P.O.A. n.v. H.O.V.-concert met Jan Odé Jan Volkering Tz. overleden SOECKER Weggestuurd of weggelopen? Wees zuinig met water Kruideniers-vakorganisaties naar beter bedrijfsbeheer ALKMAAR EN OMSTREKEN Nieuw orgel de St. Laurentius DE TRAMLIJN ALKMAAR-BERGEN Nog geen beslissing Voor de Kersttafel Soecker's Kerstcake Britten krijgen geen Marshall-kuip meer Voor de Economische rechter D.O.S. en Forward besluiten tot fusie Trein rijdt op groep arbeiders in Lustrum L. T. J. Selectiewedstrijd od 2e Kerstdag PAGINA 2 DONDERDAG 14 DECEMBER 1950 ALKMAAR Zondag a.s. is et een feestelijke en belangrijke dag voor de Laurentius-parochie. Met de plechtige inzegening van het nieuwe orgel, gaat een reeds zeer lang gekoesterde wens in vervulling. Het oude orgel, dat weliswaar een zéér goede klank bezat, raakte zo langzamerhand op daar het mechaniek hoe lan ger hoe meer in een desolate toestand kwam te verkeren. We kunnen dan ook de komst van het nieuwe instrument, ook in derdaad als een noodzakelijke gebeurtenis beschouwen. Paus Pius X heeft eens gezegd: „Leert mijn volk bidden in schoonheid". Welnu inzake liturgische schoon heid is ook het kerkorgel van groot belang. Het orgel is gebouwd door de firma B. Pels en Zoon, alhier. Het nieuwe instrument draagt net opus getal 264 en is gebouwd volgens het electrisch keg ol ieden systeem. Het orgel heeft drie klavieren en 37 registers, en in totaal 2351 pijpen. Voor registratie en kop pelingen zijn de meest moderne speelhuipen aangebracht, het zijn er niet minder dan 57. De g. vrije combinatie's zijn uitge voerd volgens het systeem van Ir. B. J. A. Pels. De Laurentius kerk heeft dus nu, op de Grote Kerk na. het grootste orgel van de stad. Zondagavond om 6 uur zal na de plechtige inzegening door de HoogEerw. Deken J. Th. Jacobs, een orgelbespeling vol gen, door de organist van de kerk de heer G. Kiebert en de heer Joop Schouten, organist van de St. Hippolytuskerk te Delft. Het plechtig lof wordt ge zongen door het Parochieel Zangkoor o.lv. de heer G. J. Hof. Ter afwisseling zal de tenor, de heer Jan Danckaerts uit den Haag enkele liederen zingen. Voor deze belangrijke gebeurte nis zal zeker Zondag a.s. een zéér grote belangstelling zijn. Op de- zelfde da^ wordt ook een nieuw orgel, gebouwd door de firma Pels. te Dordrecht ingezegend in oe kerk van de H. Antonius van Paaua. RATTEN BESTRIJDERS WEER OP PAD ALKMAAR. Het is zo lang zamerhand wel bekend, dat de dienst van Openbare Werken, af deling Reiniging, zich o.m. heeft belast met het bestrijden van ratten. Deze bestrijding gaat het gehele jaar door en de waterwe gen naar de stad staan onder re gelmatige controle. Het is echter niet mogelijk het gevaar volledig te keren, zodat op enkele plaat sen nog enige last van het on gedierte wordt ondervonden. Vooral nu de waterstand in de polders zo hoog is verlaten de ratten hun holen en trekken naar de stad. Om het rattengevaar doelmatig te kunnen bestrijden is de hulp van de gehele bevolking nodig. Heeft u last van ratten of zun in uw omgeving ratten ge signaleerd, laat dit dan weten aan Openbare Werken, afd. Rei- mg'ng. Keeteracht 1, telefoon 3247 en met de bestrijding zal terstond een aanvang gemaakt worden. De orote streekactiè voor N.- Holland hoven het IJ begint op 15 December a.s. Hieraan werken hiina alle remeenten mede, zodat aan het rattenleeer een pevoplige klap zal worden toegebracht. R.K. CYMM. VBPJTNICINC TAVENO Ouders, opgelet ALKMAAR. Zaterdag a.s. 16 December is het gymnastiek lokaal niet voor ons beschikbaar, dus geen training voor de kin deren die middag. Zaterdag 23 December gaat de training normaal •iior. Advertentie Een driftiq echtgenoot uit Leiden mocht niet naar de soos, wou scheiden. Zijn vrouw zei toen: Neem PELS' Citroen en wist daardoor een breuk te mijden. WEIFELENDE FIETSER AANGEREDEN ALKMAAR. Gisteravond om kwart over zes fietste de Alk maarder K. over de