Nieuw Expresstrein Bazel-Den Haag in België ontspoord De Sovjets zullen zich verzetten tegen 13-landen-voorstel Gezin Hertogh bereidt hartelijke ontvangst voor De Katholieken beledigd Zoekt Indonesië contact met Aziatische landen? EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN. DEN HELDER, SCHAGEN Malik triomfeert Onverkoopbare toppen? Locomotief en rijtuigen stortten in ravijn Twee doden, 24 gewonden Hij miste niets... Plannen voor de toekomst De kwestie Nieuw-Guinea Amerikanen en Engelsen streven naar adempauze" Stalin's zoon in Duitsland overleden Scheepsberichten Kroniek en Kritiek Rust- in Korea Abonnementsprijs t 4.65 per kwartaal, f 1.5-5 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct-, resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: NoorderbankNederl. Credietbank Noordhollands Dagblad I Buiten God. w 'l nergens veilig. (Vondel) A S H VANHBDEN Pagina 1 Donderdag 14 December 1950 46e Jaargang No. 12043 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) De meerderheid van de Tweede Kamer heeft de afgelopen week een verhoging van de topsalaris sen afgewezen. Wanneer het zon der meer om een verhoging van 25% zou zijn gegaan, terwijl de lagere en laagste salarissen met 5% genoegen hebben moeten ne men, zou deze beslissing ongetwij feld moeilijk te verteren zijn ge weest. Maar zo lag de zaak niet. In de afgelopen jaren zijn de topsalarissen ongewijzigd geble ven, de lagere en de laagste heb ben daarentegen de bekende ver hogingen ondergaan. Om nu toch ook de topsalarissen in deze alge mene stijging te kunnen betrek ken, werkte de regering met een toeslagenstelsel. Verschillende ho ge ambtenaren kregen dus in feite al sedert lang een hoger salaris dan hun schaal aangeeft, zijnde het normale salaris plus een toe slag. Voor de minister van „Bin nenlandse Zaken" was dit systeem intussen verre van aangenaam. Hij was de beheerder van de toe- slagenpot en moest als zodanig de wensen van de verschillende de partementen met elkaar in over eenstemming trachten te brengen. Het ligt dan ook voor de hand, dat hij een uitspraak, die de Ka mer enkele maanden geleden deed benutte om van dit stelsel af te komen. Toen ging het om het ver lenen van representatietoelagen. De Kamer zei „neen", als amb tenaren representatietoelagen no dig hadden zouden deze in de sa larissen dienen te worden ver werkt. Deze suggestie volgend, liet de minister nu enkele nieuwe sa larisschalen ontwerpen, waarin niet enkel de afgewezen represen tatietoelagen werden verwerkt, maar ook de inmiddels gebruike lijk geworden toeslagen. Deze wijzigingen werden tenslotte bij K.B. doorgevoerd, wijzigingen die intussen, zoals gezegd, echter voor een groot deel niet meer beteken den dan dat vele functionarissen in andere vorm hetzelfde kregen. En nu was het toch wel heel wonderlijk, dat de meerderheid van de Kamer de afgelopen week maar niet overtuigd kon worden van de redelijkheid van deze op lossing. Minister Teulings en de woordvoerder van de KVP, de heer Dassen, mochten er de tegen standers terecht aan herinneren, dat zij het toch waren geweest, die de minister enkele maanden geleden hadden heengezonden met de boodschap, dat toelagen in de salarissen dienden te worden ver werkt. Passages uit de „Hande lingen" toonden dat onomstotelijk aan. Het verweer van de tegen partij op dit punt was verre van groots. Men betoogde nu, dat men dit maar zeer voorwaardelijk be doeld had. In de passage „als er toelagen gegeven moeten