Tante Pos worstelt De Nederlandse planter heeft geen prettige vooruitzichten Critiek op het Lekwater-winningsplan: „De Rijn is een open riool" Canadezen haten de oorlog maar schuwen geen strijd Jaarverslag Noordhollandse Consumptie-Melkvereniging Uitdrogen van geestgronden in onderzoek bij commissie In de toekomst: ook buisieiding voor de tuinbouw? Werkloosheid in dalende lijn met gemakzucht van het publiek Het weer wordt zachter Internationaal schaaktournooi Canadian Post Drie voet sneeuw en 40 graden vorst Van vent-emmertje naar schenk-kan Over enkele jaren zitten Indonesiërs op hun plaatsen Kapitaalbewakers mogen wel blijven Nederland krijgt een Voedingsraad Abonnementsprijs der dagbladen Wet bescherming staatsgeheimen Chinese interventie op agenda V.N. DONDERDAG 7 DECEMBER 1950 PAGINA 3 (Van een onzer redacteuren) HAARLEM. Prof. ir. Chr. K. Visser, waterleidingdeskun- dige van de provincie Zuid-Holland, heeft in een open brief aan de Amsterdamse gemeenteraad ernstig gewaarschuwd tegen het plan, om drinkwater te onttrekken aan de Lek ten behoeve van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord- Holland en de gemeentewaterleiding van Amsterdam. „De Rijn is in feite een open riool voor een belangrijk deel van West-Europa", zo schrijft hij. „Uiteindelijk komen daarin de faecaliën van rond dertig millioen mensen terecht, tegelijk met alle chemisch verontreinigd afvalwater van het Ruhr- gebied". Deze open brief stelt het Lek- plan voor de watervoorziening van de hoofdstad en onze pro vincie opnieuw in het middel punt van de belangstelling. Het bezwaar van prof. Visser is ove rigens niet nieuw. Het werd al geopperd in de vergadering van de commissie uit de Provinciale Staten, die onlangs over dit plan bijeen is geweest en waarover thans het verslag is gepubliceerd. Van de zijde va» Ged. Staten werd er toen op gewezen, dat niet alleen de provincie en Am sterdam, maar ook Den Haag en Rotterdam water uit de Lek zon den onttrekken, zodat er dus meer belanghebbenden zijn bij een zoveel mogelijk rein houden van het rivierwater. In verband hiermede vindt regelmatig over leg plaats met de Rijnvaartcom missie. Bezwaren of nadelige ge volgen verwachtten Gedeputeer den zeker niet. In het licht van de brief van prof. Visser, die juist uit Zuid- Hollandse kring afkomstig is, doet de verwijzing naar de beide Zuid-Hollandse grote steden niet bepaald overtuigend aan, zodat men mag verwachten dat over dit plan het laatste woord nog niet is gesproken. In de commissie was ook de vraag gesteld waarom niet naar een plan voor het gehele Westen des lands was gestreefd. G.S. merkten op, dat, nog afgezien van technische bezwaren (de diameter van de te gebruiken buizen zou veel te groot moeten worden en bovendien zouden de zeer grote hoeveelheden water niet in reser voirs onder te brengen zijn), samenwerking iets is wat groeien moet, zodat men voorlopig te vreden mag zijn met de over eenstemming die na veel onder handelen tussen Amsterdam en de provincie werd bereikt Hef Hoornse Hop-plan Aanvankelijk had de provincie de mogelijkheid onderzocht van waterwinning bij de Ven te Enk huizen. Vervolgens is men geko men tot het zgn. Hoornse Hop- plan. Hoewel het na de droog making van de Zuiderzee ver wachte zout- en slibgehalte hier tegen een bezwaar vormde, ter wijl er bovendien vele onbeken de factoren een rol zouden spe len (het zoutgehalte van de boe zems die lozen in het Hoornse IN DERDE KWARTAAL 1950 In de eerste maanden van dit jaar lag de werkloosheid ruim 20.000 hoger dan in 1949. Men kan echter van een gunstig ver der