Stationsweg in de richting van het Seharloo. Bij de Bergerweg weifelde de wielrijder en reed om de driehoek die zich aldaar bevindt, heen en keerde terug naar de Bergerweg. Er kwam echter een motorrijder over het Seharloo, die in de rich ting van de Bergerweg reed en die de wielrijder niet meer kon ontwijken. Hjj reed hem aan, de fietser kwam te vallen en bleef aanvankelijk versuft liggen. Dr. Gramsbergen verleende de eerste hulp en vervoerde de man met zün auto naar diens hulsarts. Daarna is de heer S, naar zijn woning overgebracht. FILMAVOND „VRIJE TIJD" ALKMAAR. In 't Wapen van Heemskerk heeft de R.K. Com missie „Vrije Tijd" eep film avond georganiseerd voor de ouders van de aangesloten kin deren, waarbij de voorzitter van de commissie, de heer Milder, de aanwezigen welkom heette. Het filmprogramma bestond o,a. uit een documentaire over Rome, terwijl als hoofdfilm de eomedie „Mr. Belvedere loopt college" werd vertoond. Bakfiets te water ALKMAAR. Gistermiddag om drie uur zette een loopjongen zijn bakfiets neer op de Mient. Hij liet de fiets daar staan met de handrem aangetrokken. De rem bleek echter niet bijster deugde lijk te zijn, want door de Wind gedreven is de bakfiets in het water gereden. De lading bestond uit lasapparaten en snijbranders, Bakfiets en lading zijn door om standers op het droge gebracht. Schade werd er niet aangericht. ALKMAAR. De Haarlemse Orkest Vereniging zet haar con certserie te Alkmaar voort met een concert op Donderdag 21 De cember a.s., dat zal plaats vinden in 't Gulden Vlies. Onder leiding van Marinus Adam wordt dit concert geopend met de Ouverture in g kl. terts van Anton Bruckner. Hierna volgt het optreden van de solist van deze avond de bekende pia nist Jar Odé. Met orkestbegelei ding zal hij een uitvoering geven van het Pianoconcert van Schu mann. Het programma vermeldt tenslotte na de pauze de graag gehoorde Symphonie no. 5 „Aus der neuen Welt" van Antonin Dvorak. VERKOPING BIJ OPBOD ALKMAAR. Notaris J. de Groot heeft gister in het Gulden Vlies in het openbaar bij opbod verkocht het huis met erf aan de Laat no. 68 al hier, groot 62 ca. het is ingezet op f 4630.De verkoping bij afslag zal op 20 December plaats hebben. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Marinus N. zv M. N. de Waard en A. Mayer; Johanna E, M. dv F. G. Hageman en E. M. de Boer; Nicolaas zv N. P. Al les en G. Schakelaar Gehuwd: Adrianus N. Kobes en Luigia Indri, Johannes Peereboom en Catharina C. Pater; Hendrik J. Biard en Antje Engel; Jacob L. Schreuders en Hiskia M. Sommer; Adrianus N. Balvers en Elisabeth M. Kaldenburg. Overleden: Klaas v. d. Berg 78 jr. wednr. van E. IJfs en van A. Post. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ BERGEN. De afd. Bergen van de KVP heeft na het teleur stellend bericht van de heer Hooy die een lezing zou houden over lonen en prijzen, dat hij wegens ziekte aan zijn toezegging thans niet kon voldoen, de heer drs. H. W. M. van Run, hoofdredacteur van het „Nieuw Haarlems Dag blad bereid gevonden een cause rie te houden over het onderwerp „Welke is- de invloed van de pers op de publieke opinie". Dit in de tegenwoordige tijds omstandigheden zeer interessante onderwerp zal zeer zeker de op komst tot de vergadering, die op Dinsdag 19 dezer in het St. Jans gebouw zal worden gehouden, stimuleren. Ter bevordering van de activi teit onder' de leden zal het vol gend jaar voor zover de afd. kas niet door eventuele verkiezingen zal worden benadeeld, enige be kende srirekers worden uitgeno digd. Zij die zich alsnog als lid opoeven bij de secretaris der af deling, de heer C. ,T. Schouten. Baakmeerdiik 2, hebben tevens toegang tot voornoemde leden vergadering. HOOG GRONDWATERPEIL VEROORZAAKT VEEL HINDER BERGEN. Door de vele régen, ongekend sinds mensen heugenis, zijn vele kelders in Bergen onder water gelopen. De voornaamste oorzaak is gelegen in het feit, dat