Duinstreek-Zuid" STALVOEDERING Rundveefokvereniging Een filmimporteur gaat Assepoes vieren... Het vlootbezoek aan Spanje DORRESTEIJN eerlijk! LEO PRINZ Bloembollenveilingvereniging „West-Friesland", Bovenkarspel Zelf schoenen maken FAHNER's a..J UNTER vernemen H lubber Laarzen Naar luchthavens met één baan Nieuw offensief van de Chinezen? Van der Goes van Maters is er over verbolgen ADVERTENTIES IN ONS BLAD HEBBEN SUCCES LEDERHANDEL Zeldzaam goedkoop en goed!! Natuurlijk t entte) Export - Virg inia goede kw a I i t e It CHTOFFENSIEF DACHTEN COREA rder van de Ame- macht heeft te klaard, dat er aan- dat de Chinese a luchtoorlog op .at voeren. l-West-Korea ope- ;te Amerikaanse nabijheid van de aad, drie tot vijf /orderd, waarbij astand, vermoede- d-Koreanen, werd Boer contra van Justitie EN. Gisteren ele geding tussen r uit Drachten en Justitie te Leeu- Staat der Neder- m voor de tijd van ngehouden. de week van 3 tot ember 257 zeesche- gezamenlijke ton- 710 netto register- •damse haven bin- 185 schepen met registerton in de- van het vorig jaar; schilder en mozaïst nboer door de pre- anse Republiek be ider in het Legioen ;rkenning voor zijn n voor Frankrijk, nstgebied; Columbia het aan- idelsovereenkomsten d en Zwitserland op s als de bestaande net Duitsland en olumbia zal koffie, inen leveren in ruil s en grondstoffen; e de Rotterdamse n brigadier van po- Vlaasstad, die in zijn n drietal inbraken jd, conform de eis, gevangenisstraf met ert 6 December de van Bolt uit Den it. De man verliet acht uur de echte- en is sedertdien 'en ongeluk wordt Voensdagmiddag op ningse strand een :t aan. De hulpver- heeft het projectiel In de oorlog werden »n door geallieerde onder de vleugels >eger opstaan. Wat ;nlijk?" Standike gaf heie teken van misnoegen ieleefde, vinnige toon. het is, zoals u zegt, me vergist. Maar wat toe? Ik weet toch wel, «o'n slecht humeur t heel wat te weten, lieuwd." natuurlijk nijdig, om- vond geen partners het meisje, dat hel nog woedender. ,t u dat aan? Ha, ha. geen heren kunnen t te brullen, zeg! Alle ons aanspreken, ke- rug toe, omdat ze ons genoeg zijn. En nog aat u totaal niets aan, t!" e Standike keek het. ïeisje met rustige ge- nde blik aan. Scenes, .es, kwamen vaak ge in de bar der Duizend onderen. Dat was niet het meisje zou voor liteit nog moeten boe -t maar weten te wach rustig van je wraal >ten. Ze was in ïedc lig genoeg, om aan d' te worden uitgeleverd riendin deed voor haai (Wordt vervolgd) VRIJDAG 15 DECEMBER 1950 PAGINA 5 In Café Borst te Bakkum werd Woensdag de algemene leden vergadering gehouden van de op 15 Maart van dit iaar ongerichte Rundveefokvereniging „Duin streek-Zuid". De voorzitter, de heer G. Veldt Jr., heette allen welkom, speciaal de genodigden, de heren Koster, Vellinga, Kaag en Broersen, en releveerde, dat het voorbije jaar n gunstig jaar genoemd kan worden. De melkprijs was vrij goed en spr. betreurt het, dat deze door de minister verlaagd werd; hij hoopte, dat de onder handelingen resultaat mochten opleveren. Van de Prov. Melkcontróle- dienst was 'n mededeling inge komen, dat het niet toelaatbaar is 'n monsternemer onverrichter- zake terug te sturen, daar dit het program in de war stuurt moeilijkheden geeft. Voorts werd medegedeeld, dat de 5 pet. loonsverhoging ook voor de rundveefokverenigingen ver plicht is. De heer Jac. Dpin, controleur stamboekhouder, bracht hierna zijn eerste jaarverslag U'it, dat in boekvorm, voorzien van vele sta tistieken, aan de leden werd toe gezonden. Wij ontlenen hieraan het volgende: het ledental be draagt 68, die tezamen 989.10 HA grasland en 48.10 HA bouwland gebruiken, waarop zij samen 1079 melkkoeien en 612 stuks ander vee houden. Gemiddeld gebruiken de leden dus 1414 HA weiland en 70 HA bouwland voor gem. 16 melk koe/en en 9 stuks droog vee, paarden en schapen niet meege rekend; 'n zware veebezetting dus voor deze lichte grond. Wat de handel betreft, werden 50 afstammingsbewijzen uitge schreven; 12 kuikalveren werden opper eigen leden geplaatst, 19 gingen naar andere provincies en 1 één-jarige stier, gefokt dooi de St. Adelbertus-Abdij, werd naar Frankrijk geëxporteerd. Er werden 322 kalveren ge schetst. Van 1022 dieren werden 1503 dekkingen ingeboekt, waar van 1294 natuurlijke en 209 door K.I., waarvan 28 leden gebruik maakten; 22 leden zijn lid van het N.R.S. De t.b.c.