Het St. Willibrord Apostolaat in vraag en antwoord Japanse judoks bleef tien Nederlanders de baas ZEVENDAGSLAARZEN De komende Pachtwet Wie zal in de komende winter de snelste kortebaanrijder zijn? Luc van Dam toch candidaat? Binnen zeven minuten van de mat Snijders veroverde nationale titel Hij wint het toch! De vorst doet voorzichtig zijn intrede Bij de vrouwen nog open strijd Met door de sport Benka Bleekwater Niei te overtreffen ZATERDAG 16 DECEMBER 1930 PAGINA 5 (Onder redactie van de Paters Willehad Kocks O.Carm., drs. Manfred Staverman OFM, drs. Amatus van Straaten OESA en dr. J. L. Witte SJ. Vragen en correspondentie over deze rubriek tijdelijk te richten tot het Augustijnerklooster te Witmarsum. A. K. te G.; Is het wel waar. dat Kam met een van zijn zusters ge trouwd is geweest? In het nummer van 2 December zegt U dat wel, maar is het wel nodig de Genesis-verha- ien zo letterlijk op te vatten: kon den er geen andere vrouwen zijn? moesten die allemaal persé afstam men van Adam en Eva? 'n Priester aan wie ik dit vroeg, zei me, dat de moderen katholieke theologie in te genstelling met de vroegere niet meer overtuigd is van de historische juistheid van de bijbelse gegevens over het ontstaan van de aarde etc. Ik vind 't dan ook niet verantwoord om de mensen van onze moderne tijd dergelijke fabeltjes voor te houden, omdat ze op deze wijze gemakkelijk tegelijk met deze „ballast" ook de kostbare lading van het geloof over boord gooien. Antwoord: In bovenstaande samen vatting van haar brief zal vraagstel ster hopelijk de kern van haar vraag terugkennen. Als antwoord het volgende: 1. het is volkomen waar, dat de H. Schrift geen handboek is voor ge schiedenis of natuurkunde. De be schrijving van geschiedkundige en natuurkundige en biologische kwes ties is slechts bijkomstig illustratie materiaal voor de godsdienstige, ze delijke inhoud van de H. Schrift. Dit bijkomstig illustratiemateriaal moet verstaan worden zoals 't werd bedoeld, mag dus door ons niet tot een wetenschappelijke natuurkun dige studie worden opgeschroefd. Tot zover kan ik het met de vraag stelster eens zijn. Mozes, die 't boek Genesis schreef, was geen professor in de biologie of natuurkunde of iets dergelijks, maar was een man die door God was geplaatst in de gees telijke functie van „leider van het uitverkoren volk'' en die als zodanig, dus in die functie, zijn boek schreef over de oorsprong der schepping, daarbij zich verlatend op de inspira tie van den H. Geest. Met dit boek had Mozes (eigenlijk; God) dus een geestelijke bedoeling. En voorzover dit dan het Scheppingsverhaal be treft, was de geestelijke bedoeling deze: de mensen tot in hun ziel er van overtuigen, dat aan het begin der wereld een liefdevolle God stond, die de wereld schiep als een lusthof zo schoon en die in die lusthof de 'mens plaatste met wie Hij in liefde omging. Dit is de geopenbaarde in houd die, ook als we de indeling in zes scheppingsdagen, het wandelen van God in de tuin en dergelijke beschouwen als bijkomstig illustratie materiaal en inkleding van het ver haal, bóven alles moet blijven vast staan. In zoverre dus is de moderne katholieke theologie helemaal niet bang om b.v. de evolutie van de we reld aan te nemen, een evolutie die over duizende jaren is gegaan; maar als katholieke theologie zal ze dan deze evolutie gewekt, gedra gen en geleid moeten weten door God: want dat is de onomstotelijke inhoud der Openbaring uit het boek Genesis. 2. Wat nu het bepaalde geval be treft van de geschiedenis van Kain: Kain en ook Abel en de andere zo nen van Adam en Eva huwden en kregen kinderen. Dit staat vast. Maar de nieuwsgierige mens (en zijn we dat niet allemaal?) vraagt dan: met wie trouwden deze zonen van Adam? Op een dergelijke vraag werd in O.N. van 2 December geantwoord, dat Kain getrouwd moet zijn geweest met een van zijn zusters, omdat er nog geen andere vrouwen konden zijn dan dochters van Adam en Eva. De vraagstelster vindt dit antwoord verwerpelijk, vindt dit een van die fabeltjes die langzamerhand door de moderne wetenschap zijn achter haald. En zij