men voor het zo hoog gelegen dorp kelders kon bouwen, waarvan de waterdicht heid tot aan ong. een halve meter vanaf de fundering behoefde te zijn. Het grondwater heeft echter bij zeer veel kelders deze grens gepasseerd, zodat het water thans door 't poreuze gedeelte binnen loopt. Het Pensionaat, Parkhotel en andere gebouwen en wonin gen moeten nu dagelijks hun kel ders leeg pompen. Alle kelders, die in normale omstandigheden ten volle worden gegarandeerd. Zo moet o.a. een aannemer een kelder, die hij garandeerde van een pas gebouwd huis aan de Beurweg, geheel opnieuw onder handen nemen. Het onderzoek of aan de N.V. Nederlandse Snoorwegen moet worden toegestaan tie rlienst op de tramlijn AlkmaarBergen stoD te zetten, is in verband met het onlangs op verzoek van de gemeente Bergen uitgebrachte ranport van liet Nederlands Eco nomisch Instituut nog niet geëin digd. zodat de gestelde vraag nog niet kan worden beantwoord. Dit deelt de Minister van Ver keer en Waterstaat mede aan de desbetreffende begrotingscom missie van de Tweede Kamer, Alvorens tot opheffing van enige reizjgersdienst wordt over gegaan, wordt uiteraard nage gaan of de lijn onder aanvaard bare uitkomsten te exploiteren zou zijn met licht reizigersmate- rieel. Een dergelijke exploitatie bleek op de korte tijd geleden opgeheven lijnen niet mogelijk, aldus de minister, BERGEN KOOPT KUNSTWERKEN BERGEN. Door de gemeente Bergen is voor dit jaar aangekocht van het K.C.B. een tekening van Jan Ponstljn, een tekening (jongenspor tret) van Dirk Vis, een houten doos met afbeelding (reigers) van Ma- rijeke Visser. Op Zaterdag 16 en Zondag. 17 December is de. tentoon stelling waaruit deze stukken wer den gekozen geopend. Burgerlijke Stand BEEMSTER. Geboren; Geer tje, d. v. F. J. Stolp en B. Kohne. Getrouwd: Henk Sprokkreeff 24 jr. en Maria Geertruida Olde- man, 20 jaar. Op de voordracht BEEMSTER. De heer L. Kleiburg, leraaraan de Ulo school te Midden-Beemster komt als no. 1 voor op de voordracht voor hoofd der Ulo-school te Schagen, aan deze functie is te vens het directeurschap der Han delsavondschool verbonden. VRIJWILLIGERS VOOR DE BRANDWEER BEEMSTER. Dezer dagen vond een bijeenkomst plaats in de Nieuwe Tuinbouw te Z.O.-Beem- ster van het nieuwe hulpkorps der Vriiw. Brandweer. Tegenwoordig was de burge meester Pesman, de gemeente secretaris B. Hiddelburg en negen ingezetenen die zich vrijwillig beschikbaar stelden om zo spoe dig mogelijk bij brand met een wagen met de standpijp en slan gen op de waterleiding de eerste hulp te bieden. Besproken werd de nieuwe kleding en de vaste standplaats van de brandwagen, die waar schijnlijk bij de kapper van Vuu- re gestationneerd wordt. Binnen kort wordt weer een bijeenkomst gehouden en zullen de ieden hun definitieve aanstelling krijgen. K. A. B. HEERHUGOWAARD Dinsdag hield onze afdeling der K.A.B. haar eerste avond in dit seizoen van de Kernclub. De opkomst was vrij goed, zodat men kan blijven door gaan. Er werd een bestuur gekozen. Tot voorzitter werd gekozen de voorzitter der afd. A. van Tooren en Koos van de Berg werd secretaris. De geestelijke advisieur gaf hierna een uiteenzetting v. h. doel dezer Kernclub, waarna enkele opgegeven vragen werden behandeld. De vol gende bijeenkomst wordt gehouden op Vrijdag 12 Januari a.s. des avonds 8 uur op de jeugdzolder van Veene- weg alhier. Als inleider zullen dan fungeren de vrienden J. v. d. Berg en G. Kla ver. De agent der K.A.B. Dirk Maurits was ook aanwezig en we kregen de mededeling dat alle kalenders der K.A.B. zijn uitverkocht. Van de 75 zakagenda's zijn er nog slechts enke len over en ook de boekenserie mag zich in de belangstelling verheugen. Men verzocht ons de leden te vra gen wanneer zij een bon invullen, deze NIET naar Utrecht, maar naar de heer D. Maurits te sturen. Om plm. 10.30 u. werd deze aar dige bijeenkomst door dP geest, ad viseur met zijn Priesterlijke