verloop spreken, want on danks het feit, dat tienduizenden gedemobiliseerden in, het arbeids proces moesten worden ingescha keld, daalde dit verschil geleide lijk tot minder dan 10.000 aan 't einde van September j.l. Eind September 1949 stonden 41.243 mannelijke werklozen ge registreerd en eind September 1950: 49.122. Uiteraard moet in het vierde kwartaal een stijging van de cij fers worden verwacht tengevolge van het winterseizoen. LAKEMAN GEEFT OP IN DE BERLIjNSE ZESDAAGSE Gistermorgen, toen de Berlijn- se Zesdaagse 104 uur had geduurd, ging het Australische koppel Strom—Arnold met 203 punten en een ronde voorsprong op de Belgen Naeye en Adriaenssens (126 pt.) nog steeds aan de kop. Het Nederlandse paar Vooren Lakeman moest de strijd opge ven, omdat Lakeman last kreeg van bronchitis. Vooren reed al leen door, in de hoop een andere maat te vinden. Hop, is n.l. afhankelijk van de maatregelen van Rijkswaterstaat, o.a. bii het Noordzeekanaal, en heeft men dus niet in de hand), was het Hoornse Hop- plan, toch een reëel voor uit voering vatbaar plan, dat voor de provincie financiëel voordeli ger zou zijn geweest terwijl men baas kon 'blijven in eigen huis. Voor het in samenwerking met Amsterdam uitvoeren van het door de directeur van de A'dam- se waterleiding, ir. C. Biemond ontworpen plan tot infiltratie van de duinen met Lekwater pleitte echter, volgens Ged. Sta ten, ,de betere kwaliteit van het water" dat men zodoende zal verkrijgen. De infiltratie zal een gebied van 60 h.a. omvatten. Het zgn. diep-water-kapitaal in de duinen zal dientengevolge in de toe komst niet meer worden aange tast en zelfs zal daaraan in de loop der jaren meer water wor den toegevoegd dan er aan zal worden onttrokken. Wel zullen flora en fauna op dit terrein wij ziging ondergaan maar met in winning bij prof. dr. ir. J. T. P. Bijhouwer van deskundige advie zen voor de bèplanting, hoopt men de handhaving van 't duin landschap voor de toekomst te verzekeren. De kwestie van de uitdroging van de geestgronden langs de duinen staat volgens Gedepu teerden, buiten deze zaak. Deze aangelegenheid wordt onderzocht door een commissie van deskun digen, die „hopelijk zal weten aan te geven, hoe verdere uit. droging van de duinen kan wor den voorkomen". DE TUINBOUW De te projecteren buisleiding zal mogelijk in de toekomst met nog een ,eiding uitgebreid kun nen worden, die dan niet uitslui tend voor de watervoorziening zou dienen, maar tegelijkertijd speciaal ten nutte van dë tuin bouw zou zijn. Een nadere rege ling over de financiële opzet en uitvoering daarvan zou dan met de tuinbouw moeten worden ge troffen. Is het echter niet onbillijk, zo werd door een van de leden van de commissie gevraagd, om de tuinbouw in de toekomst mee te laten betalen aan een speciale inbreng van water terwijl toch vaststaat, dat deze zelfde tuin bouw al jaren schade heeft on dervonden? In antwoord daarop werd van de zijde van Ged. Staten mede gedeeld, dat na onderzoek is ge bleken. dat niet de wateronttrek king de oorzaak vormt van de door de tuinbouwbedrijven on- aervonden schade, daar n.l. dit water zich bevond onder de af sluitende laag en dus toch niet ten dienste stond van de tuin bouw. Dagelijks zitten tientallen post ambtenaren in ons rayon zich suf te puzzlen omtrent de bestemming van vele brieven. Briefschrijvend Nederland is nonchalant, en het briefschrijvende Noorderkwartier wel het meest. Men meent dat de post zoiets is als een druk- automaat: men werpe er een dubbeltje in en het poststuk komt waar het moet wezen, ongeacht of het adres goed is of niet. Maar zover