Valse profeten krijgen hun kans Als de hoogste eer niet aan God gebracht wordt Italtano K.V.P. heeft te klagen over gebrek aan activiteit DE ONTVOERING RADIO ef IJselmeer DE BISSCHOPPEN SPREKEN Zondag 24 Decèmber biddag voor de vrede Naar wij vernemen: Financiële positie zeer zorqelijk Broekman wil naar Nederland COR DU BUY verslaat van Zoelen in beslissing door Heralth VERWACHTING door het KNMI te ïldlg van Maandag- Dinsdagavond. VORST ijk op de meeste inig bewolking later ar bewolkt met in de delft van het land nige sneeuw of regen, c zwakke tot matige, a tot vrij krachtige duidelijke richtingen, hte tot matige vorst, rdag lichte vorst tot a om het vriespunt. VE FUNCTIES ASTOOR DROST gen bericht) en is de Zeereerw. J. Drost, pastoor te >ud-diocesaan aalmoe- Ie N.K.J.B. en de emd tot districts-mo de Kath. Actie der ieugd en'tot districts- van de Ned. Kath. weging, de L.T.J., de 5 K.J.M.V. in het de mur. sleep een onvolwaardige hef IJselmeer haar n directie-ark, een igenlljk een zuiger, echter slechts lof. Er nodige beveiligings genomen en het voor vas de enige verant- ieuvre in de gegeven len. Er zijn dan ook ïlevcns verspeeld, aar van het O.M. at de wet de eis stelt pboot genoeg capaci- bben om met eon n tijde good te kun- vreren. Zijns inziens t verantwoord ge- de gegeven omstan- avonds in Muiden tn. De motor van de le hij een speelgoed- onverantwoordelijke iran de verantwoor- nen wilde hij zwaar orderde dan ook de ute: f 300— of 30 dg. mwer voerde in zijn aan, dat de schipper had vergewist van weersprognose van Het hebben van een otór was z.l. niet het Dr een goede ma- zoals hij het ere, die de schipper oor anker gaan, was omstandigheden de ncludeerde dus tot rechtsvervolging, ik, meer subs, een iupliek deed de kan- tspraak. Hij achtte de zuiger geen ca- oot is geweest. Hij rekening met het ischap dat getoond leelde schipper M. 50 dagen. sslaagd Voor adjudant- P.T.T. slaagde on- de heer Nic. Beu- n standplaats heeft Een behoorlijke len bedenkt, dat van de Candida ten tenveiling TER Met het oog van Kerstmis en de Veilingsdagen ge lag 27 en Vrijdag 29 Woensdag 3 en Vrij- jke Stand «oren; Duvera Geer- lelmus Johannes van van der Gulik .Eli- nelis de Moei en Ma- Jacobus Boxmeer, ter gemeentesecre- Catharina Rezelman, Zijpe. acob Bakker, 32 jr. tdriana Wilhelmina Kuil, 25 jr. te Zijpe Molenaar, 25 jr. te lia Martina van Ga- idewater. .'aartje Dalenberg, 79 n Arie Schaap. Cor- echtgenote van Hen- ibcstrijding Het ligt in de be- Nederland weder- iOand op te treden at. Voor Noordhol- van het Noordzee- bestrijding gehou- maand December gemeente zal de bruine rat, welke millioenen gulden ikt, ,ter hand wor- Uw medewerking van deze actie is ïoodzakelijk. Het is bedoeling het ver aren geleden is ge- huis te bezorgen, sen aan te wijzen, rden gehaald, door de bruine rat last ondervinden, gsmiddelen worden kbaar gesteld en bij de onderstaan- Raadhuisweg 69 wonende in de Zuidervaart 377 len, wonende in Blokkerweg 420 wonende aan de en de Koger- 489 (voor de in- Woude en de Stier- aunmeer 459 (voor wonende in de MAANDAG 18 DECEMBER 1950 PAGINA 3 REVALIDATIE VAN MILITAIRE OORLOCS- SLACHTOFFERS Ten behoeve van mi litaire oorlogsslacht offers is te Doorn door het Departement van Oorlog het reva- lidatie-centrum Aar denburgopgericht, waar militaire invali den geoefend worden in het gebruik van een prothese en het gebruik van verstijf- de of verlamde lede maten weer wordt te ruggegeven, zodat de patiënt na zijn ontslag uit het Centrum zijn plaats in de maatschappij weer ten volle kan innemen. De prothesen, dit in dit centrum worden gebruikt, zijn alle