K.A.B. contra minister in 't Veld Is er kans op vrede? De heer Andriessen neemt afscheid van de K.A.6. JtctliaTiO DE ONTVDERIMG RADIO in weinig woorden De melkprijs en de minister VEEL NIEUWS Naar wij vernemen: Protestmotie Fantastisch plan van Franse fietser Soortploeg naar Nieuw-Zeeland una door Heralth DINSDAG 12 DECEMBER 1950 PAGINA De heer W. J. Andriessen heeft per 1 December j.l. ontslag ge nomen als bestuurder van de Katholieke Arbeiders Beweging en van de Katholieke Bouwvak arbeidersbond. De aanleiding daartoe was het steeds meer tijd vragende werk, verbonden aan het lidmaatschap van de Tweede Kamer ten het t voorzitterschap van de Katholieke Volks Partij. Vandaag heeft het verbonds- bestuur in een speciale zitting afscheid van de heer Andriessen genomen. Op de zitting waren tevens aanwezig de voorzitter .van de Katholieke Bouwvakarbeiders bond. de heer G. Collignon en de wetenschappelijke adviseurs van het verbond. De heer Andriessen werd toe gesproken door de verbondsvoor zitter, de heer A. C. de Bruijn en door de verbondsadviseur, Mgr. J. G. van Schaik, die hem huldigden voor zijn grote ver diensten voor de arbeidersbewe ging en voor het landsbelang. De A Iers vliegtuig gleed van landingsbaan Het vliegtuig van de Air Lig- nes, de Ierse luchtvaartmaat schappij, dat gisterochtend van Dublin startte op weg naar Am sterdam, is tijdens een tussen landing te Manchester van de landingsbaan gegleden en be schadigd. Een vleugel en een motor werden vernield. De in zittenden vlogen met een spe ciaal ingelast toestel verder naar Amsterdam. EVANGELISCHE BISSCHOP HEKELT SOVJETS BERLIJN, II Dec. (Reuter). De Evangelische bisschop van Berlijn en van de staat Branden burg in de Sovjet-zóne, dr. Otto Dibelius, heeft op een speciale bijeenkomst te Berlijn van lei ders in de Evangelische Kerk over de jongste communistische aanvallen op deze kerk de Oost- Duitse autoriteiten beschuldigd van „toepassing van gelijksoor tige methodes als de nazi's in 1933 om de kerk onder controle te krijgen". Kortgeleden maakte de regering van Brandenburg be kend, dat zij het centrum van de kerk in West-Berlijn, buiten Brandenburg, niet langer zou erkennen. WOENSDAG 13 DECEMBER HILVERSUM I 402 m: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.10 Gram. muz.; 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.10 Voor de zie ken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram. muz.; 10.30 Morgendienst; 11.00 „Een meester van de oude stempel", hoorspel; 12.10 Piano recital; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Advents- stonde; 13.00 Nieuws; 13.15 Re portage; 13.20 Orgelconcert; 13.50 Regeringsuitzending: Jeugduit zending: Mej. Regina Zwart: ,,Dc brievenbus gaat open"; 14.00 Gram. muz.; 14.45 Tenor en gi taar; 15.00 Kamerorkest; 15.45 Voor de jeugd; 16.30 Sluiting; 18.00 Harmonie-orkest; 18.30 R.V.U.: Anton van Duinkerken: „Nederlandse literatuur en volks karakter"; 19.00 Nieuws en weer berichten; 19.15 Voor de jeugd; 19.30 Gram. muz.; 19.40 Radio krant; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio- schaakwedstrijd Noorwegen Nederland; 20.06 Orgel en viool; 20.20 Concertgebouworkest en solist; 21.10 Gramofoonmuziek; 21.30 „De Hervormde Kerk na de beslissing der Generale Synode", 21.50 Amusementsmuziek; 22.20 „In de schaduw van Moskou", causerie: 22.30 Vocaal ensemble; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. muz. HILVERSUM II 298 m: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA; 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.13 Gram. muz.; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 heer Andriessen, aan