Tweede Kamer verdeeld over verhoging der ambtelijke top-salarissen ÉM Drie moties-Gortzak ingediend TOESTAND SCHIJNT MINDER GESPANNEN DE ©NTVDERIM© 32.- 2975 139 Onaangename surprise in zicht door amendement-Tuin RADIO „Een monstrum van bestuurswetgeving BEURSOVERZICHT Naar wij vernemen: Een tip voor de huisvrouw Tweede Kamer aanvaardt wetsontwerp Schorsing bedrijfsregelingen PÜHOL GEFEEST een- cfaank foot- "kenn&ts f2' - per UterfledVrcuuft CUv u/UJoelier. door Heralth DONDERDAG 7 DECEMBER 1950 (Van onze parlementaire redacteur) De behandeling van het begrotingshoofdstuk „Binnenlandse Zaken" kreeg gisteren een overigens al wel verwacht hoogte punt bij de discussies over de verhoging van de zgn. topsala rissen. Zo op het eerste gezicht ligt deze aangelegenheid psychologisch inderdaad niet erg gelukkig. Enerzijds worden reeds bij voorbaat problemen aan de orde gesteld als een keuze tussen een lager levenspeil en minder investeringen en ander zijds is er een K.B., waarbij de salarissen van een aantal hoge ambtenaren niet onbelangrijk worden verhoogd, althans wan neer men zonder meer op de bedragen af gaat. De bevreemding, die aldus werd oneewekt. is van commu nistische ziide vanzelfsprekend danner aangemoedigd, maar ook in andere kamnen werd zii door middel van dagbladartikelen aan gescherpt. Het amendement, dat gistermiddag door de heer Tuin (PvdAl werd ingediend. mede ondertekend door leden van de A.R. en C.H. en dat de bedoeling heeft om de verhogingen weer ongedaan te maken, was van dit alles dan tenslotte het logische uitvloeisel. De opvattingen van de tegen standers liepen nagenoeg parallel. De heer Tuin was wel van me ning, dat in speciale gevallen extra beloningen dienden te wor den gegeven. In dit geval ging het echter in het algemeen om de top. Een zelfde geluid liet de heer Schouten (A.R.) horen. Spe ciale beloningen wilde hij apart op de begroting gebracht zien. De heer Beernink (CH) erken de, dat de Kamer enkele maan den geleden bijzondere toelagen had afgewezen met het argument dat in zulke gevallen de salaris sen dienden verhoogd te worden. De thans doorgevoerde verhogin gen lagen echter beduidend ho ger dan toen aan toelage werd voorgesteld. VRIJDAG 8 DECEMBER HILVERSUM 1, 402 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed en liturgische kalen der; 7.3o Zendersluiting; 9.00 Nieuws 9.10 Voor de huisvrouw; 9.30 Water standen; 9.35 Schoolradio; 10.05 Gra- mofoonmuziek; 10.10 Hoogmis; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Angelus; 12.03 Amusementsorkest en solist, (12.30 land en tuinbouwmededelingen; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katho liek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Lunchconcert; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Gevarieerd programma; 14.45 Gramofoonmuziek; 15.00 Schoolradio 15.30 Gramofoonmuziek; 16.0o Voor de zieken; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Regeringsuitzending. W. J. Timmer; „Desociale functie van de land bouwwetenschappen in Indonesië; 18.10 Gramofoonmuziek 18.18 Katho liek signaal, Amerikaans commen taar en Indonesisch commentaar; 18.50 „Het jagers-squadron van de Nederlandse luchtmacht", causerie; 19.00 Nieuws; 19.15 Regeringsuitzen ding: Verklaring en toelichting; 19.35 Lichte muziek; 19.48 Katholiek sig naal, politiek overzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 Radioschaakwedstrijd NoorwegenNederland; 20.06 „De gewone man zegt er 't zijne van"; 20.12 Omroeporkest in de pauze: actualiteiten; 21.05 Brabants halfuur; 21.35 Gramofoonmuziek; 21.50 Magni