Verkeersproblemen en bedrijfsuitbreiding Gevonden voorwerpen SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST FLEURIGE EXPOSITIE van jonge Bergense schilders 2—2 van Alkmaarse Boys en Velsen normale uitslag ALKMAAR EN OMSTREKEN Kamer van Koophandel Schieten zwak punt van Alkmaarders De 40.000ste inwoner Veelkleurige rijkdom LAATSTE NIEUWS 28 stuks vee bij brand omgekomen °ACINA 2 MAANDAG 11 DECEMBER 1950 T.n de vergadering van de Baad van Bijstand bij het Kantoor Alkmaar der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noordholland nam de voorzitter, de heer S. W. Arntz, af scheid van de heren C. Kroon (Hoorn), G. de Wolf (Purmerend), H. P. Kluitman (Alkmaar) en Mr. D. Bosscher (Alkmaar), die niet in één der per 1 Januari 1951 te Alkmaar en te Hoorn te vestigen zelfstandige Kamers van Koophandel zullen te rugkeren De heer Arntz wijdde eveneens gevoelvolle woorden aan de heren M. A. Kolster (Den Helder) en J. Banning (Edam), die aan het ccilege door de dood waren ontval len en die beiden tientallen jaren h n beste krachten gegeven hebben aan de bevordering van de belangen van bet bedrijfsleven en aan het werk der Kamers van Koophandel. Als vertegenwoordiger der Kamer in de door de Gemeenteraad van Alkmaar in te stellen commissie van onderzoek voor het verkeersvraag- stuk in dezo stad werd aangewezen de heer J. Lakeman (Alkmaar). In verband met de instelling van deze commissie wees de heer J. W. A. Heuseveldt (Alkmaar) erop, dat het voor het kopend publiek en de mid denstand van Alkmaar van uiter mate belang is, niet alleen dat er goede toegangswegen naar de stad zijn, maar bovendien dat er goede toevoerwegen naar het centrum zijn, zodat b.v. de bussen van buiten de passagiers in dit centrum kunnen af zetten en opnemen. Voorts zal alle aandacht besteed moeten worden aan het inrichten van parkeergelegenhe- don in het centrum. Bij de bespreking van een door 't Ministerie van Economische Zaken ,,De Fluwelen Handschoen" ALKMAAR. Hedenavond zal De Haagse Comedie, directie Cees Laseur en Paul Steenbergen in de Schouwburg 't Gulden Vlies één enkele voorstelling geven van „De fluwelen Handschoen" (The velvet glove) van Rosemary- Casey. Dit spel, dat bekroond werd door de R.K. Organisatie voor kerkelijke, culturele en sociale belangen „St. Christopher", en gedurende meer dan een jaar lang op Broadway met groot succes gespeeld werd, heeft ook in ons land een bijzonder enthousiaste ontvangst gehad. Aan de voorstelling, die gere gisseerd werd door Paul Steen bergen, werken mede: Ida Was serman, wier uitbeelding van de „Moeder Overste" een grote crea tie werd genoemd, levend in alle verschillende facetten ener rijke persoonlijkheid, even overtuigend in haar warme oprechtheid als in de diplomatie (de fluwelen hand schoen), Willy Haak, Heieen Fi- mentel, Henri Eerens, Max Croi- set, Anton Roemer, Piet Bron, Elisabeth van Brussel, Annie Leenders en Pim Dikkers. De pers roemde vooral de zorg vuldig afgestemde regie en het kostelijke spel, dat vele hoogte punten aan weldadig menselijk humor bevat. Aan de kassa zijn nog kaarten verkrijgbaar. Sint Nicolaas bij A.O.G. ALKMAAR. Zoals ieder jaar bracht de Sint en z'n knecht een be zoek bij de R.K. Handbalclub AOG. Het is eeri bijzonder leuke avond ge weest en de leden (ruim zestig) hebben volop genoten. Natuurlijk was er voor ieder een pakje vol ver rassingen, hetgeen dikwijls aanlei ding gaf tot uitbundige pret. Enke len moesten op het matje komen, maar beloofden beterschap. Vermel denswaard was de imitatie van de •noodkleedkamer: een oude scheefge zakte kippenkooi vol kieren en ga ten. Onder het zingen van „dag Sin terklaasje" verliet de goeie Sint dé zaal en keerden allen voldaan huis waarts. A.O.G IH-Limmen III 1—3 ALKMAAR. Er stonden 2 thuiswedstrijden voor A.O.G. op het program, maar op 't laatste nippertje belde Zeevogels af. AOG III speelde tegen Limmen III. Het veld was zwaar, maar goed bespeelbaar. De geel-witten (Limmen) waren iets sterker, maar de AOG-verdédiging houdt kranig stand. Na ongev. 