Een doorbraak móét er komen Hele gemeente na 1 Maart aangesloten bij gascentrale Causerie over oud-Schoorl Meer samenwerking tussen burgemeester en rijkspolitie Benek EEN SLUITENDE BEGROTING Marktvraagstuk Verkeerscommissie urgent Aanbestedingen Uitspraken Bejaard man Raad Langedijk Raad Oudorp Brandweer prima in orde De heer R. P. Goettsch voor de Kntholieke Jeuadheweaina Ambonese militairen Priesterjubilea Bisdom Haarlem 2000 gewapenden meldden zich Grote PAGINA 2 i i WOENSDAG 6 DECEMBER 1950 ALKMAAR. De discussie. evoled ou de inleiding van ir. Knol od de laatstgehouden ver gadering van AIcmaria V.V.V.. is niet onvruchtbaar gebleken. In een helder en goed geargu menteerd betoog heeft de voor zitter van de Alkmaarse Midden standsvereniging. de heer Heuse- veldt er on gewezen, dat het be lang van de middenstand niet gebaat is met een omlegging van het verkeer naar de z.g. „Rond"- wegen. de wegen, die het verkeer om de stad heen leiden. Voorts betoogde hij er op wij zende, dat uit het Noorden en Oosten de grote trek naar de stad van winkelende buitenmen sen komt dat de Noord-Oost hoek, daar, waar de nieuwe Frie- sebrug Komt, een der belangrijk ste entrees van de stad is. Hij vergeleek deze hoek met de eta lage van de winkelier. En hij heeft gelijk. Vanaf het Zuiden heeft de stad weliswaar een royale, mooie entree, doch de trek van het Zuiden naar de stad is maar gering. Verder dan van Castricum komen de bezoe kers niet. Uit Castricum en Bak- kum bezoeken de leerlingen nog de middelbare scholen in Alk maar en in de Alkmaarse zieken huizen komen nog patiënten uit die dorpen, zoals er ook winke lende dames vandaar naar Alk maar komen. Maar verder Zuid waarts liggen Beverwijk en Haarlem, ook plaatsen met een flinke winkelstand. Het is dus zaak de bezoekers uit het Noorden en Oosten hun komst naar de stad zo gemakke- liik en aantrekkeliik mogeliik te maken. En dan is men er niet mee af door alleen de onmiddellijke toe gangswegen naar het Waagplein voor het verkeer geschikt te ma ken. De Commissie voor het Marktvraagstuk heeft zich tot dit laatste beperkt en meende het zoeken naar een oplossing voor een goede verbindingsschakel tus sen de binnenstad en de z.g. „rondwegen" aan een nog te be noemen verkeerscommissie over WONINGBOUW VAN „GOED WONEN- ALKMAAR. De architect W. A. Keesom te Alkmaar heeft gister aanbesteed A. de bouw van 48 wo ningen. B. de bouw van 90 woningen C. de bouw van 123 woningen, aan de Coornhertkade, de Spieghelstraat en de Hooftstraat, voor de R.K. Wo ningbouwvereniging ,,Goed Wonen" alhier. Er is als volgt ingeschreven: W. Barten, Alkmaar A: 452.160; B: 855.050; C: 1.333.590; J. Bot Medemblik A: 455.600; B: 860.750; C: 1.265.000; Bot Zn. H.HWaard A: 439.952; B; 824.160; C: 1.204.370; R. Both, Alkmaar A: 469.136; B. 185.670; C: 1.284.356; P. Buis, Oudorp A: 459.600; B: 858.750; C; 1.257.500; Dekker, Alkmaar A; 450.200; B; 843.300; C; 1.226.500; Evelein Duiker. Beverwijk A: 421.600; B. 788.750; C: 1.144.794; De Geus, Broek op Langedijk A: 455.000: B: 797.000; C: 1.195.000; De Haan Reek. Alkmaar A: 438 390; B: 780.000; C: 1.145.000; Hoogewerf Ursem A: 468.600; B: 860.750; C: 1.252.900; Kronenburg. Heiloo A; 462.057; B: 832.752; C: 1.198.147; Koopman, N. Niedorp A: 456.000; B: 843.000; C; 1.243.000; C. Noort, Bergen A: 461.739; B: 864.367; C: 1.267.000; R. Min, Limmen A: 419.100; B: 778,100; C; 1.140.100; Wed. v. d. Sluis Gorredijk C: 1.316.000; D. Snaterse. A'dam C. 1.177.900; Gebr. Tromp. Castricum A: 455.000 B: 850.000; C: 1.250.000; F. Ter Voort, Egmond a. d. Hoef A: 451.600; B: 845.000; C: 1.248.400: A. M. Vetten, Harderwijk A; 453.600; B: 842.750; C: 1.229.200; De laagste inschrijver is dus R. Min te Limmen. De gunning van het werk is aangehouden. MEERVOUDIGE KAMER ALKMAAR De meervoudige Kamer van de Arrondissements rechtbank heeft gisteren uit spraak gedaan in de volgende Zeiken* C. K., Texel, wegenverkeersre geling, eis: f 25,of 10 dagen, uitspraak: f 15,of 5 dagen. K. B. te Heiloo, woningwet, eis: f 2,of 1 dag, uitspraak: f 0,50 of 1 dag. W. M. te Limmen, motor- en rij- wielwet, eis: 14 dagen en 1 jaar ontzegging van rij bevoegdheid. P. V. te Amsterdam, motor- en rijwielwet, vrijspraak. G. S„ zedendelict, uitspraak 5 maanden met aftrek, met voor waardelijke ter beschikkingstel ling met 3 jaar proeftijd en met oplegging van