De voor Kamer van Koophandel weer zelfstandig P.O.A. n.v. Gevonden voorwerpen Deze week in de bioscoop „Der Messias Een motor voor de Missie Het mo ALKMAAR EN OMSTREKEN Ook werknemers nu vertegenwoordigd Payglop - Alkmaar Kerstavond Schola Publica Alle voetbalwed strijden afgelast Marktberichten 0„ PAGINA 2 ZATERDAG 16 DECEMBER 1950 Met ingang van 1 Januari a.s. treedt de nieuwe wet op de Kamers van Koophandel en Fabrieken in werking, waardoor wederom een bezettingsmaatregei tot het verleden gaat be horen. Dat betekent, dat de 36 K.v.K. in Nederland, waarvan er 6 in Noord-Holland liggen, weer hun zelfstandigheid zullen herkrijgen. Dat zijn voor Noord-Holland de K.v.K. te Amster dam, Haarlem, Alkmaar, Hilversum, Zaandam en Hoorn. Het was op 1 April 1942, dat op last van hogerhand naar Duits model in elke provincie slechts één Kamer werkzaam mocht zijn; de resterende 25 Ka mers werden gedegradeerd tot bijkantoren van deze Kamers. Op 24 Juli 1942 verdween voor de K.v.K. voor West-Friesland ook dit laatste restje zelfstandigheid, toen bij besluit van de Secretaris- Generaal van het betreffende departement het gebied van deze Kamer grotendeels tot dat van de Kamer te Alkmaar en voor de rest bij dat van de Amster damse Kamer werd gevoegd. Dit bleef zo tot op de huidige dag. Deze reorganisatie was meer dan een louter administratieve; de bezittingen van de opgeheven Kamers gingen nl. over naar de Provinciale Kamers van Koop handel en thans is men weer doende elke Kamer het hare weer terug te geven. De leden van de Kamers ver loren in 1942 automatisch hun mandaat en overeenkomstig het toen-geldend leidersprincipe werd de voorzitter der Kamer met alle macht bekleed. Het contact' van het secretariaat te Alkmaar met de vroegere leden werd echter onderholden door het laten func tioneren in zijn oude samenstel ling van de Commissies voor de Vestigingswet. Na de bevrijding bleef de ge wijzigde vorm van kracht, doch de leiding werd enigszins gede mocratiseerd door het instellen van een dagelijks bestuur, terwijl in de tijdens de bezetting inge stelde Raden van Bijstand vrij wel alle leden werden herkozen, die voorheen in de opgeheven Kamers zitting hadden; zij had den echter slechts een adviseren de bevoegdheid. Terstond na de bevrijding werd gestreefd naar de oude, beproef de indeling en organisatie der Kamers. De instelling van de Wet op de P.B.O. vertraagde evenwel de gang van zaken; naar het voor de hand ligt, omdat de vraag: „welke plaats de K.v.K. in het nieuwe bestel van de organisatie van het bedrijfsleven zullen moe ten uitmaken" nader bestudeerd moest worden. Toekomstige taak Het ligt voor de hand, dat de taak van de K.v.K. in de toe komst, bij de doorwerking van de. Publiekrechtelijke Bedrijfs- „prganisatie, wel enige wijziging zal ondergaan. Trouwens de voor tekenen zfjn er al; immers van de 24 leden der Alkmaarse Ka mer (waaronder heel Hollands Noorderkwartier, met Den Helder en Texel ressorteert), wier be noeming elke dag te verwachten is, behoren reeds twee werkne mers, aangewezen in overleg met de Raad van Overlég voor de Vakcentrales. Wij vernamen, dat dit college voor de benoeming tot lid van de K.v.K. te Alkmaar heeft voorgedragen de heren L. v. Jaarsveld te Alkmaar, voor zitter van de K.A.B.-afdeling Alk maar en W. de Boer uit Den Helder, vertegenwoordiger van het C.N.V. Deze heren werden aangewezen, nadat de Raad van Overleg een voordracht van drie maal twee personen had inge diend. Hiermede treedt dus met in gang van 1 Januari een nieuw element dat der werknemers organisaties in de Kamers van Koophandel naar voren, hetgeen naar wij hopen, zal strekken tot heil van het bedrijfsleven. Vooral voor West-Friesland is de inwerkingtreding van de nieuwe wet een heuglijk feit; immers, West-Friesland komt wéér los van de K.v.K. te Alk maar en wordt met ingang van 1 Januari weer een zelfstandige Kamer. In de 8 dezer gehouden besloten vergadering van de Raad van Bijstand heeft de voorzitter, de heer Arntz, woorden van dank en waardering geuit aan 't adres van West-Friese leden van deze Raad, in het bijzonder aan de heren Kroon, die als onder-voor zitter fungeerde en de heer Stum- pel, die voorzitter was van de Hoornse Vestigingswetcommissie. Ook mr. C. P. van Eeghen, voor zitter van de Amsterdamse Ka mer, werd in dit dankwoord be trokken, omdat het aan diens tactvolle leiding te danken was geweest, dat