wie tevens enige geschenken waren' over handigd, dankte in een korte rede. Op de verbondsvergadering zullen de besturen van de vak bonden in de vacature-Andries- sen voorzien. De heer A. van der Veldt, de sedert kort benoemde voorzitter van de K.A.B. in het Bisdom Haarlem en door zijn diocesaan bestuur inmiddels benoemd tot verbondsbestuurder, werd geko zen tot lid van het dagelijks ver- bondsbestuur. REVANCHE VAN DAM-ROBINSON Ray Robinson heeft verklaard d'at hij het volgend jaar terug komt naar Europa en dan bereid is van Dam een revanche toe te staan. Mocht hij over enkele weken Jake La Motta verslaan en daarmee zijn tweede wereld kampioenschap winnen, dan zou hij zijn titel in het middenge wicht tegen van Dam op het spel willen zetten. In dat geval zou de revanche Robinsonvan Dam in de openlucht gebokst worden, hetzij in de Maasstad hetzij te Amsterdam. Post voor de „Somer setshire" Post bestemd voor opvarenden aan boord van het troepenschip ..Somersetshire" op weg naar Nederland, welke in een der tus senhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 13 December in Nederland worden ter post be zorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens, dient het adres de vermelding te bevatten: „Aan boord van het troepenschip „So mersetshire" op thuisreis naar Nederland". De .naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. is mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, wegens zijn grote ver diensten voor het katholieke leven in Zeeland, benoemd tot ridder in de Orde van de H. Gregorius; heeft de gemeente Haarlem een omvangrijk plan ontworpen voor reorganisatie van de electriciteits- voorziening, welk plan naar ra ming 5 millioen gulden zal kos ten; is in de werkplaatsen van de firma Stoof te Breda een opleg ger geconstrueerd met een draag vermogen van ruim 100 ton. De oplegger is gemonteerd op 32 wielen; heeft het post- en telegraaf kantoor van Kopenhagen een spe ciaal vervaardigde copie van een oud postvalies geschonken aan 't P.T.T.-kantoor in Den Haag; is het de Haarlemse politie ge lukt een aantal verborgen wa pens en een hoeveelheid munitie te ontdekken in een Bloemendaals hotel; is de „Nieuw Amsterdam", het vlaggeschip van de Holland- Amerika-Lijn, naar New York vertrokken. Het schip zal dienst doen als toeristenvaartuig en een viertal maanden als zodanig in de vaart blijven; heeft de modeshow van de Parijse modekoning Jacques Fath in Amsterdam een bedrag opge leverd van f 8.067.29. Deze som is ter hand gesteld aan het Rode Kruis; is de heer C. Smeenk, lid van de A.R., wegens zijn 35-jarig lid maatschap van de raad van Arn hem gehuldigd. (Reeds gedeeltelijk geplaatst.) De Utrechtse diocesane bond van de KAB heeft op de te Arnhem gehouden centrale raadsvergade ring krachtig geprotesteerd tegen het beleid van minister in 't Veld en zijn adviescommissie, die de KAB en de CNV willen belem meren in hun taak en werkzaam heden op 't terrein van de volks huisvesting. Tijdens een sectiebij eenkomst van de woningbouw- centrale van 't aartsbisdom „Ons Huis" werd een protestmotie aan genomen, die de vergadering la ter bekrachtigde. De heer Frans van der Gun was van oordeel dat er geen reden bestond om bezorgd te zijn, dat de minister zijn plannen zou door voeren. „Hij zou zich wel ver schillende malen bedenken eer hij de consequenties van zijn woorden zou aanvaarden," aldus de heer v-d. Gun. De heer van der Gun, die secretaris is van het Ka tholiek Instituut voor Volkshuis vesting, verweet de minister van wederopbouw en volkshuisvesting dat hij met iedereen goede vrien den wilde blijven en op deze ma nier er niet aan