Zegen besloten. Een nieuwe zaak HEERHUGOWAARD. Wij zijn eens een kijkje gaan nemen bij de heer G. v. Schagen. Deze kruidenier opent onder de naam J. Groot en Zn. heden een kruidenierszaak op de Middenweg naast de spoorwegover gang. Met de reeds in de laatste tiid geopende nieuwe en gerestaureerde zaken is dit kruideniersbedrijf we. derom en aanwinst en een verfraai ing voor onze gemeente, Een mooi aanziende etalage doet allereerst de lust tot kopen aanwakkeren en een maal binnen ziet men alles volgens moderne leest geschoeid. Fraaie vak ken, laden en vitrines geven een werkelijk schitterend aanzien. Het werk werd uitgevoerd door een van onze plaatselijke aannemers Cor Botman onder wiens leiding een mooie zaak tot stand kwam. Het schilderwerk, gehouden in een mooie lichte teint was van Schilders bedrijf Andrè Breed. Het metselwerk werd gedaan door Cor Langedijk en. de buitengewoon goede verlichting was van onze électrleien Jacob Bost. We wensen Bram veel succes. In de ouderdom van bijna 72 iaar is vanmorgen niotseling ten ziine huize te Limmen overleden de heer Jan Vaikering Tzn.. een bekend figuur in de wereld van bloembollenkwekers. De heer Vaikering werd 26 December 1878 te Limmen gebo ren en nam op 20-jarige leeftijd de leiding van het bollenbedrijl van zijn vader ever. Onder zijn leiding is deze zaak tot een we- reldbedrijf -uitgegroeid, die bloem bollen exporteerde naar de lan den in Oost-Europa, Scandinavi sche landen, Engeland en Amerika. Gedurende 25 jaar was hij wethouder der gemeente Limmen waar hij tevens bestuurder was van de Boerenleenbank en 30 jaar Advertentie Als ooit iets er smakelijk en verlokkend uitzag dan is het de nieuwe Kostelijke, uitgezochte rozij nen en frisse vruchten, kwis tig gemengd door een goud geel feestelijk met amande len bezaaid gebak! HEERLIJK van SMAAK! In zijn glinsterende verpak king en met zijn fleurige strik een echte Kerstverras- sing. Langestr. 39 - Telefoon 2485 lang voorzitter van de afdeling van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, in verband waarmee hij juist Maandag a.s. zou worden gehuldigd. Gedurende 15 jaar had hij ook zitting in het hoofdbestuur van deze belangrijke organisatie, waarvan 6 jaar als vice-voor zitter. De overledene was vanaf de oprichting lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordhollands JN oor der'kwaxtier. Vele jaren was de overledene ook lid van de Prov. Staten voor Noordholland, in welkë kwaliteit hij lid was van diverse Provin ciale Commissies, o.a. van de Commissie voor de Prov. Zieken huizen, de Commissie ter bestu dering van het vraagstuk der Wateronttrekking aan de duin- gronden in Kennemerland en de Commissie „Wildschade". Voorts vervulde de overledene enkele commissariaten. Zo was hij o.a. Commissaris van de N.V, de Noorder Bank te Alkmaar, van de Noordhollandse Brand waarborg Mij. Oudcarspel. De overledene was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Britse minister van finan ciën, H. Gaitskell heeft in het Britse Lagerhuis medegedeeld, dat de Marshall-hulp aan Enge land met ingang van 1 Januari a.s. zal worden stopgezet. Hij noemde als redenen voor deze maatregel de economische voor uitgang in Engeland en de druk op de Amerikaanse economie als gevolg van het defensie-program ma. Sinds de Marshall-hulp in Anril 1948 een aanvang nam, heeft Engeland tot dusverre in totaal voor een bedrag van 2.694.300.000 dollar aan Marshall hulp ontvangen. Voor de Econ. Politierechter te Alkmaar, mr. J. Markus, stonden Woensdagmiddag terecht de Ou- dorpenaar S. B. en de Alkmaar der F. B., die op 3 September bij. de landbouwer G. in dienst wa ren gekomen om aardappelen te rooien. Tot 9 October gmg alles goed, maar op de feestdag van rUKmaars ontzet verschenen de mannen niet om in Alkmaar te feesten. Dat vond de landbouwer niet erg; wel erg vond hij dat de heren ook de volgende dag niet verschenen