vervaardigd in het prothese-centrum in het oude hospitaal te Utrecht, waar de Militaire Geneeskundige Dienst zijn werkplaatsen heeft. Foto links toont: oud-militairen in een van de oefenzalen; op speciale fietsen worden beenoefeningen verricht, terwijl anderen weer proberen te lopen. Rechts: In de werkplaatsen van de Militaire Geneeskundige Dienst wordt hard gewerkt om alle daarvoor in aanmerking komende slachtoffers aan prothesen te helpen. (Vervolg van pag. 1 Over enkeje dagen-vieren wij wederom Kerstmis, het vredes feest bij uitstek. Toen, op het eerste Kerstfeest, is ons ver schenen de goedertierenheid en menslievendheid van God onze Zaligmaker, en zongen de Engelen in Bethlehem het lied van de vrede: Eer aan God in de hoge, en vrede op aarde aan de mensen van goede wil. Maar wanneer aan God niet meer de hoogste eer wordt gebracht en Hij zelfs niet meer is de hoogste maatstaf van goed en kwaad, van recht en vrijheid, dan krijgen de valse profeten hun kans, om hun eigen duistere bedoelingen als nastrevenswaardig ideaal aan de mensheid voor te stellen. En goed en kwaad is dan niet langer, wat God verordent of ver biedt, maar goed is, wat het in dividu, de klasse, de gemeenschap of de Staat tot voordeel strekt, en kwaad is alleen, wat daarvoor schadelijk is. Als God en de goddelijke wetten niet worden PROGRAMMA DINSDAG 19 DECEMBER HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 nieuws; 7.15 morgengebed en liturgische kalender; 7.30 zenderslui ting; 9.0o nieuws; 9.10 gram. muziek; >9.30 waterstanden 9.35 „Lichtbaken"; 10.00 voor de kleuters; 10.15 gram. muziek; 10.40 schoolradio; 11.00 voor de vrquw; 11.30 schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 gram. muziek; 12.30 land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 pianoduo; 12.55 zonnewijzer; 13.00 nieuws en katholiek nieuws; 13.25 Metropole-orkest en solisten; 14.00 zang en piano; 14.25 gram. muz. 15.05 a Capellakoor; 15.30 Ziekenlof; 16.00 voor de zieken; 16.30 zender sluiting; 18.00 gram. muz.; 18.25 lichte muziek; 18.48 sport, „Dit is le ven", en voor de jeugd; 19.00 nieuws 19.15 actualiteiten; 19.23 internatio nale sterrenparade; 19.52 polit.iek- overzicht; 20.00 nieuws; 20.05 radio schaakwedstrijd NoorwegenNeder, land; 20.06 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Maastrichts Ste delijk orkest en solist; (20.50-*-21.00 gesprek rond de tafel); 21.35 actua liteiten; 21.45 bla'Ss-ensemble; 22.15 gevarieerde muziek; 22.35 „Als die van ons", klankbeeld; 22.45 avond gebed en liturgische kalender; 23.00 nieuws; 23.1524.00 gram. muz. HILVERSUM II, 298 m. 7.0(1—24.00 AVRO. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgymnas tiek; 7.30 zendersluiting; 9.00 nieuws 9.10 morgenwijding; 9.25 gram. muz. 10.30 van vrouw tot vrouw; 10.35 gram. muz.; 10.50 voor de kleuters; 11.00 pianorecital; 11.30 voor de zie ken; 12.00 orgelspel; 12.30 land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 voor 't platteland; 12.40 lichte muziek; 13.00 nieuws; 13.15 AVRO-allerlei; 13.20 financieel weekoverzicht; 13.30 dans muziek; 14.00 voor de vrouw; 14.30 gram. muz. 15.45 „Onze Amerikaanse buren''; 16.00 kinderkoor; 16.30 zen dersluiting; 18.00 nieuws 18.15 piano spel; 18.30 orkest-concert; 19.10 „Paris vous parle"; 19.15 gram. muz. 19.50 reportage; 20.00 nieuws; 20.05 radio-schaakwedstrijd Nederland— Noorwegen; 20.06 actualiteiten; 20.15 gevarieerd program; 21.15 „Tegen stellingen, causerie; 21.20 De Ant woordman"; 21.35 gram. muz.; 22.00 Goede moed", causerie; 22.15 piano recital; 22.45 buitenlands overzicht; 23.00 nieuws; 23.1524.00 gram muz. BRUSSEL 324 m. 