Een man bouwde in vier jaren een wereldonderneming RADIO „Voortvarend" Amsterdam legt tol-barrière aan 't IJ DE ONTVOERING Cor in Wil Moderne kunst in de branding Auto slipte de diikvaart in De landbouw- emiqratie VOOR IEDERE HUISVROUW! Het avontuur leeft nog Hij veroverde landen en continenten R.K. Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedriif Irian-conferentie niet stopgezet 'n Voetreis naar Nieuw-Guinea Beursoverzicht door Heralth rr WEEKBL BEZORC Buffetjuff zit-slaapk én slaapkc PAGINA 4 DONDERDAG 14 DECEMBER 1950 (Van onze verslaggever) Nog kort geleden beweerde een zakenman op grond van zijn ervaring, dat tengevolge van de velerlei overheidsmaatregelen „het avontuur dood was". Hiermede bedoelde hij dan, dat er totaal geen leven meer in de handel zat en de vooruitzichten die er dan nog waren stuk voor stuk om hals zijn gebracht. Maar vóór ons staat een er modernste koelhuizen, welke Noord- Holland en waarschijnlijk Nederland rijk is, gesecondeerd door een hypermodern kantoorgebouw, waar de telefoons onophou delijk rinkelen tot diep in de nacht, en daarnaast een opslag plaats gelijk men er ook niet veel zal aantreffen. En op tafel liggen zes volkomen gelijk geïllustreerde boekwerkjes, welke resp. in het Nederlands, Frans, Duits, Engels, Spaans en Maleis vertellen, welke betekenis het Wapen van Warmenhuizen met de letters J. P. B. wel heeft als handelsmerk van aardappelen, groenten en fruit. Dit alles is een regelrechte ontkenning van boven aange haalde bewering, ofwel het moet slaan op die bekende uitzonde ring die de regel bevestigt. Want voor de oorlog was er van dit alles nog niets. Een talentvol za kenman van nauwelijks 29 len tes heeft in deze korte spanne ti.jds een bedrijf gesticht, waar mede zich slechts enkelen in den lande zullen kunnen meten. Schier dagelijks verlaten scheepsladingen J.P.B. goederen onze vaderlandse havens met be stemmingen in alle hoeken van de wereld. En schier dagelijks vertrekken van hier mannen naar de steden in die landen, en noteren op hun terugreis in het vliegtuig de ontvangen orders. Wij waren er bij dat één hunner jyist uit Londen terugkwam. Een ander zou terugkomen uit Zuid- Amerika. Reizen naar Egypte. Palestina en de Levant. Italië e.d. zijn pas achter de rug. An dere worden op stapel gezet. Telefoongesprekken met Bari, Stockholm Marseille, Brussel en Rotterdam. Telegrammen uit Sydney, Buenos Aires, Santiago, Kaapstad Colombo Calcutta, Willemstad en Grootebroek. Zo gaat het door: dag cn nacht. En voor ons zit de man die deze onderneming bouwde, steen voor steen, relatie voor relatie, men zou haast zeggen het oroto- type van de geboren zakenman. Een die zijn woorden pas uit spreekt na ze driemaal overwo gen te hebben, maar die resoluut en zonder bedenken orders geeft en grote beslissingen neemt. Een die hoewel jong in jaren, rijk aan handelservaring en bruisend van energie, weet wat kan en daarom ook moet gebeuren. Jong geleerd Nog niet geheel de schoolban ken ontwassen „pleegde" J.P.B., thans de belangrijkste burger van het landelijke Warmenhui zen, zijn eerste handel. Een par tij aardappelkriel. Hij zocht er een liefhebber voor. charterde een vrachtauto en klaarde het geval. Vijf gulden verdienen aan een lading was voor hem, die een kwartje zakgeld in de week kreeg, lang niet gek. En vergeet niet, in die dagen kreeg ae arbeider in de steun 13 harde guldens voor een heel gezin. Een volgende keer was het een lading stro uit Schoorl. die hij met behulp van een paar school vriendjes ging laden. Dit systeem van zakendoen leverde goede re sultaten op. en hij is hef tot van daag de dag trouw gebleven. Ja zelfs de kriel ook nog. Hij beschikt zelf dan ook niet over schepen of vrachtauto's. Waarom zou hij die zorg aan zijn hoofd halen. Er zijn meer dan genoeg van die vervoermiddelen. En iedereen is blij als hij weer een vrachtje heeft. Neen. Beem- sterboer koopt op veilingen en beurzen en verkoopt zo mogelijk weer