De K.V.P. is en blijft de Partij voor het gehele Katholieke Volk AfïlEfl^ Kaascontrole-station „Noordholland" Botercontrole-station „Noordholland" „SLAMAT DATANG BERTHA" Een gelukkig gezin herenigd Moet Acheson teka Voorzitter Andriessen op de Partijraad: Het progressieve karakter moet worden bewaard Naar wij vernemen ;i Weer garantie behoud Kaasmarkt? vallen? Steun aan Hoornse vakschool Reorganisatie is op komst vlekkenwater Sovjet-protest bij Engeland en de V.S. Een nieuwe dreigende situatie BEURSOVFRZICHT ZATERDAG 16 DECEMBER 1950 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) In hef Jaarbeursrestaurant te Utrecht kwam hedenmorgen de Partijraad van de K.V.P. in buitengewone zitting bijeen ter behandeling van het prae-advies, door het bestuur der partij samengesteld naar aanleiding van het op 8 November 1950 uitgebracht rapport van de commissie, belast met de beoordeling van de op de Kaderdagen te Weert geuite wensen en suggesties. Tevens werd op deze Partijraad het eerste lustrum der K.V.P. herdacht, reden waarom partijvoorzitter Andriessen in zijn openingsrede o.a. de vraag stelde of, na vijf jaren praktijk, de structuur van de partij wijziging behoeft. Met haar structuur bedoel ik, aldus de heer Andriessen, hier drie elementen aan te duiden, t.w. dat zij is: a. een Volkspartij, b. een democratische partij, c. een progressieve partij. Er is geen aanleiding inte gendeel om van het element „Volkspartij" ook maar op eniger lei wijze afstand te doen. De partij moet het gehele katholieke volksdeel kunnen omvatten en dit blijven doen. Ondanks de cri- tiek welke in de achter ons lig gende jaren op haar karakter als Volkspartij is uitgeoefend, heeft zij, naar het mij wil voorkomen, bewezen deze naam met ere te kunnen dragen. Wat sommigen als onoverbrug bare belangentegenstellingen zien welke haar politiek ten nadele moeten beïnvloeden, hebben de feiten bewezen, dat hiervan geen sprake is. Natuurlijk zijn er be- langenverschillen in de groepen, welke in het katholieke volksdeel vertegenwoordigd zijn, te onder kennen. Doch op basis van het beginsel en het program is de juiste synthese regelmatig gevon den, waarbij het algemeen-wel zijn de bepalende factor was. Democratische nartii. Heeft het democratisch karak ter, dat wij aan de partij hebben willen geven, bevrediging gewekt en is dit voldoende tot uiting ge komen? Een objectief oordeel ge wend en dat wordt uiteraard van mij verwacht kan ik niet anders, dan deze vragen bevesti gend beantwoorden. Ik moge er nog eens aan herinneren: de re glementen van de partij zijn vruchten van langdurig en dik wijls diepgaand overleg. Zij zijn in de daarvoor geëigende verga deringen voorbereid en vastge steld op een wijze, zoals regle mentair was bepaald. Presidium, Dagelijks Bestuur en Partijbestuur werken overeen komstig de geldende reglementen en van opleggen van bepaalde beslissingen is geen sprake. Men zal kunnen opmerken, dat dit alles op zichzelf nog niets zegt, omdat alles afhangt van de inhoud der genoemde reglemen ten. Dit is juist. Doch ik ben van mening, dat deze inhoud de mo gelijkheid van een zodanige zeg genschap aan besturen en leden geeft, dat fundamenteel aan rede lijke eisen is voldaan. Dat sluit uiteraard wijzigingen op onderdelen niet uit en deze kunnen worden aangebracht, in dien dat noodzakelijk blijkt. Doch aan het democratisch karakter van de partij doet dit geen af breuk. Principieel en fundamen teel kan dunkt mij gehandhaafd worden, wat in 1945 is opgezet. Progressieve partij. Het progressieve karakter van de partij moet m.i., zo ging de partijvoorzitter verder, eveneens worden bewaard. In tegenstelling met anderen, eisen