Pfof Ledenvergadering IJsbaan van Heiloo P. O. A. n.v. KOPEREN PRIESTERFEEST Aan de wegen moet duchtig gewerkt worden Bi ALKMAAR EN OMSTREKEN De fluwelen handschoen Prima vertolking door Haagse Comedie van kapelaan Brinkman in Oudorp De Schager verduisteringszaak Gemeenteraad Egmond-Binnen Sint Nicolaas bij de jongeren De nieuwe huishoudschool Marktberichten i PAGINA 2 DINSDAG 12 DECEMBER 1950 ALKMAAR Het is wel een ongemeen gegeven, dat de nog vrij-onbekende Amerikaanse schrijfster Rosemary Casey heeft verwerkt in haar successtuk „The Velvet Glove", dat niet ten on rechte door de R.K. Organiatie voor kerkelijke, culturele en so ciale belangen „St. Christopher" in Amerika bekroond werd. Stel u voor een jonge bisschop, een niet gemakkelijk heerschap, autoritair en zelfbewust, neemt een ietwat overhaaste beslissing als hij de Generaal-Overste van 'n onderwijs-orde opdracht geeft, een leraar te ontslaan, die ver dacht wordt van communistische sympathieën, terwijl deze niets anders gedaan heeft, dan geschie denisles geven en voordrachten houden volgens de katholieke phil.osophie, en waafbij hij steun de op de uitspraken van de Pau selijke encycliek over sociale rechtvaardigheid. Uitspraken, die de reactionnaire richards in de kennissenkring van de bisschop de haren te berge doen rijzen en Mooie Sinterklaasverrassing ALKMAAR De bekende dans school voor katholieken, van de heer Jack Smit, zorgde dit jaar weer voor een buitengewoon ge slaagde Sinterklaasverrassing. Op de verschillende Sint Nicolaas- feesten der clubs organiseerde de heer Jack Smit, onder het mot to „Met elkaar voor elkaar" een loterij-attractie, welke de som heeft opgebracht van f 241.15. Dit mooie bedrag is in de parochies verdeeld, voor jeugdwerk, thuis front en St. Vincentiusvereniging. Voorwaar een mooie geste van Dansschool Jack Smit. L.T.J.-nieuws ALKMAAR Langs deze weg herinneren wij aan de vergade ring van a.s. Woensdag 13 Dec., 's avonds om 8 uur bij Bloot- hoof d waarbij mej. Miltenburg haar 2e inleiding komt houden. Het onderwerp is u al bekend. Tevens kunt u zich opgeven voor 'n retraite van 9 tot 12 Ja nuari. speciaal georganiseerd voor de L.T.J.'ers. Gymnaste breekt haar arm ALKMAAR Zaterdagavond kwam het lid van de Alkmaarse vereniging „Klim op" mej. Ver- wer, bij een oefening in de rin gen te Heiloo zo ongelukkig te vallen, dat zij haar arm brak. Zij begaf zich na het ongeval naar het St. Elisabeth-ziekenhuis waar zij is behandeld. Dierenbescherming ALKMAAR Zwervend zijn te Alkmaar aangetroffen een klein hondje (blijft klein), een ruwharige herdershond. een zwarte jachthond en een klein zwart-wit hondje te Oudorp. Eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen bij de Inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Nieuw orgel in St. Laurentius ALKMAAR Zondagavond om z,es uur zal het nieuwe orgel van de St. Laurentius-kerk, ge bouwd door de fa. B. Pels en Zn. te Alkmaar, ingewijd worden, De Delftse organist Schouten zal het orgel bij deze plechtigheid be spelen K.J.M.V. ALKMAAR Ondanks zijn voorgenomen vertrek heeft. Sint Nicolaas zich alsnog bereid ver klaard om onze vereniging te be zoeken. Heden ontvingen wii het vol gende telegram: „Kom a.s. Woensdag 8 uur 's avonds in Res taurant Koekenbier". Kenne- merstraatweg, Sint". Bii nadere informatie vernamen wij dat de aanwezigheid van de dames bij zonder op prijs gesteld zal wor den. - Dus Vrienden, je weet wat ie te doen staat. Zorgt ervoor op tijd aanwezig te zijn om de diverse complimenten of vermaningen in ontvangst te nemen. Schaakclub D.O.S. ALKMAAR. De uitslagen van de voortgezette onderlinge wedstrijden van de wintercom petitie luiden: P. ObdamA. Nijman 01 LigthartJ. Boekei 01 C. MazereeuwJ. Slikker 10 R. PrangerJ. de Boer 0l J. NijmanA. Burgert 01 W. SpeetsF. Jongkind 10 J. KooijP. van Hoven 10 J. NijmanJ. Slikker 1—0 R. van WezepW. Speets 10 C. MazereeuwP. Obdam 10 A. NijmanR. Pranger 10 J. BoekeiNijman 01 Slachtveemarkt ALKMAAR, 11 Dec. 3 paarden, 111 koeien 500—1025. 