-bestrijding bleef 'n moeilijk probleem; zonder kracht dadige medewerking van de overheid is 'n t.b.c.-vrije veesta pel in Nederland niet te bereiken. Dank zij inspuiting hiertegen, kwam mond- en klauwzeer niet voor.- 1949 was 'n gunstig productie jaar en mede gezien de hoge vleesprijzen was het afgelopen jaar zeer gunstig. Er werden 8735 monsters op vetgehalte onderzocht. De gemiddelde productie over 678 afgesloten staten was 4800 kg melk, 176 kg vet, 3.67 pet.; 327 melkdagen; dagopbrengst 14.68 kg melk, 538 gr. vet; hetgeen een behoorlijk gemiddelde genoemd kan worden. Het jaarverslag gaf voorts 'n overzicht der productiecijfers in de verschillende rubrieken en 'n erelijst van dieren, die 35.000 kg melk en meer in hun leven heb ben geproduceerd. Hieruit bleek, dat de beter geselecteerde dieren tot 'n hogere opbrengst in staat zijn. Ejank zij het initiatief van en kele breedziende mensen en de samenwerking der boeren onder ling behoort de verdroging van de landerijen te Bakkum tot het verleden; door opmaling konden de meeste landerijen geïnfiltreerd worden, hetgeen de productie gunstig bevoordeelde. Enkele bedrijven, die nog ver stoken bleven van water, kun nen slechts door het P.W.N. ge holpen worden. Het financieel verslag eindigde per 28 October 1950 in ontvang sten en uitgaven op f 7.083.83, met 'n batig saldo van f 823.04. De assistent van de Rijksland bouwvoorlichting, de heer Vel linga, deelde mede, dat het resul taat van het nemen van grond monsters in het gebied van de vereniging zeer slecht was; de cultuurtoestand was van dien aard, dat er vooral een groot tekort aan fosforzuur en kali ge constateerd werd; 98 pet. van de onderzochte percelen bleken een tekort aan fosforzuur te hebben, zodat het zaak is, dat, wil men het peil van de productie hand haven, de grond een zware gift aan kunstmest krijgt, hetgeen in 't verleden blijkbaar te weinig het geval is geweest. Aan het slot der vergadering heeft de heer N. Kaag uit Schoorl voorzitter van de „Duinstreek- Noord", er zijn voldoening over uitgesproken, dat na de scheiding tussen de twee gebieden, de nieuwe vereniging het zo goed maakt. UITSLAG AANBESTEDING TUITJENHORN Uitslag aan besteding van de bouw van een Verzorgingshuis met 28 wonin gen, garage enz. aan de Dorps straat naast de' R K. Kerk, na mens de Woningbouwver. „Ons Belang" door architect Henri L. Klein Schiphorst in café „De Vriendschap Begroting f 432.700 Er waren 34 biljetten ingeko men, waarvan 1 ongeldig. Inge schreven was als volgt: W. Barten, Alkmaar 465.000; Noord en Zoon, Bergen 445.100; Fa. Duin, Tuitjenhorn 442.580; de Haan en Reek, Alkm. 421.300; de Nijs, Warmenhuizen 421.300; Hogerwerf, Ursem 462.537; Bal- kom en Metselaar, Oudkarspel 452.840; Kuin en Zoon, Opmeer 447.220; J. Moras, Kalverdijk 436.800; de Geus en Zoon, Broek op Langendijk 435.000; J. Zwaag en Zoon, Aartswoud 440.740; Fa. Kuiper, Aartswoud 455.200; G. Kuipers, De Weere 449.400; Fa. Hes, St. Pancras 460.000; Fa. Buis Oudorp 454.600; P. Doorn, Sint Maartensbrug 457.000; J. Bot te Medemblik 448.400; Fa. Albers, Ouderkerk 449.300; Fa. K. Koop man, Nw.-Niedorp 424.100; Fa. Koorn en de Jong, Medemblik 402.000; Gebr. Tuin te 't Zand 433.000; Bouwbedrijf Haarlem; 429.500; Bijlhouts Bouwbedrijf, Dirkshorn 437.725; Fa. Koning te Santpoort 433.000; Fa. Ebbing te Haarlem 422.030; P. Bot Heerhu- gowaard 440.886; Fa. Borst te Spanbroek 443.890; Fa. Boekei te Schagen 448.500; Tromp, Castri- cum 427.200; Fa. Tromp,' Alkmaar 432.500; Koops en Zoon Heiloo 430.350; Koblens en Zoon, Haar lem 429.500; P. Meijer, Wijk aan Zee 419.700. Laagste inschrijver Fa. Koorn en de Jong te Medemblik voor f402.000. De gunning zal later worden bekend gemaakt. BRIEVEN VAN EEN VROUW Telkens wanneer ik de kinderen iets voorlees van Assepoester en Roodkapje, van Ganzenliesje en Riket met de Kuif, flitst er door mijn gedachten een beeld van de eigen