Vals De St. Laurentiuskerk met nieuw orgel verrijkt Kapitale boerderij in de as Onvolwaardige sleepboot verspeelde haar sleep Als aan .NIJVERHEID EN HANDEL' EERT TROUWE WERKERS Als 'i vriest Felle brand te Dirkshorn Ned. Herv. Oratoriumvereniging vierde zilveren feest Voortreffelijk instrument Mooie Juultje van Volendam Coöp. Zuivelfabriek „De Tijdte Beemster krijgt groter ketelhuis en schoorsteen Met recht in de bloemetjes Baggermolen kapseisde op het IJselmeer Zondagl PAGINA 2 MAANDAG 18 DECEMBER 1950 ALKMAAR. Met een een voudige, doch treffende plechtig heid is Zondagavond in de Sint Laurentiuskerk aan het Verdron- kenoord het nieuwe grote orgel waarop geestelijkheid en gelovi gen al geruime tijd gewacht had den, in gebruik genomen. Het or gel, gebouwd door de fa. B. Pels en Zoon alhier, waaraan nog de zer dagen de laatste hand werd gelegd, stond er in al zijn zilve ren pracht van ten hemel gerich te pijpen op het koor te prijken, toen de Hoogeerw. DekenJ. Th. Jacobs, met kapelaan B. Voets en kapelaan N. Buurman als as sistenten, op het eenvoudig met palmen versierde priesterkoor kwam om direct daarna de wij ding te verrichten waaronder het zangkoor de psalm Laudate Do- minum zong. Na de orgel-zegening cele breerde de Hoogeerw. Deken een kort lof waaronder het „Adoco Te" van Kothe werd gezongen. Voorts bracht het koor nog het „Magnificat" van Marius Mon nikendam ten gehore. De andere gezangen waren Gregoriaanse, waarvan alleen het „Tantum Er go" door de gelovigen werd meegezongen. Op het priesterkoor van de ei volle kerk hadden Pastoor G. Binkhorst van de St. Jozefkerk en kapelaan N. Tromp plaats ge nomen alsmede leden van het kerkbestuur, Eerw. Zusters van de Congregatie van O. L. Vrouw ter Eem, de Eerw. Broeder-Over ste van Huize „St. Louis" met verscheidene broeders-leraren en enkele genodigden waaronder de orgelbouwer.de heer B. Pels. In en toespraak na het lof her innerde de Hoogeerw. Deken vanaf de preekstoel aan de tem peldienst van het oude volk van Israël, waar met een koor van Levieten de eredienst werd ver zorgd en bazuinen en cymbalen werden gebruikt. In de eerste eeuwen van het bestaan onzer Kerk werd het muziekinstrument bij uitstek, het orgel, gebezigd omdat het een gewijd karakter heeft. Deken Jacobs wees er voorts op dat het benodigde bedrag voor dit orgel in betrekkelijk korte tijd bijeen werd gebracht en dankte zijn parochianen voor hun gaven groot en klein. In zijn dankwoord betrok de Deken ook de orgelbouwer zelf en zijn naas te medewerkers die de kerk wer kelijk met een prachtstuk hebben verrijkt. De Laurentiuskerk is er in kor te tijd heel wat mooier en fraaier op geworden met het nieuwe al taar en dit orgel en de Deken vertrouwde er op dat dit velen zal aansporen tot een trouw be zoek aan hun parochiekerk. Na het lof werd door de heer Joop Schouten organist aan de Franciscanerkerk te Delft, een orgelbespeling gehouden met me dewerking van de heer Dane- kaerts, zang, die door de hele kerk met aandacht werd gevolgd. Onze muzikale medewerker schrijft daarover nog enkele re gels, waarbij hij de verdiensten, van het nieuwe orgel uiteenzet. De Laurentius Parochie is nu in het bezit van het grootste or gel boven het IJ, van de Katho lieke kerken en we zouden ons sterk moeten vergissen als het zal moeten toegeven dat de Fir ma B. Pels &Zoon, hier waarlijk creatieve arbeid heeft verricht. We feliciteren de Laurentius Pa rochie en de orgelbouwer en niet in het minst de organist, de heer G. Rieberts, met de totstandko ming van dit „meesterwerk". Het muzikale gedeelte van de ze plechtigheid werd geopend door de organist van de kerk met Marche Triomphale van Nie- land, door hem zéér goed ge speeld en te meer bewonderens waardig daar hij betrekkelijk plotseling een instrument moést bespelen van een geheel ander systeem dan hij gewend was. Voor de Lofgezangen uitgevoerd onder leiding van de heer G. J. Hof verdiend het Parochieel zangkoor een extra compliment. Zeer beschaafd en mot innerlijke overtuiging werd er gezongen Vooral het Gregoriaans. De or gelbespeling door de heer Joop Schouten organist van de St. Hippolytuskerk te Delft was uit nemend. Het programm was zo gekozen dat men al wat aan klankschoon het orgel bezit kon horen. Toccata en Fuga in d moll van Bach, een gedeelte uit een Handel-concert. Pastorale van Guilmant en 'n virtuoos gespeel de Toccata van Widor. De regi stratiekeuze was zeer