n.v. Het stakingsrecht in de Kamer Zonder vergunning geen water Handelsbesprekingen SPORT Goedkope" woningen vragen meer huur dan duurder-gebouwde anisaties sbeheer n rijdt op groep arbeiders in strum L. T. J. ectiewedstrijd 2e Kerstdag In Dokkum begon de victorie. Maar: Gemeenten verslikten zich in aas van extra-volumen Maar zachte heelmeesters.., De minister gereserveerd t.a.v. stakingsverbod met West-Duitsland afgebroken van de dag Naar wij vernemen: Het Oostenrijkse vredesverdrag DONDERDAG 14 DECEMBER 1950 PAGINA 4 /EERSVERWACHTING egedeeld door het KNMI te lt, geldig van Donderdagavond ijdagavond. AANHOUDEND VKIEZEND WEER Over het algemeen veel bewol. ng, maar slechte hier en daar ilge lichte sneeuwval. Zwakke t matige wind uit Oostelijke 'htingen. Vannacht en morgen- htend lichte vorst, in de 4nid- g temperaturen om het vries- int. (Advertentie) •iTEEMKAARTEN ARTENKASTEN FABETS NAALRUITERS NSTERRUITERS PAYGLOP 50.000 9719 25.000 12850 RAVENHAGE, 14 Dec. taatloterij: f50.000 op no. f25.000 op no. 12850. ZEVEN DODEN VERPEN, 14 Dec. (ANP) lectrische trein van de russelAntwerpen heeft sdagavond omstreeks 11 i de omgeving van Con- Antwerpen) een groep Belgische arbeiders aan- n. 6 van hen werden op edood, de zevende is in spitaal aan zijn verwon- overleden.. ens de eerste berichten n de seinen normaal bij deren van de trein, doch tzelfde ogenblik reed de n AmsterdamParijs voor- ngevolge van de rook van Itrein hebben de arbeiders ctrische trein niet zien eerste lustrum van de in het Bisdom Haarlem Zaterdag a.s. gevierd, rgens om 9 uur draagt Beune van Bloemendaal St. Jozefkerk in Haarlem :chtige' H. Mis op. Pastoor van Schoorl houdt in de tal van Restaurant Brink en rede over het thema: lijke reserve voor Kerk eriand". NOORDHOLLAND lectiewedstrijd van de af- Noord-Holland welke voor te maal werd vastgesteld dag 12 November maar slechte weersgesteldheid loorgamg kon vinden zal ie Tweede Kerstdag wor- speeld tussen proefelftal 3 Deze wedstrijd vangt uur en wordt weer zo- November gespeeld op ein van Eigmondia. echter is de heer N. de als grensrechters zullen de heren J. M. v. Berg Butter. Verder lezen we ie NOP dat de spelers worden om op eigen eid naar Alkmaar te precies om 12 u. aan zijn in hotel Kinheim. eis naar Egmond a. Zee gezamenlijk per autobus van het hotel Kinheim aten hier de opstelling elftallen nog even vol- Nuland (SRC), achter (SRC) en Brak (Dirks midden Tromp (SRC), oven (Alkmaar) en van trt (WGW): voor: WGW). v. Wees (WGW) (Uitgeest), Kunnen Sij- en Holst (Wiron), Mooy (Schoorl); achter: (Sport), Bakker (Heo) Duyves (LSVV), v d. >DIZ), de Graaf (VESD) vaan (Egmondla), Seha- Blokkers) Stikkelman Kosson (MFC) en Har- elzw.). es: Boekei (SW), Ba- maar) Baarg (SRC) van Mul, Visser, Stam, (al- ïdia. enier een van de voor- figuren is bij de voedgel- ng; ideniers moeten weinig van beschermende len, He,t bedrijf is onder- ian economische wetten, veranderljjk en onver- zijn. Alleen hij die hef i of beter doet dan an- een bostaan vinden, rsprong, welke filialen -winkelbedrijven eer- n gehad, is vrijwel in- e heer van der Wey- k vervolgons uitvoerig cieringsvraagstuk, waar- aarschuwde voor het- te arde hechten aan de De geesel van de krui- volgens spr het kopea jidenier „op de lat", slot van deze eerste wees de heer v. d. op het belang van een ninistratie, als het hart De Wereldjamboree 1951 zal worden gehouden in het plaatsje Ischl in Oostenrijk, in het aan natuurschoon zo rijke Salzkammergut. Oostenrijkse verkenners aan het werk op het terrein, waar in Augustus 1951 padvinders uit alle