wor den....", diende men de klem toon op „als" te leggen. Iets meer steekhoudend was het argument, dat het nu niet enkel meer om bepaalde personen ging, maar om groepen van personen. Dat mocht zo zijn, maar het is nu eenmaal onmogelijk om een wijziging van de salarisschaal tot bepaalde per sonen te beperken. Dan dient men ook soortgelijke functies in de wijziging te betrekken* En hier ging het toch tevens om het opvangen van een toeslagenstel sel, waarmede reeds sinds de be vrijding was gewerkt. Met haar beslissing is de Kamer voorts op een terrein gekomen, waarop de Overheid als werk- feefster toch steeds vrijheid van eweging placht te hebben. Zij stelt de salarissen voor haar amb tenaren vast in overleg met de betrokken organisaties. Dat over leg had ook nu plaats gehad en men was daarbij tot volledige overeenstemming gekomen, '/aar- om dan nog zulke overwegende bezwaren gemaakt, terwijl de ambtenarenorganisaties blijkbaar van mening zijn dat deze verho ging van de topsalarissen op geen enkele wijze in strijd komt met de lagere salarissen. Ja, zei de meerderheid, maar straks zullen de lagere categorieën deze verho ging willen gebruiken om er zich aan op te trekken. Wij zouden zeggen, laat de regering dan even tueel maar uitmaken of zij aan deze eisen kan voldoen, voor het heden is het in elk geval zo, dat het „Georganiseerd Overleg'' het rechttrekken van de topsalarissen niet afhankelijk heeft gesteld van andere verhogingen .Het is blijk baar met de regering van mening, dat het hier in feite slechts af zonderlijke, scheef gegroeide ver verhoudingen geldt. Wil men de weerstand van de meerderheid uit dieper liggende tronden verklaren, dan zullen eze wel gezocht moeten worden in de moeilijkheid om een aan gelegenheid als deze aan de kie zers te „verkopen". Maar waar blijft men als men niet meer de moed kan opbrengen om zijn stem aan een voorstel te geven omdat het „psychologisch moei- lijk ligt"? De fout lag hier op de eerste plaats bij de tegenstan ders zelf. Zii hebben in diverse publicaties de indruk gewekt, dat het hier zou gaan om een verhoging van 25% zonder meer. terwijl de zaak in feite geheel anders ligt, zoals wij boven me nen te hebben aangetoond. En lag de verhoging van de vergoedingen voor de Kamer leden dan soms „psychologisch" minder moeilijk? Het overgrote deel van de Kamer dat nu tegen de topsalarissen te hoop liep, bracht toen wel de moed op om deze eveneens redelijke verho ging te „verkopen" en daarom is het ons te meer niet duidelijk, waarom het dan nu ineens aan die moed is gaan ontbreken. Het is de laatste tijd al meer dan eens voorgekomen, dat Gistermiddag omstreeks drie uur is de sneltrein Bazel-Den Haag nabij Poix-St. Hubert in Belgisch Limburg ontspoord. De loco motief en twee personenrijtuigen stortten in het zeven meter diepe ravijn naast de rails; het bagagerijtuig werd eveneens in het ravijn gesleurd en daarbij volkomen verbrijzeld. De overige wagons kwamen naast de rails te staan. met een schram afkwam, was juist in Libramont ingestapt, om dat er ij zei op de weg lag en hij meende dat het veiliger was de reis per trein voort te zetten dan per auto. Als door een wonder bleven de hoofdconducteur en de conduc teur, die zich in de bagagewagen bevonden, ongedeerd. De Belgi sche machinist, die beklemd was geraakt tussen de machine en de tender en die men eerst na twee uur werken met snijbranders kon bevrijden, overleed in het zieken huis. De stoker werd op slag gedood. Volgens de