bijzondere voor waarden w.o. opname in de ko lonie 't Hoge Land. A.H., zedendelict, uitspraak: 6 maanden met aftrek en met ter beschikkingstelling. ST. NICOLAASFEEST INVALIDEN BOND ALKMAAR Het bestuur van de Ned. Invaliden Bond, afd. Alkmaar, deelt mede, dat er voor de invaliden een St. Nico /as- avond wordt georganiseerd in het gebouw Waakt en Bidt op de Laat. Dit feest zal plaats vinden op Donderdag 7 December a.s. en begint om 8 uur. Aller op komst is gewenst. Begrotingsvergad'eringen ALKMAAR De nieuwjaars vergadering van de gemeente raad zal op Maandag 4 Januari worden genouden; daarna komt de gemeenteraad Woensdag 13 of Donderdag 14 Januari bijeen zo nodig nog Vrijdag 15 Jan. voor de behandeling van de ge meentebegroting over 1951. te laten. Intussen is deze com missie nog steeds niet benoemd, ofschoon ons dezg kwestie niet minder urgent voorkomt dan het marktvraagstuk. De heer Heuseveldt zag gaarne het busverkeer .via de Dijk Waagplein en Marktstraat naar Hofplein, Nieuwesioot geleid enz. Op het Hofplein zou dan een overdekt wachtlokaal voor de buspassagiers zeer welkom zijn. Voor dit busverkeer is echter geen nieuwe doorbraak urgent; dit zou via de Korte Nieuwesioot de stad in kunnen rijden. Maar hoe komen de bussen er weer uit? Vanaf de Grote Kerk, zou den ze, om weer op het Statons- plein te komen, waar de stand plaats voor alle bussen komt, het smalle Zevenhuizen moeten pas seren, dat nog steeds een handi cap is, omdat dit ten enenmale ongeschikt is voor intensief bus verkeer. En toch is het voor de midden stand van belang, dat de bussen zoveel mogelijk ook in de stad komen, en dat de buspassagiers tegemoet wordt gekomen door 't aanbrengen van overdekte bus- halte's. Men neme maar eens een kijkje bij de Grote Kerk, waar evenals trouwens bij andere GRATIS KOOPUUR HILCKMANN Dit was Dinsdag 56 uur. (Adv.) GING VERKEERDE WEG OP ALKMAAR De 69-jarige W. D. uit Alkmaar moest gisteren voor de Alkmaarse rechtbank te recht staan, omdat hij zich ver grepen had aan een portemon- naie met f 93,ten nadele van P. Visser te Koedijk. Deze be jaarde man had al eens eerder een week „gezeten" wegens op lichting. De drank is altijd zi.in vijand geweest, zei de president, Mr. J. Krabbe en wij geloven, dat D. deze vijand wel altijd als een vriend beschouwd zal heb ben. Het rapport van de psychia ter, die verdachte had onderzocht, noemde hem een psychopatische persoonlijkheid en achtte hem niet volkomen toerekeningsvat baar. De officier van justitie, Mr. A. W. Holsteijn, zei in zijn requisi toir dat hier sprake is van een hele serie strafbare feiten als oplichting, flessentrel):erij. Hij vorderde 6 maanden gevangenis straf met aftrek en onvoorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering. De verdediger van D., Mr. G. A. de Lange, pleitte voor voorwaardelijke ter be schikkingstelling en wees daarbij op de inhoud van 't psychiatri sche rapport. Verdachte, die het laatste woord kreeg, verhaalde, hoe hij door eenzaamheid tot zijn daad was gekomen. Over 14 dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Te lang gewerkt ALKMAAR. Twee werkge vers alhier zijn bekeurd wegens overtreding van de Arbeidswet. Zij hadden het personeel zonder vergunning van de Arbeidsinspec tie laten overwerken. Geen glas, maar een fles ALKMAAR. Tegen een café houder is wegens de verkoop van sterke drank voor het gebruik elders bestemd, proces-verbaal opgemaakt. De man had geen slijtvergunning. Overtreding Inentingswet ALKMAAR. Twaalf perso nen zijn verbaliseerd wegens het overtreden van de Inentingswet. NIEUWS VAN OLYMPUS ALKMAAR 9 Dec. St. Ni- colaasviering! Door de slechte weersomstandigheden zijn vele Olympianen vermoedelijk niet in de gelegenheid geweest om hun uitnodiging af te halen. Er is nog gelegenheid om deze bij W. Bakker, Stuartstraat 101 af te halen. Alle Olympianen komen Zaterdagavond met een opge wekt gezicht naar het St. Nico- laasfeest. Het bestuur Alkmaarse schaakclub V.V.V. ALKMAAR. Voor de win- terwedstrijden werden de volgen de wedstrijden gespeeld: Hoofdklasse: D. AppelA.Hak- steen K, J- Veis—R. Pijning 10, P. Vreeken—E. G. Kayzer %^-Vz, A. VisW. Kwak 01, P. HoekstraC. Meijer 10. Eerste klasse: J. de WaalJ. Schuurman 10, Dr. F. Helder Ir. v. Rossum du Chattel 10, A. TegelP. Groenenberg 0-1, P. v. d. StruijsH. Dagelet 10, J. MaatsG. Groenewoud 10. Tweede klasse: B. VeltmanC. Meijer Jr. 0—1, J. Bastiaanse P. Hölzman lA, J. de Wolf— C. v. Oorschot 01, I. WortelN. de Jong 0—1, J. MeiboomD. Oudes 01. Derde klasse: J. Bakker—H. Arnolts 0—1, F. Faber.