10 min. komt de bal, na goed samenspel voor 't Limmer doel eh Ria Boots laat de bal keurig in de rechter hoek verdwijnen. Stand 10. De vreugde is echter van korte duur, wanf een vrije worp in 't Alk- maarse strafschopgebied geeft de geel-witte midvoor een mooie kans, welke de gelijkmaker op levert. Na de hervatting is we derom Limmen iets in de meer derheid. De „verre uittrap" van de AOG-keeper ('t heeft iets weg van haar Franse Collega) schept dikwijls gevaar voor het Geel witte doel. Twee mooie aanvallen van Limmen treffen doel, zódat de eindstand 13 werd ên de punten mee gingen. A. F. C.-nieuws AFC comb. 1—AFC comb. 2 7—1 AFC f—St. Adelbert b 11—1 HSV-c—AFC g 4—1 Limmen cAFC i 3—0 Indien wij goéd ingelicht zijn won de comb. 1 met 71 van comb. 2. 't Was een onderling rollertje met de oefening als punt no. 1. Doelpunten waren bijzaak. Zaterdagmiddag speelden er drie adsp.-elftallen, waarvan één won en twee verloren. Voor het overige werd de ge hele NHVB afgelast, iets dat o.i. niet gehéél nodig was geweest. Het terrein aan de Wester weg was zelfs goed te noemen en dat zal in meer gevallen wel zo ge weest zijn. Tot slot: Hedenavond club avond met St. Nicolaasviering en St. Nicolaasverrassingen, dus de moeite waard om even te komen. De P.P.C.-er. gehouden enquête bij de Kamer van Koophandel omtrent 't beschikbaar- baarstellen van bouwvolume voor bedrijfspanden voor middenstands- bedrijven wezen de heren F. L. J. Putman (Alkmaar), G. de Wolf (Purmerend) en A. Kuiper (Hoorn) op de grote behoefte aan bedrijfs- percelen .waarvan de bouw verre bij het benodigde aantal achterblijft. Gewezen werd voorts op de practi- sche onmogelijkheid om tot uitbrei ding van bestaande bedrijfspercelen over te gaan. omdat door de gemeen tebesturen vrijwel geen vergunning tot omzetting van woonruimte in be drijfsruimte wordt verleend. A- en B-wegen Aan de Verkeerstommissie der Kamer werd in handen gegeven een schrijven van de Bond van op Coöp. grondslag werkende Zuivelfabrieken in Noord-Holland, waarin wordt ver zocht voor Noord-Holland een rege ling te bevorderen, waardoor een aantal B-wegen tot A-wegen wordt gepromoveerd. Gevreesd wordt n-1. dat een stringente naleving van de per 1 Januari 1951 in werking te tre den Wegenverkeerswet ten aanzien van wieldruk en wagenbreedte voor het bedrijfsleven funeste gevolgen zal hebben. Ernstige woorden van protest wer den geuit tegen de voorgestelde ver hoging van de tarieven voor de veer ponten over het IJ voor personen- en vrachtauto's door de gemeente Amsterdam. Zowel de heren C. Kroon (Hoorn) als S. Koning (Den Helder) ontwikkelden hun bezwaren tegen deze verouderde tolheffing, terwijl de heer C. D. Schmalz (Scha- gen) op het gevaar wees, dat door het verwachte mijden van de route naar Amsterdam over de IJ-ponten, de veerponten bij de Hembrug nog zwaarder zullen worden belast. Be sloten werd tegen de verhoging een scherpe actie te voeren. Van de uitgegane stukken noemen wij een schrijven aan de gemeente Alkmaar, waarin wordt gewezen op de voortdurende stagnatie van het verkeer door de overweg in de Ber- gerweg te Alkmaar en waarin wordt gevraagd in welk stadium de plan nen tot het maken van een tunnel aldaar verkeren, alsmede adressen aan de Minister van Verkeer en Wa terstaat en Gedeputeerde Staten van Noordholland, waarin wordt ver zocht d= tramlijn AlkmaarBergen aan Zee v.v. in de vorm van diesel- tractie te handhaven. AGENDA