Protest tegen verlaging van de melkprijs Korps Mariniers vierde 't 285-jarig bestaan op grootse wijze te Rotterdam Positie V.N.-troepen betrekkelijk veilig Bestaan van veehouder aangetast MA BOS, de laatste hullenplooister, legt het werk neer Het proces Ilse Koch nieuwe oudschool .tberichten Bondsvergadering L.T.B. Moties aangenomen Australisch initiatief Naar snelle verdwijning van Westfriese boerinnnekap? Westfriese oude vrouwtjes in verlegenheid gebracht Prins Bernhard reikte onderscheidingen uit Rotterdamse burgerij bood ere-boek aan Mac Arthur bezocht het front: RWACHTINC het K.N.M.I, dig van Dinsdag- ijk op vele plaat- •ïngen. later hall bewolkt. Af en of sneeuwbuien, it ir.utige veran- wind. Vannacht •en om het vries- chte vorst, morgen temperaturen om unt tot lichte dom. IERTOCH MAC MEDERLAND van pag. 1 rechter Storrs zich begaf, werden er ;ijn wagen gegooid, ersonen werden op ribune toegelaten. dat de Nederland eraal een borgsom stelling aanbood in de stappen om Ber- Britse ambassadeur Het Hof bepaalde 7500 Maleise dol- lden). ian van Aminah, dat hij vanwege ke incidenten' met t de onlusten, geen d overleg te plegen it inzake het voor consul-generaal. in dit voorstel had hu verdaging verzocht, mmedaanse demon- ien van het gebied verwijderd gehou- ijzeren cordon van politie met de ba- geweer en o.m. ge- brenguncarners. De 1Jirt "1 1 1 1 VSH DINSDAG 12 DECEMBER 1950 PAGINA 3 eksels. lal toe werd in het het cordon met ■erkt. gten, die teleurge- i demonstratie bu m het Hof terug- ialden door, de ver dik en gooiden ste- derlandse banken en 'einig Europeanen zich op straat te ARMENHUIZEN 3-S werd het nieuwe Je Huishoudschool te onder grote belang- •fjd. Hier waren o.m. femeester Nolet en zijn 'rchitect Overtoom en van Hesteren en zijn >er Pastoor gaf na de en kort resumé van den die te overwinnen seph hielp een handje, deze mooie lokaliteit gereed was. indingrijkheid kan het voor koken, wassen en oor naaien worden ge- ,ect Overtoom, timmer en de fa. de Nijs, die verzorgde, kunnen met hun werk terugzien, lad het granietwerk op de fa. Stam de elec- .atie,terwijl 't schilder en van J. van Baar was. was geserveerd, sprak Nolet een kernachtig tarin hij niet naliet te na de felle school- 3 kon worden bereikt. R 11 Dec. Sprui- 1—56, 22—46; Prei 11 kool 8.5021; Hnol- Witlof 20-52; Torna- Andijvie 6.5032.50, iloemkool 924; ge.e .30; Rode kool 4—12, 57.20; Bieten 7—9, 1431; Uien 4—9, i 9; Selderie 4—9; 4- Stoofperen 17— 15—58- Druiven 1.17. [JK. 12 Dec. -4000 0—5.60, grove 6.10— 7.60—8.10, nep 6.70— g bieten A 9.40—9-80, kg witlof IB 37-33, üvfe 14—18.10; 40.000 !ool 5—7.60; 20.000 kg 4.505.80; 40.000 kg >n 700 kg witte kool. !R PURGEREND E.O. Bevelanders 10—l1- luwe 11: witlof smkool 13—36, rode Savoye kool ,7—8. 7—12; spruitkooi rekool 15-23; appels: fleur 12-13; BramleV -14; Cox Orange Pip- Goudreinette 16—40, n 619; Jonathan 16- van Engeland 6— uier 8-28; Zoete 1331; peren: Com- ris 16—38; Conference Pertilon 17-33; Gieser 14—38; St. Germain lemy 31; Winterlouw- Winterjan 10—36, 30 vIHUIZEN 12 Dec 4500 10.10—18.30, 16400 kg 50—7.20, 4200 kg rode 11.70, 34000 kg witte HARWOUDE, 12 Dec. uien 4.60-5.90 grove drielingen. 7.30. nep I kg anduvie 15.iu— kg aardappelen eigen- ;0. 