meent dat een Priester aan wie zij om uitleg vroeg, het met haar eens is. Voorzitter N.W.B. treedt af Te Nijmegen werd een alge mene ledenvergadering gehouden van het Nijmeegse Wandel Ver bond. De heer G. P. Wi.jers trad als voorzitter af en als nieuwe voorzitter werd ir. H. Kopster gekozen. Aan de Franse middengewicht Dauthuille, die momenteel In Montreal is. is telegrafisch een aanbod gedaan door de Britse kampioen en officiële candidaat voor de Europese titel Randolph Turpin op 27 Februari a.s. In dien do Fransman accepteert, zal de Europese Boksunie verzocht worden deze wedstrijd te erken nen als titelmatch. Door dit aanbod wordt de kwestie van Dam als titelkandi daat weer actueel. De positie van Van Dam was na zijn uitsteken de prestatie tegen „Sugar Ray Robinson zeer verbeterd en de Franse Boksbond was genegen de candidatuur van Van Dam te steunen, als Dauthuille zich niet verplichten wilde voor een be paalde tijd in Frankrijk te blij- ven. Weigering van Dauthuille is zeker niet uitgesloten, aange zien hij de Ver. Staten en Ca nada tot arbeidsveld heeft geko zen. Voorts doen momenteel ge ruchten de ronde over een wed strijd Van DamTiberio (kam pioen van Italië) te houden in Antwerpen. Alles hangt thans af van de beslissingen van de Europese Boksunie en het standpunt van de Franse Boksbond. Diefstal achterhaald HEEHHUGOWAARD. De tuinbouwer J. Leek, Rustenbur- gerweg, Heerhugowaard, miste deze week een drietal kleine kis ten spruitkool. De politie wist al spoedig de dader, een zekere N. W., eveneens woonachtig te Heehugowaard, op te sporen. Hij legde een Volledige bekentenis af. De bewering echter, dat Kain etc. met een van zijn zusters moet zijn getrouwd geweest is zo maar een uit de lucht gegrepen fabeltje. Dit is 'n conclusie, een gevolgtrekking uit de kerkelijke leer dat het gehele men sengeslacht afstamt van één men senpaar; en deze kerkelijke leer steunt op het Genesisverhaal der Schepping èn op de overal in de H. Schrift terugkerende openbaring dat Adam de Stamhouder is van het ge hele mensengeslacht. Het is dan ook door de Kerk vastgestelde leer, dat alle mensen afstammen van Adam en Eva: dus dan moet de vrouw van Kain een dochter zijn van Adam en Eva. Iedere evolutie-gedachte die het Stamvaderschap van Adam aan tast wordt door de Kerk veroordeeld. Want als dit Stamvaderschap valt, valt ook de algemeenheid der erf zonde, en valt ook de algemeenheid der verlossing door Christus, die in de H. Schrift genoemd wordt „de tweede Adam". A. v. S. B. H. te S. „Wat zijn sibyllen?" Sibyllen zijn profetessen van de heidense God Apollo. Haar aantal is verschillend, en varieert in de loop der tijden tussen 1 en 12. De meest bekende waren die van Erythraea en van Cumae. Meestal in kunstma tig verwekte trance, gaven zij na mens Apollo antwoord op gestelde vragen: die antwoorden zijn de „orakelspreuken". Hiervan werden enkele verzamelingen aangelegd: de zgn. Sibyllijnse boeken. De grootste verzameling bevond zich in 't Capi- tool in Rome en ging bij de brand verloren. Een staatscommissie stelde nieuwe samen. In de middeleeuwen werdendeze orakelspreuken als echt beschouwd, d.w.z. als werkelijk van de sibyllen afkomstig (nu is geble ken dat 't merendeel wat we nog kennen, vervalsingen zijn). Men las er toen aanduidingen in (ook bij de heidenen) van 'n verlangen naar de Verlosser. Vandaar dat uitspraken van sibyllen wel aangehaald worden om dat verlangen te kenschetsen; zo worden die uitspraken in verband gebracht met de Moeder van de Ver- Op uitnodiging van de Amster damse Judoclubs „Holland" en „Oost" zijn twee Japanse groot meesters in de Judosport naar Amsterdam gekomen, waar zij demonstreerden in „Frascati". Kawaishi. Shi Han zevende dan en Shoze Awazu, zesde dan, lieten de tot de nok gevulde zaal verbazingwekkende staaltjes zien van Judo tot in de perfectie uit gevoerd. Shi Han is een aan^ spreektitel. die de judoks (Ja panse naam voor de beoefenaar van Judo) krijgt zodra hij ze vende dan is geworden. Dit is in deze tak van sport een zeer hoge rang en Kawaishi wordt dan ook de beste judoks buiten