delen van de wereld bijeen zullen komen. (Van een onzer verslaggevers) Minister in 't Veld had op 23 December 1949 met het plan- Bouma in en een flink stuk extra bouwvolume achter de hand, de gemeentebesturen nog maar nauwelijks uitgedaagd nu eens te laten zien dat zij, voor minder kosten dan normaal, toch goede woningen konden bouwen, of de Friese aannemers Martens en Reitsma kwamen, in de eerste week van januari al, ieder met een plan voor de dag tegen 15 pet. lagere prijs. Op 9 Maart kon de heer Martens in Dokkum het grondwerk beginnen voor 54 goedkope woningen. Drie maanden later kwam de minister er de eerste voltooide woning openen, met een koperen kaei, die nu trots door burgemeester drs. S. van Tuinen wordt bewaard bij de vele andere historische relieken, die in zijn statig stadhuis liggen opgetast. Die Martens-woning in Dokkum was de eerste goedkoop-gebouwde van het ganse land. En op 15 November j.l., drie maanden binnen de gecon tracteerde tijd, waren al die 54 woningen opgeleverd en be woond. Deze Dokkummer record-bre kers vormden wel het plezierig ste voorbeeld van goedkope bouw dat we in het Noorden hebben gezien. Ze zijn met een prijs van f 7375.en een huur van 6 gul den niet van de allergoedkoopste, en de uitwendige vormgeving is niet in alle opzichten geslaagd. Maar de indeling is royaal, met alle ruimte in woonkamer, woon- en bijkeuken gelijkvloers en drie slaapkamers boven, en het totale bouwgewicht werd aanzienlijk beperkt door de toepassing van slaapkamertussenmuren van Co- nex-platen, die per m2 'maar 32 kg wegen, en van andere gestan daardiseerde onderdelen, die het twee timmerlieden mogelijk maakten in I dag drie woningen binnenwerks te monteren. Leeuwarden krijgt van dit zelfde type, in details nog weer verbeterd, 200 woningen, waar van de .eerste 80 vrijwel gereed zijn. Dokkum had overigens wel alle wind mee: matig-geprijsde grond, die geen al te dure fundering eiste, materiaalprijzen op voor- Koreaans niveau, maar vooral die mogelijkheid van bouw in blok ken van twee, die het best over eenkomt met de bouw- en woon- tradities van de Noordelijke pro vincies, waar het vrije erf in hoge ere is en buiten de grotere steden de bouw in rijen een nieuwigheid, waaraan men zich maar aarzelend gewonnen geeft. Groningen* 1000- woningen-plan Toch zal dat moeten geschie den. Want bouw in grotere blok ken vormt een bijkans onont koombare voorwaarde om door rationalisatie van organisatie en uitvoering tot verlaging van de kostprijs per woning te komen. Van hoe groot belang die factor is, bleek bij het tot stand komen van het spectaculaire „duizend woningen-plan" in de provincie Groningen, dat overigens welge teld de voorgenomen bouw van 1106 woningen omvat en waaraan, op initiatief van burgemeester Ottevangers van Ulrum, dertig gemeenten deelnemen. Het plan kon slechts met de verminderde Rijksbijdrage worden gefinan cierd door een uitvoering in blok ken van zes met een minimum per bouwplaats van 18 en van 1000 in totaal, dat de toepassing van genormaliseerde onderdelen zou mogelijk maken. Gedeputeerde Staten, beslis send over de toewijzingen aan de gegadigde gemeenten, moes ten er daarbij verschillende doen afvallen, juist omdat bij haar uitgesproken agrarisch karakter het type rij en-woning niet zou passen. Industrie-gemeenten en die met een voldoende grote groep van handwerklieden en industrie arbeiders bleven over. Hoogezand-Sappemeer, sterk- geïndustrialiseerd, met een wo ningbehoefte van 1250 en 220 een- en tweekamerkrotten, krijgt met 154 stuks de grootste portie, maar moest dan ook