i# ^PSl ©E ONTVOERING Rund Dui \\P aswwra Drieduizend dienstplichtigen nodig om Ambonnezen te bewaken Bertha Hertogh op Schiphol aangekomen Bergen op Zoom was diep onder de indruk Voormalig P.O.D.-chef voor Rotterdamse rechter Schepen in moeilijkheden in de Golf van Biscaye UNTER Premier AttleQ en de A-bom eerlijk! LEO PR jSpffik TWEEDE KAMER Onze jongens" drie maanden langer in Indonesië Nog slechts één ding nodig: vergetelheid RADIO Maar langer niet! F 50.000.-VERDUISTERD? De doodvonnissen in Nederland a. Naar wij vernemen: door Heralth lubber Laa PAGINA 4 VRIJDAG 15 DECEMBER 1950 ij- r~ 'aMB» P*-m.yg*lsfospfg!.' ffs »M* «f t jtt V. '-0- *?*$Èi v^% "x: Str Benegal Rau (met rug naar camera), de afgevaardigde van India, bespreekt met andere afgevaardig den van de Verenig de Naties te La\e Success het voorstel van het Aziatisch- Arabisch blok om het vuren op Korea te doen staken. Luisterend naar Sir Rau, v.l.n.r.: Jean Chauvel (Frankrijk); Ernest Gross (Ver. Staten); John Ross (Ver. Staten); J. E. Coulson (Groot Brit- tannië) en Francis Lacoste (Frankrijk). (Vervolg van pag. 1 Na een kort bezoek aan de quarantaine volgde een begroeting namens het ministerie van Buitenlandse Zaken en het Comité Bertha Hertogh, waarvan o.a. de heren mr. Bervoets, van de Linde, Houtman en Assman aanwezig waren. Aan mevrouw Hertogh werden bloemen aangeboden. De ogenblikken die volgden, leverden de beschamendste tone len op, die ooit op Schiphol zijn te zien gegeven. Diep onder de indruk van de doorgestane emo ties hadden de heer en mevrouw Hertogh zich desalniettemin be reid verklaard, een ogenblik met hun dochter in het restaurant te verschijnen, waar ongeveer hon derd fotografen en verslaggevers hen opwachtten, zonder een ZATERDAG 16 DECEMBER HILVERSUM 1, 402 m, 7.00— 24.00 KRO 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed; en liturgische kalender; 7.30 uur Sluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gramofoonm.; 10.00 uur Voor de kinderen; 10.15 Gramo foonm.; 10.35 Zang en piano; 11 uur Voor de zieken; 11.45 Gra mofoonm.; 11.50 Godsdienstige causerie; 12.00 Angelus; 12.03 u. Gramofoonm.; 12.30 Land- en tuinibouwmededelingen; 12.33 Or gelspel; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Pianoduo; 13.50 Harmonie orkest; 14.20 Engelse les; 14.40 u. Mannenkoor- 15.10 Kroniek van letteren en kunsten; 15.45 Amu sementsorkest; 16.20 Gramofoon- muziek; 16.30 „De schoonheid v. h. Gregoriaans; 17.00 u. Voor de jeugd; 18.00 Fimprogramma; 18.15 Binnenlands overzicht; 18.25 uur Gramofoonm.; 18.40 Regerings uitzending: „Zoeklicht op de Westerse defensie"; 19.00 Nieuws 19.15 „Dit is leven", actualitei ten en sportpraatje; 19.27 Metro- pole-orkest; 19.52 Journalistiek weekoverzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er het zijne van; -20.12 Gramofoonm.; 20.15 „Lichtbaken"; 20.40 „Steek eens op Heren"; 21.00 Gevarieerd programma; 21.53 „Wat zou U doen?"; 22.00 Populair concert; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws: 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.2224.00 Gramo- foonmuziek. HILVERSUM 2, 298 m, 7.00 u. VARA; 10.00 VPRO, 10.20 Vara 19.30 V^RO; 20.00—24.00 Vara. 7.00 Nieuws; 7.13 Gramofoon- muziek 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Sluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.10 Gramofoonm. 