f Nieauu Spoedbijeenkomst van 13 landen 15.000 man verbonden troepen bevrijden zich uit omsingeling Canada staat achter de Britse premier IMIST Minister Sjafruddin: grote moeilijkheden verwacht Beslissing over Bertha tot morgen verdaagd Auto-ongeluk in Drente Truman - aanbieding -I REINIGEN W - Alkmaar NI en Zonen o teren 16, Alkmaar te Alkmaar >W - ROOM EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER. SCHAGEN nHd] s Die 2 moet weg Nieuw uitstel Grote bedrijvigheid aan diplomatieke front Peking wenst een bespreking met de grote mogendheden Half aan de 38ste breedtegraad? Aan Oostkust in veiligheid De kwestie Nieuw-Guinea tot de Amerikanen: Radiorede van Attlee Demonstratie te Singapore Jan van Galen zal Evertsen aflossen Scheepsberichten Kroniek en Kritiek I I e me dood, niet, waar- enlijk bok- al heette in spreken ïeneer, dan n't bokbicr niet geniet tok niet, die hy schiet. de wijze ziet: tig. Bokbier niet. ibekende kende blüft jn sierlijk t doen. ifé, restan- ters bij een ui bier, dan levies: de klok. s bok! PK, wiel en rups lisch werken de markten te Middenmeer. Hoorn. »eheel N.-H. bij: tOSTRAAT 3—11. Tel. 84172-87273 ran f4.75 voor f2.50 ran f3.50 voor f2. ran f 1.75 voor fl. vlug en voordelig 106. Telefoon 2439 LEN 1951 jjeleverd<wordeni l Telefoon 4085 n en gegevens _zijn__en_j>lijven sseajMijrt__^ fMEESTER van de LENIGING goed ingericht i groot vaarwater reau van dit blad maar zo op een plaats hangen?" antwoordde Mr. n deze absolute liet alleen over lij beschikt ook de grote kunst- raag mag, geeft nee, dan zal ik namelijk altijd weg kan helpen ?rote K". In :n met Mr. de erkkamer. „Nu, fimweeghen, op imd babaïstiscb iol, de onover- ïstische experi- terk van door- Hein en tante Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1..55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.5 familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per nun. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Noordhollands Dacrblad I Buiten God u 't nergens veilig. (Vondel HET FEIT H VAN HEDEN NIEUWE VOETBAL-LEUZE: Maandag 11 December 1950 46e Jaargang No. 12040 Kantoren; HOORN. Draafeinge] 59, tel 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 (Van onze diplomatieke medewerker) Wanneer twee jongelieden na een rijkelijk lange eigenlijk wat tè lange verlovingstijd, aan de vooravond van hun huwe lijk besluiten het grote feit nog „even" uit te stellen om een paar moeilijkheden nog eens grondig te bespreken, dan voorspelt zo iets niet veel goeds. In zoverre zou men mèt de „Libre Belgique" van mening kunnen zijn, dat het uitstel der Benelux-conferentie tot het be gin van het nieuwe jaar wel niets zal opleveren, tenzij een uitstel sine die van de Benelux zelf. Is zoveel pessimisme echter wel gemotiveerd? Om op die vraag een steekhou dend antwoord te geven, hebben we af te zien van alle romantiek, die aan het voorgenomen Bene- lux-nuwelijk nu eenmaal volko men vreemd is, en slechts te let ten op zakelijke tegenstellingen die voorshands nog een beletsel zouden kunnen vormen om deze overigens prijzenswaardige mariage de raison te doen door gaan. Bepalen we ons dat is ook juist, menen we tot de volgen de drie: de betalingsmoeilijkhe den,de landbouw en de waterwe genkwestie. Van Belgische zijde is, en zeker niet ten onrechte, gewezen op 't grote deficit van onze betalings balans. De vrees is van die zijde kenbaar gemaakt, dat, wanneer het „huwelijk" per 1 Januari in gaat, België het gevaar loopt het tekort op de betalingsbalans van zijn partner te moeten aanzuive ren, niet alleen in maar boven dien ook buiten het Benelux- kader. De vraag ls nu maar of die moeilijkheid inderdaad zo groot is als onze Zuiderburen schijnen te menen, en voorts of, als dit nu eens niet zo'n vaart zou blij ken te lopen, de Belgen er wel verstandig aan doen met een al te starre houding op dit punt. Wij zouden hierover twee din gen willen opmerken. Ten eerste laat het zich aan zien, dat ons land er in 1951 als gevolg van het zopas gesloten Unie-accoord