wij het mo nopolie dasrvoor niet op. Met als basis beginsëü en program, heeft de partij gedurende haar eerste lustrum een politiek gevoerd, welke paste in het kader van deze tijd; heeft zij gepoogd de sociale rechtvaardigheid, welke volgens het Bisschoppelijk Man dement van 1949 dringend moest worden beoefend, te verwezen lijken en aan een maatschappe lijke reorganisatie in christelijke geest, willen medewerken. Ook op deze terreinen is er ruimte voor verschil van mening over bepaalde concrete punten. Doch doet, principieel, dit wel afbreuk aan het door mij gestelde? Ook de komende tijd zal dit progressieve karakter blijven eisen, waarbij de concrete om standigheden en het algemeen welzijn uiteraard wederom bepa lend zijn. Dat algemeen welzijn vraagt: een ieder het zijne geven. De verhoudingen tot andere partijen. In het kader van de Neder landse staatkundige verhoudin gen neemt de K.V.P. een eigen plaats in. Beginsel- en program- partij zijnde, vaart zij op een eigen koers, zonder zich daar door in een isolement te willen verstikken. Haar politiek is ge richt op de behartiging van 's lands belang en zij is in begin sel steeds bereid, daarvoor samen werking met die partijen te zoe ken en te aanvaarden, welke met inachtneming van haar program, met haar deze belangen willen dienen. Dit impliceert, dat zij niet ge bonden is aan een bepaalde sa menwerking, al zullen de concrete verhoudingen er toe kunnen lei den, dat deze samenwerking in bepaalde richtingen gezocht wordt. De na-oorlogse jaren heb ben daarvoor het bewijs geleverd. De beslissende vraag is daarbij steeds weer, wat 's lands welzijn eist, een vraag, waarop het ant woord niet altijd even gemakke lijk te geven is. Dit antwoord is nu eenmaal niet in de sterren ge schreven. Het moet worden ge geven met inachtneming van een veelheid van factoren en met af weging dikwijls van een grote hoeveelheid belangen. In de Ne derlandse staatkundige verhou dingen is het vinden van dat ant woord wie zal het ontkennen dikwijls meer gecompliceerd dan in andere landen, wat nog niet betekent, dat daardoor min der stabiele staatkundige verhou dingen aanwezig zijn, dan elders. Het moet ernstig worden be- twiifeld of iuist is wat „Het Vrije Volk" van 5 December 1950 schreef, dat de nolitieke verhou dingen door een partijvorming od confessionele grondslag ver starren en een doelbewuste op lossing van de grote problemen op economisch gebied, die deze tiid ons stelt, er door wordt be moeilijkt. Zeker, wanneer men de bedoel de oplossingen slechts van uit één bepaalde gezichtshoek ziet en deze de enig juiste acht, dan kan men een dergelijke gedachten- gang begrijpen. Doch wanneer men de juistheid, ook van andere opvattingen niet bij voorbaat ont kent, dan zijn, ook door middel van het zoeken naar een syn these, oplossingen te creëren, welke een brede grondslag in ons volksleven, zoals dat reëel is, tot gevolg hebben. Het „Vrije Volk" moge zich daarbij afvragen, of zijn visie geen gevolg is van het zich zelf toekennen van een vooruitstre vendheid, welke slechts het bezit van één partij kan zijn. Aan een dergelijk chauvinisme doen wij niet mee, omdat het niet reëel is en in anderen ontkent, wat men zelf in alle volmaaktheid meent te bezitten. Van de verklaring dat er prin cipieel tussen P.v.d.A. en de KVP geen nauwe relaties kunnen be staan, een verklaring, welke ook in het meergenoemde artikel voorkomt, nemen wij acte, even als van de mededeling, dat sa menwerking tussen P.v.d.A. en K.V.P. nooit meer kan zijn dan een samenwerking op een con creet program van politieke eisen. Een en ander kan er aan mede werken de politieke verhoudin gen zo doorzichtig