de verhouding tus sen Amsterdam en het kantoor Alkmaar steeds van de mees-t prettige aard was geweest. Deze zelfstandigheid van Hoorn betekent ook. dat circa 1/3 van de 26.546 dossiers van het Handels register (w.o. ook die van op geheven zaken) van het kantoor Alkmaar naar het kantoor Hoorn zullen verhuizen. Dat de nieuwe situatie voor het Kantoor Alkmaar veel werk met zich henrgt. laat zich begrijpen. De Nieuwjaarsvergadering van de Kamer, die 1 Mei 1953 100 jaar zal bestaan, zal dan ook niet zo tijdig gehouden kunnen wor den als andere jaren, al mag ver wacht worden, dat dit toch nog in Januari a.s. het geval zal zijn. „Kindervreugde" ALKMAAR. In het patro naatsgebouw aan de Varnebroek zal morgen voor de Alkmaarse jeugd een grote poppenkast voorstelling gegeven worden. Ook zal de beroemde professor Kalki- dosi zijn goochelkunst laten zien. Voorstellingen om twee en vier uur. De opbrengst komt ten goe de aan het jeugdwerk. K.A.B.-HOEKJE Onze Kerstavond ALKMAAR. Tot de taak van onze vereniging behoort zeer zeker ook het, bevorderen van 't meeleven met dé grote gebeur tenissen en feesten van het Ker kelijk Jaar. Een van de mooiste feesten is het Kerstfeest. Een tijd van voorbereiding, de Advent, gaat hieraan vooraf. Wij hopen dat men in de gezinnen van on ze leden de invloed van de Ad vent laat inwerken. Het zou bv. eens interessant zijn te weten in hoeveel gezinnen de Advents krans hangt en men met het ge hele gezin elke Zondagavond een nieuwe kaars aansteekt. In de laatste week van de Ad vent gaan we door middel van een Kerstavond de juiste sfeer trachten te scheppen voor het blijde feest van Christus' Ge boorte. Op Woensdag 20 Decem ber in de zaal van het Wapen van Heemskerk zal met mede werking van de eigen zangver eniging, de toneelvereniging en de KAV een mooie avond worden gegeven. Het programma belooft iets goeds. Om de grote toeloop te kunnen regelen is vastgesteld dat op elke convocatie slechts 2 kaarten tegen de prijs van 30 ct. per kaart verkrijgbaar zijn; kin deren worden beslist niet toege laten. De Toonkunstkoren van Alk maar en Den Helder van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zullen 23 December a.s. in de Grote Kerk te Alk maar het Oratorium „Der Mes sias" van Handel uitvoeren. George Frederick Handel schreef dit oratorium binnen 24 dagen (22 Augustus14 Septem ber) 1741. De eerste uitvoering werd gegeven te Dublin voor een liefdadig doel, nl. ten bate van het Foundling Hospital. Charles Jemes schreef de tekst, uit de boeken der Profeten, Psalmen en Evangeliën. De positie van het koor in dit oartorium is van le rende, profeterende en lofprijzen de aard. In het eerste deel wordt de komst van de Messias aange kondigd: het tweede deel behan delt het lijden en sterven van Christus: in het derde deel de overwinning op lijden en sterven, het Laatste Oordeel. Toen in 1743 „Der Messias" te Londen werd gezongen en het koor de Halleluja-jubel zong. stond Koning George II op en hoorde staande deze lofprijzing aan. Toen in 1945 na de bevrij ding het werk hier in Nederland uitgevoerd werd, bijgewoond door militairen uit Engeland en Canada, nam men ook hier dit vonrheeld over. Dit oratorium werd geen „hel den-oratorium". Christus zelf wordt nipt 'u enigp vocale partij getoonzet. Hii wordt in lvrische beschouwingen der aria's ter sprake gebracht. Toonkunst heeft in ieder eeval met de opvoering van dit Bijbels oratorium een interessante keuze gedaan. Het is al weer twee jaren cel eden dat we hier iets van Handel van groot formaat hebjpen gehoord. Solistische medewerking ver lenen Jo Vincent, sonraan, Annie Woud. alt. Wiehe Draiier. tenor en Lourens Rogtman, bariton, solisten dus van de eerste rang De bpgeleiding wordt verzorgd Hoor het Toonkunst-orkest,, afd. Alkmaar en het Schager Orkest. R.K H.mdh.iWuli A.Q.G. ALKMAAR. Morgen zal, in dien het weer meewerkt, het eerste elftal U.S.V.U. op bezoek krijgen. De wedstrijd begint om half drie op het oude Bovs-ter- rein. Ook het tweede zal thuis spelen tegen Adelbert om kwart over drie. Beide elftallen moeten en ook de reserves een kwar tier voor de aanvang op het ter rein zijn. De junioren spelen in Limmen om twee uur op het terrein aan de Hogeweg. Vertrektijd vanaf de Heilooërbrug om één uur pre cies. Veel succes, speelsters! De opstellingen en indien de wedstrijden niet doorgaan, staan aan bij de heer J. Smit, Nieuwe- sloot. Tevens