond is een ernstige brand uitgebroken in de meubel fabriek van de Gebr. IJzendoorn te Culemborg. De brand is ontstaan in de lak- spuiterij der fabriek en deelde zich mede aan de bovenverdie ping. Beide onderdelen van het complex brandden geheel uit. Omliggende woningen kregen waterschade. HITTE Terwijl Europa de eer ste koude te verduren kriiert. heerst er in Zuid- Australië een hittegolf. Te Melbourne ziin viif perso nen tengevolge daarvan overleden. Talrijke arbeiders ziin bewusteloos geraakt en 40 oersonen moesten naar het ziekenhuis worden over gebracht. De voorraad hier in de café's en hotels is uitgeput. Het Poolse Episcopaat heeft zich in een schrijven tot de President der Poolse Volksrepubliek gewend om de kwade trouw van de huidige Poolse regering openlijk aan de kaak te stellen. Tussen Episcopaat en Regering werd in het voor jaar van 1950 een overeenkomst gesloten. De bisschoppen beschuldigen de regering er thans van, haar plechtige verzeke ringen niet te zijn nagekomen en de Kerk door openlijke tegenwerking of bedekte plagerijen in haar werk te belemmeren Hoewel de regering veel heeft gedaan voor het herstel van de door de oorlog verwoeste ker ken, heeft zij even hard gewerkt aan de liquidatie van de sociale instellingen van de kerk. De bisschoppen merken op, dat het met de „wettelijk voor geschreven gewetensvrijheid vooral op de scholen kwalijk ge steld is. De dagindeling daar en in de vacantiekampen is zo, dat de jeugd geen gelegenheid krijgt haar godsdienstige plichten te vervullen. De sfeer is er uitge sproken materialistisch, anti christelijk en anti-religieus. Bo vendien is het de jeugd verboden lid te zijn van godsdienstige ver enigingen. Daarentegen is het lidmaatschap van anti-christelij ke organisaties verplicht. Vijfhonderd priesters, die aan scholen waren verbonden, zijn ontslagenomdat zij weiger den het vredesappèl (tegen de atoombom) van Stockholm te ondertekenen. Wellicht als mid del om het Episcopaat te dwin gen zelf de oproep van Stock holm te ondertekenen? Het Episcopaat weigert zulks beslist. Het verklaart voor de orde te Willen strijden met zijn specifiek eigen, godsdienstige middelen en laat het aan de Staat over dit langs politieke weg te doen. De Poolse regering heeft alles in het werk gesteld om publica tie van dit document te verhin deren. Het Kath. Ned. Persbu reau, dat het niettemin wist te bemachtigen, komt er dezer da gen nog uitvoerig op terug. CHINESE AGGRESSIE OP DE AGENDA DER V. N. De commissie van orde van de algemene vergadering der V. N. heeft Dinsdag met tien tegen twee stemmen bij één onthouding besloten de kwestie van het Chi nese ingrijpen in Korea op de agenda van de algemene verga dering te plaatsen. Winston Churchill heeft Dins dagochtend korte metten ge maakt met een woordenwisseling in het Britse Lagerhuis over de vraag ,of hij Attlee naar Wash ington had moeten vergezellen. Een onafhankelijk lid, Ray mond Blackburn, verklaarde, dat het in Amerika en Europa een betere indruk zou hebben ge maakt, als Engeland bij de be sprekingen te Washington ook door de leider der oppositie zou zijn vertegenwoordigd geweest. Churchill stond op en ver klaarde onder toejuichingen: Wij keuren de houding van de rege ring goed. GENERAAL DE LATTRE DE TASSIGNY NAAR INDO-CHINA Van gewoonlijk welingelichte zijde te Parijs is vernomen, dat de benoeming van generaal Jean de Lattre de Tassigny tot Franse hoge commissaris en opperbevel hebber in Indo-China heden of ficieel zal worden bekend ge maakt. Naar verder werd vernomen, zal generaal de Lattre, die tot dusver bevelhebber is geweest van de landstrijdkrachten van de vijf landen van het pact van Brussel, tegen het einde van de volgende week naar Indo-China vertrekken. Bevin, de Britse minister van bui tenlandse zaken, heeft zijn bezoek aan West-Duitsland, dat hij het ko mende weekeinde zou brengen, laten vervallen, zo heeft 'n Britse woord voerder te Bonn meegedeeld In een officiële verklaring van het Foreign Office wordt gezegd, dat Be vin zich verplicht gevoeld heeft het bezoek uit te stellen wegens de af wezigheid van premier Attlee. Be vin hoopt evenwel het bezoek in de naaste toekomst te kunnen brengen. CHAUFFEUR REDDE ZICH Gistermiddag werd op een on bewaakte overweg in Barneveld- dorp een trailer door een goede rentrein verpletterd. De trailer was even tevoren op de overweg geslipt en kon voor- noch achter uit. De chauffeur was juist bezig met het loswerken van de auto, toen uit de richting Amersfoort de goederentrein naar Ede na derde. De trailer werd tussen 'n paal van het electrische net en de wagons in elkaar gedrukt en vloog in brand. De chauffeur wist zich op het laatste ogenblik nog in veiligheid te stellen. NOG IN DE