15000 kg rode kool 600 kg gele kool 5.6° kg groene kool 6.du kg witte kool succes Deense witte kool 4.80 COGGE, 11 Dec. bl 10—10.40: bloemk. B II 14-25: C 3—14, 13- groene kool 8,zu rten A 8,70—10,70; ld. andijvie 15—25; Ram- spruiten 38—45: boe- —16 rode kool 7,40 3,40—5,10; alicanthen Jonathan .2636; St. -32- winterjan 4—31; zoete armgaard 19—34. Nadat de gisteren fe Haarlem gehouden algemene bondsvergadering van de L.T.B. de lange agenda van ruim 30 punten had afgewerkt-, kwam, wat wij zouden willen noemen, eerst de hoofdschotel ter tafel in de vorm van een drietal moties, waarin geprotesteerd werd tegen het regeringsbeleid in het algemeen en de verlaging van de melkprijs in het bijzon der. In een motie van de afdeling Gouda e.a. kringen werd de verlaging van de melkprijs en de graanprijzen (met name van gerst), gezien de stijgende onkosten, onaanvaard baar genoemd. Nadat deze motie was aangenomen, kwam een soortgelijke motie van een aantal afdelingen, w.o. Purmerend, ter tafel, waarin werd aangedrongen op algehele opzegging van mede werking aan de bdrijfsvoorlichting en de tbc-bestrijding onder het rundvee. Deze motie werd zowel door de afdeling Amster dam als door het H.B-lid, de heer v. d.- Weijden ontraden; zonder overleg met de organisaties, die met de Stichting van de Landbouw samenwerken, meende spr. niet zover te moe ten gaan. Daarna werd door de afdeling Alphen a. d. Rijn. gesteund door een aantal kringen, w.o. Alk maar en Hoorn, een tweetal re soluties ingediend, één gericht tot het H.B. van de L.T.B. en de andere landbouworganisaties en één tot de Tweede Kamer frac tie van de K.V.P., waarin de melkprijs-verlaging tot 17% cent een ongemotiveerde en onrecht matige daad wordt genoemd en een aanranding van de bestaans zekerheid der veehouders, ter wijl een beroep op de medewer king van de betrokken instanties werd gevraagd. De motie gericht tot de land bouworganisaties werd na een levendige discussie aangenomen, die de Tweede Kamer in een vorm van een brief zal worden toegezonden. Bij de nogal warme discus:,le, die hieraan voorafging, k-vam vanzelfsprekend ook de poli 'ek even om de hoek kijken. Hit vertrouwen in de K.V.P. ze zei men begint te wankelen: doch men wil de plattelande-s voor de K.V.P. behouden, 'n An der had de indruk dat de K.V.P.-fractie niet al het moge lijke gedaan had en dat de agra riërs de dupe worden van de al te straffe partij-politiek van de KVP-partner. de P.v.d.A. De heer v. d. Weijden (2de ka merlid) herinnerde eraan, dat de Minister wél met de berekening van het L.E.I. accoord ging, doch niet t.a.v. de opbrengst be rekening, die volgens hem 150 kg meer zou zijn. Daar kunnen we aldus spr. geen genoe gen mee nemen, want het L.E.I. is een organisatie van de Rege ring en de organisaties samen en kwam tot de conclusie, dat het minstens 18 ct. moest zijn. Deze behandeling achtte spr. dan ook onaanvaardbaar. De heer Jac. Groen (2de ka merlid) deelde mede, dat de fractie wel 'n motie gereed had. coch dat deze wellicht niet dooi de Kamer zou zijn aangenomen. Nu deze motie niet werd inge diend, staan de organisaties nog vrij tegenover de Regering en kan overleg gepleegd worden met de Stichting van de Land bouw. De heer Groen protesteer de met klem tegen de veronder stelling. als zou de Kamerfractie niet genoeg gedaan hebben. Mr. Vermeulen de secretaris, deelde nog mede, dat intussen het overleg met de H. M. v. I. over de te nemen maatregelen <.1 geopend is. De discussie eindigde met blij ken van instemming met de woorden van de heer De Goede, die zijn vertrouwen uitsprak in het H.B. en de agrarische Ka merleden. De bloembollenkwekers en de L.T.B. Aan zijn reeds gisteren door ons gepubliceerde openingsrede knooDfe de Voorzitter, de heer G. W. Kampschoër, nog 'n be schouwing vast naar aanleiding var een circulaire van de in op richting zijnde vakorganisatie van ondernemers in het Bloem- bollenbedrijf. Ingevolge de wens van de bis schop, dat er ten deze overeen stemming zou komen ging het H.B. ermee accoord, dat deze op te richten organisatie juridische zelfstandigheid zou krijgen, doch n wezenlijk bestanddeel van de L.T.B. zou uitmaken; de leden van deze vakgroep zullen dus ook lid van de L.T.B. moeten zijn. Met het aanvaarden van een arbitrage-commissie is het H.B. zo vèr mogelijk gegaan. In bedoelde circulaire aldus de Voorzitter