op andere (buitenlandse) beurzen. Zo werden Rotterdam en Brussel de hoofdpeilers "an zijn bedrijf. Hij exporteert in hoofdzaak pootaardappelen, con sumptieaardappelen, groenten, fruit e.d. naar Brazilië, Argenti nië, Trinidad. Menado, Suriname. India. Pakistan Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, Palesti na, Nw. Zeeland enz. Op de bin nenlandse markt verkoopt hij vrijwel uitsluitend poters. Én het geheim van deze haast legendarische vlucht van één bedrijf? Het is vertrouwen win nen en behouden door uitslui tend de beste kwaliteiten te le veren. die maar te leveren zijn, en Voorts gevoel voor de handel en het kweken van relaties, aan gevuld met een staf veelzijdig ontwikkeld goed gesalarieerd personeel. Dat zich hieronder verscheidenen bevinden die goed met de diverse talen overweg kunnen, behoeft geen betoog. Vorige jaren lag de zaak in de zemer gewoonlijk een tijdje stil en hadden de transport coionne's dus ook niets te doen. Ook dit is veranderd, want nu wordt er in het Westland de Streek of waar ei ook maar veel verse groenten en bloemen gekweekt worden, op de veilingen gekocht. En al dat goed wordt regelrecht ver scheept en zo nodig per vlieg tuig verzonden. Daar ziet men te Warmenhui zen dus niets van. Wat men wel 'iet? Het moderne koelhuis, op het ogenblik volgepakt met de fijnste appels., peren, druiven e.d.. waar dagelijks in een ijzige temperatuur 15 tot 20 meisjes, als eskimo's ingepakt, bezig zijn met sorteren en verpakken. Zo men kan weten, wordt iedere appel, peer of perzik tegenwoor- oig zorgvuldig in een vloeitje gewikkeld alvorens geëxporteerd te worden. Dit koelhuis dan bevat 5 grote cellen 4 beneden en 1 boven. Hiervoor staan in een aparte ma chinekamer 5 grote motoren op gesteld. die het koelmateriaal ..Freon" (inplaats van amoniak) onder hoge druk naar de ijs lichamen in de cellen stuwen. Deze machines worden zowel thermostatisch als presostatisch automatisch in- en uitgescha keld. Tegelijkertijd treden even veel andere electromotoren in werking, die 60 meter diep uit de grond koelwater voor deze machines aanvoeren. In de cellen bevinden zich de ijslichamen, een soort radiatoren gevuld met voortdurend vers toe gevoegd ijs waarachter zware ventilatoren staan die de lucht er door heen persen. Deze venti latoren kunnen door toepassing van het keerschakeling systeem beide kanten op draaien. Daar door wordt bereikt, dat men of wel de vrieslucht boven vanaf het plafond kan laten neerdalen, ofwel van onder uit de openin gen in de bodem. Op tegenover gestelde wijze wordt de minder koele lucht weer weggezogen. De wanden en plafonds van elke cel zijn bekleed met 12 cm dik kurk, en daarna bestreken. De vloer is bovendien nog van een extra laag van 10 cm beton voorzien. De ene grote cel op de bovenverdieping heeft wegens de geringe plafond hoogte mei één groot iislichaaam met grote, zware ventilatoren doch 5 klei nere ijslichamen, elk met 2 klei nere ventilatoren. De isolatie van deze cel doet echter in geen en kel opzicht onder voor de gelijk- "loersen. Toen men dit gebouw ging optrekken, is eerst een laag grond van de oude terp wegge- sraven. zodat het bouwwerk ge deeltelijk in de grond is geko men. Hetzelfde is trouwens ook het geval met het in 1946 ge touwde grote pakhuis, dat 1% M. beneden het grondoppervlak ligt en alleen daardoor reeds bijzonder goed tegen hitte en koude is beschermd. In het koelhuis kunnen zowat 100 wagons opgehaalde pootaard- anpelen of verpakt fruit worden opgeslagen, en het vorstvrije lichte en ruime magazijn heeft een nog veel grotere capaciteit. In laatstgenoemd gebouw heeft men een op de centrale verwar ming aangesloten element ge bouwd. dat met behulp van een zware ventilator voor een wel dadige warmte kan zorgen. Tus sen koelhuis, magazijn en kan toor staan nog twee oude boer derijen. Die zullen er vermoede- 'iik hun langste tijd gestaan hebben. Want J.P.B. heeft nog wel meer snaren op zijn viool. En