TONEEL: Abonnementsvoor stelling in 't Gulden Vlies van „De fluwelen hand schoen", 8 uur. FILMS: Harmonie: De goede Aarde, 14 jaar; Victoria theater: Wilde pracht, 14 jaar: Rex: Leve de Koning, afgekeurd; Cinema Ameri- cam: Ten Zuiden van Tahiti 14 jaar. Voorstellingen: hedenavond 8 uur. Matinee: in het Rex- theater om 2.30 uur. APOTHEKEN: De nacht dienst neemt waar apo theek B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. TAXI's: De nachtdienst rijdt Koopman, Lindengracht 43 tel. 3916. JAARVERGADERING Ijs baan -Heiloo om 8 uur in de Oude Herberg. „Boerenkoolrif" van R.A.C.-West ALKMAAR De R.A.C.-West organiseert a.s. Zaterdagavond een kaartenleesrit voor automobi listen ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan van het district, welk feestelijk feit met een boe renkoolmaaltijd zal worden ge vierd. Het traject bestaat uit ver harde wegen en er wordt geen enkele onbewaakte overweg ge passeerd. Adspirant-deelnemers aan deze boerenkool-rit wordt aangeraden zich zo spoedig mo gelijk te doen inschrijven. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Maria A. C., dochter van W. Groot en J. M. Schagen; Lucas A. M., zoon van W. van Dijk en H. M. M. Veeger; Gerarda A., dochter van H. Eckhardt en A. G. de Bruin; No-ra en Adri, dochters van C. Rol en N. M. de Boer; Gerlacus N., zoon van C. G. Schipper en C. A. Oudejans; Geertruida M. M„ dochter van N. Laan en M. Velseboer; Nellie, dochter van M. Poeste en G. Paarelberg; Pe- tronella M., dochter van L. H. De Leeuw en G. Kroger (de 40.000ste); Jeltje, dochter van P. Henke en A. Lastdrager. Overleden: Hendrikus A. van de Kamer, 48 jaar, geh. met A. Zonneveld; Grietje Schotvanger, 72 jaar, geh. met M. de Leeuw. (Advertentie) Bij Jansen met zijn twaalf spruiten tikt wéér de voqel aan de ruiten. Zijn vrouw zei toen: Neem PELS' Citroen, want stellig wacht een tweeling buiten. daarop "Véfaöïzaëkte ëêfv 'tier Velsen-verdedigers geheel on nodig een strafschop wegens ongeoorloofd aanvallen van Krul. Deze strafschop werd door Ad miraal in een doelpunt omgezet en zo leidden de Boys met 21. De Velsen-voorhoede kwam daarna goed opzetten en een maal redde Kramer mooi, toen hij een harde schuiver nog juist tot hoekschop kon werken. Toch zou Velsen gelijk maken, toen bij een aanval de linksbui ten de bal vlak bij Kramers hei ligdom te pakken kreeg en hoog inschoot. 22. De Boys zetten daarna nog een offensief in om alsnog een zege te bevechten en al waren er een paar kansen ook, het blèef zon der succes. Ook Velsen slaagde er niet in in de laatste minuten nog een doelpunt te forceren en toen de scheidsrechter bij de reeds intredende duisternis het einde floot, was het nog steeds 2—2. Was de interlandwedstrijd Frank rijkNederland of het minder prettige weer de oorzaak dat de belangstelling niet zo was als an ders? Een feit was, dat de op komst zeer matig was. Niettemin hebben de toeschou wers een aardige, vlotte wedstrijd gezien, waarbij het aan spanning niet ontbrak. De Boys verschenen met het zelfde elftal als tegen Hollandia en al deed deze voorhoede dik wijls aardig werk, toch ontbrak er ook nu nog wel het een en ander aan de afwerking der aan vallen en het schieten bleef een zwak punt. De achterhoede -en middenlinie waren goed op dreef en dat was maar goed ook, want de voorhoede van Velsen mocht er zijn en er werd ook flink ge schoten De verdediging van Vel sen was niet zo sterk als die van de Boys Het begon er in de twee de helft heel veel op te gelijken, dat Velsen, evenals vorig jaar, weer met de kous op de kop naar huis zou gaan Het werd tenslotte toch een gelijk spel, een uitslag, welke de meeste be vrediging schonk. Voor de rust begon Velsen goed en de Boys- verdediging moest al dadelijk in