10.00 Medische causerie; 10.05 u. Morgenwijding; 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven; 11.35 Blaaskwintet; 12.00 Gramo- foonmuziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Gra mofoonm.; 13.00 Nieuws; 13.15 u. Metropole orkest; 13.50 Gramo foonm.; 14.00 Voor de jeugd; 14.30 Orgelspel 15.00 Boekbespr.; 15.15 Gramofoonm.; 15.45 Van de wieg tot het graf, causerie; 16.00 Gramofoonm.; 16.30 Sportpraatje 16.45 Utrechts Stedelijk Orkest en soliste; 17.30 Nederland indu strialiseert; 17.40 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws: 18.15 Hein Festijn; 18.25 Dansorkest; 19.00 Artistie ke staalkaart; 19.30 Passepartout causerie; 19.40 Het oude testa ment in deze tijd, causerie; 19.55 „Deze week", causerie; 20.00 uur Nieuws; 20.05 Radioschaakwed strijd Noorwegen Nederland: 20.06 Actualiteiten; 20.15 Geva rieerd programma in samenwer king met het NIR; 21.45 Socia listische commentaar; 22.00 uur Strijksextet; 22.25 „Onder de pannen", hoorspel; 22.45 Orgel spel; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonm. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gramo foonm.; 12.30 Weerberichten 12.32 Licht ensemble; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonm.; 14.00 Cause rie; 14.10 Gramofoonm.; 14.30 u. Licht ensemble; 15.00 Gramofm.: 15.30 Orkestconcert; 17,00 Nieuws 17.10 Accordeonm.; 17.25 Gramo- fo.onm,; 17.40 Accordeonm.; 17.55 Causerie; 18.00 Jazzmuziek met commentaar: 18.30 Voor de sol.- daten: 19.00 Nieuws; 19.30 Gra- mofoonmuz.; 19.50 Voordracht; 20.00 „Albert Herring", opera; 22.45 Gramofoonm.: 23.00 Nieuws 23.05 Jazzmuziek; 23.2024.00 u. Gramofoonmuziek; BRUSSEL 484 m: 12.05 Om roeporkest en solist; 13.00 Nieuws 13.10 Verzoekprogramma; 14.00 Gramofoonm.; 15.15 Verzoekpro gramma; 16.30 u. Gramofoonm.; 18.30 Accordeonm.; 19.00 Gramo foonm.; 19.45 Nieuws; 20.00 uur Licht orkest, pianoduo en soliste; 22.00 Nieuws; 22.15 Gramofoonm. 22.55 Nieuws: 23.00 Gramofoon muziek; 23.55 Nieuws. schijn van organisatie samenge drongen rond een tafel waarop een viertal microfoons stond in geschakeld voor binnenlandse en Wereldomroep. Fotografen verdrongen zich, tuk op plaatjes, waarvoor het uit binnen- en buitenland bestellin gen had geregend. Zij klommen op banken en tafels, zij drongen en duwden zich naar voren. Kop jes en schoteltjes vielen op de grond en werden daar vertrapt. Er werd geschreeuwd en „opzij" geroepen. Zelden werd in ons land in zo korte tijd zoveel gebrek aan stijl gedemonstreerd als hier, waar de heer Hertogh ternauwernood verstaanbaar getuigde van zijn blijdschap dat alles nu achter de rug was en dat zijn vrouw hun kind, dat hij zo lang niet meer had gezien, weer terug had kun nen brengen. „Niemand kan begrijpen hoe veel wij allen hebben geleden. zo zeide hij. „Wij allen zijn zeer geschokt door de gebeurtenissen in Singapore en ik heb diep medelijden met de slachtoffers, hun nagelaten betrekkingen en de vele gewonden". De heer Her togh sprak vervolgens zijn dank uit aan allen die zich hebben ingespannen om Bertha aan haar ouders terug te geven. Met name dankte hij de minister van Bui tenlandse Zaken, de hogere amb tenaren van zijn departement, de consul-generaal te Singapore, het Ned. Rode Kruis, het comité in Bergen op Zoom, de Engelse advocaat en de familie Kooy, Dij welke mevr. Hertogh in Singa pore heeft gelogeerd. „U zult nu begrijpen, dat wij verdter graag met rust worden gelaten", zo besloot de heer Her togh. Mevr. Hertogh verklaarde met zachte stem een prettige reis te hebben gehad en onderweg nergens moeilijkheden te hebben ondervonden. Toen was het pijnlijk ogenblik gelukkig voorbij. Het had beter geheel j achterwege kunnen blij ven. Het kind zelf zat bij dit alles