staan echter be paalde onjuistheden, ja on waarheden; vooral als de samen stellers ervan zeggen, dat ze principiëel georganiseerd willen wezen. Spr. hoopt echter, dat zij alsnog tot de gelederen van de I..T.B. zullen toetreden. (Appl.) De Rekening N.a.v. een opmerking van de afd. De Weere over de Rekening 1949 die zo sterk afweek van de begroting over dat jaar merk te de secretaris, mr. G. J. Ver meulen op, dat de post voor „Boer en Tuinder" noodzakelijk moest worden overschreden; dat f6000,voor kadercursussen is uitgegeven, doch niet begroot was; dat onvoorziene activiteiten in verschillende sectoren onvoor ziene kosten meebrachten en dat er een niet-onredelijke sala risherziening gekomen was; voorts droegen verschillende prijsverhogingen ertoe bij, dat de uitgaven boven het normale waren uitgegaan. Na goedkeuring der rekening werd de heer A. N. Aardenburg, Beverwijk, benoemd in de vac. Duijvesteijn, als lid van de con trole-commissie. De contributie verhoogd Bij het bij de begroting inge diende voorstel de contributie met 20 pCt te verhogen (met een maximum van f48.en 'n mini mum van f9.kwamen de tongen los. Over het algemeen was men er niet tegen. De afd. Velzen verdedigde het voorstel, dat zij wilde beschouwen als 'n protest tegen de Regering, die de boerenstand alsmaar omlaag drukt. De afd. Zwaag drong aan op 'n billijke verhouding en de afd. Blokker vroeg, of de L.T.B.- huishouding wel zuinig gevoerd werd. De afd. Oosterblokker zou zelfs 50 pCt. willen verhogen, als daar tegenover stond een zelfde sociale voorziening als de werknemers genieten; overigens was hij het niet geheel eens met de heer Slijkerman van de afd. Boorn die meende, dat de fruit telers geen bezwaar tegen de verhoging mochten maken. De Voorzitter was overtuigd van 'n uiterst zuinig beheer; de L.T.B. is wellicht de enige orga nisatie. wier kantoor niet over 'n auto beschikt. Door een be zoek aan het Secretariaat kan men zich ervan overtuigen, dat er zuinigheid betracht wordt. In verhouding tot het ledental is de contributie niet hoger en zijn ook de uitgaven niet hoger dan bij zusterorganisaties in an dere bisdommen. Deze verhoging is voor één jaar bedoeld en in tussen wil het H.B. het tarief eens bekijken voor de afzonder lijke sectoren. Dank zij de na de oorlog gekweekte reserve kon het tekort over '49 gedekt wor den en is de organisatie financi eel nog kerngezond. In antwoord op 'n vraag van de afd. Zwaagdijk-Oost over de afdracht van contributie van de zelfstandige groep bollenkwe- kers, die een eigen contributie regeling en 'n eigen budget zal krijgen, deelde de heer Elders mede dat dit 'n centrale heffing zal worden, waarover in de in Maart '51 te houden vergadering beslist zal worden. De begroting met het voorstel tot contributie verhoging werd hierna goedgekeurd, terwijl het H.B. gemachtigd werd,' met handhaving van het algemeen tarief incidenteel wegens bij zondere fin. moeilijkheden, lé den van de contributie-verhoging te ontslaan. Instellingen Het huishoudelijk deel van de vergadering in de morgen werd besloten met een kort overzicht van de verschillende LTB-instel- lingen. De heer F. Schrijnemake-rs, di recteur van het In- en Verkoop kantoor, N.V., deelde mede dat deze N.V. de kleinste is van de vier bij het CIB aangesloten dio cesane in- en verkooporganisa ties; de omzet bedraagt thans 8 millioen, en is nog stijgend De omzet van veevoeder was in' '47/ '48 3271 ton in 19W49 5135 ton; voor kunstmest waren deze cij fers resp. 34.000 ton en 43.864 ton; over 1949/'50 is deze omzet ca. 45 pet. hoger. De gang van zaken is bevre digend. Door toeneming van de omzet, is de organisatie uit de kleren gegroeid. In Heiloo wordt de bestaande opslagruimte van 4500 ton uitgebreid tot 10.000 ton. In Zd-Holland zal er ook 'n ver ruiming komen. Het