maakt het bestuur de leden er op attent dat zij ver plicht zijn de keuringskaarten bij de secretaresse te brengen. Advertentie Een driftiq echtqenoot uit Leiden mocht niet naar de soos, wou scheiden. Zijn vrouw zei toen: Neem PELS' Citroen en wist daardoor een breuk te mijden. AGENDA TONEEL: Mooi Juultje van Volendam, door toneel vereniging O.N.A. ten bate van Stichting 19401945 in 't Gulden Vlies, 8 uur. FEESTAVOND: Maatschap pij voor Nijverheid en Handel, Victory-hotel, 8 uur. Nederl. Hervormde Ora torium-vereniging in het Wapen van Heemskerk, 8 uur. FILMS: Rex: Brief van een onbekende vrouw, vol wassenen; Cinema Ame rican: De macht van de duivel, 14 jaar; Harmonie: Onder moeder's vleugels, alle leeftijden; Victoria- theater: De gele kanarie, Voorstellingen: Heden avond 7 en 9.30 uur. Zon dag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. In de Cinema Americain om 2 uur speciale jeugd voorstelling Zondagmiddag om 2 uur. POPPENKAST-VOORSTEL LING: In het patronaat aan het Varnebroek om 2 en 4 uur. Tevens optreden goochelaar. DOKTERSDIENST: waarge nomen door de artsen K. H. Kolk. Geestersingel 36, telefoon 2017 en J. Pot, Kennemerstraatweg 65, telefoon 3117. APOTHEKEN: Zondags- en nachtdienst neemt waar Apotheek Hartong v. Ark, Langestraat 1. TAXI'S: Nachtdienst, wordt gereden door J. Smit, Om val 60, telefoon 3931. ERNSTIG BEDRIJFSONGEVAL ALKMAAR Gistermorgen was het personeel van de Expe diteur Fa. Schot alhier bezig met het laden van een ijzeren klap- vloer voor de Staatsmijnen. Deze vloer werd in onderdelen op een schuit geladen en terwijl men be zig was met een onderdeel, dat een gewicht had van 540 kg, door middel van 'n kraan op de schuit te laden, brak de kabel waarmee de giek aan de laadmast is ge bonden. De ijzeren giek, weike 3 a 400 kg weegt, kwam naar be neden en kwam terecht op het hoofd van de 47-jarige arbeider de Wilde, wonende Baansingel, alhier. De man viel op de grond en bekwam, naar later bleek, een armbreuk en een schedelbasis- fractuur, en enkele andere bles sures. Dokter Poortvliet was spoedig aanwezig om de eerste hulp te verlenen, waarna de man door de GGD naar het St. Elisa- bethziekenhius werd vervoerd. Naar wij hedenmorgen aan het St. Elisabethziekenhuis verna men, heeft hij een rustige nacht gehad en is zijn toestand gunstig, de heer de Wilde verkeerd niet in levensgevaar. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR. De clubavond voor de Zaterdag-adspiranten begint van avond niet om 6 uur, maar om half 6 GLADHEID VEROORZAAKTE AUTUBOTSING ALKMAAR Tengevolge van de gladheid van de weg had gis teravond om 7 uur op de Mient een botsing plaats tussen een be stelauto en een personenauto. Beide auto's werden beschadigd, doch er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Bridgeclub „De Egmonden" EGMOND AAN ZEE De 3 eerstgeplaatste in de resp, afd. zijn: A Klasse: 1 HuibertsBaltus 31,5; 2 de Goede—Dekker 30; 3 Kareis—Koper 26. B Klasse: 1 Soholten—Leijen 46; 2 Hopman—Verver 44; 3 Hop man—Ruiter 43. C Klasse: 1 Rozing—d© Raadt 58,5; 2 HartgrmkBurger 47,5; 3 Jonker-Groen 44. (Advertentie) BRIEVEN WEGERS HECHTMACHINES HECHTTANGEN POTLOOD SLIJPMACHINES VLOEIBLADEN VLOEIROLLERS PERFORATORS ALKMAAR. De maande lijkse algemene avond van Scho la Publica stond deze keer in het teken van Kerstmis. De Utrecht se lyceumleraar, de heer J. Jon- genelen sprak over de Kerstmis gedachte aan de hand van een fraaie serie lichtbeelden van schilderijen uit de oud-Neder landse, Italiaanse en Vlaamse schilderkunst. Hij wees erop, hoe het be kende kerstverhaal ons telken- jare weer opnieuw grijpt door zijn natuurlijk gebeuren en zijn wonderlijk mysterie. Vooral grijpt het de kunstenaar met zijn ge voelige hart; de kunstenaars van de verschillende tijdperken gaven het kerstgebeuren weer in hun eigentijdse stijl. Spr. toonde dit nader aan aan de hand van re producties van schilderijen en panelen van de oude meesters, als Breughel, Rogier van der Weyde, Hugo van der Goes, Rem brandt en enkele Italiaanse en Vlaamse meesters. Van de mo derne schilders had hij slechts één reproductie meegebracht, n.l. van de Rotterdamse schilder Gerard Heman; graag haddon wij ook de andere moderne katho lieke schilders in deze voor dracht vertegenwoordigd gezien. Jongenelen was in zijn voor dracht zeer onderhoudend en wist zelfs hier en daar nog aan zijn stof een humoristisch tintje té geven. Het