laatste be richten werden vier personen zeer ernstig, twintig anderen licht gewond. Zij zijn naar het ziekenhuis te Libramont overge bracht. De niet-gewonde passa giers, 35 in getal, werden naar Namen vervoerd. Het ongeluk gebeurde op een deel van de baan, waar de rails in reparatie waren. De snelheid van de trein was hier 40 km per uur, volgens arbeiders, die nog met een gele vlag gewaarschuwd hebben, te snel. De rails werden weggerukt. Een dichte sneeuwlaag bedekte gisteravond het toneel van de ramp, waar hulpploegen in het licht van booglampen bezig wa ren de baan vrij te maken. Het treinverkeer was omgelegd, ter wijl op het traject een extra sneltrein bsechikbaar werd ge steld. Een van de reizigers, die er In het buitenland is nu de tijd aangebroken, waarop men inkopen qaat doen voor het naderend Kerstfeest. Deze anderhalf jarige Britse kleuter wilde niet wachten tot de drukte in de winkels haar hoogtepunt had bereikt en verzekerde zich alvast van haar cadeautjes voor de „grote dag". „Mist u iets?" vroeg de Haagse Recherche aan een bewoner van de Dunne Bierkade. „Bij mijn weten met", ant woordde de aangesprokene. De recherche meende wel beter te weten en ze kreeg gelijk ook. Een geldkistje met verzeke ringspolissen, spaarbankboekjes, enige gouden ringen, dasspelden en andere kostbaarheden bleek te zijn verdwenen. De bestolene had er nog niets van gemerkt en had de diefstal dus ook niet kun nen aangeven. Een ander had dat al voor hem gedaan, namelijk de politie in Vught. Die had gemerkt dat een 24-jarige Bosschenaar M.H. in Vught met gouden ringen liep te leuren en vond dat wat vreemd. De man werd aangehou den en vertelde al gauw hoe hij aan zijn koopwaar kwam. Hij was in het pand in Den Haag, een winkelhuis annex bo venhuis, de trap» opgelopen en had het bewuste Kistje uit de kast gehaald. ALGEMENE DIENSTPLICHT GEVRAAGD IN U.S.A. Vijfentwintig vooraanstaande Amerikanen, onder wie Dr. Van- nevar Bush, het hoofd van Ame- rika's wetenschappelijke oorlogs inspanning in de tweede wereld oorlog, en James Conant, de pre sident van de Harvard Universi teit, hebben Woensdag aange drongen op algemene dienstplicht „tegen de tijd" dat "Rusland de atoombom niet langer vreest. BOETE VOOR HOOFDREDACTEUR VAN DE WAARHEID De hoofdredacteur van „De Waarheid", Fred Schoonenberg, moest zich gisteren voor de Am sterdamse politierechter verant woorden voor een artikel in De Waarheid, waarover door de Ka tholieke Actie een klacht was in gediend. De politierechter, mr. L. de Blecourt, zeide het zeer te appre ciëren, dat in ons land de pers vrij is, doch hij vond dat het be wuste artikel wel wat over de schreef ging. Ik acht dit artikel beledigend voor het Rooms Ka tholieke deel van het Nederland se volk. Woorden als „geruchten centrale", „spionnage-centrale" en „terreur" hebben een zeer ongun stige klank, aldus de politierech ter, die de hoofdredacteur ver oordeelde tot 75 gulden boete, subs. 5 dagen hechtenis. De offi cier van justitie had 250 gulden of 25 dagen.hechtenis geëist, daar hij opzettelijke belediging bewe zen achtte. De verdediger, mr. dr. Benno Stokvis pleitte vrijspraak. ZO'N MOOI BALLONNETJE Ja, dat was een zware klap voor de kleine Henny B. (drie jaar is ze) uit Den Haag. Henny kocht met haar moeder op de markt een paar mooie schoentjes bij 'n aardige koopman, die Henny er een prachtige luchtballon bij gaf. Daar ging ze thuis mee spelen. Maar Henny wist jammer genoeg niet, dat je met zo'n ballonnetje beter