haar gehele „normale" contingent in goed kope bouw uitvoeren, een om standigheid waarover burge meester de Wit zijn teleurstelling maar moeilijk kon verhelen. „Goedkope" huizen duurder In dit uitbreidingsplan Sappe- meer, waar voor deze gelegen heid het eerste gereedgekomen huis van het gemeentelijk con tingent van de kelder tot de nok „model" was aangekleed, stuitten we op die paradoxale situatie, dat de z.g. „goedkope" woningen f 0.15 per week méér huur deden, dan de nieuwe huizen aan de overkant van dezelfde straat, die, bovendien zonder twijfel van betere kwaliteit en royaler opzet, vijf gulden per week kostten. Dat verschil ontmoetten we ook elders, in Drachten b.v., waar 54 van de 260 goedkope woningen komen, die de Grouwster firma Reitsma in zeven Friese gemeen ten bouwt. De goedkope bouw was hier zelfs meer dan een gul den huur per week duurder dan de „normale" nieuwbouw van minstens zo goede kwaliteit. Wij nemen aan dat die ver schillen er op veel méér plaatsen zijn, in het gehele land. Natuur lijk is dit de bedoeling van de minister niet geweest, zoals hij met nadruk verklaarde. Scham pere commentaren over de „goed koopte" liggen bij de gemeente- naren voor de hand. Te gretig in het aas gebeten Maar dat deze ongezonde ver schillen uit de bus komen, be hoeft eigenlijk niemand te ver bazen. Want zij waren bijna on vermijdelijk. gegeven de manier waarop de Bouma-stunt werd op gezet en uitgevoerd. Op dat ogen blik waren nl., zoals bekend, de gemiddelde bouwkosten zo hoog, dat exploitatie bij een maximale huurprijs van 130 pet. boven voorlogs peil alleen maar mo gelijk was met een Rijksbijdrage van 3 tot 400 gulden. Wil men nu met een bijdrage van circa 120 gulden kunnen exploiteren, dan zal de besparing op de bouwkosten inderdaad zeer belangrijk moeten zijn, teneinde, met f3.80 per week minder, toch met een woning „uit" te komen. Dat gelukt alleen maar bij de gunstigste verhouding van alle factoren die de bouwprijs be palen. En daarbij tellen niet alleen de zaken die men norma liseren en rationaliseren kan, maar ook, en zwaar, de prijs van de grond, het bouwrijp maken en de fundering die door de aard van de bodem wordt vereist. Het heeft er de schijn van, dat bij de (begrijpelijke) gretigheid waarmede de gemeenten in het aas van het extra-volume heb ben gehapt en de minister er mede heeft gezwaaid, aan de con sequenties voor de toekomst niet altijd even zwaar is getild. De gemeenten, tuk op extra-wonin gen, hebben de speling in de huurprijzen wat al te gemakkelijk ruim genomen. De minister heeft op zijn beurt waarschijnlijk wel te veel „goedkope" plannen goed gekeurd. En mede gelet op de stagnatie in de aanvoer van bouwmaterialen en de stijgende prijzen daarvan, lijkt het ons nog niet zo zeker, dat al die plannen ook inderdaad goedkoop kunnen worden uitgevoerd. Vroeger was het in ons land de grootste zorg het land tegen het water te beschermen, tegenwoor dig zijn er tal van maatregelen nodig om ook in droge tijden ver schillende landstreken van zoet water te blijven voorzien. Deze voorziening klemt temeer aange zien land- en tuinbouw een stij gende belangstelling voor water aan de dag leggen. Het laat zich aanzien, dat er in de toekomst nog veel grotere hoeveelhe den water dan thans nodig zullen zijn. Nu aan de duinen reeds zo veel water is onttrokken, dat de toelaatbare grens is bereikt, zal vooral in het Westen des lands, meer en meer van oppervlakte water gebruik moeten worden gemaakt. Behalve door de neerslag zul len de voor verschillende doel einden benodigde hoeveelheden zoet water