is de bedoe ling de N.V. om te zetten in een Coöp. vereniging, waarin de le den zelf medezeggingschap heb ben. Zeer binnenkort zullen de onderhandelingen hiertoe ge- .opend worden. De heer A. J. van Woerkens, -dir. van de N.V. Zaadhandel en Zaadteelt LTB, vertelde, dat de ze instelling tot een van de groot ste landelijke detailbedrijven is uitgegroeid. De afzet van poot- aardappelen neemt een grote plaats in; landen waarheen geëx porteerd wordt, zijn: België, Frankrijk, Zweden, Duitsland, Brazilië, Canada, Florida en IJs land. De omzet stijgt met grote sprongen en loopt in de millioe- nen. De heer G. Verdonschot deelde o.m. mede, dat 1570 led,en van de LTB bij het boekhoudbureau zijn aangesloten; waarvan 758 bij het hoofdkantoor Haarlem; bij de kantoren Zeeland 171; Alkmaar 413; Delft 228. Het personeel om vat 38 personen, die in Jan. 1952 de achterstand hopen te bebben ingehaald. Door bemiddeling van het bureau werden aanslagen voor verschillende belastingen met ca. 2% millioen verminderd, terwijl t.a.v. andere aanslagen ca f 100.000 werd terugbetaald. Nadat ook de heer W. van Om men, dir. van het Assurantiekan toor het zijne gezegd had over deze instelling, die eveneens kerngezond is, was het woord aan de oud-adviseur, Pastoor A. H. Cleophas. De bonds-adviseur rector v. d. Hoogte was verhin derd wegens de viering van zijn koperen priesterfeest; hem werd een telegram van gelukwens ge zonden. Pastoor Cleophas roerde enkele actuele vraagstukken aan, als het gebruik van cultuurgrond voor industrie en de classificatie en betoogde, dat een sterke orga nisatie nodig is, om het H.B. in staat te stellen bij de overheid de stem van de leden te doen ho ren. Pater van Aaken vroeg belang stelling voor de Oost-Priester- hulp, waarvoor de Limburgse LTB f 35.000 en ABTB f53.000 bijeenbracht; hij hoopte, dat -de LTB Haarlem niet ten achter zou blijven. De voorzitter spoorde de vergadering aan deze actie, waar over de afdelingen nog nader zullen horen, te steunen. Op de verder nog aangenomen voorstellen komen we morgen terug. Verklaring van dr. Bunehe OSLO, 11 Dec. (Reuter). Dr. Ralph Bunche, de Amerikaanse winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, heeft in een rede te Oslo gezegd, dat de Verenigde Naties over voldoende militaire macht moeten kunnen beschik ken, opdat agressie doeltreffend kan worden bestreden. Ten aan zien van Korea zei dr. Bunche te hopen dat het de laatste keer is, dat een poging van de V.N. om een geschil langs vreedzame weg op te lossen, mislukt. DALING GOUDPRIIS IN HONGKONG Chinezen geloven niet aan wereldoorlog HONG KONG, 11 Dec. (Reu ter). Een opmerkelijke daling van de goudprijs op de vrije markt te Hong Kong vormde, naar men te Hong Kong aanr neemt, een weerspiegeling van 't vertrouwen onder Chinese spe culanten, dat een wereldoorlog voorkomen zal worden. Tot de grote speculanten op de markt behoren ook de agenten van de regering te Peking. In financiële kringen te Hong Kong beschouwt men de gevoelige goudmarkt als een weerspiegeling van een wel ingelichte Chinese mening. Vol gens zegslieden zou de prijsdaling van goud die Maandag te Hong Kong intrad niet alleen het ge volg zijn van bemoedigende be richten uit overzeese gebieden omtrent de internationale toe stand maar ook misschien wel van het feit dat communistische speculanten het een en ander weten. Ma Bos, bijna voor het laatst aan het werk, met de mangel. INZAKE ONTWAPENING LAKE SUCCESS, 12 Dec. (Reu ter). Australië heeft met steun van Amerika en Engeland het initiatief genomen tot een poging om over de impasse ten aanzien van de ontwapeningsbesprekin gen te geraken. Australië zal heden in de al gemene vergadering een resolutie indienen waarin onder meer ver klaard wordt, dat de algemene vergadering bepaalt, dat bij een algemene