De oudste op een na Het plaatsen van „Gasojar"-gaskachels ERRES-RADIO M0EIJES HART0G Onze jongens hebben geen tolk nodig op de Amerikaanse cursus Vragen van de heer Goudsblom en het antwoord van B, en W. 96-jarige tekent voor 4 jaar Fiets stuk? BEL 5226 Goed gespeeld niemendalletje Na zes weken kennen zij de tank van binnen en buiten OOIJEVAAR 'N VREEMD MEISJE leveren we U in ALLE PRIJSKLASSEN uit voorraad! HOORN Met een Dreamïinerdoor West-Duitsland (slot) VAN DE EEN NAAR DE ANDER Marktberichten ALKMAAR. Het raadslid de heer Th. Goudsblom (KVP) heeft aan het college van B. en W. de volgende vragen gesteld: 1. Is het Uw College bekend, dat op 3 November j.l. hier ter plaatse een ongeluk heeft plaats gehad met een z.g. gas- ojar? 2. Indien de eerste vraag be vestigend wordt beantwoord, heeft Uw College een grondig onderzoek ingesteld en is zij be reid de resultaten van dit on derzoek te publiceren? 3. Is het Uw College bekend, dat er meerdere apparaten die essentieel niet verschillen van gaskachels, in deze gemeente op ondeskundige wijze en in strijd met de voorschriften ge plaatst zijn? 4. In hoeverre en welke maatregelen zijn er genomen, opdat bij bestaande en nog te plaatsen installaties geen on gelukken kunnen voorkomen en niemand meer last heeft van onverbruikt gas. B. en W. hebben op deze vra gen het volgende antwoord ge geven: Ad 1. Het is ons college bekend dat op 3 November 1950 in het café „Het Wapen van Haarlem", Nieuwesloot 91 bij het aansteken van een gaskachel van het type „Gasojar" een explosie is ontstaan waardoor twee kinderen brand wonden in het gelaat kregen. Ad 2. Ons college heeft een grondig onderzoek ingesteld, waarvan de resultaten hier vol gen. Het café „Het Wapen van Haarlem" wordt verwarmd door middel van gaskachels van het type „Gasojar". Deze kachels hebben 'n gesloten verbrandings ruimte en wijken van alle andere systemen af door de wijze, waar op afvoer van de verhrandings- producten geschiedt. Is het bij kachels van andere systemen nodig om de verbrandingsgassen, hetzij door middel van verticale afvoerkanalen, hetzij door middel van horizontale kanalen met me chanische afzuiging, naar buiten af te voeren, teneinde als gevolg van de in beide gevallen optre dende zuiging („trek"), voldoen de luchttoetreding tot de bran ders te verzekeren om "een volle dige verbranding van het toege voerde gas te waarborgen, bij de „Gasojar" geschiedt deze aanzui ging van verse lucht en de afvoer van de verbrandingsgassen door twee boven elkaar geplaatste bui zen, welke horizontaal direct achter de kachel door de buiten deur worden gew erd en aan de buitenkant van muurroosters worden voorzien. In die ruimten, waar een schoorsteen ontbreekt en de aanleg van een afvoerlei- ding niet mogelijk is of niet ge wenst wordt, biedt de „Gasojar" door zijn bijzondere gepatenteer de constructie toch' de mogelijk heid van directe verwarming. Duizenden van deze apparaten zijn, tot tevredenheid van de ge bruikers in ons land geplaatst. Het aansteken van de „Gas ojar" geschiedt door middel van een aansteekvlam van speciale, in de loop der jaren reeds enige malen verbeterde cosntructie. Evenals bij «bijna elke gaskachel dient er op gelet te worden dat de branderkraan niet wordt ge opend bij niet of niet eoed bran dende aansteekvlam. Doet men dit wel, dan kan zich in de ver brandingsruimte van de kachel 'n explosief mengsel vormen van het uitstromende gas met de in die ruimte steeds aanwezige lucht, welk mengsel, indien van een bepaalde samenstelling, bij ontsteking zal ontploffen. Als ge volg van de gesloten verbran- Advertentie) Al een uur heeft hij schuchter haar handje qenomen, al een uur hoort zij niets dan het ruisen der bomen. Zij peinst wat te doen: bestelt PELS' Citroen, en qelijk met de zoen is het aanzoek qekomen. „De Fluwelen Handschoen" in het Gulden Vlies ALKMAAR. Maandag 11 December a.s. brengt de Haagse Comedie (onder leiding van Cees Laseur en Paul Steenbergen) als eerste voorstelling in de serie C van het Gulden Vlies-abonne ment het hekende stuk „De flu welen handschoen" van Rose mary Casey, dat indertijd met de Christopher Prize bekroond werd. Op vrolijke manier toont Rosemary Casey, dat een handschoen zij het slechts van fluweel een sterk wapen kan zijn in een conflict, zoals dit zich voordoet in haar spel „The velvet glove". Bovendien geeft zij op humane wijze een beeld van de moeilijkheden, welke een mens te overwinnen heeft om zijn leven, dat hij in dienst van God gesteld heeft, niet te laten beïnvloeden door persoonlijke menselijke verlangens, gevoelens of idealen. De hoofdrollen in dit uitstekend gespeelde stuk worden vertolkt door Ida Wasser man, Willy Haak, Heieen Pimentel, Henri Eerens, Anton Roemer, Max Croiset en Piet Bron, Regie Paul Steenbergen. Voor deze voorstelling die overal, elders groot succes be haalde mag ook in Alkmaar veel be langstelling verwacht worden. VEILING BIJ AFSLAG ALKMAAR. Ten overstaan van notaris mr. C. J. de Lange werden Woensdagavond in het Gulden Vlies de woningen, die op 29 November j.l. bij opbod werden geveild, afgemijnd. Het woonhuis met erf aan de Snaarmanslaan werd niet ge mijnd, het huis aan de Tuinstraat ging voor f 2510.in combinatie gingen de huizen Augustijnstceg 7 en le Landdwarsstraat voor f 5000.De woning Fnidsen 17 werd ook niet gemijnd, terwijl het huis Kennemerstraatweg 58 (Heiloo) op f4085 werd afge mijnd. Voor de huizen met grond aan de Hoeverweg no. 9 en 11 werd f 5900.geboden. dingsruimte kan deze explosie slechts een uitweg vinden door de bovengenoemde buizen voor aanvoer van verse lucht en voor afvoer van verbrandingsgassen. Dit is op 3 Noverhber 1950 ge beurd. Door een foutieve mani pulatie van een bediende in het café „Het Wapen van Haarlem" is bij het aansteken van de „Gasojar" een explosie, als boven omschreven, ontstaan. Op zich zelf zou dit niets te betekenen hebben, doch zeer toevallig waren buiten op datzelfde ogenblik twee kinderen bezig een door de muur- rooster van de „Gasojar" in de afvoerbuis gestopte knikker te rug te peuteren .Helaas kregen zij door de hitte van de naar buiten tredende explosie brand wonden in het gelaat. Ad 3. Vraag 3, betreffende op ondeskundige wijze en in strijd met de voorschriften geplaatste apparaten hiermede zijn ken nelijk bedoeld de „Gasojar"- kachels is, althans in haar al gemeenheid, onjuist gesteld. De „Gasojar" is een sedert vele jaren door de Gasstichting goedgekeur de gaskachel en behoort op geen andere wijze te worden opgesteld dan als hierboven omschreven. De plaatsing mag uitsluitend ge schieden door erkende gasfitters, die verplicht zijn van elke plaat sing hij het gasbedrijf aangifte te doen, waarna keuring door dit bedrijf volgt. <eAd 4. Aan de in vraag 4 geuite wensen is moeilijk te voldoen. Zomin als het de automobielfa brikant mogelijk zal zijn om een auto te maken, met welke men zelfs bij onoordeelkundige bedie ning geen ongeluk kan veroor- Zaken, zomin is het de gaskachel fabrikant mogelijk om een gas kachel te fabriceren, welke bij onoordeelkundige bediening geen ongeval kan veroorzaken. Hierbij wordt opgemerkt, dat bij de di rectie van het gasbedrijf geen tweede ongeval, als hier gebeur de. bekend is. Met onverbruikt gas bedoelt de vragensteller waarschijnlijk de verbrandingsgassen, welke in de buitenlucht worden afgevoerd. Zeker kan het wel eens voorko men. dat iemand deze afvoergas- sen waarneemt, doch in het alge meen zullen zij geen zodanige hinder veroorzaken, dat een ver bod tot het gebruiken van de „Gasojar"-kachel gemotiveerd en aanvaardbaar zou zijn. Men ver biedt ook niet een kolenkachel, waarvan onder bepaalde omstan digheden de uit de schoorsteen komende rook wel eens hinderlijk is voor voorbijgangers of omwo nenden. ALKMAAR Nu Ona van 't Hoff niet meer leeft, die in zijn tiid met zijn