is het nog niet, en zal hét zelfs nooit worden. Voor waarde voor een goede en snelle bezorging van poststukken is nu eenmaal de aanwezigheid van een volledig adres. Daar zal een ieder vermoedelijk ook wel van over tuigd zijn. Maar de wijze waarop men die volledigheid betracht werkt helaas dikwijls averechts. Het is nl. ten enenmale onjuist om de naam van de gemeente in het adres te verwerken. Er zijn legio scribenten die met behulp van die gemeentenaam de won derlijkste combinaties fabriceren. B.v. Leesbibliotheek Zijpe; Mej. R. de W„ Stolpe, 't Zand, Scha- gen Zijpe; A. D. Vesters, Zijpe. De gemeente Zijpe heeft een tien tal dorpen, die elk een eigen postbestelling hebben. Er zijn 6 leesbibliotheken, en de gemeente herbergt zeker wel 25 jongedames die luisteren naar de tweede naam, terwijl Stolpe niet bij 't Zand, 't Zand niet bij Schagen en Schagen niet tot Zijpe behoort. Toch kwamen deze drie brieven waar ze moesten zijn, nl. resp. in 't Zand, Schagerbrug en Burger- brug. Nog bedenkelijker wordt het wanneer men met de gemeente Harenkarspel begint te werken. Want Harenkarspel geniet het twijfelachtige voorrecht, gedeelte lijk tot het postdistrict Alkmaar en gedeeltelijk tot het postdistrict Schagen te behoren. Toch hebben bepaalde lieden de keiharde ge woonte om zelfs op hun brief papier als woonplaats Haren karspel op te geven, en niet Dirkshorn, Waarland of Tuitjen- horn. Is Tuitjenhorn nu zo'n on christelijke dorpsnaam? Waarom dan het risico gelopen, dat het antwoord op de brieven eerst via Schagen naar Dirkshorn wordt gebracht, om vandaar we derom over Schagen en Alkmaar tenslotte toch in Tuitjenhorn te belanden, maar dan vier dagen later? Zoiets begint eigenlijk een beetje op moedwillig ongerief- veroorzaken te gelijken. Denkt men werkelijk dat de bestellers tijd en liefhebberij hebben in het volstrekt doelloze ontraadselen van foutieve adres sen? Op een goede dag is men Zet in Uw adres nooit de gemeentenaam maar altijd de plaatsnaam (Van onze weerkundige medewerker) Voor de eerste keer is er nu dan gedurende de afgelopen dagen sneeuw van betekenis gevallen, vooral in het Zuiden van het land, waar hier en daar zelfs 20 cm. lag. Al met al echter wil de vorst nog niet komen, behalve dan des nachts, als door uitstraling het kwik tot enkele graden beneden nul daalt. Voor de komende dagen moeten we dan ook de schaatsliefheb bers teleurstellen, daar de kans op vorst weer is verdwenen. Een diepe depressie n.l., die van IJsland naar Scandinavië trekt, is er de oorzaak van, dat weer warmere lucht naar onze om geving gestuwd wordt. Vandaag wordt dit warmtefront over ons land verwacht, waarbij de temperatuur weer behoorlijk zal stijgen. Het winterse landschap zal dan ook weer verdwe nen zijn en de neerslag, die dit front met zich meebrengt, zal weer vallen in de vorm van regen. Een onaangename kans van deze weersontwikkeling is wel, dat de wind weer zal toenemen en mogelijk tot storm zal aanwakkeren. Het ziet er dus naar uit, dat we weer een periode van onstuimiger weer tegemoet gaan, waarbij helaas de regenkansen weer groot zijn. het beu, en stuurt kortweg alle onjuist geadresseerde brieven terug. Is het dan gewonnen? De veroorzakers van deze misère zijn, hoe raar het ook moge klinken, niet hoofd zakelijk de schrijvers van de fou tieve adressen, maar de afzenders die gemakshalve niet hun eigen volledige adres vermelden. Bij het beantwoorden van een brief gaat de schrijver immers uit van het adres dat afzender heeft opge geven. Nu wil het natuurlijk wel voorkomen, dat er lieden zijn, die niet weten onder weSke