—mei. Da- gelet o—l, M. Wolters—G. van Amstel 01. WEER 'N GASONTPLOFFING ALKMAAR. Vanmorgen om c.a 9 uur hoorden degenen die in de Langestraat wandelden een hevige knal. Deze bleek veroor zaakt te zijn door een ontplof fing van een gaskachel, in het perceel Langestraat-hoek Boter- straat. waarvan het uitlaatroos- ter, evenals dat in het café van de heer C. Brouwer op het Hof plein het geval was, even boven net trottoir is aangebracht. Het is ons een raadsel dat bouw- en woningtoezicht of welke instan tie daarvoor dan ook verant woordelijk is, iets dergelijks kan goedkeuren, temeer daar de on dervinding op het Hofplein heeft geleerd dat hieruit ongelukken kunnen voortkomen. drukke bushaltes meermalen per dag vele passagiers in weer en wind staan te wachten. Ge lukkig heeft ir. Knol aangekon digd, dat hieromtrent spoedig vo'orstellen te wachten zijn. Wij hopen ook, dat het gemeen tebestuur de urgentie van het gehele verkeersvraagstuk inziet en niet te lang zal wachten met het instellen van een Verkeers commissie, die de kwesties, wel ke de commissie voor het markt vraagstuk onopgelost liet, zal weten op te lossen. (Advertentie) 5 x DAAGS GRATIS KOPEN BIJ VET De gratis kooptijden waren DINSDAG: 9.28—9.38; 10.28—10.38; 11.28 11.38; 12.28—12.38; 13.28—13.38 Burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren; Nico- laas P. z. van G. A. H. de Zeeuw en E. W. M. Spaan. Elisabeth d. van J. Jonker en B. Snijder. Gehuwd: Anthonius H. Beren en Hendrika Th. M. Brugman. Overleden; Dieuwertje Breg- man, oud 60 jr. geh. met T. de Grand. Aagje ten Wolde. oud 64 jr. geh. met C. A. van den Burg. Dorothea F. van Hinte. oud 82 jr., wed. van J. Zwart.Johannes J. Schouten, oud 77 jr. wednr. van J. M. de Groot Nieuwtje in groentenzaak ALKMAAR In de vernieuw de groentenzaak van de heer Wokke in de Boterstraat is dezer dagen een zgn. aardappel-silo ge plaatst. De aardappelen zijn van de winkelruimte afgesloten en kunnen door een eenvoudige handgreep te voorschijn worden gebracht voor weging .en levering aan de cliënt. Het is een zeer hy giënisch apparaat want stofvor ming in de zaak wordt zodoende tot een minimum beperkt. Deze aardappelautomaat is de eerste die in Alkmaar werd geplaatst. Spreekuur veranderd BERGEN De burgemeester van Bergen is wegens ambts bezigheden verhinderd om op Donderdag 7 en Donderdag 14 December a.s. spreekuur te hou den. In verband hiermede is het spreekuur nader vastgesteld op Vrijdag 8 en Zaterdag 16 Dec. a.s., 's morgens van 10 tot 12 uur. Vergadering L.T.B. AKERSLOOT Op Donderdag 7 December a.s. zal in café Ver duin om half acht des avonds een ledenvergadering worden ge houden voor de L.T.B.-ers. Een deskundige van de Plantenziek- tekundige dienst zal op deze avond een film verotnen en een lezing houden over de z.g. aard appelmoeheid en over de geva ren voor de bloembollenexport. VRACHTAUTO IN BOTSING MET BESTELWAGEN ST. PANCRAS Dinsdag middag had een aanrijding plaats nabij de Christelijke School. Vanuit de richting Langedijk kwam aangereden een volgela den vrachtauto van de heer G.B. uit Broek op Langendijk terwijl uit tegenovergestelde richting 'n kleine bestelauto" naderde van de Coöperatie „Nieuw Leven" Laatstgenoemde auto, bestuurd door de heer de B. uit Alkmaar, wilde in de daar aanwezige flau we bocht, twee voor hem rijden de wielrijders passeren. Hierdoor bemerkte hij te laat zijn tegen ligger en door sterk remmen kwam de bestelwagen dwars op de weg te staan. Een botsing was onvermijdelijk. Beide wagens waren deerlijk beschadigd, de bestelauto wel het meest. Door de rijkspolitie werd proces ver baal opgemaakt. De verzekering dekt de schade. AGENDA TONEEL: „Comedia" brengt in het Gulden Vlies ,,'ip Vreemd meisje", 8 uur. BIOSCOPEN: Victoria thea ter: River Lady, 18 jaar; Harmonie: Gekooide meisjes, volw.; Rex-thea- ter: Voor moed beleid en trouw, 18 jr.; Cinema Americain: Mo vie Crazy, alle leeft. Voorstellingen: hedenavond 8 uur. Matinée: Rexthea- ter 2.30 uur. APOTHEKEN: De Zondags- en nachtdienst neemt waar G. Kruisinga, Koorstr. 47. TAXI's: De nachtdienst rijdt D. de Leeuw, Stuartstraat 90, tel. 2288. Uitslagen Damlust Zd.