niet te dicht bij de kachel kunt komen. Haar ouders wisten het misschien wel, maar dat 'n kinderballonne tje met zo'n geweldige klap uit elkaar kan springen dat er vier ruiten aan diggelen gingen, daar hadden ze nooit van gehoord. En zelfs de po litie, die toch wel wat ge wend is, stond er een beetje vreemd van te kijken. In het gezin Hertogh te Bergen op Zoom heerst een vreugde volle stemming, nu het zusje Bertha met haar moeder op weg is naar Nederland. Broertjes van het meisje bezig met het versieren van de stoelen voor Bertha en haar moeder. Hef is onnodig fe zeggen, daf de fhuiskomsf van Beitha in het gezin Hertogh met blijdschap wordt verwacht. Het feit dat mevr. Hertogh en haar dochter onderweg zijn, heeft de span ning opgeheven en het huisgezin maakt zich thans op het dochtertje en zusje een hartelijke ontvangst voor te bereiden. Uiteraard is dit een gebeuren voor de huiselijke kring en vader Hertogh hoopt, dat alles zo rus tig en kalm mogelijk zal geschie den. De drie jongsten hebben Bertha nooit gekend, maar ze zijn niet minder enthousiast dan de 16-jarige Wiesje en de 14-jarige Corrie, die bij de geestelijke ac climatisering van hun zusje naast vader en moeder een belangrijke taak hebben. Want ook zij spre ken Maleis en zullen ongetwijfeld er toe bijdragen Bertha zo spoe dig mogelijk aan haar nieuwe omgeving te doen wennen. „Aan studie voor Bertha denken- we voorlopig niet", zo vertelde de heer Hertogh. „Eerst moet zij Nederlands leren spreken ver- De Sovjet-Russische afgevaardigde Jacob Malik heeft Woensdag in de algemene vergadering der Verenigde Naties medegedeeld dat de Sovjet-Unie zich zal verzetten tegen de door dertien landen in Azië en het Midden-Oosten gedane voorstellen, die voorzien in een staken van het vuren in Korea. nieuwe militaire acties voor te bereiden". De Russische vertegenwoordi ger deelde de politieke commissie der algemene vergadering verder nog mede, dat „de beide Westerse mogendheden slechts belang stel len in het strikt beperkte doel van het tot stand brengen van een staakt-het-vuren, doch dat zij niet gevoelen voor een rege ling van andere politieke vraag stukken". Tweede resolutie Malik beschuldigde de Ver enigde Staten en Groot-Brittan- nië ervan „op huichelachtige wijze een wapenstilstand in Ko rea te bevorderen, opdat zij een adempauze zouden verkrijgen, die zou worden aangewend om DJAKARTA. 14 Dec. (Aneta). Het dagblad „Merdeka" ver nam uit kringen. die in nauw contact staan mei de regering der ReDubliek Indonesië, dat het besluit van de IriLan-delegatie in Den Haag. dat Minister Moh Roem naar Djakarta zou reizen, werd genomen, omdat naar de mening der delegatie de moge lijkheid tot een overeenstemming zeer miniem geworden is. hoogst bekwame ambtenaren naar het vrije bedrijfsleven af vloeiden, omdat hun daar veel sunstiger voorwaardeo werden geboden. Nu zal het ongetwijfeld voor de Overheid altijd moeilijk blijven om deze zuigkracht tegen te gaan. maar in elk geval die nen de verschillen dan toch zo klein mogelijk te worden gehou- aen. De beslissing, die de Kamer de afgelopen week nam, is in dit licht bezien krenterig en klein. Zij ontneemt de Overheid de mogelijkheid om de beste krachten voor 's Lands dienst te winnen en te behouden, mensen, die soms kapitalen voor het land moeten verdienen, en dat alles cm wille van twee ton. Men zeide in deze kringen, dat de regering der R.I. voort gaat met het treffen van voorberei dingen, om het hoofd te bieden aan alle