Japan ge noemd. Slechts in het moeder land van deze sport zijn nog ho gere dans. In Europa vindt men de hoogste dans in Frankrijk, waar het Judo een grote vlucht heeft genomen. Bij wedstrijden in Parijs, waar Kawaishi tech nisch leider van de Franse Judo federatie en zijn assistent Awazu optreden komen 15.000 toeschouwers. Frankrijk zelf kent als hoogste dans de kam pioen van Frankrijk Jean de Herdt de heer Bonnet Maury, voorzitter van de Franse Fede ratie en de heer Andrivet, allen derde dans. Deze heren demon streerden ook in Amsterdam. Nederland kent tot voor kort als hoogste rang de eerste dans. Niet eenmaal in gevaar Shi Han Kawaishi, die het on derricht in Judo systematisch heeft opgebouwd voor Europa, liet bet principe van jiu-jitsu zien. Daarbij fungeerde Awazu ais aanvaller. Niet eenmaal kon Awazu zijn tegenstander in ge vaar brengen. Ook niet, toen hij achtereenvolgens een dolkmes en een samoeraizwaard bij zijn aan vallen gebruikte. Kawaishi maak te de aanvaller onschadelijk met een snelheid van reactie, die t erblufte. De twee Franse derde dans Bonnet Maury en Andrivet de monstreerden hoofdzakelijk en kele worggrepen en de twee Ja panners lieten zien hoe door verstoring van het evenwicht worpen worden uitgevoerd, zon der dat men zich daartegen kan verzetten. Zii besloten met een worp. waarbij geen enkel con tact met de tegenstander werf verkregen. Dit waren de hogere principes van het Judo. Tien tegen één Spectaculair was het geve dat Azawu tegen tien tegenstan ders leverde. Achter elkaar kwa men zij drie Nederlanders en zeven Kyu's op de mat en in Korfbal afgelast Alle voor Zaterdag 16 en Zon dag 17 December vastgestelde wedstrijden in de competitie van de Noordhollandse Korfbalband zijn in verband met de gesteld- hied der terreinen afgelast. Zaterdagvoetbal afgelast In verband met de gesteldheid der terreinen, zijn de wedstrij den van het Zaterdagvoetbal van de K.N.V.B,, vastgesteld voor Zaterdag 16 December in alle districten afgelast. Titelgevecht van |oey Maxim De wereldkampioen hglfzwaar- gewicht Joey Maxim, heeft een uitnodiging aangenomen om voor 60.000 dollar tegen Harry Mat thews te boksen met de titel als inzet. De wedstrijd zal in Juni worden gehouden. Vice-admiraal Kist naar Nederland DJAKARTA 15 Dec. (Aneta) Vice-Admiraal Kist zal op 18 December uit Djakarta per vlieg tuig naar Nederland vertrekken. KAMPIOENSCHAP DRIE BANDEN Na de tweede dag van de bil jartwedstrijden om 't kampioen schap van Nederland le klasse driebanden hebben van Giis en van Braam nog steeds de leiding elk met acht punten, op de der de plaats staat Bornkamp met vijf punten, dan komt Roos met vier punten. Bekers, de Leyst.er en Schmidt elk met twee punten en Broers sluit de rij met 1 punt. de tijd van 6 minuten en 25 se ronden had de Japanner al zijn belagers van de mat geveegd. Kampioenschappen en promotie Tijdens de nationale kam pioenschappen welke Donder dagavond werden gehouden, ver overde de Utrechtenaar Snijders de titel. Hij versloeg in de finale de Haarlemmer Nauwelaerts d'Age. Na afloop reikte Kawaihi voor de eerste maal in Nederland de Judo-graduaties uit. Voor het examen 2e dan slaagden de he ren G. Koning Amsterdam. J. Nauwelaerts d'Age. Haarlem, J. Snijders. Utrecht en H. v. d. Velde Rotterdam. De gladde weg heft xijn tol HEERHUGOWAARD. Donder dagavond 3.1, stond de vrachtauto van de besteldienst Groot-Water drinker nabij schilder Dirkmaat aan de goede zijde van de weg gepar keerd en was voorzien van parkeer- lichtjes. Van de richting Alkmaar kwam een auto aangereden, terwijl tegelijkertijd van de richting Noord de heer H. Kort naderde met zijn kleine Fiat, two seater. Toen de heer Kort zijn tegenligger bemerkte,, moest hij remmen om deze voorrang te verlenen. Van dit remmen kwam echter niet veel terecht en het ge volg was dat de Fiat onder de vrachtwagen van de besteldienst schoof. Het kleine wagentje werd ernstig beschadigd en is naar de garage van de heer Groot overge bracht. De bestuurder, de heer Kort liep slechts een lichte snijwond in 't voorhoofd op, welke door dokter Brinkhorst