Nieuw „Heilige Kruistocht van gebed moet over de wereld gaan" Frankrijk aanvaardt bewapening van Duitse gevechtsgroepen Korea zal niet vrijwillig worden ontruimd Truman en Attlee confereerden opnieuw tweemaal BEPERKENDE MAATREGELEN VOOR CREDIETVERLENING Chinezen over de Nam? Encycliek „Mirabile iUud" vraaat aebed voor de vrede Onder zware Amerikaanse druk EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHD Fransen slikken Amerikaanse pil Géén wanhoops- stemming Militair beleid van Mac Arthur geprezen Zes landen dienen resolutie in Voorstel ontmoeting Truman-Stalin Oproep van de Heilige Vader Grotere mogelijkheden voor Ned. Bank tot voeren van disconto-politiek Drie dorpen onder lava van de Etna De melkprijs voor de boer Scheepsberichten Abonnementsprijs 14.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m.t minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.j familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederi. Credietbank Noordhollands Dacrhlad fl Buiten God is 't nergen veilig. (Vondel HET FEIT S H VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 7 December 1950 46e Jaargang No. 12037 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Rltseyoort 56, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. tel. 459 K 2240 DE OPROEP van Z. H. de Paus, om openbare gebeden te ver richten voor de vrede, „teneinde de vreselijke oorlogsdreiging af te wenden", bewijst enerzijds, dat de toestand wel degelijk zeer zorge lijk moet worden genoemd, ander zijds, dat er geen aanleiding is, om zich over te geven aan een wanhoopsstemming Een wanhoopstemming, welke o.a. blijkt uit de ongelukkige uit lating van president Truman, die de internationale wereld een ogenblik heeft opgeschrikt, toen hü sprak over de mogelijkheid van het aanwenden van het atoom-wapen, waarvan op het mo ment, dat Truman deze schrik wekkende mogelijkheid in uit zicht stelde, de volledige conse quenties blijkbaar niet werden overzien. Wie immers weet, of de gebruikmaking van dat wapen niet zou werken als een boeme rang, die op-de gehele beschaafde wereld zou terugslaan, met ach terlating alleen maar van ver nietiging? Alleen maar wie niet meer in de mogelijkheden van herstel van vrede en welvaart gelooft, kan zich aan dergelijke wanhoopsge dachten overgeven. Ook blijkbaar om dat te verhinderen, heeft de Vader der Christenheid Zijn op roep tot gebed gedaan, waarbij de ernst van de ontwikkeling der gebeurtenissen niet wordt ver heeld. En wie dagelijks de kran ten bijhoudt het is wel geen verkwikkende lectuur, maar het moet toch, wil men op de hoogte blijven! die hoort en ziet en leest, dat de vrede aan een zijden draad hangt, d.w.z. de vrede voor de gehele wereld, want het is pure dwaasheid, bedrog en zelf verblinding, te willen ontkennen, dat een deel van de wereld op het ogenblik niet al, sinds ver scheidene maanden, in volledige toestand van oorlog verkeert. Men kan dat, camouflerend en subsidiërend, noemen zo men wil, maar het feit is, dat er in wezen door de vrijheid tegen de terreur, een strijd op leven en dood gevoerd wordt in de Aziati sche stormhoek van de wereld, en dat weer dagelijks honderden en honderden sneuvelen of verminkt worden. Dat is óórlog, in een deel van de wereld nog maar, met alle gevaren "vSH verdere uitbreiding in zich, gevaren welke de laatste dagen WeeV zo sterk zijn toege nomen. Het is daarom, dat de Paus van Rome zijn stem doet horen. Rome roept, als de mensheid zich in wanhopige avonturen dreigt te begeven, de wereld wakker en wijst de verblinde mensheid, die verward zit in de strikken, welke