mogelijk te maken, een situatie, welke ons om meer dan één reden wen selijk is. De komende jaren. En zo ligt, naar wij hopen, een volgend lustrum weer voor ons. Bedriegen de tekenen niet, dan zullen het jaren van grote ver antwoordelijkheden en van zware inspanning zijn. Van grote ver antwoordelijkheden, omdat wij leven en werken in een tijd, zwaar van gistingen en spannin gen, waarbij het er ook om zal gaan nieuwe, zich baanbrekende of in aanleg aanwezig zijnde ont wikkelingen te concretiseren en gestalte te geven in nieuwe en daardoor fundamenteel gewijzig de vormen. Deze zullen ontstaan, nationaal zowel als internationaal. De gedachte moet levendig zijn en blijven, dat wij, ook als KVP, daarin een werkzaam aandeel moeten hebben. Dit zal ook zware inspanningen vragen. Inspanningen van allen, die hun plaats in de partij heb ben gezocht. De doeleinden welke moeten worden nagestreefd, mo gen hen, die tot nog toe meen den buiten de partij te moeten blijven, aansporen in en met haar de réorganisatie en de kerstening van het staatkundig en het maat schappelijk leven in christelijke zin, krachtig te helpen bevorde ren. Zij mogen er zich daarbij van overtuigd houden, dat de Partij meer is dan dat ze een week blaadje uitgeeft en nu en dan eens een vergadering belegt, zo als een onzer katholieke hoog leraren een dezer dagen in een polemiek met prof. Romme be toogde of de Partij al dan niet vormingsinstituut is. Intussen is, in het juiste licht gezien, zo besloot de partijvoor zitter, het beoefenen van een staatkunde naar katholiek staat kundige beginselen, een pogen, welke er op gericht is een zoda nige staatkundige en maatschap pelijke orde te bewerkstelligen, dat in die orde de mens, als rede lijk schepsel Gods en dus met een eeuwige eindbestemming, zich in zijn volle menszijs kan ontplooien. Daardoor wordt Gods goedheid en liefde gekend en derhalve Zijn eer en glorie ge diend. Het zij nog eens herhaald: dit is arbeid voor een ideaal, waar toe ik het katholiek volksdeel van Nederland met kracht en diepe overtuiging opwek. heeft minister Stikker namens i de regering een hartelijk tele- j gram van deelneming gezonden aan de minister-president van India, Pandit Nehroe, in verband met het overlijden van de Indiase I vice-premier Sardar Patel; kwamengisteren 250 Mexi caanse studenten op Schiphol aan, op doorreis naar Rome, waar zij door de H. Vader in audiëntie zullen worden ontvangen. De reis van Amsterdam naar Rome zal met bussen geschieden; is de Nederlandse gezant in Pretoria (Zuid-Afrika) voor het houden van dienstbesprekingen naar Den Haag ontboden. De ge zant wordt omstreeks Kerstmis hier te lande verwacht; neemt de grafische export in betekenis toe. Vermoedelijk zal dit jaar worden afgesloten met een export ter waarde van 41 a 42 millioen gulden. In de jaren 1948 en 1949 werd voor resp. 21.4 millioen en 27 millioen uit ons land geëxporteerd. BERTHA HERTOGH-COMITÉ TE DJAKARTA DJAKARTA (Aneta) Te Djakarta is een Bertha Hcrtogh- comtté opgericht, dat de „echt genoot" van Bertha. Adabi. wil steunen bij zijn pogingen om Bertha terug te krijgen, aldus „Merdeka". Tot de oprichters be hoort o.m. een oom van Bertha. „SLAMAT DATANG BERTHA" welkom thuis. Bertha hadden de meisjes van het gezin Hertogh met was op de spiegel geschreven. Het huis aan het Emmaplein was door de mee levende buurtschap versierd, en daar stond ook een erepoort; 's morgens nog verkondigde deze „Hulde aan het gouden paar", maar in het felle licht der schijnwerpers, die het hele plein verlichtte, lazen we nu een Maleise groet. „Slamat datang di roemah" Hartelijk welkom in uw huis! De menigte kwam toegestormd toen de grote wagen van