fijnzinnig. De tenor de heer Jan Danc- kaerts uit Den Haag, zong met zéér mooi stemgeluid, ter afwis seling Magna res est amor van Andriessen en O, Maria, die daar stant van Joop Schouten. Deze luisterrijke plechtigheid, ook in muzikaal opzicht perfect ver zorgd, zal nog zeer lang in dank bare herinnering blijven. AGENDA FILMS: Rex: Brief van een onbekende vrouw, vol wassenen; Cinema Ame rican: De macht van de duivel, 14 jaar; Harmonie; Onder moeder's vleugels, alle leeftijden; Victoria- theater: De gele kanarie. Voorstellingen: Heden avond 8 uur. Matinee: in het Rextheater om 2.30 u. \PÖTHEKEN: Nachtdienst neemt waar Apotheek Ha- tong v. Ark. I.fngestraat 1. TAXI'S: Nachtdienst wordt gereden door J. Smit, Om val 60, telefoon 3931. Nieuws van Olympus ALKMAAR Betreffende de training melden wij: Maandag (hedenavond) is de laatste trai ning voor dit jaar, dus Vrijdag a.s. en volgende week is er geen training. De eerstvolgende' trai ning vindt plaats op Vrijdag avond 5 Jantfari 1951 op dezelfde tijden. Olympianen, voor 1951 'n vast plan, geen training vergeten, se rieus aan de slag, dan wordt het gezamenlijk: een succes jaar. Het bestuur GLADDE WEGEN ALKMAAR Nu de vorst zijn intrede heeft gedaan, willen wij nog eens wijzen, op de plicht van het burgerschap', welke inhoudt, dat men by gladheid verplicht is het trottoir voor zijn perceel met zand of sintels te bestrooien; als ieder deze plicht nakomt, zal het lopen buiten veel vergemakke lijkt worden en zullen er minder ongelukken voorkomen. Voorzo- veel nodig ver wijdere men ook de sneeuw van het trottoir. Advertentie Zoals het vorie iaar heeft het Departement Alkmaar van de Maatschannii voor Nijverheid en Handel een aantal bii verschil lende bedrijven werkzame per sonen. die dit jaar een of ander iubileum vierden, cehuldied met een vererend getuigschrift van de maatschannii. Hiertoe waren werkgevers en werknemers met hunne dames Zaterdag in Victory by'eengeko- men, waar zij door de voorzitter van het departement, de heer le Blanche werden verwelkomd. Hij herinnerde eraan, dat de Maat schappij in 1777 werd opgericht onder het devies: bevordering van de welvaart, welk doel zij wilde bereiken door de binding van alle werkzame krachten. Dit doel werd ook door deze huldi- gingsavonid: nagestreefd^ „waarop het voor het eerst in de geschie denis van het departement voor komt, dat een jubilaris met 65 dienstjaren bij één werkgever het vererend getuigschrift ont vangt. Dit was de heer J. van Hout, die 65 jaar bij de hout- niet een van de mooiste was ook., handel van de fa. Eecen te Oud Over de dispositie van dit gro te orgel hebben we reeds ge schreven en Zondagavond zijn we in gespannen verwachting gaan luisteren naar het klinken de resultaat. We wisten dat het goed zou zyn maar eerlijk ge zegd zijn alweer onze verwach tingen overtroffen. Het is in één woord een pracht instrument. Het viel op, hoe de orgelbou wer rekening heeft gehouden met het klank-volume van het orgel, ten opzichte van de ruim te van het kerkgebouw. De klank van het „volle werk" is impo sant en sonoor, maar nooit te scherp. Het instrument heeft een „universeel karakter", d.w.z. dat men er de meest in stijl ver schillende werken uit de orgel literatuur naar eigen aard en ka rakter op ten uitvoer kan bren gen. Ieder register heeft een zéér mooi timbre. Al luisterende kregen we de gedachte.: „de or gelbouwkunst" is nog gelukkig ievendig onder ons. En wie ob jectief z'n oor te luisteren legt VOORKOM BRAND MET KERSTMIS ALKMAAR De commandant van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer verzoekt ons onder de aandacht te brengen van bestu ren van organisaties, die gedu rende de Kerstdagen bijeenkom sten organiseren, waar brandge vaar zou kunnen ontstaan door verlichte kerstbomen, dat de brandweer vrijwillig een wacht ter beschikking stelt; men wende zich tot de Drandweercomman- dant, de heer J. v. Maarleveld, Voormeer, alhier. Wij vernemen voorts, dat de 60 manschappen van de brandweer huis-aan-huis een circulaire zul- ien verspreiden, waarin richtlij nen worden gegeven voor het voorkomen van brand in huis. karspel werkzaam was. Hoewel de heer Hout wegens omstandig heden niet aanwezig was, wenste de heer le Blanche hem toch ge luk, daarbij getuigend van zijn bijzonder respect voor de fa. Eecen. Spr. wekte de aanwezigen op de boodschap, dat door onder linge samenwerking de welvaart wordt bevorderd, door te