ficat, hoorspel met muziek; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 Wereldschaak- tournooi Amsterdam; 23.2024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2, 298 M. 7.00 VARA- 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO- 21.00 VARA; 22.40 VP RO; 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnas tiek; 7.30 Sluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.12 Voor de huis vrouw; 9.22 Gramofoonmuziek; 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Gramofoonmuziek; 10.30 Voor de zieken; 11.00 Voor de vrouw 11.15 Mezzo-sopraan en piano; 11.40 Radiofeuilleton; 12.00 Orgelconcert; 12.3o Land en tuinbouwmededelin gen; 12.33 Sportpraatje; 13.00 Nieuws 13.15 AVRO-allerlei; 13.20 Dansor- kest; 14.00 Voor de huisvrouw; 14.20 Alt en piano; 14.50 Voordracht; 15.10 Kamerorkest; 16.00 Muzikale cause rie; 16.30 Sluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Orgel en zang; 18.45 Denk om de bocht; 19.00 Kinderkoor; 19.15 Prijzenpraatje; 19.30 Wat met de kerk? causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekenpraatje; 20.15 Bachconcert; 20.35 De gods dienst en het moderne leven, cau serie; 21.00 Verzoekprogramma; 21.40 De Ducdalf; 22.00 Buitenlands weekoverzicht; 22.15 Gramofoonmu ziek; 22.40 Vandaag, causerie; 22.45 Morgenwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Huwelijk van A tot Z, causerie; 23.30 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 M. 12.00 Operette muziek; 12.30 Weer berichten; 12.32 Accordeon orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Gevarieerde mu ziek; 14.00 Dansmuziek; 15.45 en 1645 en 16.15 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Gramofoonmuziek; 18.10 Cau serie; 18.20 Balletmuziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Film muziek; 19.45 causerie; 20.00 Film revue; 20.15 Symphonie-orkest en solisten; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazz- commentaar; 22.45 Opera- en bel canto concert; 23.00 Nieuws; 23.05 24.00 Opera- en bel canto conc.ert. BRUSSEL 484 M. 12.05 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.10, 13.30 en 14.30 Gramofoonmu ziek; 15.00 Klassieke muziek; 16.30 Zang en piano; 16.50 Gramofoonmu ziek; 18.30 idem; 19.10 Klassieke mu ziek; 19.40 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Omroeporkest: 21.15 Gramofoonmuziek: 22.00 Nieuws; 22.15 Kamermuziek: 22.55 Nieuws; 23.00 Gramofoonmuz.; 23.55 Nieuws. De heer Gortzak (comm.) bracht bij zijn bestrijding van zelfsprekend politieke argumen ten ter tafel. Tegenover deze tegenstanders stonden de heren Dassen (KVP) Oud (VVD) en Weiter. De heer Weiter betoogde, dat het niet mogelijk is om goede ambtena ren te krijgen zonder deze ook behoorlijk te betalen. De heer Dassen knoopte aan bij de er kenning van de heer Beernink, dat de Kamer enkele maanden geleden geen bezwaar had ge maakt tegen de voorgestelde toe lagen op zich, maar wel tegen de gevolgde methode. Aan deze wens was nu recht gedaan. De toelagen verdwenen en daarvoor in de plaats kwam een verhoging van de salarissen. Om dezelfde reden kon de verhoging ook de instemming hebben van de heer Oud. Deze wees er tevens op, dat het Georganiseerd Overleg, waar in de ambtenarenorganisaties zit ting hebben, zich met de verho ging had verenigd. Minister Teulings kon in zijn verdediging al de argumenten van de heren Dasssn. Oud en Weiter tot de ziine maken. Be- langriik was vooral ziin nadere toelichting on de omvang van de verhogingen. Het oude salaris- nlafond van f 12.840.was in feite al geruimen tlid door het toekennen van toelagen doorbro