Nieuw Omsingeld leger van vecht verbitterd om 15.000 man een uitweg Duitslands deelneming aan Atlantische verdediging Oloi Indonesië wenst afstand van Nw.-Guinea bij „van Moarseveen-Roem-verklaring in Washinatan koel onivanaen Russen houden 13-jarig meisje op ambassade te Brussel vast EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN. DEN HELDER, SCHAGEN nHd] Indonesië formuleert de wens naar Irian Waarheid leugen Koreaanse catastrophe krijgt steeds groter afmetingen Val van Wonsan: nieuwe dreiging Scheepsberichten Amerika bespreekt mobilisatie Nederlands compromis-voorstel Geen opvolgèr voor de Lattre? SslM Weer een employé op Java vermoord Emigrantenvluchten naar Australië Alle Belgische havens en vliegvelden onder verscherpte bewaking Pauselijk gebed ook via Hilversum I Bertha Hertogh misschien Maandag naar ons land Voor 40 milliard dollar ^toppen Chinezen bü 38ste breedtegraad? Nederland wijst op het gevaar van bezetting door Australië n Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.56 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie t6 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.— familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Buiten God u veilig. t nergens (Vondel) HET FEIT A S H VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 8 December 1950 46e Jaargang No. 12038 Kontoren: HOORN. Draaisingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen), R 2200: DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ft® MANNEN van de „Waar in heid" met recht tussen aan halingstekens geplaatst! zijn al heel lang specialiteiten in ver- kiezings- en stemtechniek, en der halve ook in de methode van het bekendmaken van stembus-uit slagen. Men weet uit de krant, dat de verkiezingen voor de ge meenteraad" van Berlijn een enorm succes hebben opgeleverd voor de Westerse democratische opvattingen, welke de West-Ber- lyners zich hebben eigen ge maakt. Men weet ook, dat de be tekenis van deze „plaatselijke" verkiezingen vér uitging boven het Berlijnse en Duitse belang; dit m verband met de positie, welke West-Berlijn internationaal inneemt tegenover Oost-Berlijn en in verband met de oppositie, die van het Oosten uit, om inter nationale politieke redenen, te- Sen West-Berlijn gevoerd wordt. Die oppositie stond wegens de verkiezingen natuurlijk ïn een bijzonder teken, maar de West- Berlijners hebben er lak aan ge had, ook aan de raadgevingen, welke de cominform-groot-mogol Eisler tot het laatste moment heeft gegeven, om aan deze „Panzer- wahlen" (bewapeningsverkie zing) niet mee te doen. Het ant woord is ondubbelzinnig Westers en anti-communistisch geweest: ruim negentig procent van de kiezers heeft, waarlijk vrij, zijn stem uitgebracht op de bonafide partijen. Daar zit zelfs de Neder landse „Prawda" een beetje mee, hoewel men in deze kringen ge wend is, 99.75 procent vóór de regerende partij gewoon te vin den, mits die regerende partij maar een totalitaire is! Dus wat doet de „Waarheid"? Zij ver telt dat „250.000 West-Berlijners uitspraak deden tegen herbewa pening." Iedereen, die normaal kan tellen, zal zich de ogen uit wrijven, wanneer hij uit de juis te mededelingen van de uitslag weet, dat nooit meer dan een kleine 10%, dat is nauwelijks 170.000 kiezers, niet, of afwij- kend-van-de-overgro te-meerder heid, hebben gestemd. Evenmin als in Oost-Duitsland en in de overi ge communistische wereld, weet ook de Amsterdamse Waarheid raad met deze uitslag en dus concludeert 'zij -maar, dat de 160.000 thuisblijvers „tegen" wa ren. Al die' kiezers en kiezeres sen, die om allerlei bijkomstige redenen niet naar de stembus konden gaan of door werkelijke terreur niet dorsten of