Warmenhuizen is er goed mee GEEN BISSCHOPPELIJKE GOEDKEURING ALS BAND MET L.T.B. WORDT VERBROKEN Naar aanleiding van de circulaire welke de R.K. Vereniging van On dernemers in het BloemboIIe.nbcdrijf (in oprichting) vorige weck heeft rondgestuurd en waarvan o.a. in de vakpers verslagen zijn verschenen, acht het hoofdbestuur van de LTB het noodzakelijk, aan de vakgenoten en alle belangstellenden onderstaand mededeling te doen van de juiste sta.nd van zaken, welke mededeling de goedkeuring geniet van Z. H. Exc. de Bisschop Van Haarlem. Het Nederlands Episcopaat heeft er op aangedrongen, dat de R.K. Ver eniging van Ondernemers, bovenge noemd. juridische zelfstandigheid zal gegeven worden. Het hoofdbe stuur van de LTB heeft tenslotte in dit punt toegegeven. Maar er moest vastgehouden worden aan het begin sel. dat de LTB de centrale was. VRIJDAG 15 DECEMBER HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon- muziek; 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Sluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.10 Gramo- foonmuziek; 9.15 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramo- foonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Alt en piano; 11.20 Gramo- foonmuziek; 12.15 Mariniers kapel; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Mariniers kapel; 13.00 Nieuws; 13.15 Amu sementsmuziek; 13.45 Gramo- foonmuziek; 14.35 Voordracht; 15.00 Kamermuziek: 15.40 Voor dracht; 16.00 Kamerkoor; 16.30 Sluiting; 18.00 Regeringsuitzen ding: J. van Baal: ..Volksgroepen in Nieuw-Guinea": 18.10 „In dienst van het Vaderland" cau serie; 18.20 Volksmelodieën; 18.30 ..Het Evangelie in Esperanto"; 13.45 Mannenkoor; 19.00 Nieuws en weerberichten: 19.15 Rege ringsuitzending: „Verklaring en toelichting"; 19.35 „Een goed woord voor een goede zaak": 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Schaakwedstrijd Noorwegen-Nederland: 20.06 In strumentaal septet; 20.30 Thea terkoor: 20.45 Pianovoordracht; 21.00 „Het dagelijks werk der Verenigde Naties", causerie: 21.20 Radio Philharmonisch Or kest; 22.00 ..De levende kerk", causerie; 22.15 Bas en piano; 22.30 Literaire causerie; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.13 Gramofoon muziek; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Sluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.10 Gramofoon muziek: 9.12 Voor de huisvrouw; 9.22 Gramofoonmuziek; 10.00 „Kinderen en mensen", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gra mofoonmuziek; 10.30 Voor de zieken; 11.00 Voor de vrouw; 11.15 Pianovoordracht; 11.40 Ra diofeuilleton; 12.00 Dansorkest: 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Sport; 13.00 Nieuws 13.15 AVRO-allerlei; 13.20 Or kestconcert: 14.00 Voor de huis vrouw; 14.20 Kamerorkest: 15.00 Voordracht; 15.20 Gramofoon muziek; 15.35 Hersengymnastiek: 16.00 Muzikale causerie; 16.30 Sluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 In strumentaal kwartet; 18.45 Denk om de bocht"; 19.00 Meis jeskoor: 19.15 Prijzenpraatje; 19.30 „Wat met de kerk?", cau serie; 19.50 Berichten: 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.10 Instrumentaal ensemble* 20.35 „De Godsdienst en het mo derne leven", causerie; 21.00 Theaterkoor- en orkest; 21.30 Aetherforum: 22.00 Buitenlands weekoverzicht; 22.15 Trio: 22.40 „Vandaag". causerie; 2'2.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 „Huwelijk van A tot Z", causerie; 23.3024.00 Gramo foonmuziek. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerberichten: 12.32 Licht or kest; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel spel; 14.00 Gramofoonmuziek; 15.45 Gramofoonmuziek; 16.30 Operettemuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Licht orkest; 18.00 Gramo foonmuziek: 18.10 Voordracht: 1P.20 Gramofoonmuziek; 13.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.50 Voordracht: 20.00 Filmpraatje; 20.15 Symphonieconcert: 22.00 Nieuws: 22.15 Gramofoonmuziek: 23.00 Nieuws: 23.0524.00 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.05 Gevarieerde muziek; 13.00 Nieuws: 13.10, 13.30 14.30 en 15.