geven, elk in éigen kring, waardoor de kring can samenwerking steeds groter wordt. Wat de jubilarissen betreft, hoopte spr., dat zij door het vererend getuigschrift 'steeds aan dit doel herinnerd mochten worden. Nadat spr. nog weth. G. van Slingerland, die het gemeente bestuur vertegenwoordigde, had verwelkomd, ging hij over tot het uitreiken der getuigschrif ten, waarmee hij de jubilarissen elk afzonderlijk geluk wenste. Het waren: G. Prijs, die 50 jaar by de N.H. Brandwaarborgmaat schappij te Oudkarspel werkzaam was; M.N. Burkunk en B.W. Jas pers, die resp. 50 en 25 jaar werk zaam waren bij de N.H. Levens verzekering; J.L. Robert, die 40 jaar bij de N.V. v/h W. v. Hoo- genstraaten Co werkzaam was en R. Smids en J. Water, die een zelfde periode bij Jac. Met's auto mobielbedrijf hadden gewerkt; P.J. Kuymans, die 30 jaar bij Hoogenstraaten was; en de vol gende, die 25 jaar werkzaam Zou het ijs al houden hoe - sterk zou het al zijn -dat is de lang .zijn. Wij vermelden o.a.: vraag, die de jeugd zich gaarne voorlichting over emigratie, de stelt, als het water van grachten instelling van een Raad van en singels als met een dun laagje i Overleg, de uitgave van een ijs is bedekt. En om zichzelf 'n nieuw jaarboekje, waaraan in- Hedenavond Praat-avond Koepelcomité ALKMAAR - De uitnodigingen voor de praatavond, die heden avond om half negen in de bo venzaal van het Wapen van Heemskerk gehouden wordt, zijn reeds enige tijd geleden 'verzon den. Elke secretaris heeft een aantal convocaties ontvangen met het verzoek om ze onder de leden van zijn bestuur te distribueren. De agenda vermeldt meerdere punten, die voor het verenigings leven in Alkmaar van groot be waren: D. Drost, R. Koelemey en u &oyeJvf?ar b« de Eecen, houthandel te Oudkarspel; D.J.G Verzyden en L. Zwaan, by Hoo genstraaten; Th. J. v.d Berg J van Reenen. B.M.M. Reys, J.j' Vessies en W. Zee bij de N.V. ?)aJ:0'' J- Romp, B. Timmer en N.P. Wortel bij de Ned. Machine fabriek „Alkmaar" N.V.; mej. M.P. Torenvlied, H. Torenvlied, A.G. de Ley, W. Heessels. A.J. v. Boxtel en G. Bek, bii Ringers Chocoladefabrieken; en J. J. M. Bottemanne bij de suikerwerk- fabriek „De Zeehond", alhier. De avond werd verder aange naam gevuld met het optreden van het amateurscabaret De Grpte Beer uit Haarlem, dat met een dozijn schetsen, waarvan de ene beter geslaagd kon worden genoemd dan de ander en waar van er enkele nog al aan de licht zinnige kant waren. Mr. de Vos, secretaris van het Departement, bracht het gezelschap na afloop dank voor zijn optreden. SECRETARIS HOOGHEEMRAADSCHAP ALKMAAR Op de 22 dezer te houden vergadering van het Hoog heemraadschap zal aan de heer J. W. Broersma op diens verzoek met ingang van 1 April 1951 eervol ont slag worden verleend als secreta ris van dit waterschap; voor de be noeming van zijn opvolger hebben dijkgraaf en hoogheemraden de vol gende voordracht aangeboden: A. du Bois .referendaris, 2. S. Marwitz, hoofdcommies, 3. J. G. den Hollan der. .eveneens hoofdcommies ter se cretarie van genoemd waterschap. UITVOERING TEN BATE VAN STICHTING '40-'45 ALKMAAR De toneelver- enieine van huize ..Westerlicht' O.N.A. heeft zich belangeloos be schikbaar gesteld om een opvoe ring te geven van het toneelspel in vijf bedriiven ..Mooie Juultje van Volendam". geschreven door Jan Lemaire: een uitvoering, waarvan de baten ten goede zou den komen aan het mooie werk van de Stichting 19401945. Die opvoering van „Mooie Juultje van Volendam" heeft Za terdagavond in 't Gulden Vlies plaats gehad. O.N.A. oogstte bij het vrij tal rijke publiek, dat echter de zaal niet geheel vulde, een succes, dat de toneelvereniging onderzijds van harte gegund is. Het stuk is een niet zeer sterk en wat conventioneel toneelspel, waarin de ondergang en de rouw moedige thuiskomst van de strak- gehouden dochter van een Volen- damse herbergier wordt verhaald. Met deze opvoering van dit stuk van spel en zang, heeft O.N.A. een voortreffelijk doel gèdiend. De voorzitter van de afd, Alk maar van de Stichting, de heer Plas, dankte de spelers en regis seur Jan Dogger, en bood de dames van het gezelschap bloe men aan. De hooggestemde ver wachting, aldus zei hl), was door O.N.A. ten volle vervuld, ja zelfs overtroffen. BEGROTING 1951 HOOGHEEMRAADSCHAP ALKMAAR De begroting over 1951 voor het Hoogheemraadschap sluit in ontvangst en uitgaaf voor de gewone diens.t op f 2,457.970 en voor de buitengewone dienst op f 1.248.320 voorgesteld wordt het heffingsper centage ongewijzigd te laten, n.l. op 3.5. A.F.C.