stil en vermoeid, onder de in druk, in zichzelf besloten, het vriendelijk gezichtje afgewend, in gedachten mijlen ver Weg: terug naar Singapore en vooruit naar Bergen op Zoom. Daar moge spoedig een stilte vallen om haar naam, de rust van het goede leven in de ge borgenheid van een gezin, waar zij weer kind kan zijn met de anderen, heel het verleden ver getend als een boze droom. (Van onze verslaggever) In Bergen op Zoom had de politie vroeg in de middag maat regelen getroffen in de omgeving van de woning der familie Hertogh. Hier en daar waren reeds vlaggen uitgestoken, doch de bewoners werden verzocht deze binnen te halen, daar van regeringswege kenbaar was gemaakt dat men dit in verband met de onlusten in Singapore niet passend achtte. Naar ver luidt zal men de buurtbewoners heden wel toestaan te vlaggen. Intussen stond wel het Emmaplein, waar de familie Hertogh woonachtig is, in het middelpunt der belangstelling. VROEGER BAKKEN NA DE KERSTDAGEN 's-GRAVENHAGE. 14 Dec. In gemeenten waar de broodbak kers in onderling overleg, beslo ten hebben, on Tweede Kerstdag niet te werken, mogen bakkers en bakkersgezellen on Woensdag 27 December twee uur vroeger beginnen dan gewoonliik. Reeds om acht uur 's morgens mag in deze gemeenten on 27 December brood worden verkocht. (Advertentie) Last van xennwen? Mijnhardt's Zenuw tabletten helpen U er overheen (Van onze parlementaire redacteur) Met de stemmen van de communisten tegen heeft de Tweede Kamer gisteren alsnog haar goedkeuring gegeven aan het opnieuw onder de wapenen roepen van de dienstplichtigen, die in 1949, na een half jaar te zijn geoefend, noar huis werden gezonden. Het is de bedoeling hen niet langer in dienst te houden dan tot 1 April 1950. Bij het debat over de vorige Oorlogsbegroting had de Kamer reeds haar ontstemming geuit over deze gang van zaken en het was nu dan ook alleen de heer Haken (com.), die er nog politieke munt uit poogde te slaan. Een ander ontwerp, dat met de zelfde verhouding werd aan vaard betrof de laatste Neder landse troepen in Indonesië. De regering had de hoop, dat alle manschappen einde van dit jaar in Nederland zouden zijn terug gekeerd, maar deze hoop is geen werkelijkheid kunnen worden. Er blijven nog 3000 dienstplich tigen nodig voor de bewaking van Ambonese kampen op Java. Het wetsontwerp verlengt de ter mijn voor uitzending van dienst plichtigen buiten Europa nu met drie maanden. De heer Fons (KVP) maakte zich de tolk van de teleursteljing die een maatregel als deze moest wekken en hij vroeg de verzeke ring. dat het na deze drie maan den ook beslist afgelopen zou Advertentie De toegang tot het plein werd bewaakt, zodat degenen, die strikt ter plaatse moesten zijn, de woning konden naderen. Er was een erepoort opgericht met het opschrift: „Slamat da- tang di roemah", een Maleise welkomstgroet. Naast het op schrift waren de wapens van Nederland en van de gemeente Bergen op Zoom aangebracht. Tientallen journalisten, waar onder van Engelse en Ameri kaanse persbureaux, waren reeds vroeg te Bergen op Zoom gearri veerd en één verslaggever zag kans, voor de politiebewaking op het Emmaplein inging, zijn intrek te nemen bij een der buren van de familie Hertogh, waar hij de komst van Bertha afwachtte. Duizenden inwoners van Ber gen op Zoom trokken laat in de avond naar de wijk „Het Fort", waarin het Emmaplein is gele- NEDERLAND—BELGIË IN HET VOLGEND SEIZOEN De KNVB heeft aan de Belgi sche Voetbalbond voorgesteld in het komend seizoen de wedstrijd NederlandBelgië in November 1951 