actie komen. Allengs echter kwa men de Boys ook meer in de aanval en was de strijd verdeeld. Zowel de Boys-rechtsbuiten als de linksbuiten hebben een zeer mooie kans gehad een doelpunt te maken, maar beiden schoten naast terwijl Van Dok het doel te hoog zocht. De Boys-achter hoede wist de aanvallen van de Velsen-voorhoede goed te weer staan, maar na een half uur spe- lens werd een snelle aanval van Velsen-voorhoede haar noodlot tig. De rechtsbuiten zette een maal de bal scherp voor en de linksbuiten passeerde Kramer van dichtbij. Met deze stand werd gerust. Na de hervatting bood de strijd hetzelfde beeld, perioden van overwicht van de Boys, dan weer vel Velsen. Na een klein half uur spelens loste Krul vanaf de vleugel een hard scho.t waarnaar de Velsen- doelman tevergeefs greep. Kort Home-trainer-wedstrijd ALKMAAR.. Zondag heeft de Wielervereniging „Alcmaria Victrix" haar tweede rit der rol- len-competitie laten verrijden. En wel over een afstand van 2 x 1000 M. Van de zijde der renners bestond grote belangstelling. Dit omdat de vereniging op 24 Dec. deel gaat nemen aan de grote Hometrainerwedstrijd te Rotter dam. A-klas 2 x 1000 M.: De uitslagen zijn als volgt: 1. Jn. Pronk 78 sec.; 2. B. v. d. Kamer 83 sec.; 3. P. de Groot 85.3 sec.; 4. W. Wouters 85.4; 5. Jn. Ottebros 86 sec. B-klas 2 x 1000 M.: 1. G. Koch 81 sec.; 2. W. Jon- gejan 85 sec. C-klas, 2 x 1000 M.: 1. D. Homigh 93.3 sec.; 2. K. Veldboer 97.2 sec. Dammen H.D.C. HEILOO. De uitslagen van de partijen, gespeeld voor het clubkampioenschap, zijn de vol gende: Groep I: J. de GeusTuinman 20 SprenkelingGeuzebroek 02 S. de GeusVerver 11 AdrichemDe Graaf 02 Groep II: HelderSpaans 20 KroonDe Jong 20 'HofmanSlijkerman 02 SchurerWinterink 20 Oudv. Lieshout 20 Groen III: SmitKraakman 02 v. DijkGroenenboom 02 v. d. WerfCremer afgebr. De stand in groep I nu als volgt: De Graaf 11 pt. uit 7 partijen; Tuinman 9 pt. uit 6 p.; Dekker 7 pt. uit 5 part.; Geuzebroek 6 pt. uit 5 part.: S. de Geus 9 pt. uit 8 part.: Verver 7 pt. uit 7 part.; Adrichem 4 pt. uit 4 part.: Spren keling 4- pt. uit 6 part.: Beukers 4 pt. uit 8 part.; S. de Geus 3 pt. uit 8 part. De kopgroep in groep I. be staande uit de heren De Graaf, Tuinman, Dekker en Geuzebroek houden elkaar angstvallig in de gaten. Wij durven ons dan ook niet aan voorspellingen wagen. Wel zijn wij er van overtuigd dat de spanning nog meer zal toene men, vooral als één van deze vier 'n z.g.n. „steek" zal laten vallen. Raadsbesluit- aan de Kroon ter vernietiging voorgelegd HEILOO. Naar wij verne men heeft de burgemeester van Heiloo aan de Kroon verzocht het raadsbesluit, genomen op 24 Nov. j.l., in zake het slopen van het huis (v. Gemeren) hoek Nic. Beetswej£ te vernietigen. Ongelukkige val HEILOO. Tijdens de gym nastieklessen in het Sportgebouw was mej. Tr. V., lid van „Klim op", zo onfortuinlijk haar pols te breken. Dit werd veroorzaakt doordat zij bij het afspringen uit de ringen verkeerd op de grond terecht kwam. ALKMAAR Vanmorgen kwam de heer L ,H. de Leeuw op de Burgerlijke Stand de geboorte aangeven van zijn tweede doch tertje, Petronella, dat de 40000ste inwoner van Alkmaar bleek te zijn. In de burgemeesterskamer werd de gelukkige vader door burgemeester mr. dr. H. J. Wyte- ma ontvangen, in tegenwoordig heid van wethouder G. van Slin gerland en de gemeentesecretaris mr. R. Veendorp. Ook de heer G. II. Jansen, chef algemene zaken ter secretarie, en de heer C. Schoorl, chef afd. bevolking, wa ren bij de officiële aangifte te genwoordig. De burgemeester noemde deze gebeurtenis een mijlpaal in het leven van de stad en zeide, dat het gemeentebestuur zeer ver blijd was met deze aangifte. Na de heer de Leeuw hartelijk ge lukgewenst te hebben, overhan digde hij hem een spaarbank boekje, groot f 100.