de heer Van der Linden het plein op reed. De camera's werden gericht, fakkellicht vlamde van vele kan ten op, er werd geestdriftig ge juicht. En daar vloog een deur open en stormden de kinderen Hertogh naar buiten, aan wie moeder beloofd had: Als ik terugkom, breng ik Bertha mee. Dat was al weer zoveel weken geleden en wat was er in die tussentijd niet een angst geleden. Nu was dat allemaal opeens voorbij. Binnen was de huiskamer in een complete bloemenwinkel herschapen, bloemen die van alle kanten waren aangedragen. Een portret van moeder aan de wand, temidden van guirlandes. En een feestelijk versierde stoel, waarin een van geluk stralende mevr. Hertogh plaats moest nemen, met naast haar Bertha. Daaromheen de zusjes en broertjes. De kleine Maria had al een plaatsje gekre gen op Bertha's schoot. Het ge sprek wordt gevoerd in het Ma leis, maar in ogenblikken als deze lijken talen geen geheimen te bevatten. Advertentie Bij guur weer en huishoudelijk werk voor Uw handen Onder voorzitterschap van de heer G. Nobel kwamen Vrijdag morgen de leden van het Kaas- contröle-station in het Land- bouwhuis te Alkmaar voor een algemene vergadering bijeen waarbij de voorzitter zijn voldoe ning uitte over de grote belang stelling. Wat de afzet van kaas betrof zag de heer Nobel een lichtpunt in het steeds stijgende getal „eters", zoals hij de con sumenten noemde. Ook het Kaascontröle-station ziet het belang van het gereorga niseerde vakonderwijs in en men besloot een bedrag van f 400 uit te trekken voor subsidie van de Hoornse vakschool voor Zuivel- bereiders. In de commissie voor het nazien der boeken over 1950 en de begroting over 1951 werden benoemd de Coöp. Stoomzuivel- fabriek „Vtooruitgang—Kaegras" te Julianadorp, de Coöp. Zuivel fabriek „Eensgezindheid" te Wer- vershoof en de heer L. Laan te Bobeldijk. Het entreegeld voor nieuwe leden werd, zoals al jaren gebruikelijk is, vastgesteld op f 1,per koe of per 300 kg be reide kaas. Bij de rondvraag werd door Ir. D. C. de Waal, in antwoord op een vraag van de heer Oosterkamp van „Nieuw Leven" te 't Zand medegedeeld, dat men momenteel bezig is met het vaststellen van voorschriften, voor het onderzoek van gepas teuriseerde kaasmelk en wei. E»- schijnt namelijk in de provi'i - enige ongerustheid te bestaan omtrent de bepalingen daarom trent. Binnenkort is daar echter een publicatie over te verwach ten. Met een dankwoord aan de di recteur en personeel voor de werkzaamheden ,in het belang van het controle-station verricht, sloot de heer Nobel de vergade ring. Wij vernamen nog, dat het in de bedoeling ligt om evenals het vorig jaar, een bedrag op de be groting uit te trekken als sub sidie voor het instandhouden van de Alkmaarse Kaasmarkt. Ook Irriesland zal naar alle waar schijnlijkheid weer een bedrag daartoe beschikbaar stellen. Deze subsidie is bedoeld als een ga rantie. Te zijner tijd hoopt net Kaascontrcle-station de uitge trokken gelden voor dit 'doel weer van het Rijk, (het B.Z.) terug te ontvangen. En dan wordt het een wisse len van felicitaties. Het Comité Bertha Hertogh, nu practisch aan het einde van zijn taak, wenst de ouders en elkaar geluk. Ook de familieleden, de paar goede kennissen en de naaste omwo nenden, die handjes komen geven. Er worden lekkernijen aangedragen, een grote pop voor Bertha, een reuze teddy-beer voor Maria en nog vele andere verrassingen. Dan is de stem ming ineens „los", er klinkt ge- gichel uit de kinderhoek, Bertha verdwijnt, gearmd met de ande ren eri terwijl ze het huis mag zien, zetten de grote mensen zich aan tafel om in de gelukkigste stemming deze emotionele dag te besluiten. Tot Wiesje, de oudste, die zeer vlot