tweede gedeelte van de avond werd gevuld door Truus Kloes. de Haarlemse luitiste. die oud-Nederlandse, Vlaamse, Duit se, Spaanse en Engelse kerst liederen zong, waarbij het ver schil in landaard duidelijk naar voren werd gebracht. Vooral met haar Vlaamse en Duitse liederen, w.o. de Silezische kerstvertel ling. had zij veel fucces. Dr. Diercks, die als vice-voor- zitter van de Schola. beiden had ingeleid, bracht ze aan het slot hartelijk dank. waarbij hij de zangeres bloemen aanbood. Hij deelde nog mede. dat 17 Januari in plaats van Van Dal- sum Jan Musch zal komen decla meren met fragmenten van de Gvshrecht en gedichten van Ge zellen en dat 25 Januari de cur sus over de filmkunst begint, geleid dom" dr. P»ters, directeur van de K.F.A. Men kan zich hiervoor opgeven bij de secre taris. ,T. Dominieus. Roemer Visscherstraat 1. Alkmaar. UITSLAG 9 BANEN WEDSTRIJD ALKMAAR. De onlangs gehou den 9 banen wedstrijd, georganiseerd döor de Alkmaarse Kegelbond, mocht zich verheugen in een grote belang stelling. Niet minder dan 255 kege- laarsters en kegelaars hebben aan deze wedstrijd deelgenomn. Er wer den door de Alkmaarse deelneem sters en deelnemers 6 x 10 ballen ge worpen in De Unie, 2 x 10 in Café Central en I x 10 in Café Te Bos. Het eindresultaat was: Klasse A: 1 C. Klerk 646 hout 2 A. Köllmann 641 hout Klasse B: 1 G. Nieuwveen 601 hout 2 J. Ros 577 hout 3 E. Brink 575 hout 4 Q. Jonker 570 hout Klasse C: 1 Mr. H. Schuurman 574 hout 2 D. Olij 571 hout 3 Dr. J. Zeven 564 hout 4 A- Kosters 555 hout Dames A: 1 Mevr. Bosch 604 hout 2 Mevr. van Spanje 527 hout 3 Mevr. Eickholt 503 hout Dames B: 1 Mevr. W. v. Linge 511 hout 2 Mevr. Raven 504 hout 3 Mevr. Köllmann 501 hout 4 Mevr. Meiman 500 hout Na afloop werd nog een vrije baan wedstrijd gehouden, waarvoor aar dige prijsjes beschikbaar waren. De voorzitter van de A.K.B. reikte met een toepasselijk woord de prij zen uit en dankte de wedstrijd-com missie, in het bijzonder de secretaris de heer Metselaar, voor het vele werk voor deze wedstrijd door hem verricht, KRIJGT OOSTDIJK MEER STRAATVERLICHTING HEERHUGOWAARD. De Oostdijk te Heerhugowaard is wat straatverlichting betreft, in ver gelijking met andere delen in onze gemeente, maar povertjes toebe deeld. B. en W. nemen thans deze toestand in ogenschouw, om hier in zo mogelijk verbetering aan te laten brengen. Een moeilijk punt is dat de palen voor het electri- citeitsnet op verschillende plaat sen ver van de dijk staan. Bij eventuele vernieuwing zou hier in wellicht verbetering zijn aan te brengen, door het net in de berm van de dijk te plaatsen, zo dat de palen tevens voor straat verlichting dienstbaar gemaakt zouden kunnen worden. ALKMAAR. Gevonden over het tijdvak van 7 December tot en mét 13 December i960 en te bevragen aan het bureau van politie op kamer 14, eerste etage op iedere werkdag van 17.00 tot 18.00 uur, behalve op Zaterdag. Portemonnaie met inhoud, Bed ford-autoslinger, veiligheidskistje, f iets-reparatiedoosj e, rozenkrans, bruine lederen slof, kinderarm bandje met varkentje, irrigator (vermoedelijk van een veearts), gele handschoen, hondenketting, paar handschoenen, groene kin- derwant, gebreide handschoen, rijwielsleuteltje, heren hand schoen, portemonnaie met in houd, witte wollen sok, foudraal van een paraplu, rechterheren handschoen, portemonnaie met inhoud, ring met sleutels, want (beige met wit), rode muts met blauwe rand, paar bruine hand schoenen, rood geblokte paraplu, paar beige wanten, zwarte hand schoen, sleutelbos met twee sleu tels, witte kan met twee lepels, bak van een wagen, lege viskist, sjaal (ruit motief), portemonnaie met inhoud, rozenkrans, dames handschoen (bruin), sleutel, kin derwantje (grijs-wit), dames- beursje. Als gevonden bij het bureau van politie aangegeven en op onderstaande adressen te verkrij gen: Bril, Sint Annastraat 23; don ker blauwe portefeuille met in houd, Frans Halsstraat 13; gele wollen sjaal, Venenlaan 206, Hoorn; bos touw, Eiklenberg- straat 51; contactsleutel auto, Cinema Americain: DE MACHT VAN DE DUIVEL ALKMAAR. Een journaal van het wereldnieuws en een prettige tekenfilm vormen het voorprogramma ter inleiding van de FransItaliaanse film van René Clair „De macht van de duivel". In een moderne versie is in deze film de wereldbeken de Faust-legende opnieuw ver teld. Professor Henri Faust ver koopt na vele aarzelingen zijn ziel aan de duivel terwille