zij zichzelve heeft gespannen, op de enige uitkomst: het gebed tot God, Die als Hij wil, als Hij het Zijn tijd acht, als Hij in Zijn oneindige almacht en liefde en barmhartigheid meent, dat het zo beschikt moet worden, met een wenk aan alle strijd een einde kan maken. Wenden wij ons daarom, op het voorbeeld, dat de Paus zelf Vrijdagavond in Zijn rozenkrans gebed door de radio over de ge hele wereld zal geven, in ootmoe dig vertrouwen tot God. opdat wij mogen verdienen verlost té wor den van beklemming en angst, van wanhoopsstemming en drei ging van nieuwe oorlog, welke misschien alles verslinden zou De Minister van Buitenlandse Zaken van Sovjet-Rusland, Wisjinsky (midden) en de Sovjetrussische gedelegeerde bij de Verenigde Naties Malik (links) luisteren aandachtig naar hun landgenoot Zinsjenko, de Assistent Secretaris Generaal der Verenigde Naties, even voor de bijeenkomst van de Algemene Vergadering. WASHINGTON De Britse eerste minister, Attlee, heeft Woensdag, tussen twee vergade ringen met president Truman, een rede gehouden voor de na tionale persvereniging te Wash ington. Hierin prees hij het mi litair beleid van generaal Mac Arthur. Hij gaf de verzekering, dat „wij onze plicht zullen blij ven doen en onze vrienden niet in de steek zullen laten." „Het zou geen zin hebben te ontkennen, dat de strijdkrachten van de V. N. ernstige tegenslagen hadden geleden. Het is thans echter niet het ogenblik om cri- tiek te oefenen. Attlee ontkende ten stelligste, dat hij, zoals sommigen naar hij zeide schenen te menen, naar Washington gekomen was om de V.S. te bewegen tot een politiek van verzoening door concessies aan de Chinese communisten te doen. „Wij weten allen uit eigen bittere ervaring, dat een derge lijke politiek niet loont", aldus Attlee. Na een bespreking, welke Tru man en Attlee gistermorgen had den, werd verklaard, dat de dis cussie zich concentreerde op de economische problemen, welke ontstaan zijn uit de krachtsin spanning voor de wederzijdse verdediging, waarbij in het bij zonder ter sprake kwam de kwes tie der behoeften aan grondstof fen. „Men was het er over eens, dat In gewoonlijk welingelichte kringen te Washington geeft men de volgende samenvatting van het stadium, dat Truman en' Attlee in hun besprekingen hebben bereikt: „Truman en Attlee zijn het er thans over eens, dat men zich niet vrijwillig uit Korea zal terugtrekken en direct noch indirect in de V.N. agressie door de vingers zal zien". Verder zouden zij overeen stemming hebben bereikt over algemene strategische kwesties. Een beroep van Nehroe Pandit Nehroe, de minister president van India, heeft Woens dag bij de opening van het par- lementsdebat over de buiten landse politiek een beroep gedaan op de Verenigde Staten, de Sov jet-Unie, China en Engeland om te zoeken naar een oplossing van de crisis in het Verre Oosten door vreedzame onderhandelingen. Nehroe onthulde, dat India in de laatste tien dagen, nl. sinds de toestand in Korea slechter werd, een voorstel had gedaan CHINEZEN MOETEN TERUG LAKE SUCCESS De V.S., Engeland, Cuba, Equador, Frank rijk en Noorwegen hebben jJ. Woensdag bij de politieke com missie der V.N. een resolutie in gediend, waarin terugtrekking van de Chinese troepen uit Ko rea wordt geëist. De tekst is gelijk aan die van de resolutie, waarover de Sovjet- Unie enkele dagen geleden in de Veiligheidsraad haar veto heeft uitgesproken. om het vuren te staken en, zo mogelijk, een gedemilitariseerde zóne te scheppen om daarna on derhandelingen aan te gaan met de partijen, die het nauwst bij de zaak waren betrokken, met inbegrip