en BelgiëNederland in April 1952 te spelen. De Belgische bond had liever gezien dat beide wedstrijden in het voorjaar 1952 werden ge speeld, maar de KNVB heeft er op aangedrongen dat men zich houden zou aan de onlangs door beide bonden gesloten overeen komst. gen, doch zij konden slechts van uit de verte een glimp opvangen van de verlichte erepoort. Enkele minuten over half 12 reéd de auto Bergen op Zoom binnen. Het gezelschap begaf zich onmiddellijk in de woning, doch even later vertoonden vader en moeder Hertogh zich met hun dochter voor een der bovenra men. De wachtende menigte was diep onder de indruk, doch barstte in toejuichingen uit. toen Bertha voor het eerst zichtbaar werd. ZWITSERLAND HEEFT NIEUWE PR€SIDENT BERN, 14 Dec. (Reuter). Eduard von Steiger is in een ge combineerde parlementszitting voor 1351 tot Bondspresident van Zwitserland gekozen. De 69- jarige von Steiger, die de enige candidaat was, is minister van Justitie en Politie en bekleedde in 1950 het vice-premierschap in het kabinet. Gisteren stond voor de Rotter damse arrondissementsrechtbank het voormalig hoofd van de P. O. D. te Rotterdam, de 47-jarige T. E., terecht ervan beschuldigd gro te bedragen aan geld, die hij on der zijn beheer had, te hebben verduisterd. Het gaat hier om een bedrag van f 11.000, dat toebehoorde aan de stichting L.O.L.K.P. te Am sterdam, dat de verdachte voor zichzelf zou hebben gebruikt, en om een bedrag van f 39.000 dat op een arrestant werd aangetrof fen en dat na het overbrengen van de man naar het P.O.D.-gebouw te Rotterdam verdwenen is. Alvorens met de behandeling van deze zaak een aanvang werd gemaakt, stelde de off. van jus titie er prijs op te vermelden dat de verdachte tijdens de bezetting onbetwistbaar een groot man is geweest. Uit het verloop der zit- Bij de opening van het debat in het Britse Lagerhuis over de besprekingen tussen premier Att- lee en president Truman heeft de Britse minister-president ver klaard, dat hij van Truman met betrekking tot het gebruik van de atoombom een verzekering heeft gekregen, die hij „volko men bevredigend" zeide te achten. De minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, verklaarde, dat hij niet geloofde, dat de huidige „grimmige tijden" tot oorlog zouden leiden. „Ik be twijfel zeer, of Rusland zich in een oorlog zal storten". „Wij weten op grond van al onze inlichtingen tamelijk goed. dat China werkelijk deze strijd (in Korea) wil beëindigen". Churchill noemde de mening, dat de atoom bom niet zou mogen worden ge bruikt, voordat zij door een agressor was geworpen, „onge twijfeld dwaas". „Met andere woorden: men moet nooit schie ten voordat men zelf doodge schoten is". Hij werd door de Labour hartig uitgejouwd. ting bleek dat E. met L.O.L.K. P.-geld de flat van zijn secreta resse hee*% laten onknappen en er o.a. schoolgeld ro i betaalde. De officier van justitie, mr. Van Oosten achtte geen termen voor een voorwaardelijke straf aanwe zig, hoewel het een andere vraag is, of de straf voltrokken moet worden. De Kroon kan over event, gratie beslissen. Mr. Van Oosten eiste zes maanden gev.straf met aftrek. zijn. Minister 's Jacob meende déze toezegging, op grond van het schema dat thans wordt af gewerkt, te kunnen doen. Bjj dit wetsontwerp ging het intussen vooral over de positie van de Ambonese militairen, waardoor de aanwezigheid van Nederlandse manschappen nog noodzakelijk blijft. De heren Fons (KVP) en Roosjen (AR) hadden uit de stukken gelezen, dat een bepaald aantal Ambone zen naar de Kei-eilanden, de