postbe stelling zij ressorteren. Maar waarom dat dan niet even aan de eerste de beste langskomende besteller gevraagd? Dan schrijft men niet meer aan de achterzijde van de brief Valkoog-Schager- brug, doch zoals het behoort Valkoog St. Maarten en ook niet Kerkkoor Zijpe, maar R.K. Kerk koor, p.a. de heer Doedens, Ka naalkade, 't Zand (N.H.). Bij plaatsnamen als 't Zand, 't Veld, Breezand e.d., waarvan er dus meerderen in ons land zijn, ver dient het wel aanbeveling om daar de provincieletters aan toe te voegen tussen haakjes. Dus (N.H.). Wanneer iedereen vanaf van daag begint, met op alle uit gaande stukken het afzenders adres volledig te vermelden, dan zijn we al een heel eind op streek. Tenminste wanneer de beantwoordende partij zich ook de moeite getroost om dat adres volledig over te nemen. Inplaats van dat de bestellers dan hun kostbare tijd moeten zoek brengen met het ontwarren van puzzles, kunnen zij hun volle persoon wijden aan het doel: een De voormalige Noord-Kor eaanse hoofdstad Pjongjang is door de strijdkrachten van de Verenigde Naties verlaten. In lange colonnes vrachtwagens trekken de troepen Zuidwaarts. Gisteren werden de hangpar- tijen uit de 16e en 17e ronde ge speeld. De uitslagen luiden: 16e ronde: KramerKottnauer remise na 50 zetten. 17e ronde: GolombekTrifuno- vic 01 zonder verder te spelen. Gligoricv. Scheltinga remise na 47 zetten. GudmundssonO'Kelly remise zonder verder te spelen. De drie overige afgebroken partijen uit de 17e ronde zijn gis termiddag om 3 uur wederom afgebroken. NajdorfStahlberg na 82 zet ten; GudmundssonO'Kelly na 105 zetten; SzabadosReshevsky na 75 zetten. In deze laatste par tij deed Reshevsky na 58 zetten een remise-aanbod, dat door Sza bados niet werd aanvaard. Vandaag spelen: O'KellyRos- solimo; KramerFoltys; Tarta- kowerEu we; PilnikKottnauer Pirc—van der Berg; Stahlberg Donner; TrifunovicNajdorf: ScheltingaGolombek: Reshevs kyGligoric; Gudmundsson Szabados. De wind huilt om het huis en voert een stroom ijskoude regen mee, die boven op de drie voet sneeuw een aalgladde ijslaag vormt. Het is buiten beslist onaangenaam. Maar hier bij de spreekwoordelijk snorrende Canadese houtkachel, die het ge hele huis heerlijk op temperatuur houdt, waant men xich veilig voor de wisselvalligheden van het ondermaanse. nauwelijks' 12 uur later stand het De impressies die ik nu naar de .Old Country", waarmee wij hier de landen van Europa aanduiden, zou willen zenden zijn deze; de Canade zen blijven in hun gewone doen on danks de dreigingen van een nieuwe wereldbrand. Even snel en doeltref fend als zij bezig zijn met de op bouw en de organisatie van een nieuw groot leger. Haastig worden grote vliegvelden irt gereedheid ge bracht voor de zware bommenwer pers, die bij een eventuele agressie onze grote westelijke buur een har telijk presentje hopen te brengen. In Canada bestaat nog geen dienst plicht, zoals b.v. in de States. Het leger wordt dus geheel gevormd uit vrijwilligers ofwel enthousiaste vechtjassen. Ons land beschikt over alle metalen en andere natuurlijke hulpbronnen die nodig zijn voor een moderne oorlogvoering, terwijl het snelgroeiende industriële potentieel dit land voorbeschikt maakt om in een onverhoopte oorlog een grote rol te spelen. Laten we hopen dat het nimmer zover behoeft te komen. Wat de politieke opinie betreft: het overgrote deel der Canadezen gelooft niet in de onontkoombaarheid van een oorlog, maar is wel onvoorwaar delijk bereid om ingeval het zover mocht komen alle krachten in te zet ten vopr de goede zaak. Slechts een klein deel der bevolking acht oorlog