mogelijkheden die voort vloeien uit het feit, dat de kwestie-Irian op een dood punt gelopen is. Inmiddels vernam „Merdeka" in politieke kringen dat thans, of althans spoedig, van Indone sische zijde informeel contact zal worden opgenomen met andere Aziatische landen voor het ver krijgen van steun in de kwestie- Irian, aangezien het wel duide lijk is, dat deze van geen enkel Westers land te verkrijgen is. In deze politieke kringen werd verder te kennen gegeven, dat nog niet valt te zeggen, tot welke resultaten deze informele con tacten zullen kunnen leiden, doch men vertrouwt er op, dat Aziati sche landen ten aanzien van deze kwestie zeker meer begrip voor het Indonesische standpunt zul len tonen dan de Westerse lan den. Overigens geschiedt het opne men van dit informele contact zonder dat het standpunt wordt losgelaten, dat de kwestie-Irian er een is tussen Nederland en Indonesië. De tekst van de tweede reso lutie der dertien landen, die door Sir Benegal Rau is ingediend, tezamen met de resolutie welke een staken van het vuren in Korea beoogt, luidt als volgt: IN KRIJGSGEVANGENENKAMP Naar aanleiding van een pers bericht, dat Stalin een beloning van een millioen Roebel zou heb ben uitgeloofd voor berichten waaruit met zekerheid het lot van zijn in Duitse krijgsgevan genschap geraakte en vermoede lijk overleden zoon zou blijken, heeft de voormalige Belgische krijgsgevangene Anatole Prevót zich tot de Russische ambassade te Brussel gewend met de mede deling, dat deze zoon van Stalin bij zijn weten in het kamp voor Duitse krijgsgevangenen te Schweinfurt, in Beieren, aan een ziekte is overleden. Prevöt ver klaarde Stalin's zoon (Djoegas- wil'iniet persoonlijk te hebben gekend, daar het streng verboden was contact te hebben met Rus sische krijgsgevangenen. In het kamp te Schweinfurt heeft in dertijd evenwel het (onbevestig de) bericht omtrent het overlij den van Stalin's zoon de ronde gedaan. „De algemene vergadering, met ernstige bezorgdheid de toestand in het Verre Oosten beschouwende, overwegende dat voortduring van deze toestand waarschijnlijk het handhaven van de wereldvrede en -veilig heid in gevaar zal brengen, beveelt aan dat de vertegen woordigers van de navolgende regeringen zo spoedig mogelijk bijeenkomen en aanbevelingen opstellen voor de vreedzame regeling van de bestaande kwesties in overeenstemming met de doelen en beginselen van de V.N.". staan en pas dan is de tijd rijp om naar school te gaan. We zul len Bertha in geen enkel opzicht tot iets dwingen, ze mag worden wat ze wil, daar heb ik alles voor over". 15 doden, 200 gewonden te Singapore De PH-TDO (Maastricht) maakte gisteren een tussenlan ding te Calcutta, in afwijking van de dienstregeling. Gisteravond was te Singapore de rust weergekeerd. Volgens op gaven van de hospitalen zijn er bij de onlusten 15 personen ge dood en ongeveer 200 gewond. Grote Beer, 12 December v. Hollandia naar Surabaja Maloya (rep.) Djakarta Amsterdam, 13 December van Aden, 16 December te Suez verwacht. Talisse, DjakartaAmster dam, 12 December naar Port Sudan. Cameronia (rep.) Djakarta Rotterdam, 13 December te Suez. Willem Buys, Djakarta-Rot terdam, pass. 12 December Sabang. Zuiderkruis, DjakartaRot terdam, 12 December 600 mijl Z. Ceylon. Dorsetshire, DjakartaRot terdam, pass. 12 December Lissabon. Mataram, DjakartaRotter dam, 12 December van Belawan. Hoe zit dat? (II) (Sm.) Hebben wij gisteren minister in 't Veld onrecht ge daan? Ja en neen! Wij hebben zijn