jeugd. Van het sprookje, dat toen de aanloop was, waarop je zo zalig je verbeelding kon laten glijden naar drijvende wolkenvelden en verre streken. Naar onbekende mensen ook, die je eigenlijk zo nabij zijn, omdat het sprookje in zijn diepste wezen zo velko men menselijk is. Veel wordt er gedaan om aan de steeds hogere eisen, die aan onze bedrijven gesteld worden, het hoofd te kunnen bieden. Er wordt naar gestreefd om zoveel en tevens zo goed mogelijke nro ducten van eigen bedrijf te win nen. In dit verband denken we aan het ruiteren van hooi. de nieuwste methoden van inkuilen, de steeds jongere maaidatum. de rationele bemesting en nog vele andere factoren. Advertentie GROTE VOORRAAD in alle maten voorradig DE SPECIAALZAAK ALKMAAR HOORN Lutt. Oudorp 94 Gouw 17 Telef. 3459 Telef. 4414 Raadsvergadering WIERINGERMEER. Het ligt in het voornemen van de burge meester van Wieringermeer om de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen te roepen op Vrijdag 22 dezer, voormiddags te 10 uur. Failliet verklaard De Alkmaarse arrondissements rechtbank heeft op 14 December in staat van faillissement ver klaard de vennootschap, hande lende onder de naam D. en P. Dijkman, gevestigd en kantoor houdend te Hoorn aan de Drie- boomlaan 24 en de enige ven noot D. Dijkman te Hoorn. Rech- ter-commisaris is Mr. J. Krabbe; curator Mr. F. M. Sinnecker te Hoogwoud. Bovendien is failliet verklaard Hendrik Schilpzand, handeldrij vende onder de naam „Gooilan- dia Elitezaden", wonende te Texel. Rechter-commissaris Mr. J. N. Alblas; curator Mr. C. Smal te Alkmaar. Aanbesteding te Zaandam Door B. en W. van Zaandam werden gisteren aanbesteed de gebouwen van een tienklassige en een vierklassige school. Hoog ste inschrijfster was de firma De Zaan uit Zaandam met f 380.000. laagste was de firma Ekkers uit Heiloo met f 293.000. Burgerlijke Stand HARENKARSPEL Geboren: Theo zv V. Lammerts en R. M. v. d. Brug; Vronica E. F. dv J. W. Bruin Bruin en A. E. Kaver; Cornelia J. dv J. Hooge- boom en M. A. Korver; Klaas W. zv R. Koelwijn en J. Krap. Getrouwd: Cornelis N. Appel, 26 jaar te Spanbroek en Geertru- dus Kramer, 23 jaar, te Haren karspel. Overleden: Elisabeth Beem- sterboer, 86 jaar, geboren te O.- Nïedorp, wonende te Harenkars- Pel, wed. van Hendrikus Buter; Lourens Kos, 57 jaar, van beroep "hauffeur, geboren te Winkel en Wonende te Schagen, echtgen. v. trijntje de Boer; Klaas Volkers, 86 jaar, zonder beroep, geboren en wonende te Harenkarspel. Loopt het nu tegen de stal periode, dan zullen we ons een beeld van de aanwezige hoeveel heid voeder moeten vormen. Bij deze bepaling heeft men niet alleen met het aantal kg product doch met nog drie punten reke ning te houden. Hoeveel aan droge stof, zetmeelwaarde en eiwit levert mij het eigen gewon nen ruwvoeder. Het mooiste zou natuurlijk zijn als men bij deze berekening ge bruik kon maken van de uitslag van een genomen monster. Daar de capaciteit van het Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek te Wageningen dit voorlopig nog wel niet toelaat, zullen we genoegen moeten ne men met de gemiddelden, ver meld in de verkorte tabel, uitge geven door het Centraal Veevoe derbureau in Nederland. Dit boekje, dat de voedernormen voor de Landbouwhuisdieren en de voederwaarde der voedermid delen vermeldt, kost slechts 12 cent en mag op geen enkel be drijf ontbreken. Weten we eenmaal hoeveel er aan droge stof, zetmeelwaarde en eiwit op het bedrijf aanwezig is, dan wordt er met behulp van de tabel «berekend hoeveel we van deze stoffen voor onze dieren ge durende de stalperiode nodig zul len hebben. Het eventuele tekort zal aangekocht moeten worden. Het ligt op onze weg om dit tot een minimum te beperken. Stel u bij aankoop echter altijd de vraag of dit of dat voer voor uw bedrijf passend is. Ga niet zon der meer op de prijs af, want dan kan het goedkoopste voer wel eens het duurste worden. Vraag u af of u zetmeelrijk of eiwitrijk voeder nodig hebt en bepaal daar uw keus naar. Ook willen we in dit verband nog wijzen op de aankoop van krachtvoeder. Bekijk ook hier wat voor voeder voor uw bedrijf het beste is. Eis