onvermijdelijk, en zou er gedachtig de gulden stelregel dat de eerste klap een daalder waard is, maar liefst direct op inhakken. Een heel kl.ein percentage laat het allemaal onverschillig, doch ducht alleen ver mindering van eigen gewin. Die lie den gaan heftig tekeer als de belas ting wordt verhoogd of de prijzen oplopen maar trekken zich van de hele boel verder geen sikkepit aan. En een gelukkig nog veel kleiner groepje bestaat uit communisten die gelijk overal ter wereld in troebel water trachten te vissen en onrust zaaien. Maar in dit land van vrije en vrijheidslievende mannen en vrouwen hebben ze geen schijn van kans. Enorme temperatuursverschillen. In de afgelopen week heeft het weer ons een serie verrassingen be zorgd die lang in het geheugen zul len liggen. Vorige Zondag begon het lieve leven met een sneeuwval van ruim 3 voet. De lucht klaarde op en nauwelijks' 12 uur later kwik 40 gr. onder nul. Dat is aardig koud en het ergste is dat je verduiveld moet oppassen dat niet het een of andere lichaams deel bevriest. En dat kan zelfs voordat je het zelf goed en wel in de gaten hebt, het geval zijn. Met deze temperatuur heeft Prince George alle records ge slagen. Het is n.l. voorzover bekend nog nooit voorgekomen, dat het hier oni deze tijd van het jaar zo hard heeft gevroren. Maar'gelukkig werd deze tyran snel verdreven: vier en twintiguur later wees de thermome ter 72 gr. hoger aan in de zon, zodat de sneeuw plaatselijk snel begon te smelten. En op dit ogenblik valt er een gure regen uit de grauwe lucht, welke op de grond direct in ijs ver andert: een verschijnsel dat eigenlijk meer in Nederland dan in Canada thuis hoort. De temperatuurverschil ien waren in Canada op gezegde ene dag ongekend groot: Prince Ge orge BC 40 gr. onder nul. Vaneou ver BC een warme pacific wind 50 —60 gr. F (boven nul) Zuid Alber ta een zeer warme stof storm. To ronto toont zware sneeuwval plus 20 gr- vorst, en aan de Oostkust zware storm die grote schade heeft aangericht aan gebouwen en bedrij ven. In dit gedeelte van Canada met zijn koude winter zijn de huizen ter dege ingericht. Grote kachels die dag en nacht door branden en die in grote huizen in de kelder zijn geplaatst, blazen de hete lucht via buizen in alle vertrekken. De voor naamste brandstof is hout dat spot goedkoop en in onuitputtelijke voorraad aanwezig is. Ook de kle ding is op koude berekend. Wolge voerde jacken, wolgevoerde laarzen wolgevoerde leren cape's etc. Ook de sneeuw speelt een grote rol. Elk huis heeft een grote sneeuwschop van licht materiaal. Straten, pleinen en wegen worden voortdurend met bulldozers schoongemaakt. Teneinde te voorkomen dat te grote sneeuw hopen in de stad zouden ontstaan wordt de sneeuw met grote trailers afgevoerd. De sneeuwstapels zijn dikwijls zo groot, dat men de indruk heeft door grote loopgraven te rij den. In open gedeelten vooral in de buurt van farms worden zgn. sneeuw hekken geplaatst die voorkomen dat de driftende sneeuw zich rond de gebouwen ophoopt. En tot besluit de hartelijke groe ten en wensen voor een prettig St. Nicolaasfeest van uw emigrant-cor respondent ANDRE LOUWE, ALKMAAR. Verschenen is de zer dagen het jaarverslag van de Noordhollandse Consumptie Melkver- eniging, werkzaam in het Noordelijk deel van Noordholland, waaraan wij het volgende ontlenen: Het aantal leden bedroeg in het verslagjaar 711 waaronder 43 fabrie ken en melkinrichtingen 454 slijters, 85 veehouders, 25 veehouders-slij ters en ruim 100 verkopers van melkproducten. In het werkgebied werd circa 50 millioen liter melk in consumptie gebracht