vriendelijke raad, welke hij in zijn rede in Leeuwarden gaf, opgevolgd en de pas verschenen „Handelingen" van de Tweede Kamer steeds aangename lec tuur! er op na geslagen. De minister heeft inderdaad gelijk, als hij verklaart gezegd te heb ben, dat zijn bezwaar vooral gaat tegen aparte woningbouw verenigingen voor de K.A.B. en het C.N.V. (En dan natuurlijk ook tegen die van andere sociale organisaties!) Maar hij ,en dit stellen wij met voldoening vast, heeft ook gezegd „volkomen te aanvaarden, dat wij in ons land hebben een splitsing naar de con fessionele richtingen en daar zou ik in genen dele tegen in willen gaan". Dat klinkt goed. Wij hadden het dus bij het rechte eind, toen wij schreven, dat de bewindsman het niet zo kwaad bedoeld kan hebben. Toch is er nog sprake van het door ons veronderstelde misverstand tussen hem en het Kamerlid van Vliet, dat deze zaak ter sprake bracht. De minis ter vindt wel, dat aparte vereni gingen vanwege de K.A.B. e.d. te veel splitsing meebrengen. Maar dat is stellig een misver stand, in zoverre, dat arbeiders- bouwverenigingen al tientallen jaren geen vreemd verschijnsel in ons land zijn, integendeel, zij lagen in de natuur der verhou dingen van de voorheen bestaan de achterstand op het gebied van de volkswoningbouw en het be hoort stellig tot de taak van de standsorgamsaties, op dit gebied werkzaam te zijn. Zij hebben dit trouwens al tientallen van jaren gedaan en het zou onjuist zijn, de klok terug te zetten. Indien er katholieke woningbouwver enigingen van verschillende stan den zijn, valt dit toe te juichen en ze zijn er dan ook. maar wan neer er en dat is het geval behoefte bestaat aan arbeiders- bouwverenigingen, mag de mi nister deze o.i. niet tegenwerken, door haar een „erkenning" te onthouden. Nu de weg voor ver der overleg met de minister nog openstaat, lijkt het ongewenst, thans dieper op deze kwestie in te gaan. maar men moet de zaak toch ook niet' onschuldiger Voor stellen dan ze is. Wie bekend is met hét streven van de Nationale Woningraad, waarin het socialis tische arbeiderselement over heerste), welk streven er op ge richt is, deze Raad een mono polie-positie te bezorgen, begrijpt, waarom de uitlatingen van de minister in de Kamer de katho lieke arbeidersbeweging in het verkeerde keelgat schoot.... EVACUATIE NIET GESTOORD Gisteren is, zoals wij reeds in een deel onzer edities melddeit, de evacuatie van de troepen der V.N. uit Noord-Oost-Korea be gonnen. Voor Hoengham ligt de geallieerde vloot reeds enige dagen gereed. De druk op het bruggehoofd van Hoengham is overigens ge ring. Eerst begaven zich de troe pen aan boord die dieper in Noord-Korea waren doorgedron gen dan alle andere strijdkrach ten der V.N. Van de rest van het front wordt geen nieuws gemeld. Vliegtuigen van de verbonden legers hebben vlugschriften voor de Chinese communistische troe pen uitgeworpen, waarop o.m. gedrukt staat: „Chinese soldaten in Korea, weet ge, tegen wie ge vecht?" Sinds enige weken is de vulkaan Etna op Sicilië weer in werking getreden. De ziedende lavamassa, welke de berghelling afstroomt, nadert langzaam de. dorpen Milo en Renazzo, welker bewoners geëvacueerd zijn. Ook het dorp Fornazzo wordt weer bedreigd. Er zijn nog geen aanwijzingen, dat de eruptie binnen afzienbare tijd zal afnemen. Een luchtfoto van de Etna. Duidelijk ziet men de met lava bedekte hellingen, en de dikke rookwolken welke uit de krater opstijgen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1