mochten. Maar wjj moeten nog aan die 250.000 komen! Hoort, hoe de „Waarheid" dat fikst: behalve de genoemde 160.000 zo maar pardoes en zonder meer tot „vre- desstrijders" (naar ultra-rood model dan) gepromoveerd heb ben 50.000 kiezers, „gedwongen om mee te doen", hun biljet on geldig gemaakt. Kan zijn'; vrij heid, blijheid, in een democratisch verkiezingsspel, waar men in de landen van het IJzeren Gordijn naar fluiten kan! Maar de „Waar heid" wéét er niets van, gist er enkel maar naar. Dan komen er nóg 50.000. Ja, ziet u, dat zijn de namen dergenen, „die al eerder van de kiezerslijsten waren afge voerd." En die worden ook, zo maar, pardoes, gerekend tot de genen, die zich uitgespro ken hebben (hoewel afgevoerd zijnde!) „tegen de herbewape ning." Het is jammer voor de ar metierige argumenten van de communistische broeders, maar West-Berlijn en Oost-Berlijn en de gehele wereld, zullen naast dat alles wel niet de betekenis ver geten van de 1.600.000 stemmen, in vrijheid uitgebracht voor de partijen, die achter de Westerse opvattingen staan, tegen de waanzin van het communisme. Anderhalf millioen, in een poli tiek storm-centrum als Berlijn, niet vatbaar voor de verlokkin gen van communistische propa ganda. Een feit van grote beteke nis in onze huidige internationale verhoudingen, waarop wij hier nu niet verder op behoeven in te faan. Wij meenden alleen goed te oen, nog eens weer duidelijk te maken, dat aan de mannen van de Nederlandse „Prawda" niets te dol is, als het er om gaat, de wer kelijke waarheid te verdoezelen en te verdraaien! Terwijl van alle zijden van het Koreaanse front van uur tot uur berichten ontvangen worden over nieuwe Chinese aan vallen en successen, waarbij de verbonden troepen steeds meer worden teruggedreven en verrast, wordt de aandacht van de wereld vooral getrokken door de wanhopige strijd van 15.000 man Britse commandotroepen, Amerikaanse mariniers van de Eerste en infanterie van de Zevende divisie, die, na een week omsingeld te zijn geweest bij Hagaroe, zijn uitgebroken en een uitweg trachten te vinden naar zee. Gistermorgen vroeg verbraken zij de ijzeren Chinese muur en bereikten na een gevaarlijke tocht van 25 uur langs kronke lende bergpaden, door bulldozers voorafgegaan, de belegerde stad Kotori, ten Zuiden van het Tsjo- sin-bekken. Vandaar zijn zij be gonnen zich een weg naar zee te vechten, teneinde Hamhoeng aan de Oostkust te bereiken, dat 65 km. verder ligt. In Hamhoeng liggen de schepen klaar, die hen in veiligheid kunnen brengen. Hun weg voert smal en bochtig door bergterrein en is gemakke lijk door springstoffen te ver sperren en vanaf de omringende hellingen met machinegeweervuur te bestrijken. Eenheden van drie Chinese legers pogen hen tegen te houden en naar schatting ze ven Chinese divisies wachten hen op aan de kust. Hun pogingen lijken tot mislukken gedoemd, ondanks de ondersteuing, welke zij vanuit de lucht ontvangen, waar het vijfde korps van de Amerikaanse luchtmacht met ra ketten, bommen en boordwapens een „gordijn van vuur" legt langs de ontsnappingsroute. Mariniers maakten het vliegveldje van Ko tori voor gebruik geschikt en on ophoudelijk vlogen gisteren van vliegdekschepen toestellen heen en weer met voorraden en gewon den. De Amerikaanse Derde di visie, het laatste in Korea aan gekomen troepencontingent, trekt de 15000 tegemoet Gisteren is, behalve de val van de haven Tsjinnampo aan de Westkust ,ook de verovering door de Chinezen van de havenstad Wonsan aan de Oostkust gemeld. De stad werd van zee uit gebom bardeerd. De val van Wonsan isoleert het gehele verspreide tiende korps in het Noord-Oosten en de Zuidkoreaanse Kapitool- divisie, welke zich