van China. „De gehele moeilijkheid is ge rezen, omdat men China heeft genegeerd, zowel in de Verenigde Naties als elders", zo zeide Neh roe. VAN ARABISCHE LIGA LAKE SUCCESS De secre taris-generaal van de Arabische Liga, Azzam Pasja, heeft Woens dag voorgesteld, dat president Truman en generalissimus Stalin onder auspiciën van de V.N. een conferentie zullen houden om te trachten een basis voor overeen stemming te vinden, waardoor de wereldvrede bewaard zou blij ven. Het voorstel werd gedaan in een brief aan de secretaris-gene raal der V.N., Trygve Lie. De conferentie zou kunnen worden gehouden in een land, dat onafhankelijk is van een der grote machtsgroeperingen, zoals India, Pakistan, Afghanistan of Egypte, aldus Azzam Pasja. Volgens A.F.P. heeft hij tevens een bestand van dertig dagen in Korea voorgesteld, om onderhan delingen mogelijk te maken. krachtige pogingen moeten wor den gedaan om de productie te verhogen en het doelmatigste ge bruik van de beperkte beschik bare voorraden te verzekeren." Er werd een werkgroep benoemd om de zaak verder te onder zoeken. Beiden kwamen gisteravond onnieuw gedurende zeventig minuten bijeen. Na afloop werd officieel verklaard, dat de presi dent en de premier „tezamen met de andere leden van de Noord- Atlantische verdragsorganisatie, het er over eens waren, dat zij met energie voort zouden gaan met het opbouwen van de mili taire kracht van de Atlantische gemeenschap." een VATICAANSTAD (K.N.P.) Woensdagmorgen is nieuwe Pauselijke Encycliek gepubliceerd, beginnende met de woorden „Mirabile illud", waarin de H. Vader de hele wereld oproept om door inspanning van alle krachten en gebeden de vrede voor de wereld te bevorderen en af te smeken. „Het is dit wonderlijke schouwspel", zegt de H. Vader, „van die een drachtige mensenmassa's,, die zich in dit Heilig Jaar rondom de H. Stoel verenigden, dat Ons er toe noopt een vermanende stem te richten tot de gehele wereld, die door oorlog, haat en onenigheid in ellende gedompeld blijft, opdat men zich meer gaat toeleggen op vrede en eenheid door de Christelijke liefde." Deze wereld wórdt door angst gekweld om de conflicten, waar door jonge levens worden uitge roeid. Er heerst een bloedige strijd en de menselijke geest, die toch wel een ander doel heeft dan om gebruikt te worden als instrument voor vernietiging, wordt misbruikt om burgers, vrouwen, kinderen, grijsaards en zieken uit te moorden. Wie schrikt niet voor het denkbeeld, dat nieuwe kerkhoven zich zul len rijen naast de kerkhoven, die de laatste oorlog over de ge hele wereld verspreidde; dat de betrekkelijke welvaart, die na de laatste oorlog werd bereikt, we derom totaal zou worden vernie tigd? De hartstochten van de mens heid worden hoger opgezweept, de haat viert hoogtij en in plaats van een rustige zekerheid en groeiende welvaart zien wij al leen maar weer nieuwe gevaren opri,jzen. Wij moeten onze stemmen ver heffen om de tweedracht op te lossen, de ware -vrede te be werkstelligen en de rechten van volkeren en individuen te doen erkennen. Het is daarom nodig, Gisteren is een regeling inza ke het toezicht op het credietwe- zen gepubliceerd, welke met in gang van 1 Januari a.s. voor de handelsbanken en de landbouw- credietbanken in de plaats zal treden van de tot dusver gelden de regeling inzake de credietver- lening. Doel van de regeling is, voor de Nederlandse Bank de mogelijkheid te herstellen, een disconto-politiek te voeren, door de vrijheid van genoemde banken om geheel naar eigen inzicht schatkistpapier om te zetten in bedrijfscredieten, te beperken. In een toelichting