honderd-en-een le vensjaren. zonder concurrentie Alkmaars' oudste inwoner was, valt een ander het voorrecht te beurt Alkmaars oudste burger te zijn. Want een voorrecht mogen wii het toch wel noemen, wan neer men met een hoge ouderdom wordt gezegend. De oudste inwoner van Alk maar is thans een dame. die in Maart 1854 is geboren. Alkmaars oudste burgeres is dus zes-en- negentig iaar. Haar gezondheids toestand laat momenteel veel te wensen over. Tengevolge daar van was het ons niet mogelijk met haar een onderhoud te heb ben. Maar onze stad telt nog een andere zes-en-negentig-jarige. Dat is Mevrouw de Weduwe P. BernaardsBuijs. die reeds zeven iaar verblijft ten huize van haar dochter. Mevr. A.C. Aarden, on de Westerweg 153 en werd gebo ren on 10 Augustus 1854. Met haar wilden wij gistermid dag eens een praatje gaan ma ken. Op een uur, waarop de meeste bejaarde mensen aan hun mid dagdutje bezig zijn, belden wij aan. Wij durfden dat doen om dat wij Mevr. Bernaards al door de ramen bij het gezellige haard vuur hadden zien zitten., Mid-, dagdut'jês zijn goed voor* "oude mensen. Mevr. Bernaards heeft daar nog helemaal geen behoefte aan. Deze oude dame heeft leven dige donkere ogen in haar goed lachs gezichtje en zij maakt een gezonde indruk. Toch is zij de laatste twee jaar niet meer de oude, en met het geheugen wil het niet meer zo best. Maar zij eet nog uitstekend en slaapt als een roos. Zij is een Brabantse, die van het leven houdt en die aan de plezierige dingen van het leven met Zuidelijke levensblij heid, ook nu nog, is gehecht. Deze bijna oudste inwoonster van Alkmaar is de oudste paro chiaan van de St. Josephparochie. Zij is geboren in. Halsteren, bij Bergen op Zoom, maar zij is al zestig jaar uit Brabant weg. Niet temin hoort men nog in haar zachte g en nog enkele andere streekeigene invloeden in haar uitspraak, dat zij een Brabantse is. In Augustus heeft mevr. Ber naards in het ziekenhuis gelegen. Zij had toen een open been, dat thans weer geheel genezen is. Daar kreeg zij een hartaanval, die zo hevig was, dat men haar nog maar een uur te leven gaf. Maar zij overleefde dat uur en haar hart, dr»' geleden heeft door de last der jaren, hecht .nog zo zeer aan het leven, dat mevr. Bernaards gaarne wil bijtekenen in dit leven tot zij haar honderd ste verjaardag viert. Dat heeft zij ons zelf gezegd, tot tweemaal toe. Haar zes-en-negentigste ver jaardag heeft zij dit jaar in het ziekenhuis gevierd. Zij lag toen helemaal in de bloemen en alle kinderen en kleinkinderen wa ren aan haar bed gekomen. Twee van haar drie dochters zijn nog in leven en zij heeft zeven kleinkinderen. Nadat zij Brabant verlaten had woonde zij aan de zijde van haar echtgenoot, met wie zij haar gouden huwelijks feest heeft gevierd en die nu al weer tien jaar overleden is, in Maarssen, in hst Stichtse waar zij ook nog enkele jaren in Zui: len heeft gewoond, voordat zij met haar man kwam inwonen bij haar jongste dochter, die toen in Amsterdam woonde. Mevrouw Bernaards, die het stilzitten maar moeilijk verdraagt is haar leven lang, door alle moeilijkheden heèn, een onver beterlijke optimiste geweest, die een ander altijd wees op de zon zijde van de wereld. Dol op kin- Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Fre- derika. d. van G. C. J. W. van Doorn'en A. C. Wester. Gehuwd: Willem Buis en An na C. Ploeger, Jacobus H. J. de Rover en Yda Brederode. Overleden: Franciscus J. Vrij hoef. oud 64 jaar, gehuwd met E. C. van den Bogaerde. OPROEP GETUIGEN ALKMAAR. Eventuele ge tuigen van het verkeersongeval dat Zaterdagmiddag om tien mi nuten over vijf gebeurde op de Kennemerstraat nabij de van Everdingestraat, waarbij 'n aan rijding ontstond tussen een auto en 'n 59-jarige wielrijder, wordt verzocht zich te melden aan het politiebureau afd. verkeer. deren als zij altijd is geweest, speelt zij thans het liefst met het kleine dochtertje van haar klein