Maleis spreekt, had Bertha heel gauw gezegd: Ik wil niet meer terug naar Singapore. En toen wij haar bij het afscheid in de gang een hand toestaken, verraste ze ons met een goed Brabants „Daaag". Na dit begin kan de rest wel aan haar ouders, zusjes en broertjes worden over gelaten! DE THUISREIS Tegen haar vader aangeleund en slapend .na alle doorstane emoties was Bertha Hertogh on der het wakend oog van haar moeder het drietal gezeten op de achterbank van de zoemende automobiel des avonds Bra bant binnengereden. Van even buiten Schiphol af tot aan de Moerdijkbrug toe had zij vrijwel de gehele rit in het Maleis met haar vader en moe der gesproken. Meerdere malen weèrklonk haar blijde kinder lach op temidden van de twee gelukkigste mensen van de we reld. Vader Hertogh had de grootste geestigheden blijkbaar voor deze tocht opgespaard. Hand in hand zat hij met zijn na ruim zeven jaren herkregen dochter tje en het was wonderlijk te horen, hoe hij met voorvalletjes uit de tijd in Tjimahi direct een tijdsperiode overbrugde, gevuld met een leed, dat zijn weerga wellicht niet kent. Bertha lachte herhaalde malen, wanneer haar vader vertelde van thuis en door het rappe Maleis klonken de namen van Wiesje en Corrie, van Kees en van de kleine Maria en van de andere kinderen, waar vader en dochter elkaar honderd-uit over te ver tellen hadden. Voor de bemanning van de „Maastricht" had moeder Her togh niets dan lof. Ze vertelde ons, dat de K.L.M.-mannen haar allervoorkomendst hadden be handeld Dezelfde stewardess, die op de heenreis zo goed voor haar had gezorgd, heeft haar en Ber tha ook op de terugreis met alle goede zorgen omringd. Bertha had vrijwel de gehele reis ge slapen, vertelde moeder Hertogh. die van haarzelf getuigde, dat zij nu wel tweemaal in de japon kon, die haar bij het vertrek uit Nederland paste! Bertha heeft de thuisreis gemaakt in de kleren, die zij zou hebben gedragen, wanneer zij in Mei met de „Sur- riento" zou zijn vertrokken. Moe der Hertogh had in „De Goede Herder" zelf de kleren vermaakt. Over dat verblijf in „De Goede Herder" kon zé moeilijk uitge praat raken. Zo fijn als de zus ters voor ons zijn geweest, zei ze herhaaldelijk, dat is niet te vertellen. Alle sieraden, die Ber tha had gekregen, zijn in „De Goede Herder" achtergebleven. De zusters zelf hebben alles voor haar gemaakt. Van hun eigen armoede. Wat inderhaast niet kon worden meegenomen zal nog worden nagestuurd. Republikeinse congresleden hebben vandaag de verwijdering van Dean Acheson als minister van buitenlandse zaken geëist in een resolutie, die aan Truman zal worden doorgegeven. Volgens de republikeinse leiders is de resolutie „met overweldigende meerderheid" aangenomen. In de resolutie wordt gezegd: „In dit critieke uur is het ver trouwen van het Amerikaanse volk in de leiders van het groot ste belang voor onze veiligheid. Het is duidelijk, dat minister Acheson en het ministerie van buitenlandse zaken onder zijn leiding, het vertrouwen van hiet Congres en van het volk ver loren hebben". INTEKENLIJSTEN TE DJAKARTA Voor Nederlanders die achter Indonesische regering staan DJAKARTA, 15 Dec. (Aneta) Te Djakarta verschijnende bla den hebben Vrijdagavond de volgende advertentie geplaatst: „De Nederlanders, die achter de Indonesische regering staan inzake de Irian-kwestie worden verzocht hun instemming te wil len betuigen door tekening van lijsten, welke Zaterdag en Zon dag ingevuld kunnen worden bii Bakkerij Rozema te Bogor". Post voor de „Zuiderkruis'' Post bestemd voor naar Ne derland terugkerende militairen aan boord van het troepenschip ..Zuiderkruis", welke in een dei tussenhavens zal worden uitge reikt, moet