aanzienlijk gunsti ger zal voorstaan dari in het bijna afgelopen jaar het geval is. Immers, dit accoord behelst, dat alle betalingen van Indonesische leveringen aan West-Eurbpese landen over Amsterdam zullen lopen, hetgeen de positie van ons land zowel in de E.B.U. als in de Benelux aanzienlijk zal ver sterken. Het behelst voorts, dat de transfer van gelden uit Ne derlandse vermogens in Indone sië is verruimd, wat de positie van Nederland als debiteur even eens krachtiger maakt. Op de tweede plaats zouden wij willen opmerken, dat de Ne derlandse export in 1950 onge twijfeld een te eenzijdige ontwik keling heeft gekregen, zo name lijk dat ze thans voor 45 pet. naar West-Duitsland gaat, maar dat dit een ontwikkeling is waarvan eigenlijk België de schuld draagt, doordat juist België weigerde in redelijke mate onze agrarische producten op te nemen. België zou, door zijn grenzen minder gesloten te houden, een van zijn hoofdbezwaren tegen de Unie zelf kunnen wegnemen. Hiermede willen we maar be togen, dat het zo erg nadrukke lijk op de voorgrond stellen van de ongunstige Nederlandse beta lingsbalans niet helemaal reëel is. Wij vragen ons zelfs af, of som mige kringen in België de beta lingskwestie niet als voorwend sel gebruiken om hun eigen moeilijkheden de landbouw- kwestie, waarover men het intern niet eens is te bemantelen. Ook het herhaaldelijk naar de waterwegenkwestie verwijzen heeft ongetwijfeld een doel: men hoopt daarmee van Nederlandse zijde een principiële verklaring te kunnen uitlokken. Dit laatste komt ons al even min verstandig voor. De Belgen kunnen weten, dat het de Neder landse regering met de ophelde ring van deze aangelegenheid volkomen ernst is maar dat Den Haag zakelijk genoeg is om in het huidige stadium niet verder te gaan. Ook hierin ligt dus geen Unie beletsel. De dertien Aziatische en Midden-Oostelijke landen, die een beroep op de Chinese communistische regering van Peking hebben gedaan, om de 38ste breedtegraad niet te overschrijden, zijn gisteravond voor een spoedzitting bijeengeroepen, aldus Reuter. De Indiase delegatie te Lake Success had nieuwe instructies van haar regering gekregen, die, naar men geloofde, voldoende bemoedigend zijn om een spoedzitting te recht vaardigen. Peking schijnt niet onverschillig te staan tegenover het beroep, terwijl communistisch China anderzijds de wens van een rondetafelconferentie van de grote mogendheden te kennen heeft gegeven, aldus meldt men uit diplomatieke kringen in Lake Success. De bedoeling van de spoedzit ting is, om de laatste hand te leggen aan een resolutie, waarin, naar men aanneemt, tot een on middellijk staken van het vuren aan de 38ste breedtegraad en de vestiging van een gedemilitari seerde zóne langs de breedtegraad zal worden opgeroepen. Volgens de laatste berichten is aan te nemen, dat deze resolutie vandaag in de politieke commissie van de V.N. zal worden voorgelegd. Overleg met Peking Sir Benegal Rau, de afgevaar digde van India bij de V.N., heeft gedurende het afgelopen week einde besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de com munistische Chinese regering in Peking. Sir Benegal Rau was van oor deel, „dat Peking een zorgvuldige beschouwing wijdt aan het be roep van de dertien landen om de strijdkrachten bij de 38 ste breedtegraad te doen halt ïoüden en verlangend is de slrijd zo spoedig mogelijk te doen staken". Er zijn sterke aanwijzingen die er op wijzen, dat werkelijk bij de 38ste breedtegraad zal worden opgehouden met de militaire op mars. De Indiase diplomaat werd in Lake Success met vragen be stormd van de zijde der journa listen. Hoofdzakelijk wilde men weten, welke voorwaarden Pe king had gesteld voor een even tueel staken van de vijandelijk heden. Sir Benegal kon hierop geen antwoord geven, omdat, zo als hij mededeelde, dit thema niet in bespreking was geweest tus sen Woe en hem. En hij voegde daaraan toe, dat de 13 landen in hun beroep op Peking geen voor waarden hadden gesteld. Sir Benegal heeft direct de ver tegenwoordigers van