moeten worden gele verd door de grote en kleine ri vieren. Wanneer er echter geen bijzondere maatregelen worden getroffen, zou herhaaldelijk on voldoende water beschikbaar zijn. Eén van de belangrijkste maatre gelen op dit gebied is al geweest de totstandbrenging van 't IJsel- meer, dat een voorraadbassin vormt, waaruit de omringende gebieden van zoetwater kunnen worden voorzien. Ten behoeve van de voeding van dit zoetwa terbassin zullen de Neder-Rijn en do Lek worden gekanaliseerd, waardoor het mogelijk zal worden cokes en bruinkoolbriketten. om bij geringe afvoer van de Rijn meer water dan thans via dé IJsel naar het IJseimeer te doen stromen zonder de scheep vaart op de Neder-Rijn onmoge lijk te maken. Op het Rijk rust de taak voor zover het althans onder zijn be heer staande openbare wateren betreft, zorg te dragen dat het juiste evenwicht tussen de ver schillende belangen niet wordt verstoord. In verband hiermede is thans bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot aanvulling van de wet van 28 Fe. bruari 1891 tot vaststelling van bepalingen betreffende 's Rijks waterstaatswerken. Met deze wetsaanvulling wordt het onttrekken van water aan onder het beheer van het Rijk staande openbare wateren, van een vergunning afhankelijk ge steld. Wees tevreden met uw huisbrand! De Adviescommissie voor de Huisbrandvoorziening vestigt er nogmaals de aandacht op, dat, hoewel de beschikbare hoeveel heden huisbrandkolen groter zijn dan vorig jaar, de huisbrandver bruikers zich tevreden zullen moeten stellen met die soorten, welke beschikbaar ziin. Dit be tekent dus niet uitsluitend an- thraciet, doch ook eierbriketten, ess- en driekwartvetnootjes, (Van onze parlementaire redacteur) Welke houding moet de overheid aannemen ten opzichte van stakingen, die de bedoeling hebben om de openbare orde te verstoren? Verschillende woordvoerders sneden gisteren, bij de behandeling van de Justitiebegroting in de Tweede Kamer, dit onderwerp aan. Uit de Memorie van Antwoord was reeds gebleken, dat minister Struycken het niet eenvoudig acht om deze materie te regelen. Z.i. zou het moeilijk vallen om de opzet van ordeverstoring te bewijzen. vooronderzoek? Ook wenste hij, dat het desbetreffende dossier aan de Kamer ter inzage zou wor den gegeven. Ds. Zandt' (st.ger.) toornde te gen de speelholen en hij was het met de heer Terpstra (a.r.) eens, dat tegen deze gelegenheden krachtiger diende te worden op getreden. Het geven van licen ties met de bedoeling om een deel van de opbrengst voor lief dadige doeleinden te besteden, keerde mr. Terpstra eveneens en al bij voorbaat af. Het verlenen van dergelijke vergunningen was de Staat onwaardig. Mej. Tendeloo (pvda) betoogde meer in het algemeen, dat de rechtszekerheid een compliment moest zijn van de toenemende overheidsbemoeiing. Een codifica tie van het arbeidsrecht ware ge wenst. Dat een vrouw van andere nationaliteit automatisch het' Ne derlanderschap verkrijgt wanneer zij met een Nederlander huwt, kon haar geenszins bekoren Een ge huwde vrouw móest desgewenst haar eigen nationaliteit kunnen behouden, ook in andere landen bestond een dergelijke regeling. Ook verdriette het mej. Tende loo, dat rechtzaken niet vlugger kunnen worden afgehandeld. Zij had gehoord van een rechtbank, die niet meer dan één pleidooi per week wilde aanhoren. Kon ook hier de arbeidsproductiviteit niet wat worden opgevoerd? Mr. Mr. Stokvis (com.) juichtte het vanzelfsprekend toe, dat de mi nister zich zo gereserveerd had uitgelaten. Wilde Nederland de schijn van een rechtsstaat ophou den dan moest