circa 5,5 millioen liter it flessen. De verkoop aan melkproduc- ten bedroeg ruim 3.400.000 liter en aan karnemelk ruim 1.746.000 liter. De gezamenlijke slijters leverden daarvan ruim 53.500.000 liter. In verband met op handen zijnde veranderingen in de organisatie stelt het bestuur met voldoening vast dat het overgrote deel der leden de NHC MV op een privaat-rechtelijke basis wil laten voortbestaan. Daartoe werd begonnen met de omwerking der sta tuten. Naast een strijd voor de hand having van een redelijke winstmar ge voor de slijter, heeft de vereni ging haar schouders gezet onder ver- zo vlot en accuraat: mogelijke be- schillende problemen, dP sanering stelling van al de stukken waar naar dikwijls zo reikhalzend wordt uitgezien. betreffende, terwijl, ook in het afge lopen jaar de bevordering van de hygiëne de aandacht van het be- Op een te Medan gehouden bijeenkomst van leden der samen werkende Indonesische werknemersorganisaties heeft de heer j. van der Ende, vice-voorzitter der S.I.W.O., ernstig gewezen op de gevolgen van het begrijpelijke streven der Indonesische overheid om buitenlandse werkkrachten zoveel mogelijk door Indonesische staatsburgers te vervangen. De Nederlander in Indonesië mag niet meer vast rekenen op de bestendigheid van zijn werk in Indonesië. Daarom is het meer dan ooit nood zakelijk dat zijn sociale voorzieningen in de vorm van een redelijk pensioen e.d. te allen tijde zijn gegarandeerd. De heer v.d. Ende schetste de ontwikkeling van de positie van de Nederlandse werknemer in de laatste maanden en zette uit een wat de toekomst z.i. brengen zal. Hij wees er op, dat het in de eerste plaats de politiek is, en niet de efficiency van het be drijf, welke het tempo bepaalt waarin de Nederlandse werkne mers door Indonesiërs zullen worden vervangen. In West-Java is het algemeen Landbouw syndi caat thans begonnen met spoed cursussen voor Indonesische planters. Over een jaar of vier, vijf zal er misschien nog 20 of 30% van de Nederlandse plan ters over zijn. Tenslotte zullen overblijven, wat spr. noemde „kapitaalbewakers" super-inten- dents en hoofdadministrateurs. In Oost-Java zijn in de suiker veel Indische Nederlanders werk zaam, die wel snel zullen worden vervangen. Van de hoger geëm ployeerden zal over 5, 6 en 7 jaar naar schatting de helft zijn vervangen. Op Sumatra's Oost kust ligt de situatie iets gunsti ger, maar ook hier zal zich het zelfde proces gaan ontwikkelen, en het tempo, waarin Nederland se planters worden vervangen, zal steeds toenemen. Spreker herinnerde aan een persbericht van medio September j.l'. volgens hetwelk de regering van Ceylon de ondernemers heeft verzocht, met ingang van 1 No vember 1950 geen buitenlanders meer aan te nemen in de functie van super-intendent of assistent super-intendent, opdat zoveel mogelijk plaatsen beschikbaar komen voor jonge Ceylonezen. Het is niet meer dan logisch, dat de Indonesische regering in de zelfde richting werkt. „In feite komt het er thans op neer" aldus de heer v.d. Ende „dat het Indonesische gouvernement het meeste profijt van onze ar beid trekt, en dat wij als het ware werken aan de liquidatie van onze eigen positie. Dat kan ook niet anders. Op den duur zullen practisch alleen de kapi taalsbewakers overblijven". stuur had. Er werd o.a. een beroep gedaan op de gebruikers, het flessen- materiaal zo rein mogelijk te retour neren. Dat laat in de steden nog wel eens iets te wensen over. Een en- quete wees uit, dat slechts 5o pet, van het ingeleverde materiaal vol deed aan redelijke eisen, 40 pet. liet nogal wat te wensen over terwijl