12.00 gram. muz.; 12.30 weerberich ten; 12.32 gevarieerde muz.; 13.00 nieuws; 13.15 koorzang; 13.30 gram. muz.; 14.00 schoolradio; 15.00 idem; 15.00 cellorecital; 16.00 omroeporkest en solist; 17.00 nieuws; 17.10 kroniek; 17.15 voor de kleuters; 17.30 gram. muz.; 17.50 boekbespreking; 18.00 voor de jeugd; 18.30 voor de soldaten 19.00 nieuws; 19.30 zangrecital; 19.50 voordracht; 20.00 hoorspel; 21.20 om roeporkest; 21.45 actualiteiten; 22.00 nieuws; 22.15 lichte muziek; 22.45 24.00 gram. muziek; (23.0023.05 nieuws). BRUSSEL 484 m. 12.05 gevarieerde muz.; 13.00 nieuws 13.10 gram. muz.; 13.30, 14.00 en 16.00 idem; 16.30 vioolrecital; 16.50 Philharmonisch orkest; 18.30 en 19.00 gram. muz.; 19.45 nieuws; 20.00 operettemuziek; 21.30 gram. muz. 21.45 lichte muz.; 22.00 nieuws; 22.15 gram. muz. 22.55 nieuws; 23.0o gram. muz. 23.55 nieuws. erkend zo zeggen de Bis schoppen wat valt er dan in te brengen tegen de stelling, dat alles geoorloofd is, wat nuttig is voor de Staat! Waarom zou het dan verboden zijn, om onvol waardige individuen uit te roeien, die immers alleen maar een be letsel betekenen voor de bloei der gemeenschap? Op welke grond kan men zich dan nog ver zetten tegen de slagzin: bevel is nu eenmaal bevel? Er bestaat immers geen hoger recht dan het recht.van de Staat, en der halve is alleen recht, wat door de machthebbers bevolen wordt. De leugen van het commu nistisch „paradijs". Als eenmaal de overtuiging zich heeft vastgezet, dat een klassenloze maatschappij de aar de tot een paradijs zal maken, dan is goed alles, wat er toe kan bijdragen om de komst van dit glorierijke tijdperk te bespoedi gen. Immers zo wordt dan be weerd God bestaat niet, een hoger ideaal is er niet, dus alles wat kan helpen dit ideaal te be reiken, is goed en alles wat dit ideaal in de weg staat, moet ver nietigd of uit de weg geruimd worden. En daarom is leugen en bedrog, vervolging en onderdruk king, dwang en terreur jets goeds, mits het maar helpt de vestiging van het communistisch paradijs te bespoedigen. Het doel n.l. heiligt de middelen. Wanneer het doel goed en begerenswaardig is, is ook ieder middel goed, want het doel is de hoogste maat staf voor wat goed is. De godsdienst, en met name de christelijke godsdienst, is de grootste tegenstander van de communistische heilstaat. Der halve moet de godsdienst op de meest krachtdadige wijze wor den bestreden. En daartoe zijn alle middelen, ook de meest on meedogende en onmenselijke, ge oorloofd. „Immers," aldus ver klaarde Lenin in 1920 „onze mo raal is ondergeschikt aan het be lang van proletariaat en aan de eisen van de klassenstrijd." Toen Wij in de voorbije jaren aan den lijve gevoeld hebben, waartoe de mens komt, als God niet meer erkend wordt als hoog ste Wetgever, hebben Wij ge- zijn er Zaterdag te Amsterdam 19 Deense meeuwen losgelaten. De beestjes waren per vliegtuig uit Denemarken aangevoerd. Het Zoölogisch Museum te Amster dam stelt prijs op inlichtingen van ieder in ons land, die deze meeu wen met rood geverfde kop, staart en vleugeltoppen sig naleert zal de Minister van Overzeese Rijksdelen op 19 Januari naar Suriname en de Ned. Antillen vertrekken om eens te kijken, hoe deze gebieden verder ont wikkeld kunnen worden heeft de Belgische Ambassadeur negen onderscheidingn en een chèque van 100.000 francs aan het Brabantse Willemsstad over handigd als dank voor de hulp aan Belgische militairen, die in Mei 1940 door een mijnexplosie op het Hollands Diep werden getroffen hebben 2000 Belgische en Ne derlandse oud-strijders het afge lopen weekend te Brussel een verbroederingsfeest gevierd zijn Zaterdag te Nijmegen