men zeker niet met een stakingsverbod komen aandragen. De enige manier om stakingen te voorkomen was het wegnemen van sociale spannin gen. Andere woordvoerders spoor den de minister echter aan -om niet al te zeer de nadruk te leg gen op juridische bezwaren. De heer Vonk (vvd) wees er terecht op, dat men aan zwakke wetten, die politiek niet aanvecht baar zijn, in de practijk tenslotte maar bitter weinig heeft. Evenals ms. Terpstra (a.r.) drong hij er op aan, dat deze kwestie in elk geval nader be studeerd zou worden. Een wette lijke regeling zou slechts dan achterwege mogen blijven, wan neer de minister de zekerheid had dat ook met andere middelen het beoogde doel bereikt kon worden. De heer v. d. Feltz (ch) pleitte in hetzelfde verband voor de in stelling van een staatscommissie. Schallenberg. Verder bleek de zaak-Schallen- berg nog steeds de geesten bezig te houden. De heer Vonk (vvd) wees er op, dat deze zaak en zaken als de Velser-affaire en de zaak-Menten bij het publiek de mening hebben doen postvatten, dat de politie niet onpartijdig zou zijn. De Overheid dient te bedenken, dat hier dus hogere belangen in het geding zijn dan de belangen van enkelingen. Ook mr. Stokvis (com.) wenste, wat hij noemde, licht in een duistere zaak. Kon de minister al nadere mededelingen doen over de resultaten van het Burger (pvda) wees er op dat ci viele procedures nog altijd zeer kostbaar zijn. Mr. Terpstra (ar) pleitte voor een wettelijke rege ling van de adoptie, v. d. Heu vel (kvp) vroeg om de hoofdpun ten van het nieuwe Burgerlijk Wetboek vooraf te publiceren, zo dat men er zich ook in maatschap pelijke en juridische kring over zou kunnen uitspreken. Een re geling van de wettelijke vorm voor de uitoefening van het sta kingsrecht zou zijn instemming hebben. De heer Roolvink (kvp) pleit te voor het herstel van de recht staat. Bij een sluitend systeem van administratief recht zullen ook voorzieningen moeten worden getroffen op de gebieden waar nog geen rechtspraak bestaat. De statenlozen, die in de grensstreek wonen dient het Nederlander schap te worden verleend. De huidige toestand geeft aanleiding tot allerlei moeilijkheden. De heer De Haas (kvp) begeerde, evenals mr. Terpstra, het mogelijk maken van adoptie in bepaalde gevallen. Tegen pornografische lectuur die nen krachtige maatregelen te worden getroffen. De Minister begon tijdens de avondvergade ring met op te merken, dat de meeste oud-Spanjestrijders de Nederlandse nationaliteit hebben teruggekregen. De kwestie van de nationaliteit van een huwende vrouw wilde de bewindsman nog eens bezien. Minister Struicken gaf toe, dat er fouten konden worden gemaakt bij de behandeling van vreemde lingen. Een voordeel noemde hij 't echter, dat de vreemdeling er hier desgewenst weer uit kan en dat is niet overal het geval. Ten aanzien van de speelclubs verklaarde de Minister, dat hij persoonlijk een gokje niet zo erg vindt; als men maar niet, zoals in de Germaanse tijd, zijn vrouw en kinderen verdobbelt. Voor het openleggen van de dossiers in de kwestie Schallen berg voelde spr. niets. Hij wilde eventueel wel een persgesprek overwegen. De vergadering werd tegen middernacht verdaagd. Ronde van Nederland ASSEN ETAPPE-EINDPUNT? (Eigen bericht.) Naar wij vernemen doet Assen alle moeite het volgend jaar als etappe-eindpunt van de Ronde van Nederland te worden inge schakeld. Verschillende zaken hebben toegezegd zich er finan- tieel voor te interesseren. Assen heeft echter concurrentie daar men ook in Delfzijl dergelijke plannen heeft. De Nederlands-West-Duitse