ken. Dit was noodzakelijk omdat de lagere salarissen verschillende verbeteringen ondergingen. die niet aan de topsalarissen ten goede kwamen. Ook de heer Dassen had hier op reeds gewezen. Gevolg zou dan nu ook zijn, dat de salaris sen van de schalen I en III er niet op vooruit zouden gaan. Wat schaal IV betreft moesten voor de directeuren-generaal niet de bedragen van f 12.840 en f 16.200 tegenover elkaar worden gezet, EERSTE KAMER AANVAARDT WETSONTWERP HUISVESTING* GEREPATRIEERDEN (Van een onzer redacteuren) De begroting van het Land- bouw-Egalisatiefonds voor het dienstjaar 1950 is gistermiddag door de Eerste Kamer vrijwel zonder discussie en zonder hoof' delijke stemming aangenomen. De heer Louwes (VVD) vroeg de minister haast te maken met een nieuwe pachtwetgeving en de heer Kievit (Arb.) hield een pleidooi voor hulp aan mossel telers. Minister Mansholt ant woordde eerstgenoemde spreker, dat er een commissie aan een nieuwe pachtwet werkt, zelfs hard werkt en de heer Kievit, dat aan de mosseltelers, die in zeer moeilijke positie verkeren, hulp zal worden geboden. Des avonds nam de Kamer het wetsontwerp Huisvesting Gere patrieerden z. h. st. aan, met aantekening van het tegenstem men der communisten. Tevoren had de heer Kolfschoten (KVP) het ontwerp een „monstrum van bestuurswetgeving" genoemd, „Een dergelijke wettelijke force ring van maatregelen moet een slechte indruk maken op de ge meentelijke autoriteiten", zo zei- de spr., -die meende, dat een dif ferentiatie zal moeten worden toegepast in de toewijzing van gerepatrieerden aan bepaalde gemeenten. Spr. hoopte, dat de minister de provinciale inspec teurs zal inscherpen, dat van de bevoegdheden, welke dit wets ontwerp hen geeft, slechts bij hoge uitzondering gebruik dient te worden gemaakt. Minister Teulings deelde mede, dat voor de opstelling van een goed spreidingsplan een studie commissie is ingesteld. INFLATIEVREES AMSTERDAM, 6 Dec. Er heerste vandaag een inflationisti- sche stemming op de Amsterdam se Beurs, hetgeen vooral bij de internationale industriepapieren tot uiting kwam. Met het uitstel van de Benelux (Nederland wordt niet als gelijkwaardig part- net beschouwd) werd de zwakke positie van de gulden nog eens geaccentueerd. Ook Wallstreet was gisteren vrij vast wegens toegenomen inflatievrees. De affaire concentreerde zich vooral in de Olie en Unilever hoek. Olies openden 4 punten hoger en bleven tegen slot 29814, een half punt beneden de hoogste prijs van de dag. Gisteren was de slotkoers 292%. Bij Unilever was de winst zelfs nog iets groter, n.l. 219'/i tegen gisteren 2137". De overige hoeken lagen vrij wel verlaten, al werden sommige scheepvaartfondsen weer op iets hoger niveau vernomen. De cul- tuurmarkt had een vrij ongeani meerd verloop en de prijzen ver schilden voor het overgrote deel slechts weinig met gisteren. Al leen HVA vormde een uitzonde ring en was 1 punt hoger. De guldensbeleggingen bleven prijs houdend, de dollarleningen trok ken een kleinigheid aan. Ook in het Agio op de Amerikaanse sector kwam een kleine verbe tering. maar het oude bedrag plus de toelagen en dan was net nieuwe salarisbedrag zelfs nog enkele honderden guldens lager. Voor de secretarissen-generaal gold eenzelfde berekening. Voor déze functionarissen gaf het eind resultaat echter inderdaad een verbetering te zien. De minister besloot zijn verdediging met een beroep op de Kamer, om het voorgestelde amendement niet te aanvaarden. Zou het worden aangenomen, dan vreesde h» en verschillende ministeriële colle ga's met hem, dat er een ware uittocht van hoge