een paar honderd Duitse studenten aangekomen om contact te zoe ken met Nijmeegse aanhangers van het Europese federalisme hoopt, dat de mensheid tot be zinning zou komen en weer zou terugkeren tot God. Wij hadden gehoopt, dat deze verschrikke lijke beproeving de mensheid zou louteren en zuiveren, en dat de wereld God weer zou erken nen als hoogste Bestuurder en Gods wetten weer zou gaan eer biedigen. Helaas, het is niet gebeurd. De trots en de hoogmoed der mens heid is niet gebroken. De we reld wil haar lot in eigen han den houden, zij blijft God toe roepen: non serviam, ik dien U niet! Toen de Verenigde Vol ken een conventie opstelden voor de z.g. „Rechten van de Mens", mocht de naam van God niet genoemd worden, en het is niet mogen gelukken, dat uit drukkelijk werd vastgesteld, dat deze z.g. fundamentele rechten hun laatste en hoogste bevesti ging vinden in God. Met blindheid is het mensdom geslagen, maar door eigen schuld! Daarom wee deze onge lukkige wereld. Wat zal het einde zijn? God laat niet met zich spotten. Hij is oneindig lankmoedig en barmhartig, maar eens komt de vergelding. Hij is ook oneindig rechtvaardig. Zal de mensheid nog tijdig in zien, wat haar tot vrede strekt? Wi.i kunnen er alleen maar voor bidden, dat God om wille van de tien rechtvaardigen, dit mensen geslacht nog mag sparen. Wij doen daarom een dringend beroep op U: bidt en smeekt toch de Vader der barmhartig heid, dat Hij zijn straffende hand nog terugtrekke van dit ongelukkige mensdom, dat Hij de leiders en regeerders der vol ken de blinddoek afrukke, opdat zij God en Gods wetten weer mogen nemen tot richtsnoer van hun handelen. Dan, maar dan ook alleen mo gen Wij met de H. Vader hopen, „dat door de krachtsinspanning van allen, vooral van de regeer ders der volken, de donkere en dreigende wolken, die thans zulk een angst veroorzaken, zullen voorbijtrekken, en dat uiteinde lijk de ware vrede onder de vol keren in volle glans zal heersen." Nu wetend, dat Wii .tege moet komen aan het verlangen van velen, schrijven Wij voor. dat Zondag 24 December a.s een biddag zij voor de vrede Maar begint met uit uw eigen hart alles te bannen, wat de vrede met U zelf. de vrede met uw evennaaste, de vrede met God in de weg staat. Zui ver uw hart van alle haat en afkeer, van twist en twee dracht, en van alle boze be geerlijkheid Het is de mooi ste voorbereiding op het Hoog feest van Kerstmis, het feest van de vrede, en tevens ook het krachtigste, ja wellicht nog het enige middel om ver horing te vinden van uw sme ken om vrede en eendracht tussen de volkeren. Wij staan toe, dat op dien dag in alle kerken en kapellen van de Nederlandse Kerkpro vincie na de laatste H. Mis het Allerheiligste wordt uit gesteld, en wel gedurende een aantal uren, door de pastoor of rector vast te stellen, ter wijl onder het Lof de Litanie van Allerheiligen zal worden gebeden voor de vrede. UITVOER HEFFING OP KAAS De voorzitter van het bedrijf schap voor zuivel heeft in het verloop van de, groothandelsprij- zen voor kaas aanleiding gevon den een heffing van 2 cent per kg vast te stellen voor kaas, welke met ingang van Zaterdag jl. wordt uitgevoerd. Uitgevoerde kaas, welke geproduceerd is vóór 2 Dec. 1950 en kaas, bestemd voor de Ver. Staten van Amerika, Ca nada, België of Luxemburg, wor den niet met deze bijzonder uit- voerheffing belast. Advertentie DAAR NIET "-«■F® HIER WEL het lekkerste middel tegen verkoudheid 30 cent per 100 gram EEOOm (Vervolg van pag. 1.) De suggestie om een speciale functionaris voor de buitendienst te benoemen, door het Partijbestuur als punt één op zijn prae- ulvies