kon ontkomen, Telegrammen aan huistoe varende militairen Met het Britse schip „Maloja" dat Nederlandse militairen van Java naar Nederland vervoert, kunnen radiobrieftelegrammen worden gewisseld, via het Ne derlandse kuststation Schevenin- gen-radio, tegen hetzelfde tarief als geldt in het verkeer met Ne derlandse schepen. Chinese communisten bij Assam? CHILLONG, 11 Dec. (Reuter). Volgens berichten die uit gewoon lijk betrouwbare bron te Chil- long in Assam ontvangen zijn, doch die in officiële kringen niet werden bevestigd, zouden com munistische Chinese troepen zijn c?i.a r>„ „t „u„ iiiuiiisLisuut: a j. Sluiting, 9.00 Nieuws en weerbe- Tibet on enkele kilo- T-iAhton- Q in r.r™ mi.?' 0 12 gezien in noer op enxeie kho richten; 9.10 Gram. muz.; 9.12 Voor de huisvrouw; 9.22 Gram. muz.; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram. muz.; 12.00 Dansorkest; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgelspel; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Omroeporkest; 14.00 „Gesproken portret'; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Voor de jeugd; 16.30 Slui ting; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA- Varia; 18.20 Actualiteiten; 18.35 Lichte muziek; 19.00 „De econo mische problemen van Azië", causerie; 19.15 Orgelspel: 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Radioschaakwedstr. Noor wegenNederland; 20.06 Politiek commentaar; 20.15 Accordeon orkest; 20.45 „Gouden Bruiloft", hoorspel: 22.15 Vioolrecital: 22.45 „Aardolie", caus. 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram .muz. BRUSSEL, 324 M.: 12.00 gram.; lz.30 weerber.; 12.32 amusements muziek; 13.00 nieuws: 13.15 amu sementsmuziek; 13.30 klassieke muziek; 14.00 gram.; 15.45 „Euro pa ontvoerd", opera; 17.00 nieuws 17.10 zigeunermuziek: 17.30 cau serie: 17.45 gram - 17.50 boekbe spreking; 18.00 cellorecital; 18.30 voor de soldaten; 19.00 nieuws; 19.30 gram.; 19.50 radiofeuilleton; 20.00 omroeporkest en solist; 21.00 actualiteiten; 21.15 Ethnische mu ziek; 22.00 nieuws; 22.15 twee piano's; 22.25 orkestconcert; 23.05 Nieuws; 23.1024.00 verzoekpr. BRUSSEL, 484 M.: 12.05 lichte muziek: 13.00 nieuws; 13.10 gram. 14.30 „Pelleas et Melisande", ope ra; 16.30, 17.10, 17.45, 18.30, lkOO 19.40 gram.; 19.45 nieuws; Z000 symphonie-orkest, koor en solist; 21.15 en 21.30 gram.; 22.00 nieuws; 22.15 jazzmuziek; 22.45 §£a_rP-: 2255 nieuws; 23.00 gram.; zo.ao nieuws. meters afstand van de grens met de Indische provincie Assam, en wel in de buurt van de plaats Sadiya, die in het noord-oosten van Assam aan de Bramahpoetra is gelegen. Over de sterkte dier troepen en de richting waarin zij zich bewegen waren geen in lichtingen ontvangen. Hoeveel radioluisteraars telt Nederland? Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 December 1.471.260 tegen 1.457.427 op 1 November. Op 1 November waren er 485.065 aangeslotenen op 't rijks- radiodistributienet tegen 484.619 op 1 October. Kouwelijke hond stichtte brand Zaterdagmiddag heeft een kou welijke hond brand gesticht in 'n perceel in de Roelofstraat te Den Haag. De hond sleepte namelijk zijn mand zo dicht bij de kachel, dat de mand vlam vatte. Mand en vloerkleed werden verbrand. Aardappelbeurs Rotterdam Klei 35 mm opwaarts: Eigen heimers f 1010.50; Bintjes 10 10.50; Alpha's 8.25—8.75; Beve landers 1010.50; Furore 10 10.50; Koopman's Blauwe 10 10.50; Meerlanders 9.259.75; Klei 45 mm opwaarts: bintjes 12 —12.50; alpha's 8.75—9.25. Zand 35 mm opwaarts: Noordeling: f8.258.75; Eigenheimers 7.50 8.00; Voran f6.507; voeraardap- gelen 55.50. Alles per 100 kg. 