ambtenaren naar het vrije bedrijfsleven zou beginnen, waar wel salarissen als deze en nog beduidend hogere worden betaald. Heden gaan de discussies over deze kwestie verder. Zouden de tegenstanders voet bij stuk hou den, dan wordt het voor de be trokken ambtenaren achteraf nog een onaangename St. Nicolaas. zijn 15 van de 37 opvarenden van het Noorse s.s. „Bessa", dat voor Vlissingen In quarantaine ligt, met typhus in een zieken huis opgenomen; is de eerste prijs van de ver koopactie van kinderpostzegels door de schooljeugd, een 14- daags vacantieverblijf in Neder land, gewonnen door de Christi na Herminaschool te Zetten; zijn door de „Care Mission" in Nederland honderd kostbare we tenschappelijke boeken overge dragen aan de R. K. Universiteit te Nijmegen; zal het bij IJmuiden gestrande Griekse s.s. „Metamorphosis" bij gunstig weer op 9 December door de Rijkswaterstaat worden opge ruimd; hebben B. en W. van Den Haag voorgesteld, voor f 65.000.- de kostbare verzameling Neder landse historische costumes van de heer Cruys Voorbergh aan te kopen; wil de gemeente Utrecht voor f 400.000.- het 75 H.A. grote land goed Oud-Amelisweerd aankopen; kwamen gisteravond in de Amsterdamse haven de Batavier III uit Rotterdam en de „West- wijk" met elkaar in botsing. Per soonlijke ongelukken de'den zich niet voor, maar de „Westwijk" kreeg een groot gat in de voor steven; krijgt Apeldoorn waarschijnlijk nog dit jaar de eerste electro- nisch bestuurde verkeerslicht installatie van ons land, geheel van Nederlands fabrikaat; zal in Apeldoorn ook het grootste hoogspannings-transfor- mator-station van ons land wor den gebouwd. (Advertentie) jpen bijna dagelijks terug- S-4 kerende post in Uiv huishoudboekje is marga rine. Dus alles, wat U op margarine besparen kunt, loopt snel op tot een voor deel van belang! Maar besparen wil niet zeggen: beknibbelen op de kwaliteit. Alleen de beste soort margarine is goed ge noeg voor Uw gezin. Toch is er ook op de beste soort een flinke be sparing mogelijk. ImmersDe Gruyter's allerfijnste margarine van 37 cent, wordt met 10% korting verkocht! Dal be tekent een besparing van ruim 5'A cent op elk pakje. Op elke 10 pakjes hebt U er dus één gratis. Te Discadera Baai op Curagao is dezer dagen de vierde zit ting van de W est-Indische Conferentie begonnen. Het hoofd doel van de conferentie is de behandeling van landbouwkun dige problemen in de Caraïbische landen. Tijdens de opening van de Conferentie door Z. Exc. Gouverneur L. A. H. Peters. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de gistermiddag voortgezet te debatten over het begrotings hoofdstuk „Binnenlandse Zaken" traden verschillende Kamerleden in het krijt voor de ambtenaren, die indertijd op grond van het be kende F. 221 zijn uitgezuiverd. Algemeen was men van mening, dat deze ambtenaren niet de rechtsgang hebben gekregen, waarop zij recht hebben. De heer Dassen (k.v.p.) bepleitte dat als nog de Raad van State als be roepsinstantie zou worden inge schakeld. Minister Teulings zette hier te genover, dat deze procedure bij zijn departement reeds in een tiental gevallen gevolgd was, met het resultaat dat in drie gevallen de uitspraak inderdaad was ver nietigd. In de andere gevallen was het beroep echter niet ont vankelijk verklaard, waaruit hij de conclusie trok, dat men dus van een generale toepassing niet moest verwachten, dat alle - be trokkenen hiervan voordeel zou den ondervinden. De heer Ritmeester (v.v.d.) be toogde, dat zulks ook niet ver wacht werd. Het ging er slechts om recht te scheppen. Wel deed minister Teulings "aan