handelsbesprekingen, die op 28 November j.E waren begonnen, zijn voor onbepaalde tijd op geschort, omdat, naar van Duitse zijde werd vernomen, geen overeenstemming kon worden bereikt. De oorzaak van deze mislukking moet ten dele worden toegeschreven aan de om standigheid, dat de Duitsers zich niet in staat achtten om op grote schaal commerciële verplichtingen aan te gaan, alvorens de lening ten bedrage van 120 millioen dollars van de Europese Betalingsunie definitief is goedgekeurd. De Nederlandse dele gatie is naar Den Haag teruggekeerd. Zoals bekend is de oude overeenkomst met West-Duitsland op 31 October j.l. ge ëindigd. (Naar wij van bevoegde zijde te Den Haag vernemen, betreft het hier slechts een korte onderbreking van de onderhandelingen. De Nederlandse delegatie zal zeer binnenkort weer naar Frankfort vertrekken om de besprekingen voort te zetten.) Kees Broekman. Kees Broekman heeft bij wed strijden te Hamar de 500 meter gewonnen in 45,4 sec., dat is 0,3 sec., sneller dan de tijd waarin hij op 29 Nov. de 500 meter reed. Op de 1500 meter werd onze land genoot Chardon, die destijds sa men met Kees Broekman naar Noorwegen is gefietst, tweede in 1.41.1 achter de Brit Stevens, die er 2 min. 38,1 sec. over deed. Interland-voetbal. Te Glasgow heeft Oostenrijk met 10 van Schotland gewon nen, een stand die reeds bij de rust werd bereikt. De rechtsbui ten Melchior scoorde in dé 26ste minuut het enige doelpunt. 68.000 toeschouwers woonden de wed strijd bij. Jensen naar Frankrijk. De bekende Deense voetballer Erik Kuld Jensen gaat als prof naar Rijssel. Hij was midvoor in de wedstrijd Oostenrijk-Dene- marken. Biljarten. Voor het kampioenschap van Nederland eerste klasse klein biljart ankercadre 38-2 dat van 18 t.m. 21 Januari te Zwolle wordt gespeeld zijn 12 inschrijvingen binnengekomen. Er moeten dus voorwedstrijden worden gespeeld, waarvan echter de kampioen van vorig jaar, de Amsterdammer Lankhof is vrijgesteld. Vóór 6 Januari moeten spelen te Utrecht: T. Zondervan, Leeuwarden, C. Wijdeveld, Amsterdam, L. v. Leur, Oss, J. Berkelmans, Vught, C. Baarends, Goes; te Den Haag: H. Heygen, J. Rietveld, H. Zweerus allen Den Haag, J. Steffers, Haar lem, J. Lamers, Beverwijk en E. v. d. Kolk, Zwolle. HET ATLANTISCH LEGER Op een gemeenschappelijke bij eenkomst van de militaire ciiefs en de plaatsvervangers der mi nisters van Buitenlandse Zaken uit de landen van het Atlantisch Pact, die Woensdag gedurende twee uur te Londen werd gehou den, zijn de uiteindelijke aanbe velingen opgesteld voor de vor ming van een leger der Noord- A'tlantische mogendheden. PLECHTIGE REQUIEM TE DEN HAAG Voor overleden president van Venezuela Woensdaemoreen is in de St. Jacobuskerk te Den Haae een nlechtiee H. Mis van Rcauiem oneredracen voor de on 13 No vember j.l. bii een onstand ver moorde president van Venezuela luitenant-kolonel Carlof Delgado Chalbaud. De plechtige H. Mis werd,, gece lebreerd door de Deken van Den Haag Mgr. Pompe, geassisteerd door de kapelaans van de paro chie. In het priesterkoor hadden de vertegenwoordigers van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard plaats genomen, als mede Mgr. Giobbe, de Pauselijke internuntius en de gezant van Venezuela, de heer Dagnino. is een 1300 ton metende boot Dinsdagmiddag in aanraking ge komen met de schipbrug te Does burg, waardoor deze brug vrij aanzienlijke schade heeft opge lopen: benoemde de raad van Hilver sum als opvolger van dr. G. G. Pekelharing tot gemeente-secre taris de heer P. Bergsma, thans als zodanig werkzaam te Zeist; werd een 30-jarige werknemer uit Den