w Waardering voor de Boerenstand in brede kringen groeiende De tuinbouw in Noordholland vraagt hogere minimumprijzen 1950 was geen gunstig jaar voor Noordhollandse tuinbouw in Fruittelers verzetten zich De landbouw niet gekend herziening woningwet ER IS IETS GEKWEEKT! Purmerend reorganiseert markt richten )RN E R T E ERTJ E Eerste lustrum L.T.J. De feestviering Nederlandse kunst rijders naar Zürich? Stichting voor de Landbouw zal zich tot de Regering wenden tegen uitbreiding fruit-areaal PROVINCIALE VEILINGBOND Westfries fruit beschermd Stipziekte wordt bestreden Terreinen worden uitgebreid Ingrijpende regelingen ARTISTIEK journaal i MAANDAG 18 DECEMBER 1950 PAGINA '5 nt. 10 8 8 6 6 4 0 gem. 1.34 1.22 1.15 1.34' 1.23 1.13 0.80 van jroene Laken" Th. Hiemstra Ichagen eindig- unten. Het zou arden, dat er 4 gelijk aantal ïun naam zou- het hoogste ge moeten beslis- g Smit ook aan de partij tegen i met 10 match- J. Leegwater te Winkel en i.C. te Wierin- met de 6e en zijn. De totaal- dgl: h.s. 11 11 14 14 7 10 10 worden de Bondsme- ipioen overhan- evaardigde van :en de heer G. peiers ontving ize, welke door ?en waren be- Na dank ge- aan de spelers geest en aan r de goede ver- nateriaal enz., «uren gesloten. Dec. 119 vet- 70, 45 nuchtere 0 vette schapen tens 1.601.74 DUDE, 18 Dec. 0, grove 5.90, :roten A 9.30. B 001 7, 2000 kg 30.000 kg wit- itte 5, deense 6 Dec. 2000 kg 5.20, drielingen 33—40, 100 kg 000 kg groene 10 kg gele kool kg Witte kool, 00 kg rode kool gele kool door- vitte kool idem. 1 16-12 Gele anv. 2000 kg; >ol 6.80—10.80; ol 7—8.60; 2500 B 6.40: 3000 kg ep 13.80; 10.000 B 26—38, B II 15 Dec. Late bloemkool B 30, andijvie 23, .60, B 6.30—7.20 gele kool 6.30 1 7.20—9, sprui ten 7073, lax- v. Eng. 1740, winter jan 28 34, louwtjes 21 —27, roem van oudreinetten 20 —32, glorie van 5 Dec. Spruit- 300 kg; 6500 kg .60, 4500 kg ge- 7500 kg grove gew. 45.80, rond I 9.50 0, lang 6.80 :n II 2.90—3.20, 10—4.60. JIEDINGEN - JEKKERS ABARDINE ie HEREN- an onze bui- voordelige in ALKMAAR orstraat INVENTARISATIE VAN STAPELPRODUCTEN Bij de op 2 Dec. j.l. gehouden inventarisatie van stapelproduc ten bij de veilingen in Noordhol land bleek, dat er opgeslagen was 9020 wagons van" 10 ton diverse producten, tegen 7505 in '49 en 8957 in '48, gespecificeerd in wa gons van 10 ton. De cijfers tus sen haakjes zijn resp. van '49 en '48. Kool 5954 (5590 5478); uien 1260 (469 1215); peen 1189 (681 1221); kroten 617 (765 1043). Wat de cijfers voor kool be treft, deze zijn onder te verdelen als volgt: rode kool 1981 (2419 2047); gele kool 1414 (1217 1292) witte kool 2559 (1953 2138). Dat de veilingen van de Noor- dermarktbond, Langend. Groen- tencentrale en Warmenhuizen en Omstreken wel de voornaamste koolveilingen zijn, moge hieruit blijken, dat deze alleen al 1824 wagons rode, 1280 wagons gele en 2308 wagons witte kool in voorraad hebben, totaal dus 5412 van de totale 5954 wagons. Noordscharwoude staat aan de spits met de witte kool, 1225 wa gons; Broek op Langendijk met de gele kool 624 wagons en War menhuizen met de rode, 735 wa gons. het kerkelijk organisatie-leven geworden, die meeteelt. Als er één stand is die vast houdt aan Gods bedoelingen en het eeuwige stelt boven het tijdelijke, dan is dat zeker de boerenstand. De boer kan nog zichzelf zijn. Sprekende over de schepping en de betekenis en het werk van de boer wees pastoor Drost op de grote taak, die iedere jonge boer moet begrijpen, de samenleving omvormen in de geest van Chris tus. Als een der voornaamste punten noemde de spreker het vormen van goede gezinnen en de eerbied voor de ouderen. Teneinde het contact met deze laatsten te verbeteren, beval hij ouder-avonden aan om de pro blemen te bespreken. Ook het handhaven van de boerendeugö, soberheid, het handhaven van de samenwerking met andere standen en het voortbestaan van de gezinsbedrijven, achtte pas- (Van onze redacteur) HAARLEM, 16 Dec. De jonge, levenskrachtige en veelbe lovende