geplaatst, ontmoette wel de meeste bezwaren. In zijn inlei ding had de heer Andriessen er op gewezen, dat de functionaris op de eerste plaats bedoeld is als een hulp voor de grote steden. Namens Amsterdam en Den Haag kwamen resp. de heren Ponsin en Van Dijk verklaren, dat zij aan een dergelijke hulp geen be hoefte gevoelen. Amsterdam had reeds een eigen centraal bureau, ook „Den Helder" deelde mee, dat dit probleem in eigen Kring was opgelost en de afgevaardigde van Den Haag betoogde, dat de oorzaak van bet gebrek aan activiteit niet lag bij de Kring- besturen, maar bij de afdelingen. bestuderen om zo met concrete voorstellen bii de Partijraad - te kunnen komen. In deze commis sie werden benoemd de heren Horbach Koetsenruiter, Panken, Bax. Drost v. d. Wetering, Bas- tiaansen, Smits en Edelman. Uit een van de kringen Leiden. Dordrecht en Zeeland zal nog een tiende lid worden toege voegd. Hoewel aan deze vergadering geen rondvraag was toegevoegd, werd door de Partijvoorzitter, op verzoek van de heer De Boer 'Den Helder), nog wel een na dere toelichting gegeven op de houding van de Tweede Kamer fractie bij het debat over de melkprijs. Uit deze toelichting bleek, dat niet een deel maar de gehele fractie de eis inzake een nieuw overleg had gesteund. Wim Snitker herdacht Bij de aanvang van de verga dering herdacht de Partijvoorzit ter onze overleden collega Wim Snitker, die steeds zijn beste krachten aan de Partij en de Partijorganen heeft gegeven. Mag. Dr. S. Stokman O.F.M. sprak als vice-voorzitter van het Centrum voor Staatkundige Vor ming woorden van gelukw s tot de jubilerende Partii. Hó constateerde dat de Partij het vertrouwen van het katholiexe volksdeel heeft weten te behou den en de critici legde hii de vraag voor hoe Nederland er nu uit zou zien, vooral wat de ver houdingen in de sociale, de eco nomische en de onderwijssector betreft, zonder een homogene katholieke partij. De Partijvoorzitter sloot de vergadering met een oproep tot gebed voor het behoud van de vrede. Ook de vertegenwoordigers van het platteland bleken all minst enthousiast te zijn. De heer van Haren (Gelderland) verwachtte dat de functionaris op het platteland weinig succes zou hebben. Daarnaast werd èn door de heer Van Haren èn door de heer De Jong (Den Hel!1.') de vraag gesteld welke autori teit deze functionaris in de Kringen zou hebben. De heer Ponsin (Amsterdam) kwam in dit verband zelfs tot de conclu sie, dat hier de autonomie van de Kringbesturen dreigde te worden aangetast. De heren Van Haren (Gelderland) en Hoon- hout (Gouda) meenden dat in elk geval het subsidiariteits beginsel teveel uit het oog werd verloren. Vrijwel alle woordvoerders kwamen tenslotte uit op de stel ling dat het apparaat beneden belangrijker blijft dan de top De afdelingen dienden meer fi nanciële armslag te worden ge geven. De heer Hoonhout (Gou- aa) deed in dit verband het con crete voorstel om het voor de functionaris uit te trekken be drag gedecentraliseerd over de afdelingen te besteden. De voorzitter van de commis sie, de heer Alberts, antwoordde op deze opmerkingen met een betoog, waarin vooral zijn erva ringen en zorgen als Partijpen ningmeester tot uitdrukking kwamen. Er waren al eens bij dragen aan de afdelingen gegè ven om de activiteit te bevorde ren. Maar bij de meeste afdelin gen lag dat geld ook nu nog pij de penningmeester. Er is mets mee gebeurd. Kon de Partij zich een dergelijk financieel avon tuur nogmaals veroorloven? De heer Alberts moest er op wijzen, dat de financiële positie van de Partii uitermate zorgelijk is en dat enkel omdat in velé afdelin gen zelfs de contributie niet