zoon, haar achterkleinkind dus, dat naast haar woont. De laatste maanden gaat zij wat eerder naar bed, maar voordat zij naar het ziekenhuis ging, bleef zij op zo lang de familie Aarden op was en als er een feestje was. dat een groot deel van de nacht duurde, dan feestte zij vrolijk en onver moeid mee. En als wij haar spre ken van Carnaval, omdat zij toch een Brabantse, een Bergense is, dan vertelt zij ons dat ze zo'n carnaval zat keren heeft mee gevierd en dat ze daar in Bergen op Zoom altijd veel schik heeft gehad. Alle feiten uit haar leven en alle gezichten die haar dierbaar zijn, herinnert zij zich niet altijd, maar wat ze zich herinnert, dat zijn de prettige kanten van dat wat achter haar ligt. Haar laat ste jaren worden tot mooie jaren gemaakt door de zorgzaamheid van Mevr. Aarden, hagr toege wijde dochter. Wij hebben mevr. Bernaards nog vier jaren erbij gewepst en daar voelde zij alles voor. Toen wij wegreden wuifde zij ons door hét venster na. RIDDERSTRAAT 18 AGENDA BIOSCOPEN: Victoria thea ter: River Lady, 18 jaar; Harmonie: Gekooide meisjes; volw.; Rex-thea- ter: Voor moed beleid en trouw, 18 jr.; Cinema Americain,: Mo vie Crazy, alle leeft. Voorstellingen: hedenavond 8 uur. Matinee: Rexthea- ter 2.30 uur. APOTHEKEN: De Zondags- en nachtdienst neemt waar G. Kruisinga, Koorstr. 47. TAXI's: De nachtdienst rijdt D. de Leeuw, Stuartstraat 90', tel. 2288. TERUGKERENDE MILITAIREN Met het Troepentransportscihp Cyrenia", dat verm. 18 Decem ber te Roterdam aankomt, zul len de volgende militairen naar het Vaderland terugkeren: Alkmaar: Marn. I W. Peper kamp - H. Middelaar, Bergerweg 52.. Marn. II Z/M W. Tamis, •Stadskwekerij. Schr. I W. van Staverden, Üitenboschstraat 16. Bergen: Kmrns. J. Berg, Prin- cessenlaan 46. T. Sgt. Marns. H. Maaswinkel Middengeestweg 29 Zvpl. I E. Bremer, Vinkelaan 6. Bott. II J. Groteman. Stromer- laan 9. Mtr. Ill A. Samson. In den Hout 14. Castricum: Kwmr. (Aws), J. v d. Boom, van der Mijleweg 8. N. Scharwoude: F„hr. I Th. de Kraker. Werfstraat20A. Met de ..Dorsetshire" (verm, aankomst R'dam, 18 Dec.) keert terug: Castricum: Instr. L. Zeiss Geelvinkstraat 12. AANRIJDING ALKMAAR. Gistermorgen is op de Kennemerstraatweg ter hoogte van de Kennemer auto- garage een militaire wagen' van de marine in botsing gekomen met een luxe auto. Het ongeval ontstond waarschijnlijk tenge volge van de gladheid van de weg. Er kwamen geen persoon lijke ongelukken voor. De mate riële schade was aanzienlijk. De zaak is in handen van de mare chaussee. ST. NICOLAASFEEST EGMOND AAN DE HOEF. De K.A.B. had 'niet tevergeefs een beroep op de goedheid van Sint Nieolaas gedaan om haar kinderen met zijn hoog bezoek te vereren. Onder het zingen van een liedje deed de goede bisschop zijn intrede.. Een wel komstwoord muziek en zang, lofprijzingen en vermaningen van de Heilige Man, het uit delen van surprises en snoep goed. deden het besproken uur omvliegen. Een geslaagde mid dag van de K.A.B. Dinsdagmiddag kwam de kin dervriend terug; -nu om officieel de scholen te bezoeken. Na eerst de kinderen 'van de openbare lagere school bezocht te hebben, kwamen de kinderen van de R.K. jongens-, en meisjesschool aan de beurt.. Ook de kleintjes' van de kleuterschool waren aan wezig. Een Sensationele ver schijning was de komst van de "bekendekabbulèrs'Sim 'ên' Sam, die in hun luchtballonnen op het toneel kwamen neergedaald en tot beloning Zwarte Piet in zijn werk behulpzaam mochten zijn: Reidansies.. zangnummers. sa menspraken ei) versies, gaven een kleurenrijke omlijsting aan de vele wijze, woorden van de grijze hisschop. Na rijkelijk ge traceerd te gjin, togen dé kin deren voldaanhuiswaarts. ALKMAAR De Toneelgroep „ComeiAi" heeft gisteravond, voor een maar matig gevulde zaal, in 't Gulden Vlies het Fran se 'blijspel ',,'n Vreemd Meisje" gespeeld. Het stuk is geschreven door Pierre Barillet en Jean Pierre Grèdy en het telt vier korte