van uw leveran cier de procentiscbe samenstel ling en een garantie voor verteer baar eiwit en zetmeelwaarde. Het gezegde dat de aankoop van krachtvoeder op goed vertrouwen gaat, is niet juist. Men moet zelf de verantwoording voor zijn be drijf nemen en dit niet aan der den overdragen. Nu we de totale berekening hebben uitgevoerd, gaan we het voeren per koe eens nader be zien. Het is noodzakelijk ons een inzicht te vormen van de hoe veelheid te verstrekken voer per dier per dag. Dit houdt in, dat er een keer gewogen moet wor den. Het is natuurlijk in* het ge heel niet nodig elke dag het voer te wegen, als men dit eenmaal doet weet men reeds voldoende. Met behulp van de tabel bereke nen we de hoeveelheid droge stof, St. Genesius SCHOORL. De R.K. Toneel vereniging „St. Genesius" heeft in studie genomen' het zigeuner- spel in drie bedrijven „Verdeeld Kamp" door Arie van der Lugt. Het ligt in de bedoeling dit stuk ongeveer half Januari op te voe ren. Deze club speelt weer op dezelfde voorwaarden als vroe ger, dwz. de donateurs van het Verenigingsgebouw zullen daar bij vrije toegang hebben, behou dens de belasting. Het verdient dus aanbeveling zich ten spoe digste als donateur of donatrice van het Verenigingsgebouw op te geven. Nieuw Raadslid SCHOORL. De heer W. Aartsen heeft zijn benoeming tot lid van de gemèenteraad als op volger van de heer C. Duin thans aanvaard, zodat in de raadsver gadering van 29 December over zijn toelating moet worden be slist. Tussen de heren Duin en Aartsen kwamen op de lijst van de CPN nog een tweetal andere namen voor, waarvan de bezit ters bij voorbaat aan de voorzit ter van het Centraal Stembureau hadden verklaard een eventuele benoeming niet te zullen aan vaarden. zetmeelwaarde en eiwit, die het rantsoen oplevert. Een vergelij king met de normen toont ons aan een eventueel verschil. Bij de hogere melkproductie moet het eiwit in de regel met krachtvoeder aangevuld worden. Voer uw koeien individueel dus naar productie, conditie en even tueel groei. Geef goed acht 'op de dieren. We willen in het ge heel niet beweren, dat er nu maar volgens een boekje gevoe derd moet worden. Vaak treffen we een erfelijke aanleg aan; de ene koe heeft na melijk veel meer voer nodig bij een» bepaalde productie dan de andere. Blijf dus in de eerste plaats practisch, maar zorg er voor, een inzicht te krijgen in uw voederplan. Hetgeen we in dit artikel be handeld hebben is voor velen nieuw We begrijpen, dat zij er 'enigszins critisch tegenover zul len staan. De berekeningen lij ken hen ingewikkeld. Stel u ech ter gerust, want het valt in de practijk wel mee. Hier komt nog bij, dat, indien de behoefte hier voor bestaat, u bijgestaan kan worden door het Prov. Veevoe derbureau en de assistenten van de Rijkslandbouwvoorl.dienst. Zoals reeds in de aanvang ge zegd, wordt er voor gezorgd, de productie te verhogen en de kwa liteit te verbeteren. Waarom al deze moeite als men het voor deel in de winter door minder oordeelkundig voeren weer ver speelt? Juist dit uiterst belangrijke onderdeel van onze bedrijfsvoe ring moet dringend verbeterd worden. Indien we het allen met kracht ter hand nemen, zullen de resultaten binnen niet al te lange tijd zeer groot zijn. W. VELLINGA, Ass. R.L.V.D. Maar dat laatste begrijp je pas later. Wanneer je het sprookje niet alleen meer beleeft, maar het ook probeert te verklaren. Sprookjesfiguren blijken dan in derdaad gewone mensen te zijn die je overal kunt tegenkomen. Voor de uitgever er. voor de manager van bioscopen zijn zij zelfs een harde zakelijke werke lijkheid. Aan die kant van het sprookje dacht ik, toen bekend werd dat de Europese wereldsteden met de première van Disney's tekenfilm „Assepoester" hun Kerstweek zullen vieren. O, het zal onge twijfeld knap zijn en goed ver teld. En ook de groten zullen voor enkele uren kind kunnen zijn met de kinderen. Maar juist die kinderenOm Assepoester populair te maken zullen we het schrijnende beleven, dat een kind van misschien even veertien jaar met alle fanfare waarover het bioscoopbedrijf beschikt in de wereld van de oppervlakkige schijn wordt