en pas twee dagen daarna, 's Woendags, om half tien op het werk verschenen. De land bouwer stelde hun hulp toen niet meer op prijs. De beide seizoen arbeiders beweerden bij de poli tierechter, dat ze door de land bouwer na een ruzie waren weg gezonden. De landbouwer G. als getuige gehoord, deelde echter mede dat de mannen uit eigener beweging waren verdwenen. Een ambtenaar van het Ar beidsbureau, I. V. verklaarde, dat hij van getuige G. een telefoon tje heeft gekregen met de mede deling, dat hij de arbeiders ont slagen had omdat ze geregeld niet of te laat op het werk ver schenen. De Officier van Justitie, Mr. Dr. Vellinga, had wel de indruk dat de arbeiders door de land bouwer waren weggezonden en meende dat de mannen geen straf behoorde te worden opgelegd. De politierechter ontsloeg de beide mannen van rechtsvervolging. Ruzie gehad J. M. was bij de landbouwer van H. weggelopen omdat zijn kameraad ruzie had gehad en was weggelopen. Bij verstek werd hij veroordeeld tot een geldboete van f 20 of 10 dagen. Vier gezellen Vier Puttenaren D. E., A. E„ G. S. en H. S. die deze zomer in de Wieringermeer werkten, lie ten de zaak op 22 September in de steek en trokken naar Bus- sum, omdat ze daar meer kon den verdienen dan bi! de oogst- voorziening. De Officier van Justitie, die moest constateren dat er geregeld mensen uit de landbouwwerk- zaamheden wegliepen, eiste f 25 of 15 dagen. De politierechter vonniste conform de eis. Oagstperikelen Y. G. en P. G. uit Edam die bij zekere K. van T. uit de Beem- ster werkzaam zijn geweest, zou den helpen bij de aardappeloogst, een karwei van circa veertien dagen. Maar door weersomstan digheden duurde het werk lan ger doch de beide mannen kwa men na deze veertien dagen niet meer opdagen,, hoewel de land bouwer van T. met hen zou heb ben afgesproken, dat ze alle aard appelen uit de grond zouden halen. De arbeiders ontkenden, dat zij alle aardappelen zouden rooien maar slechts voor veer tien dagen waren gehuurd, De eis in deze zaak luidde; een boete van 25.of 15 dagen omdat de mannen zonder meer waren weggebleven. De politie rechter, die ook meende dat de arbeiders niet alleen rechten, maar ook plichten hebben, yer- oordeelde de mannen tot een geldboete van 25.of 15 dagen. De boodschapper O. te G„ een gepensionneerd gemeenteveldwachter is in deze zomer opgetreden als makelaar en tussenpersoon bij de handel in aardappelen. Hij heeft een partij „Bintjes" aangewezen aan zekere V. en gezorgd, dat V. op een voordelige wijze kon kopen. Verdachte zou zich echter niet met de koop hebben ingelaten, doch alleen toezicht gehouden op de verscheping en mets gekocht. Hij deed alleen maar een bood schap voor V. Het ging hier om het feit, of verdachte als tussenpersoon of als boodschappenjongen moet worden gekwalificeerd. De officier achtte verdachte wel als koper te moeten beschou wen en eiste een boete van 20. of 12 dagen. Verdachte meende echter, dat hij niet als commissionnair was opgetreden. De politierechter, die ook meende, evenals de officier, dat het een grensgeval was, acht te de koop niet gesloten» en sprak verdachte vrij. Nieï bevoegd In deze zelfde kwestie stond D. V. uit Amsterdam terecht; .het feit, dat hii ook als tussen persoon bij de aardappelhandel was opgetreden. Van beroep is hij groentehandelaar. Zelf had de man geen erkenning, wel zijn vader. Hij handelde voor een inkoop-combinatie „Conservo" te Amsterdam. Dat kostte hem, al beschouwde de officier van jus titie het niet als een halsmisdaad, een boete van 20.of 12 dagen. Dubieuze kwestie H. v. R. uit Amsterdam, een Amsterdamse aardanpelgrossier, heeft op Texel aardappelen laten inkopen door mensen, die daar de bevoegdheid piet voor had den, maar meestal ging v. R„ die wel een erkenning had, met de bestuursleden van „Conservo" mede. Wie kocht er nu eigenlijk? De officier van justitie meende dat v. R. eigenlijk kocht en ge