bedrijven, waarvan het eer ste sprankelend is van, esprit. De charmante .Franse humor van dit eerste bedrijf tintelt nog na in de volgende bedrijven, die echter heel wat minder over rompelend zijn dan het eerste. De geschiedenis, die het stuk vertelt, speelt zich af binnen een etmaal. Het is de historie van een helderziend dienstmeisje, dat be landt in een Parijs gezin, modern en voor driekwart volkomen crazy. De mallotige mentaliteit van dit kolderende huisgezin wordt in dit blijspel op een vrij afdoende wijze op de hak geno men. Een bezetting van vijf man speelde dit spel op een uitnemen de manier, maar het uitstekende spel, dat overigens aan het stuk besteed was, vermocht met geen mogelijkheid het stuk op te hef fen boven het niemendalletje dat het is. Een charmant niemendal letje weliswaar, waarin men een paar gewaagdheden op de koop toe wil nemen, omdat men ten slotte geen kind meer is. Lucas Wensing had voor een aanneme lijk décor gezorgd, hoewel wij ons erover verwonderd hebben, dat de existentialist van een zoon des huizes en het teenager-tje van een leeghoofdig dochtertje er geen klein beeldenstormpje in aanrichtten. Jan Teulings. de re gisseur. had eer van zijn werk. Jules Verstraete was een prach tige Gaston Veyron-Lafitte en Vera Bondam was zijn niet min der uitstekende vrouw. Zoon en dochter kwamen middels Steye van Brandenburg en IJda Andrea plezierig uit de verf, terwijl Myra Ward de moeilijke rol van het helderziende booitje goed tot zijn recht deed komen, al slaagde zij er- niet in de karakterisering tot het einde toe strak vol te hou den. Men heeft zich met de luch tige nonsens van ,,'n Vreemd Meisje" voortreffelijk geamu seerd. De wegblijvers hebben on gelijk gehad. S.K. Uitslag bridgedrive Bridgeclub „De Egmonden" EGMOND AAN ZEE A-kl.: 1. Heddesvan Pel 28,5 2. de GoedeDekker 26 3. Huiberts—Baltus 25 4. KareisHartgrink 23 5. Fam. Honing 23 6. HopmanRuiter 23 7. Dames ButterVan Twigt 19 B. klasse: 1. AdmiraalModder 33,5 2. KareisKlaij 29.5 3. v. DuinLiefting 24,5 4. Dekker—Walta 23 5. NieuwenhuizenCremer 22,5 6. Mej. NieuwenhuizenBosman 17 C. klasse: 1. HopmanVerver 30,5 2. Hopman-v.d. Molen 29,5 3. ScholtenLeijen 24 4. ApeldoornLiefting 24 5. JonkerGroen 22,5 6. Rozingde Raadt 19,5 7. Dames Dekker 18 Burgerlijke Stand EGMOND AAN ZEE Gebo ren: Pieter J.M. zv J.P. Schipper en N. van Leijen; Kniertje dv P. de Graaff en M.A. v. Baar; Mari anne dv J. Wijker en M, Grin: Nelly F. dv J. Visser en F. Zwart; Astrid dv A. Wijker en D. Gra venmaker. Ondertrouwd: Huibert Konijn en Afina Janne Heere; Hubertus J. Zentveld en Francisca v. Nor den te Amsterdam. Getrouwd: Douwe D. de Vries te Alkmaar en Wilhelmina G. Rijksma. Overleden: Maria R. Hofman 84 j., echtgen. v. W.P. Baltus; Ja cob Voerman 81 j.; Theodorus E. Hoppneer 4 weken; Gerritje Groen 52 j., echtgen. v. H. Groen; Trijntje Prins 21 j. overl. te Alk maar; Albertus Schuitemaker 71 jaar; Cornelis Butter 72 j. overl. te Alkmaar. Er zijn 6 verschillende typen vanaf f 198— t.e.m. f 475.-. Desgewenst op termijnbetaling vanaf f 4— per week. Vooruitbetaling vanaf f 24.75. Kunt U zelf niet komen, stuurt U dan een kaartje; we komen gaarne vrijblijvend bij U voor bespreking en demonstratie. NIEUWSTEEG 16 TELEF. 4912 (Adv.) (Van een speciale verslaggevefl. FRANKFORT, November Waldo Drake is een bijzonder man in de Amerikaanse perswereld. Hij is correspondent van verschillende bladen in Los Angelos en in die functie heeft deze fors gebouwde man met iets van Churchill-achtigs in zijn houding over de hele wereld gezworven. Hij zat twee jaar in de vreemdste plaatsen van Indo-China toen er voor „Waldo Drake" een telegram kwam uit Amerika. „U moet naar de Amerikaanse sector in West-Duitsland gaan". En mr. Drake had te gehoorzamen. Nu zit hij daar in het nog steeds met puinhopen bezaaide Frankfort. Hij is de president van het geallieerde perscentrum, en tijdens onze rondgang door