-SCHARWOUDE Dam lust I speelde zijn derde compe titiewedstrijd tegen HDC I uit Den Helder om het kampioen schap van Noord Hollands Noor derkwartier. Het was een span nende strijd welke verdiend door HDC I werd gewonnen met 12 8. Damlust II dacht er anders over en won met flinke cijfers van HDC II en wel met 137. Door deze overwinning heeft Damlust II een mooie kans op 't Kampioenschap. Burgerlijke Stand AKERSLOOT Geboren: Al- bert, zv S.F.N. Roozendaal en T, Vermeulen. Overleden: Cornelia Liduina Agatha Kerssens, 4 weken, dv P.G. Kerssens en M.C. Duin; Ber- nardus M. Kerssens. 9 mnd, zv F. Kerssens en M. Tiebie. Ondertrouwd: Ger brand G. Bakker 40 j. en Agatha Tiebie 42 j. Gehuwd: Henricus J. vd Eng 25 j. en Maria M. Kerssens 22 j. Gerbrand G. Bakker 40 j. en Agatha Tiebie 42 j. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: Catharina M. Graas van Bergen naar Boschweg 183; Paul L.R.M. Stuijt van Arnhem naar Schouw 352. Vertrokken: Johannes G. Hol- lenberg van Boekei 17 naar Alk maar, Kennemerstraatweg 80; Geertruida J.M., van Julianaweg 198 naar Amstelveen, Catharina van Clevepark 54; Maria J.G. Bu ren van Julianaweg 198 naar Heemstede Kerklaan 113a; Anna M. Velzeboer, van Kerklaan 265 naar Noordwijk Bronckhorststr. 42; Catharina A. Stoop van Kêrk- plein 79 naar Harenkarspel Tuit- jenhorn H 37. LANGEDIJK De raad kwam Maandagmiddag wederom in onenbare vergadering biieen voor de afwerking van 'n uitge breide agenda. De voorzitter deelde nog me de dat de gemeenschappelijke gasfabriek na 1 Maart geen gas meer zal leveren. Nadien is de gehele gemeente aangesloten bij de centrale. De woningen. Dorpsstraat 292, te Zd. Scharwoude (eigenaar en bewoner J. Ziin Mr.); Dorpsstraat 211 te Oudkarsnel (eigenaar O. Bakker en bewoner Th. .T. Muile boom) en Ambacht.sdiik 49 en 51 te Ou.dkarsnel (eigenaar J. Bal, Overveen. bev _rrs B. Zeeman en M.P.N. Meuer) werden on bewoonbaar verklaard en zul len binnen één ia.ar moeten ziin ontruimd. Aan A. Dekker te Broek op Langendijk zal in verband met de financieringsregeling woning- bouwl948 'n hypothecaire lening worden verstrekt uit de gemeen tekas van f 4.684. Van de heer A. Dekker te Broek op Langendijk en C. Kloosterboer te St .Pancras zul len 60 m 2 en 3 m 2 grond wor den aangekocht voor f 1.per perceelsgedeelte ten behoeve van wegverbreding. 'n Nieuwe Winkelsluitingsver ordening werd vastgesteld. De verplichte sluitingsmidda gen op Maandag (voor kappers) en Woensdag (foor kruideniers) ziin vervallen. De kappers en krui deniers hebben besloten om op deze middagen vrijwillig te slui ten. Viswinkels mogen op werk dagen tot 20.00 uur geopend zijn. De volkstuinverordening werd vastgesteld; dit op verzoek van de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen ter bestrijding van de aardappelmoeheid. De gemeentebegrotingen 1949 en 1950 werden ook gewijzigd. De gemeenterekening 1948 sloot, wat de gewone dienst be trof in Ontvangsten met f 908.158,16 en in Uitgaven met f 872.968,04, zodat er een batig saldo was groot f 35.190,12. De kapitaaldienst sloot in Ont vangsten met f 988.196,59 en in Uitgaven mV f 990.491,14, zodat hier een nadelig saldo was van f 2.294,55. De raad der gemeente Oudorp vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester Bakker. Aan geboden werd de Prov. verorde ning inzake rekenplichtige amb tenaren. Van de minister van Economische Zaken was er een schrijven houdende mededeling, dat de directeur van de Midden stand afwijzend advies heeft ver strekt om een sigarenwinkel op Zondagmorgen enige tijd ge opend te houden. De voorzitter meent, dat het belang der land bouwende bevolking er wel mee gediend is, ook in badplaatsen worden dergelijke uitzonderin gen gemaakt. De heer Groot zegt, het zijn hier veel eenmans bedrijven die op Zaterdagmid dag werken. Besloten werd het verzoek nogmaals in te dienen. Vervolgens werd aangeboden de begroting 1951. De voorzitter zegt, dat de begroting sluitend gemaakt kon worden. Brandweer voldoet aan de eisen. Bij het hoofdstuk algemene veiligheid, zegt de heer Buren, dat hij niet tevreden is over de SCHOORL. Het was een uitste kende gedachte van de katholieke mannelijke en vrouwelijke jeugd beweging om de heer Goettsch uit te .nodigen iets te vertellen over ons dorp in vroeger tijden. De jeugd wordt wel eens verweten, dat zij geen gevoel meer heeft voor tradi ties en