meer wordt opgehaald. Het voorstel om een nieuwe functionaris te benoemen is dan ook voortgekomen uit harde noodzaak. Veel liever zou ook het Partijbestuur zien. dat van de Kringbesturen de bitter no dige activiteit uitging. Uitgaan de van de zorgelijke financiële toestand moest de heer Alberts ook de wens afwijzen om het Congres weer jaarlijks te hou den. een wens die door de heer Schneider (.Töngerenraad) en de heren van Dijk (Den Haag) en Ponsin (A'dam) naar voren was gebracht. Zolang de financiële toestand dezelfde blijft kunnen geen nieuwe activiteiten worden ondernomen. Academici Op andere punten, de organi satie betreffende werden slechts ondergeschikte opmerkingen ge maakt. De wenselijkheid van het inschakelen van academici werd door Mr. de Vrieze (Bussum) onderstreept. Wel wilde hij voor academici liever intellectuelen Wen. Dat de intellectuelen op de achtergrond bleven, wilde hij mede verklaren uit het feit dat deze door anderen ook nog al «ens met argwaan worden ont vangen. De standen, aldus Mr de Vrieze moeten elkaar beter leren begrijpen. Ook de nadere omlijning van het begrip ..Chris telijke sociale maatschappij" be zag hij in dit licht. Op voorstel van de Partijvoorzitter werd uit eindelijk besloten, dat een nieu we commissie de gemaakte op merkingen nog eens nader zal ALLEEN GEVITAMINEERDE MARGARINE Met ingang van 17 December 1950 is het margarinefabrikanten verboden voor binnenlands ge bruik margarine af te leveren, welke niet tenminste 20 interna tionale eenheden vitamine A per gram bevat. ALS DE VORST DOORZET Gisteren zou Kees Broekman een 5000 meter rijden, doch door de dooi heeft onze landgenoot niet op het ijs gëstaan. Broekman die zich volgens eigen verklaring in goede condi tie bevindt, wil gaarne naar ons land komen om bij doorgaand vriezend weer aan wedstrijden op de lange baan deel te nemen, doch in verband met het wissel vallige weer lijkt het hem ver standiger meer positieve berich ten over vorst en wedstrijden in ons land af te wachten alvorens de reis te ondernemen. Broekman liet zich met en thousiasme uit over het feit, dat hji misschien dan ook in de ge legenheid zal zijn aan het kam pioenschap van Nederland deel te nemen. OM DE N.T.T.B.-CUP Te Den Haag werden tafel tenniswedstrijden gehouden om de NTTB-Cup. Cor du Buy en van Zoelen lieten aan het einde van de wedstrijden ieder 7 ge wonnen partijen voor zich note ren. waardoor een beslissende partij moest gespeeld worden Deze eindigde in een 20 over winning (2321, 2220) voor Cor du Buy, waarmede hij be slag legde op de beker. De eindstand luidt: 1. Cor du Buy (Amsterdam) 7 gewonnen partijen: 2. Van Zoe len (Amsterdam) 7 g. p.; 3. Pel ser (Amsterdam) 6 g. p.; 4. Heemskerk (Roelofarendsveén) 5 g. p.; 5. Stoop (Amsterdam) 3 g. p.; 6. Van Ham (Hilversum) 3 g. p.; 7. Onderstal (Nijmegen) 3 g. p.; 8. Brone (Hilversum) 1 g. p.; 9. Hoogendoorn (Den Haag) 1 g- p. De Rotterdammer Willemstein werd wegens een spierblessure uitgeschakeld. AMSTERDAMS ELFTAL TEGEN ZWALUWEN Het Amsterdams elftal, dat op tweede Kerstdag in het Ajaxsta- dion om 2 uur zal spelen tegen de Zwaluwen, is als volgt samen gesteld: Doel: Hagenaars (Volew.) Achter: Van Oord (Volew.) en van Mourik (Ajax) Midden: Stoffelen (Ajax), Al- tink (Blauw Wit) en Feitman (AFC). Voor: Pitters (DWS), van Dijk (Ajax), Koekebakker (Blauw wit), Bruins (Ajax) en Scher- penzeel (Blauw-Wit). Reserves: Zimmerman (AFC), Wiertz (DWS) en Tjepkema (Blauw-Wit). Amerikaanse mariniers aan boord van een landingsvaartuig, waarmede zij uit Hoengnam naar de schepen van de Verenig de Strijdkrachten gebracht worden. Meer dan 60.000 