-nieuws ALKMAAR Van de voetbal velden niets te melden, maar de training blijft doorgaan, vooral in de weken dat ér niet gevoetbald wordt. Vanavond: clubavond by Beem- ster. AFC'ers, daar er volgende week geen clubavond is, zorgt vanavond aanwezig te zijn. Voor de klaverjassers is er vanavond nog een extra mededeling. De PPC'er TWEE AANRIJDINGEN ALKMAAR. Zaterdag liep 'n 10-jarige scholier met zijn fiets in zijn linkerhand over de brug in de Ridderstraat. Een vrachtau to kwam hem achterop en week niet ver genoeg uit om een aan rijding te vermijden. De auto raakte het rijwiel dat de jongen liet vallen. De fiets werd overre den en werd zwaar beschadigd. De jongen bekwam geen letsel. Zaterdagmorgen is op het kruis punt NieuweslootDoelenstraat Hoogstraat een 51-jarige wielrij der, die, komende uit de Doelen straat, geen voorrang verleende aan een auto die over de Nieuwe sloot reed, door deze aangereden Hij kwam te vallen, zijn fiets werd niet beschadigd evenmin als de auto. Hij zelf kreeg schaaf wonden in hè't'gezieht. ST. MAARTEN Door tot dusver ononeehelderde oorzaak brakZondagavond te nlm. half 7 brand uit in de boerderii van de Wed .Govers. bewoond door het gezin F. Braaksma, aan hetzen ..Westerend" te Dirkshorn, gem St .Maarten. Het vuur. dat gretig voedsel vond in het oude hout, hooi en stro. green zo razend snel om zich heen dat de gehele boer derii binnen een kwartier brand de als een fakkel. De door de felle wind aaneewekkerde vlam men tastten eveneens de beien dende. als schuur gebruikte, boerderii aan. zodat weldra ook het lot hiervan bezegeld was. Het gelukte de heer Braaksma, bygestaan door zijn vrouw, kin deren en een paar logeetjes, om de koeien paarden en varkens, alsmede een gloednieuwe tractor, een dressoir, een naaimachine en enkele waardepapieren te red den. De gehele verdere inboedel, kostbare inventaris, de gehele hooi- en sto-oogst, alsmede vier beste graskalveren gingen vcrlo rene. Hoe snel de brand om zich heen greep, moge blijken uit het feit, dat een zoon des huizes, die aan de weg stond en de vlammen uit het dak zag slaan, by zijn terugkeer moest constateren dat er voor hem niets meer te red den viel. De brandweer van Dirkshorn, gehandicapt door de desolate toestand van h,et lange landpad, vatte o.l.v. Burgemeester Nolet het vuur met vier stralen aan, doch vermocht zo goed als niets tegen de vlammenzee uit te richten, terwijl het waarschu wen van de brandweer door het ontbreken van telefoon in de af gelegen boerdery .zoveel tijd had gevraagd, dat men ook on- mogelyk het belendende perceel kon behouden. By een minder lang en slecht pad ware dit wel licht wel het geval geweest. De brandweer van St. Maarten ver- AANGEHOUDEN ALKMAAR. Op verzoek van de politie te Alkmaar is door de Nijmeegse politie een 29-jarige vertegenwoordiger aangehouden die zich in Alkmaar had schul dig gemaakt aan verduistering van een schryfmachine. Hij had de machine in Amsterdam ver kocht, doch deze is inmiddels al weer opgespoord. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Ma- rianna G. d. van G. Paap en A. Vriesema; Wenceslaus G M. z. van W. G. Rupert en F. H ,M. van de Wiel; Bernardus J. z. van J. Braak en A. Waij; Hendrika M. d. van A. Slotemaker en H. M. Welage; Elsa d. van M. Mors en E. Hummel. Gehuwd Adrianus G. Pannekeet en Wilhelmina D. A. Brouwer. Overleden: Maria C. Rascb, oud 91 jaar. Door de steeds stijgende melk- aanvoer bij de Coöp. Zuivelfa briek „De Tijd" te Beemster is 't bestuur al meerdere malen tot vergroting van de fabriek over gegaan. Thans ziet zü zich ge noodzaakt om een van de twee stoomketels, nl. de kleinste, te gaan vervangen. Door een nieuwe ketel met een nog grotere capa citeit dan de grootste van thans. Deze ketel die wordt gemaakt in Duitsland, heeft een doorsnede van 2.60 meter en een lengte van plm. 12 meter, met een verwar mingscapaciteit van 150 M2, ter wijl de oude ketel een capaciteit had van 60 M2. Voor deze ketel, die met olie zal worden gestookt, moet ook het ketelhuis worden verhoogd en 1.50 meter verlengd. Ook de tegenwoordige 25 m. hoge schoor steen komt hierdoor in de ver drukking daar hier niet genoeg trek in zit. Het bouwsel zal wor den gesloopt en door een nieuwe vervangen van 40 meter hoogte met een doorsnede van 1.05 me ter. Deze verbouwing zal worden uitgevoerd door de aannemers