geschiedenis, doch het grote aantal belangstellenden leerde thans het tegenovergestelde. Sporen van menselijke, samenle ving in deze streken, aldus de heer Goettsch, dateren vanongeveer 1800 jaar voor Christus, de z.g. klokbe- kertijd. Van de mensen zelf geduren de deze eeuwen is niets te vertellen, omdat daar eenvoudig niets van be kend is. Verschillende opgravingen in Ken- nemerland en Westfriesland tonen aan dat tot het jaar 400 na Chr. deze streken waren bewoond. In plm. 400 werd het duinlandschap vernield en overstroomd en trokken dP bewo ners weg omdat in dit veengebied geen terpen konden worden ge bouwd. Omstreeks het jaar 800 werd het hier weer bewoonbaar en ont stonden nieuwe en hogere duinke tens en men maakte dijken van zee wier. die aan koekten tot een zeer harde massa en vele jaren dienst de den. De duinen kwamen steeds ver der landinwaarts. In 1666 werden de overblijfselen van een huis onder het Kamper duin uit bloot gesto ven, waarbij een vijftal, tinnen kan nen en een bord waaraan deze kon den worden opgehangen, gevonden werden. In 1679 kwam daar een bak kersoven bloot. En waar men veilig kan aannemen dat men ook in die dagen niet aan het strand zijn wo ning ging bouwen, bewijst dit wel, dat de duinen verder opdrongen. Tegen deze nieuwe 4% km brede duinenrij werden Schoorl, Groet en Camp gebouwd in het Noordoosten begrensd door het Reeckerwed. een groot doorwaadbaar moeras met bos sen, die behoorden tot, het restant van het Schoorlse woud. Daar door heen stroomde een riviertje (een zijarm van de Rijn? de Richara of Renckere. Schoorl is steeds een arrrmliik dorp geweest om met Nicolaas Beets te spreken in zijn Camera Obscura. De bevolking leefde van de graan oogst (gort), terwijl een «tweetal ..bierstekerijen", een te Hagen en een te Schoorl tevens een aantal mensen werk verschaften. Verder was er de zahdmenneri.i. die be kendheid kreeg ver buiten onze streken. Zelfs een papierfabriek, en niet eens een slechte, had hi»r een nlaals gevonden, vermoedelijk aan de Idenslaan. Een wagenmakerij en tweo smederijen waren hier geves tigd, alsmede een drietal logemen ten die hoogstwaarschijnlijk een be staan vonden in d» vele markten die hier werden gehouden. Schoorl is zeer oud en wordt reeds genoemd in de Blaffert van de Utrechtse kerkgoederen van 868. Over het ontstaan van de naam is men het nooit eens geworden en spr. meende dat deze afkomstig kan zijn van het Deense woord skaar (spreek uit: skoor), dat scherp afsnijden of steilte betekent. Na nog behandeld te hebben de samensmelting van 6e verschillende dorpjes: Schoorl, Groet, Hargen, Camperduin, enz. en een interes sant kijkje te hebben' gegeven op verschillende middeleeuwse en laat middeleeuwse toestanden en vooral ook financiële omstandigheden, be antwoordde spr. enkele vragen van de aanwezigen. Het is voor de jeugdbeweging een leerzame avond geweest, die onge twijfeld de belangstelling voor dé historie van ons mooie dorp zal heb ben verhoogd. brandweer. Hij heeft een paar oefeningen bijgewoond en vond, dat het materiaal niet voldeed. Voorzitter zegt, dat hij onlangs een proef alarm heeft bijgewoond en volgens hem was alles prima in orde. Bij een oefening worden de oudste slangen gebruikt en dan kan wel eens een lek voor komen. Wethoudér van der Post zegt, dat de heer Buren 'n oefe ning niet moet beschouwen als een demonstratie, een oefening is juist om de gebreken te ont dekken. Buren vraagt, of het geen aanbeveling zou verdienen de motorspuit zo in te richten, dat deze ook met handkracht kan worden bediend. Men vond dit niet nodig en al gemeen was men van mening, dat personeel en materiaal vol komen in orde en betrouwbaar zijn. Ook de post openbare verlich ting vond de heer Buren hoog. De heer Wognum zegt. dat in 't Ooievaarsnest dikwijls een of meer lampen niet branden. Ontspanningsplaats voor kinderen. Voorzitter zegt, dat de straat verlichting dient voor de open bare veiligheid en niet verlaagd kan worden, aan de klacht van de heer Wognum zal hij aandacht schenken. Van de jeugdvereni gingen de Verkenners en gidsen en „Kinderbelang" in het Ooie vaarsnest was een verzoek inge komen om subsidie. De heer Vis ser zegt, dat de vereniging „Kin derbelang" al drie jaar bestaat en men een speelplaats wil stich ten. De verkeerswegen zijn zeer ge vaarlijk en hij acht het een groot belang voor de