de heer Dassen de toezegging, dat alsnog zou worden nagegaan of voor de a-gevallen de wachtgeldjaren me de in de pensioenberekening kon den worden betrokken. Het schep pen van de gelegenheid om zelf eervol ontslag te vragen, achtte hij in bepaalde gevallen wel een oplossing, maar zeker niet in alle. Niét vergeten moest worden, dat er gevallen waren, waarin de be trokkene duidelijk fout _was ge weest. De heer Gortzak diende een drietal moties in, die betrekking hebben op het toekennen van een Kerstgratificatie, een vacantietoe- slag en een verhoging van de pen sioenen met 10%. Wat het laatste betreft herinnerde de minister aan zijn toezegging, dat binnenkort 'n wetsontwerp te verwachten is dat de strekking heeft om de toeslag op de pensioenen te verhogen. Verder kon hij op dit punt niet gaan. Het toekennen van 'n Kerst gratificatie ligt niet in de bedoe ling. Over een regeling inzake het toekennen van een vacantie- toeslag worden momenteel be sprekingen gevoerd in het Geor ganiseerd Overleg. Heden zal over deze moties worden gestemd. In de avondvergadering nam de Tweede Kamer z.h.st. het wets ontwerp Schorsing Bedrijfsrege ling aan, dat in afwachting „an de vervanging van 't Kartelbesluit door een nieuwe wettelijke rege ling, de mogelijkheid opent, han gende een onderzoek naar de wenselijkheid van onverbindend- verklaring van een bedrijfsrege ling, deze voorlopig te schorsen. Bij de toelichting verklaarde de regering, dat zij in de huidige om standigheden in verschillende ge vallen directe prijsbeheersende activiteit noodzakelijk acht, ter wijl zij er daarnaast veel waarde aanhecht, dat tussen de bedrijfs- genoten een gezonde concurrentie bestaat. Wordt deze door prijsaf spraken o.d. geheel of gedeeltelijk uitgeschakeld, dan zijn de gevaren voor een maatschappelijk onjüiste prijsvorming groot. Onverbindend- verklaring betekent echter een belangrijke inbreuk van de admi nistratie op de vrijheid van over eenkomst, alleen gerechtvaardigd indien de getroffen civielrechte- strijdt Ulk: lijke regeling inderdaad met het algemeen belang. Zulks geldt ook voor de schorsing van dergelijke overeenkomsten. Dat gaf dan ook de heer Jans sen (k.v.p.) aanleiding tot het in dienen van een amendement, ten einde in det wet vastgelegd te krijgen dat voor schorsing een gewichtige reden, gelegen in het algemeen belang, vereist is. De voorgestelde termijn van schor sing (een jaar) achtte hij te lang. Een en ander werd door de heer Korthals (v.v.d.) onderschreven. Staatssecretaris van der Grin ten nam het amendement over, evenals twee andere amendemen ten-Janssen, er toe strekkende dat tot schorsing van een bedrijfsrege ling niet zal worden overgegaan dan na het horen van een advies commissie, terwijl de schorsing binnen drie maanden na het uit brengen van het advies zal wor den opgeheven, dan wel de bepa lingen van het Kartelbesluit op de betreffende bedrijfsregeling zullen worden toegepast. NIEUWE VLIEGTUIGEN VOOR DE M.L.D. Ter vervanging van de thans in gebruik zijnde en naar ver houding reeds oude B-25's (Mit chells) zal de marine-luchtvaart- dienst in het kader van het M. D. A. P. (Mutual Defence Aid Program) 18 Amerikaanse „Har poons" krijgen. De vliegtuigen zullen waarschijnlijk in de loop van 1951 geleverd worden en op het vliegveld Valkenburg worden gestationneerd. De „Harpoon" is een 2-motorig vliegtuig, bewa pend met 9 mitrailleurs van 12 mm en met een bommencapaci- teit van 1300 kg. DJAKARTA NIET TEVREDEN OVER DE WAPEN INLEVERING DJAKARTA, 6 Dec. (Aneta) „De resultaten van de oproep van sultan Hamengkubuwono tot