Th. Braat en P. Ootes en Zn., die thans ook twee nieuwe woningen van de Coöp. Zuivelfabriek „De Tijd" aan het bouwen zijn. antwoord op deze vraag te ver schaffen, wordt er van alles op het ijs gegooid; stenen, graszo den, kluitjes aarde en allerlei andere rommel, zodat er al spoe dig geen spiegelglad ijsvlak meer te zien is. Het gevolg is, dat als de vorst doorzet - de schaats liefhebbers een vernielde ijs baan aantreffen, die weinig mo gelijkheden tot vermaak en alle mogelijkheden tot ongevallen in zich bergt. Daarom, ouders en onderwijzers en allen, die er iets aan kunnen doen, wijst u voor de vacantie de lieve jeugd er nog eens op, dat zij het ijs alleen maar slechter maken met al die stenen en andere rommel, die zij op het ijs gooit en dat zij met des te meer genoegen straks op het ijs zullen spelen en schaatsen, als zij er vooraf niets opgooien, derdaad grote behoefte bestaat. Daar moglijk een of andere se cretaris in gebreke gebleven is om zijn medeleden uit te nodi gen, wordt de lijst der genodig den hier weergegeven: St. Adel- bert, Middenstand, K.A.B., W.M., beide afd. der L.T.B., beide sec ties van de Vrouwenbeweging, Onderwijzers en A.R.K.A., de drie Jeugdorganisaties, districtsbestuur der K.A., de parochiële J.G., en vertegenwoordigers der Jeugdbe weging. In verband met de H. Familie wordt de bijeenkomst pas om half negen geopend maar dan ook precies! Hopenlijk zullen de ge nodigden geen verstek laten gaan, nu de behartiging van voorname, gemeenschappelijke belangen ter sprake komt. ALKMAAR. Er zijn weinig instellingen, die een zo belang rijke plaats in Het culturele leven van onxe stad innemen als de Ned. Hervormde Oratorium Vereniging dat, en xeer terecht, doet. De waardering, die het steeds actieve bestuur Zaterdag bij het xiiveren jubileum van een xeer groot deel van muxiek- minnend Alkmaar mocht ondervinden, was dan ook zeker op zijn plaats. De traditioneel geworden uitvoeringen van de Mattheiis-passion, welke steeds met belangstelling door vele muziekliefhebbers, ook van andere confessionele richtingen, worden bijgewoond, de activiteit ook op ander gebied, heeft, dat kon men dezer dagen zeer goed ervaren, bij velen een grote erkenning gevonden. Dat ook velen uit onze krin gen het werk van de Nederlands Hervormde Oratoriumvereniging op prys stellen, blykt telkenjare uit de grote belangstelling, die er betoond wordt bij de uitvoe ringen en zelfs, hetgeen tot vreugde mag stemmen, door de daadwerkelijke medewerking die enkele onzer sinds lange jaren mogen verlenen aan het emi nente koor van de dirigent Corn- Jonker. Omstandigheden hebben mee gebracht, dat destijds enkele zangeressen zich aan het koor verbonden, die van een andere geloofsovertuiging waren. De verhoudingen waren steeds zó prettig, dat dit nooit een be zwaar bleek te zijn. En bii de uitvoeringen van de Mattheus- passion ver.enen al smds jaren Je jongens van de Broeders-scho- ien, eerst onder leiding van de eerwaarde Broeder Gonzales, nu onder die van de eerwaarde Broeder Fortunatus, hun. gaar ne gegeven medewerking. En dat de Nederlands Hervormde Ora toriumvereniging Zaterdag eens goed in de bloemetjes is gezet Bii het gedenkwaardig jubileum, zal iedereen tot vreugde stem men. Veel belangstelling receptie, die het be- Op de stuur Zaterdagmiddag in 't Wa pen van Heemskerk hield, was er zeer veel belangstelling, ook van de zijde der andere muziek verenigingen. Er waren verschil lende sprekers, die de activitei ten en de verdiensten van be stuur en dirigent prezen en er wat ui tal van bloemstukken. Felicitaties werden uitgespro ken door de heer J. v. d. Worp, president kerkvoogd der Neder lands Hervormde Kerk; de heer J. de Nijs. die met het voltallige bestuur van*,,Apollo" uit Amster dam was gekomen met een feestgeschenk: een vaan in de Amsterdamse en Alkmaarse kleuren; afgevaardigden van de Evangelische Unie; de Protest. Kiesvereniging; van de mannen- zangvereniging „Orpheus"; van de Berger Koorvereniging; het dameskoor „Accordanda', om er maar enkele te noemen. Van de vereniging kreeg de voorzitter een nieuwe voorzit tershamer met inscriptie cadeau. Feestavond Een feestelijke bijeenkomst sloot de herdenking die deze zo mer met een drietal concerten reeds door vele muziek-liefheb- bers is meegemaakt. Hier had de heer A. Kieymeer, de voor zitter van het feestcomité, de leiding, die in zijn welkomst woord aan de leden en de vele genodigden