kinderen wan neer zij een ontspanningsplaats hebben. De heer Wognum zegt, wij hebben al eens eerder aan n bewaarschool gedacht, maar de kosten daarvoor zijn te hoog. Voorzitter zegt, men kan geen bewaarschool vergelijken met 'n speelplaats. Besloten werd aan beide verenigingen een subsidie van f 100,te verlenen onder voorwaarden, dat een speelplaats voor de vereniging „Kinderbe lang" wordt gesticht. Hierna werd de gemeente-begroting vastgesteld, met als ontvangst en uitgaaf f 135.754,96. de kapitaal- dienst vermeldde een bedrag van f 146.114,40. Begroting wo ningbedrijf baten f 3.6S1.29, las ten f4.739,48 nad. slot f 1.058,19, waarvan 90 pet. door het Rijk en 10 pet. door de gemeente gedra gen wordt. De begroting van het Burgerlijk Armbestuur vermeld de een ontvangst en uitgaaf van f 10.400,Bij de rondvraag in formeert de heer Buisman naar de kosten controle werklozen, hij vond deze kosten hoog en achtte deze functie bijna over bodig. Voorzitter zegt, dat con trole wel nodig is. In de toe komst zal men trachten geen vast bedrag, maar per controle te betalen. Nadat de heer Buren gevraagd had een verzakt ge deelte in de Uitvalsweg op te halen, werd de vergadering ge sloten. TERSCHELLING HEEFT EEN NIEUWE BURGEMEESTER Bij Kon. Besluit is met ingang van 16 Dec. a.s. benoemd tot bur gemeester van Terschelling de heer H. Wielinga, laatstelijk as sistent-resident in Indonesië. Ook de rekening 1948 „Fonds armengoederen" werd goedge keurd. Voor het jaar 1951 werd met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten een rekening cou rant overeenkomst aangegaan tot een bedrag van f 100.000. Aan de woningbouwvereni ging „Langedijk" werd ten be hoeve van de Volkshuisvesting een perceel grond te Broek op- Langendijk verkocht, groot 1360 m2 voor de prijs van f 5,24 per m2 derhalve voor de som van f 7126,40. 'n Tijdelijke ziektekosten rege ling voor ambtenaren van de ge meente werd vastgesteld. Aan de Christelijke Boeren en Tuindersbond „Holland Brabant" werd 'n perceel bouwrijpe grond verkocht te Broek op Langedijk groot 4000 m2 voor f 5,90 per m2 derhalve voor de som van f 23.600 voor de stichting van 'n Christe lijke Landbouwhuishoudschool. Hierna sluiting, Straatnamenwee W'WERF Over enkele dagen zal het een jaar geleden zijn dat de gemeenteraad van Wieringer- meer het besluit nam om de Raadhuisstraat om te dopen in Prof. Grannré Molièrestraat. Dat deze nieuwe naam by de bewoners van Wieringerwerf in het geheel geen ingang heeft ge vonden, blijkt uit het feit dat al gemeen de naam Raadhuisstraat in het dagelijks verkeer nog ge bezigd wordt. Vaak voegt men daar nog aan toe; „Tegenwoordig heet die straat eigenlijk wel an ders, maar dat is zo'n toer om U dat helemaal voor te spellen". By het nemen van het besluit hebben de vroede vaderen zich stellig niet gerealiseerd, dat een straatnaam ook in de practijk bruikbaar moet zijn. Met alle respect voor degene wiens werk men tijdens diens leven reeds heeft willen eren door een straat naar hem te noe men ,is het wel verklaarbaar dat een zodanige naam tot moeiiyk- heden leidt. Moet uit het feit dat nog steeds niet de nieuwe professorale naam werd aangebracht soms worden geconcludeerd, dat men achteraf toch niet zo heel erg tevreden is over dat besluit? Bevolkingsonderzoek ZIJPE. Het bevolkingson derzoek op tuberculose zal in de ze gemeente worden gehouden in het tijdvak van 11 t.e.m. 22 Dec., te Oudesluis in de O.L. school op 13 en 14 Dec., te Burgerbrug in de O. L. school op 14, 15 en 16 Dec., te St. Maartensbrug in de O. L. school op 18 en 19 Dec., te Petten in de O. L. school, even eens op 18 en. 19 Dec., te Seha- gerbrug in de O. L. school op 20, 21 en 22 December, Ieder krijgt een oproepkaart waarop juiste datum en tijdstip vermeld staan. Voor de goede gang van zaken is het gewenst dat men stipt op tijd aanwezig is. T^baksloods in het Besukische verbrand DJAKARTA, 5 Dec. (Aneta) In de afgelopen nacht is in het Besukiscne weer een tabaksloods van de onderneming Djelbukam door brand vernield. DAGVAARDEN STAAT DER NEDERLANDEN Mr. K. van Rijckevorsel, juri disch adviseur van het „bureau Zu'id-Molukken, deelt ons hat volgende mede: „F.A. Aponno, hoofd der door alle Ambonese oud-KNIL mi litairen op Java naar Nederland afgevaardigde delegatie, heeft de Staat der Nederlanden in kort geding voor de president der Haagse