het inleveren van wapens zijn zeer teleurstellend te noemen", aldus deelde de woordvoerder van het ministerie van defensie aan Aneta mede. „Tot op heden heeft zich geen enkele strijdorganisatie bij de autoriteiten gemeld. De aanmel dingen kwamen van individuelen. Het aantal ingeleverde wapens is ook zonder betekenis en vele waren verouderd of defect." De woordvoerder schatte de sterkte van de gewapende groe pen in West- en Midden-Java, die zich niet hebben aangemeld, op 2000 man. Op de vraag of er na afloop van de aanmeldingster mijn (welke 4 December sloot) acties zullen worden ingezet, zei de woordvoerder, dat het thans nog niet de tijd is om dergelijke militaire acties te beginnen. BUITENLANDS OVERZICHT Het meest belangrijke bericht van het diplomatieke front, waar aan op dit ogenblik over de vraag van vrede of oorlog wordt beslist, was de gisteravond door United Press gepubliceerde me dedeling, dat de Chinese regering zou besloten hebben aan de 38ste breedtegraad halt te houden. Dit besluit zou het gevolg zijn van een stap, door dertien Azia tische mogendheden te Peking gedaan, inhoudende het verzoek, de 38ste breedtegraad niet te overschrijden. Indien dit bericht juist is het zou door de rege ring van Peking aan India zijn meegedeeld dan zal dit onge twijfeld leiden tot een aanmer kelijke ontspanning in de critieke internationale toestand. Ten eer ste omdat dan natuurlijk de ge leden tegenslag te camoufleren is. En ten tweede, omdat de Ver. Naties er altijd mee uit kunnen door te beweren, dat het voor opgezette doel, nl. het keren van de agressie tegen Zuid-Korea, be reikt is, hetgeen een oplossing van de dan nog bestaande moei lijkheden veel gemakkelijker zal maken. Want het is duidelijk, dat in dien China niet eerder het doel van zijn interventie verwezen lijkt zou zien, dan wanneer de troepen van de V.N. uit heel Korea zouden zijn verdwenen en dus toch Zuid-Korea onder communistische invloedssfeer zou komen, een oorlog tussen de Ver.' Naties en China onvermij delijk is:. Immers: het was een dergelijke Noord-Koreaanse ma noeuvre, welke op 27 Juni door de Veiligheidsraad als een on duldbare agressie is bestempeld. Het is inderdaad juist, dat op 8 October j.l. de Assemblee van de V.N. besloten heeft om geheel Korea tiidelijk onder de voogdij van de V.N. te plaatsen, waartoe zij aan Generaal Mac Arthur op dracht gaf de 38ste breedtegraad te overschrijden. Maar bij de be sprekingen gisteren tussen Tru man en Attlee gehouden, schijnt er overeenstemming over te zijn bereikt.- dat het bezetten van Noord-Korea toch niet zo be langrijk is om daarvoor een uit puttende en langdurige oorlog te riskeren. Bovendien: na de opgedane er varingen zal Noord-Korea zich nog wel eens tweemaal beden ken, alvorens een nieuwe agres sie tegen het Zuiden te onder nemen. Wanneer dus de Chinezen in derdaad hun offensief bij de 38ste breedtegraad zouden stoppen ('t teruggetrokken Amerikaanse le ger heeft reeds een nieuwe linie beneden de 38ste breedtegraad bezet) en men er in zou slagen een wapenstilstand te sluiten, waarbij er dan met China over zou worden overlegd hoe met Noord-Korea te handelen, dan zou ongetwijfeld het dreigende oorlogsgevaar belangrijk gewe ken zijn. De kansen op deze oplossing worden ook vergroot, doordat Attlee er in geslaagd schijnt te zijn de Amerikanen ervan te overtuigen, dat West-Europa het belangrijkste gebied is en blijft, waar een eventuele Russische agressie moet gekeerd worden. Wij kunnen er zeker van zijn, dat deze erkenning van de zijde van Amerika niet is verkregen, zonder dat er door