-, uitgeschre ven op de Nutsspaarbank'te Alk maar als gift voor deze gelukki ge dag. De burgemeester deelde verder nog mede, dat men ter gemeentesecretarie reeds in No vember op de 40.000ste inwoner had gerekend, doch het vertrek van 'n emigrantenschip heeft het inwonertal weder doen dalen, zo dat nu pas de 40.000ste gehaald werd. Mevr. G. de Leeuw-Kröger en het kindje maken het uitstekend. De vader zeide nog in z(ijn dank woord, dat hij en zijn vrouw ge boren en getogen Alkmaarders zijn. Kinderuitvoering van Doves" HEILOO. Zaterdagmiddag gaven de jeugdleden van Doves, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dier vereniging, 'n uit voering. De belangstelling was zeer groot. Wij hebben genoten van uitstekend turnen. Ook het kinderballet o.l.v. mevr. Majolée en Klaas Koomen met zang en voordracht, alsook Annie Koo men met haar liedjes, droegen ertoe bij dat deze middag 'n vol ledig succes werd. De begeleiding was in handen van Tonny Wil- lemsen en werd uitstekend uit gevoerd. BIJ EEN IUBILEUM BERGEN Zondag 10 De cember vierde Juffr. M. C. Schaap haar 12% jarig jubileum als vroedvrouw. In de Parochie kerk werd ter hare intentie een plechtige gezongen H. Mis opge dragen met Veni Creator. In „het Berger Wapen" recipi eerde de Jubilaresse in het bij zijn van haar familieleden. Het was een uitzonderlijke receDtie van talloze vaders en moeders en kinderen, volgens het rëcep- tieboek alleen al 223. Van de sprekers prees Dokter Poot de medische en technische bekwaamheid van mej. Schaap en haar zorg voor moeder en kind. Na de receptie hielden Mar- tien Heijstra, dé eerste die Juffr. Schaap ter wereld hielp brengen, Rie Ruiter Niek Bouman, Ria Biil, Jan Dekker en Ali Ooije- vaar een samenspraak en 'de naam „Schaap" vormend droe gen zii ieder een letter. Talrijke bloemen en persoon lijke. cadeaUx brachten ook stof felijke waardering tot uiting. Het was een waardige receptie. Moderne kunst in de branding Hiertoe door de AVRO welwillend in de gelegenheid gesteld zal de Alk maarse schilder Piet Stenneberg- den Das op Donderdag 14 Dec. a.s. medewerken aan hét Radioprogram ma met zijn causerie: „Moderne Kunst in de branding", wélke wordt uitgezonden over Hilversum II, 298 m. van 11.4512 uur. BENOEMINCEN BIJ WATERSCHAPPEN Bij K.B. zijn benoemd: in dé provincie Noord-Holland tot dijk graaf van het Waterschap "de Zuidpolder bij Edam S. Buys, te Volendam (gem. Edam). Met in gang van 2 Januari 1951 tot dijk graaf van de polder Katwoude J. v. d. Geer te Monnikendam. HOORN. Tot en met 18 Dec. valt er in het „Oost Indisch Huis" aan de Muntstraat te Hoorn een fleurige en kleurige expositie van een zevental ionge Bergense kunstschilders te bewonderen. Reeds od de eerste visie ziin de tentoongestelde werken in staat de aandacht blijvend geboeid te houden. De bezoeker wordt in het geheel niet voor nroblemen gesteld, abstracte kunst zal men bii deze jongeren tevergeefs zoe ken. Over het algemeen hebben de geëxposeerde werken twee over eenkomsten: een soms bonte en gloeiende coloriet en een forse penseelvoering, die aan de schil derijen in vele gevallen een dy- rfamische indruk geven. Het zijn alle beelden uit de directe werkelijkheid, al dan niet met een zekér expressionisme op het doek gebracht. Men zou kunnen zeggen, dat wat de kleur stelling betreft, deze jongeren allen iets eameleontisch hebben, doch dan zeker niet in de slechte zin van het woord, daarentegen juist wijzend op een meer groei ende veelzijdigheid en gedurfde experimenten. Het werk van Nico G. Berk hout is deels sober, zoals zijn penseeltekening „Tulpen" en houtskooltekening „Montmartre", deels levendig, hel en zonnig. Arend Bos Eyssen zond hoofd zakelijk aquarellen