bruik heeft gemaakt van onbe voegde tussenpersonen. Daarvoor eiste hij een geldboete van f 25,— of 15 dagen. De politierechter vond het een dubieuze kwestie en achtte hét ten laste gelegde niet bewezen. Dé man wérd vrij gesproken. Geen bonnen P. G. uit Beemster, die we deze middag al als getuige hadden ge zien kwam ook nog als verdachte voor de groene tafel omdat hij een paar arbeiders, die bij "hem werkten, geen vacantiebonnen zou hebben gegeven. Dat was hij steeds vergeten. Hij wilde de mannen wel eens de bonnen geven als het werk klaar zou zijn en de drukte geheel achter de rug zou zijn.. Verdachte zoü voorts niet weten dat hij ver plicht was de bonnen direct te geven. Maar uit de stukken bleek dat er nog arbeiders waren, die in 1949 ook geen bonnen hadden gehad. De officier, van justitie vond het niet mooi, dat de landbouwer zich niet hield aan de C.A.O. en zodoende het geld aan zijn ar beiders onthield. Hij eiste een geldboete van 400.of 2 maan den hechtenis. Het vonnis werd 300.of 2 maanden. Een volle maag De jachtopziener P. R. uit Ber gen stond voor de Economische Politierechter te Alkmaar terecht omdat hij als jager in de loop van déze zomer rond 200 wilde konijnen had verkocht. De man zat, zoals hij zeide, met die 200 konijnen in zij maag. Maar hij had rechtstreeks aan de poelier moeten verkopen en niet aan de bloemenventers. Deze onregelmatigheid, zoals de offi cier van justitie het noemde, kostte de man een geldboete van 25.of 10 dagen. Wild in de bloemetjes De bloemenhandelaar C. V. uit Alkmaar stond daarna terecht omdat hij, geen poelier zijnde, een 200 konijnen in de loop van deze zomer had gekocht om ze weer te verkopen. De man had zich alleen maar met bloemen te bemoeiden en niet met konijnen. Het kwam de officier van jus titie voor dat de bloemenventer voor zijn beestjes wel een afzet gebied had en eiste een geld boete van 45.of 20 dagen. De politierechter vonniste met een boete van 35.of 15 da gen. Arbeidsconflict De directeur van de Hollandse IJzei'- en Metaalgieterij stond te recht omdat hij op 17 Augustus 1950 per brief een employé heeft ontslagen. Maar de ontslagen employé, de heer B„ was door de maatschappij voor vijf jaar aangesteld. De maatschappij, die als een N.V. was opgezet, werd later, omdat de vennoten zich terugtrokken, een eenmanszaak, met de heer B. als bedrijfsleider. Het ging niet goed, volgens de directeur, die de zaak later liquideerde en toen de bedrijfs leider heenzond, zonder toestem ming van het Gewestelijk Ar beidsbureau. Kort daarna zijn enkele anderen weer in da zaak gekomen, die op andere voet werd voortgezet. Ir. M. S. uit Den Haag echter, zag wel kans om de zaak weer op poten te zetten en werd directeur met- enkele deelnemers als financiële hel pers. Volgens deze getuige was het eerste bedrijf geheel geliqui deerd en was de oude bedrijfs leider niet voldoende capabel ge weest. De officier van justitie meen de dat het ten laste gelegde wel, zij het subsidiair, bewezen ge acht kon worden en eiste een geldboete van 75,of 25 da gen. Het ontslag was volgens mr. dr. C. Berkhouwer, de verdediger, gerechtvaardigd, omdat de zaak was geliquideerd en overeen was gekomen dat bij liquidatie de arbeidsovereenkomst zou worden verbroken. De politierechter zal schrifte lijk vonnis wijzen. Geslaagd CASTRICUM. Aan de Ge meente-Universiteit te Amsterdam slaagde voor het candidaats- examen Frans de heer J. W. B. Zaal te Castricum. STRIJD OM EEN WONING Raad bouwt luchtkastelen KOEDIJK. De raad dezer gemeente kwam Dinsdagavond onder voorzitterschap van bur gemeester G. J. Schellinger bij een, ter bespreking van woning bouwplannen. Op verzoek van de heer Kunst werd de bouw van een pendel woning bij de school door de raad besproken. De burgemeester meende dat deze woning, die een f 8.of f 8.50 per week zal kun nen opbrengen, gemakkelijk op deze gemeentegrond zou kunnen worden