werd verbonden. De oor zaak van dit ongeluk was de gladde weg. losser en zo ook vermeldt het Diesirae naast David de Sibyllen als getuige voor de ondergang van de wereld. Of deze orakels opzettelijk bedrog waren? Meermalen zal bedrog wel voorge komen zijn; dikwijls, eenmaal in trance gebracht, is bewust bedrog niet aan te nemen, althans van de zijde der sibylle zelf, mogelijk wel van de uitspraken der vertolkers. Dubbelzinnige uitspraken schijnen veel gegeven te zijn. Onmiddellijke inwerking van de duivel is moeilijk te bewijzen, echter niet uitgesloten. J. W. B. H. te S. Zijn de 12 artikelen des Geloofs een formule of een ge bed? Antw. Naar de vorm zijn de twaalf artikelen een formule, die de korte inhoud bevat van de ge loofswaarheden: het is een getuige nis van wat wij geloven. Het is dus tegelijkertijd een „oefening van ge loof": door ze te zeggen wat wij ge loven, groeit dat geloof in ons nog aan. In die zin is het tevens een ge bed, met een smeken om iets en een dankbaar erkennen van Gods opper macht; „Ik geloof in God den Al- machtigen Vader, Schepper van he mel en aarde"; een dankbaar erken nen van de Menschwording en de Verlossing; een dankbaar erkennen van de werking van de H. Geest door Kerk en Sacramenten. De twaalf artikelen kunnen dan ook niet volledig goed en oprecht ge meend gezegd worden, zonder dat het tevens wordt een aanbidden en danken van God, aan wien wij in t geloof ons geheel en al, met verstand en wil onderwerpen. J. W. Wij herinneren ons uit de ge schiedenislessen dat er in het verleden wel eens koningen wa ren die elkander niet te hest verdroegen. Als dat het geval was dan ging het er op of er onder. Ook nu is dat weer zo en dus is er rtiets nieuws onder de zon. Wij bedoelen dat Koning Winter en Koning Voetbal flink met elkaar aan het bakkeleien zijn geweest en dat de ijzige tyran nu toch werkelijk de strijd schijnt te winnen. Eerst stuurde hij zijn voorbode, de herfst op de velden af. Deze bond door mid del van overvloedige regenbuien een venijnige guerillastrijd aan tegen de grasmat die met zoveel zorg en moeite uias geprepareerd voor het voetbalgevecht. Lang zamerhand moesten er steeds meer clubs voor de modder ca pituleren. Koning Winter mocht tevreden zijn over zijn bondge noot. De competitie lag in de war; de ene club speelde reeds tien wedstrijden en de ander had er nog geen vijf achter de rug. De uitslagenvoorspellers, trotserend eerst nog het risico dat al hun schrijverij tevergeefs zou zijn, hielden ook maar op. wetende dat het weer een saaie voetbaldag zou worden. Nu de Herfst is ver trokken zal Zijne Majesteit het zelf eens gaan doen en hij zendt, uitgerekend voor de Zondag, een massa sneeuw, waaraan 22 man nen twee maal drie kwartier zou den moeten werken om een veld schoon te maken -> - W Maar Koning Voetbal is een strateeg. Hij houdt zijn soldaten fit door de wekelijkse intensieve training. Daarmee blijft hun mo reel onaangetast. En hij zal er ook bij twijfelende volgelingen de moed. wél in zien te houden. Ze zullen zelf van hun trouw traininashezoek de meeste vruch ten plukken, want d.e voetbal naat zeker weer rollen. Koning Voetbal wint het op den duur toch. Wacht maar Om eerst nog eens even op FrankrijkNederland terug te komen. Iemand gaf ons dezer dagen een optelsommetje dat er als volgt uitzag: Nederland—België 01 (6 Nov. 1949); NederlandDenemarken 0—1 (11 Dec. 1949); België—Ne derland 20 (16 April 1950); ZwedenNederland 41 (8 Juni 1950); FinlandNederland 41 (11 Juni 1950); Zwitserland- Nederland 75 (15 Oct. 1950); BelgiëNederland 7—2 (12 Nov. 1950); FrankrijkNederland 5-2 110 December 1950). Tezamen: BuitenlandNeder land 3111. ziinde het resultaat van de acht laatste wedstrijden die het Oranjeteam speelde. De stemming na deze achtste nederlaag was meer feestelijk dan treurig. En zulks omdat cje nederlaag, die ons nationale elf tal tegen de Franse profs in Parijs leed niet zo groot was als in Ant werpen, omdat onze jongens kra nig van zich afgebeten hadden en een zo grote nederlaag toch eigen lijk niet verdienden. Het is natuurlijk ook een^stand- punt