organisatie der jonge boeren, tuinders en kwekers in ons Bisdom, de L.T.J.is aan haar eerste jubileum toe en heeft in Haarlem haar eerste lustrum gevierd. En hoewel een periode van vijf jaren in het organisatieleven eigenlijk helemaal geen bijzonderheid is, mag deze jongeren-organisatie met trots terugzien op de jaren, welke nu zijn afgesloten. Want niet het getal en ook niet zozeer bijzondere daden hebben de L.T.J. een eerste plaats in ons Bisdom gegeven, maar veeleer het aankweken van het besef van eigenwaarde en de groeiende waardering voor de boerenstand, gepaard gaande met een ver rijking van het innerlijk leven der leden hebben de L.T.J. een plaats in het diocesane jeugdwerk gegeven, welke enig ge noemd mag worden. De taak, welke de L.T.J. in deze voorbije vijf jaren vervuld heeft in het belang van de jongeren, heeft daardoor terecht bij velen belangstelling gewekt. De herdenking van het eerste lustrum zette Zaterdagmorgen in met een plechtige H. Mis, door pastoor L. A. J. M. Beune, oud-moderator van de L.T., de vooroorlogse organisatie, in de St. Jozephkerk opgedragen met assistentie van Rector H. M. J. Brans als diaken en de Zeereer- waarde heer A. H. Huyboom als subdiaken. Een koor Uit de L.T.J.-gelederen Zong de grego riaanse gezangen van de Mis van Maria Onbevlekt Ontvangen ter wijl het orgel werd bespeeld door de organist van de kerk, de heer Albert de Klerk. In een der zalen van Brink man op de Grote Markt werden de lustrumvierders welkom ge heten door Theo Mpurits, de dio cesaan voorzitter, die zich speci aal richtte tot de werkers van het eerste uur. de mannen die de hitte van de dag hadden gé- dragen, n.l. Jan Geyzen, Piet Verdegaal en Cor van den Bosch. Onder de vele belangstellenden waren voorts nog de heer G. W. Kampschoër, voorzitter van de L.T.B.. Mr. H. A. C. Middel- weerd, secretaris van de K. N. L. B T. B„ Rector Jac. van de Hoogte Bonds-adviseur van de L.T.B.. de heer F. C. H. Schrij- nemakers van het In- en Ver koopbureau van de L.T.B., de directeur van het Assurantie kantoor te Leiden, W. van Om men; de adviseur der L.T.J., de heer Theo van Son en de leden van de Advies-raad, Y. S. Flap per en B. Schaper, alsmede de heer A. J. Verkleü van de L.T.- raad. In zijn overzicht over de afge lopen vijf jaren constateerde de voorzitter grote belangstelling, ook in eigen kring voor het werk van de L.T.J. en bleek hü prettig gestemd bij deze terug blik. In de toekomst blijkt ech ter de eerste gezichtseinder verre van rooskleurig maar met mensen, die getoond hebben hun taak te verstaan, kan toch de toekomst met vertrouwen tege moet worden gezien. De verdiensten van de afgelo pen jaren liggen vooral in het feit, dat iedere L.T.J.-er getoond heeft zijn steentje te willen bij dragen voor de geestelijke en materiële verheffing van zijn stand. Erkend werd dat de bo dem reeds vruchtbaar was ge maakt door de vroegere L.T. en dat het vooral rector Brans is geweest, die met zijn activiteit en zijn tact het groeiende werk heeft gestimuleerd. Er waren uitstekende leiders cursussen en goede winterpro- gramma's. Ook het eigen blad „Witte Velden", later bij „Boer en Tuinder" ingebracht, weer zelfstandig verschenen en toen vervangen door „Ons Erf" en „Ontginning", heeft veel tot de ontwikkeling van de L.T.J. bij - fedragen. Er was ook een goede, evruchtende samenwerking met de K.J.M.V. en de K.A.J. De grote verdienste van de L.T.J. is echter ook gelegen in het feit, dat er bij andere groe peringen meer waardering is gekomen voor de boerenstand, hetgeen voor een groot deel mede aan de activiteit van deze jongeren-organisatie is te dan ken. Feestrede pastoor Drost In zijn feestrede, die voor namelijk het werk van de boer als gemeenschapsmens tot onder werp had, wees pastoor H. A. J. Drost er op dat het eigenlijk pastoor L. A. J. M. Beune is ge weest. die in de eerste dagen de jonge boerenbewegigng heeft weten los te maken uit het toen malige verenigingsverband en zelfstandig heeft gemaakt. Hij was het. die met Rector Brans en zijn naaste medewerkers een vernieuwde, gezonde en veredel de levensstijl wist te scheppen. De L.T.J. is een steunpilaar in toor Drost een noodzakelijke voorwaarde voor het behoud van de oude christelijke boerentradi- ties. Nadat de heer H. A. Giessen, oud L.T.B.