Zuidelijke eilanden en naar Am- bon zou worden afgevoerd wat ging er echter met de anderen gebeuren? Eigen ervaring Het antwoord van minister 's Jacob werkte zeer verhelde rend. Hij kent het probleem uit egien ervaring en ook had hij de laatste tijd nog twee hoofd officieren naar Indonesië gezon den teneinde ook van de jongste ontwikkeling op de hoogte te zijn. Op Java. aldus de minister, zijn op het ogenblik nog vier kampementen, bevattende 3600 soldaten en 9000 gezinsleden, zijnde in totaal 12.600 zielen. HET TREINONGELUK IN BELGIË POIX ST. HUBERT (ANP).— Het Belgisch parket stelde gis termorgen een onderzoek in naar de oorzaak van het spoorweg ongeval te Poix St. Hubert. Een spoorwegingenieur bevestigde dat het ongeluk te wijten is aan te grote snelheid en aan een ver onachtzaming der signalen door de machinist van de trein. Het aantal doden is inmiddels tot drie gestegen ,daar behalve de machinist en de stoker in het ziekenhuis te Libramont, ook een 75-jarige Belgische dame, die ernstig aan het hoofd was ge wond, is overleden. In de Golf van Biscaye staat een vliegende storm. Verschil lende schepen hebben noodseinen uitgezonden en om assistentie gevraagd. Van het Italiaanse schip Bru- ciatutto sloegen drie man over boord. Ook van het stoomschip Blairclova werden twee mensen in zee gespoeld. Een Grieks schip heeft een defect aan het roer opgelopen en maakt water. Niet ver daar van daan staat het Amerikaanse schip American Banker in brand. De Nieuw Amsterdam stoomt op ter asssitentie. Het Zweedse s.s. KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND le KLASSE DRIEBANDEN In café Dubois te Amsterdam begonnen Donderdag de wed strijden om het kampioenschap van Nederland le klas drieban den. De uitslagen van gistermid dag luiden: v. Braam, A'dam 50 77 3 0.649 Roos, R'dam 30 77 4 0.389 de Leyster, Den Haag 50 100 4 0.500 v. Gils, Breda 50 77 4 0.649 Broer, A'dam 46 100 4 0.460 Bornkamp, R'dam 32 77 3 0.415 Bekers, Breda 50 72 4 0.694 Schmidt, A'dam 33 72 4 0.458 De uitslagen van de eerste avondpartijen luiden: v. Braam .50 87 6 0.574 Broer 39 87 4 0.443 Bornkamp 50 112 4 0.446 De Leyster 47 112 3 0.419 Scandinavia meldt een lek ter hoogte van de machinekamer, het heeft dringend om hulp verzocht. De Nederlandse sleepboot Noord-Holland, die een zuiger op sleeptouw heeft, is eveneens in het noodweer terecht gekomen en heeft een sloep verloren. Van het Nederlandse schip Oranje- fontein werd een ponton wegge slagen. Het m.s. Koningshaven drijft stuurloos rond op de Atlan tische Oceaan. De rederij heeft een advies overgeseind. (Van onze parlementaire redact.) De Tweede Kamer besloot gis teren de week roet de afhandeling van de Justitie-begroting, althans op de topsalarissen na, die zoals bekend na de aanvaarding van het amendement-Tjiin voorlopig bij alle begrotingshoofdstukken een moeilijkheid blijven, die nog nader onder het oog zal moeten worden gezien. Minister Strycken achtte de ge volgde weg wat de doodvonnissen betreft, de juiste. Hij wees in dit verband op de Belgische recht spraak, waar doodvonnissen wel worden uitgesproken, maar nim mer uitgevoerd. Eenerzijds ligt hierin de erkenning dat de be trokkene deze straf inderdaad heeft verdiend, maar anderzijds vindt men er de huiver in terug om zo diep in het leven van het individu in te grijpen. HUNTER: de Export - Virg inia van blijvend goede kwaliteit CHINEES LÜCHTOFFENSIEF TE VERWACHTEN IN KOREA Een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht heeft te Washington verklaard, dat