de V.S. en Engeland van het resultaat zijner besprekingen op de hoogte ge steld. Rondetafelconferentie Reuter meldde eveneens, dat de regering van Peking te ken nen heeft gegeven een ronde tafelconferentie te wensen; daar aan zouden moeten deelnemen de V.S., de Sovjet-Unie, Engeland en de regering van Peking. De laatste op voet van algehele ge lijkheid. Peking zou daaronder verstaan het toelaten van com munistisch China tot de V.N. Pe king zou dan wensen een geza menlijke oplossing van alle kwes ties, met inbegrip van Formosa, zowel als van Korea. Door de gestadig voortkruipende stroom lava uit de Etna bedreigd, is de bevolking van het bedreigde dorp Milo ge- evacueerd. De 2900 bewoners van het dorp werden hierbij door militairen en politie geholpen. Tijdens de evacuatie; op de achtergrond is reeds de rook van de gloeiende lava massa zichtbaar. De Amerikaanse mariniers van de zevende divisie en de Engelse commandotroepen hebben na de doorbraak door de hen om singelende vijand heen het gebied van Hamnoeng aan de oost kust van Korea bereikt en bevinden zich thans in veiligheid, zo berichtte Reuter uit Tokio. Het betreft hier 15.000 man. teravond werden communis- 'tiscfie troepen waafgenomen op slechts 48 km van de 38ste breedtegraad. Zij bewogen zich naar het Zuiden. Men weet niet of de troepen deel uitmaken van Afgevaardigdenvan de Franse President, Vincent Auriol, brachten 'n „officieel" bezoek aan de Kerstman, die zijn intrek in een der Par ij se hotels heeft genomen. Het waren de kleinzoons van de President, die bij deze gele genheid meteen hun wensen kenbaar maakten ten aanzien van het naderende Kerstfeest. NEW YORK, 9 Dec. (Reuter). De Indonesische minister van financiën, Sjafruddin, heeft op weg naar huis te New York ver klaard, dat hij grote moeilijk heden in de toekomst voorziet als gevolg van het feit, dat geen overeenstemming is bereikt over de overdracht van Nieuw Guinea aan Indonesië. De anti-Nederlandse gevoelens zouden in geheel Indonesië weer oplaaien. Een en ander zou een goed functioneren van de Ned.- Indonesische Unie zeer kunnen belemmeren. De minister arri veerde per vliegtuig uit Neder land. De New York Times zegt in een hoofdartikel, waarin zij het Indonesische voorstel om de souvereiniteit over het weste lijk deel van Nieuw Guinea bin nen zes maanden aan Indonesië over te dragen besprak, dat de Indonesiërs waarschijnlijk hun eisen zo hoog mogelijk hebben gesteld om daarna met goed fat soen hier iets van te kunnen laten vallen. De New York Times zegt voorts dat het niet te hopen is, dat deze kwestie zal uitlopen op weer een moeilijkheid in het Verre Oosten. Het blad hoopt, dat de Indone siërs thans niet hun eisen zullen doordrijven. „Van het allereerste belang zijn de wensen van het volk van Nieuw Guinea. Het is raadzaam verdere besluiten uit te stellen, totdat die wensen kun nen worden geformeerd. Wan neer zij tot uitdrukking zijn ge bracht zal de tijd gekomen zijn om te handelen", aldus de New York Times. Wederom vier personen te Djakarta vrijgelaten DJAKARTA, 9 Dec. (Aneta). Wederom zijn 4 persorsn vrijge laten, die bij de actie te Djakarta op 19 November werden gearres teerd. Onder hen bevinden zich Arie en Gerard Knoester. de Chinese hoofdmacht, of dat het guerillas tr ij ders zijn. Zij maakten geen contact niet een heden van de verbonden troepen, die thans in hoofdzaak ten zuiden van de breedtegraad liggen. Aan het noordwestelijke front was het opnieuw geheel rustig, doch rapporten van waarnemers uit de lucht spreken van massale communistische troepenbewegin gen om het vacuum te vullen, dat de verbonden troepen door hun terugtocht hebben gescha pen Centnriontank buitgemaakt De vijand is er in geslaagd zich meester te maken van een Britse centuriontank van 52 ton. De ge gevens over dit wapen waren nog geheim. De tank was defect ge raakt. Geen enkele tank van dit type had nog een schot gelost De bemanning van de bewuste tank heeft nog getracht deze in brand te steken, wat niet geheel en al gelukte. Mogelijk zal spoe dig een nader besluit vallen over het gebruik van geheime wape nen tegen de communisten. 