uiterlijk op 17 Dec in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de gebruike lijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: aan boord van het troepenschip Zui derkruis op terugreis naar Ne derland De naam van de ver moedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Onder voorzitterschap van de heer E. Govers Dzn. kwamen de leden van het Botercontróle-sta- tion „Noordholland" Vrijdagmor gen in algemene vergadering bij een. De korte agenda werd ingeleid door de voorzitter, die er de aan dacht op vestigde, dat er in hoge re regionen pogingen worden ge daan om alle kwaliteits-controle- bureaux onder een nieuwe wet geving te brengen die er echter momenteel nog zo uitziet, dat niet allé betrokkenen er genoegen mede nemen. De heer Govers was echter van mening dat deze zaak wel zo zal worden opgelost, dat op de duur aan de verlangens van de meeste betrokkenen zal kunnen worden voldaan. Besloten werd om aan de vak school voor Zuivelbereiders te Hoorn over het jaar 1950 alsnog een subsidie toe te kennen van f 200. Het bestuur kon dit voor stellen daar gebleken was dat deze school in een grote behoef te voorziet. In de Commissie tot het na zien van de rekening 1950 en de begroting 1951 werden benoemd de Coop. Zuivelfabriek „Nova Vita" te Beets, de Melkinrichting „Mefendel" te Beverwijk en de heer Jac. Brunt, boter-ómpakker te Bussum. Het aantal leden bedraagt mo menteel 105 w.o. 38 zuivelfabrie ken, 24 melkinrichtingen en 43 handelaren. De heer Govers sprak voorts bij het sluiten der vergadering zijn voldoening uit over het feit, dat meerdere leden blijk van hun belangstelling voor deze verga dering hadden gegeven. Hij ver trouwde erop, dat indien ér be langrijke beslissingen te nemen waren, de leden ook weder van hun medeleven blijk zouden ge ven. AKTEN VAN OVERLIJDEN Bij beschikking van de minis ter van justitie dd. 18 Novem ber 1950 is het bedrag van de vergoeding voor een inlichtin" uit het centraal register van ak ten van overlijden van vermis ten bepaald op f 1.(een gul den). Dit bedrag wordt geheven door de inlichtingen te verzen den per bezwaarde dienstbrief. Heffing van de vergoeding za* achterwege blijven, indien in lichtingen worden verstrekt ge vraagd door of vanwege een cpenbaar lichaam. Engelse belangstelling voor Bertha Hertogh LONDEN 15 Dec. (Reuter) De meeste Engelse dagbladen hebben vandaag op de voorpagi na foto's en verslagen van de aankomst van Bertha Hertogh in Nederland. Een legioen van spreeuwen heeft om onnaspeurlijke redenen zijn domicilie gekozen in de bomen van het Prins Hendrikplantsoen bij het Damrak te Amsterdam. Zo tegen het vallen van de avond komt de kwetterende schare aan gevlogen en laat zich na ettelijke rondjes boven dit stadsdeel op de boomtakken neer; een aardig gezicht voor menige voorbijgan ger, die het drukke gedoe van het gevleugelde volkje gadeslaat. Doch wee de argeloze, die zich te dicht bij de bomen waagt. Hij wordt op minder prettige wijze getracteerd, Zij, die deze plaats dan ook moeten passeren, mijden zoveel mogelijk de bomengroep en haar omgeving, die door de „souvenirs", welke door de spreeuwen gedeponeerd zijn, het aanzien hebben gekregen of ze met sneeuw bedekt zijn. (Advertentie) OOK D I E VLEK VERDWIJNT MET LONDEN (Reuter). Radio- Moskou meldt, dat de Sow.iet-Unie Vriidae bii Engeland en de V.S. heeft geprotesteerd tegen het niet nakomen van hun verplich tingen met betrekking tot de Japanse oorlogsmisdadigers. Indonesië lid uitvoerend orgaan UNICEF LAKE SUCCESS 15 Dec. (ANP-Aneta) De sociaal-eco nomische raad van de Verenigde Naties heeft Indonesië gekozen tot lid van het uitvoerend comité van het UNICEF (United