vermindering der be wapening alle soorten wapens inbegrepen dienen te zijn en dat alle landen, die een aanzienlijke strijdmacht bezitten, zich aan te nemen besluiten dienen te hou den. Generaal-majoor P. Alons naar Nederland DJAKARTA (Aneta). Naar Aneta verneemt zal generaal- majoor P. Alons binnenkort zijn functies van afwikkelingscom mandant en commanderend gene raal van de Koninklijke Land macht in Indonesië neerleggen en medio December naar Nederland terugkeren. (Van onze verslaggever) WOGNUM. Tussen de grote advertenties waarmede verschil lende zaken in de krant van Dins dag 28 November de goede Sint naar binnen probeerden te lok ken ivas de aankondiging van mej M. Bos in Wognum maar heel klein en bescheiden: HULLEN PLOOIEN Mej. M. BOS, hullenplooi ster te Wognum maakt be kend dat zij genoodzaakt is het hullenplooien op te ge ven daar zij in het Sint Agnes Gesticht gaat. Na 15 December kan zij geen werk meer aannemen. Haar klanten en allen die nog oog en hart hebben voor de ka rakteristieke schoonheid van de Westfriese boerinnekap zullen deze aankondiging met spijt ge lezen hebben. Ma Bos in Wog num was immers de enige vrouw in West Friesland die de oude kunst van het hullenplooien nog verstond. Nu zij het werk niet meer kan doen betekent dat voor vele oude vrouwtjes een slag. Er is niemand meer die de kunst verstaat of die het wil leren. Wat moeten zij nu met hun huiletjes die toch beslist op bepaalde tij den naar de plooister moeten? Het is een vraagstuk waarvoor in ggen geval een oplossing is. De kans is nu groot dat de ver dwijning van de Westfriese Rotterdam stond gisteren in het teken van de mariniers en van de verbondenheid tussen burgerij en korps. Dat was al vroeg te merken op de Algemene Begraafplaats Crooswijk, waar het 285-jarig bestaan van het korps op waardige en treffende wijze werd ingezet met een kranslegging bij het monument der gevallenen door de commandant, generaal-majoor M. R. de Bruijne. Vele burgers hadden zich daar rondom de erehof ge schaard om ook van hun kant aan de gevallenen een ere-saluut te brengen. Nog aanzienlijk groter was de belangstelling op de Coolsingel. Omstreeks elf uur hadden zich enige duizendtallen achter de hekken geschaard om de parade voor het stadhuis mee te maken en een groot deel van de Coolsin gel moest in zijn volle breedte worden vrijgehouden. Hier ston den namelijk reeds opgesteld drie compagnieën tot een gezamen lijke sterkte van duizend man, alsmede de Marinierskapel onder leiding van kapitein G. Nieuw- land en het korps tamboers en pijpers. Dg manschappen waren Ter gelegenheid van het 285-jarig bestaan van het Korps Mariniers heeft Z.K.H. Prins Bernhard Maandag 11 December te Rotterdam een aantal onderscheidingen uitgereikt. Z.K.H. Prins Bernhard overhandigt sergeant-majoor der mariniers J. C. Zimmerman het bronzen kruis. Links de drie andere gedecoreerden. uit Volkel, Den Helder, Doorn en Rotterdam. Om klokslag elf uur arriveerde Z.K.H. Prins Bernhard, nadat zich voor het stadhuis ter begroeting hadden opgesteld de comman dant van het korps Mariniers, ge neraal-majoor mr. de Bruijne, de bevelhebber der zeestrijdkrach ten, vice-admiraal jhr. J. van Holthe, de commandant zeemacht Nederland vice-admiraal J. J. L. Willinge, de staatssecretaris van marine en oorlog vice-admiraal H. C. W. Moorman en de burge meester van Rotterdam mr. P. J. Oud. Langzaam en plechtig zonk het vaandel, de gebruikelijke eer bewijzen werden gebracht, het Wilhelmus weerklonk en daarna werd de troep geïnspecteerd. Een treffend moment was het toen vier mannen voor het front traden, die namens H.M. de Ko ningin door ZK.H met het bron zen kruis zouden worden gede coreerd. nl. de serg.-majoor J. C. Zimmerman, de marinier der eer ste klasse G. J. Visser, gepension- neerde .adj.