SOVJET-UNIE De West-Duitse regering heeft de namen van 923.000 Duitsers, die door de Russen zijn krijgs gevangen gemaakt en die nog worden vermist. Tevens heeft zij de namen van 62.792 Duitse krijgsgevangenen in de Sowjet- Unie, wier verwanten verklaar den bericht te hebben ontvan gen, dat zij nog in leven zijn. Deze getallen zijn Dinsdag ge publiceerd in een memorandum van de Westduitse regering. In het memorandum wordt er aan herinnerd, dat de Sowjet- Unie op 4 Mei j.l. verklaarde, dat slechts 13.546 Duitse krijgsge vangenen wegens oorlogsmisda den en ziekte in de Sowj et-Unie waren achtergebleven. IN KOREAANS CONFLICT? Naar blijkt uit geruchten, wel ke in Indische kringen te Lon den de ronde doen, zou de In dische premier Nehroe, die in overeenstemming met de Ver enigde Staten als officieus be middelaar optreedt, onderhande lingen zijn begonnen met de Chi nese communistische regering, met het doel de vijandelijkheden in Korea aan de 38ste breedte graad te doen ophouden. OP COMMUNISTISCH CHINA Dertien leden-staten van de V. N. in Azië en het Midden- Oosten hebben een beroep ge daan op communistisch China, de 38ste breedtegraad in Ko rea niet over te trekken en tijd te laten voor het overwe gen van de mogelijkheden tot het oplossen van de crisis in het Verre Oosten. Het beroep is nog in de afgelopen nacht gezonden aan de zich thans te New York bevindende verte genwoordiger van communis tisch China met het verzoek dit aan de regering in Peking door te zenden. De Britse, premier Attlee is in Amerika aangekomen voor het houden van besprekingen met President Truman. Bij zijn aankomst op het vliegveld van Washington, werd hij verwel komd door President Truman. De raadsman van Bertha Hertogh's pleegmoeder Aminah heeft Dinsdag officieel beroep aangetekend tegen de uitspraak van het hooggerechtshof te Singapore, dat Bertha onder de hoede van haar ouders stelde. Een speciale verslaggever had een gesprek met mevrouw Her togh. Deze vertelde over de ge beurtenissen van j.l. Zaterdag. „U begrijpt, dat ik gelukkig was", zo begon zij. „Bertha en ik hadden op de achterbank plaats genomen en tussen ons in was een Maleise politie-agente gezeten. Na een paar minuten al vroeg Bertha spontaan aan de agente of zij naast mij mocht komen zitten en natuurlijk mocht dat. Zij verwisselden van plaats en toen greep Bertha plotseling mijn hand stevig vast en voor het eerst sinds wij, acht jaar ge leden, op Java van elkaar ge scheiden werden, keek zij weer lief naar mij. Zij zei: het is moei lijk om twee moeders te hebben, maar ik houd van U en van Aminah. Ik houd ook van vader, broertjes en zusjes en van Adibi. U kunt zich niet voorstellen. Dezer dagen, is de Waal bij Tiel buiten de oevers getreden, waardoor de gierpont uit de vaart moest worden genomen. De veerdienst TielWamel wordt met een stoomboot en een motorboot, ieder met een aangekoppelde pont, onderhouden. De weg, die naar de pont TielWamel loopt, staat geheel onder water. hoe heerlijk het was haar „mam mie" tegen mij te horen zeggen. Dat gebeurde al Zaterdagmiddag, toen ik opnieuw naar het kloos ter was gegaan om haar te zien en te spreken. Zij nam mij mee om mij haar kamertje te laten zien en toen vroeg zij mij of ik 's nachts bij haar wilde blijven. Men verwacht van het appèl van Adibi geen moeilijkheden. Naar men verwacht, zal in de komende dagen beroep worden aangetekend tegen de weigering van de rechter om de uitvoe ring van zijn vonnis uit te stel len. Men verwacht, dat het hof van beroep Maandag een beslissing zal nemen over dit laatste be roep. Van de uitspraak van dit hof hangt het af of mevrouw Hertogh haar dochter naar Ne derland zal kunnen meenemen. ZUID-KOREANEN WILLEN MEEDOEN De Zuid-Koreaanse nationale vergadering heeft in besloten spoedzitting besloten generaal MacArthur wapens te verzoeken voor een millioen Zuid-Korea- nen, die onmiddellijk gemobili seerd zouden worden, zo ver klaart men in gewoonlijk be trouwbare kringen te Seoel. GEEN ATOOMBOM IN KOREA zegt generaal Collins De Amerikaanse legerstafchef, generaal Collins, heeft te Seoel verklaard, dat er zijns inziens geen tactisch-militaire reden is voor gebruik van de atoombom in Korea. BRITSE BOMMENWERPER IN SPANJE NEERGESTORT Een „Wellington" van de R.A.F., die in het weekeinde voor een oefenvlucht uit Shawbury in En geland vertrok, is in Spanje neergestort, aldus maakt het En gelse ministerie van luchtvaart bekend. De „Wellington" met eer bemanning van vier of vijf man behoorde tot een groep vliegtui gen, die eveneens een oefenvluch hielden. Het is nog niet bekend of er overlevenden zijn. Het toe stel zou te Marseille of Gibral tar hebben moeten landen. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5