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Pianorecital; 16.50 Klassieke mu ziek: 17.10 Verzoekprogramma; 18.30 Koorzang; 19.00 Sympho- nisch concert; 19.45 Nieuws; 20.00 „Si j'était Roi". opera: 21.15 Gevarieerde muziek: 22.00 Het Nieuws: 22.15 Kamermuziek; 22.50 Gramofoonmuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gramofoonmuziek; 23.55 Nieuws. waaronder de nieuwe vereniging zij het dan ook met juridische zelf standigheid behoorde. Een Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf, die uit haar statuten alle betrekkingen met de LTB schrapt, zal geen Bisschop pelijke goedkeuring op haar statuten mogen verwachten. Met alle klem dringt de Bisschop er nogmaals op aan, dat de eenheid bewaard blijve en dat het geschil tussen de LTB en de Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf, opgelost worde in de zin zoals hierboven aangegeven. Over technische wijzigingen zal gesproken kunnen worden: aan de hierboven genoemde hoofdzaken zal niet getornd kunnen worden. DE TABAKSHANDELAREN REDDEN 'T NIET! De Nederlandse algemene bond van sigarenwinkeliers heeft gis teren in Amsterdam vergaderd over een dreigende drastische verlaging van de winstmarge op tabaksproducten, met name siga retten. De détaillisten menen te mogen aannemen dat het grootste deel van het publiek bij een prijsstij ging van rookgerei minder zal gaan roken of goedkopere ta baksproducten zal vragen. Dit betekent voor de sigarenwinke liers een drastische verlaging van hun inkomens. De vergadering nam eenstem mig een motie aan, waarin met klem wordt geprotesteerd tegen elke aantasting' van de bestaans mogelijkheid der sigarenwinke lier. De bond heeft ae confessio nele organisaties uitgenodigd de motie te ondersteunen. Jules Moch, de Franse minis ter van defensie, heeft dezer daqen een inspectiereis door de Franse bezettinqszöne in Duitsland qemaakt. Minister Jules Moch (links) betreedt een qebouw waar ter zijner ere een ontvanqst werd qe- qeven. MOH. ROEM NOG NIET TERUG NAAR DJAKARTA Na afloop van de gistermiddag gehouden informele vertrouwe lijke bespreking van ministers ter Nieuw Guinea-conferentie werd meegedeeld, dat de besprekingen hedenmiddag om vijftien uur worden voortgezet. Mr. Moh. Roem zal heden nog niet naar Djakarta terugkeren, aldus deelde hij persoonlijk aan de wachtende journalisten mede. Wanneer dat vertrek wel plaats zal hebben kon hij nog niet zeg gen. „Zolang er leven is" is er hoop", zo zeide minister Leimena op een vraag naar de gang van zaken ter conferentie. (Wij meldden gisteren in een deel onzer edities, dat minister Roem reeds heden voor overleg naar Djakarta zou terugkeren.) Zeven ondernemende jonge Fransen, onder wie een verpleeg ster, zijn uit. Rome vertrokken voor de volgende étappe van hun voettocht naar N.-Guinea. Zij vertrokken op 6 November j.l. uit Parijs en hopen in ongeveer drie jaar in West-Nieuw-Guinea te zijn. „Ons doel is de binnen landen van Westelijk Nw-Guinea te onderzoeken. Wij zijn van plan drie jaar door te brengen in stre ken. waar nog nooit een blanke is doorgedrongen", aldus deelde de 26-jarige Serge Gardon die vroeger verzekeringsagent was, aan Reuter mede. KALME MARKT AMSTERDAM, 13 Dec. De oliehoek stond vandaag in het middelpunt van de belangstelling. Het om drie uur vrijgegeven prospectus betreffende de con verteerbare obligatielening van totaal f 250 millioen was officieus reeds in kleine kring bekend. De meningen over deze emissie wa ren verdeeld. Enerzijds achtte men het gunstig, dat slechts f 50 millioen aan nieuwe middelen wordt aangetrokken, en de uit staande leningen ad totaal f 200 millioen worden omgezet in con verteerbare 3 '4 procents obliga ties, anderzijds vreesde men in bepaalde kringen een constante druk op de aandelen. Dat de Beurs gisteren iets te voorbarig is geweest bleek