van materieel geluk. De afgezant van Lucifer neemt de gestalte aan van de oude Faust, die zelf een jeugdig lichaam krijgt, het jeug dige lichaam van de ras-artist die Gerard Philippe is. Faust en Sa tans trawant worden gespeeld door Michel Simon, die toch al tijd minder een filmspeler dan een toneelspeler blijkt te zijn. De film van René Clair verdiént veel waardering, maar is geen smetteloos kunstwerk. De duivel delft het onderspit, want wat in Faust aan goeds rest krijgt op voorbede van de zuivere vrou wenziel van zijn vriendin ten slotte de overhand. Het paet dat Faust tekende, wordt door de vlammen verteerd en Faust zelf wordt gered van de hel. Wie tot de jaren des onderscheids is ge komen, kan de film gaan zien. Victoria Theater; DE GELE KANARIE ALKMAAR. Deze week een uitvoerig voorprogramma waar- In naast het nieuws uit binnen- en buitenland een aardige teken film waarin een klein Indiaan tje op jacht trekt. De hoofdfilm geeft een spion- nage-geschiedenis met een Duits geheim complot, dat tracht de Canadese haven Halifax in de lucht te laten vliegen. Hoe de Intelligence Service dat ver ijdelde, toont de film In een reeks lange beelden waaraan de nodige spanning niet ontbreekt. Het ver haal speelt zich voornamelijk op zee af, waar de schepen in con- vooi varen en door Duitse onder zeeërs worden belaagd. De K.F.C.-keuring van deze film was ons niet bekend, jon geren boven de veertieh kunnen echter dit verhaal gerust gaan zien. Rex; DE BRIEF VAN EEN ONBEKENDE VROUW ALKMAAR. De bekende novelle van Stefan Zweig „De brief van een onbekende vrouw" werd door de Universal Intern. Films verfilmd met Joan .Fon taine als Lisa Berndle en Louis Jordan als Stefan Brand in de hoofdrollen. Het is een verhaal van romantische liefde van een eenvoudig meisje voor een mon dain musicus en speelt zich af in het oude Wenen in de tijd, dat de aapjes nog de taak van de auto's vervulden. Wat in dit aandoenlijk verhaal van Zweig treft is de eerlijke, ongerepte liefde van een vrouw, tegenover de trouweloosheid en het egoïsme van een over het paard getild man, die zijn leven vult met avontuur en liefdes affaires. Wi.i zullen het verhaal niet na vertellen, dat doet de film voor ons, die u moet gaan zien, als u de romantiek van het oude Wenen met zijn klassieke muziek van Mozart en Liszt en de wal sen uit 1890 nog kunt genieten; zowel de film als de muziek zijn in deze film die bovendien goed spel te zien geeft, te genieten. Harmonie: ONDER MOEDER'S VLEUGELS In het journaal van deze week trokken bijzonder de aandacht de opnamen van het internationaal schaaktournqoi en van de voetbal wedstrijd FrankrijkNederland. In de hoofdfilm „Onder Moeder's Vleugels'' maakt de toeschouwer kennis met het intieme leven van de familie March, waarin een aanhanke. lijke en prettige sfeer heerst. On danks tegenslagen blijft die sfeer be houden eh hoe de vier dochters ook in karakter verschillen, toch blijft haar aanhankelijkheid onderling en voor haar ouders bestaan. „Onder Moeder's Vleugels" is een goede, eeht menselijke film, waarin zonder enige opsmuk, hat leven van een eenvoudig gezin, met zijn lief en leed, zo mooi wordt weergegeven. Brouwerstraat 20; bruin gebreide want, Karei de Grooteiaan 2, Bergen; kinderwantjes (blauw), Lyceumstraat 63; wollen dames handschoen, Achterwezel 2; ge voerde mantelkraag, Eikelen bergstraat 58; geldsbedrag in papier, Keizerstraat 22; blauwe kindermuts, v. d. Woudestraat 17; een paar gymschoenen. Oude gracht 198; dameshandschoen, Dijkgraafstraat 40; handschoen, Korenbloemstraat 19; portemon naie met inhoud, Waterschap straat 26; dameshorloge, Jac. v. Heemskerkstraat 10; portefeuille met inhoud, Baansingel 63; auto ped, Verdronkenoord 39; blauw witte want, Piersonstraat 8; paar wanten, Hekelstraat 28; porte monnaie met inhoud, Langestraat 87; zadeldek, Liefdelaan 6; kin dersjaaltje (grijs), Kennemer- park 10; gymschoenen, Overdie- straat 40; muntbiljet, Laat 1; pad- vindersriem, B. Bottemannestraat 44; paars-rode sjaal, Oudegracht 140; riem met gesp, v. Leeuwen hoekstraat 10; ceintuur van regenjas, Forestusstraat 39; col liertje met beeldje, Geest 47; rode portemonnaie met inhoud, Ritse voort 44; portemonnaie met in houd, Nieuwesloot 51. Indien men het verlorene terug heeft ontvangen, dient men hiervan kennis te geven aan het bureau van politie, telefoon 2444, kamer 14, eerste etage. R.K. E.H.B.O. URSEM