thans van de Siberische grens terugtrekt. Kota Agoeng, Djakarta-Rot terdam, 6 December rede van Belawan. Somersetshire (rep.) Dja karta-Amsterdam, 6 Dec. van Ceykxn naar Port Said. Tabinta, DjakartaAmster dam, pass. 7 Dec. Kaap St. Vincent, 10 Dec. te 18 uur voor IJmuiden ver wacht. Cyrenia (rep.) Surabaja Marseille, 5 Dec. te Aden. Grote Beer, Amsterdam NieuwGuinea, passeerde 6 December Makassar. Indrapoera, DjakartaRot terdam, pass. 6 Dec. Gi braltar, 10 Dec. te 12 uur in Amsterdam verwacht. Talisse, DjakartaAmster dam, pass. 6 Dec. Minicoy. Aan de Westkust worden de operaties te land eveneens van zee uit door vlooteenheden on dersteund, welke opereren onder sneeuwstormen en bij zware golfslag. De „Evertsen" neemt aan deze operaties deel. Zoveel mogelijk geallieerde vliegtuigen werden gisteren in gezet ,om de Chinese druk te verminderen op de stellingen van de verbonden troepen ten Zuiden van Pjongjang, welke stad zelf „een zee van vlammen" is. 50 kilometer ten Z.O. van de stad vielen Chinezen bij verrassing de zesde Zuidkoreaanse divisie aan, welke moest wijken. 80 km. ten Zuidoosten van Pjongjang rukken bij Koksan sterke Chi nese strijdkrachten in Zuidelijke en Zuidwestelijke richting op. Deze bedreiging van de rechter flank der V.N.-troepen gaat ver gezeld van een Chinese opmars vanuit het Noordwesten. Het schijnt dat de communis ten een schaarbeweging uitvoe ren om het Achtste Amerikaan se leger te omsingelen. Dertig Chinese landingsboten slaagden er in, de drie km. brede bene den-monding van de Taedong over te steken, waarmede zij ook de linker flank van de geallieer de legers bedreigen. Zij bevin den zich nu 25 km ten N.W. van Sariwon, het voornaamste cen trum van wegen en spoorwegen in de nieuwe linie der verbonden troepen. In geheel Zuid-Korea is gis teren de staat van beleg weer afgekondigd. In Seoel ontstond een panische verwarring. De prij zen van zitplaatsen in vrachtwa gens naar Poesan zijn gestegen tot een millioen Wan, die van meubilair daalden met 90 pet. Men kon twee vleugelpiano's ko pen voor de prijs van een twee dehands polshorloge. NOG GEEN BESLUIT WASHINGTON De plaats vervangende perssecretaris van president Truman, Early heeft verklaard, dat algemene rege ringsbesprekingen gehouden zijn over een algehele mobilisatie. Er was echter nog niets beslist. Er was eveneens „zeer in het algemeen" gesproken over een noodzakelijkheid om de natio nale noodtoestand in de V. S. af te kondigen. Early zeide, dat er ook nog geen besluiten direct op handen waren. Bij de afkon diging van een noodtoestand zou den president en regering gevol machtigd zijn om strikte econo mische controle uit te oefenen en de nationale hulpbronnen op ba sis van de noodtoestand te mo biliseren. 70 MILLIOEN DOLLAR VOOR JOEGO-SLAVIë WASHINGTON De commis sies van het Huis van Afgevaar digden en de Senaat hebben het wetsontwerp goedgekeurd, waar bij vergunning wordt verleend tot het uittrekken van een cre- diet van 38 millioen dollar voor levensmiddelen voor Joego-Slavië. Hierdoor zou de Amerikaanse hulp aan Joego-Slavië in totaal 70 millioen dollar bedragen. lONDEN (Reuter) De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van het Atlantisch Pact hebben Donderdag in beginsel overeenstemming bereikt over het opnemen van Duitse gevechtseenheden in het Atlan tisch leger, xo verluidt in gewoonlijk welingelichte kringen. De overeenstemming zou niet op elk punt volledig zijn. Het Nederlandse compromis-voorstel tot het aanwijzen van een bur gerlijke commissaris voor het toezicht op de activiteit van een heden van de Europese legers in samenwerking met de opperbe velhebber, is naar een studie' groep verwezen. Het voorstel