Na tions Intern. Children Emergen cy Fund). Dit lidmaatschap zal op 1 Januari 1951 aanvangen en twee jaar duren. De Indonesische bijdrage De algemene vergadering heeft gisteren besloten de Indonesische H'drage voor de Verenigde Na ties vast te stellen op 6 pro mille van de begroting der V.N. Daar Indonesië in September lid van cc V.N is geworden zal de bij drage van het huidige jaar 2 pro mille van de begroting be dragen. NEDERLANDSE DEELNEMING In verband mei de relletjes te Singapore De Nederlandse regering heeft aan onze ambassadeur te Londen opgedragen aan de Engelse re gering de deelneming der Neder landse regering te betuigen in verband met het gebeurde te Singapore en aan de Engelse re gering te verzoeken deze gevoe lens over te brengen aan de gou verneur van Singapore. „DE SPEELWAGEN" VERDWIJNT SCHAGEN - Naar wij verne men zal het maandblad „De Speelwagen" dat het officiële orgaan is van de Historische Ge nootschappen in Hollands Noor derkwartier in 1951 niet meer als zodanig verschijnen. Dit is wel zeer spijtig .aangezien het een uitmuntend maandblad betreft. Een lichtpuntje vormt ongetwij feld, dat men overweegt een an der officieel orgaan uit te gaan geven waardoor dus het onder linge contact niet zal worden verbroken. AMSTERDAMSE PERS ONTVANGT ZILVEREN MEDAILLE Tijdens een ontvangst, die het gemeentebestuur van de hoofd stad gisteravond de Amsterdam se journalisten aanbood in 't Ste delijk Museum, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Amsterdamse Pers, heeft de bur gemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, aan de voorzitter van de vereniging „De Amster damse Pers" de zilveren ere-me- daille van de stad uitgereikt „uit hoofde van haar grote verdien sten in de berichtgeving over de hoofdstad". BUITENLANDS OVERZICHT Het zijn wel ernstige berich ten die sedert gisterenmiddag van het Koreaanse front komen en die wel heel sterk wijzen in de richting, dat de Chinese inva sielegers die tot nu toe in Noord-Korea opereerden, toch de 38ste breedtegraad, dus de oude grens tussen Noord- en Zuid-Korea, hebben overschre den. Wel stond het gisterenavond nog niet vast. of deze troepen behoren tot het geregelde Chi nese leger, of tot de z.g. guerilla- benden van wie Peking zich ge makkelijker kan distanciëren dan vari de officiële legers, maar men acht het ook niet uitgeslo ten, dat deze benden naar voren zijn gestuurd om de zwakke plekken te verkennen in de linie van de verbonden legers om op die wijze het grote offensief voor te bereiden. Zelfs in Amerikaan se kringen was dan ook giste renavond de hoop, dat de Chine zen aan de 38ste breedtegraad zouden halt houden, aanzienlijk verzwakt en men verwachtte daar binnen enkele dagen het begin van een nieuw Chinees winteroffensief. Ook het feit, dat nog steeds 'n onafgebroken stroom van Chine se legers Noord-Korea binnen trekt zou allerminst op het voornemen wijzen, bij de grens halt te houden. Het is wel typerend, dat op de dag. dat de delegatie van drie leden, door de Ver. Naties aan gewezen om vredesonderhande lingen met China te voeren, daarmee begint, de Chinezen de stap zetten, waarop een terug wel buitengewoon moeilijk moet zijn. Het is natuurlijk nog altijd mogelijk, de Oosterse diplomatie gebruikt nu eenmaal andere methoden dan het Westen. Het overtrekken van de grens door een aantal troepen zou dan niet anders zijn dan een druk op de onderhandelaars ten einde deze te nopen zo groot mogelijke concessie te doen. Maar het zou wel een zeer gevaarlijke metho de zijn. welke een averechtse uitwerking zou hebben. Bji het debat over Korea in het Engelse Lagerhuis heeft Churchill Donderdagavond een waar woord