'eze prijzen zijn berekend op de handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen berekend op wagon, schip of auto). dat hij 'n halfslachtige politiek voerde die uiteindelijk.meer scha de zou berokkenen dan goed zou doen. Er bleek, dat op de vergadering grote instemming bestond en het resultaat was dat een protestmo tie naar Den Haag werd gezon den. Het laatste woord zal over deze zaak nog wel niet zijn ge sproken. DE HUURVERHOGING COMPENSATIE De Stichting van de Arbeid heeft zich tot de regering ge wend met het verzoek tot een bespreking te komen met de in terdepartementale loon- en prijs commissie over de gevolgen van de te verwachten huurverhoging lan 15 procent voor die loon arbeiders en andere groepen die buiten de loon- en inkomsten belasting vallen en dienten gevolge geen compensatie 'zullen cntvangen. Vorige week heeft een delegatie uit de Stichting van de Landbouw met een delegatie uit de Minis terraad overleg gepleegd over de melkprijs. Zoals men weet heeft de regering na dit overleg haar standpunt wat de melkprijs be treft, gehandhaafd. Nla deze teleurstellénde beslis sing, zo meldt de Stichting, heeft zij beraadslaagd over wat thans moet geschieden. Hierbij werd vastgesteld dat de Stichting niet bereid is enige onwettige actie te voeren. Men zal zich thans wen den tot de leden van de volks vertegenwoordiging. De Minister van Landbouw sprak zich tijdens een later ge houden bespreking uit in die zin, dat er zijnertijds geen bezwaren bestonden tegen een objectieve mededeling omtrent de punten van geschil, die de grondslagen van de kostprijsberekeningen van het L.E.I. raken. Daarnaast gaf de Minister de wens te kennen met de Stichting een bespreking te hebben over de vraag, «op welke wijze aan de ga rantie inzake de bestaanszeker heid verder inhoud zal moeten worden gegeven. S.s. „Kingsborough" naar Antwerpen Het Engelse stoomschip „Kings borough" dat bij Vlissingen aan de grond liep en werd vlot ge. sleept, is thans op weg naar Ant werpen. Het wordt door vier sleepboten getrokken. De „Kings borough" zal in Antwerpen ge repareerd worden. De voorlopige reparatie aan het roer geschiedde te Vlissingen. Labourmeerderheid tot negen gestegen READING, 11. Dec. (Reuter) Door het overlijden van Oliver Stanley, een conservatief lid van het Engelse Lagerhuis, is de La bourmeerderheid in het Lager huis tot negen gestegen. Mohammedaanse missie in Nederland Met het vliegtuig, dat om streeks acht uur hedenavond ojf Schiphol landde, arriveerden de heren Ghulam Almad Bashir en Ahubakr Ayysih, afkomstig uit respectievelijk Pakistan en Indo nesië. Zij zullen zich in Neder land vestigen teneinde hier de Mohammedaanse godsdienst te verbreiden. DEBARKATIE TROEPEN SCHIP TABINTA Gistermorgen is in de Amster damse haven het troepentrans portschip Tabinta, met ruim 700 repatriërende militairen uit Indo nesië, gedebarkeerd. Aan boord bevonden zich 356 militairen van de Koninklijke Landmacht en 369 leden van het voormalige K.N, I.L., alsmede enkele burgers. De terugkerenden werden namens de regering en de inspecteur- generaal der Koninklijke Land macht toegesproken door resp. generaal-majoor W. J. K. Baay en luitenant-kolonel J. T. Winkel. Met 60 bussen werden de solda ten naar hun woonplaatsen ver voerd. Het muziekcorps van het regiment „Johan Willem Friso'' uit Assen zorgde voor begroe tingsmuziek. Ter propagering van de wielersport hebben de autoriteiten aan de leden van het Vrouwelijk Hulpkorps der Britse Marine en aan de marinemannen van alle rangen der basis te Ports mouth toestemming gegeven, de buitenkant van het marine vliegterrein als wielerbaan te gebruiken. BUITENLANDS OVERZICHT De