er aan wijzingen zijn, dat de Chinese luchtmacht een luchtoorlog op grote schaal gaat voeren. Het in Noord-West-Korea ope rerende achtste Amerikaanse leger is, in de nabijheid van de 38ste breedtegraad, drie tot vijf kilometer gevorderd, waarbij krachtige tegenstand, vermoede lijk van Noord-Koreanen, werd ondervonden. Pieter de Boer contra Officier van Justitie LEEUWARDEN. Gisteren werd het civiele geding tussen Pieter de Boer uit Drachten en de Officier van Justitie te Leeu warden en de Staat der Neder landen wederom voor de tijd van vier weken aangehouden. kwamen in de week van 3 tot en met 9 December 257 zeesche pen met een gezamenlijke ton nage van 425.710 netto register- ton de Rotterdamse haven bin nen, tegen 185 schepen met 334.937 netto registerton in de zelfde periode van het vorig jaar; is de kunstschilder en mozaïst Antoon Molkenboer door de pre sident der Franse Republiek be noemd tot ridder in het Legioen van Eer als erkenning voor zijn werken in en voor Frankrijk, vooral op kunstgebied; overweegt Columbia het aan gaan van handelsovereenkomsten met Nederland en Zwitserland op dezelfde basis als de bestaande verdragen met Duitsland en Frankrijk. Columbia zal koffie, hout en bananen leveren in rail voor machines en grondstoffen; veroordeelde de Rotterdamse Rechtbank een brigadier van po litie van de Maasstad, die in zijn diensttijd een drietal inbraken heeft gepleegd, conform de eis, tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek; wordt sedert 6 December de 33-jarige 3. van Bolt uit Den Haag vermist. De man verliet 's avonds om acht uur de echte lijke woning en is sedertdien spoorloos. Een ongeluk wordt vermoed; spoelde Woensdagmiddag op het Scheveningse strand een vliegtuigraket aan. De hulpver leningsdienst heeft het projectiel weggehaald. In de oorlog werden deze raketten door geallieerde vliegtuigen onder de vleugels meegenomen. FEUILLETON Advertentie) 'n Beetje tocht - kou of vocht, is niet het ergste. Als ge Uw bloed maar zuiver houdt. En dat kan! Met Kruschen Salts. Onzuiver bloed is één van de ge- niepigste oorzaken van IJw Rheu- matische pijnen. Als de bloed zuiverende organen met de jaren wat verslappen en niet meer die jeugdige kracht ontwikkelen, gaan afvalstoffen in het bloed zich vastzetten in hoeken en gaatjes. Door dat te voorkomen, tast ge Uw Rheumatische pijnen bij de oorsprong aan. Begin daar om zo gauw mogelijk de bloed zuiverende Kruschenkuur. Geen prettiger kuur dan juist Kruschen - iedere morgen de kleine dosis. De resultaten voelt ge al gauw. Uw pijnen verdwijnen en die prettig veerkrachtig jeugdig gevoel 42 „Geeft niets, dit is best", ant woordde Valentin vriendelijk, en daar hij allerhande lekkers op het taféltje zag staan, nam hii een in chocolade gedoopte dadel en stak deze de jongen in de mond. Deze zette eerst grote ogen op; toen vergat hij alles om zich heen en grijnsde zo gelukkig, dat Va lentin nog een tweede dadel liet volgen. „Lekker?" vroeg hij. „Heel lekkel". verzekerde de kleine en weer kon men duide lijk horen, dat hij zoals alle Chinezen de r niet kon uit spreken. „Is het altijd zo druk als van daag?" vroeg Valentin verder. De kleine trok een somber ge zicht. „Niet altijd", zeide hii open hartig. „Vandaag nieuwe danse- lessen daalom. Andels half vol". Frans Valentin stak hem nog een derde dadel in de mond en klopte hem op zijn schouder. „Ga nu maar, mijn jongen". De knaap maakte een diepe en eerbiedige buiging en liep weer naar de portier die hem met een kwaad gezicht ontving. „Waar ben je