in. fijna fra gile werken, die boeien om hun eenvoud, van uitvoering en vro lijke zonnige stemming. Van Jaap de Carpentier hangen er een zestal olieverven, bijzonder grillig van kleur, die echter voor al bij „Bos in Mei" de juiste sfeer schept. Bijzondere aandacht vraagt zijn Duinlandschap, dat o.i. tot het beste van zijn thans geëxposeerde werken behoort. R. K. BIBLIOTHEEK ALKMAAR. Het bestuur van de Katholieke Bibliotheek verzoekt ons onderstaande nieu we aanwinsten aan te kondigen: 9048 Ina BomjierBakker: Goud uit stro 9051 Mazo de la Roche: De Bouw van Jalna 9052 Mazo de la Roche: Mary Wakefield 9050 J. W. Hofstra: Maria Goretti - 9053 Dr. Ferd. J. de Waele: Pelgrimstocht door Hellas 9054 Jan Stout: Licht aan de einder 9055 Mary El lington: Voor de keus gesteld 9056 Artur Heye: Avontuur in Alaska 9057 Dr. A. Melchior: Schoonheid en bijgeloof in Oost- Afrika 9058 Herman de Cos- ter: Rebel 9059 Tjebbo Fran ken: De roman van Frans Hals 9060 Josef Josten: Mijn arm land 9061 Elisabeth Zernike; De Erfenis 9062 Gerard Walschap Moeder 9063 M. V. Woodgate: De biechtvader van Lodewiik XVI 9064 Kapt. W. v. d. Veert, Onder de vlag der commando's 9065 Morten Korch: De zin gende bron 9066 Argye M. Briggs: Als een wortel uit dorre aarde 9067 Salvador Hertog: Testament in code 9068 Fran cis Brett Young: Storm over Afri ka 9069 W. S. Masterman: Het lijk in de brandstapel 9070 G. Mulder: Wacht u voor de hond 9071 Ids. v. d. Ploeg: De misdaad op de Boroboedoer 9072 F. de Sinclair: Het dossier 9073 Er- nest Haycox: Een sherriff houdt stand 9074 Aster Berkhof: Pa tricia 9075 Bruno Cicognani: Villa Beatrice 9076 Dr. Sis Heyster: Kroniek van een gezin 9077 Faith Baldwin: Een vrouw zocht haar weg 9078 Florence Bauer: Ziet Uw koning 9079 Bern. Nordh: Als de vorst, haar geesel zwaait 9080 Th. Merton: De wateren van Siloë 9081 Owen Francis Dudley: Michael 9082 P. Wesseling CssR: Mijn eeuwige stad 9083 Gudrun Gregersen: Dorret 9084 Ida Friederike Górres: Het verborgen gelaat (leven Thérèse v. Lis- sieux) 9085 Willy Corsari: De jeugd van Florence Nightingale 9086 Herman Heyermans: Vuurvlindertie 9087 Francis Durbridge: Paul Vlaanderen en het mysterie van de markies 9088 Leslie ,Charteris: De Saint in New-York 9089 William Mac Leod. Raine: Een man ont waakt. Zie ook de advertentie in dit nummer. Bijzonder fijn van tint is ook zijn „Bloemen". Karei Colnot's coloriet is over het algemeen donker, niettemin zeer sfeerscheppend. Het meest komt dit tot uitdrukking in zijn schilderij „Landschap Bergen", dat getuigt van een geheel eigen visie. De kleurenrijkdom van de Bergense natuur heeft hij tot in de bijzondere details op Het doek gebracht en getracht naar het wezen te schilderen, nochtaps in volkomen eenheid met zijn in nerlijke opvatting. Ongetwijfeld moet dit schilderij (o.i.) een van zijn meest geslaagde werken he ten. Henk v. d. Idsert zond enkele „met het mes" geschilderde wer ken in, die bijzonder boeien om de uitbundige kleuren. Er zit vaart en geest in deze schilde rijen. Van geheel ander genre zijn de schilderijen van Thijs Sterk en Dirk Trap, die veelal van soberder inslag zijn en don ker van kleur. Bij Dirk Trap valt vooral op zijn eigenaardige vlakverdeling en vrij scherpe contouren, die diepte geven aan zijn landschappen. Van Thijs Sterk noemen we enkele sneeuwlandschappen, die om hun soberheid niet nalaten in druk te maken. Zijn „Rozen" is een chic schilderijtje, mat van kleur en origineel," dat in verge lijking met zijn andere werken de overtuiging geeft dat hij de meest uiteenliggende stem mingen en effecten öp het doek weet te combineren. INDONESISCHE MINISTER VAN FINANCIËN IN DE V.S. WASHINGTON, 10 Dec. (ANP- Aneta) De Indonesische mi nister van financiën