gebouwd. De aannemings som is hoger uit de bus gekomen dan aanvankelijk was geraamd. Om nu aan een behoorlijke huur prijs te kómen, was het dus no dig om deze woning op een andere plaats te zetten, waarmede de raad, na een uiteenzetting van de burgemeester, accoord ging. De heer Hart had liever gezien dat de raad met de wijziging van de bouw van deze pendelwoning van ie voren in kennis was ge steld. De ligging van de school is namelijk later in de bouwplan nen gewijzigd, zodat er alsnog ruimte vrijkwam voor de bestre den pendelwoning, die toen door B. en W. bij de school is gedacht. De heer Hart vroeg voorts of er nu nog ruimte genoeg zou zijn voor een gymnastieklokaal. De burgemeester herinnerde er de spreker aan, dat de raad niet definitief tot de bouw op een be paalde plaats besloten had. De heer Lammertschaag wilde graag een weg naar het sportter rein hebben, die noordelijk van de nieuwe school komt te liggen en wilde nog een plan zien voor een kleuterschool, met overdekte speelplaats en een fietsenstalling, terwijl er ook nog een gymnas tieklokaal in de toekomst zal moeten komen. Voorlopig zullen deze wensen wel luchtkastelen blijven; de financiële toestanden zijn er nu eenmaal niet naar om royaal met gemeentegelden om te springen. Te zijner tijd zullen B. en W. met uitvoerige tekeningen komen. Wij vestigen de aandacht op de in dit blad voorkomende ad vertentie van het Prov. Water leidingbedrijf van Noord-Holland, waarin de aangeslotenen tot de uiterste zuinigheid met het ge bruik van leidingwater en tot vermijding van verspilling wor den aangespoord. Het bij vriezend weer steeds zeer hoge waterverbruik leidt tot ongerief voor vele aangeslotenen. Abnormaal hoge verbruiken en de daaruit voortvloeiende moei lijkheden behoeven niet te ont staan, als alle aangeslotenen de jaarlijks door het P.W.N. aanbe volen maatregelen ter voorko ming van bevriezen der. waterlei ding nemen. Naar wij vernemen zal het P.W.N. er in het algemeen be lang op toezien, dat ook bij vorst geen water wordt verspild; bij het constateren van waterverspfl- ling zal onmiddellijk tot- het af sluiten van het betrokken per ceel worden overgegaan. Wij raden onze lezers aan de in de advertentie gegeven aanwij zingen nauwkeurig op te volgen. HOORN. De R.K. Gymnas tiekvereniging D.O.S. en de R.K. Voetbalvereniging „Always For ward" hebben een fusie aange gaan. De leden van deze beide verenigingen vormen voortaan de „Sportvereniging Always For ward". Dit belangrijke besluit viel gisteravond op een bijeen komst van bestuursleden van D.O.S. en Always Forward. Door deze fusie zijn de verschillende onderafdelingen van D.O.S., nl. gymnastiek, handbal, athletiek en wandelsport, met de voetballers van Always Forward in één grote vereniging samengebracht. Met ingang van 1 Januari zal er in het kader van de nieuwe vereniging een R.K. Atletiek vereniging voor dames en heren worden opgericht. Het ligt in de bedoeling de andere katholieke verenigingen, die er in Hoorn op sportgebied bestaan, te bewegen ook tot de „R.K. Sportvereniging Always Forward" toe te treden. Het streven is in de toekomst nog meer onderafdelingen te vormen. De H.E. Deken van de parochie heeft zijn volle instem ming betuigd met deze besluiten en zal alle gewenste medewerking verlenen. Door deze fusie omvat de niéu we vereniging reeds bijna 1000 leden. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. AANHOUDEND VRIEZEND WEER Over het algemeen veel bewol king, maar slechts hier en daar enige lichte sneeuwval. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Vannacht en morgen ochtend lichte vorst, in de fciid- dag temperaturen om het vries punt. (Advertentie) SYSTEEMKAARTEN KAARTEN KASTEN ALFABETS SIGN A ALRU ITERS VEN STERRUITERS PAYGLOP 50.000 9719 25.000 12850 's-GRAVENHAGE, 14 Dec. De Staatloterij: f 50.000 op no. 9719. f25.000 op no. 12850. ZEVEN DODEN ANTWERPEN, 14 Dec. (ANP) Een electrische trein van de lijn BrusselAntwerpen heeft Woensdagavond omstreeks 11 uur in de omgeving van Con- tich (Antwerpen) een groep van 7 Belgische arbeiders aan gereden. 