binnengehaald. Wij leven nu eenmaal niet meer in de dagen, toen een moeder haar volwassen dochter begeleid de naar het eerste bal, dat een> gebeurtenis zou zijn in haar leven. De meisjes kiezen zelf haar weg, maar een verstandig ouderpaar volgt haar daarbij op een zodanige afstand, dat ingrij pen mogelijk blijft. Met de komst van Assepoester in de bioscoop schijnt ook daaraan een einde te moéten komen. Op uitnodiging van een filmoperateur heeft Ne derland zélf zijn Assepoester ge zocht, die nu tijdens de feeste lijke Kerstweek zal worden „ge vierd". Op de dag van de première zal er een koets voor haar gereed staan met zes paarden. Zij is te gast bij een Amsterdams restau rant, en ondernemende'zakenlie den vereren haar met cadeaux. In een groot hotel mag zij dine ren, en wanneer zij bij de gala première een fles parfum en een gouden armbandhorloge in ont vangst heeft genomen, is zij de koningin van een Assepoesterbal, waar zij een baljurk, een avond tasje en avondschoentjes draagt, die een bekend modehuis in de Kalverstraat al voor haar klaar heeft liggen. Toen ik dat alles hoorde, was mijn eerste opwelling: de blaag! Pas achteraf viel het mij in, dat de ware Assepoester verstandiger zal zijn. Zij moet immers in haar leven „iets hebben gedaan, waar bij zij zich geheel wegcijferde". Welnu, wanneer dat inderdaad zo is, zal zij zich ook voor deze hulde-achteraf weten te schamen. Dat er tot nog toe geen pro test is gerezen van de zijde van verstandige ouders, heeft mij bij dit alles evenwel het meest ver wonderd. We richten comité's op voor Bertha Hertogh. Prachtig, loffelijk! Maar wat, wanneer een meisje uit onze eigen, onmiddel lijke omgeving in het gevaar komt, ten onder te gaan aan de schone schijn van een wereld die niet de hare is? Het kan - volgens de voorwaarden een meisje ziin van veertien, vijftien jaar. Dezelfde leeftijd waarop een Liduina van Schiedam haar heldenleven begop dat bijna veertig jaren lang één volkomen wegcijfering zou zijn van eigen menselijkheden. Wij hebben Liduina nooit als Assepoester geëerd. Wel echter als de heldin van een geestelijke opgang, waarin steeds iets levend bleef van het mysterie der on schuld van het Kind dat deze weken van de Advent beheerst. „De heilige driekoningen in den stal „verwonderd zijn binnen getogen; het licht, dat van het Kind afging, „schijnt in hun groote oogen." Ook voor de niet-katholieke dichter Leopold heeft dit licht in de duisternis geschenen. Alleen de importeur van Assepoester's film heeft het blijkbaar niet be grepen. BETTY DEN HAAN PRIJS PLUS PREMIE IN STAATSLOTERIJ DEN HAAG, 15 Dec. In de 511de staatsloterij, vijfde klasse. 17e lijst, viel een.prijs van 1.000 gulden plus een premie van f30.000 op lot no. 21112. MR. v. HEUVEN GOEDHART HOGE COMMISSARIS DER VERENIGDE NATIES De Algemene Vergadering der V. N. heeft de Nederlander mr. G. J. van Heuven Goedhart, ge kozen tot hoge commissaris der V. N. voor vluchtelingenzaken. De benoeming van mr. van Heuven Goedhart gaat 1 Januari '951 in. Het commissariaat zal te Genève gevestigd zijn. De kos ten hiervan voor 1951, die uit de begroting der V. N. worden bestreden worden op 300000 dol lar geraamd OUDrMINISTER SCHOKKING WAS CAST OP SOESTDIJK De afgetreden minister van Oorlog en van Marine en mevr. Schokking, alsmede de afgetre den staatssecretaris van Oorlog en mevrouw Fockema Andreae hebben Donderdagavond ten pa- leize Soestdijk ten afscheid bij H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden gedineerd. Spreekuur burgemeester H.H.WAARD De burgemees ter houdt morgen geen spreek uur. Het eerstvolgende spreek uur wordt Dinsdag a.s. gehou den. Inwisselen vacantiebonnen TUITJENHORN. Bij de heer J. Wagemaker te Kalverdijk G 21 bestaat op de Zaterdagen 16 en 23 December telkens van 36 uur namiddags gelegenheid tot het inwisselen van vacantiebon nen tot een bedrag van 24 gulden De luchthaven der toekomst zal worden gebouwd met aanmerke lijk minder banen dan men nog voor slechts enkele jaren voor mogelijk hield. Het twgebanen- systeem zal in de meeste gevallen blijken te voldoen. In Amerika streeft de overheid naar de ont wikkeling