zijn erkentelijkheid uitsprak over de belangstellin& van de zusterverenigingen on dervonden en zelf zijn beste wensen bij de hunne voegde. De toneelvereniging „Het Voetlicht" bracht het kostelijke, ietwat mysterieuze spel, .Als de klok waarschuwt" ten tonele, een stuk, dat in vier bedrijven laat zien, hoe de verdachte zoon van een kasteelheer in de nacht in zijn ouderlijk huis rondsluipt en met behulp van de lieftallige dochter vai. de nieuwe bewoner, een robuste zee-kapitein, de moordenaar van zijn broer ont maskert en zich zelf van alle blaam zuivert. De rol van de ronde kapitein Was in goede handen bii ae heer W. A. Pieters; mevrouw Narold Bas was een nuffige ega en mevrouw N. Smit—Gelder een frisse jongedame, die niet bang was aangelegd. Lolke, de oude zeeman, werd gespeeld door J. Mplenaar en de gedienstige Wietske door mevrouw A. Pie tersSchut. J. Glorie werd tot een geheim zinnige Sinne en B. Verhagen de verwijfde, maar verdachte dokter van Gendt. Mevrouw J. Molenaar—Van Vliet gaf een kostelijke Freule Betsie en A. Narola jr. een goede versteke ling De zaal heeft van het viotte en kostelijke spel geleid door Jan Huygen, zeer genoten. Huldiging Een welverdiende huldiging viel ten deel aan de leider van het koor, dirigent Corn. Jonker, die een boekwerk als geschenk mofcht ontvangen en de actieve vporzitter, de heer J. Dalenberg, die een staande ovatie in ont vangst had te nemen en van zijn vereniging als feestgave een fraai radiotoestel cadeau kreeg, Nadat de voorzitter een dank woord had gesproken, waarin hi| het verenigingswerk als een roe ping beschouwde, betrok hij de twee leden, die het koor al' vijf en twintig jaar dienden en mee jubileerden, mevrouw Stapel Rentenaar en de heer Van Dalen, mede in de hulde en bood hen geschenken a>.n. Met een ,e> .'lelijk bal werd het jubileum Insloten. scheen ongeveer 20 minuten la ter op de onheilsplek. De brand weerlieden hadden deze spuit via een nog langer en modderi ger pad er heen moeten dUwen Aan hen werd cTharop het tijd rovende nabluasingswerk opge dragen, want de zaak lag toch reeds nagenoeg tegen de vlakte. De heer Braaksma en dé eigena resse van de boerderij, de wed. Govers, waren redelijk-goed ver zekerd. De'gebouwen waren vrij oud en de benodigde elect'rische energie werd opgewekt met be hulp van een motordynamo. Aan gezien daaraan dikwijls ongeze gelde en ondeskundig aangeleg de leidingen verbonden zijn, is kortsluiting niet uitgesloten. De totale schade o.a. gebaseerd op eventuele herbouwkosten, worat op f 80.000,geraamd WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. VORST Aanvankelijk op de meeste plaatsen weinig bewolking later half tot zwaar bewolkt mei in de westeiykc helft van het land plaatseiyk enige sneeuw of regen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot vry krachtige wind uit Zuidelpke richtingen. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen overdag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. NIEUWE FUNCTIES VOOR PASTOOR DROST (Eigon bericht) Dezer aagen is de Zoereerw. Heer H, A. J. DroBt, pastoor te Schoorl en oud-diocesaan aalmoe zenier van de N.K.J.B. en de K.A.J., benoemd tot districts-mo derator van de Kath. Actie der Mannelijke Jeugd en'tot districts aalmoezenier van de Ned. Kath. Jongeren Beweging, de L.T.J., de K.A.J, en de K.J.M.V, ln het de kenaat Alkmaar, In de nacht van 22 op 23 ]uni verspeelde een onvolwaardige sleepboot, tengevolge van hoge zeeën, op het l|selmeer haar sleep, die bestond uit een baggermolen, een directie-ark, een sleepbootje en een sloep. De sleepboot was eigenlijk een zuiger, met een motor van 50 pk. Het laatste bedryf van dit on- deze getuige edhter slechts lóf. Er geval speelde zich voor de Alk- waren alle nodige beveiligings- maarse kantonrechter af. Het maatregelen genomen en het voor ging er maar om, vastgesteld te anker gaan was de enige verant- krijgen, dat de als sleepboot fun- woorde gerende zuiger inderdaad niet capabel was om behoorlijk met de sleep te manoeuvreren. En dat werd in deze zitting van de kantonrechter, de laatste van een serie aan deze zaak gewijde zit tingen, door de verklaring van de getuige-deskundige, ir. D. Hoe- bee, duidelijk bevestigd. De sleep was des avonds uit Muiden vertrokken, voer langs de kust naar Enkhuizen om van daar naar Lemmer over te ste ken. Onderweg echter, in de buurt van Marken, stak er een storm op, tengevolge waarvan goed