2.40—2.60 p. kg, 65 nuchtere kalveren 30 75, 53 vette schapen 80130, 314 varkens, spekvarkeps 1.78-1.70, vleesvarkens 1.781.70, lichte varkens 1.701.60. zeugen 1.64 1.60 p. kg. Alhoewel de aanvoer van vet te koeien uitging boven de nor male wekelijkse vraag, is de handel in deze dieren toch stug geweest. De oorzaak hiervan moet blijvend gezocht worden in de noteringen, die hoog en hoe genaamd aan geen wijziging on derhevig zijn. Voor de prima kwaliteit moest van 2.402.60 en voor de overige dieren plm. 2.40 p. kg betaald worden. Ofschoon er even meer kalve ren waren, moet hiervoor het zelfde worden aangehaald als bij de koeien, nl. stugge handel met hoge prijzen. Weinig schapen, die eveneens stug en duur verhan deld werden. Er was een ruime aanvoer van varkens. Vandaar dat de handel stug werd ingezet. Later werd het, bij aflopende prijzen beter, zodat de handel over 't algemeen toch goed ge weest is. Vergeleken bij de vorige week zijn de noteringen van van daag, die gegeven zijn met kor ting op 't levende gewicht, 10 ct. p. kg lager. die de bisschop' tegenkomt in 'n voordracht van de betrokken le raar, zonder zich van de her-- komst van dgze uitspraken be wust te worden. Moeder Hildebrand, geholpen door de oude deken Burke, die de bisschop nog als een slordige mis dienaar gekend heeft, door Zus ter Monica, de rectrix van het meisjescollege en als hulptroe pen achter ae schermen door de dankbare oud-leerlingen, slaagt er met een fijne list in de bis schop tot andere gedachten te brengen. De oud-leerlingen n.l., die in vloedrijke relaties hebben onder de goedgesitueerde diocesanen van de bisschop, zijn voornemens een inzameling te gaan houden voor een seminarie, dat de bis schop wil bouwen; maar als zij vernemen, hoe en waarom hun hooggewaardeerde leraar dr. Pearson ontslagen is, trekken zij zich terug. Monseigneur ziet zich de ver wachte millioen dollar ontgaan, terwijl er bovendien een schan daaltje in de pers dreigt te zul len volgen. Onder de druk van deze omstandigheden - maar niet omdat hij tot het inzicht geko men is, dat zijn besluit overijld en ongemotiveerd was komt de bisschop op zijn besluit terug. De nonnetjes hebben het van de bisschop gewonnen, na hem met fluwelen handschoennen toch niet onzacht te hebben aangepakt. De verdienste van het stuk is, dat de schrijfster laat zien, dat ook hoogwaardigheidsbekleders mensen met fouten kunnen zijn en dat de zaak, die zij vertegen woordigen, in casu de Kerk niet in haar reputatie geschonden wondt, als haar dienaren falen. Met tal van fijne trekjes van Amerikaanse humor heeft Rose-, mary Casey dit originele gege ven verwerkt in een alleraardigst blijspel, waarvan de Haagse Co medie een voortreffelijke vertol king heeft gegeven. De voor naamste rollen waren in handen van acteurs van formaat. Ida Wasserman, de Moeder Overste, die de bisschop zo fijntjes schaak mat zet, speelde met verve de rol van de levenswijze non, die de bisschop met de nodige eerbied tegemoet treedt, doch hem gaar ne de goede raad geeft, als hij geen uitweg weet. Door Willy Haak als de reso lute Zr. Monica, die soms in felle tirades uitbarst als een vulkaan, werd zij uitstekend terzijde ge staan. Een kordaat duo, waar naast Elis. van Brussel als de de vote Zr. Lucy een aardig con trast vormde. Henri Erens speel de een waardige Mgr. Gregory en had als gelijkwaardige part ner de levenwijze deken Burke van Anton Roemer. Naast dit stel uitstekende acteurs bewogen zich op het tweede plan, doch niet minder verdienstelijk Max Croi- set als dr. Pearson en Heieen Pi- mentel als Mary. Het publiek, dat voor 't groot ste deel uit niet-kathoüeken be stond, was opgetogen, waaruit blijkt, dat niet alleen het spel boven alle lof verheven was, doch dat ook de sfeer van dit Ameri kaanse stuk als was die sfeer dan specifiek katholiek zonder enige reserve geaccepteerd en ge waardeerd werd. Deze fluwelen handschoen zal, als wij ons niet vergissen, nog lang op het reper toire blijven en wij hopen, dat, als het nog eens op de planken van het Gulden Vlies gebracht wordt, dat het dan weer voor 'n volle zaal zal zijn. Spel en stuk zijn het dubbel en dwars waard. Fr, O. AGENDA MUZIEK; Het Röntgen-kwar- tet speelt voor het K.C.B. in de Rustende Jager te Bergen om 8 uur. FILMS: Harmonie: De goede Aarde, 14 jaar; Victoria theater: Wilde pracht, 14 jaar; Rex: Leve de Koning, afgekeurd; Cinema Ameri- cain: Ten Zuiden van Tahiti 14 jaar. Voorstellingen: hedenavond 8 uur. Matinee: in het Rex- theater om 2.30 uur. APOTHEKEN: De nacht dienst neemt waar apo theek B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. TAXI's: De nachtdienst rijdt Koopman, Lindengracht 43 tel. 3916. Gerepatrieerd ALKMAAR Aan boord van Hr. Ms. Kortenaer, vermoedelijk aankomende te Den Helder op 22 Dec. a.s., zal uit Indonesië te rugkeren de matroos 3e klasse N. J. Hoekmeijer, 2e Landdwars- straat 18, alhier. Koffer gevonden ALKMAAR Maandagmorgen is in een steeg, grenzende aan de Stuartstraat, om ongeveer 8 uur een koffer gevonden welke bleek geopend te zijn. In de koffer be vond zich heren-ondergoed, waar van één stuk was gemerkt met de naam H. M. Silverman. Inlichtin gen zijn op het politiebureau te bekomen. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Dirk z.v. A. Wiedijk en T. Vennik, Anna M., d.v. J. Schouten en J. Kroeders, Greta, d.v. H. de Vries en K. Swaag, Elisabeth, d.v. P. Hoekema en S. E. Korringa, Ma ria W„ d.v. D. Talens en J. van Velzen, Margaretha E„ d. v. J. J. van der Meer en E. G. Dekker. Geslaagde middenstandsactie LIMMEN Tot besluit van de St. Nicolaasactie van de mid denstand hier ter plaatse was 'n bijeenkomst georganiseerd in ca fé Friesland waarvoor zeer veel belangstelling was. De heer Hoo- geboom. voorzitter van het actie comité, sprak een welkomst woord en noemde de St. Nico- laas-actie een groot succes, waar door het aantal prijzen nog ver groot kon worden. De midden standers boekten dan ook tiidens de actie een omzet van f 54.000.-. Hierna werd het woord ge voerd door burgemeester Bosma en de heer Duiikersloot, voorzit ter van de R.K. Middenstands vereniging. Vervolgens werd overgegaan tot het trekken van de prijzen, geanimeerd opge luisterd door de komieken Flip en Flap. Er waren een dertigtal prijzen met als hoofdprijs een damesfiets welke werd gewon nen door E. Zonneveld, Wester- weg 76, Limmen. (Advertentie) T ABELL ARISCHE- KASBOEKEN LOSBLADIGE KANTOORBOEKEN BRIEFORDNERS PAYGLOP - ALKMAAR Zondag had de feestelijke viering plaats van het 12'/:-jarig priesterfeest van kapelaan Brinkman. Om 10 uur werd door de jubilaris een plechtige Hoogmis opgedragen met assistentie van de Weleerw. heer Th. Wijnker als diaken en de Weleerw. heer P. Wijte als subdiaken, beiden zoons van de parochie. Het hoofdaltaar was voor deze gelegenheid rijkelijk versierd en baadde in een zee van licht en bloemen. Het zangkoor, onder leiding van directeur H. van Wonderen, zong voor de H, Mis het Veni Creator van Fransen en voerde op voortreffe lijke wijze de Missa in Honorem Sanctae jeanne d'Arc voor vierstemmig mannenkoor uit. De feestpredikatie werd gehouden door de Zeereerw. heer pastoor der parochie. De gewijde spr. sprak zijn ge lukwensen uit tot de jubilaris, zijn broeder in Christus, tot de ouders, broers en zusters en tot alle parochianen van Oudorp. Spr. schetste de hoge uitverkie zing van de priester. Vervolgens belichtte hij de taak van de pries ter, als vertegenwoordiger van O. L. Heer op aarde. Hij bracht dank aan de parochianen voor hun sympathie en 'medeleven en verzocht ook in de toekomst de priesters te blijven helpen en steunen. Om drie uurwerd een plechtig danklof gehouden door de jubilaris met dezelfde assisten tie. Hierna werd onder overwel digende belangstelling een samen komst gehouden in net Vereni gingsgebouw, dat tot in de uiter ste hoeken gevuld was. De heer Nuyens sprak een kort welkomstwoord en door de zang vereniging „Sursum Corda" on der leiding van de heer Cas Him- melreich, aan de piano de heer Jac. Al, werd op uitmuntende wij ze het lied „O Sion" uit het Kerst oratorium van Jos. Vranken ten gehore gebracht. Hierna nam pas toor Polder als voorzitter der feestcommissie het woord tenein de de geschenken aan te bieden. Spr. was dankbaar voor alles wat de jubilaris in de parochie heeft gedaan, evenals de parochianen, die deze gelegenheid aangrepen om niet alleen op geestelijke maar ook op stoffelijke wijze daarvan te getuigen. Hij bood dê jubilaris een enveloppé met inhoud aan. De *heer J. Bijpost als voorzitter van de LTB, sprak namens de pa rochiale verenigingen. Hij over handigde de jubilaris eveneens 'n enveloppe met inhoud. Vervol gens trad de heer Nic. Mul jr. naar voren, die namens alle le den van de congregatie als ca deau een cassette tafelzilver (12- delig) en een drietal boeken overhandigde. De directeur van het zangkoor sprak namens dit koor en bood de jubilaris een kistje sigaren aan. Ook de naai school liet zich niet onbetuigd en bij monde van mej. R. van Won deren werd een couvert over handigd. Nadat „Sursum Corda:' nog een paar smaakvolle toepasselijke liederen als „Geen liefdevoller Bruidegom" en „Een Bede" had gezongen, sprak de jubilaris zijn dank uit. Hij begon met dank te zeggen aan God die hem tot het priesterschap heeft uitverkoren. Aan de Pastoor in