de Europese staten waarborgen zijn gegeven voor het op korte termijn beëin digen van het twisten en uitstel len van de oprichting van een goed georganiseerd West-Euro pees leger. Of dit nieuwe leger Atlantisch of Europees is, is van minder betekenis, daar dit verenigde leger, onder een eenhoofdige militaire leiding, er komt. Dat hier van Amerikaanse zij de concessies zijn geëist op korte termijn blijkt wel uit berichten, volgens welke het Franse kabi net, nadat het gisteren hierover urenlang had vergaderd, zich tenslotte heeft verenigd met het Europees leger, zoals dit door Amerika werd gewenst. Het zijn vooral de Franse socialisten, die zich hiertegen nog krachtig heb ben verzet, maar de druk uit Washington, zeer waarschijnlijk via Attlee heeft tenslotte deze oppositie doen capituleren. Van dit verenigd Europees leger zal generaal Eisenhower de opperbevelhebber worden wiens benoeming waarschijnlijk van daag reeds kan worden tegemoet gezien. Het is volkomen begrijpelijk, dat men in Washington gevraagd heeft welke offers West-Europa zelf bereid was te brengen. Want het is zeker niet onredelijk, dat de Amerikanen bedanken voor een herhaling van het gebeurde in Korea, waar zii bii het af slaan van de communistische agressie, feitelijk alleen het spit moesten afbiiten. Indien de Koreaanse zaak ten slotte zó verloopt, heeft het Chi nese optreden, hoeveel mensen levens dit ook weer gekost heeft, niet enkel verliespunten opge leverd. Want alleen reeds 't feit, dat, daardoor de West-Europese eenheid op militair gebied be langrijk is geactiveerd, is ,'t voor de veiligheid van Europa van geweldige betekenis en een streep door de Russische reke ning. (Advertentie) ruwe huid. ruwe handen, ruwe lippen Soldaten van de 7e Amerikaanse Infanterie-divisie turen over de Jaloe, die de grens vormt tussen Korea en Mandsjoe- rije. Tengevolge van de hevige aanvallen van Chinese com munistische troepen, die over de dichtgevroren rivier Korea binnenstroomden, moesten de troepen van de Verenigde Naties zich hier terugtrekken. (Advertentie) FEUILLETON 35 Maar misschien is het goed, dat je nog geen po ging gedaan hebt. Je bent wel een moedige, energieke kerel, die de strijd al is hij nog zo zwaar tot het bittere einde toe -uitvecht, maar van de listen en trucs ,die nodig zijn, om een vuil zaakje op te knappen, schijn je nog maar weinig te weten." Robert keek hem een beetje verlegen aan. „Ik geloof werkelijk, dat ik 'n fout beging. Maar die is geluk kig nog goed te maken en ik ben blij, dat jij er nu bij bent. Ik weet namelijk niet, of ik met dat soort dames altijd wel goed kan omgaan, want eerlijk ge zegd ik walg ervan." Het vrolijke gezicht van Va lentin werd ernstig. „Zo moet je niet spreken, Ro bert. Jij bent in liefde en vrij van alle zorgen opgevoed, wat weet jij nu van dë nood en de ellende van het leven?" „Nu Frans, jij hebt wat dat betreft, ook niet te klagen." „Zeker niet, aan den lijve on dervond ik nooit, wat armoede eigenlijk betekent. Maar door mijn beroep kwam ik in nauw contact met arme stakkers en stumperds, die niet weten, waar ze 't hoogstnodige vandaag moe ten halen. Zo heb ik veel ge leerd. En nu weet ik, dat het dikwijls arme, misleide meisjes, beklagenswaardige wezens zijn, Omdat ik zo'n medelijden heb met die arme uitgestotenen der maatschappij, maakt het me zo nijdig, dat zo'n argeloos lichteg- lovig wezentje als jouw Herta prompt in de eerste de beste val loopt." „Ze zijn haar natuurlijk te slim afgeweest, anders hadden ze dit degelijke en verstandige kind nooit meegekregen. Anderen ge loven vaak veel