-onderofficier J. Kroe- se en de gewezen serg. der mari niers. oorlogsvrijwilliger F. D. Hooyer. De Prins hield een korte toe spraak, waarin hij op deze roem rijke verjaardag verscheidene het meest vers in het geheugen lig gende feiten naar voren bracht, o.a. de gigantische strijd bij de Maasbrug in de Meidagen van 1940. Dat de stad Rotterdam nauw verbonden is geweest met het korps, daarvan getuigen nog de littekens van die Meidagen. Z.K.H. herinnerde voorts aan het aandeel dat de Irene-brigade heeft gehad in de bevrijding van Europa en speciaal van Neder land, aan het aandeel in de hand having van orde en rust in In donesië en aan de beide politio nele acties. Wij kunnen, zo getuigde Prins Bernhard, trots zijn op het korps I mariniers en ik ben overtuigd, dat het zijn roemrijke traditie zal handhaven. Hij wees voorts op de opvoedende kracht die van het korps uitgaat door zijn plichts betrachting, correctheid en disci pline. Na het openen van de ban wer den de Koninklijke Besluiten voorgelezen waarbij aan genoem de viertal het bronzen kruis was toegekend en de Prins speldde achtereenvolgens elk hunner het kruis op de borst. De troep marcheerde vervol gens af voor het défilé dat even later zou volgen onder 'leiding van parade-commandant A. J. Arends. Prins Bernhard nam staande op het bordes in aanwe zigheid van talrjjke autoriteiten het défilé af, terwijl zich op de Coolsingel tegenover het .bordes een vijftal deputaties van de ma riniers hadden opgesteld alsmede de adelborsten. De parade werd door duizenden gadegeslagen. Een ere-boek. Voordat de commandant van 't corps Mariniers in de burgerzaal van het Rotterdamse raadhuis kon recipiëren, werd daar eerst nog aangeboden 't ere-boek voor het corps, tezamen met een vi trine daarvoor. In dit ere-boek staan vermeld de namen van al len, die tot het corps behoorden en die na Mei 1940 hun hoogste offer voor het vaderland gaven, alsmede de namen van hen. die wegens betoonde moed 'n onder scheiding ontvingen. Als cre-voorzittcr van het co mité uit de burgerij richtte bur gemeester Oud zich in een toe spraak tot de commandant, onder meer herinnerend aan tien jaar geleden, toen de viering van het 275-jarig bestaan door de bezet ting achterwege moest blijven. Maar deze dag, zo zeide hij, ver vult ons met grote vreugde, mede omdat het corps te Rotterdam is teruggekeerd. Want wie in Ne derland zegt: „de mariniers" zegt tegelijkertijd „Rotterdam" en ook omgekeerd. De band tussen beiden is wel een zeer oude, maar deze is wel op de meest krachtige wijze ver stevigd geworden door de ge beurtenissen in de Meidagen van 1940. Als blijvende herinnering bood spr. thans het ere-boek aan, ver gezeld van een oorkonde. De bur gemeester eindigde met het uit spreken van de allerbeste wensen voor het corps, „dat nog in leng te van eeuwen een sieraad mag zijn van onze Nederlandse strijd macht." Generaal-Majoor de Bruijne gaf vervolgens in een toespraak als zijn mening te kennen, dat de be volking van Rotterdam de mari niers sinds de bevrijding wel zeer met gunsten heeft overladen. Spr. herinnerde in dit verband aan de parade-trommels, aan de geschen ken voor de in Indonesië vertoefd hebbende mariniers, aan de ge denksteen bij de Maasbrug. „Wij weten ons in woorden en daden' gedragen door de warme sympathie en het medeleven van de bevolking van deze stad. Een mooier geschenk voor onze mari niers op deze dag als dit ere-boek acht spr. niet denkbaar, want het centrale punt van deze viering bestaat in de herdenking van de korpskameraden die gevallen zijn in hoogste plichtsbetrachting." „Door dit geschenk krijgen wij op de meest piëteitsvolle wijze in een boek samengevat de namen van hen, die voor alle mariniers een monument zijn van betoonde moed, plichtsbetrachting en zelf opoffering. Wij zullen op