Maandagavond a.s. zal er in de zaal van Mulder een gezamenlijke oefenavond gehou den worden door de afdelingen De Goorn, Spanbroek, Spierdijk en Ursem van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. De oefeningen beginnen om half acht. Iedereen wordt uitge nodigd om deze avond bij te wo nen en eens een kijkje te nemen bij wat er zoal door de plaatse lijke afdelingen wordt gepres teerd op het gebied van eerste hulp bij ongelukken. Adviescommissie Woonruimte ST. PANCRAS. In de dezer dagen gehouden raadsvergade ring werden tot lid van de ad viescommissie-woonruimte in de vacatures Nierop en J. Klooster boer gekozen de heren K. Tim mer en Jac. de Vries; de vaca ture-wethouder Nierop was ont staan, omdat het niet in over eenstemming was met de van hogerhand gegeven richtlijnen, dat een wethouder lid is dezer commissie. Hierin hebben voorts nog zitting de heren D. Bruin, Jn. Kloosterboer en C. Burger. De heer Duif hoopte dat de com missie de besluiten van de vo rige commissie zou handhaven en uitvoeren zulks in verband met een bepaalde kwestie. Een schrijven van de heren de Vries en Kloosterboer betreffen de de stichting van een tehuis voor ouden van dagen, werd in comité behandeld. Loop der bevolking LIMMEN. Ingekomen: Elisabeth A. Nat van Wageningen naar Rijks weg 22; Neeltje Klaver, Wed. G. Schouten van Alkmaar naar Dussel- dorperweg 61; Maria Castricum van Nieuwer-Amstel naar Westerweg 89; Trijntje Teeling echtg, M. Egmond en gezin van Makassar naar Rijks weg 10; Petronella B. Boersma van Egmond aan Zee naar Dusseldorper weg 61; Christina Beemster van Den Haag naar Dusseldorperweg 61; -Ma ria C. Puttenaar Wed. Klop v, Soest naar Dusseldorperweg 61. Vertrokken: Immerentiana M. Hol lander van Dusseldorperweg 19 naar Berkhout; Margaretha Hollander van Dusseldorperweg 19 naar Castricum; Cornelis Hollander van Dusseldor perweg 19 naar Uitgeest; Cetharina M. Pepping echtg. Jansen van Dus seldorperweg 45 naar Alkmaar; fre- derlk G. Kunst van Hogeweg 68 paar Harenkarspel; Geertruida J. Corne- hsse van Kapelweg 19 naar Haar lemmermeer. 't Was Maart, 1923. Na een zeereis van vier of vijf we ken, waren we te Mombasa op Afrika's Oostkust geland. Twee da gen en twee nachten sporen 't bin nenland in, dan 26 uur varen op die grote binnenzee, 't Victoriameer en dan nog eens 20 minuten sporen brachten ons naar de Hoofdstad. Daar stonden ze te wachten; een paar Fathers, 'n drom schooljongens en schoolmeisjes. In optocht liepen wij naar de Hoofdstatie. De kinderen improviseerden liedjes, begeleid met 't glinsteren van lachende tandjes en schitterende oogjes en handgeklap. „Wat hebben ze 'n lange baarden, Klap-klap-klap; Wat hebben ze 'n mooie baarden, Klap-klap-klap. Déar keken de kleintjes naar: die baarden. Maar Monseigneur Biermans die ons stond op te wachten .was in heel iets anders geïnteresseerd. Na een kopje thee, ging hij met °ns wat wandelen.. En het eerste wat hij zei (ik herinner het mij nog als de dag van gisteren) tot een van ons: „Hebt U een motorfiets meegebracht?" „Jawel Monseigneur!" En dan tot 6e andere: „U ook?" „Neen Monseigneur! alleen maar een gewone fiets". „Daar heeft U hier niet veel aan. zei Monseigneur. U moet zorgen, dat U een motorfiets krijgt. Anders kan ik U hier niet gebruiken." Dat was in 1923. De baarden zijn al lang al verdwenen, maar de motor is nog steeds onontbeerlijk, en daar om, beste lezer, help mij. Giften kunt U zenden aan de Re dactie. pater A. W. Hendriksen, Ra men 26 Hoorn of op giro 203157 t.n.v. J. Ruttenberg Hoorn. TONEELVOORSTELLING VOOR OORLOGSSLACHTOFFERS DEN HELDER. Op Donder dag 21 December a.s. om twee uur zal in de marine-cantine aan de Buitenhaven te Den Helder het bekende lekenspel van Mar- tien Nijhoff „De ster van Beth lehem" worden opgevoerd voor de nagelaten betrekkingen van oorlogsslachtoffers. Het spel zal worden opgevoerd door leerlin gen van de school voor Sociaal Werk te Amsterdam. Deze middag wordt georgani seerd door de Dienst voor Soci ale Zaken van de Koninklijke Marine en gefinancierd door het Karei Doorman-fonds. Deze mid dag is bestemd voor alle nage-, laten betrekkingen uit noordelijk Noordholland. „DODENDANS" met Albert van Dalsum en Charlotte Kohier ALKMAAR. Maandagavond a.s. vindt in 't Gulden Vlies te Alkmaar een opvoering plaats door het Amsterdams Toneel gezelschap van het interessante stuk van August Strindberg „Dodendans", met