zo lang ge weest?" vroeg hii hem in het Chinees. „De heel splak met njij. ,ik moest antwoolden", zei de jon gen. „Toen heeft hij je zeker geld gegeven. Geef op!" „Hij heeft mij geen geld gege ven maal lekkele dadels in mijn mond gestopt". De portier vertrok zijn gezicht. Te lang reeds leefde hij in Euro pa en zo had hij het voornaamste gebod van de Chinees: „Zijn ge zicht te bewaren", d.w.z. de ge dachten nooit op zijn gezicht te' laten weerspiegelen, vergeten. Hii hief zijn arm op, om de jongen, een klap te geven, maar deze sprong handig opzij en ver dween haastig uit de gevaarlijke zone. En pas toen hii op een vei lige afstand stond, keek hii nog eens naar zijn vijand om. „Schildpaddenei", mompelde hij. Onhoorbaar natuurlijk want als de portier het gehoord had, dan was de knaap nog niet ge lukkig geweest. „Schildpaddenei" is het ergste scheldwoord, dat de Chinees kent. Een aardig Chinees juffertje kwam naar Robert en Frans Va lentin getippeld en vroeg hun, wat zij wensten te gebruiken. De De twee kameraden hadden die nacht echter al veel alcohol ge noten, daar ze in verschillende ge legenheden geweest waren en overal iets moesten drinken, om niet op te vallen. Daarom hadden ze geen lust, om nog eens wijn of champagne te laten aanrukken. „Ik had graag thee," zei Frans Valentin en Robert bestelde het zelfde. De kleine Chinese trippel de weer weg. Robert en Frans keken de zaal rond. Hier waren de toiletten der dames bijzonder opvallend. Twee jonge meisjes met leuke ge zichtjes drongen zich in de nabij heid van de twee vrienden. Va lentin was terstond bereid om kennis te maken, maar Robert hield hem terug. „Neen, vandaag niet meer als jeblieft niet. Laten we maar stil toekijken." Frans Valentin haalde de schou ders op, doch keerde de meisjes direct de rug toe. „Zoals je wilt, maar ik vind het verkeerd." Toen de meisjes zagen, dat ze geen kans hadden, haalden ze haar schouders op en gingen weer weg. Ze hadden nog maar enkele stappen gedaan, toen ze met een dame in botsing kwamen wier helblonde haren een tame lijk oud gezicht omlijstten, dat echter toch nog een kunstmatig- jeugdige indruk maakte. „U hebt mijn tasje op de grond gegooid," klonk nu een luide stem door de zaal. Robert keek op. Die stem! Die zelfde beschuldiging! Zijn ogen zochten de spreekster, die hem 't eerste ogenblik geheel onbekend leek. Doch even later wist hij ondank het veranderde uiterlijk, dat de vrouw zich gegeven had wie hij voor zich had. „Frans kijk daar eens die dam. Het beschuldigde meisje had intussen met een onwillig gebaar de tas opgeraapt, terwijl haar vriendin de schouders ophaalde. „Waarom maakt u zich zo dik? Al bent u ook ouder dan wij, daarom is u nog niet meer. En ik zeg u: ik heb dat tasje niet op de grond gegooid en mijn vrien din evenmin. U is eenvoudigweg tegen ons opgelopen en hebt toen uw tasje op de grond laten val len. Probeer anderen wat wijs te maken. Bij ons lukt dat niet, dan moet u vroeger opstaan. Wat dacht u eigenlijk?" Friederike Standike gaf hele maal geen teken van misnoegen over de onbeleefde, vinnige toon. ,,Nu, als het is, zoals u zegt, dan heb ik me vergist. Maar wat doet dat er toe? Ik weet toch wel, waarom u ro'n slecht humeur hebt." „U schijnt heel wat te weten. We zijn benieuwd." „U bent natuurlijk nijdig, om dat u vanavond geen partners kunt vinden." Nu werd het meisje, dat het woord deed, nog woedender. „Wat gaat u dat aan? Ha, ha. wij zouden geen heren kunnen vinden? Om te brullen, zeg! Alle heren, die ons aanspreken, ke ren wij de rug