man troepen der Verbonden Strijdkrachten werden geëvacueerd. FEUILLETON 43 „Wat moeten we dan doen?" „Een beetje achter die twee aanlopen misschien kunnen we een of ander onbedacht woord opvangen". „Een goed idee, Frans. Vooruit dan maar weer". Ze betaalden de kleine Chine se, die naar hun tafeltje getrip peld kwam en zo verbazend goed met vreemd geld overweg kon. Toen stonden ze op en slenter den achter de loges langs, die de zaal met haar spiegelende par ketvloer omgaven. Ze liepen vlak langs de wand, waar gordijnen hingen, die toegang gaven tot ka mertjes. „Dat zul je toch niet doen, Hans!" De angstige kreet van een vrouwenstem drong tot hen door en onwillekeurig bleven ze staan. „Ik doe het eigenlijk ook lie ver niet, Elly. Ik zou wat blij zijn, als ik me op een of andere manier uit de klauwen van die bende kon bevrijden maar wat moet ik anders doen? Ze hebben me helemaal in hun macht, sinds ik hun bij het smok kelen van cocaïne heb geholpen". „D0 is nu toch al zoveel jaren geleden Dat was meer een licht zinnige jeugddwaasheid". „Ja, maar de chef van de or ganisaties heeft toch maar een document met mijn handteke ning in handen en dat kan mij mijn betrekking kosten en misschien nog heel wat meer als het bekend wordt". „Wie is eigenlijk die chef?" „Zijn naam ken ik niet. Hij on derhandelt altijd door tussenper sonen zelf vertoont hij zich nooit, daaom kan ik ook niet zeggen, hoe hij er uitziet. Je weet immers, lieveling, waarom wij hier zijn. Ongeveer een uur geleden heeft hi.j toch opgebeld en gezegd, dat ik naar de bar der duizend Chinese wonderen moest gaan en daar in séparée nummer drie moest wachten Hier zal een zekere mijnheer Müller mij een opdracht geven en als ik deze tot tevredenheid van de chef uitvoer, zal hij me eindelijk het document terugge ven, dat mijn goede naam voor altijd kan bederven". Een diepe zucht volgde. Toen sprak een zachte vrouwenstem: „Was het maar zover! Dan konden we weer rustig en te vreden leven! Toen vader jou als provisor van zijn apotheek aanstelde en wij konden trou wen was het alsof de hemel voor me was opengegaan. En nu willen slechte mensen ons in het ongeluk storten". „Liefste, ik heb je voor ons huwelijk toch al gezegd, dat ik een misstap begaan had". „Dat weet ik wel. Maar ik weet toch, dat je een goed ka rakter hebt en dat alleen jeug dige onbezonnenheid jou die éne stap van de goede weg deed af wijken. Hoe zwaar moet je nu boeten!" „Ja, het is een leer voor heei mijn verdere leven". „Ken jij die meneer Müller, Hans?" „Neen. En hij mag mijn naam en adres ook niet weten. De chef speelt zijn mensen altijd zo te gen elkaar uit, heeft men mij eens verteld. En dat doet hij al tijd wanneer hij een lid van zijn organisatie begint te wantrou wen. Deze mijnheer Müller staat dus blijkbaar bij hem niet bij zonder goed aangeschreven, ter wijl hij mij omdat ik hem al jaren om dat document vraag zijn volle vertrouwen schenkt. Hij begrijpt natuurlijk drommels goed. dat ik alles zal doen om hem tevreden te stellen, om ein delijk weer fier als een eerlijk man door het leven te kunnen gaan". „En als hij nu eens iets mis dadigs van je verlangt?" „Ja, daar heb ik ook al aan gedacht, Elly, en het maakt me bijna wanhopig. Ik wou .dat iemand mij een goede raad kon geven in dit netelige geval!" „Ik kan u een goede raad ge ven". Zonder zich te bedenken, sloeg commissaris Valentin de gordij nen open en ging het kamertje binnen, terwijl hji Robert te ken nen gaf, dat hij buiten de wacht moest houden, om eventueel te waarschuwen wanneer mijnheer of mevrouw Müller in de buurt mocht komen. Valentin stond nu tegenover een