Nederlandse delegatie van de Europese sportploeg, die in Nieuw Zeeland zal uitkomen, is hedenmiddag van Schivhol naar Londen vertrokken. Even voor het vertrek. Bovenste rij v.l.n.r.: Wim Slijkhuis, Leo van der Kar en Arie v. Vliet. Onderste rij v.l.n.r.: Geertje Galliard, Irma Schumacher en Jan Derksen. DRIE DAGEN AAN EEN STUK DOOR NEDERLAND Blijkens het maandbulletin van de Parijse „Sporting Club Belle- villais" heeft de secretaris van deze club André Asteix het plan opgevat tot het maken van een driedaagse tocht aan één stuk over het parcours van de laatste Ronde van Nederland. De tocht zal plaats hebben op 30 en 31 December en op 1 Ja nuari en heeft als doel het bren gen van een sportief beleefd heidsbezoek ter gelegenheid van de jaarwisseling en het maken van propaganda voor het touris me per rijwiel dat volgens Asteix in ons land nog niet in georgani seerd verband wordt beoefend. De tocht geldt tevens als een uitnodiging aan Nederlandse rij- wieltouristen om in de loop van het volgend jaar een bezoek te brengen aan Frankrijk. Hij vertrekt op 30 December vroeg uit Breda. Vandaar gaat de tocht via Tilburg, Eindhoven, Roermond. Venlo en Nijmegen naar Arnhem. Omstreeks het middernachtelijk uur zit hij tus sen Arnhem en Apeldoorn, om 4.10 is hij in Zwolle, om half 7 's morgens in Meppel, om 10.20 in Assen. 12.45 in Groningen, 17.40 in Leeuwarden en tegen 11 uur 's avonds kan hij in Harlin- gen zijn. Het nieuwe jaar zal hem aantreffen, eenzaam fietsend op de afsluitdijk, op weg naar Den Helder, waar hij om 1.20 kan arriveren. Dan volgt onmiddellijk het tweede deel van deze nacht rit. nl. langs de Rijksweg naar Alkmaar dat hij omstreeks kwart voor vijf in de morgen passeert. Als hij Haarlem achter zich heeft gelaten zal hij tegen 9 uur een pas ontwaakt Amsterdam aan treffen. Onvermoeid fietst hij dan verder over Den Haag. Rot terdam. Dordrecht en hii hoopt op de avond van de eerste dag van 1951 tussen 5 en 7 uur Breda weer te bereiken. Asteix schijnt niet onbedreven te zijn in het fietsen van derge lijke lange afstanden. De Nederlandse delegatie van de Europese sportploeg, die in Nieuw Zeeland zal uitkomen, is gistermiddag om half een van Schiphol vertrokken. Zij bestaat uit Wim Slijkhuis, Arie van Vliet Jan Derksen, Irma Schuhmacher en Greetje Galliard. De Amster dammer Leo van der Kar treedt op als leider van de gehele Euro pese ploeg. In Londen zullen de andere deel nemers zich bij de ploeg voegen. Onder hen zijn de sprinter Mac Donald Bailey, Arthur Wint, de Zweed Bengtsson, de Engelse 800 m. loper Bannister en zijn land genoot en naamgenoot Bannister de wielrenner. Hedenmorgen is de grote reis naar Nieuw Zeeland aanvaard. Titelmatch van Charles De wereldkampioen zwaar gewicht Ezzard Charles zal op 12 Januari a.s. in Madison Square Garden een titelmatch over 15 ronden boksen tegen Lee Oma. Dit zal dan de zesde maal zijn dat Charles zijn titel verdedigt. Er zijn een tweetal berichten van het Koreaanse front, die on getwijfeld een enigszins hoop voller. sfeer scheppen. Daar is al lereerst de mededeling van ge neraal Mac Arthur na een in spectie langs het front, dat de militaire toestand hoewel ern stig, niet meer zo verontrustend is. En er was in dit opzicht de mededeling, dat de 15.000 man ingesloten troepen in N.