wien hij zijn meerdere moet erkennen, maar die in werkelijkheid een vader en vriend voor hem is, aan zijn ouders aan wien hij zoveel te danken heeft. Dan aan de pa rochianen voor hun overvloed van geestelijke en stoffelijke ge schenken. Hij beloofde elke dag Gods zegen óver de parochie af te smeken. Van de gelegenheid de jubila ris persoonlijk te feliciteren werd door een uitzonderlijk groot aan tal personen gebruik gemaakt. Om 8 uur 's avonds verscheen het fanfarecorps „Wilhelmina" voor de pastorie en bracht onder leiding van de heer Nuyens een muzikale hulde. De heer Nuyens sprak de' jubilaris toe. De *ubilaris sprak een woord van dank namens alle aanwezigen in de pastorie en zei deze hulde bij dit ongunstige weer op zeer hoge prijs te stellen. VONNIS: ZES MAANDEN ZONDER AFTREK ALKMAAR De Alkmaarse Arrondissementsrechtbank ver oordeelde hedenmorgen de admi nistrateur G. T. van de Vee- en Vleeskeuringsdienst Barsinger- horn, gevestigd te Schagen, voor verduistering in de loop van de jaren 1946 t.m. 1950 gepleegd, tot een gevangenisstraf van 6 maan den. Het voorarrest werd niet af getrokken. De Officier van Justitie had in deze zaak 2 jaar geëist. Bij de overweging van dit vonnis werd rekening gehouden met de grote omvang van de bedragen, welke verduisterd zijn enerzijds, terwijl aan de andere kant in aanmer king werd genomen, dat de om geving, waarin verd. werkte en zijn superieuren de voorschriften van de Distributiewet grovelijk hadden overtreden. TWEEMAAL PER |AAR BETALINGSBALANS OVERZICHT Minister Lieftinck heeft geant woord op een vraag, hem ge steld door de heer Weiter, waar in deze verzocht om op geregel de tijdstippen uitvoerige gege vens te publiceren over de stand van de Nederlandse betalings balans. Volgens de heer Weiter was het van grote betekenis, dat het Nederlandse volk zich nauw keurig op de hoogte stelde van de economische en monetaire positie. Minister Lieftinck stelt zich voor deze publicaties twéémaal per jaar te doen plaats vinden. In April zal een overzicht wor den gegeven van de deviezennota en in de tweede helft van het jaar wordt van de stand van de betalingsbalans over de eerste helft van het jaar een overzicht gegeven. HEILOO. Gisteravond is te Heiloo de algemene ledenverga dering gehouden van de ..IJsbaan Heiloo". De voorzitter, de heer v. d. Vall. herdacht de grote verdien sten van de heer P. de Jager Sr.. die om gezondheidsredenen heeft moeten bedanken voor ziin be stuursfunctie. De heer Man. die afwezig was tengevolge van een auto-ongeluk, werd van harte beterschan toegewenst. Naar aanleiding van het jaar verslag werd opgemerkt, dat de verlichting van de baan nog kan worden verbeterd. Hierop ant woordde de voorzitter, dat de verlichting in ieder geval zal worden uitgebreid. Bovendien zal een betere garderoberegeling worden getroffen. In de tent zul len banken worden aangebracht; de vloer is in betere conditie ge bracht.- Vergaderingen K.N.S.B. Er zal voortaan acht worden gegeven op de vergaderingen van de K.N.S.B. Dit jaar is dat in mindere mate geschied tengevol ge van misverstand, ontstaan door de fusie van K.N.S.B. en Ijsbond Hollands Noorderkwar tier. Het houden van onderlinge wedstrijden werd van groot be lang geacht; evenals de training van jonge rijders. Ook grote wedstrijden zijn gewenst. In ver band met het organiseren van wedstrijden ontspon zich een dis cussie tussen de liefhebbers van sch-oonrijders en de hardrij- enthousiasten. Contact zal worden gezocht met de heren Nap en Langedijk, die ter vergadering aanwezig waren en die hun medewerking toezegden. De belangen van allen moeten onder het oog worden gezien, ook die van hen dde rustig een baantje willen rijden. Geforceerde wedstrijden. De heer Jan Langedijk sprak zich uit tegen geforceerde wed strijden. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester noteren wij*: De financiële stand van zaken is niet ongunstig. Het saldo op 31 Oct. 1950 bedroeg f 441.