jong echtpaar. De man had een sympathiek doch verdrietig gezicht en om zijn mond lag een trek van grote zorg. Het jonge, aardige vrouwtje, dat een beetje dorps gekleed was, maar daarom des te bekoorlijker leek in deze hypermoderne omgeving, had tranen in haar ogen. „Wees maar gerust", sprak commissaris Valentin terstond, „ik kom als vriend". Toen schoof hij het pluche ro de gordijn weer dicht, maar zo, dat er nog een spleetje open bleef, zodat Robert het gesprek kon volgen. Want juist omdat de gordijnen niet zorgvuldig geslo ten waren, hadden ook hij en Robert het gesprek van het wan hopige echtpaar kunnen afluiste ren. „Wat wat Frans Valentin liet de ver schrikte man niet uitspreken. „Geen onnodige woorden. Weet meneer Müller, dat uw vrouw ook hier is?" „Neen". „Uw naam?" En toen de ander aarzelde, trommelde commissaris Valen tin ongeduldig met zijn vingers op het witte tafellaken. „Ik geef u mijn erewoord er wordt geen misbruik van ge maakt". Hij liet zijn politiepenning zien. „Hans Wégner", stamelde de man ontsteld en zijn vrouw klemde zich angstig aan hem vast. „Dank u. Gaat u nu maar weg doch direct! Mijn vriend zal u wel vergezellen. Commissaris Valentin gooide het gordijn open. „Robert, ga jij nu met deze meneer en mevrouw mee. Wan neer je hier door je kennis van het station in Reut gezien wordt, dan is ons spel verloren". Robert begreep hem direct en dacht er niet aan, tegen te spre ken. „Tot ziens dan in ons hotel", zei hij eenvoudig. En zich tot het jonge echtpaar wendend: „Vlug. we moeten het lokaal ver iaten". Met een zucht van verlichting keek commissaris Valentin hen na. Toen ging hij op een der stoelen zitten, slap en ineenge zakt. als was hij een gebroken wanhopig man. Daar hij het gor dijn weer niet helemaal dicht ge daan had. kon hij horen, wat er in de buurt van zijn sèparée ge sproken werd. „Blijf in de zaal, Friederike". hoorde hij een mannenstem zeg gen, toen hij ongeveer tien mi nuten gewacht had. ,Ik zal kij ken. of de man er al is, die de chef me daar zo onverwacht op de hals schuift. Net of wij het meisje niet evengoed bji hem konden afleveren als ieder an der. Hij hoeft niet bang te zijn hij zal haar hebben z ij n Herta Melcher". Frans Valentins trekken ver anderden niet, toen hij deze naam hoorde. Zo goed wist hij zich te beheersen. Doch de merk waardige nadruk op het woordje „zijn" en het daarop volgende boosaardige lachen van het twee tal. gaf hem te denken. Daar zat natuurlijk een of an dere duivelse streek achter. Hij moest bijzonder op zijn hoede zijn. „Nu, goed dan, Ludwig" sprak de vrouwenstem uit de verte, waaruit bleek, dat „Friederike" zich verwijderde. „Kom je mij aan straks aan ons tafeltje afha len?" Toen werden de gordijnen opengeslagen en er trad een man binnen die nogal wat groter was dan Valentin. Deze sprong van zijn stoel op, als verkeerde hij in de grootste verlegenheid, en maakte een onhandige bui ging, die door de ander met een hooghartig knikje werd beant woord. „Mijnheer Müller....?" vroeg hij met een stem die van angst scheen te beven. In zijn ogen lag vrees en zijn hele gezicht sprak van troosteloos verdriet. Frans Valentin wilde, dat de ander hem onderschatte, en dat lukte hem uitstekend. „Ga maar zitten", gebood Mül ler op een toon van meerderheid „Dank u". Commissaris Valentin zat in eengedoken op zijn stoel. „Wat is er van uw dienst?" „Van mijn dienst? Niets! Hc lemaal niets! Voor mijn pari kunt u naar de duivel lópen, dal zou mij koud laten. Maar de chef wenst, dat ik u een zaak over geef die ik graag zelf had afge wikkeld". (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3