-Korea er in zijn geslaagd uit te breken en via de kust in veiligheid zijn gebracht. Wat enkele dagen ge leden een totale overrompeling deed vrezen, is dus minder ern stig verlopen en van een militai re debacle na de geweldige Chinese invasie is gelukkig geen sprake geweest. Het andere hoopvolle bericht van het Koreaanse front komt uit Lake Success, waar gisteren avond in diplomatieke kringen de ernstige verwachting ge koesterd werd, dat de Chinezen toch nog stand zullen houden hij de 38ste breedtegraad en hun medewerking zullen verlenen aan de oproep van de dertien Aziatische landen die vandaag in de zitting van de Ver. Naties een resolutie zullen indienen om het vuren te staken. Gisteren avond is deze commissie van dertien landen nog opnieuw, on der leiding van de gedelegeerde van India bijeen gekomen en is men er in geslaagd overeenstem ming over deze resolutie te be reiken en w;t nog belangrijker is. in principe de toezegging van China te krijgen, om aan deze oproep gevolg te geven. Maar deze medewerking is ze ker niet onvoorwaardelijk gege ven en. het is vrijwel zeker, dat China niet bereid is bij de oude grens tussen Noord en Zuid stand te houden, omdat het mi litaire doel van China, n.l. de veiligheid van zijn grenzen in Mandsioerije te garanderen is bereikt. Het schijnt Peking inderdaad te doen te zijn zijn succesvol militair optreden in Noord-Korea zodanig politiek en diplomatiek uit te buiten,, dat het ook daar als overwinnaar naar voren treedt. Het verluidt, maar daarom trent bestaat nog geen zekerheid, dat Peking voor het halt houden bii de 38ste breedtegraad niet alleen, als eis stelt, erkenning sn toelating tot het werk van de Ver. Naties, maar ook een er kenning van de Chinese rechten op Formosa. Wat het eerste betreft, is het een kwestie, waar Truman en Attlee het juist niet eens kon den worden, n.l. de erkenning van de Chinese communistische republiek. Het is begrijpelijk, dat Mao deze zwakke positie in het geallieerde front nu juist met een zekere voorliefde aan grijpt om er op te beuken En hij maakt een grote kans. dat hii slaagt. Want wel zal Amerika zich verzetten tegen de toelating van China, maar het zal daarte gen niet zijn veto uitbrengen. Overigens moet hier nog wel re kening gehouden worden met het feit. dat in de Ver. Staten het verzet tegen wat men noemt de slappe Europese houding te genover het communisme steeds krachtiger wordt en dit ook od de Amerikaanse republieken nqg wel enige invloed zal hebben. Dit is zeker, dat een erken ning van China de positie van Truman straks in het nieuwe congres aanzienlijk zal verzwak ken. Een onafhankelijk blad hoe wel met republikeinse sympa thieën, als de New York Times, waarschuwde gistermorgen met grote nadruk tegen een erken ning van het communistisch Chi na omdat deze erkenning op dit ogenblik het karak ter draagt van de aanvaarding van een dictaat, dat de overwin naar Mao aan zijn overwonnen, de Ver. Naties, oplegt. Inwilli ging van deze eis. aldus de New York Times, betekent de inwilli ging van een agressie en zal de weg voor nieuwe agressies ope nen. Bij het Amerikaanse volk, zo gaat dit blad voort, zal dit al les een verbijsterende indruk maken, vooral nu Amerika deze erkenning wordt afgedwongen door Europese landen, die zelf te slap en te laf waren om hun de mocratische beginselen daar in Korea te verdedigen. Men kan er dan ook zeker van zijn, dat wanneer Mao in Lake Success wordt toegelaten, dit de stemming bij het Amerikaanse volk voor West-Europa er niet milder op zal maken. En dit is voor ons werelddeel een zeer be denkelijk verschijnsel. Paardenmarkt Utrecht Op de Utrechtse Paardenmarkt werden aangevoerd 318 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paarden van 800 tot 950, werk paarden van 600 tot 800 oude paarden van 400 tot 650. paarden boven drie jaar van 550 tot 750. paarden beneden drie jaar van 400 tot 650. veulens van 225 tot 325, hitten van 300 tot 650. De handel was matig. Nog