—. Het aantal leden is gestegen van 1841 tot 1949. Zij die lid worden in het ijs seizoen, moeten f 2.entree geld betalen, plus het contributie bedrag. Met deze maatregel gin gen de leden volkomen aceoord. Over de wijze van contributie heffen van de kant van de KNSB werden enige behartigenswaar dige dingen gezegd vanuit de vergadering. Bij monde van mevr. Hoed be vond de kascommissie het finan ciële beheer in orde. Kascommissie. In de plaats van de heer Reek werd de heer Toepoel benoemd als lid van de kascommissie voor het volgend jaar. In de plaats van de heer P. de Jager Sr. werd als bestuurslid gekozen de heer Jac. v. d. Kom mer. De heer J. J. Man werd in het bestuur herbenoemd. Bij de rondvraag werd ver zocht een kinZerbaantje aan te leggen. Dit zal van 't jaar weer worden geprobeerd zonder veel hoop op succes overigens. De medailles voor de winnaars der Nat. wedstrijden '47 zijn nog niet uitgereikt. Men zal hier aandacht aan besteden. Verzocht werd het ijsbaanveld meer te egaliseren. De noodzaak hiervan werd echter niet inge zien. Het werken van het ijs kan op de baan toch niet worden tegengegaan. Er werd verzocht de agenda van de algemene vergadering vóór het tijdstip der vergadering aan de leden ter inzage te sturen. De agenda zal in de plaatselijke bladen worden gepubliceerd. Er zal getracht worden door attracties de algemene vergade ring voor de leden aantrekkelijk te maken. Gedacht werd aan filmvertoningen. De aandacht werd gevestigd op het belang van baancommissaris sen op de baan, ter voorkoming van ongelukken. Deze aangele genheid zal worden geregeld. Rondvraae. Na de rondvraag sloot de voor zitter de vergadering, die een geanimeerd karakter droeg. Succes voor Hou en Trouw HEERHUGOWAARD. Zowel 't comité als de Muziekvereniging „Hou en Trouw" kan zeer tevreden terugzien op de j.l. gehouden Fancy- fair. Het batig saldo bedraagt onge veer f 1600. Voorzitter v. d. Linden dankt dan ook allen hartelijk, die op enigerlei wijze hebben medegewerkt om dit uitstekende resultaat te bereiken. Burgerlijke Stand HEERHUGOWAARD. Gebo ren: Bernhard H„ z. v. F. Beens en D. Bakker; Maria A., d. v. N. Hooiveld en M. Buter; Jan A. R., z. v. A. J. Elzinga en Jeanne P. Boon; Anna A., d. v. H. Kok- kes en Nelly M. Glas; Willibror- dus H. N„ z. v. J. M. de Wit en M. M. Kager; Nicolaas J., Z- v. A. S. Weel en A. M. Smit; Cor nells J. W. A., z. v. J. J. Komen en M. C. Stam;-Maria C„ d. v. J. M. Groen en C, Stam; Martha A. M., d. v. A. Kïuijer 'en C. J. Scholten; Adrianus Th. J., d. v. J. h. Koomen en A. Weel; Anje M., d. v. G. P. Knip en D. poets; Margaretha M. C„ d .v. J. F. Mor- sink en J. G. Takken; Alida M., d. v. P. W. Bloothoofd en A. A. Stoop; Evert J., z. v. M. Dekker en T. Zwaan; Clara Th. M„ d. v. A. Schuffelen en Th. Gronhard; Petrus J., z. v. E. Ursem en A. C. van Langen; Cornelia G., d. v. C. Klaver en E. A- Verwer; Gerar- dus P. G., z. v. J. A. P. Overtoom en M. H. Klaver; Geertrudis A. M„ d. v. J. van der Gragt en C. M. Blokdijk. Ondertrouwd: G. H. J. de Gier en C. de Krijger; J. Kluft en C. Kronenburg; J. N. Beers en A. H. Bergmans; J. A. Jong en E. Smit; H. Mulder en A. Wagenaar. Getrouwd: H. Bontekoning en G. Schoen; J. J. Abbo en C. Schoen J. Bruin en G. C. M. Ranzijn; J. Kluft en C. Kroonenburg; G. H. J. de Gier en C. Krijger; J. N. Beers en A. H. Bergmans. Overleden: G. Zwaving, 89 j.; E. Jansen, 84 j.; J. Biersteker, oud 80 j.; N. van Stralen, oud 80 j. Ingekomen: M. M. Schut van Castricum naar Rustenburgerweg 37; J. M. C. Koeman van Lange dijk naar Middenweg 406; J. Koe- lemeij van Norg naar Middenweg 136; F. Bakker van Wymbritsera- deel naar Stationsweg 37: H. F. Idema van Arnhem naar Midden weg 155; G. Wiltink van Nijme gen naar Middenweg 155; A. C. J. Spin van Weststellingwerf naar Frik 2; J. N. Beers van Nibbix- woud naar Kerkweg 8; M. T. de Jong van Berkhout naar Midden weg 200. Vertrokken: A. Visser van Sta tionsweg 78 naar Westzaan; G. Schoen van Molenweg 8 naar Sij - bekarspel; A. S. Dongelmans naar Haarlem; C. Schoen van Donke- reweg 4 naar Egmond-Binnen; C. W. Veldman van Middenweg 31 naar Hamburg Dl.; A. Stam van Middenweg 193 naar Lange dijk; J. P. Stoop van Huijgendijk 11 naar Texel; G. C. M. Ranzijn van 4e kil 1 naar Den Helder; I. Wenning van Middenweg 474 naar Alkmaar; M. Koopman van Middenweg 200 naar Noordwijk: K. van Duren van Middenweg 207 naar Nieuwleusen; F. Wijn ker van Verlaat 12 naar Lange dijk; G. S. Knip van Kerkweg 32' naar Zijpe; J. Joon van Molen weg 5 naar Hensbroek. Tehuis van Ouden van Dagen HEERHUGOWAARRD Momen teel is de verbouw van het Tehuis van Ouden van Dagen te Heerhugo- waard-Zuid zover gevorderd, dat binnenkort de openstelling verwacht kan worden voor nieuwe bewoners. IJSCLUB „DE DRAAI" HEERHUGOWAARD Hoewel deze ijsclub een hele tijd een punt van bespreking en discussie is ge weest, is men momenteel gelukkig zover gevorderd, dat met de werk zaamheden binnenkort