om blij te zijn om een niet- zo-grote-nederlaag, maar voor de meeste landgenoten raakt toch de aardigheid van het volgen van de verrichtingen van het Neder-; lands elftal er heel erg af. Wij kunnen ons dat voorstellen en denken er preeies zo over. Ondertussen gaat de zgn, „af roming" van onze spelersvoorraad gestadig door. Joop Staffelen. U weet dat hij na de wedstrijd van zijn club tegen de „Racing- club de Paris" in de Franse hoofd stad bleef om met de Raping te onderhandelen over een prof- contract. Joop is deze week nog even in Amsterdam gesignaleerd. Hij had het contract nog niet in zyn zak, Dezelfde dag is hij weer naar Parijs vertrokken en op dit ogenblik weten wij nog niets. Frits de Graaf. Ook de frisse Limburgia-man heeft de aandacht getrokken van de ronselaars. Hij is in onderhandeling met de Franse profclub Nancy, De vol gende week zal er een beslissing worden genomen. De beste Sport-mop van de week komt uit Zuid-Frankrijk. In het plaatsje Auch zou een De scheidsrechter riep beide aan voerders naar het midden voor de gebruikelijke opgooi. Omhoog ging de franc en de aanvoerder van de thuisclub volgde met een open mond van de spanning de buitelingen van het geldstuk. Terwijl de andere aanvoerder en de scheidsrechter hun blikken al naar de grond richtten om te kij ken wat het lot beslist had, maak te de captain van de thuisclub plotseling enige benauwde bewe gingen. De man had het nikkelen muntstuk ingeslikt en moest on middellijk naar het ziekenhuis worden vervoerd, i, De wedstrijd werd uitgesteld.... De chirurg die de franc ver wijderde, heeft vergeten te kij ken welke kant boven lag, zodat de toss volgende keer nog eens zal moeten worden verricht. van De Vereniging van in de Sahara neeft - Vrienden een aardig plan bedacht, zo ongeveer onder het motto: „Hoe kom ik óp de vlugste manier van mijn nieuwe dure auto af." Een plan overigens waarover veertig automobilisten enthousiast zijn geworden en misschien zouden het er meer ge worden zijn, als het geld vandaag aan de dag niet zo duur was. Het gaat over een Rallye, een monster-rallye door Afrika van Noord naar Zuid, die gisteren be gonnen is in Casablanca, Algiers, Tunis en Oran, met als einddoel Kaapstad, een afstand van ruim 15.000 KM met een verplicht ge middelde van 35 KM per uur. De auto's moeten een bemanning van tenminste 2 personen hebben en voorzien zijn van alle moge lijke reparatiemiddelen en onder, delen. Het laatste traject tussen Jo hannesburg en Kaapstad moet non-stop worden gereden; de we gen zijn in die omstreken goed te noemen, maar die non-stop loopt altijd nog over een afstand van 1532 KM! Mocht zo midden Januari u uit Kaapstad een tweedehands auto mobiel te koop worden aangebo den, accepteer dit 'aanbod dan niet, zelfs al vertelt men u, dat de wagen slechts een maand oud is. Hoogstwaarschijnlijk zal het vehikel geen twee kwartjes waard zijn-... terwijl de Rallye voor de deelnemers toch altijd wedstrijd worden gespeeld tussen I een slordige veertig duizend gul twee plaatselijke voetbalclubs. I den kost. Nu het schaatsseizoen met rasse schreden nadert, rijst bij velen de vraag, wie deze win ter de grootste snelheid op de smalle ijzers zal ontwikkelen. Bij de mannen zal de strijd tussen de Friezen en de Hol landers weer in alle hevigheid ontbranden en ook bij de vrouwen zal de Friese supre matie in gevaar komen, nu het Wieringer meisje Rina Kooi steeds sneller begint te rijden en Ike Nienhuis en de gezus ters )oke en Coba Hoekstra verstek zullen laten gaan. We hebben in Januari van dit jaar gezien, dat de Friese mannen het in snelheid meestal tegen hun Holland se sportbroeders moesten afleggen. Zo af en toe zegevierde een Fries in dit grote duel, b.v. in Eelde, waar Egbert van der Ploeg in drie ritten de snelle Anton van der Nagel klop te. Maar doorgaans trokken de Frie zen aan het kortste eind, hetgeen zich manifesteerde bij de wedstrijd om het kampioenschap van Neder land, gehouden te Westzaan. De fi nale (de snelste vier) werd gevormd door de rijders Rotgans, Janmaat, Van der Nagel en Jongert en geen enkele Fries