Haag bij werkzaamheden aan het Grand-hotel te Scheve- ningen gistermiddag door een houten balk getroffen en gedood. De balk werd door een andere arbeider zonder waarschuwing van 14 meter hoogte naar bene den gegooid; heeft de minister van O.K. en W. aan het algemeen pensioen fonds van Nederlandse tonelisten een rijkssubsidie van f 500.toe gekend ten behoeve van het we duwen- en wezenfonds; is door het ministerie van O.K. en W. aan de romanschrijver en journalist Peter van Steen op dracht verstrekt een roman of een novelle te schrijven spelend in Frankrijk, Italië en/of Oosten rijk; zijn er weer 20 gecombineerde beurzen beschikbaar gesteld voor studie in de Ver. Staten ten be hoeve van Nederlanders, die met goed gevolg hun candidaatsexa- men hebben gedaan. In de kerk was een katafalk opgericht, die bedekt was met de Venezolaanse vlag. Vele leden van het diplomatie ke corps woonden de H. Mis bij. Minister Stikker was door ziekte verhinderd, doch mevrouw Stik ker was wel aanwezig. Voorts merkten wij op Mr. J. Visser, chef van het protocol van het de partement van buitenlandse za ken en de burgemeester van Den Haag, Mr. Sehokking. Aan het einde van de plechtigheid werd op het orgel het volkslied van Venezuela gespeeld. Dinsdag werd te Londen door de Militaire Commissie van het Noord-Atlantisch Pact de vergadering geopend, waar de vraagstukken behandeld worden betreffende de Europese verdediging en de bijdrage van Duitsland aan deze verdedi ging. Kolonel van Neynatten uit Nederland (tweede van links) in gesprek met kolonel Husjord uit Noorwegen (geheel links); generaal-majoor A. Roda uit Italië (tweede van rechts) en generaal-majoor S. B. Rawlings uit Engeland (geheel rechts). BUITENLANDS OVERZICHT Terwijl de Grote Drie aan het onderhandelen zijn over de mo gelijkheid om aan de suggestie van Moskou tot het houden van een bijeenkomst van de Grote Vier over het probleem-Duitsland, te voldoen, heeft de Russische regering vrij onverwacht voor gesteld, de besprekingen met Amerika, Engeland en Frankrijk reeds op morgen, 15 December, te beginnen over het vredesver drag met Oostenrijk. Men zou hier direct kunnen verzuchten: „Dat geschiedt voor de zoveelste keer en het zal toch wel weer op niets uitdraaien, om dat Moskou voor een vredesver drag met Oostenrijk zulke exor bitante eisen stelt, dat niet zon der politieke zelfmoord door de regering te Wenen daaraan kan worden voldaan". Want in de 257 conferenties, welke zijn voorafgegaan aan die van morgen, bleek tenslotte altijd opnieuw, dat Rusland op een ge geven moment niet verder wilde, tenzij de geallieerden bereid wa ren aan de Russische eisen in zake Triest te voldoen. Nu is 't met die kwestie Triest eigenaardig gelopen. Toen het tussen Stalin en Tito nog koek en ei was, stond Rusland niet alleen achter de Joego-Slavische aanspraken op Triest, maar wilde Moskou ook de vérgaande an- nexionistische eis tot afstand van Karinthië gaarne steunen. Sinds Tito in ongenade is ge vallen, wordt de annexatie-eis van Belgrado ook door de Russen afgewezen en wat Triëst betreft, wil Rusland daar een neutrale zone, waarbij Moskou belangrij ke rechten krijgt. Dat daarvoor aan de andere zijde weinig gevoeld wordt is be grijpelijk, want als Moskou zich zou nestelen aan de Adriatische Zee, dan was een lang gekoester de, maar voor de rust in Centraal en Zuid-Europa gevaarlijk ver langen, verwezenlijkt. Maar men doet in Moskou als of deze eis van ondergeschikte aard is en het voornamelijk gaat over herstelbetalingen. Herstelbetalingen, die geba seerd zijn op wat Moskou noemt „voorheen Duits" bezit. Nu is Oostenrijk niet alleen ge durende de oorlogsjaren door Duitsland geannexeerd geweest, maar zoals men weet trok Hitier reeds in 1938 Oostenrijk binnen en maakte zich toen van de voor naamste Oostenrijkse bedrijven meester. Op grond hiervan heeft Moskou al deze bedrijven tot oor spronkelijk Duits bezit verklaard en vandaar dat de Russische aan spraken zeer ver gaan. Maar mede op aandrang van de Oostenrijkse regering, die hier zeer ver wil gaan, om maar van de Russische bezetting verlost te worden, heeft men Moskou reeds aangeboden 63 procent van de Donauscheepvaartbelangen, 58 procent van de gewonnen petro leum, 47 procent van de nog te exploiteren velden en dat alles voor de tijd van 30 jaar. Benevens zou Oostenrijk nog betalen 100 millioen dollar, ais vergoeding voor het Duitse bezit, wat Oostenrijk dan nog over houdt. Het betalen van deze exorbitante schade is alleen maar mogelijk, doordat de drie andere landen afzien van hun deel. Maar toch is Moskou met dit aanbod niet tevreden en vraagt 70 pet. van alle scheepvaartbe- langen en 150 millioen dollar. De Oostenrijkse regering heeft zich reeds bereid verklaard, deze aderlating te ondergaan, ten einde een vrij land te worden, maar de Grote Drie vrezen, dat wanneer deze eisen worden inge willigd, het vredesverdrag er toch niet komt en de Russen bij een volgende conferentie hun eisen nog weer hoger zullen stel len. Voor de Oostenrijkse regering wordt intussen de situatie met de dag moeilijker. Want hielden de Russen zich aanvankelijk nog Dinnen de hen toegewezen per ken, waarin de Oostenrijkse sou- vereiniteit werd geëerbiedigd, de laatste maanden proberen de communisten in het door de Rus sen bezette gebied, met Russische hulp door terreur en geweld hun machtspositie te vergroten. Bij de verkiezingen blijkt tel kens, dat zelfs in de Russische zone de communisten, ondanks alle protectie, het niet verder brengen dan tot 5 procent. De bondspresident dr. Kar) Renner, die vandaag 80 jaar wordt, viert dan ook zijn feest wel onder zeer bewogen omstan digheden. Deze oude socialist, die al heel wat politieke stor men over zijn grijs hoofd zag heengaan, vormt sinds de bevrij ding van 1945, het centrum, rond hetwelk het Oostenrijkse volk de oude scherpe veten, welke vooral tussen de katholieken en socia listen sterk leefden, vergat en in nauwe samenwerking aan de we deropbouw van het ongelukkige land begon, voor zover dit onder de zware bezetting mogelijk was. Met de socialist Renner als president en de kath. staatsman Figl als leider der regering, vor men beide groepen, samen ge bracht door de noodzaak van een gemeenschappelijke afweer tegen de communistische bedreiging, een democratisch bolwerk in centraal Europa. Dat dit Moskou steeds meer een doorn in het oog wordt, is de laatste maanden wel duidelijk merkbaar. Moskou wenst dan ook geen vrede met het democratische Oos tenrijk, het wil alleen zijn ver nietiging en ook op de Weense Balplatz de macht uitoefenen, vooral sedert de politieke afval van Tito. In de landen achter het ijzeren gordijn is Oostenrijk voor Moskou een vervelend hiaat Dit te doen verdwijnen is Mos kou meer waard dan alle her stelbetalingen. Dat weten de Grote Drie, dat weet de Oostenrijkse regering en dat weet ook het Oostenrijkse volk. Vandaar dat niemand zich in deze kringen illusies zal maken over het Russische voorstel, mor gen weer te gaan onderhandelen, want wat het Kremlin wil, dat zal nooit vrijwillig door de Oos tenrijkers gegeven worden. fe-.t,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3