een aanvang zal worden gemaakt. Dezer dagen zijn bestuur en leden nog eens bij elkaar gewest. Op deze vergadering werd tevens de contributie voor de leden vast gesteld op f 2.00 per jaar. Alsnog kan men zich bij onder staande bestuursleden opgeven als lid: A. van Tooden, J. Pater, Jb. Bes Wil Does, J. de Boer. Poland, Jan Renses, Jac. Berkhout en B. Vlug. De heer P.C.M. Simons bracht in de zitting van de gemeenteraad rannort uit namens de begro tingscommissie over de begroting 1951. Algemeen was de commis sie van oordeel dat de begroting met de grootste, wellicht met te grote zuinigheid was samenge steld. Niettegenstaande dat sluit de begroting nog met een be- langriik tekort. Mogelilk. dat dit tekort kan worden weggewerkt door verhoging van de bestaande biizondere uitkering. Over het algemeen kan de commissie zich met het gevoerde beleid van burgemeester en wet houders verenigen. Echter niet ten aanzien van het onderhoud der wegen. De bestaande post voor onderhoud wegen ihoge dan van f 5000,op f 6000,gebracht zijn, toch werd dit niet voldoende geacht. Deze verhoging zou op geslokt worden door verhoging der materiaalkosten, zodat er nog geen extra-onderhoud aan de we gen kan worden gedaan. Tal van wegen zijn door de gevoerde po litiek om telken jare op beschei den wijze iets te doen, geleidelijk aan zo verwaarloosd, dat bij slecht weer de wegen hier en daar modderpoelen zijn. Voor gesteld wordt daarom de post van f 6000,te brengen op 8000,De gemeenteopzichter zal dan opdracht krijgen om een plan te ontwerpen, volgens welk de allerslechtste wegen geleide lijk onder handen genomen wor den. De kosten daarvan zouden b.v. in 20 jaar kunnen worden afgeschreven. Voorts stelt de commissie voor de wantoestand aan het Stet te Egmond aan den Hoef op te heffen door demping van het begin der Hoevervaart. Volgens nauwkeurige berekening van de gemeenteopzichter is hiermede een bedrag gemoeid van f 7995,—, dat b.v. in 10 jaren zou kunnen worden afgeschre ven. Door deze demping zou een prachtig kermisterrein verkre gen worden, zodat de exploitan ten niet meer van particulieren behoeven te huren en derhalve hoger zouden kunnen inschrij ven. Tenslotte acht de commissie verhoging van de post onderhoud Ontheffing sluitingsuur HEERHUGOWAARD. Medege deeld wordt dat, vanwege Kerstmis en Nieuwjaar, de gelegenheid be staat voor de neringdoenden om in verband met voornoemde feestdagen ontheffing van sluitingsuur te ver krijgen. De Minister van Economi sche Zaken heeft n.l. alle colleges van burgemeester en wethoudeds ge machtigd bedoelde ontheffing te ver lenen: Hieraan zijn de volgende bepalin gen verbonden; de ontheffing geld Slechts tot 's avonds 9 uur en Wel op 22 en 30 December. Voor Zaterdag 23 December geldt het normale slui tingsuur, n.l. 7 uur. Wel wordt er op gewezen, dat er ook op deze dagen evengoed reke ning moet worden gehouden met de piekuren. Vacahtiebons verzilveren URSEM. 'Zaterdag 16 Dec. is er gelegenheid om Uw vacantiebons te verzilveren. Bij A. Immink, Buurt. Ursem voor een bedrag van f 24. Ook ongeorganiseerden kunnen te recht. Oogst van de weg HEERHUGOWAARD. De groeps commandant der Rijkspolitie te Heerhugowaard, meldt dat de navol gende voorwerpen als gevonden en verloren zijn aangegeven. Voor na dere inlichtingen kan men zich op het .Groepsbureau vervoegen: Gevonden; 1 padvindersriem. Verloren: een ballpoint-pen (rood blauw) een pakje met kousen en een gebreid mutsje. ambtswoning burgemeester nood zakelijk. De subsidie aan de fanfare Eensgezindheid van Egmond Binnen werd verhoogd en ge bracht op f 200,De subsidie aan het Wit-Gele Kruis bleef ge handhaafd. Om verhoging te krij gen zal eerst een rekening dienen te worden ingezonden over het afgelopen jaar. Hierna werd de begroting 1951 vastgesteld. Het bedrag per leerling voof 1951 werd vastgesteld op f 26, De voorzitter bracht dank aan de secretaris voor het samenstel len der begroting, hetgeèn veel werk vereiste. Vervolgens, aan-, gezien dit de laatste vergadering van het jaar zou zijn, dankte spr. voor de prettige samenwerking met B. en W. en met de raads leden en wenste allen bij voor baat een zalig uiteinde en een goed begin. VAN DE RIJP De verschillende jongerenver enigingen en clubs uit de naro- cliie van St. Bonifacius. waren Vrijdagavond in de grote zaal van Café Blokdijk, die maar nau- welliks. in verband met restaura tie voor dit doel gebruikt kon worden, de a-ast van de