23.700 man vermist Thans is bekend gemaakt, dat in de week vóór 5 December 23.700 man der verbonden troe pen werden gedood, gewond of gevangen fc) genomen. Honderden angstige Koreaanse vluchtelingen trachten een uitweg te vinden naar de kust, om naar Japan over te steken. TWEE DODEN Zaterdagmorgen is de 40-jarige aannemer H. J. Wolting uit Dalen (Dr.) vermoedelijk door gladheid van de weg en de dichte mist bij Zwinderen met zijn auto in de Verlengde Hoogeveense Vaart ge reden. Hij was op weg naar Hooge- veen om zijn aldaar wonende arbeiders loon uit te betalen. De heer Wolting alsmede zijn boek houder, de 20-jarige A. Plas, eveneens afkomstig uit Dalen, werden levenloos uit de wagen gehaald. De heer Wolting was gehuwd en vader van vijf kinderen. „MEN ZAL ZICH VEEL MOETEN ONTZEGGEN" WASHINGTON, 10 Dec. (Reu ter). President Truman heeft de V.S. in een brief, die Zondag is gepubliceerd, gewaarschuwd, dat er geen korte weg naar de vrede zal zijn. Alle Amerikanen zouden zich „dingen, die zij graag zouden willen hebben", moeten ontzeggen en alle takken van het openbare leven moeten steunen om de toekomstige problemen het hoofd te bieden. De president schreef de brief op 20 November aan de voor zitter van het tweede jaarcongres van het Democratische Nationale Comité, dat Dinsdag in New York wordt gehouden. De democratische partij, aldus Truman, was niet uit op voor deel voor de partij in die gebie den, „die onze nationale defensie en onze betrekkingen met andere landen raken". FRANS VLIEGTUIG MET SOLDATEN NEERGESTORT Een Frans vliegtuig, dat Sene galese soldaten van Frans Wést- Afrika naar Madagascar vervoer de is Vrijdagavond in de streek van Bangoli brandend neergestort. Aan boord van het toestel bevon den zich ongeveer 59 soldaten. Frans-Belgische hulpcolonnes be gaven zich onmiddellijk naar de plaats van de ramp en vonden 37 lijken. Volgens een officiële mededeling zijn er 18 overleven den, te weten drie leden van de bemanning en 15 Senegalese sol daten. Sommige van de soldaten zijn slechts licht gewond. Dinsdag bijeenkomst Militair Comité Atlantisch Pact LONDEN, 9 Dec. (AFP). Het militair comité van het Noord-At lantisch Pact, bestaande uit de stafejgefs van de betrokken landen zal Dinsdag 12 December te Lon den bijeenkomen. OTTAWA, 10 Dec. (Reuter). Clement Attlee, de Britse minis ter-president, heeft Zondag op een persconferentie in de Cana> dese hoofdstad Ottawa verklaard, dat zijn besprekingen met de Ca nadese regering hadden aange toond, dat men het in het alge meen eens was over de politiek, die ten opzichte van iedere com munistische dreiging moet worden gevoerd. Hij verklaarde, dat zijn bespre kingen met president Truman „ten zeerste bevredigend" waren geweest en hadden aangetoond, dat Engeland en de Ver. Staten „wat betreft doel en wijze van handelen zeer dicht bij elkaar staan". Openhartige discussies Het voornaamste doel van de" besprekingen was, volgens Attlee, niet geweest het komen tot „pas klare besluiten", doch het voeren van vriendschappelijke en open hartige discussies om tot begrip voor elkanders zienswijzen te komen. Later verklaarde Attlee in een korte radiorede tot het Canadese volk, dat het Britse en Ameri kaanse volk het volkomen eens waren over het doel: vrede en vrijheid voor alle mensen. Beide landen willen dit doel bereiken door de organisatie van de Ver enigde Naties. Het grootste probleem van deze tijd noemde Attlee „de bedreiging van het communistische imperia lisme" en hij vroeg aandacht voor de Britse inspanning „tegenover deze bedreiging in Malakka". Ook hield Attlee een korte radiotoespraak in het Frans. SOVJET-VOORSTEL INZAKE KOREA Bij Politieke Commissie ingediend LAKE SUCCESS, 9 Dec. (Reu ter). De Sovjet-Russische mi nister van buitenlandse zaken, Andrej Wisjinsky, heeft Zater dag bij de politieke commissie der V.N. een resolutie ingediend, waarin wordt aangedrongen op de onmiddellijke terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea en waarin wordt aanbe volen, dat het Koreaanse volk zelf zijn problemen zal oplossen. Wisjinsky verklaarde, dat dit de enige manier is, waarop de vrede hersteld zou kunnen wor den. Reuter meldde hedenochtend vroeg uit Singapore, dat de be slissing, welke het Hof heden zou nemen in de zaak Bertha Her- togh, tot morgen is verdaagd. Het Hof zou uitspraak doen over de kwestie of Bertha met haar moeder naar Nederland mag ver trekken of dat zij onder jurisdic tie zal moeten blijven van het Britse gerecht, totdat het beroep is behandeld (dit zou mogelijk in Maart geschieden). De verdaging van de beslissing was uiteraard een teleurstelling. De Neder landse autoriteiten waren van oordeel, dat het Hof vandaag de uitvoering van het vonnis zou bekrachtigen. Er waren daarom reeds plaatsen in een toestel van de K.L.M. geboekt onder de naam „Mr. en Mrs. J. Jones". Hedenmorgen verzamelden zich bij het Oppergerechtshof te Sin gapore meer dan tweeduizend Mohammedaanse demonstranten. Speciale politieversterkingen drongen de schreeuwende menig te met knuppels terug. Daarvoor marcheerden zestig personen over het grasveld voor Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling Hr. Ms. torpedo- bootjager „Evertsen", die thans in de Koreaanse wateren ope reert, in het komende voorjaar te doen aflossen door Hr. Ms. torpedobootjager „Jan v. Galen". Dit schip ligt op het ogenblik in Den Helder. Deze aflossing is evenwel af hankelijk van de militaire situatie op Korea, met andere woorden, de „Evertsen" zal in het voorjaar worden afgelost indien de „Jan van Galen dan nog een taak wacht in de Koreaanse wateren. het gebouw. Zij droegen de vlag met de groene ster en de halve maan van de Islam met zich mede. Er verschenen ook span doeken, waarop de „vrijlating" van Bertha uit het klooster ge- eist werd. Pianovoordracht Gistermiddag was er in 't kloos ter een concert en Bertha gaf een „piano-voordracht". Tot voor een week geleden had ze nog nooit een piano aangeraakt. Bertha speelde een paar liedjes, zoals „Chopsticks", „Dry your big brown eyes" en „You are always in my heart". WORDT NOODTOESTAND IN V.S. AFGEKONDIGD? WASHINGTON, 9 Dec. (Reuter) De Amerikaanse minister van de fensie, George Marshall, heeft Zaterdag te Washington verklaard dat de president „ernstig de aan kondiging overweegt van een af kondiging van de nationale nood toestand." Zuiderkruis, 8 December van Djakarta, 30 December te Rotterdam. Dorsetshire, pass. 9 Dec. Kaap Bougaroni, 15 Dec. te Rotterdam. Cameronica (rep.) passeerde 8 Dec. Guardafui, ca. 24 December te Rotterdam. Cyrenia (rep.) Surabaja-Mar- seille, 10 Dec. van Port Said 16 Dec. te Marseille. Chitral, 4 Jan. van Djakarta 30 Jan. te Amsterdam. Grote Beer, half Dec. van Surabaja naar Amsterdam. Johan van Oldenbarnevelt, 3 Febr. van Surabaja naar Amsterdam. Maloja, 28 Dec. te Amsterdam verwacht. Ormondeca, 6 Jan. van Dja karta, 31 Jan. te Rotterdam Ranchi, ca. 20 Dec. van Dja karta, 13 Jan. te Amsterdam Sibajak, ca. 16 Dec. van Dja karta, 11 Jan. te Amster dam. Somersetshire, ca. 1 Jan. te Amsterdam. Volendam, ca. 15 Dec. van Djakarta, 13 Jan. te Rotter dam. Van het kastje naar de muur (Sm.). Het wordt wel een beetje een lamentabele geschie denis met het zoeken naar com pensatie voor de 15 pet. huurver hoging voor de minst-draag- krachtigen en de vaders van kinderrijke gezinnen, de groepen dus, die wel in de huurverhoging vallen, maar niet profiteren van de, als compensatie daarvoor be doelde belastingverlaging, omdat zij niets of weinig in die belasting betalen. Maar zij hebben de te gemoetkoming van tegenover de lastenverzwaring der huurverho ging evengoed nodig. Er wordt 'n pijnlijk spelletje gespeeld met deze grote en nationaal zeer be langrijke groep van onze bevol king. Het spelletje van „Het kastje naar de muur". Eerst is de zaak bij de huurwet in de Twee de Kamer aan de orde gekomen, toen bij de algemene beschou wingen over de Rijksbegroting, waarnaar ze verwezen werd, daar zei de regering