zeemanschap de schipper van de sleepboot, J. M. gebood, zyn schip te verankeren. Hij deed dat, maar zijn sleep verspeelde hij. Het was toen een uur of vier 's morgens. De baggermolen sloeg om. Twee runners konden met enige moeite worden gered. De bemanning van sleepboot en sleep is in Enkhuizen in veilige haven gebracht. De kantonrechter vroeg de ge tuige-deskundige of de als sleep boot gebruikte zuiger in staat is geweest behoorhjk te manoeuvre ren met de sleep. Ir. Hoebee, die daarnaar een onderzoek had in gesteld, antwoordde pertinent ontkennend. Een goede sleepboot met een sterker motor had de sleep wel dooi' de storm heenge- sleept, zei de getuige, maar dé verdediger, mr. dr. C. Berkhou wer uit Alkmaar, vroeg hem of het aantal P.K. beslissend is voor het goed kunnen manoeuvreren, want om goed manoeuvreren gaat het in deze zaak. Doch de des kundige hield vol, dat de zuiger niet genoeg capaciteit heeft ge had om met zijn sleep het IJsei- meer over te steken, al zou het misschien goed zijn gegaan, als het weer gunstig was gebleven. Voor het zeemanschap van de verantwoordelijke mensen had „CAECILIA" KOMT MET „ZICEUNERLIEFDE" NOORD-SCHARWOUDE. De operettevereniging .Caecilia", die al zoveel mooie operette-uitvoe ringen heeft gebracht en nog kort geleden in een bijzonder goed geslaagd concert, haar 40- jarig bestaan heeft herdacht zal, in samenwerking met het Zaans Operette-orkest Zondag 7 Janu ari en Woensdag 10 Januari de irachtige operette „Zigeuner- .iefde" van de beroemde compo nist Frans Léhar in Concordia te Noord-Scharwoude voor het voetlicht brengen. Velen zullen zich nog de schit terende uitvoeringen van de ope rette ..Het land van de glim lach" van dezelfde componist herinneren en in verband daar mede hebben directeur en regis seur besloten om wederom' een werk van deze begaafde kunste naar te brengen. Werden wij in „Het land van de glimlach" verplaatst naar het grote Chinese rijk. het land van strenge zeden en gewoonten, het land van kersebloesem met het grote contrast tussen Oost en West... „Zigeunerliefde" brengt ons naar de grenzen van Roeme nië en Hongarije, waar het zigeunerhart zo warm en gurig klopt een leven vol romantiek. Deze beide operetten behoren stellig tot de besten van Frans Léhar en de zeer vele belang stellenden zullen met grote be langstelling uitzien naar de ko mende opvoeringen door de ope rette-vereniging ..Caecilia". Kaarten voor deze voorstellin gen zijn nu reeds aan de zaal verkrijgbaar. .Caecilia" en het Zaans Ope rette-orkest zullen ons stellig weer een prachtige uitvoering brengen. Wij komen hierop nog nader terug. ONTWIKKELINGSAVOND LIMMEN Op initiatief van de contactcommissie alhier, werd in St. Maarthen een spreekbeurt gehouden door de Weled. Heer Mr. Vermeulen algemeen secretaris der LTB, over het onderwerp Publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties.'' Na 't openings, woord door de Voorzitter van de plaatselijke contactcommissie de hr. Commandeur, werd door Mr. Ver meulen op duidelijke wyze de sa menstelling alsmede het doel van de PBO die in de toekomst van zeer grote betekenis zal zijn voor het be- dryfsleven, belicht. Hierna werd ruimschoots gelegenheid gegeven tot discussie. Met een goedgekizen dank woord besloot de voorzitter deze ontwikkelingsavond. manoeuvre in de omstandigheden. Er zijn dan ook geen mensenlevens verspeeld. De ambtenaar van het O.M. merkte op, dat de wet de eis stelt dat een sleepboot genoeg capaci teit moet hebben om met een sloop te allen tijde goed te kun nen manoeüvreren. Zijns inziens was het niet verantwoord ge weest, onder de gegeven omstan digheden des avonds in Muiden scheep te gaan. De motor van de zuiger noemde hij een speelgoed- motortje. De onverantwoordeiyke handelwyze van de verantwoor- delüke personen wilde hij zwaar tellen. Hij vorderde dan ook de maximale boete: f 300.of 30 dg. Mr. Berkhouwer voerde in zijn verdediging aan, dat de schipper zich tevoren' had vergewist van de gunstige weersprognose van het K.N.M.I. Het hebben van een zwaardere motór was z.l. niet het criterium voor een goede ma- noeuvrabiliteit, zoals hy het noemde. De manoeuvre, die de schipper maakte, het voor anker gaan, was in de gegeven omstandigheden de juiste. Hij concludeerde dus tot ontslag van rechtsvervolging, subs, vrijspraak, meer subs, een lage geldboete. Na re- en dupliek deed de kan tonrechter uitspraak. Hij achtte bewezen, dat de