vermocht in dit gezel schap door te dringen. We dienen hier echter even te wijzen op Egbert van der Ploeg, waarschijnlijk de snelste Fries, die door een spierbles sure niet van de partij kon zijn. Jan Pomper kwam juist buiten de finale op de vijfde plaats. Verlies Gezien de leeftijden van de snelste Hollanders wijst niets er op, dat hun hegemonie verbroken zal worden, hoewel Pomper en Van der Ploeg enige jaren jonger zijn en dus wel over toekomst beschikken. De Friese ijssport leed echter een belangrijk verlies door de emigratie van de jeugdige Gerben Wijnja van Uitwellingerga. Deze toonde zich 'n prima rijder voor wie zeker een mooie hardrijdersloopbaan was weg gelegd. Hij verblijft sinds enige tijd in Canada. We zullen meer bekende gezichten missen, want Doekele Hielkema is naar Australië vertrok ken en Berend Hof naar Californië. Niettegenstaande vooral Hielkema nog over een behoorlijke snelheid IJSCLUB „DE DRAAI" HEERHUGOWAARD. Dezer dagen hadden we een onderhoud met de voorzitter der IJsclub „De Draai" te Heerhugowaard, die ons het een en ander over deze club vertelde. Reeds meerdere malen heeft men gêrpróbeerd een ijsbaan te krijgen. Men heeft 't eenmaal ge probeerd op de Ringvaart, maar dat had niet het gewenste resul taat. In Juni van dit jaar kwa men er weer stemmen voor een ijsbaan. Men belegde een verga dering en de club was er. Het ge kozen bestuur zette dadelijk de schouders onder het werk. Men ging praten met de Grondmaat- schappij te Zwolle en deze wilde de baan aanleggen, maar dat kost veel geld. Wij hebben ons toen in verbin ding gesteld met de D.U.W., om te proberen rijkssubsidie te krij gen en dat is gelukt ook. In Nov. ontvingen we bericht, dat we een subsidie kregen van 70 pet, op de arbeidslonen enz. Men is nu al 2 weken aan het werk en indien het weer nu maar een beetje meegaande was, dan was de baan plm. Kerstmis klaar. Maar we blijven optimist en ons doel is de leden ook nu wanneer er vorst komt op schaatsen te krijgen. Over leden gesproken. We heb ben vorige week een vergadering gehad en alle toen aanwezigen gaven zich als lid op. Het lidmaatschap bedraagt f 2 per echtpaar en de kinderen t.m. 15 jaar, op te geven vóór 1 Jan. a.s. Wig na 1 Januari lid wordt betaald meer. Het resultaat is thans zo, dat we reeds 300 leden hebben en er zullen er nog meer komen. Heerhugowaard wordt weer ,'n sport rijker, nl. de ijssport, één der populairste sporten. Laten we hopen dat nog meerderen zich als lid opgeven, het liefst bij de bode. Jacob Groenveld Jbzn., Linden- laan, alhier. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. We wensen voorzitter v. Too- ren en zijn mannen veel succes en rekenen op een spoedige ope ning. Ingekomen en vertrokken EGMOND-BINNEN. Ingeko men: A. M. Bakker, van Heiloo naar Egmond-Binnen, Doelen 138b; C. M. Egbers, van Amster dam naar Egmond a.d. Hoef, He renweg 358A; A. M. Gijzen, van Alkmaar naar Egmond a.d. Hóef, Graaf Dirkplein 1; Rosa Ger. Rits van Alkmaar naar Egmond a.d. Hoef, Slotweg 362; C. Schoen, van Heerhugowaard naar Egmond-B„ Abdijlaan 62, Vertrokken: A. P. M. Simons, van Egmond a.d. Hoef, Juliana- weg 421 naar Hengelo (O.), An- ninkweg 46; M. Pepping, van Eg mond-Binnen, Zwarteweg 237, naar Soest, Soesterberg, Amersf.- weg 18; B. J. P, Zonneveld, van St. Albertsweg 168, Egmond-B. naar Oirschot, Spoordonck 82: A. Niele, van Egmond a.d. Hoef, Egmonderstr.weg 286a naar Eg mond aan Zee, Pr. Hendrikstraat 25; E. M. van Diepen, van Heren weg 22, Egmond-Binnen naar Grootebroek. P. J. Jongstraat 108; C, M. M. Egbers, van Egmond a.d. Hoef, Herenweg 358a naar Medemblik, Nieuwstraat 52: G. A. Castricum, van Egmond-Binn. N. Schulpweg 174 naar Alkmaar, Pr. Hendrikstraat 28; G. M. Nel len, van Egmond a.d. Hoef, Eg- monderstraatweg 296 naaf Eg mond a. Z., Trompstr. 