van daag wel uit het koersverloop in het hoofdfonds; geopend werd op 294; de slotnotering was 293 14 dus 3 J4 punt hoger dan gisteren. Voor het overige heerste er een vrij matte stemming. Het nieuws op politiek en militair terrein, met name aangaande Nieuw-Gui nea en Korea, is niet ongunstig, waren voor suikér en tabaks waarden goed prijshoudend. Aan delen HVA boekten zelfs een winst van drie punten en voor de rubber papieren lusteloos. De industriesector was licht verdeeld, waarbij aandelen Phi lips opvielen met een daling van drie punten. Ook Scheepvaart papieren waren vandaag minder gunstig gedisponeerd. (Van onze verslaggever) Na vier uur discussie aanvaardde de gemeenteraad van Amster dam gisteravond met 32 tegen 11 stemmen (de communisten stemden tegen) het voorstel van B. en W. tot verhoging van de tarieven der gemeentelijke vervoerbedrijven, waaronder die van de pontveren over het IJ naar Amsterdam-Noord. Voor bedrijven uit de gemeen te Amsterdam betekent dit geen wijziging, daar deze een abonne ment voor het pontveer kunnen krijgen, waarvan het tarief niet is verhoogd; voor de bedrijven bui ten Amsterdam in 't bijzonder uit onze noordelijke provincies, be tekent het echter een aanzienlij ke verhoging, daar het tarief toor de auto's van 25 op 50 cent ge komen is en dat voor vracht auto's, bussen e.d. van f 1.op f 1.50. Blijkens een onlangs gehouden telling passeren wekelijks 37.000 grote voertuigen deze pontveren, waarvan 21.500 van bedrijven uit buitengemeenten. De tariefverho- ging zal circa f 200.000 meer op brengen, hetgeen niet wegneemt, dat het exploitatie-verlies op de ze pontveren nog anderhalf mil lioen gulden blijft Behalve de benoorden Amster dam gelegen gemeenten: Broek in Waterland, Edam, Ilpendam, Katwoude, Landsmeer, Mon nikendam en Oostzaan, hadden ook de A.N.W.B., de Federatie van V.V.V.'s boven het Noord- zeekanaal en de Kamer van Koophandel van Noordhollands Noorderkwartier, w.o. 43 gemeen ten resorteren, bezwaarschriften tegen de verhoging van de ver- voerstarieven tot de Amsterdam se raad gericht. B. en W. vonden er geen aan leiding in hun standpunt te wij zigen en de raad nam er maar heel weinig notitie van. De V.V.D.-er, de heer Van Santen, wilde voor al deze adres sen niet uit de weg gaan. Hij zag in deze tariefsverhoging zelfs een mdidel om aan het steeds toenemende vervoer over het IJ het hoofd te kunnen bieden, ho pende dat het zware vervoer de route over Velsen of Zaandam zou nemen. Zijn fractiegenoot, de heer Le Cavelier, verwonderde zich er over, dat een lichaam dat zich Kamer van Koophandel noemt, zich met een dergelijk verzoek tot de gemeenteraad wendt; men had zich beter tot de minister kunnen wenden, want waarom verzorgt het Rijk deze Kanaaloverschrijding niet evenals het te Velsen en Zaan dam zulks doet?. De heer Burger van de K.V.P. waarschuwde tegen het argument dat door tariefsverhoging het verkeer over de ponten ontlast zou worden. Amsterdam is ten zeerste met dit verkeer gebaad, alleen het overtollige, doorgaan de verkeer kan het missen. Niet temin stond ook zijn fractie achter het voorstel van B. en W„ zoals ook die van de Partij van de heer Van 't Huil er op wees, dat juist de ponten de uitkomsten van het Gemeentelijk Vervoersbedrijf ongunstig be ïnvloeden. Vóór de onmiddellijke randgemeenten zou spreker des noods een speciaal tarief willen invoeren. Dat de communisten, die tegen elke prijsverhoging zijn, ook hier de oppositie uitkraamde en de kwestie in de politieke sfeer trok, behoeft geenbetoog. De heer De Groot van de K.V.P. constateerde echter, dat, als het aan de com munisten had gelegen, de tarie ven reeds vier jaar geleden, toen de communist Seegers wethouder der Bedrijven was, verhoogd zou den zijn en dat zij de laatste jaren met verschillende andere verhogingen accoord waren ge gaan. Wethouder Van Wijck, K.V.P., wethouder van de Bedrijven en Financiën, betoogde dat ook wan neer de ponten geen exploitatie