gesproken, toen hij zeide, dat een grootmoedige hou ding. waarbij concessies worden gedaan, alleen mogelijk is. wan neer men duidelijk over de kracht beschikt, en bewijst, dat concessies niet uit zwakte maar uit vrije wil en overtuiging wor den gedaan. Maar concessies af gedwongen met het mes op de keel, zijn een gevaarlijke uiting van zwakte. waaruit alleen maar heilloze gevolgen kunnen voortkomen. Het zou dan ook heel goed mogelijk zijn dat juist deze Chinese druk. op hen die tot concessie bereid waren, er van zou weerhouden dit nu te doen. Dat is o.i. juist het gevaarlijke ir. de thans ontstane situatie. Mi nister Attlee heeft Donderdag aan het slot van het debat in het Lagerhuis gezegd dat er slechts twee mogelijkheden zijn, d.i. door onderhandelingen nog een regeling te bereiken, welke is gebaseerd op aanvaarding van de normalp t idaard der inter nationale gebruiken en on de beginselen van de Ver. Naties, of onvermijdelijk afglijden naar een nieuwe oorlog. Een derde weg, zo voegde Attlee hier aan toe is er niet. Welnu, de methode welke de Chinezen nu volgen kan zeker riet in overeenstemming geacht worden met de normale 'stand aard van de internationale ge- bruikpn of met de beginselen van de V.N. Immers de Chinezen zouden dan door een nieuwe agressie proberen concessies te krijgen en het is. juist de taak van de V.N. agressies te straffen, niet te belonen, zoals de Ameri kaanse pers dezer dagen schreef Ook volgens Attlee kan de Chi nese methode van druk door ge weld dus nooit tot overeenstem ming voeren. En dan zou alleen de tweede weg overblijven vol gens Attlee. Intussen maakt de wereld weer een nieuwe en spannende crisis door. De komende dagen kunnen voor heel de mensheid van een geweldige betekenis zijn. Ons rest bij dit alles alleen een vurig robed tot de goede God. om me de door de voorsnraak van de Koningin van de Vrede, de ver dwaasde wereldleiders zoveel ge zond verstand en menselijk ge voel te e^ven, dat zii een nieu we dreigende wereldramp als nog weten te voorkomen. AMSTERDAM, 15 Dec. Het internationale nieuws op militair en politiek terrein werd vanmid dag weer eens druk ter beurze besproken. Het onmiddellijk voor de aanvang van de beurs 'bekend worden der Chinese overschrij- ding van de 38ste breedtegraad, sloeg de hoop op een spoedig „staakt het vuren" goeddeels de bodem in. Uit Indonesië zijn de laatste dagen weer berichten ontvangen omtrent nieuwe eisen van de arbeiders ter Sumatra's Oostkust. Dit had voor de cultuurmarkt een flauwe stemming tengevolge. Vooral aandelen Amsterdam Rub ber moesten het ontgelden. De slotnotering was bijna vier pun ten lager dan gisteren. Certifi caten Deli leden uiteindelijk een verlies van 2'/ü punt, aandelen HVA, die gisteren reeds gevoelig lager waren, verloren vandaag slechts ruim één punt. Zoals te verwachten was, wer den de 3V= procents obligatiën Kon. Olie weer in een open hoek verhandeld. Gisteren is tussen 108(4 en 110 gedaan, vandaag fluctueerde de koers tussen 107'/; en 108. Olie-aandelen schommel den tussen 291 293"2, doch tegen het einde werd vrijwel op het laagste punt van de dag af gedaan. De animo voor de internationale industriepapieren was zo goed als nihil. Alleen certificaten Unilever werden doorlopend verhandeld op nauwelijks lagere prijzen. Staatsfondsen hebben de laat ste tijd een vrij flauwe markt. Nog steeds is de activiteit hier gering. Vandaag was vooral de conversielening 1947 flauw. Ge sloten werd op 96 11/16. hetgeen (4 punt lager is dan gisteren. Scheepvaartfondsen wisten zich vrij goed te handhaven. Slechts hier en daar ontstond een klein nadelig verschil.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3