dit onder Amerikaanse supervisie staande land op een kille drui lerige avond onze gastheer. Wij zaten aan een tafel, waar het kaarslicht uit dikzilveren kandelaars op het smetteloze linnen bizarre figuren toverde en waar correcte Duitse bedien den vreemdsoortige gerechten serveerden. Wij spraken Duits met de de kachèl gloeiend, aan de wan- gérant en toen enkele woorden Frans tegen een buurman en daarna zetten wij ons gesprek voort met de heer Drake, die ons toen met iets van afgunst in zijn stem vroeg; „Hoeveel talen spre ken de Nederlanders eigenlijk..?" Het gemak, waarmede de door snee Nederlander zich in het bui tenland kan behelpen is voor vele Amerikanen, die thans in Europa zijn gestationeerd, een bijzondère ontdekking geweest. Wij hebben dat gemerkt in Esch- wege, in Erlangen, in Vielseck en in Sonthofen, Daar waren enkele Nederlandse militairen, die in gezelschap van Italianen, Fran sen, Belgen, Turken, Denen en Grieken onderricht ontvingen in de nieuwe Amerikaanse wapens. „Voor uw landgenoten is het wel bijzonder gemakkelijk een cursus te volgen...." zo vertelde ons de rustige kolonel Brown van de tankschool te Vielseck, een uitgestorven stadje op enkele kilometers van de Tsjechische grens. De commandant praatte wat over baseball en rolde daar bij bedachtzaam een shagje, .„U had eind September moeten ko men, toen hadden we tot onze stomme verbazing plotseling een dag zon In de commandantskamer stond spraakverwarring leek. den hingen kaarten van Duits land en natuurlijk een van Ko rea. Een Duitse fotograaf, die eens een apotheek had, toen' met Rommel naar Afrika trok, en nu zijn brood verdiende met foto's te maken voor het Amerikaanse legerarchief, verzoekt ons „even vriendelijk te willen kijken". De commandant trekt aan zijn shagje en vertelt ons, dat hij soms vijf nationaliteiten in één klas heeft. „Als ik dan „sure" zeg, ratelen meteen vijf tolken het in hun eigen taal uit. Ik zal u dadelijk een klas laten zien." Maar met dat "al leert comman dant Brown zijn leerlingen de tank van binnen en van buiten. „Wel potverdorrie, als je Chine zen hebt getraind kun "je zeker Europeanen in een tank zetten..." en uit de lachende mond van deze kolonel spiraalt een wit straaltje rook naar het plafond. In de klas stond de luitenant Georee A. Voyadgis. een Griekse luitenant,die elk woord van de Amerikaanse instructeur nrompt vertaalde voor de traae knikken de landgenoten: er waren ook Turken. Fransen en Noren, en hun tolken ratelden even dapper mee. zodat het in dit kleine lo kaal even op een Babylonische „Het komt,allemaal prachtig terecht met die tolken. De man nen gaan na zes weken weg en kennen onze tanks...." vond kolonel Brown nodig ons even te verklaren.' De Nederlanders hebben geen tolk nodig. Dé journalist Waldo .Drake gaf ons - duidelijk te ken nen welk een voordeel dat be tekent. „Wij voelen dat nu pas als een groot gebrek aan. Op 't ogenblik is het zo, dat op de scholen in de States de kinderen sr één taal bij moeten leren, Frans, Duits of Spaans". Er is nog dat zonderlinge ver haal, van de- Nederlandse luite nant, die was geïnviteerd bij .een -afscheidsdiner, waar verder al leen Italiaanse, Griekse, Turkse en Belgische kolonels aanzaten. Het geanimeerde gesprek tussen al deze lieden ging via tolken. Ook hun speeches tot de Ameri kaanse gastheer. Toen stond de Nederlandse luitenant op: „Ik geloof niet dat ik rang genoeg heb om de Koningin te verte genwoordigen, maar ik heb in elk geval geen tolk nodig....". Op diverse plaatsen krijgen de vrouwen van Amerikaanse militairen op het ogenblik les in de Duitse- taal. Deze taal schijnt voor de doorsnee Ame rikaanse verre van gemakkelijk te zijn, want tallozen, die reeds jaren in West-Duitsland zijn ge legerd, kunnen vrijwel nog geen woord Duits spreken. Ralph R.Macc, commandant van d'e Ar- tillerieschool te Erlangen, ver zekerde ons oprecht, dat hij het bitter