is echter door de Amerikaanse Regering zeer koel ontvangen, aldus meldt de diplo matieke correspondent van ANP- Aneta uit Washington. Hoewel de Ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie niet totaal afwijzend staan tegenover het plan, mag directe Amerikaanse steun ervoor niet worden ver wacht. Het voornaamste bezwaar is, naast de onmiddellijke scherpe reactie van Adenauer, dat het plan de vorming van nieuwe or ganen vereist en dat de voorge stelde Hoge Commissaris een ex tra schakel zal worden in de ke ten tussen opperbevelhebber en strijdkrachten. Vooral het ministerie van De fensie wenst alles te vermijden, wat nieuwe complicaties en daar door een nieuwe vertraging met zich mee zou brengen. In Amerikaanse regeringskrin gen wordt overigens ook ver wacht, dat de benoeming van generaal de Lattre de Tassigny NIEUWE ADJUDANT VAN PRINS BERNHARD IWL In dc functie van adjudant van de Inspecteur-Generaal der Kon. Marine is de Luit. ter Zee 1ste kl. F. Steinmetz, die op 6 December naar Nieuw-Guinea vertrok, op gevolgd door de Luit. ter Zee le klasse A. F. Eibers. Deze maakte te voren deel uit van de Nederlandse missie bij de Staf toerden hartelijk verwelkomd, zowel door de Koreaanse bur- van de Opperbevelhebber der gerbevolking als door hun Amerikaanse strijdmakkers. Fonta^ebleau° stri->dklachten te Wl*i Na een voorspoedige reis met het troepentransportschip Zuiderkruis" zijn de leden van het Detachement Verenigde Naties in Poesan, op Korea, aangekomen. De militairen tot Hoge Commissaris in Indo- China de kwestie van het voort bestaan van de West-Europese Unie aan de orde zal stellen. Niet alleen aan Amerikaanse, maar ook aan Europese zijde (met inbegrip van hoge Neder landse functionarissen) is reeds lang geklaagd over de grote ma te van het samenvallen van werkzaamheden van de naast el kaar fuctionnerende West-Euro pese Unie en het Noord-Atlan tisch Verdrag. Men zou het te Washington lo gisch vinden, indien geen plaats vervanger van de Lattre tot be-, velhebber der landstrijdkrachten der Unie benoemd zou worden, waarmee dan vanzelf de stoot zou zijn gegeven tot samensmel ting van verschillende parallel- lopende functies. DJAKARTA De transport chef van de suikeronderneming Tjepiring in het Semarangse, de hr. F. G. F. Mohlbaum, is Maan dag met drie kogels doodgescho ten. De heer Mohlbaum was des morgens te voet uitgegaan, toen hij des middags nog niet was te ruggekeerd, werd een politiepa trouille uitgezonden, die 't stof felijk overschot vond bij de des- sa Sodjowerto. ONGEVEER HONDERD PER K.L.M. IN 1951 In het komende jaar zullen door de K.L.M. ongeveer hon derd vluchten met emigranten naar Australië worden gemaakt. Naar de Australische minister voor Immigratie onlangs mede deelde, is er met de Nederlandse Emigratiedelegatie een overeen komst gesloten waarbij wordt voorzien in de emigratie van 25.000 Nederlanders naar Austra lië in 1951 en grotere aantallen in de daarop volgende jaren. De overeenkomst die door de rege ringen van heide landen moet worden goedgekeurd, wirdt aangegaan voor de tijd van viif jaren. Evenals in Indonesië, waar in tegenwoordigheid van de Nederlandse militaire autoriteiten door de oudste in Indo nesië aanwezige officier der 7 December-divisie een krans werd gelegd op het ereveld .Mentang Poelo, werden ook in Nederland gisteren de gevallenen van de „7 December Divi sie" herdacht. Namens de Band Oud-Strijders 7 December werd een krans gelegd bij de Indonesische urn in het monu ment op het Damplantsoen te Amsterdam. Op de voor grond rechts de oud-commandant van de 7 December-divisie, G ener aal-Majoor H. J. J. W. Dürst Britt. BRUSSEL Nina Davidnova, een Oekrainse