Rechtbank gectegvaard tegen 16 December a.s., om de terugvoering dezer ongewapende militairen en hun gezinnen naar Ambon en mitsdien hun uitleve ring aan de APRI-bezettings- troepen te voorkomen. De Ambonese militairen, al dus de dagvaarding, wensen af vloeiing naar Ceram of een ander vry gebied der Zuid-Molukken ofwel naar Nieuw Guinea. De rechtsvordering tegen de Staat is gegrond op een overeen komst van 14 Juli 1950 tussen de RIS en Nederland, waarbij aan deze militairen het recht wordt toegekend om af te vloeien bui ten hun plaats van herkomst, dus buiten Ambon". WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. GELEIDELIJK MINDER KOUD Vanavond nog enkele opkla ringen in het Zuid-Oosten van het land. Overigens overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk eni ge regen. Matige tot krachtige en aan de kust later harde wind tussen Wet en Zuid-West. Ge leidelijk minder koud. QO geneest Griep 0 UiémftctcAz! 0 Op 11 December vieren hun 12Vz-jarig priesterfeest; H. P. Ba- lestra, kapelaan te Rotterdam (Chr. Koning), deze week be noemd tot kapelaan te Haarlem (O.L.V. van Zeven Smarten): J. A. M. Bon, kapelaan te Haarlem (H, Liduina); P. Th. Brinkman, kapelaan te Oudorp; G. J. P. v. d. Bijl, kapelaan te 's Hage (H.H. Engelbewaarders); Dr. J. A. E. v. Dodewaard, professor Theologi- cum, Warmond; H. C. M. de Goe de, kapelaan te Voorburg (O.L. Vr. Hemelv.); P. C. Groenendijk, leger-aalmoezenier Staf T-Briga- de Vkp Semarang; C, P, Groot- scholte, kapelaan te Delft (H. Sa crament); C N. M. Hammann, kapelaan te Hillegom (H. Jos); Th. P. v.d. Heyden, kapelaan te Scheveningen (H. Ant. Abt.); J. A. G. v.d. Hoogte, Bondsadviseur LTB, rector Amsterdam (Maag denhuis); A. H. Huyboom, Ass. Dioc. Aalmoez. A'dam, Stadhou derskade 55; G. W. Lemmers, ka pelaan te Den Helder (O.L.Vr. O. O.)H. J. van Nobelen, kapelaan te Amsterdam (H, Agnes); J. Th. A. van Pol, kapelaan te Haarlem (O.L. Vr. Rozenkrans); F. A. H. Ravesteyn, leraar Hageveld (Heemstede); C. J. A. Schoon- derwoerd kap. te Amsterdam, (Heilige Willibrordus binnen de Veste); B. P. M. Schoone- beek, kapelaan te A'dam (O.L. Vr. A.B.); M, van Stee, kapelaan te 's-Hage (H. Hart); Th. H. J. Straathof leraar Hageveld Heem stede; N. P. A. Velzeboer, kape laan te 's-Hage (H.H. Engelbew.); L. P. M. Vester, rector te Leiden (H. Liduina); A. C. v.d. Voorn, kapelaan te Hillegersberg (H, Liduina BOOMPLANTDAG IN DE WIERINGERMEER WIERINGERWERF. Op Za terdagmiddag 9 December a.s. wordt te Wieringerwerf een boomplantdag gehouden, georga- niseert door de woningbouwver. „Bouwt Voort", in samenwerking met het Staatsbosbeheer. De bur gemeester zal de 55 deelnemende kinderen, die alle een dennetje voor eigen tuin krijgen, na afloop een originele herinnering uitrei ken. MARKTOVERZICHT FURMEREND, 5 Dec. De aanvoer van runderen en vooral die van vette koeien viel, gezien het slechte weer en de gladde wegen, niet tegen, en de handel was in de vroegte vooral met de prima beesten, heel goed. Later op de dag werd het wel stroever, niet echter met het kwaliteitsvee. Enkele dieren zullen dan ook in de beginne wel iets boven de no tering uitgekomen zijn. Met de gelde koeien was het een stugge gang. Met de verse melkkoeien, waarvan een niet te groot aanbod was, ging het ook kalm aan. In de pinken en in de graskalveren schijnt voor 't leven ook niet zo veel animo te zijn, alleen de bes te met vlees vinden nog wel af trek. Met de nuchtere kalveren was het beter, zij werden graag gekocht en vlug en voor hogere prijzen omgezet. Ofschoon er al reeds vele markten die goed be zet waren met wolvee zqn gehou den, viel hedenmorgen het aan bod daarvan niet tegen. De gang in de vette schapen was heel aardig, maar die van de lamme ren was beter, daar werden weer hoge prijzen voor uitgelegd. Het kleine aanbod van bokken en geiten, bracht daar geen verbe tering in de gang. Op de vette varkensmarkt was het beter, daar was dan ook minder aanbod en de prijs voor de besten zette in op f 1.78. Waarschijnlijk zullen er enkelen een paar centen meer op gebracht hebben. Voor iets lich tere was de prijs f 1.68 tot fl.70, maar de handel liep goed door. Ook in de biggen was de gang iets beter, zodat ook daar van de prijs iets kon aantrekken. Met de fokzeugen was het nog heel stug, heel weinig kooplust. Op de paar denmarkt ziet men voor 't leven nog maar