betreurde, dat de Ameri kanen alleen maar hun eigen taal kennen. „Juist nu hebben wij 'n vlotte talenkennis zo brood nodig. Toen wii op het hoofdkwartier van eeneraal Thomas Handv te Heidelbere waren uiteenodied, was het eerste wat de generaal; wiizend on de Nederlandse kapi tein. die ons namens de Neder landse Leeervoorlichtingsdienst vereezelde. zeide: „U bent zeker de tolk....?" Onmiddellijk sprong een Amerikaans majoor over eind: „No sir. ze kennen het alle maal De generaal mompelde iets van „gelukkig" en het gesprek ging er huiselijker en vlotter door. De gastvrijheid van de Amerikanen was voorts in één woord boven alle lof. En waarom? Wel, wij menen zonder enig chauvinisme Hij maakte ijverig notities van alles wat de Amerikaan se instructeur vertelde over de werking van een mortier. Het was een kleine Italiaan met een grappig Chaplin- snorretje over een veel te grote arendsneus. Zijn pet was een uitstalkast van zil ver- en gouddraad. Hij nam een sigaret van ons met een tikje overdreven hoffelijk heid. Toen vertelde hij ons iets van zijn carrière in het leger. Toen de oorlog uitbrak vocht hij met de Duitsers in Afrika tegen de Engelsen; later bij de invasie in Italië gaf hij vuurbevelen tegen de Amerikanen. De toestand veranderde, en enkele maan den later was de kleine lui tenant bij de geallieerden in gedeeld en kruiste hij de wa pens met de Duitsers en met weerstrevende landgenoten. „Ja, ja", zuchtte hij even, „een oorlog kan soms heel merkwaardig zijn. te mogeh zeggen, dat zij buiten gewoon veel op hebbenmet Ne derland. Overal waar wij op onze reis kwamen, kregen wij te ho ren, dat de Nederlandse studen ten buitengewoon ijverig en mi nutieus waren. „Zij weten allen stuk voor stuk waarvoor zij door hun regering zijn uitgestuurd..." Het waren prettige woorden. Want het gedrag en het optreden van 'onze militairen op de Ame rikaanse scholen hebben voor Nederland weer een zekere good will gekweekt. En deze hebben wij op het ogenblik hard en hard nodig. Buiten aan de Duitse kiosken hingen de tijdschriften bij tien tallen. Op enkele blikten ons de gezichten van Goering, Hitier, Goebels en talloze andere groot heden uit het voormalige nazi rijk tegen. „Mag dat allemaal?..." was onze .vraag aan een Ameri kaanse majoor. „Ach, twee maan den geleden hebben wij de cen suur opgeheven, en toen kwamen die dingen prompt als paddestoe len uit de grond. We trekken ons er niets van aan. Over een paar maanden is deze rage wel weer voorbij De Duitse legerfotograaf zucht: „Er rust een noodlot op Duits land. Let op mijn woorden: de atoombom valt in de volgende oorlóg op Duitsland...." en met een vlugge beweging- van zijn met een oude handschoen bedekte hand veegt hij een denk beeldig pluisje van de bijna tot op de draad versleten winterjas. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. ENKELE BUIEN Half tot zwaar bewolkt met voor al aanvankelijk enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Krachtige tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Noord en West. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt. Morgen over dag temperaturen enkele graden boven nul. TREINBOTSING IN SPANJE Bij Cambre, in de nabijheid van Corunna,- is gisteravond de sneltrein Madrid-Corunna op een „spoorauto" (een motorrijtuig op rails) gereden. Reddingsploegen hebben vijf lijken uit de wrak stukken gehaald. Vijftig personen werden gewond. Bij Lerida ont spoorde een goederentrein in een sneewstorm. Twee spoorarbeiders werden gedood. Spoorwegstaking in Oost-Sumatra verboden DJAKARTA, 7 Dec. (Aneta). De spoorwegstaking, die in Oost- Sumatra door de vakvereniging was aangekondigd, indien niet de 13 arbeiders, die bij de vorige staking door hebben gewerkt, zouden worden ontslagen, is door de militaire autoriteiten verboden. De territoriale commandant van Noord-Sumatra verklaarde, dat de Deli-spoor een vitaal bedrijf is, en dat allen die er werkzaam zijn, verplicht zijn arbeid te ver richten op grond van een over eenkomst tussen Deli-spoor en de vakvereniging. 