van het draaibare lan dingsgestel met het doel om tot de enkelbanige luchthaven te ko men. Met een draaibaar landings gestel hoeft een vliegtuig niet recht tegen de wind in te'landen. Aldus deelde ir. G. C. van Wa geningen mede in een voordracht die hij gistermiddag hield voor 't Kon. Instituut van Ingenieurs te Den Haag. Dit zal met zich meebrengen een grote bezuiniging bij de ex ploitatie van luchthavens, daar de landingsterreinen de gedeelten van de luchthavens zijn waarop de verliezen,worden geleden. VAN „NORA" TOT „NERA" In intieme kring heeft de di recteur-generaal ir. L. Neher van de PTT gistermiddag het ra dio-ontvangststation „Nera" in de Horstermeerpolder officieel in gebruik gesteld. Noordwijk-radio werd daarmede vervangen door Nederhorst den Berg-radio, een feit, dat in de wereld der tele grafie niet onopgemerkt voorbij is gegaan, gezien de gelukstele grammen, die uit alle delen der wereld binnenstroomden. Inmid dels was nl. aan de buiténlandse stations verzocht hun antennen op het nieuwe ontvangststation te richten. DR. DREES FELICITEERT OOSTENRIJKSE PRESIDENT Dr. W. Drees heeft gistermor gen via de radiozender Rot Weisz Rot in de Amerikaanse zone van Wenen de president van Oosten rijk dr. Carl Renner zijn geluk wensen doen toekomen in ver band met zijn 80ste verjaardag. Dit geschiedde in een speciaal programma dat gistermorgen door genoemde zender is uitge zonden en waarin gelukwensen van bekende staatslieden uit ver schillende landen werden uitge sproken. Deze felicitaties werden afgewisseld door karakteristieke muziek van die landen. NEW-YORK. 15 Bec. (Reuter). Volgens door New-Yorkse radiostations aangehaalde tele grammen uit het bruggenhoofd van de V.N. in Noord-Oost-Korea ziin de Chinezen een grote aan val tegen de Amerikaanse en andere troepen aldaar begonnen. Generaal Mac Arthurs hoofd kwartier heeft Vrijdag in een communique meegedeeld, dat de bewijzen zich opstapelen, dat de grote massa van het communis tische leger opdringt tegen het •terugtrekkende achtste Ameri kaanse leger. „Uit de niet opdro gende bron in Mandsjoerije blijft de Chinese communistische man kracht toestromen in Korea", al dus het communique, dat als operatiegebied van de communis tische troepen met name de streek MajonKoksanIntsjon noemt. Maandag weer besprekingen met West-Duitsland De correspondent van het ANS* te Bonn verneemt dat de Neder- lands-Westduitse handelsbespre kingen aanstaande Maandag te den Haag zullen worden hervat. De onderhandelingen waren onderbroken omdat de voorzit ters der beide delegaties aan üe besprekingen der Europese beta lingsunie te Parijs moesten deel nemen. Van Nederlandse zijde werd de hoop uitgesproken dat de onderhandelingen thans bin nen een week zullen worden be ëindigd. Ook de afzonderlijke bespre kingen tussen Indonesië en West Duitsland over een handelsver drag tussen deze landen, die eveneens waren onderbroken, zullen de volgende week te den Haag worden voortgezet. Levenslang voor Utrechtse accountant De Haagse rechtbank veroor deelde de Utrechtse accountant K. E. van C„ die twee jaren ge leden door het bijzonder ge rechtshof in Den Haag ter dood werd veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Van C. had met de vijand medegewerkt, waardoor verschei dene personen ziin omgekomen. Op de laatste veiling in dit jaar, 13 December, waren nog weer 1600 manden gladiolen en lelie's aangevoerd. Er waren veel kleine maten uit kralen. De prij zen hiervan handhaafden zich goed. Besteed werd voor: Aran- juez 8-10 1.90—2.00, 6-8 1.05; AU. Pierson 10-12 2.05, 8-10 1.00; Alas ka 10-12 1.50, 8-10 0.75; Adoration 12op 3.80; Abu-Hassan 6-8 0.65, 8-10 1.20: Agnita 12op 6.50; Blue Herald 12op 5.15, 8-10 0.95, 6-8 0.65; J. S. Bach 12op 3.50, 10-12 2.05—2.30, 8-10 0.80—1.20, 6-8 0.75; Brill. Star 8-10 0.85; Bloem fontein 12op 3.504.05, 10-12 2.00 —2.20, 8-10 0.70—1.00, 6-8 0.70; Caesar 10-12 1.55, 8-10 0.55; Clin- gendaal 10-12 1.70—1.85, 8-10 0.95 —1.00. 