4; J. Nel len, van Egmond a.d. Hoef, Eg- rnonderstraatweg 296 naar Alk maar, Nieuwlandersingel i. I beschikte, hadden deze rijders hun beste tijd reeds achter de rug. Resumerende verwachten we dus dat de Hollandse rijders weer zullen zegevieren, met Pomper en Van der Ploeg als opkomende krachten die zeker meer dan eens zullen winnen. Het is een opmerkelijk verschijn sel dat er tegenwoordig zo weinig snelle rijders uit de provincies Gro ningen en Drente komen. Wel zijn daar nog Noteboomer en Hoven, maar bij hen beginnen de jaren ge ducht te tellen en het wordt de hoogste tijd dat ook deze provincies voor een beetje fris bloed zorgen! De vrouwen Ijssport is de enige tak van sport waarbij men van mannen en vrou wen spreekt in plaats van heren en dames. Geen ijsclubbestuur zal het in zijn hoofd halen om een wedstrijd voèr dames of heren uit te schrijven Op een vergadering van de KNSB is de vraag gesteld Df het geen tiid werd dit te veranderen. Groot was de verontwaardiging van de Noor delijke afgevaardigden. We hadden het dus over de vrou wen. Lange jaren was Ike Nienhuis daar onbetwist de snelste, totdat ze haar Friese titel moest afstaan aan Joke Hoekstra. Zowel kampioene als reserve kampioene zullen deze win ter niet rijden, waardoor we dus een open strijd kunnen verwachten. Als de meest ernstige gegadigde voor het snelste meisje tippen we Rina Kooi uit Wieringen. Deze jongedame rijdt sinds enige jaren met groot succes op de Friese banen en vooral op hard ijs is zij een gevaarlijke tegen standster. Ze rijdt met lange rechte streken en is daardoor op zacht ijs danig gehandicapt. De vraag is dus meer. wie van de Friezinnetjes haar het dichtst zal be naderen ofmisschien voorbij stevenen? In de eerste plaats komt o.i. daarvoor in aanmerking Jantje Bosscha, maar er zijn er meer! Wat b.v. te zeggen van Aaltje Terpstra. Tjitske Minkema, Annie van der Meer, Geeske Koopman, Tine de Vries. Saakje de Jong en Jeltje Haanstra? En dan is daar nog de zeer jeugdige Geertje Brouwer van Langweer, die vorig seizoen reeds Coba Hoekstra klopte. Ze traint ijverig en van haar verwachten we nog grote dingen. Ook dient rekening gehouden te worden met de meisjes die sinds Januari de 17-jarige leeftijd hebben bereikt. Toch verwachten we niet dat daarbij iemand is die direct de eerste viool zal spelen. We kunnen dus deze winter vooral bij de vrouwen rekenen op een zeer interessante strijd. Wel zal daar de figuur van Ike Nienhuis ontbreken, daar staaat tegenover, dat men nu vorige winter eerst door Rina Kooi niet bij voorbaat de winnares kan geklopt werd en enige dagen later aanwijzen, en dat vergoedt alles! In de Vrijdag in het „Gulden Vlies" te Alkmaar gehouden ver gadering van de afdeling Noord Holland van de Bond van Land- pachters hield de algemeen se cretaris, de heer H. S. van Hou ten, een rede over „De komende pachtwet." Hij belichtte hierin 't door de commissie voor de pacht- herziening ingediende voorstel voor het waarborgen van de be langen van de boer. De heer van Houten meende, naast waardering voor de behan deling van de rechtspositie van de pachter, over verschillende punten scherpe critiek te moeten laten horen. Hij wees op het gro te gevaar, dat de boeren bedreigt door de overtuiging van velen, dat de boeren bij de huidige hoge prijzen wel bijzonder veel moe ten verdienen. En dat het er dan ook niet zo veel toe doet, of de pacht een beetje hoger of lager is. Prof. Minderhout heeft on langs betoogd, dat het algemeen belang gediend wordt bij het ver hogen van de pachtprijzen. Meer gezaghebbende personen hebben zich in deze geest uitgelaten. Ook de commissie drijft volgens de heer van Houten in deze richting. Het is nodig, aldus spreker, dat men in Den Haag de indruk krijgt dat de pachters er op staan dat niet alleen hun rechten, maar ook hun belangen gewaarborgd worden. Teruggang naar de vrije concurrentie is fataal. Het komt tegenwoordig nog maar ai te veel voor dat de pachter de kosten van onderhoud zelf moet beta len. Natuurlijk moeten wij be grip hebben voor de moeilijke positie waarin onze regering zich nog steeds bevindt en verhoging van de prijzen zou dan ook een ongerechtvaardigde eis zijn. Als daarbij dan echter wel de pach ten verhoogd zouden worden, zou dit een catastrofe betekenen. Vol gens het voorstel worden de be langen van de verpachters en de pachters gelijkwaardig gesteld, aldus