wees, werd enkele jaren geleden door bemiddeling van de „Caritas Catholica" uit een Duits kamp voor verplaatste personen naar België overge bracht, waar het thans 13-jarige meisje door de echtgenote van een Belgische generaal werd ge adopteerd. Toen het kind een achttal dagen geleden met haar aangenomen moeder op weg was naar de Brusselse binnenstad, ten einde daar de Kerstverlichting te gaan bewonderen, verdween zjj in de grote drukte van de tram. JJe onmiddellijk ingestelde op sporingen leidden naar de Sov- jetrussische ambassade te Brus sel, waar men zei, dat het meisje in de ambassade verbleef. Men verklaarde het meisje, dat klaar blijkelijk verdwaald was, huilend op straat te hebben aangetroffen en omdat zij een Russische naam had, werd zij naar de ambassade overgebracht. De besturen van de „Caritas Catholica" en van het Belgische Rode Kruis hebben zich naar de ambassade begeven om te trach ten het meisje vrij te krijgen. Men zei, dat het kind aan val lende ziekte lijdt en voortdurend onder medische behandeling moet blijven. Van de zijde der Sovjet- russische ambassade staat men echter op het standpunt, dat Nina Davidnova Sovjetrussische onderdane is en dus in Rusland behandeld moet worden. De Belgische Veiligheidsdienst, die meent hier met een geval van kidnapping te doen te hebben, houdt intussen met van radio telefoon voorziene auto's de wacht in de omgeving van de Sovjet ambassade, terwijl ook de Bel gische havens en vliegvelden on der verscherpte bewaking staan. Door het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken zijn stappen gedaan om het meisje vrij te krijgen. EN MAAR KLAGEN Het officiële Chinese persbu reau „Nieuw China" verklaarde Donderdag, dat de „Amerikaanse luchtmacht" in de laatste vijf dagen van November 68 maal de Chinese grens had geschonden. Er werd op Chinees grondgebied schade aangericht en slachtoffers gemaakt, aldus het bericht, dat door Tass wordt geciteerd. Internationale prijsvraag voor woningbouw Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van de Minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting op 22 Dec. a.s. in een bij eenkomst in het Bouwcentrum te Rotterdam nadere mededelin gen te doen over een internatio nale prijsvraag voor de woning bouw. HEDENAVOND OM 18.55 UUR Naar de programmadienst van de K.R.O. ons mededeelt, wordt het Rozenkransgebed, dat Z. H. de Paus in het kader van de Kruistocht van gebed en boete zal bidden, hedenavond door de K.R.O. gerelayeerd over Hilver sum 1 op 402 M. De uitzending vindt plaats van vijf minuten voor zeven tot twintig over zeven. Dinsdag heeft de raadsman van de partij-Aminah formeel appèl aangetekend tegen het von nis van het Singaporese Hof. In dien het Hof dit beroep afwijst, zullen naar verwachting de moe der en het kind Maandag per vliegtuig naar Nederland ver trekken. Bertha zei gisteren tegen haar moeder, dat zij niet graag naar Holland ging, maar dat zij haar vader en broers en zusjes wilde zien. Zij zeide, dat zij wou pro beren hen allen naar Malakka te laten komen, om in Kelantan op een copra-onderneming te gaan wonen. De Moslems in Singapore heb ben besloten er tegen te pro testeren, dat Bertha in een kloos ter verblijf moet houden. Zij zijn van plan vandaag een massa vergadering in de moskee te Singapore te houden. NEW YORK (KNP) De beken de atoomgeleerde Dr. James Ar nold uit Chicago heeft in een ar tikel in het „Bulletin of the Ato mic Scientists" uitgerekend, hoe veel zwaar water, kobalt enz. no dig zouden zijn. yoor de vervaar diging van een superwaterstof bom, die de dood van de gehele mensheid ten gevolge zou heb ben. De berekeningen van Dr. Arnold tonen aan, dat voor 40 milliard