6-8 0.70—0.80; Dr. Dentz 10-12 1.65—1.90, 8-10 0.60—0.80, 6-8 0.65; Early Sunrise 12op 3.55, 8-10 1.20—1.30, 6-8 0.55; Firefly 12op 4.15, 10-12 1.50—1.85, 8-10 1.45; .Gen. Eisenhouwer 12op 4.05 —5.35, 10-12 2.70—3.45, 8-10 1.15 1.75, 6-8 0.60—0.80; Groene Pi- cardy 8-10 2.15, 6-8 0.70—1.70; Gold Dust 10-12 1.95, 8-10 1.00, 6-8 0.45—0.55; Holl. Glory 10-12 2.05—2.15, 8-10 1.20—1.25, 6-8 0.90 —1.05; Hokus Pokus 10-12 2.10, 8-10 1.55; lie de France 8-10 1.30, 6-8 0.90; Juniklokken 12op 2.50 2.70, 10-12 1.85, 8-10 1.00—1.20, 6-8 0.55—0.90; Juniwonder 10-12 1.25; Joh. Strauss 12op„2.953.25, 10-12 1.55—1.85, 8-10 0.75—0.90, 6-8 0.50; Java 14op 5.65, 12-14 4.20—4.90, 10-12 1.85, 8-10 1.00, 6.8 0.90; Kard. Spelmann 8-10 1.50, 6-8 0.80; Lilac Wonder 12op 1.55—2.05, 10-12 0.90, 8-10 0.55; Louis Mayer 12op 5.45; Leeuwen horst 10-12 1.70—3.55, 8-10 1.10— 1.90, 6-8 0.55-0.80; Lav. Dream 12op 1.90—3.05, 10-12 1.30—1.80, 8-10 0.75—1.05, 6-8 0.75; Mansoer 12op 3.40, 10-12 1.05—1.85, 8-10 0.90—1.05, 6-8 0.60; Musio Cle mentie 12op 1.45; Montgomery 10-12 3.60; Mar. Foch 12op 2.65, 10-12 1.45, 8-10 0.65; Morn. Kiss 10-12 3.65, 6-8 0.60—1.20: Marks Memory 12op 3.004.05. 10-12 1.50 —1.80, 8-10 0.85—1.05; Maskerade 12op 3.70—4.75, 10-12 2.00—2.20, 8-10 1.05, 6-8 0.75; Mod. Times 8-10 1.10—1.20, 6-8 0.45—0.85; Nieuw Europa 10-12 1.652.00, 8-10 1.25, 6-8 0.65; Normandië 12op 4.95—5.15, 10-12 2.50—2.55, 6-8 0.65—1.90; Pinkie 10-12 3.10, 8-10 2.20—2.30. 6-8 1.05—1.15; Pi- cardy 12op 2.55. 10-12 1.50. 8-10 0.55—1.10; Paul Rubens 10-12 1.30 —1.75. 8-10 0.60—0.95, 6-8 0.50— 0.55, Roosev. Memory 10-12 1.05 —1.45, 8-10 0.60—0.75. 6-8 0.55; Rosa van Lima 10-12 1.50, 8-10 0.80—1.05, 6-8 0.50; Rijzende Zon 10-12 2.00, 8-10 1.15; Salmon Joy 12op 5.65—5.85, 10-12 2.90, 8-10 1.20, 6-8 0.550.85; Sweet Seven teen 10-12 1,90, 8-10 1.20, 6-8 0.85; Silhouet 10-12 1.20—1.45, 8-10 0.75 0.80, 6-8 0.45; Sneeuwprinses 14op 3.30, 12-14 1.45—2.45, 10-12 1.10—1.25, 8-10 0.65—0.85, 6-8 0.50; Semarang 10-12 1.35, 8-10 0.80; Sunrise 12op 3.30, 8-10 0.55; van Tienhoven 12op 3.90. 10-12 1.90 2.00. 8-10 0.80—1.10. 6-8 0.70—0.85; Vine, van Gogh 6-8 0.75; White Excelsior 12op 8.60, 8-10 4.20; White Herald 10-12 1.20. 8-10 0.75: Lil. Regale 24op 24.90—27.20, 22-24 21.90—26.00. 20-22 16.00— 16.40, 18-20 6.20—8.80, 16-18 6.60; dubbel 7.50—15.70; Lil. Trig. Sim plex 16-18 8.50, 14-16 5.60; Lil. Henry 24oo 38.00—40.00. 22-25 30.00. 20-22 24.00—28.00. 18-20 19.00: Lil. Creelman 22-24 19.70, 20-22 14.90—15.90, 18-20 6.90—8.20. 16-18 5.50—6.10, 14-16 3.70, dub bel 10.50. HELPT DE POST WAARLAND Vorige week kwam in dit blad een artikel voor betreffende het adresseren der poststukken. Er werd toen op gewezen, dat niet de naam der gemeente, maar de plaats naam vermeld moet worden. Hetgeen vooral ook voor de ge meente Harenkarspel geldt orft daardoor een spoedige bestelling te krijgen. De afzenders kunn n hier veel aan doen, door steeds op de poststukken hun afzend adres te vermelden. Ingezetenen uit onze plaats vermelden dus alleen Waarland N.H., zonder bijvoeging van Harenkarspel. DL geldt ook voor degenen, die in de Smeugel, Speketer en in de Slootgaard wonen (behalve de genen die woopachtig zijn bij de Zijdewinder brug), deze schrij ven dus bij hun adres steeds de plaatsnaam Waarland N.H. Dit is ook vooral van belang als t.z.t. hier in Waarland een hulppost kantoor met bestelling komt. Telefoon WAARLAND Dezer dagen is men hier ter plaatse begon nen met het leggen van een nieuwe telefoonkabel zodat ver wacht kan worden, dat binnen niet al te lange tijd de vele aan vragen van het telefoonnet kun nen worden aangesloten. Burgerlijke Stand ST. MAARTEN. Geboren: Simon G. zv L. Groenveld en C. Tesselaar; Johannes zv C. Zutt en A. E. Berkhout- Jannie, dv P. Vos en T. A. de Vet. Ondertrouwd: J. Kuit en A. Heneweer. Getrouwd: J. Kuit en A. Hene weer. Overleden: J. Breed, 47 jr. e.v. M. Waag te Schagen; te Alkmaar N. Mulder, 71 jr. e.v. M. Zoon. Ingekomen personen: G. A. Aardema van Langedijk naar Stroet B 167; J. M. C. van den Oever (wed. v. F. W. Wafdrich) van Indonesië naar Stroet B 150. Vertrokken personen: R. Hooi veld en echtg. van'Groenveld C 70 naar Warmenhuizen; C. S. Roozendaal van Rijpje B 212 n. Beverwijk; C. Boontjes en gez. van Valkkoog