verlies hadden, er het voorstel van de tramtarieven zou zijn ge komen, De voorgestelde pont tarieven vond spreker, gezien de tarieven voor de ponten over de grote rivieren, niet aan de hoge kant. Het college hoopt inder daad dat het gebruik der ponten door de verhoogde tarieven iets minder zal worden want de bin nenstad kan het verkeer bijna niet meer verwerken, zodat over wogen moet worden het door gaand verkeer om te leiden. De heer De Groot van de K.V.P. wees er nog op, dat de gemeente op de ponten meer dan een millioen toelegt en voelde er niets voor de bedrijven uit de naburige gemeenten een voor deliger tarief te laten betalen. Laat de besturen dier gemeen ten, aldus spreker, het verschil maar bijbetalen. Wethouder Van Wijck zegde echter namens het college toe, dat het college een speciaal tarief voor de bedrijven uit deze na buurgemeenten, in overleg met de betrokken gemeentebesturen, alsnog op korte termijn zal over wegen. KOELBLOEDIGE CHAUFFEUR WIST ZICH TE REDDEN (Van onze correspondent) HARLIWGEN Op de Rijks weg tussen de kop van de Af sluitdijk en Harlingen slipte gis teravond tegen 6 uur een perso nenauto door de gladheid. De wagen die van de Afsluit dijk kwam maakte een slag om, schoof over het rijwielpad en door de berm in de daar ter plaatse vrij diepe dijkvaart en verdween geheel onder water. De enige inzittende de heer S. de Bruin, employe van de Zaai- en Pootgoedcentrale wist zijn koel bloedigheid te bewaren. Hij liet eerst de wagen vol lopen en opende toen het portier, waarna hij zwemmende de wal wist te bereiken. De juist passerende Naco-bus van de dienst Alkmaar Leeuwarden verleende assis tentie door met zijn koplampen de plaats van het ongeval te ver lichten, waardoor deze bus met een half uur vertraging in Har lingen arriveerde. De heer de Bruin kwam er met een nat pak af. Men zal trachten met een kraanwagen de auto te lichten. 15.000 MAN PER JAAR De commissie-Schilthuis, die door de Minister van Sociale Zaken was ingesteld om advies uit te brengen over het vraag stuk der emigratie uit de land bouw, heeft thans een rapport gepubliceerd. De commissie acht het wense lijk, dat wordt gestreefd naar een regelmatige stroom van emigran ten uit de landbouw van onge veer 15.000 mannelijke arbeids krachten per jaar niet de bijbe horende gezinnen. Om de emi gratie zowel binnen- als buiten lands doeltreffend te organiseren pleit de commissie voor de in stelling van een gemengd orgaan van overheid en maatschappelijke organisaties. Voor de Avro hield hedenmid dag, de kunstschilder Piet Sten- nenberg uit Alkmaar een causerie over bovengenoemd onderwerp. Hij betoogde, dat de moderne Kunst niet onopgemerkt aan ons voorbijgaat; zijdelings worden de ideeën en opvattingen van de moderne kunstenaar reeds in toe passing gebracht in de mode, de architectuur en de reclame. De moderne beeldende kunstenaar is niet zijn tijd vooruit; hij beweegt zich slechts in opgaande lijn waar anderen tot stilstand zijn geko men. De gedachten en ideeën van zijn tijd legt hij vast in de stof; hij beschouwt zijn arbeid als een roeping, met al de consekwenties van dien. Hij beweegt zich doel bewust naar een niet-ontgonnen gebied, waarvan velen het be staan ontkennen. Dat hij een an dere visie heeft op de loop der dingen van zijn ti.id, geeft nie mand het recht zijn levenswerk te veroordelen; hij brengt te gro te offers om zich naar de zelf kant van het leven te laten te rugdringen. Vele kunstenaars, die in het ver leden hun omgeving ontvluchtten om elders waardering te vinden voor hun werk, worden thans als grote kunstenaars erkend. Het onbegrepen werk van de moderne beeldende kunstenaar staat midden in de branding van het leven; men verbergt en weert hun werk en spreekt er met ver achting over, doch het zal niet meer mogelijk zijn deze kunste naars, door hen te verzwijgen in vergetelheid te doen geraken. De frisse geest, die in andere landen aandacht wijdt aan de laatste uitingen