Sjafruddin deelde aan Aneta mede, dat de bedoeling van zijn bezoek aan Washington o.m. is geweest be sprekingen te voeren met de We reldbank en het Internationale Monetaire Fonds over de voor delen en nadelen van het voor gestelde lidmaatschap, van Indo nesië van deze instellingen. Naar van niet officiële zijde is te ken nen gegeven, zal het Indonesi sche quotum van deze instellin gen bij toetreding ongeveer 100 millioén dollars bedragen, waar van voor een bedrag van onge veer 25 millioen dollars in goud zou moeten worden gestort. Na het vertrek van de minister zul len de ohderhandelingen over deze aangelegenheid door de In donesische ambassade worden voortgezet. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met en kele buien hoofdzakelijk in de kustgebieden. Matige en langs de kust af en toe vrij krachtige wind. overwe gend tussen West en N.-W. Vannacht op beschutte plaatsen lichte nachtvorst, overdag dezelfde tempera turen als vandaag. Het Indonesische kabinet is hedenochtend in speciale zitting bijeen geweest ter bespreking van het rapport inzake de kwestie Nieuw-Guinea, dat uit Den Haag te Djakarta is ontvangen. De Nieuwsgier, het te Dja karta verschijnende Nederlandse blad, schrijft, dat een zeer ern stige toestand is ontstaan door de vierkante afwijzing van de principiële Indonesische eis in zake Irian door de Nederlandse regering. Verder schrijft het blad, dat er geen Nederlander in Indonesië is, die in de kwestie Nieuw Guinea achter zijn rege ring staat. Vier Amerikaanse democrati sche en republikeinse senatoren hebben aangedrongen op een volledige blokkade van commu nistisch China en het gebruik van Chinese nationalistische troe pen op Korea. VRIES, 11 Dec. Hedennacht om plm. half vier is te Zeyen in de gemeente Vries (Dr.) de kapi tale boerderij afgebrand van de heer J. H. van Dalen. Hierbij kwamen 28 stuks vee om het le ven en ging de gehele oogst ver loren. Van de inboedel kon niets worden gered. De inwonenden moesten zich nog in nachtkleding in veiligheid stellen. De schade is ongeveer f 50.000.-. De verze kering dekt de schade gedeelte lijk. Een oorzaak is nog niet be kend. ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 30 November tot en met 6 December 1950 en te bevragen aan het Bureau van Politie op kamer 14, le étage, op iedere werkdag van 17 tot 18 uur, behalve op Zaterdag. Een want, bordeauxrood: zak mes; koperen gewicht 500 gr.; witte wollen want; jongenspet blauw; herenhandschoen, linker; armband, 5 schakels Parijs; cein tuur rose stof: gymnastiekschoe nen zwart (L.P.); ceintuur bruin; kinderwantje bruin-gele banden; blauwe cape; ceintuur bruin; kinderportemonnaie; doos met knikkers; zilveren ringetje met blauwe steen; kindermuts; huis sleutel; dameshandschoen grijs; alpino blauw; padvindersriem met portemonnaie; hondenhals band no. 884; vulpen blauw; wol len grijze want; pijp; grote wol len handschoen; beige capuchon: heren handschoen: kinderwant rood-wit; rode hoofddoek. Als gevonden bij het Bureau van Politie aangegeven en op onderstaande adressen te ver krijgen: Ierse setter Hofplein 49: gelds bedrag v. Bladerenweg 18 Ber gen; rolpapier Mient 125; vulpen (zwart) Catsstraat 4; geruite herensjaal Dr. Schaepmanstr. 30; portemonnaie m. nih. Verdron- kenoord 133: portemonnaie met inh. Stuartstr. 59; vulpotlood in étui Laat 132; bruine portemon naie Kiezerstr. 10; tabakszak m. geldsbedrag v. Leeuwenhoekstr. 25; paar zilveren oorbellen Uiten - boschstr. 220; hond (airdaleter- rier) Heiligland 50: br. damestas m. inh. Laat 57; dafhespolshorlo- ge (doublé) Julianastr. 32; porte monnaie m. inh. Voormeer 9; kó peren passer Koornlaan 13; paar kinderwanten blauw met rood Schoutensêraat 13; ballpoint met potlood Westerburgstraat 1; bril in etui Tienen wal 9; pakje met 2 schriften Hofstraat 13; sleutelbos Verdronkenoord 22; vulpotlood met kwast v .Houtenkade 24; bankbiljet van f 100.