steeds niets gebeuren, het zijn enkel steeds slachters die daar nog wat leven geven. Op de pluimveemarkt was weer aardig drukte. De prijzen bleven vrij stabiel. Teneinde binnen de sfeer van de interne organisatie der Rijks politie de waarborgen te ver meerderen. dat de riiksnolitie haar verplichtingen jegens de burgemeesters od de iuiste wiize vervult, is door de Minister van Justitie een nadere regeling vastgesteld. Op verzoek van de burgemees ter wordt voortaan een gegra dueerd politieambtenaar ter be schikking gesteld, die het cqn- tact onderhoudt met betrekking tot de juiste uitvoering van de politiedienst in de gemeente waar hy is gestationneerd. Deze rege ling heeft enkel de strekking om wensen te vervullen, welke de praktijk bij de burgemeesters heeft doen rüzen, maar geens zins om voor hen de groepscom mandant moeiiyker bereikbaar te maken. Om te bereiken, dat de burge meesters ook op het justitiële terrein op de hoogte blijven van hetgeen in hun gemeente voor valt, heeft de Minister van Jus titie bepaald, dat van alle door de rykspolitie opgemaakte pro cessen-verbaal onverwijld aan hen een afschrift wordt toege zonden. Voorts is aan de districts commandant der rijkspolitie op gedragen op regelmatige wijze minstens eenmaal per kwartaal met de burgemeesters in hun ambtsgebied overleg te plegen nopens de uitvoer van de politie dienst in de betrokken gemeen te. NA ACTIE OP JAVA Als gevolg van de actie tot verbetering van de veiligheid hebben 2000 man zich met hun wapens in Midden-Java gemeld. De gelegenheid voor aanmelding duurde van 28 November tot 4 December. Over de aanmeldin gen in andere gebieden is nog niets bekend. i - Van gezaghebben Brussel wordt bevi Beneluxconferentie, December a.s. in I worden gehouden, moeten worden. In dit verband v, licht gesteld, dat c December in het Atlantische Pact ui rijke besprekingen gehouden, waaraan van buitenlandse z deelnemen. De ondc de overeenkomst t Benelux-Unie, die z tydens de bijeenko derlandse, Belgisch burgse ministers, d allerlaatste ogenbli moeiiykheid te traagd. Deze moei stond door het aai Nederland, dat de elk van de drie la vangen in het k; Europese betalingsi „Beneluxpool" gebi worden en naar g behoeften voor elk beschikbaar zouden vernomen wordt di Dank van de aan Jhr. van Als blijk van wa: steun welke de K1 het Heilige Jaar he van H.M. Gezant Stoel Jhr. Mr. M de is hem Maan in het gezantschap naam van de direi LM 'n Delfts blauv bord aangeboden. Adverte DONDERDAG 7 I Hilversum II, 4 KRO, 10.00 NC 14.00—24.00 NC 7.00 nieuws, 7.15 m liturg, kalender, 7. ting. 9.00 nieuws, huisvrouw, 9.30 9.35 gram.muz., 9.4 10.00 gram.muz., 1 dienst, 10.45 orgeli 12.00 angelus, 12.03 voor de zieken, 11. 12.30 land- en tui: lingen, 12.33 era zonnewijzer, 13.00 tholiek nieuws, 13 dracht, 13.45 grai promenade-orkest 14.45 voor de vrou' ensemble, 15.45 bijl zendersluiting, li jeugd, 18.30 „De ste vakbeweging", 18.4 het Leger des nieuws- en weerb „Levensvragen van 19.30 „In dienst v land", 19.40 radii nieuws, 20.05 rad strijd Noorwegen— gevar. programma, recital, 22.15 buit zicht. 22.45 kerkkc orgel en solist, 22. denking, 23.00 niet reldschaaktournooi, gram. muziek. Hilversum II 2 —24.00 AVRO. 7.00 nieuws, 7.15 morgenwijding, 9, 7.30 sluiting, 9.00 antwoord-man", 10 9.30 amusmentsmu: muz., 11.45 „Buffal 10.50 voor de kind rie. 12.00 zang en land- en tuinbouv 12.33 „In 't spioj pianoduo, 13.00 Avro-allerlei, 13.; orkest, 13.45 „U ku of niet", 13.50 re voor de vrouw. 14 15.00 voor de zieke orkest, 19.00 voor litair, 19.10 orkest „Opvoeding tot causerie, 20.00 niei dio-schaakwedstrijd Nederland, 20.06 20.15 Avro-allerlei, philharmonisch orl 21.25 „(35 34) hoorspel, 22.35 ac( 23.00 nieuws, 23.1! teiten, 23.30—24.00 Brussel 324 m< 12.00 gram.muz., 15 ziek. 12.30 weerbe de landbouwers, 15 ziek, 13.00 nieuws muz.. 14.00 voor c Engelse les, 15.1E 15.40 Franse les. gram. muz., 16.30 gram.muz., 17.00 gram.muz., 17.15 v ren, 18.15 syndicale Schotse dorpsdanse de soldaten. 19.00 zang en piano, causerie, 20.00 ver 21.00 klankbeeld, cital. 21.45 actua nieuws, 22.15 kam» Pianospel, 23.00 r 24.00 gram. muzie Brussel 484 me 12.05 omroeporkest 23.30 amusements: onera-muziek, 16 17 0 dansmuziek, ziek, 19.00 omroi nieuws, 20.00 h nieuws, 22.15 dar nieuws, 23.00 klass nieuws.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 6