heeft dr. M. W. Holtrop, de president van de Nederlandse Bank er op gewezen, dat de achtergrond van de nieu we regeling wordt gevormd door de belangrijke stijging in de cre- dietverlening door het Neder landse bankwezen aan het be drijfsleven, die een inflatoire factor betekent, welke mede bij draagt tot de vergroting van het tekort op onze betalingsbalans. In de eerste negen maanden van dit jaar steeg, de credietver- lening aan het bedrijfsleven met 450 millioen gulden, tegen een bedrag van minder dan 200 mil lioen in 1948 en 1949. Hoewel dr. Holtrop de crediet- verlening door de banken op zich zelf niet overdreven groot vond (75 procent boven die van voor de oorlog) en hij een geleide lijke uitbreiding op den duur re delijk achtte, stelt ons land zich toch aan ernstige monetaire ge varen bloot, indien die uitbrei ding in onbeheerst tempo zou ge schieden. Als middel om druk uit te oefenen op de crediet-expansie werd thans een bepaalde verhou ding voorgeschreven tussen de aan de banken toevertrouwde credit-gelden enerzijds en haar liquiditeiten of dekkingsmiddelen anderzijds. Bij eventuele over schrijding der gestelde grenzen moet een beroep gedaan worden op de Ned. Bank, waardoor het disconto effectief wordt. Als ba- siscijfer is voor alle banken ge kozen het gemiddelde van de cijfers per 30 Juni en 31 Dec. 1949. De debetsaldi zullen niet mogen stijgen boven een bedrag van 105 pet van hun stand per 30 Sept 1950. De algemene vergunning, op grond waarvan slechts voor cre- dieten boven f 50.000.- of voor bepaald omschreven doeleinden toestemming van de Ned. Bank vereist was, is ingetrokken. Het anders dan met eigen geld, blijft onverminderd van kracht. De nieuwe regeling zal van tij delijke aard zijn en t.z.t. worden vervangen door een regeling bij de wet, die in voorbereiding is. De geldcirculatie (indexcijfer 280) achtte dr. Holtrop niet onbeschei den groot, en gunstig vergeleken bij die in België. TENMINSTE DERTIEN DODEN BH GASONTPLOFFING CATANIA .Gisteravond zijn de eerste huizen van drie Sici- liaanse dorpen bedolven door de tien meter dikke lavastroom, welke met een snelheid van 55 meter per uur van de hellingen van de Etna daalt. De kinderen zijn in veiligheid in een dorp 6 kilometer verder op; de ouders hebben de wonin gen nagenoeg gesloopt en ramen en deuren etc. op militaire vrachtauto's geladen. Door een methaangasontplof fing stortte gisteren een tunnel van 300 meter lengte aan de Noordwestelijke helling van de vulkaan in. Er zijn reeds dertien lijken geborgen, maar men vreest, dat er nog meer slachtoffers zijn. A.F.P. meldt, dat Koreaanse burgers aan personeel van het achtste Amerikaanse leger heb ben medegedeeld, dat de Chinese communistische troepen de Nam op een punt, veertig kilometer ten Oosten van Pjongjang zijn overgetrokken. De Chinese communistische troepen blijven gestadig opruk ken naar de nieuwe verdedigings linie der verbonden troepen ten Zuiden van Pjongjang. Zij poog den evenwel niet in contact te komen met het ingegraven acht ste Amerikaanse leger. Woensdag bevonden twee Chi nese communistische divisies zich in de nabijheid van de voorste geallieerde stellingen. Ameri kaanse patrouilles verkregen Volgens welingelichte bron be vat het plan voor de opneming van Duitse strijdkrachten, dat door de plaatsvervangers van het Atlantisch Pact tenslotte is goed- waa, ia nigcuuiuvcu. naaiuc [,auuumw vcuucgcu gekeurd, de volgende punten: verbod van aankoop van effecten, evenwel geen voeling met hen. I 1. De Duitse gevechtsgroepen dat de geesten worden vernieuwd, de hartstochten uitgedoofd en