12 gearresteerden in Indonesië vrijgelaten DJAKARATA, 7 Dec. (Aneta). Twaalf personen, die bij de actie op 19 November werden gearres teerd, zijn Woensdag vrijgelaten. Onder hen bevinden zich de Ne derlanders F. T. Maus, Julius Beer, de Fretes en D. A. Kan. BEURSBERICHTEN MIDDENMEER MIDDENMEER, 6 Dec. Tarwe 2123,50; gerst 2830; haver 2729; rogge 2730; dui- venbonen 3035; capucijners 55 69; groene erwten 3840,50; schokkererwten 3642; bruine bonen 4555; koolzaad 59 60,50; karwijzaad 120143; bl.- maanzaad 130149; vlas voor verkoop nieuwe oogst verhuur per ha f 1.100,voor goed land iets hoger. Aardappelen. Poot- aardappelen maat 28/35 binnenl. 1733; export 2030; maat 35/ 45 binnenland 1628; export id. Boven 45 export 1417. Provin cie aardappelen binnenland 7— 10,50; export 810. Handel in pootgoed maten 28/35 en 35/45 export vlot, boven 45 matig. Handel in consumptieaardappel, export en binnenland matig. Hooi en stro geperst. Wit hooi 95105; rode klaver hooi 90 100; lucérne hooi 100110; ha ver stro 3540; gerst- en tarwe stro 38-r-42; rogge stro 3538; groene erwten stro 4852; an der stro 6040; voederbieten m. hoog gehalte 2021; suikerbie ten 2930; suikerbietenkoppen 2022; voederaardappelen 3,75- 4,50. Aan de vraag naar stro kan momenteel niet worden voldaan waardoor al weer hogere prij zen. Ook de vraag naar hooi doet de prijzen van dit artikel omhoog gaan. De aardappelen ziin te vuil en daarom weinig animo. OBDAM 6-12 6000 kg uien 5.30—5.70; grove 7.40—7.70; driel. 8.10—9; nep 12; 3000 kg kroten A 6.60, B 4; 1000 kg savoye kool 9.90; 230 kg spruiten 36—42; 500 kg rode kool B 5.90. ALKMAAR, 6 Dec. Spruiten 2656, prei 2128, knolseld. 21 28, boerenkool 1625.50, witlof 28—52, andijvie 12—34, sla 15, ge le kool 4.505.50, rode kool 4— 10.50, groene kool 8.7013.40, bieten 67, worteltjes 2229, uien 410, aardappelen 6.50, sel derie 59, peterselie 46, drui ven 581.07. GROOTEBROEK. 9000 kg. groe ne kool 5.80—8.30; 3000 kg. gele kool 6.90; 10005 kg. andijvie stek 14.40 17.40; 3000 kg. uien grof 8.108.20; groot 5.506; 3000 kg. bieten A 9.20 10.10' B 6.40; 20.000 stuks bloem kool B 2747; B II 16—35; stek 8—12. ZWAAG. Aardappelen 7—8.20; uien 5—11.50; bieten 4—9.30; prei 16 18; groene kool 69.40; gele bew. kool '4.60—8.30; rode kool 7—12.60; boerenkool 1920; spruitkool 4050; witlof 4055; breekpeen 37.20; waspeen 23; andijvie 832; bloem kool 1060; knolselderie A 22; ali- cant 60—118; goudreinet 2141; pres. van engeland 1440; cox oran ge 3071; jacques lebel 1418; jo nathan 19—34; glorie van holland 19 —33; notaris appel 20—29; pres. van holl.' 1240; laxton superbe 2140; zucomaglio reinet 1523; ellington pippin 2039; bonne louise 3563; compt. de paris 2656; conference 2193; doyenne du comice 90114; legipont 60—69; winterjan 2232; westl. louw 2033; William duchess 22—56- emile d'heyst 2069; st. remy 20—30. NOORDSCHARWOUDE, 7 Dec. 1400 kg aardappelen, koopmans blauwe 9.10, 1700 kg bieten A 9.40, B 6.70, 6500 kg uien 5.20— 5.80, grove 7.207.70, driel. 8.30 8.60, nep 12.60—13.30, 10.000 kg andijvie 10.60—22.30, 7300 kg ro de kool 4.70—10.80, 2000 kg gele kool 5.90. 5500 kg groene kool 5 9;70, 82.000 kg succes witte 4-4.60 LANGEDIJK, 6 Dec. 2000 kg uien 5.405.70, grove 4.907.60, 2500 kg bieten A 9.509.70, B 5.40 6.70, 6500 kg andijvie 19.80 24.80. 35.000 kg groene kool 59, 12000 kg gele kool 4.505.70, 15000 kg rode kool 5—12.20, 12000 kg witte kool, succes 4.204.80, Deense 4.805, Doorgedraaid 1000 kg gele kool, 600 kg witte kool. ZUIDERKOGGE, 6 Dec. Blw. eigenh. 910.30, bloemkool B 28 —38, B II 14—35, stek 4.50—16, spruiten 4042, kroten A 8.60 9.20, B 7.307.50, groene kool 6.509.20, rode kool 69.50, an dijvie 12—30, alicanten 53112, bóerenkool 1315, louwtjes 16-31

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2