ener levende cul tuur, ontbeert men node in ons vaderland. Maar de moderne kunstenaar gaat rustig zijn weg, gelovend in zijn roeping en zijn werk. RUSSISCHE OORLOGSBODEMS VOOR CHINA? Volgens een Chinees blad in Hongkong is uit Kanton verno men, dat de Sovjet-Unie drie ea twintig oorlogsschepen aan de Chinese communisten heeft over gedragen „voor gebruik als kern voor een vloot in de Zuid- Chinese wateren". De schepen met een tonnage variërend van 1500 tot 3500, waren in twee gedeelten in September en Oc tober in Noord-Chinese havens overgedragen. (Advertentie) FEUILLETON 41 Toen snelde Cissy naar haar kamer en enkele ogenblikken la ter reeds kwam ze terug, geheel aangekleed. „Ziezo, nu moeten we een plan maken. Wat denk jij ervan, Her- ta?" „Heel eenvoudig. We gaan de trap af, laten de deur door de portier openmaken en verlaten 't gebouw. Als we dan op straat zijn, kan niemand ons nog iets doen". „Goed, maar wie zegt, dat de portier ook niet in dienst staat van de organisatie? Misschien is het hele huis wel vol mensen, die met Friederike Standike en Ludwig Hofner onder één hoedje spelen!" ,,Ja.... misschien wel...." „Als ik zeker wist van niet, dan zou ik eenvoudig uit het venster om hulp roepen. Maar we zitten hier ver van alle ver keer en zo zouden we, denk ik, van de regen in de drop komen, voor men ons werkelijk hulp kon brengen. Ik heb met mijn „wel doenster" een paar wandelin gen gemaakt en zo ken ik het huis en de omgeving wel een beetje. Van de benedenverdie ping' loopt een trap naar een grote kelder. Daar moeten we ons trachten te verbergen, tot de huisdeur open is. Dan pas mogen we ons naar buiten wa gen." „Je bent werkelijk heel voor zichtig, Cissy", sprak Herta, ter wijl ze haar de hand drukte. Het tweetal liep nu vlug naar de uitgang, doch nieuwe ontzet ting greep hen aan: de deur was gesloten en nu zat er jammer ge noeg geen sleutel op het slot! „We kunnen er niet uit," kreunde Herta. „Aan onze ellen de komt geen einde." Ook Cissy voelde zich diep on gelukkig. „We móeten zien, of we niet een tweede sleutel in de woning vinden. Vlug, help me even." Doch al hun zoeken was te vergeefs. Herta richtte zich op. „We moeten lakens aan elkaar binden en ons zo in de tuin laten glijden. En als de morgen komt, zullen we wel kans zien, om op de grote weg te komen." Cissy schudde haar hoofdje. „Het zou een heel goed idee zijn, wanneer we niet op de vier de verdieping zaten. Maar nu zou het een levensgevaarlijk waagstuk worden en bovendien zouden ze onze nachtelijke klim partij misschien wel in de gaten krijgen en wie weet, of we er dan niet nog slechter aan toe zijn. Maar je voorstel brengt me op een andere gedachte. We zul len lakens aan elkaar knopen, zoveel als nodig zijn om de grond te bereiken. Heel het geval han gen we dan in mijn kamer uit 't open venster, om de indruk te wekken, dat we zo werkelijk ontvlucht zijn. Intussen kruipen wij in de provisiekamer, die hier rechts van de gang ligt. Friede rike Standike en Ludwig Hofner zullen waarschijnlijk door de kamers rennen om naar ons te zoeken. Die ogenblikken moeten wij gebruiken om te vluchten, want ik geloof niet, dat zij wanneer wij hier alles goed overhoop halen, de kasten open laten en zo er direct aan zul len denken, om de buitendeur af tesluiten". Herta slaakte een zucht van verlichting. „Ja, zo moeten wij het aanleg- gengen. Ach was het maar vast zover!" Cissy knikte met een lachje, waarin meer dapperheid lag, dan dan ze in haar hart bezat. Zo dicht had zij zich reeds bij de vrijheid gewaand, en nu nu stonden nun nog onbekende ge varen te wachten die ze moesten trotseren. Zouden zij ze nog te boven ko men? Of zouden ze het onder spit delven in de strijd tegen de gewetenloze misdadigers, die haar geheel in hun macht had- cen. Robert en zijn vriend bleven overdag rusten, om 's avonds met frisse moed aan het werk te kunnen. Ze togen van het ene nachtlokaal naar het andere, dansten overal met de