ongeveer 10 pet. totaal vervuild bleek. Er werd voorts reclafne ge maakt, teneinde het melkverbruik op te kunnen voeren. In verband met de inwerkingtre ding van het nieuwe Melkbesluit. werden de slijters verplicht, evenals dat in grote delen van ons land reeds geschiedde, de melk uit te ven ten met een kan met schenk-tuit. Daartegen bestond in Noordholland waar het ventemmertje was inge burgerd, nogal bezwaar. Tot 1 Janu ari a.s. hebben de slijters echter ge 'legenheid, alsnog naar de schenk-kan over te gaan. Overgaande tot de financiën van de Vereniging vermeld het jaarver slag een winst en verliesrekening, sluitende met een batig saldo van f 6.135,05. van f 21.074.34. De begro ting voor het jaar 19511952 sluit met een post van f 600 voor onvoor zien op een bedrag van f 16.500. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot in stelling van een Voedingsraad die tot taak zal hebben de regering te adviseren omtrent voedings- aangelegenheden waarbij voor 't ministerie van Sociale Zaken van belang is het verband tussen voeding en volksgezondheid en voor het ministerie van Land bouw. dat tussen voeding en voorzieningsmogelijkheden. Het ligt in de bedoeling, dat de directeur-generaal, hoofd van de afdeling Volksgezondheid, en de directeur-generaal van de Voed selvoorziening om beurten voor een jaar het voorzitterschap zul len bekleden. Voorts zullen o.m. ambtshalve lid zijn drie hoofdinspecteurs van de Volksgezondheid, de voorzit ter van de Gezondheidsraad en de directeur van het Voorlichtings bureau van de Voedingsraad. Voorts ligt het in het voorne men voor het lidmaatschap voor te dragen: twee deskundigen op het gebied der kindergeneeskun de, twee deskundigen op het ge bied der interne geneeskunde, een deskundige op het gebied der sociale geneeskunde, een hygië nist, een pharmacoloog, een ver tegenwoordiger van het Instituut voor Volksvoeding te Amsterdam, een vertegenwoordiger van het Centraal Instituut voor Voedings onderzoek te Utrecht, een des kundige op het gebied van in ternationale productieproblemen, een deskundige op het gebied van de zuivel en een deskundige op het gebied van de veevoeding. Militaire Kapel blijft te Den Haag De minister van oorlog heeft goedgekeurd, dat de Koninklijke Militaire Kapel, die als onderdeel van het garderegiment Grenadiers en Jagers naar Arnhem zou wor den overgeplaatst, gevestigd zal blijven te Den Haag. WORDT PER 1 JANUARI VERHOOGD Een zeer ingrijpende verhoging van de prijs van het couranten papier tot meer dan het zesvou dige van de vooroorlogse prijs, gepaard gaande aan een nieuwe belangrijke stijging van andere bedrijfsonkosten, heeft de Alge mene Vergadering van de Ver eniging „De Nederlandse Dag bladpers 1945" genoopt tot het nemen van het besluit, de abon nementsprijzen der dagbladen met ingang van 1 Januari 1951 te verhogen. Van deze vereni ging zijn de uitgevers van alle Nederlandse dagbladen lid en het genomen besluit bindt hen allen. Het gevolg is dat de abonne mentsprijs van ons blad na 1 Januari a.s. zal moeten zijn: f 1.77 per maand en f5.30 per kwartaal, inclusief incassokosten. Niet dan na langdurig overleg is tot deze maatregel besloten. Ofschoon sinds 1945, het jaar der bevrijding van ons land, de be drijfsonkosten der dagbladen tel ken jare door verschillende oor zaken met zeer grote bedragen zijn gestegen, is steeds het stre ven geweest, de abonnements prijzen laag te houden. Dat stre ven doet zich ook bij de hier aangekondigde verhoging gelden, want zij is niet voldoende om de stijging der kosten te dekken. De prijs van het courantenpa pier