toen: we komen er op terug bi.i de begroting van wederopbouw, we zullen er aan dokteren. Nu hebben we dat ook gehad, en thans is de zaak weer verwezen naar Sociale Zaken. En zo gaat het maar door. Boven dien is, het zij met alle respect voor deze bewindsman opge merkt, deze aangelegenheid daar niet in de meest-veilige handen van de kant der betrokkenen be keken. In elk geval moet er op gerekend kunnen worden, dat de Tweede Kamer de regering aan het verstand brengt, dat het met dit spelletje nu uit moet zijn. Aan de betrokkenen móet recht gedaan worden. Doel en middel (Sm.). Van conservatief-reac- tionaire zijde o.a. „Telegraaf" en „Elsevier" tracht men ons land te bewegen de Economische Unie met de Benelux ten koste van alles door te zetten. Wij moe ten 't lagere levensniveau maar forceren, en de oplossing van het bevolkingsvraagstuk, en de ver laging der sociale voorzieningen, om het tekort op onze betalings balans weg te werken, want dat staat die Benelux-Uhie in de weg. Nu staat het vast, dat er tal van ernstige problemen zijn, die wij moeten oplossen, maar het is on juist, dat wij die, bij alle moei lijkheden welke er toch al zijn, zonder meer ondergeschikt ma ken aan het éne, die Unie van de Benelux, alsof dat het onmisbare doel zou zijn, waarnaar wij moeten streven met voorbijzien van alle andere belangen van ons nationale welzijn. Die Benelux- Unie is heel belangrijk en nood zakelijk, maar zij is toch maar een middel. Een groot middel, dat wij zo snel en zo goed moge lijk moeten zien te benutten om de samenwerking in Europa, en daarna in wijder verband, te be vorderen, maar als wij doel en middel gaan verwarren, nemen wij een verkeerd uitgangspunt. Ja, dan komen wij er toe, de Benelux niet te willen om de Be nelux, maar om daardoor econo mische en sociale lieverkoekjes in ons land te verkrijgen, welke op een andere manier niet te krijgen zijn. Al die genoemde vraagstuk ken zullen wij moeten oplossen, zo goed en zo snel mogelijk, maar om hun zelfs wille, om en op hun eigen waarde, met het algemeen welzijn van ons land als doel voor ogen. En niet om wille van de Benelux-Unie, hoe belangrijk wij die overigens ook vinden. En dat niet nu pas, maar al langer dan vijf jaar.... Nooit meer (Sm.). Moet dat weer over ons komen, vraagt de „Waarheid" bij een serie plaatjes uit de Hit- lér-tijd. Nooit meer! zegt het blad bij de foto's van de führer, van hét concentratiekamp in Bergen- Belsen, van S.S.'ers, van vluchte lingen en gevangenen, van ge raamten in Buchenwalde, van stramme Duitse leiders, die voor zoveel terreur en schande verant woordelijk zijn. Het is een lugu bere reportage, die foto-pagina in de „Waarheid". Maar is het geen spiegel, die de echte waar heid, zonder aanhalingstekens aan ons voorhoudt? Aans ons, en aan de vrienden van de CPN en allen, die zij willen begoochelen. Want als mén inplaats van Hitier het portret van Stalin en zijn trawanten ziet, en inplaats van de doden van Buchenwalde de do den van Katyn, instede van Ber- gen-Belsen de concentratiekam pen van de Sovjet-Russen, met hun millioenen gevangenen en doden en inplaats van de duivelse S.S. de demonische Russische staatspolitie, en in de plaats van de Duitse de Russische leiders van terreur en spionnage dan hebben we precies met verande ring van decor, het zelfde toneel, dezelfde vertolkers, hetzelfde on menselijke spel: het bewijs, dat we, onder Duitse of onder Russi sche terreur, in dezelfde straat wonen, met andere naambordjes, in dezelfde hel, met dezelfde dui vel, met alleen een ander masker, onder het juk van dezelfde gru welen, van hetzelfde fabrikaat, maar alleen met een ander mérk. En daarom zeggen wij, met de „Waarheid": nooit meer! Maar wij bedoelen het toch even andersNooit meer die ter reur en militaire onderdrukking en geestelijke geweldpleging, nooit meer, niet van rechts, maar ook niet van link#;. Niet van Hit- Ier, en niet van Stalin, niet van „Mein Kampf", maar ook niet van de „Waarheid".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1