Dollar de gehele mensheid kan worden vernietigd. De vernieti ging van een klein continent als Europa zou met de huidige stand der wetenschap geen moeilijkhe den meer bieden, terwijl de kos ten slechts een fractie van het genoemde bedrag zouden vragen. WASHINGTON WEET VAN NIETS WASHINGTON Michael Mo- dermott, woordvoerder van het Amerikaanse Ministerie van Bui tenlandse Zaken, heeft Donder dag verklaard, dat er geen offi ciële bevestiging is van berich ten en geruchten te Lake Suc cess en New York. dat de Chi nezen besloten hebhen hun cam pagne in Korea te beëindigen bij de 38e breedtegraad. „Wij hebben er niets van gehoord". DEN HAAG De Indonesische delegatie heeft gistermid dag in de derde werkvergadering van de conferentie over de status van West Nieuw Guinea schriftelijk een voorstel inge diend, teneinde het probleem op te lossen. De Nederlandse delegatie heeft na enige minuten van onderling beraad mede gedeeld, dat zij op dat ogenblik geen vragen over het voorstel wenste te stellen, doch dat zij in de vergadering van Vrijdag middag op het voorstel zou reageren. Het wordt niet uitge sloten geacht, dat Nederland dan met een tegenvoorstel zal komen. nomisch en sociaal opzicht in N.- Guinea. Over de aard of inhoud van deze overeenkomst spreekt het voorstel zich niet uit. In de vergaderingen van Dins dag en Woensdagmiddag heeft men zich bepaald, zo wordt uit de kringen van de Indonesische de legatie vernomen, tot algemene beschouwingen over de verschil lende aspecten van 't vraagstuk. Hierbij is o.m. van Nederland se zijde naar voren gebracht, dat men meende te weten dat de Ver. Staten het als niet met hun belangen in de Pacific strokend zouden beschouwen, indien de souvereiniteit aan Indonesië zou worden overgedragen. Er werd in dit verband gewezen op de strategische rol die N.-Guinea in de laatste oorlog heeft gespeeld. Ook werd verklaard, dat men de indruk had, dat Australië er niet voor zou terugschrikken om Het Indonesische voorstel, dat slechts ongeveer vier tot vijf honderd woorden beslaat, houdt in, dat als basis voor een oplos sing van het probleem een ver klaring zou moeten worden af gelegd door de beide voorzitters van de delegaties, waarin wordt vastgesteld, dat de souvereini teit over West Nieuw Guinea aan Indonesië zal worden overgedra gen. De „van Maarseveen-Roem- verkiaring" zou moeten worden afgelegd uiterlijk op 27 Dec. a.s. De feitelijke overdracht zou na ongeveer een half jaar moeten plaatshebben. Voor die tijd zou den de beide delegaties moeten onderhandelen over het aantal afzonderlijke overeenkomsten be treffende de positie van Neder land in cultureel, fmancieel-eco- Nieuw Guinea te bezetten, in geval de souvereiniteit aan In donesië zou worden overgedragen. Van Indonesische zijde wees men er op, dat dit een rechtstreekse agressie zou betekenen, welke onmiddellijk een actie van de Veiligheidsraad zou uitlokken. Daarom was men van Indone sische zijde niet bereid deze Au stralische opvatting serieus te nemen. Een ander lid van de Neder landse delegatie heeft gewezen op de politieke moeilijkheden welke in Nederland zouden kun nen ontstaan bij een eventuele overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië, aldus vernamen wij van Indonesische zijde. De Sint zond pakje aan de Renkumse Raad Tijdens de zitting van de Renkumse Raad werd een Sint Nicolaaspakket binnen gebracht, dat flesjes jenever en lolly's bevatte. De drank was bestemd voor de raads leden, die in de vorige ver gadering vóór de uitbreiding van het aantal vergunnin gen stemden, zo stond in een begeleidend schrijven en de lolly's waren voor de tegen stemmers.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1