Albert van Dalsum en Charlotte Kohier in de hoofdrollen. Dit is( een spel, niet van een man en een vrouw, 'maar van dé man' en de vrouw, zoals. Strindberg deze verhouding zag. Het spel van de eeuwige Adam en de eeuwige Eva. Uit de diep ste diepten der zielen stammen de krachten, die de beide figuren onverbreekbaar samenbinden, want achter het spel speelt het grote mysterie. Het zal Albert van Dalsum en Charlotte Kohier met deze voortreffelijke voorstel ling aan belangstelling zeker niet ontbreken. Burgerlijke Stand EGMOND-BINNEN. Gebo ren: Adrianus Maria, zoon van A. van de Reep en Br. In'sing; Leo, zoon van J. C. Butter en G. M. Apeldoorn; Gretha, doch ter van J. C. Butter en G. M. Apeldoorn; Jacobus Adrianus, zoon van J. A. van Duin en KI. Metselaar; Nicolaas Adrianus, zoon van N. A. Baltus en J. Schoen; Anna Catharina, dochter van W. Admiraal en Fr. Chr, Stet Gehuwd: G. J. C, Merse (Alk maar) en R. A. Castricum; S. P- Hopman en R. G. Rits (Alkmaar) Overleden; Gerrit Leurs, 49 jr., overl. te Alkmaar; Nicolaas Al- bertus Wijker, 76 jaar, echtg. van A. Stuurman, overleden te Alk maar; Pieter Stet, 77 jaar, wedn. van C. P. Hes; Grietje Hof, 77 jr., echtg. van C. Burger, overl. te Alkmaar. Burgerlijke Stand LIMMEN. Geboren; Cornelis W. A. zv C. Struijlaart en A. D. Oud huis; Hubertina P. dv C. Valkering en C. Hes; Cornelis J. zv P. Glorie en H. M. Hopman; Albertus W, Th. zv N, Dekker en M.*Dekker; Emma E. dv A. Dekker en M. Smit; Louisa P. dv P. Kool en M. L. D. Brugman; Wilhelmlna C. dv A, v. d. Steen en C. G. Kaptein; Nicolaas J. A. zv S. Kuijper en P. A. Wester. Overleden; C. Nuijens 75 jr, echt genote van J. Zonneveld; C. van Teijlingen 74 jr. weduwe van P. Spaans 74 jr.; W. j. van der Steen jaar. Ondertrouwd; L. P. van der Sande 3o jr. en W, M. Admiraal 28 jr. Gehuwd: R, G. Janssen 25 jr. te Alkmaar en C. M. Pepping 22 jr.; L. P. van der Sande 30 jr. en W, M. Admiraal 28 jr. Het oude land bij polder Heerhugowaard? HENSBROEK Tot de polder Hensbroek behoort z.g. oud-land. Dit zijn percelen, die binen de ringdijk om de polder Heer-Hu- gowaard liggen, ten zuid-westen van Hensbroek, Een en ander blijkt historisch zo gegroeid te zijn. Aanvankelijk lag de dijk om Heerhugowaard minder ver oostwaarts en toen de dijk na derhand verlegd werd, bleef het land, dat daarbij „Ingepalmd" werd, tot de polder Hensbroek behoren. Het betreft hier ong. 33 H.A. Van de zijde van „Haarlem' heeft men laten weten, dat men daar graag zou zien, dat het pol derbestuur van Hensbroek gene gen zou zijn, dit land voor de behartiging der waterschapsbe- langep, over te dragen aan het polderbestuur van Heerhugo waard. Inmiddels verkeert deze zaak nog in een beginstadium en zal het zeker nog geruime tijd duren voor een en ander in kan nen -en kruiken is. Advertentie WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond: WEINIG VERANDERING! Hier en daar tiidcliik mist. Overigens veranderliike bewol king met voornameliik in de kustprovincies enkele sneeuw-, hagel- of regenbuien. Zwakke tot matige en in buien vrij krachtige wind tussen Noord- West en Zuid-West. In het bin nenland in de nacht én ochtend lichte, on enkele nlaatsen mo- geliik matige vorst, overigens temneraturen om het vriespunt. (Advertentie) ZIJDEZACHT WASWA TEM De K.N.V.B. heeft besloten alle voor morgen. Zondag 17 December, vastgesteld.» wed strijden in alle districten af te lassen. Ook in de afdelin gen en onderafdelingen wordt niet gespeeld. WEDSTRIJDEN R.K. HANDBALBOND AFD. NOORD-HOLLAND AFGELAST De wedstrijden van de R.K. Handbalbond. die voor mor gen. Zondag 17 Dec., aan vankelijk waren vastgè'steld, zijn eveneens tengevolge van de weersomstandigheden af gelast. NACHTRIT R.A.C.-WEST GAAT NIET DOOR De voor hedenavond aangekon digde nachtrit van de R.A.C.- West gaat, in verband met de weersomstandigheden, niet door. TERUGKERENDE MILITAIREN Met het troepentransportschip Maloya, verm. aankomst Amster dam 27 Dec. a.s. keren terug: ALKMAAR: Korp. D. P. Plas en echtg.. P. C. Hooftstraa{ 39; Korp. V. Simon, Kennemerstr. 