elegantste meisjes en probeerden het ge sprek ongemerkt in de gewenste richting te drijven. Doch men scheen hen niet te begrijpen. „Alweer niets", zei Robert tel kens met sombere stem. Doch Frans Valentin liet zich niet zo gauw ontmoedigen. „Misschien hebben we morgen al succes of misschien pas over een week, daar kun je niets van zeggen. Maar dit staat vast: juist op deze manier moeten we die twee te pakken krijgen, als ze ons tenminste ooit de kans geven. Vooruit naar de volgende bar. En zo kwamen ze in de bar der duizend Chinese wonderen. Een Aziaat, in kleurige kleder dracht, ontving hen met 'n diepe buiging. „Ons feest zal nu pas in volle glorie stralen, nu wij de gunst van uw aanblik genieten, o edele heren" zo sprak deze en toen gaf hij een kleine Chinese .longen een kort bevel in zijn moedertaal, zodat Robert en Frans het niet konden verstaan. Met een gracieus-uitnodigend gebaar verzocht de ongeveer 12- jarige knaap hen, binnen te ko men en ze volgden hem. De zaal waarin ze nu kwamen, was verrassend groot en prach tig versierd. Een grote gouden Boeddha troonde met een onver stoorbaar lachje tegenover de in gang de wanden waren geheel en al met takken en appelbloe sem versierd. De opvoeringen, die blijkbaar op een rechthoekig podium had den plaats gehad, moesten op dit u,ur geëindigd zijn, het publiek was nu aan het dansen. Elegante Europeanen zwierden rond met sierlijke Chinese meis jes, Aziaten dansten met blanke vrouwen. De stemming had haar hoogtepunt bereikt. „Alleen hier nog plaats", sprak de jongen in een gebroken taal tje, terwijl hij naar een tafeltje wees, dat helemaal in een hoek verborgen stond. Het bloed krui gaan kan. De g< Winkel, gezegend communistische getrouw het Mos ophoudelijk de meeste weerstan onbenulllgstc za! dagavond getuig onverkwikkelijk, het eigenlijk nie dienende adres Land- en Zuive E.V.C.) over een tijd van 48 uur i de overbrugging! De heer Dekl maakt doof vooi van de voorzitter tie uitsluitend d de regering aan de gemeenteraad had. Volgens h< gemeenteraad, d sief moest zijn, voorbeeld wezen \an de door de normen overgaar De heer Dekke maal het woord ever deze kwest om de aandachl Baken mocht he reglement van t verlenen tenzij machtiging verle raad deze macht gaf. verklaarde op hoge toon, d. nam. Hij zou hi en houden zolan koos. De burgen „Ik vertrap 't z Familiebericl JOHANNES CO! VAN DIEP] en CATHARIf CORNELIA hebben de eer L te geven, dat zij terdag 30 Decerr elkaar het H. Sa des Huwelijks tc des morgens om in de Parochiek de H. Lauren Alkmaar, waa gezongen H. Mis intentie zal wor gedragen om Goc te vragen over welijk. Alkmaar, le Kanaalstras Corn. Evertser. 14 December Receptie op de lijksdag van 3.30 Corn. Evertsenj Toekomstig i Corn. Evertsenj Tot onze diepe held overleed na een langdu duldig gedrag* den voorzien i laatste H.H. menten der S1 den ,onze lievi vader, behuw grootvader ANTHONH DE WAAI in de ouderdo 68 jaar. P. de Waar kinderen en kinderen. Egmond a. d. P 13 Dec. 1950 Zwarteweg 52S De gezongen 1 vaartdienst zal hebben Zaterc Dec. des mor^ 9.30 uur in c rochiekerk vi H. Margaretha te Egmond a. d waarna begrafi het R.K. K aldaar. Advertenti GEVRAAGD: voor Egmond aai -Hoef; 100 bla< week. Bezorgloi per blad. Br. REPKO, Gebr. straat 13. A'dan Gevraagd: Net1 Jaarbetrekking, laris. Prettige kring. - Zich te Statlonsrcstai Alkmaai Gevraagd een IS MEISJE voor d. n. of 5 dg. per i J. C. Kuilboer, Zd.-Scharwoude Spoedig WER! gezocht door le ters-tandarts a; met pl.m. 3 ja ring in ziekenhu in N. Holland e Br. no 16196, bu Twee Dames v Alkmaar, resp. liefst beiden n mend water, m dig pension. met prijsopgaa no 16187, bur. Te koop gevr. i GITAAR. Aanbl opgaaf van priji 19183A bur. v. Te koop: 3 ton VLET en '/i PR A. Groen, Velm 63, Waarland. (Wordt vervolgd) VERLOREN vrachtwagen 'r schot en n hall verloren tuss. Pi en den Oever, bez, bij G. Telf. 1154, Pu Kgsten worden

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4