wordt in hoofdzaak beïn vloed door fluctuaties op de we reldmarkt. Oorzaken, die zich bij de nu opgetreden zeer grote stij ging hebben doen gelden, zijn onder andere de sterke stij ging van de prijzen der grond stoffen, die voor de fabricage van het courantenpapier dienen, en het enorme, nog. steeds snel toe nemende gebruik van dit papier door de Verenigde Staten. De Nederlandse dagbladen gezamen lijk zullen in het jaar 1951, vol gens de thans beschikbare gege vens, alleen voor courantenpapier zeven millioen gulden meer moe ten besteden dan in 1950. Het totale bedrag, met het papier gemoeid, zal ongeveer negen-en- twintig millioen gulden zijn. Zul ke sommen geven een indruk van de hoge kosten, aan de productie van dagbladen verbonden. Het dagblad is een artikel, dat ver beneden de kostende prijs aan zijn lezers wordt geleverd. De opbrengst van advertenties moet voor een belangrijk deel mede dienen om de kosten te dekken. Dat de directies der dag bladen niettemin, ondanks de conjunctuurgevoeligheid, welke dit voor hun bedrijven mee brengt, aan zo laag mogelijke abonnementsprijzen blijven vast houden, heeft een goede reden. Zij zijn er zich welbewust van, dat de ideële taak van het dag blad tot zijn verspreiding op zo groot mogelijke schaal noopt. Iedereen moet een dagblad kun nen lezen. Deze overweging heeft zich ook bij het nu genomen be sluit weer krachtig doen gelden en de verhoging van de abonne mentsprijs beperkt. Dat zij niet uit kon blijven, is ter Algemene Vergadering van de Vereniging „De Nederlandse Dagbladpers 1945" als een harde noodzaak in gezien. VOS STOKVIS PREEKT DE PASSIE De Tweede Kamer heeft gister avond laat het wetsontwerp aan genomen, dat nadere voorzienin gen bevat met betrekking tot de bescherming van gegevens waar van de geheimhouding door het belang van de Staat wordt gebo den. De communist Stokvis was natuurlijk tegen. „Waar zijn de feiten zo zeide bij, „die moe ten aantonen dat het Neder landse Gemenebest wordt be dreigd door spionnage-organisa- ties? Ieder kind weet," beweer de hij, „dat de communistische oartij niet spionneert maar dat egen die partij wordt ges pion- neerdHij betoogde dat door de ondermijning van de rechts zekerheid de rechtsstaat wordt veranderd in een politiestaat, maar minister Struycker merkte droogjes op, dat men in landen die de heer Stokvis wel zou ken nen. men zulke wetten niet nodig heeft om iemand te kunnen eli mineren. LAKE SUCCESS De alge mene vergadering van de Ver enigde Naties heeft Woensdag inet 51"tegen 5 stemmen bij 4 ont houdingen de kwestie van de „Chinese interventie in Korea" op haar agenda geplaatst. Tevoren had Wisjinsky ver klaard, dat een bespreking van de „beweerde Chinese interven tie" door niets gerechtvaardigd wordt. Generaal Romulo, de minister van Buitenlandse Zaken van de Philippijnen, vroeg de algemene vergadering om het plan-Acheson werking te stellen, waardoor een beroep zou worden gedaan op alle leden van de V. N. om strijdkrachten te leveren. Boksen CHARLES BLIJFT WERELD KAMPIOEN In een gevecht, dat''' bepaald was op 15 ronden, heeft de we- eldkampioen in het zwaarge wicht, Ezzard Charles, gewonnen van Nick Barone, door knock-out de elfde ronde. Voetbal FLAMION SPEELT MEE Flamion, de linksbinnen van het Franse elftal, wiens meespe len tegen Nederland aan twijfel onderhevig was, heeft verklaard, dat zijn blessure volkomen is ge nezen. Hij en zijn teamgenoten zullen te Rueil de laatste dagen vóór de wedstrijd tezamen ko men voor een gemeenschappe lijke o«ening en concentratie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3