6 van hen werden op slag gedood, de zevende is in het hospitaal aan zijn verwon dingen overleden.. Volgens de eerste berichten werkten de seinen normaal bij het naderen van de trein, doch op hetzelfde ogenblik reed de sneltrein AmsterdamParijs voor bij. Tengevolge van de rook van de sneltrein hebben de arbeiders de electrische trein niet zien naderen. Het eerste lustrum van de L.T.J. in het Bisdom Haarlem wordt Zaterdag a.s. gevierd. 's Morgens om 9 uur draagt Pastoor Beune van Bloemendaal in de St. Jozefkerk in Haarlem een plechtige H. Mis op. Pastoor Drost van Schoorl houdt in de kroonzaal van Restaurant Brink man een rede over het thema: „Geestelijke reserve voor Kerk en Vaderland". AFD. NOORDHOLLAND De selectiewedstrijd van de af deling Noord-Holland welke voor de eerste maal werd vastgesteld cp Zondag 12 November maar door de slechte weersgesteldheid geen doorgang kon vinden zal nu op de Tweede Kerstdag wor den gespeeld tussen proefelftal A en B. Deze wedstrijd vangt aan om 2 uur en wordt weer zo als op 12 November gespeeld op het terrein van Egmondia. Scheidsrechter is de heer N. de Vos en als grensrechters zullen optreden de heren J. M. v. Berg en B. C. Butter. Verder lezen we nog in de NOP dat de spelers verzocht worden om op eigen gelegenheid naar Alkmaar te reizen en precies om 12 u. aan wezig te zijn in hotel Kinheim. De reis naar Egmond a. Zee wordt gezamenlijk per autobus gemaakt van het hotel Kinheim af. Wij laten hier de opstelling der beide elftallen nog even vol gen: A: doel v Nuland (SRC), achter de Moei (SRC) en Brak (Dirks- horn), midden Tromp (SRC), Schoonhoven (Alkmaar) en van Amersfoort (WGW): voor: Ramler (WGW), v. Wees (WGW) Heystek (Uitgeest), Kunnen (Sij- becarspel) en Holst (Wiron). B: doel: Mooy (Schoorl); achter: Horstman (Sport), Bakker (Heo) midden: Duyves (LSVV), v, d. Schaaf ,ODIZ), de Graaf (VE:SD) voor: Zwaan (Egmondia), Scha per (Blokkers) Stikkelman (SRC), Kossen (MFC) en Har- tosh (Geelzw.). Reserves: Boekei (SW), Ba den (Alkmaar) Baars (SRC) van Twuyver, Mul, Visser, Stam, (al le Egmondia. ALKMAAR Door de samen werkende Vakorganisaties in het Kruideniersbedrijf werd Woens dag in het Wapen van Heems kerk een cursus-avond georgani seerd, verzorgd door de NIVA, met het doel de zelfstandige krui denier te overtuigen van het feit, dat door goede vakkennis de par ticuliere ondernemer zeker in staat kan zijn, zijn bedrijf te ver beteren. Van de ruim 300 kruideniers, waren er slechts een 50 versche nen, hetgeen de voorzitter van de kring Alkmaar, de heer L. Blauw, betreurde. Het kruideniersvak is een ther mometer wat betreft de welvaart van onze bevolking, aldus de hr. H. v d. Weyden, bedrijfsleider der A. C. I. V. te Amsterdam, de spreker v»n deze avond. Als het de mensen goed gaat, gaat het ook de kruidenier goed en omge keerd. Anderzijds staat vast, dat de kruidenier een van de voor naamste figuren is bij de voedsel voorziening; De kruideniers moeten weinig verwachten van beschermende maatregelen. Het bedrijf is onder worpen aan economische wetten, welke onveranderlijk en onver biddelijk zijn. Alleen hij die hef even goed of beter doet dan an deren, kan een bestaan vinden. De voorsprong, welke filialen van groot-winkelbedrijven eer tijds hebben gejiad, is vrijwel in gelopen. De 'heer van der Wey den besprak vervolgens uitvoerig heit financieringsvraagstuk, waar bij hij waarschuwde voor het te grote waarde hechten aan de goodwill, De geesel van de krui denier is volgens spr. het kopen bij de kruidenier „op de lat". Aan het slot van deze eerste cursusavond wees de heer v. d. Weyden op het belang van een goede administratie, als het hart

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2