zuiger geen ca pabele sleepboot is geweest. Hij hield echter rekening met het goede zeemanschap dat getoond is en veroordeelde schipper M. tot f 150.of 50 dagen. Geslaagd BERGEN Voor adjudant commies bij de P.T.T. slaagde on ze plaatsgenoot de heer Nic. Beu kers, welke zijn standplaats heeft in Zaandam. Een béhoorlijke prestatie als men bedenkt, dat nog geen 50 van de candidaten geslaagd is. Groentenveiling Z.O. BEEMSTER Met het oog op de feestdagen van Kerstmis en Nieuwjaar zijn de Veilingsdagen ge steld op Woensdag 27 en Vrijdag 29 December en op Woensdag 3 en Vrij dag 5 Januari a.s. Burgerlijke Stand ZIJPE Geboren: Duvera Geer- truida, dv. Wilhelmus Johannes van Wel en Neeltje van der Gulik .Eli sabeth, dv. Cornells de Moei en Ma ria Anna Mul. Ondertrouwd: Jacobus Boxmeer, 27 jr. ambtenaar ter gemeentesecre tarie en Alida Catharina Rezelman, 25 jr. beiden te Zijpe. Getrouwd: Jacob Bakker, 32 jr. te Doorn en Adriana Wilhelmina Maria van der Kuil, 25 jr. te Zijpe Gerard Pieter Molenaar, 25 jr. te Zijpp en Cornelia Martina van Ga len 26 jr. te Oudewater. Overleden: Maartje Dalenberg, 79 jr. weduwe van Arie Schaap. Cor nelia Wit. 77 jr. echtgenote van Hen drik de Graaf. Rattenbestrijding AKERSLOOT Het ligt in de be doeling in geheel Nederland weder om in groot verband op te treden tegen de bruine rat. Voor Noordhol land ten Noorden van het Noordzee kanaal ,zal deze bestrijding gehou den worden in de maand December 1950. Ook in deze gemeente zal de bestrüding van de bruine rat, welke jaarlijks voor millioenen gulden schade veroorzaakt, ,ter hand wor den gennomen. Uw medewerking voor het slagen van deze actie is 'hierbü echter noodzakelijk. Het is nameiyk niet de bedoeling het ver gif. zoals enkele jaren geleden is ge schied, huis aan huis te bezorgen, doch enkele plaatsen aan te wijzen, waar dit kan worden gehaald, door degenen, die van de bruine rat last hebben of schade ondervinden. De bestrijdingsmiddelen worden kosteloos beschikbaar gesteld en zijn te verkrijgen bij de onderstaan de personen: J. van der Eng, Raadhuisweg 69 (voor ingezetenen, wonende in de kom der gemeente). P. Commandeur, Zuidervaart 377 (voor de ingezetenen, wonende in de Schermer). M. J. Groot Gzn., Blokkerweg 420 (voor ingezetenen, wonende aan de 'Zuid- en Oostdyk en de Koger- polder). P. Helder, Woude 489 (voor de in gezetenen van de Woude en de Stier- op). J. Wegener, Staunmeer 459 (voor de ingezetenen wonende in de Starnmeer). REVALIDAT MILITAIRE OORLOCS- SLACHTOFF Ten behoevi litaire oori offers is door het De van Oorlog lidatie-centr denburg" waar militai den geoefen in het geb; een prothes gebruik var de of veria1 maten weer ruqqegeven, patiënt na dit in dit ce 1 de Militaire op speciale van de Milii prothesen te Over enke.le feest bij uits schenen de onze Zaligm; van de vredi aan de mense de hoogste hoogste maa dan krijgen c bedoelingen te stellen. En goed en langer, wat G' biedt, maar g dividu, de kla: of de Staat 1 en kwaad is a schadelijk is. goddelijke w DINSDAG HILVERSUM 7.00—24.00 Kï 7.00 nieuws; liturgische kale: ting; 9.0o nieuw -9.30 waterstand' 10.00 voor de 1 muziek; 10.40 sc de vrquw; ll.i Angelus; 12.03 land- en tu 12.33 pianoduo 13.00 nieuws 13.25 Metropole 14.00 zang en pi 15.05 a Capellal 16.00 voor de z sluiting; 18.00 lichte muziek; 1 ven", en voor d 19.15 actualiteit nale sterrenpar overzicht; 20.00 schaakwedstrij d land; 20.06 De 't zijne van; 2i delijk orkest e gesprek rond d liteiten; 21.45 b gevarieerde mu van ons", klani gebed en iituri nieuws; 23.15 HILVERSUM 7.00—24.00 AV 7.00 nieuws; tiek; 7.30 zende 9.10 morgenwij* 10.30 van vroi gram. muz.; 10 11.00 pianorecit ken; 12.00 orge tuinbouwmeded platteland; 12.41 nieuws; 13.15 financieel wefek muziek; 14.00 gram. muz. 15.4: buren"; 16.00 k dersluiting; 18.0 spel; 18.30 o „Paris vous pai 19.50 reportage; radio-schaakwe Noorwegen; 20.1 gevarieerd pro; stellingen, caus woordman"; 21 „Goede moed", recital; 22.45 t 23.00 nieuws; 2! BRUSSEL 32* 12.00 gram. m ten; 12.32 gev nieuws; 13.15 1 muz.; 14.00 schi 15.00 cellorecita en solist; 17.00 i 17.15 voor de 1 muz.17.50 b voor de jeugd; 19.00 nieuws; 1 voordracht; 20.( roeporkest; 21.' nieuws; 22.15 li 24.00 gram. 1 nieuws). BRUSSEL 48' 12.05 gevarieei 13.10 gram. mi 16.00 idem; 16 Philharmonisch gram. muz.; operettemuziek; 21.45 lichte mu: gram. muz. 22.5 muz. 23.55 nieu'

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2