N.K.J.B.. om gezamenlijk het St. Nicolaas- feest te vieren. Na dé openingsspeech van Koos Verdonk uitte Pastoor Holtkamp zijn grote tevredenheid over de goede samenwerking, waardoor het mogelijk was geworden deze avond te organiseren. Door het zingen van enkele St. Nicolaasliedjes werd de juiste sfeer geschapen om de goede Sint te ontvangen. Het was dan ook een gezellige boel toen St. Nicolaas werd binnengeleid. Terwijl allen genoten van een kopje koffie zorgden enkele mu zikale leden voor een gezellig stukje muziek. Nu was het grote moment aan gebroken. In een hartelijke toe spraak prees St. Nicolaas het werk van de jongeren en ging vervolgens over tot het geven, van enkele individuele compli menten en vérmaningen, welke met enthousiasme of de nodige ernst in ontvangst werden geno men. Na het afscheid van St. Nico laas en zwarte Piet brachten le den van de „Waterlelie" een aar dig zelfgemaakt toneelstukje. In de loop van de avond zong het Congregatiekoor enkele vlotte liedjes. Tot laat in- de avond bleef men in gezellig samenzijn bijeen, BEPERKTE NATIONALISATIE BIJ WEGVERVOER? In een tweedaags congres te Eind hoven heeft de Nederlandse Katho lieke Bond van Vervoerspersoneel „Sint Raphael" zich middels haar voorzitter uitgesproken voor een be perkte nationalisatie in de verkeers- sector. Het is volgens de voorzitter de heer J. M. Blommers, gewenst, dat een niet te groot aantal goed-ge- outilieerde en efficiënt werkende be drijven overblijft. De huidige on- macht (speciaal bij het wegvervoer) om tot een doelmatige organisatie te komen, werkte een algehele nationa lisatie in de hand. Voorts werd gewezen, in verband met de vele verkeersongevallen, op de schrikbarend hoge overwerkver- gunningen in 't tourbdrijf. Arbeids dagen van 18 uur werden getolereerd In beginsel werd besloten, dat St. Raphael medewerking zal verlenen bij de instelling van ondernemings raden. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. REGEN OF SNEEUW Aanvankelijk op vele plaat sen opklaringen, later half tot zwaar bewolkt. Af en toe regen- of sneeuwbuien. Zwakke tot rnutige veran derlijke wind. Vannacht temperaturen om het vries punt tot lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. BERTHA HERTOGH MAG NAAR NEDERLAND Vervolg van pag. 1 Toen opperrechter Storrs zich naar het Hof begaf, werden er stenen naar zijn wagen gegooid. Slechts vijf personen werden op de publieke tribune toegelaten. Zij hoorden, dat de Nederland se consul-generaal een borgsom als zekerheidsstelling aanbood in verband met de stappen om Ber tha voor de Britse ambassadeur te geleiden. Het Hof bepaalde deze som op 7500 Maleise dol lars (9300 gulden). De raadsman van Aminah, Mallal, zeide, dat hij vanwege de „schandelijke incidenten" met betrekking tot de onlusten, geen tijd had gehad overleg te plegen niet zijn cliënt inzake het voor stel van de consul-generaal. In verband met dit voorstel had hij gisteren om verdaging verzocht. Boze Mohammedaanse demon stranten werden van het gebied van het Hof verwijderd gehou den door een ijzeren cordon van militairen en politie met de ba jonet op het geweer en o.m. ge steund door brenguncarriers. De Gurkha-militairen die juist van de strijd tegen guerilla s in Jo- hore kwamen droegen nog hun rimboehoofddeksels. Tot tweemaal toe werd in het gebied van het cordon met traangas gewerkt. Boze menigten, die teleurge steld van een demonstratie bij de ingang van het Hof terug keerden, dwaalden door de ver laten zakenwijk en gooiden ste nen naar Nederlandse banken en firma's. Weinig Europeanen waagden het zich op straat te begeven. TE WARMENHUIZEN Zondagmiddag werd het nieuwe lokaal van de Huishoudschool te Warmenhuizen onder grote belang stelling ingewijd. Hier waren o.m. aanwezig burgemeester Nolet en zijn echtgenote, architect Overtoom en ook dokter van Hesteren en zijn echtgenote. De Z. E. Heer Pastoor gaf na de plechtigheid een kort resumé van de moeilijkheden die te overwinnen waren. St. Joseph hielp een handje, zodat thans deze mooie lokaliteit voor gebruik gereed was. Met veel vindingrijkheid kan het lokaal zowel voor koken, wassen en strijken als voor naaien worden ge bezigd. Architect Overtoom, timmer man Kamper en de fa. de Nijs, die het meubilair verzorgde, kunnen met voldoening op hun werk terugzien. De fa. Indri had het granietwerk op zich genomen, de fa. Stam de elec- trische installatie,terwijl 't schilder werk in handen van J. van Baar was. Nadat thee was geserveerd, sprak burgemeester Nolet een kernachtig slotwoord .waarin hij niet naliet te wijzen op hetgeen na de felle school strijd van 1918 kon worden bereikt. ALKMAAR 11 Dec. Sprui ten extra 5056, 2246; Prei 11 —25; Boerekool 8.50—21; Knol soep 715; Witlof 2052; Toma ten 1735; Andijvie 6.5032.50; Sla 29; Bloemkool 824; gele kool 4.505.80; Rode kool 412; Groene kool 57.20; Bieten 79; Woltietjes 14—31; Uien 4—9; Aardappelen 9; Selderie 49; Peterselie 24; Stoofperen 17 31; Appels 1558- Druiven 1.17. LANGEDIJK, 12 Dec. 4000 kg uien 5.105.60, grove 6.10 6.30, driel. 