de haat bedwongen; nodig is het, dat men komt tot een betere verdeling van de goederen op grond van de Christelijke naas tenliefde. Het is het doel van de Christelijke godsdienst, dat alle mensen broeders zijn, dat zij allen één gezin vormen, waar van God de Vader, Christus de Verlosser en de hemel het waar achtige Vaderland is. Zowel in het openbare leven als in het leven der particulie ren moet alles zo geregeld wor den, dat er voortdurende rust en welvaart heerst. Wij moeten niet alleen maar eisen, dat dit ge beurt, maar wij moeten daarnaar handelen. En waar menselijke krachten niet bij machte zijn te bereiken, daar moeten wij dat afsmeken door onze gebeden. •J. Wij richten, zo gaat de H. Va der verder, een ernstige aanspo ring tot U allen, eerwaardige broeders, dat gij een storm van gebeden opzendt voor eenheid, vrede en welvaart onder de mensen. Een Heilige Kruistocht van gebed moet over de wereld gaan. Wanneer Wij op het feest van Maria Onbevlekt Ontvangen te middernacht het H. Offer opdra gen, dan zullen Wij Onze gebe den en smekingen tot God rich ten, opdat eindelijk de wereld de vrede zal kennen. Wij vertrou wen, dat alle gelovigen zich dan met Ons zullen verenigen, om door de voorspraak van de Al lerheiligste Maagd tot God te verkrijgen voor alle mensen ge rechtigheid en onpartijdigheid. Wij sporen U aan om met Ons de novene ter voorbereiding van het Kerstfeest te wijden aan de zelfde intentie, opdat Christus, die op Kerstmis opnieuw wordt geboren, de vrede over de wereld moge brengen. Dat dan ook wer kelijk, zoals de engelen zongen, alle mensen van goede wil teza men met Onze Verlosser en Zijn H. Moeder bidden om vrede voor de gehele wereld. Laten wij vooral bidden voor hen, die vervolging lijden, die in de gevangenissen verblijven, voor de bisschoppen, die van hun ze tels werden verdreven, voor Onze broeders in het geloof, die ver van hun vaderland zijn wegge voerd, opdat zij die troost ver krijgen, waarnaar hun vurigste verlangens uitgaan." Tot besluit van Zijn vredes oproep verleent de H. Vader Zijn Apostolische Zegen aan de bis schoppen, priesters en gelovigen, doch wel zeer bijzonder aan hen, die zich bij Hem zullen aanslui ten in hun gebed voor de vrede, zoals Hij dat in deze Encycliek uitdrukkelijk heeft gevraagd. K.P.M. VAART WEER OP AMBON DJAKARTA, 6 Dec. (Aneta) In een officiële instructie heeft de territoriaal troepencommandant van het militair gebied VII (het gebied van Oost-Indonesië) be kend gemaakt, dat de vaart op de stad Ambon per K.P.M. en met inheemse zeilprauwen is her opend. Reispassen worden ver strekt op militaire vergunning. REGERING BLIJFT BIJ HAAR BESLUIT 's-GRAVENHAGE, 6 Dec. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de regering geen aanleiding gevonden haar stand punt t.a.v. de verlaging van de melkprijs te wijzigen. Deze prijs was, zoals bekend, door de regering vastgesteld op 17l/s cent. Zoals bekend heeft vandaag over dit onderwerp een delegatie uit het hoofdbestuur van de Stichting voor de Land bouw een onderhoud gehad met de Raad voor economische aan gelegenheden, die gevormd wordt door de minister-president en de bewindslieden van Ec. Zaken, Financiën en Landbouw. Minister v. d. Brink als Sint Nicolaas De heer Wisman uit Oran jewoud kreeg wel een zeer bijzondere St. Nicolaas ver rassing, toen de postbestel- ler hem een lijvig pak be zorgde, waarin een encyclo pedie. Het was een ge schenk van een minister niet minister Liejtinck n.l. prof. v. d. Brink, minis ter van Economische Zaken, die in een persoonlijk schrij ven aan de heer Wisman zijn grote waardering