zottere dingen", verdedigde Robert het meisje. Valentin knikte droevig. „Je hebt gelijk. Vaak drijft on verstandigheid der ouders zo'n arm kind de .straat op en dan gaat het ten onder in de on barmhartige draaikolk van het leven. En ik ken nog zo'n geval. Ik bezwoer de vader, toch een oproep te plaatsen ,om haar te rug te halen, maar hij bleef koppig. „Ze is achttien jaar en oud genoeg, om alleen door het leven te komen", zei hij met een eigendunk, die mijn handen deed jeuken. Maar ik hield me in. Het maakt een rare indruk, wanneer het hoofd van de politie zijn zelfbeheersing verliest en iemand een pak slaag geeft." Robert schudde het hoofd. „Wat een laagheid! En wat zei haar moeder daarvan?" „Helemaal niets dat is juist het droevige. Er is voor haar maar één verontschuldiging, dat ze onnozel is en geen klein beetje." „Heb je ook haar niet gespro ken over het plaatsen van een oproep?" „Natuurlijk heb ik dat. Maar ze keek me alleen maar verle gen aan en zei: „Dat moet u maar aan mijn man vragen, daar kan ik me niet mee bemoeien". Ik heb me toen omgedraaid en ben zonder groet weggelopen." „Heb je haar goed gekend, die hoe heette ze ook weer?" „Cissy werd ze genoemd. Neen, ik kende haar helemaal niet. Tenminste niet persoonlijk. Al- voelde veel sympathie voor het schuwe, altijd angstig om zich heen kijkende meisje, dat de hele dag hard moest werken en nooit een vriendelijk woord te horen kreeg." „Waarom heb je nooit eens kenis met haar gemaakt?" Frans Valentin wendde zijn hoofd af. „Och, dat had immers weing zin. Bij haar vergeleken ben ik wat je noemt: een oude heer. Anders ja, ik moet toegeven, dat de vrouw, die ik eenmaal naar het altaar zal leiden, in menig opzicht op haar zal moe ten lijken. Zie je, dat is het ver schil tussen ons beiden: Jouw toekomstige vrouw stel ik me voor als een doelbewust per soontje, energiek, voorzover al thans een goedhartige vrouw energiek kan zijn, en met een zekere fierheid. Maar de mijne moet als een argeloos kind in het leven staan, alleen op mij vertrouwen en zich geweldig la ten verwennen." Een lange pauze volgde op zijn woorden. „Woonde Cissy in Soben?" vroeg Robert tenslotte. „Eigenlijk niet. Het huisje stond een eind buiten de kom der gemeente en zo moest het meisje in de stad vaak dingen kopen, die daarbuiten niet te krijgen waren. En dan kwam ze meestal voorbij het politiebu- „Maar haar ouders moesten toch eigenlijk weten, wat er van haar geworden is. Ze zal toch wel eens geschreven hebben!" Nooit. En ik vind het ook heel begrijpelijk". Frans Valentin stond op. leen maar van aanzien. Maar ik reau en zo zag' ik haar". Ik weet niet hoe ik zo ineens aan dit meisje moest denken. Misschien omdat haar geval veel met dat van Herta overeenkomt. Van beiden weten we niets; we hopen het beste vrezen het ergste". Cissy zat nog altijd roerloos stil in haar hoekje neergehurkt, toen zij in de gang een deur hoorde sluiten. Tot nog toe had ze daar nooit op gelet. Nu eens kwam de postbode, dan weer werd'er een pakje afgegeven of iets dergelijks. Ze wist nooit precies, wanneer mevrouw thuis of uit was. Maar nu luisterde zij voor de eerste keer. En nu hoorde zij duidelijk, dat het mevrouw Mul ler en haar man waren, die bin nenkwamen; zij herkende hun stemmen. Nu wist ze heel zeker, dat een of andere onbekende het elec- trisch licht van de gesloten ka mer gebruikt moest hebben. Nu kon ze zichzelf niet langer wijs maken, dat het niets bijzonder* was en dat mevrouw Müllev misschien een dutje gedaan had Ze schrok. (Wordt vervolgd!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5