C 33 naar Scha gen: A. L. H. van Geebergen van St. Maarten B 71 naar A'dam. Binnen de gemeente verhuisd: C. Keetman en gez. van Stroet B 148 naar Stroet B 160: J. Kuit Jr. van St. Maarten B 92 naar St. Maarten B 96; F. Keetman v. Stroet B 134 naar Stroet B 148. Het tweede kamerlid van der Goes van Naters (Arb.) heeft aan de ministers van buitenlandse zaken en van marine schriftelijk de volgende vragen gesteld; 1) Is het waar, dat een Neder lands flotille, waaronder Hr Ms Karei Doorman", op of om streeks 8 December de haven van Valencia (Spanje) is bin nengelopen en de bemanning daar officieel en met enige plechtigheid is ontvangen? 2) Van welke aard was de be doelde plechtigheid? 3) Hebben nog verdere bezoe ken aan en plechtigheden in Spanje in het voornemen gele gen en zo ja. wordt aan dit voornemen uitvoering gegeven? 4) Zijn "de ministers van dit programma van tevoren op de hoogte gesteld en hebben zq daaraan hun goedkeuring gege ven? 5) Zijn de ministers niet van mening dat bijzondere manifes- ALS DE DRANK IS IN DE MAN. Gisterennacht omstreeks half drie werd de hulp van de Am sterdamse politie ingeroepen voor een huiselijke twist. De aanleiding was een borreltje, dat de bewoner van een perceel in de Niasstraat te veel had ge dronken. Thuisgekomen sloeg de man zijn vrouw, die hem kenne lijk niet vriendelijk had ont vangen. Een zoon en een in wonende zwager werden in de strijd gemengd, welke tenslotte beslecht werd met de poot van een vernield bloementafeltje. De ruziemaker moest naar het ziekenhuis en belandde vandaar in de cel. Hij is gisterenmorgen weer op vrije voeten gesteld. taties van sympathie met het Spanje van Generaal Franco geenszins voortvloeien uit de on langs door de vergadering der Verenigde Naties aangenomen resolutie in zake Spanje en zelfs bepaaldelijk iri strijd zijn met'de bii die gelegenheid door de Ne derlandse gedelegeerde afgelegde verklaring? 6) Ziin de ministers bereid, in het vervolg de houding van re geringsorganen in overeenstem ming te doen zijn met de door de regering vastgestelde politiek? TOELAGEBESLUIT 1951 Naar het A.N.p. verneemt Is snoedie een Koninklijk besluit te verwachten, waarin de twee sa larisverhogingen van 5 «rocent. welke sinds 1 Januari 1948 gege ven ziin aan Riiks- en onderwii- zend personeel zullen worden omgezet in een vaste toelage. De consequentie hiervan is voor de betrokkenen, dat de pen sioengrondslag zal worden ver hoogd met 10 1/4 pet. In deze grondslag zal tevens de zgn. Joe- kes gulden zijn geïncorporeerd. Daarnaast is een regeling te verwachten, waardoor betrokke nen geen nadeel zullen onder vinden van het feit, dat geduren de 1950 deze verhogingen nog niet in de pensioengrondslag waren opgenomen. De Amerikaanse verliezen ip Korea WASHINGTON (AFP). De Amerikaanse verliezen in Korea bedragen tot acht December, 33.878 man. Hieronder zijn 5258 gesneuvelden. 607 aan hun ver wondingen bezwekenen en vijf aanvankelijk vermisten. die thans omgekomen blijken t,e zijn. Er zijn 5143 vermisten en 22.870 gewonden. Kernleer kinderzolen, per paar1.35, 0.95, 0.80, 0.65 Kernleer dameszolen, per paar 1.25, 1.10, 0.85 Kernleer herenzolen, per paar 2.20, 1.90, 1.70, «JQ Plakrubberzolen, per paar, resp0.65, 0.55, 0.50 Spijkerbare rubberzolen 1.25, 1.10, 0.88, 0.78, Q.58 Rubberhakken 0.65, 0.55, 0.48, Q 38 Alle prijzen zijn berekend per paar Kernleerstroken en rubberplaatjes buitengewone LAGE PRIJZEN Lcerafval voor hakken en zooistukken 100 gramQ J 2 Schalm randen, per 100 gramQ 20 Vakkundige voorlichting bij ons ALLES OP HET GEBIED VAN SCHOENFOURNITUREN HUIGBROUWERSTR. 4 - ALKMAAR Flanellen lakens prima, div. kleuren f7.49 Nylonkousen Nieuwste herfsttinten f6.40 „De kous met loodje" in alle nieuwe kleuren f3.75 Geborduurde 2 pers. maat lakens, f9.75 Moltondekens kleine 2 pers. maat f4.56 Damesnachtjaponnen eenvoudig model, prima kwal. flanel f7.45 Werkkousen zwaar geplatteerd f 1.79 Werkkousen extra voordelig f 0.98 Prima slopen pracht kwaliteit f2.69 Wollen dekens grote 2 pers. maat f 25.95 ALKMAAR, STENENBRUG EGMOND AAN ZEE

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5