hoogtij dagen de bladen van het boek steeds doen openslaan." Na deze plechtigheid, muzikaal omlijst door de tonen uit het or gel van de burgerzaal werd er ge recipieerd. Talrijken uit militaire en burgerlijke kringen maakten van de gelegenheid gebruik om hun gelukwensen aan te bieden. AUGSBURG, 11 Dec. (DPA). Ilse Koeh was vandaag niet aanwezig bij de hervatting van het proces voor de rechtbank van gezworenen te Augsburg. Dit is de eerste keer in dit reeds veer tien dagen durende proces, dat Ilse Koch niet aanwezig was. Zij zou volgens sommige berichten een zenuwinstorting gekregen hebben en naar de psychiatrische afdeling van een ziekenhuis in Augsburg overgebracht zijn. Daarbij zou zij iuide geroepen hebben: „Ik ben schuldig, ik ben een zondares", dat voorbijgangers haar hoorden. RAAD VAN ATLANTISCH VERDRAG BRUSSEL 11 Dec. (Reuter). De raad van ministers van Bui tenlandse Zaken van het Noord- Atlantisch Verdrag zal naar ver wachting van 18 tot 20 Decem ber in Brussel bijeenkomen, al dus kringen, die in nauw contact staan met de Belgische regering. boerinnekap, behalve door het feit dat het aantal draagsters er van door overlijden steeds kleiner wordt, nu nog wordt versneld doordat er niemand meer is die de hullen kan plooien. Mej. M. Bos, of Ma Bos, zoals iedereen haar noemt, is verwon derd dat er iemand van de krant is. Zij informeert meteen naar de prijs van de advertentie, maar als wij al zijn doorgelopen naar de ouderwets gemeubileerde woonkamer en haar duidelijk ma ken dat het voor een „verhaal tje" is wil ze er niets van weten. „Moet ik weer in de krant?" vraagt zij. „Heeft u dan wel eens meer in de krant gestaan?" is na tuurlijk onze wedervraag. Dan staat zij op en toont een foto die in de oorlog voor de krant ge maakt is. En meteen is zij aan 't vertellen zonder nog aan haar aanvankelijk geopperde bezwaren te denken. Het verhaal dat in de oorlog over haar in de krant had gestaan, was toch wel ergens goed voor geweest. Zij had name lijk voor het vuurduveltje, nodig voor het maken van de persen, extra brandstof aangevraagd. Op haar aanvrage werd „afwijzend beschikt", maar later kwam er zomaar toestemming voor de ex tra kolen. De betrokken ambte naar had zeker het verhaal gele zen en begreep toen beter waar om het vuurduveltje van Ma Bos heter moest ziin dan een gewoon kachelti" Meer dan 40 jaar ,.a Bos heeft heel haar leven ze is nu 65 in het kleine huisje niet ver van de kerk in Wognum gewoond. Meer dan 40 j jaar heeft zij huiletjes geplooid. Ze leeft er van. Als meisje van ruim 20 jaar heeft zij de kunst geleerd van een buurvrouw. Toentertijd was er met het werk weinig te verdienen, omdat er alleen in Wognum al vier vrou wen waren die een dergelijke bij verdienste hadden. Maar zij allen zijn gestorven of hebben het werk neergelegd. Sinds enkele jaren is Ma Bos de enige die het werk nog doet. Vanzelfsprekend werd haar „afzetgebied" steeds groter. Alle oude vrouwtjes uit heel Noordholland en zelfs daar buiten die de Westfriese kap nog in ere gehouden hadden, stuurden op gezette tijden een zending „wasgoed" naar Wognum. In de loop der jaren is de gemiddelde leeftijd van haar klanten natuur lijk steeds hoger geworden. „Ik heb nu geen enkele klant meer die jonger is dan 80 jaar", ver-1 telde zij ons. Naast ons op tafel staat een schaal met pas gewassen hulle- tjes, ondergedompeld in het blauwsel-water. Boven ons hoofd hangt een rij van deze tere kan ten hoofdtooi te drogen. „Hoe gaat dat hullenplooien in zijn werk", vragen we. Dan haalt zij uit een kast een oud instrument, nauwelijks 20 centimeter hoog dat de vorm heeft van een mangel met twee geribde koperen cylin ders. Deze cylinders, tevoren warm gemaakt, doen het „grove" werk. De afwerking geschiedt met een, naar de vorm te oorde len gewoon aardappelmesje. „Wilt