moeilijker zal de Formosa- oil voor het Amerikaanse volk te slikken zijn, maar we geloven niet, dat de kansen hier voor Mao erg groot zijn. De Ver. Staten zullen zich te gen deze concessie nu met alle kracht verzetten en we geloven niet. dat er voldoende landen in de V.N. zullen zijn, die dit Ame rikaans verzet durven trotseren. Overigens lijkt het ons ook nog niet zeker, dat Mao hierop zal blijven aandringen. Wordt hij toegelaten in Lake Success, dan betekent dit reeds, dat zijn grote rivaal Tsjang Kai Sjek hier het veld moet ruimen en practisch van het wereldtoneel verdwijnt. Wel een tragisch lot van de man. die terecht is beschouwd als de grote democratische hervormer van China en die nu door de de- mocratiën wordt opgeofferd aan de communistische dictatuur. Met dit grote succes kan Mao oorlopig tevreden zijn en zijn interventie in Korea meer dan voldoende beloond zien. De kans. dat we dus het einde van het Koreaanse drama krijgen is dan niet gering. HOOFDPIJN? <- Mijnhardr Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. Volgens West-Duitse functio narissen is kanselier Adenauer door de Oost-Duitse autoriteiten utigenodigd voor de radio te spreken in de Sovjet-zone. Men acht het onwaarschijnlijk, dat hij deze uitnodiging zal aannemen. In Roemenië zouden talrijke sabotages zijn gepleegd door ver zetsgroepen. De Franse troe pen hebben de kleine post Haloe in het centrum van het bruggen hoofd in het Tonkindelta her overd. In Nieuw Mexico is de rijkste uraniumlaag van de V.S. ontdekt. De commandanten van de luchtdoelartillerie van Engeland, België, Frankrijk, De nemarken, Italië, Noorwegen en Nederland en vertegenwoordigers van de V.S. strijdkrachten in Europa zulien van .12 tot T4 Dec. een conferentie houden in Lon den. Graanbeurs Rotterdam Binnenlandse granen. Offici euze noteringen per 100 kg fran co Rotterdam. Kalm. Tarwe zon der vochtconditie f24.2524.65; doorsnee kwaliteit op vochtcon ditie f23.7524.15; zomergerst f29.5030.50; haver iets vaster f27.50—29; rogge f29—29.50; peulvruchten: groene erwten f35 42. Overigens iets beter, schokkers f4047; bruine bonen f50—60. (Advertentie) DAAR NIET HIER WEL het lekkerste middel tegen verkoudheid rA Z-d 30 cent per 100 gram I TAL I AN U FEUILLETON 39. „Neen, Friederike". „Nu, dan kan de comedie be ginnen. Opschieten nu, want an ders verknoeien we de hele nacht". Cissy, die verstijfd van schrik, achter het dikke zware gordijn stond, hoorde nu, hoe Friederike Standike over de gang liep. Cissy dacht nu minder aan eigen gevaar, want tot haar ont zetting begreep ze, dat zij en die Herta Melcher in een laaghartig spel verwikkeld zouden woiden en het leek haar, of deze Herta nog beklagenswaardiger was dan zii zelf. Daarom wilde ze op haar plaats blijven staan, gereed om al haar krachten en haar leven te wagen, wanneer ze die andere kwaad wilden doen. Roerloos zat Herta in haar ka mer te wachten, sinds Friederike Standike haar verlaten had. Zou Ludwig Hofner komen? Eindelijk eindelijk naderde zijn vaste, snelle stap. „Herta, nu pas kan ik bij je komen. O, je hebt er geen idee van, hoezeer ik ernaar verlang de. je weer te zien!" Met een juichkreet sprong ze hem tegemoet, niet eens lettend op de hartstochtelijke woorden. „Ach, wat ben ik blij, wat ben ik blij, dat u er eindelijk bent, mijnheer Hofner! Breng me toch weg uit dit verschrikkelijke huis en ik zal u mijn leven lang dankbaar zijn". „Hoe heerlijk, dat uit jouw mond te horen, Herta. Je leven lang denken...." Met de zaklamp, die hij in zijn hand had, belichtte hij haar ge laat, om het resultaat van zijn woorden te zien. Maar Herta's ogen spraken niet