toe, omdat ze ons niet goed genoeg zijn. En nog eens: het gaat u totaal niets aan, onthoud dat!" Friederike Standike keek het kijvende meisje met rustige ge ringschattende blik aan. Scènes, hevige ruzies, kwamen vaak ge noeg voor in de bar der Duizend Chinese Wonderen. Dat was niel zo erg. En het meisje zou voor haar brutaliteit nog moeten boe ten. Je moet maar weten te wach ten tot je rustig van je wraa! kunt genieten. Ze was in iedc geval aardig genoeg, om aan d' organisatie te worden uitgeleverd En haar vriendin deed voor haai niet onder. (Wordt vervolgd) In Café Borst te Woensdag de al yergaderine eeliou 15 Maart van dit Kundveefokverenig streek-Znid". De voorzitter, de Jr., heette allen w. °e 8enodigden, de Vellinga, Kaag en releveerde, dat he< n gunstig jaar worden. De melk goed en Spr. beti werrf ?°r ,do mil1 hoopte, handelingen resull opleveren. Van de Prov. dienst was 'n me komen, dat het ni Js n monsternemer zake terug te sturei program in de wi moeilijkheden geel Voorts werd mei de 5 pet. loonsverhc de rundveefokvere plicht is. De heer Jac. Du; stamboekhouder, zijn eerste jaarvers' boekvorm, voorzien tistieken, aan de le gezonden. Wij ont het volgende: het draagt 68, die tezar grasland en 48.10 gebruiken, waaroD 1079 melkkoeien ander vee houden. Gemiddeld gebrui dus 14V2 HA weila bouwland voor ge koelen en 9 stuJ paarden en schaper rekend; 'n zware dus voor deze lich c„Wat de handel b« ou afstammingsbev schreven; 12 kuikal oivier eigen leden gingen naar andere 1 een-jarige stier, de St. Adelbertus- naar Frankrijk geë Er werden 322 k schetst. Van 1022 d 1503 dekkingen ingi van 1294 natuurlijke K.I., waarvan 28 li maakten; 22 leden het N.R.S. D?,..t,bc--Lestrijdir moeilijk probleem; 7. dadige medewerkir overheid is 'n t.b.c.. pel in Nederland nie Dank zjj inspuitini kwam mond- en kl voor.- 1949 was 'n gunst jaar en mede gezie vleesprijzen was h< jaar zeer gunstig. Er werden 8735 vetgehalte onderzocl De gemiddelde pr 678 afgesloten state kg melk, 176 kg vet, melkdagen; dagopbr kg melk, 538 gr. vet; behoorlijk gemiddeli kan worden. Het jaarverslag g overzicht der produ de verschillende rub erelijst van dieren, c melk en meer in hu: ben geproduceerd. H dat de beter geselect tot 'n hogere opbrer zijn. (Advertent GROTE VOOR in alle maten v DE SPECIAAL ALKMAAR Lutt. Oudorp 94 Telef. 3459 Raadsvergade WIERINGERMEER. in het voornemen va; meester van Wierinj de gemeenteraad ir vergadering bijeen te Vrijdag 22 dezer, voo 10 uur. Failliet verkl; De Alkmaarse arror rechtbank heeft op 1 in staat van faillisse klaard de vennootscl lende onder de naar Dijkman, gevestigd e houdend te Hoorn as boomlaan 24 en de noot D. Dijkman te H ter-commisaris is Mr curator Mr. F. M. S Hoogwoud. Bovendien is faillie Hendrik Schilpzand, vende onder de naar dia Elitezaden", w t eïre*'« Rechter-commi J. N. Alblas; curator 1 te Alkmaar. Aanbesteding te 2 Door B. en W. va; werden gisteren aanb gebouwen van een en een vierklassige scl ste inschrijfster was d Zaan uit Zaandam mi -aagste was de firma Heiloo met f293.000. HAM^asSË.* Geboren: Theo zv V &n R. M. v. d. Brug: F. dv J. W. Bruin Bru Kaver; Cornelia J dv boom en M. A. Ko'rve; zv R. Koel wijn en J Getrouwd: Cornelis 26 jaar te Spanbroek karspef.ramer' 23 jaar' Overleden: Elisabe sterboer, 86 jaar, geb< Niedorp, wonende te Pel, wed. van Hendr Lourens Kos, 57 jaar, "hauffeur, geboren te Wonende te Schagen, Irijntje de Boer; Kla °t> jaar, zonder berof eh wonende te Harer f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4