u dat ook nog zien?" vraagt het vrouwtje. Zij haalt het mesje te voorschijn en maakt met grote vaardigheid kleine plooitjes aan de buitenste rand van het hulletje, waardoor dit geheel bol komt te staan. „Jammer dat ik moet ophouden" Zij vertelt ons waarom zij het werk op 15 December gaat neer leggen. „Ik ben nu 65 jaar en woon alleen. Ik zou het werk nog wel een tijdje kunnen doen maar sterk ben ik niet en als ik ziek word zit ik zonder hulp". Zij vindt het natuurlijk jammer dat zij met haar mooie werk moet ophouden, vooral omdat de oude vrouwtjes zo hebben aangedron gen om het werk nog een tijd vol te houden. „Bij da zusters heeft zij geen gelegenheid om de huiletjes te plooien, ook al zou ze het willen. Het ontbreekt haar daar aan ruimte en ook aan voldoende stookgelegenheid want een mo derne centrale verwarming is niet berekend op het verlenen van diensten aan hullenplooisters Intussen is het de laatste dagen voor de 15e December drukker dan ooit in het stille huisje. De klanten die het teleurstellende bericht vernamen, hebben alle hullen die ze hadden opgestuurd, om vd|brlopig althans niet zonder voorraad te zitten. Zo kwam een vrouwtje dat anders niet meer dan acht hullen per jaar liet be handelen een paar dagen geleden aandragen met 34 stuks.... Senaat der V.S. keurt hulp aan Joego-Slavië goed WASHINGTON, 11 Dec. (RTR) De Amerikaanse Senaat heeft Maandag met 60 tegen 21 stem men een wetsontwerp goedge keurd, dat voorziet in het zenden van levensmiddelen naar het in de afgelopen 'zomer door een periode van grote droogte geteis terde Joego-Slavië; een bedrag van vijftig millioen dollar is hiervoor beschikbaar gesteld. Dinsdag zal het Huis van Afge vaardigden het ontwerp gaan behandelen. TOKIO, 11 Dec. (Reuter). Generaal Mc Arthur is Maandag per vliegtuig naar Korea gegaan om een bezoek te brengen aan generaal Walker, de bevelhebber van het achtste Ameri kaanse leger, en generaal Almond, de bevelhebber van het tiende corps. Bij zijn terugkeer te Tokio verklaarde Mc Arthur, dat de terugtocht van de verbonden legers „bittere algemene teleurstelling" onder de troepen te velde had veroorzaakt. Naar thans wordt bekend ge maakt, heeft de Amerikaanse vloot de Noord-Koreaanse haven stad zeven dagen lang door een zware vuurbarrière beschermd tegen de opdringende Noord-Ko reaanse en Chinese legermachten, Terwijl het gebied om de stad met düizenden tonnen granaten werd gebombardeerd, konden de Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen met hun materiaal wor den ingescheept en geëvacueerd. Hergroepering van Noord- Koreanen. Generaal Mc Arthur heeft be kend gemaakt, dat de Noord-Ke- reaanse troepen, die reeds enige weken worden gereorganiseerd en gehergroepeerd, thans gecon centreerd worden in de sector van Sibjon, ongeveer 40 km ten noorden van de 38ste breedte graad. Vliegtuigen van de verbonden troepen namen Maandag grote colonnes Noord-Koreaanse burgers waar, die voor de communistische troepen naar het zuiden vluchtten. Gevechtskracht ongebroken Mc Arthur verklaarde bij zijn terugkeer te Tokio, dat de terug tocht aan de gevechtskracht van de verbonden troepen „over het algemeen weinig afbreuk" had gedaan. De generaal, die samen met generaal Stratemcycr, de bevel hebber van de luchtmacht, zijn kort onderhoud met de beide bevelhebbers op de vliegvelden van Seoel en Hoengnam had ge voerd, verklaarde, dat de troepen der Verenigde Naties nog „be trekkelijk veilig" waren. On danks de zware gevechten waren zij „in buitengewoon goede vorm". „Hun moreel is zeer goed en hun zelfvertrouwen opmerke lijk". Tien tegen één De verliezen van de commu nisten noemde Mc Arthur „over weldigend". Zij verloren tien man tegen de verbonden troepen één, aldus de generaal.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3