van liefde, er lag alleen een groot vertrouwen in haar blik. „Laat ons weggaan, gauw, gauw!" zei ze, terwijl ze haar handen smekend vouwde. '"„Zeker, mijn lieve, lieve Her ta. Ik zal je eerst naar mijn wo ning brengen, daar ben je veilig geborgen en.... Doch Herta viel hem afwerend in de rede. „O neen, neen, mijnheer Hof ner. breng me alstublieft naar 't station. Wanneer ik maar weer onder veel mensen ben, dan kan me niets meer overkomen, want van nu af aan zal ik meer dan voorzichtig zijn". „Waarom wil je naar het sta tion?" vroeg hii verbaasd. „Omdat ik naar mevrouw Wes- sler in Reut ga. Ik heb u toch al gezegd en u hebt me beloofd, haar van mijn komst in kennis te stellen. Hebt u dat gedaan, mijnheer Hofner?" „Natuurlijk". Herta's hart klopte sneller. „Is er al antwoord?" - „Ook dat. Maar. Hij aarzelde. Wat een stommi teit, dat dat verzoek van Herta hem volkomen ontschoten was, zó volkomen dat hij vergeten had er met Friederike Standike over te spreken! Wat moest hij nu in de gauwigheid zeggen?" „Wat maar. Er klonk angst in Herta's stem en dat bracht hem op een goed idee. Ja, Friederike zou nu eens zien, dat hii bii haar een goede opleiding genoten had. Ook hij kon geniale gedachten hebben! „Maar dat antwoord zal je misschien wel wat teleurstellen, lieve Herta". zei hii zacht. „Waarom?" Haar adem 'stokte. Mevrouw Wessler verzocht of je van je bezoek wilde afzien, omdat er onverwachte dingen in Reut gebeurd waren". „Onverwachte dingen „Ja. De zoon van mevrouw Wessler heeft zich op de dag na haar thuiskomst verloofd, en de toekomstige schoondochter 'n heel rijk meisje wil natuurlijk niet, dat er een jongedame in huis komt, die het hart van haar aanstaande al meer op hol ge bracht heeft dan nodig was". „O!" Herta wankelde en Ludwig nam snel de gelegenheid waar, om haar vol liefde te steunen. Willoos liet Herta dit toe. Was haar niet alles, alles onverschil lig geworden? Zou er nog wel ooit iets moois in haar leven kunnen komen, wanneer deze ogen deze trouwe, goede ogen hadden gelogen? Ludwig Hofner dacht, dat Friederike zoetjesaan ongeduldig zou worden. „Is het een harde slag voor je. Herta?" vroeg hij met zachte stem. „Kom, wees maar flink, ik zal alles doen, om je te troosten. Maar. moet ik je nu nog naar het station brengen?" „Neen neen. Hij herademde. Dat idee had hem nog juist de goede weg ge wezen! Herta geloofde nu wer kelijk. dat hij de enige mens ter wereld was, aan wie ze zich kon vastklemmen. Vol zorg en liefde ondersteunde hij het wankelende meisje. Reeds stonden ze op de gang. „Laat nu alle droefheid varen. Herta, want nu nu wacht ons de vrijheid". Met stemverheffing sprak hij de laatste woorden uit en op dat ogenblik stak Friederike Standi ke aan de buitenkant de sleutel in de deur. Herta stootte een kreet van schrik uit en ook Ludwig Hofner deed als was hii geheel van streek. „Terug of we zijn verloren!" Vlug trok hij Herta weer in de kamer, waar ze gevangen geze ten had, terug en sloot haar op Enkele minuten later kwam hij alleen naar buiten. Friederike Standike lachte. „Wat zei ze?" „2?e is totaal gebroken. Dacht helemaal niet meer aan verzet. Ja. ik heb haar een geniale leu gen op de mouw gespeld". En toen vertelde hij, wat hij Herta had wijsgemaakt over het zogenaamde antwoord van me vrouw Wessler. Friederike Stan dike kraaide letterlijk van pret. „Het is enorm, Ludwig. Een beter idee zou ik zelf nooit heb- ben kunnen vinden. Bii de ver- stoorde vrijheidsillusies nog de smarten van een gebroken hart. Wanneer ze zich nu nog niet aan jou vastklampt dan begrijp ik de wereld niet. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5