de heer van Houten. Hiertegen heeft de Bond prin cipieel bezwaar. Het afwegen van deze belangen vormt immers de grondslag voor de nieuwe streek- normen. Wij wensen echter het belang, van de pachter, die toch de verpachte grond moet bewer ken, te stellen boven dat van de eigenaar. Het vaststellen van de streeknormen door de regering, die toch de grootste verpachter is, houdt groot gevaar in voor de pachters en bevoordeelt de eige naars in niet geringe mate. Wordt het voorstel aangenomen, dan zal de Grondkamer, zich aan normen moeten houden, wat be tekent, dat de eigenaar dan b.v, de pachten beneden de norm zon der meer kan verhogen. De commissie laat zich in haar voorstel weliswaar leiden door eisen van doelmatigheid en soci ale rechtvaardigheid, maar stelt voor de gebruikswaarde van de grond een gelijke norm voor. De ze gebruikswaarde nu, aldus de heer van Houten, is geheel ver schillend, zodat van één norm geen snrake kan zijn. Sprekende over de mondelinge pachtovereenkomst, die lang niet zo onschuldig is als sommigen wel menen, zei spr., dat. het nieu we voorstel een belangrijke ver betering inhoudt, omdat dit de jaren van de mondelinge ver pachting niet in de duur van de pacht wil verdisconteren. Boven dien zal het motief voor verkor ting van de duur van de pachtjjd bij aanneming van het voorstal na zes of tien jaar vervallen. De commissie stelt verder vast, dat het pacht een vererfbaar recht is, zoals op het ogenblik, nu een bedrijf op bloedverwanten kan overgaan. Tenslotte sneed de heer van Houten het belangrijke punt van de continuatie van de pacht aan. Momenteel is het zo, dat het ini tiatief van de pachter moet uit gaan. Het voorstel wil automa tische verlenging door de wet, waardoor de eigenaar 't initiatief zal moeten nemen. De vergade ring werd o.m. bijgewoond door de voorzitter van de Bond, de heer D. v.d. Woerd. T. O. C. HEERHUGOWAARD. Wie kent in Heerhugowaard T.O.G. niet? Dat zullen er maar weini gen zijn, die niet weten dat TOG onze R.K. Gymnastiekvereniging is. Nu, datzelfde T.O.G. maakt momenteel een periode mee van ongekende groei. Er zijn op he den 215 dames, heren, meisjes en jongens, die lid zijn van TOG, Dit stemt tot grote vreugde, maar geeft ook aan het bestuur grote zorg. Immers, door dit groot aantal leden, moet op dringende wijze het materiaal worden aangevuld. Dit kost geld, zeer veel geld. En dat bezit T.O.G. nu juist niet, tenminste niet in die mate om nieuw turnmateriaal aan te schaf fen. Het bestuur van T.O.G. heeft nu besloten een verloting te or ganiseren ten bate van het Mate- rialenfonds. Het bestuur vert- trouwt dat vele T.O.G.-vrienden ten wie is dat niet?), wanneer hun straks loten worden aange boden,' niet zullen aarzelen er één of meerderen te kopen. U steunt de vereniging en u hebt de kans op de hoofdprijs. Een retourvlucht per K.L.M. Amster damBrussel of het contant geld hiervan. 1 EEN LOSBANDIGE PERS SCHAGEN. Donderdagmor gen geraakte een achter een dors machine gekoppelde stro-pers plotseling los en schoot net bjj de brug in de Schagerwaard te water. De mensen van de dors machine waren ruim drie uur bezig om met hun traetor het vermalledijde vehikel op de kant te slepen, doch zonder resultaat. De gladheid van de weg zowel als de modderige bermen vorm den evenzovele tegenwerkende factoren. Tenslotte werd de zware kraanwagen van Boontjes uit Sschagen maar opgeroepen om de zaak te klaren. Via het gladde in de glibber. Niet ver van bovenstaande voorval had een chauffeur van een melkauto van de N.V. „Cre- ma" te Haringhuizen een ander avontuur. Bjj het stoppen voor de boerderij van Bakker in de Slootgaard, gem. Harenkarspel, gleed de auto tamelijk ver door, om precies in de glibberige mod- dermassa van het erf te blijven steken. Hoe meer de man pro beerde de wagen los te werken, hoe dieper en vaster hij raakte. Toen alle hulpmiddelen hadden gefaald belde ook hij in uiterste nood om de takelwagen, die hem inderdaad uit zijn benarde posi tie kon bevrijden 20 CliNT PEK FLI.S UKINK EN KEET, It^oüN

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5