liet blijken voor het feit, dat de laatste als de oudste candi- daat in 1950 was geslaagd voor het middenstandsdiplo ma. De steeds groeiende benauwdheid en onrust over de gehele wereld doen de volken van alle landen de Verenigde Naties als een „Baken van hoop op Vrede en Veiligheid" zien. De verlichting in het eerste gebouw van het nieuwe Hoofdkwar tier werd dezer dagen voor het eerst ontstoken. De verlichte vensters, gezien van Long Islands City, vormen de letters U. N. (United Nations). PARIJS (Reuter) De Franse regering heeft Woensdag avond besloten de voornaamste punten van het Amerikaanse plan voor het bewapenen van Duitse gevechtstroepen en haar opneming in de Atlantische verdedigingsmacht te aanvaarden. De socialistische ministers hadden zich tot het laatste ogen blik tegen dit besluit verzet. Een woordvoerder van de Fran se premier verklaarde gister avond, dat Frankrijk de eis, dat het plan-Schuman ondertekend zou worden, alvorens in te stem men met een Duitse deelneming, heeft laten vallen. Naar in parlementaire wandel gangen wordt verklaard, heeft Amerika zeer sterke druk uitge oefend. Het Franse kabinet, wei gerachtig om de Amerikaanse pil te slikken, stemde tenslotte toe, omdat het er naar uitzag, dat het alternatief een ernstige spanning tussen Frankrijk en Amerika zou betekenen, met het gevaar van een isolatie van Frankrijk voor zover zulks Ame rika zou betreffen. Men verwacht, dat Frankrijk hiertegenover zal stellen, dat al les wordt gedaan om een vier- mogendheden bespreking met de Sovjet-Unie te doen houden. in het Atlantische of Europese leger zullen de sterkte van een brigade hebben. 2. Met de technische voorbe reidingen zal onmiddellijk een begin worden gemaakt. Men zal niet wachten op de totstandko ming van de politieke en admi nistratieve organisatie, waarin het Franse plan voorziet. 3. De Duitse recruteringsbu- reaux zullen staan onder super visie en controle van de Ge allieerde Commissie in Duits land. 4. Er zal geen Duits ministerie van Defensie zijn. De Duitse gevechtseenheden, welke over geen zware bewape ning zouden beschikken, zouden van geallieerde divisies deel uit maken en in geen geval meer dan 1/5 van de geallieerde strijdmacht mogen vertegenwoor digen. In het compromis-voorstel van de Amerikaanse voorzitter van de commissie van plaatsvervan gers voor het Atlantisch Pact, Spofford, dat door de Franse re gering is aanvaard, wordt niet gesproken van het Maandag door Nederland ingediende voorstel tot het benoemen van een Atlanti sche Hoge Commissaris, die tijde lijk de functie van een Europese minister van Defensie zou kun nen waarnemen. Een officiële woordvoerder van de Westduitse regering heeft gis teren te Bonn afstand genomen van de persberichten, volgens welke de Westduitse regering het Nederlands initiatief „onaanvaard baar" zou hebben verklaard. De regering was volgens de woord voerder nog niet in staat geweest een oordeel over het plan te vel len, daar het dit slechts uit on volledige persberichten kende. Protest tegen repatriëring Ambonese militairen Het hoofdbestuur van de stich ting „Door de eeuwen trouw" heeft zich telegrafisch gewend tot de ministerraad met een pro test tegen het terugzenden van Ambonese militairen van het voormalige K.N.I.L. „naar het door de A.P.R.I. bezette deel van Ambon". Cameronia (rep.) Djakarta- Rotterdam, 4 Dec. van Co lombo. Bengkalis, 5 Dec. van Dja karta naar Aden. Indrapoera, DjakartaRot terdam, passeerde 5 Dec. Kaap Tenez. Langkoeas, DjakartaRot terdam, 6 December van Port Said. T

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1