— Bureau van Politie, kamer 14; militaire baret (zwart) Veerstraat 12; rood damesetui met inh. Zeglis 281; muntbiljet Zeglis 76; lederen dameshandtas Langestraat 68; lederen handschoen (grijs) Ca- beljauwstraat 12; pakje Badhand doeken en sokken Julianastraat 5 want (Smyrna wol) Molenbuurt 32; zilveren casette Achterstraat 12; vulpen (zwart) Spoorstraat 50; gouden ring met rode stéén St. Elisabeth-Ziekenhuis; arm bandje (zilver) St. Elisabeth-Zié- kenhuis; metalen zakmes Nieuw- poortslaan 25; spaarboekje t.n.v. B .de Graaf Mient 14; vulpeif Heul 20; motorhandschoen vari Leeuwenhoekstr. 25; portemon naie met inh. Westerweg 324; motorhandschoen (zwart) Popel- manslaan 8; zilveren rozenkrans le Kabelstraat 44; zaag Schou- tenstr. 22; swan vulpen (zwart) Rochdalestraat 31; brief met geldswaarde Geest 24; hand schoen (groen) Oudegracht 16; kinderbaret (licht blauw) Oude gracht 112; taai-pop Baansirtgél 62. Indien men het verlorene te rug heeft ontvangen dient rtiên hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie, tel. 2 4 4 4, kamer 14. 92. „Het sp.. spijt me heel erg, m.. maar ik k.. kan er niet bij", stamelde smidje Verholen. „Heel niet erg, heel niet erg", zei Mr. de Wael van Nimweeghen goedig en vaderlijk. „Misschien begrijpt gij dit werk dan. Het is van de grote Brusselse schilder Bizarro de Geeloocker. Enigs zins luguber, doch toch fiks doorvoeld en op werkelijk ge spanhen-warme wijze ontworsteld aan de traditionele stof. Het is een vrouw met krentenbol!" Geestdriftig begon de knappe Mr. de Wael van Nimweeghen college te geven over dit mooie schilderij, doch smidje Verholen wendde zich in gruwelijke ontzetting af. Edoch, de maat was nog niet vol. Plotseling werd de deur van het vertrek opengeduwd en een heerschap trad binnen, op de voet gevolgd door een slonzige kwibus, die een fnisvormd stuk steen in de armen droeg. Dit heerschap rookte een sigaai-, had een grote hoed diep over de ogen getrokken en droeg een donkere bril, Smidje Verholen herkende de man onmiddellijk. Het was de man, die de eetwaren had bespoten! Het was de man, die gisteren nog een mankement had gehad aan de glijkop- verdeler en het carburatrische pignonklepje! Het was de man, die lid was van de bende van de Zwarte Kludde, of. misschien de Zwarte Kludde in hoogst eigen persoon wel was! Deze man had het echter zo druk met het voorstellen van de slonzige kwibus met zijn kameelharen broek, dat hij helemaal niet op de smid lette. Smidje Verholen stelde zich daarom min of meer verdekt op achter een antieke kast en besloot maar eens goed te luisteren wat er gezegd werd. (Hieruit moge onder ons gezegd blijken hoe gemakkelijk het is wanneer een gebeurtenis zich afspeelt in een museum. Daar is altijd wel een of andere kast te vinden waarachter men zich kan verbergen.) De man met hoed, bril en sigaar nam het woord en zei: „Mijn waarde de Wael van Nim weeghen! Hier ben ik dan! Zei ik U niet, dat ik U een der meest flonkerende onbegrepen sterren aan de zo duistere beeldhouwershemel zou meebrengen? Ja, ja, dat zei ik! En hier staat hij dan! Welk een eer voor U zijn werkstukken in dit museum te mogen opstellen! Och, wist gij toch hoe veel smekingen mijnerzijds nodig waren eer hij zich bereid verklaarde zijn kunst aan Uw museum af te staan! Een prachtmens is hij! De eenvoud zelve en wars van alle ver heerlijking! Anne Pier Beitel is zijn naam!" Mr. de Wael keek bewonderend naar het misvormde stuk steen, dat Anne Pier Beitel op de grond had gezet en vroeg: „Is dat heus voor mij?"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2