34 BKEEZAND: D.V.O. Ie Lt. K. Weeda, Zand- vaart 26. ENKHUIZEN: Verpleegster J. Wolders, Breed- straat 34. PURMEREND. bevelanders 9— 11; koopmans blauwe 911; witlof 24 —46; bloemkool 936; rode kool 5— 10; savoye kool 68; groene kool 6 10; spruitkool 2868; boerekool 11 —10; spinazie 63; andijvie 939; rode bieten 4—10; gare bieten 12—14 win terpeen 59; waspeen 24; uien 5 8.50; driel: 4; prei 1322; druiven frankenthalers 4992; Brabantse bellefleur 616; bramley seedling 4 14; cox oranje pippin 2667 goud- reinette 1649; groninger kroon 6— 24; jonathan 1856; present van en- geland 1440; zoete campagner 14 33; zoete ermgaard 1030; beurré clairgeau 1460; comtesse de paris 1644; conférence 1833; emile d'heyst 1659.80; gleser wildeman 1638; 1 egipont 2485; nouveau polte'au 1824; soldaat labouréur 44; winterjan 1836; ijsbout 30; zwijn- drechtse wijnpeer 1434. HEILOO, 15 Dec. Spruit kool 29.58, boerekool 12—16, groene kool 510, wortelen 6 17, prei 8—18, witlof 28—37, sel derij 69, andijvie 513. ALKMAAR, 15 Dec. Sprui ten extra 4652 en 2244, prei 821, boerekool 919, tomaten 1655, witlof 2248, andijvie 5,5027, sla 3.5011, gele kool 4.505.20, rode kool 4—9.30, groene kool 59.30, bieten 6—9, worteltjes 8—28, uien 38, aard appelen 7.500.50, selderie 59, peterselie 24, stoofperen 12— 22, handperen 1222, hand appels 20—57, moesappels 8—15. NOORD-SCHARWOUDE. 1300 kg aardappelen Alfa 9.10; 5200 kg kroten A 9.60; B 6.60; Modjo 4.60; 6200 kg uien 4—4.80; grove 5.206; driel. 8.10; nep 11.90—12.10; 2100 kg andijvie 13.40—18,50; 37.000 kg rode kool 4—12; 5000 kg gele kool 6.40—6.70 veldgele 6,307; 3300 kg groene kool 4—9.90; 40.000 kg Succes witte kool 4—4,50; Deense witte kool 4.40—5,40, LANGEDIJK, 16 Dec. 5000 kg bieten A 9,00—10.10, B 5.40—6.40, 8000 leg uien 4.305,60, grove 6.30 —6.40, drielingen 7.508.90, nep 10.00—12.80, 1000 kg andijvie 10.40—20.15, 100 kg spruiten 33.00 —41.00. 200 kg witlof 1B 36.00— 42.00. 12000 kg gele kool 4.50— 6,40, 20000 groene kool 5.00— 12.50, 25000 kg rode kool 5.00— 11,00, 19000 kg witte kool dense witte 4.905.40, 450 kg deense witte doorgedraaid. WARMENHUIZEN, 16 Dec. 800 kg uien 56,50; 1450 kg an dijvie 1420: 700 kg bieten 9,50; 3500 kg gele kl. 4.20—7,10; 32000 kg rode kool 4.50—11,20; 18000 kg witte kool 4,205,30. In hel /aarbc de Partijraad ter behandelir partij samengc 1950 uitgeb— beoordeling en suggesties lustrum der Andriessen in vijf jaren prak Met haar stri aldus de heer drie elementen t.w. dat zij is a. een Volks b. een demo c. een progr Er is geen gendeel on „Volkspartij" lei wijze afsta partij moet het volksdeel kuni dit blijven doei tiek welke in gende jaren op Volkspartij is zij, naar het bewezen deze kunnen dragen Wat sommigei bare belangente welke haar pol moeten beïnvlo feiten bewezen sprake is. Natu langenverschille welke in het ka vertegenwoordig kennen. Doch - beginsel en he: juiste synthese den, waarbij zijn de bepalenc Dei Heeft het der ter, dat wij aan willen geven, en is dit voldoe komen? Een obj wend en dal van mij verwac anders, dan dez gend beantwoor nog eens aan h glementen van vruchten van 1 wijls diepgaand in de daarvoor deringen voorb steld op een mentair was 1 Presidium, en Partijbestuur komstig de geldi en van oplegge beslissingen is Men zal kunn dit alles op zegt, omdat all inhoud der ge., ten. Dit is juist mening, dat dez gelijkheid van genschap aan geeft, dat fundai Hjke eisen is v< Dat sluit uitei op onderdelen kunnen worden dien dat noodzal aan het democr van de partij d breuk. Principle teel kan dunkt worden, wat in Pi Het progressie de partij moet partijvoorzitter worden bewaard met anderen, nopolie dsvAoi basis beginsèü de partij gedur lustrum een welke paste in deze tijd; heeft sociale rechtvaa volgens het Bis dement van 194! worden beoefen lijken en aan e lijke reorganisat geest, willen ir op deze terrein voor verschil v bepaalde concre doet, principieel aan het door mi Ook de kome progressieve k eisen, waarbij standigheden en welzijn uiteranrc lend zijn. Dat i vraagt: een iedei De verhoud partijen. In het kader landse staatkun gen neemt de 1 plaats in. Begin partij zijnde, v eigen koers, zo door in een iso verstikken. Haa richt op de b 's lands belang e sel steeds bereid werking met die ken en te aanva inachtneming va met haar deze dienen. Dit impliceert bonden is aan menwerking, al verhoudingen er den, dat deze s bepaalde rich wordt. De na-oo ben daarvoor he De beslissende steeds weer, wa eist, een vraag, woord niet altijc lijk te geven is. nu eenmaal niet schreven. Het n geven met inach veelheid van fac weging dikwijls hoeveelheid bela derlandse staat! dingen is het vin woord wie z< dikwijls mei dan in andere niet betekent, d<

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2