7.60—8.10, nep 6.70— 9.90; 3000 kg bieten A 9.109.80, B 6.40; 700 kg witlof IB 37-38; 7500 kg andijvie 1418.10; 40.000 kf groene kool 57.00; 20.000 kg gele kool 4.505.80; 40.000 kg rode kool 5—12.10; 25.000 kg witte kool: Succes 4.704.80, Deense 4.205.30. Doorgedraaid: 800 kg groene kool; 3000 kg gele kool; 3000 kg rode kool en 700 kg witte kool. BEEMSTER. PURMEREND E.O. 11 Dec. Bevelanders 1011; Koopm. blauwe 911; witlof 2441; bloemkool 1336; rode kool 610; Savoye kool 78; groene kool 712: spruitkool 3062; boerekool 1523; appels; Brab. Bellefleur 12—18; Bramley Seedling 314; Cox Grange Pip pin 2457; Goudreinette 1640; Gron. Kroon 619; Jonathan 16- 46; Pres. van Engeland 634; Schellinkhouter 828; Zoete Campagner 1331; peren; Com- tesse de Paris 16—38; Conférence II 27—25; Fertilon 17—33: Gieser Wildeman 14—38; St. Germain 7—19: St. Remy 31; Winterlouw- tjes 12—34; Winterjan 10—36; IJsbout 1630. WARMENHUIZEN 12 Dec. 4500 kg andijvie 10.1018.30, 16400 kg gele kool 3.507.20, 4200 kg rode kool 4.10—11.70, 34000 kg witte kool 4—5.10. NRD.-SCHARWOUDE, 12 Dec. 5000 kg uien 4.60—5.90, grove 5.807.50. drielingen 7.30, nep 12.70, 9200 kg andijvie 15.10 21.40. 3000 kg aardappelen eigen heimers 9.20, 15000 kg rode lcool 4.20—12.00. 600 kg gele kool 5.60 7.10. 3600 kg groene kool 6.50 8.40, 50000 kg witte kool succes 4.104.80, Deense witte kool 4.80 —5.20. ZUIDERKOGGE, 11 Dec. Koopmans bl. 1010,40; bloemk. B 24—38; B II 14—25; C 8—14; stek 4,5013; groene kool 8,20 10,10; kroten A 8,70—10,70: id. B 77,30; andijvie 1525; Ram menas 13: spruiten 3845; boe renkool 1316 rode kool 7,40 11,20; uien 3,405,10; alicanthen B 3585; Jonathan 2636; St. Remy 2632: winterjan 2233: louwtjes 2431; zoete armgaard 32; gieser 1934. Nadat de g agenda van de hoofdscl tegen het ri der. In een en de graai baar genoen Nadat de: motie van e waarin werd werking aan het rundvee, dam als doo zonder overli de Landbouw ten gaan. Daarna wer Alphen a. d. een aantal k: maar en Hoor soluties ingedi tot het H.B. v. andere landbc een tot de Tw tie van de F melkprijs-veria een ongemotiv matige daad w een aanrandinj zekerheid der wijl een beroe; king van de bi werd gevraagd. De motie ge bouworganisatif levendige disci aie de Tweede vorm van een toegezonden. Bij de noga] die hieraan v vanzelfsprekend oven om de h< vertrouwen in i zei men bei doch men wil voor de K.V.p der had de 'i K-V.P.-fractie i Rl.ke gedaan fiat riers de dupe v te straffe partij KVP-partner d. De heer v. d. merlid) herinne: Minister wél mi van het L.E.I doch niet t.a.v rekening, die vc kg meer zou zi we aldus spr' gen mee nemen rs een organisat: ring en de orgar kwam tot de co minstens 18 ct. behandeling acht onaanvaardbaar. „heer jac. merlid) deelde fractie wel 'n m coch dat deze w ue Kamer zou z Nu deze motie diend, staan de i V"U] tegenover dc Kan overleg ge met de Stichting bouw. De heer G ,™et klem teg< stelling als zou c met genoeg geda: Mr. Vermeulen deelde nog mede, het overleg met over de te nemen geopend is. De discussie eir ken van instem v oorden van de hit vertrouu het H E. en de i merleden. De bloei en de L Aan zijn reeds ons gepubliceerde knoopte de Voorzi ei, Kampschoë schouwing vast r var een circulaire richting zijnde van ondernemers bollenbedrijf. Ingevolge de we schop, dat er ten stemming zou kon tiermee accoor „lijkten organisa zelfstandigheid zou n wezenlijk bestai LA.B. zou uitmakt deze vakgroei ook lid van de I znn. Met het aar oen arbitrage-comir P'jf- zo vèr mogeli bedoelde circulaire naoP? staan £-= i? pRWstheden waarheden: vooral stellers ervan zeg: 5,ri"cip'|.el georgani wezen. Spr. hoopt éusnog tot de geled A-.r.B. zullen toetre af?anv' ,e,?n opmer] aid. De Weere over Ter gelegenheid vc Mariniers heeft Z.K te Rotterdam een ai rins Bernhard ovt timmerman

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2