-afgevaardigde in de L.T.J., over zijn gunstige erva ringen met deze jongeren-bewe ging had getuigd, sprak Piet Verhoef over de toekomst en bood hij in welsprekende be woordingen het bestuur een be drag van ƒ430.aan voor de vorming van een fonds voor de aanschaffing van een eigen filmapparaat. Dit fonds zal nog door verschillende afdelingen en door het In- en Verkoopbureau en het Assurantie-kantoor ver sterkt worden. Feestelijk besluit Na een korte maaltijd waar onder aalmoezenier Huybo.om zijn gelukwensen aanbood en de heer A. J. Verkley wees op de noodzaak van onderwijs, waarbij vooral ook het oog gericht moet zün op het vervullen van func ties in het organisatie-leven of in takken van wetenschap en onderwijs, annex aan het boeren bedrijf, was er een feestmiddag, waaraan een knapenkoor van de Sint Liduinakerk onder leiding van P. de Wolf meewerkte. Voorts traden op de leden van de afdeling Alkmaar met een schetsje en de heer Schrama uit Haarlem, die de komische noot verzorgde. Pater van Aken O.Pream. uit Heeswijk .vroeg steun voor het werk der Oost- nriesterhulp die hem door het bestuur in ruime mate werd toe gezegd. Rector Brans sloot de feest- vergadering met te wijzen op het belang der leiders-vorming, het bestuderen van vraagstukken als de emigratie en de industriali satie en de mogelijkheid om in andere beroepen een bestaan te vinden. Het Wilhelmus was dan het slot van dit welgeslaagde feest. Naar het A.N.P. verneemt wordt ernstig overwogen enkele Nederlandse kunstrijders uit te zenden naar de Europese kampi oenschappen, welke op 2. 3 en 4 Februari a.s. op de kunstijsbaan te Zürich in Zwitserland zullen plaats vinden. Indien de uitzending doorgaat zou het voor de eerste maal zijn, dat Nederlandse kunstrijders aan de Europese kampioenschappen deelnemen. Onlangs hebben de dames Ria van Erkel en Lidy Stoppelen met succes het eerste klas exa men van de International Ska ting Union het hoogst bereik bare afgelegd. Indien het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Schaat- senrijdersbond gelden uit het trainingsfonds beschikbaar stelt, zullen beide kunstrijdsters naar Zürich kunnen gaan. Verder wordt overwogen om ook Paul Engelfriet in Zürich te laten uit komen. Gezien zijn vorm moet hij een redelijke plaats in het klassement voor de Europese titel kunnen innemen. ALKMAAR Voor de Prov. Veilingbond in Noord-Holland hield Zaterdag de heer Kemmers van het C.B, een causerie over de positie van de Nederlandse tuinbouw en de minimum prijzen. Na een inleidende beschouwing over de verhouding van productie-overschot en consumptie, betoogde spr., dat bij een te groot productie-overschot een verdere prijsverlaging geen vergroting van de consumptie geeft. Op dat punt moeten de minimumprijzen in werking treden. De grote winst, welke het minimumprijzenstelsel de tuinbouw in de afgelopen jaren heeft opgeleverd, ligt in het feit, dat een prijsdaling, welke niet leidt tot een verhoogde consumptie, is voorkomen. Dit was de laatste jaren re gelmatig het geval bij de zomer en herfstgroenten. Verhoging van de consumptie kan nauwelijks verwacht wor den; de na-oorlogse verarming belemmert de daarvoor nodige Op de Zaterdag te Alkmaar gehou den vergadering van de Prov. Vei lingbond kwam in behandeling een voorstel van de veiling te Wognum, waarin het bestuur gevraagd werd via het Centraal Bureau van de Vei lingen in Nederland de plannen, om i.n de N.O. Polder 1500 ha. met fruit bomen te beplanten, tegen te gaan; de voorsteller vreesde n.l. dat door deze uitbreiding van het fruitteelt areaal het bestaan der fruikwekers min of meer in gevaar zou worden gebracht. Van de zijde van bet bestuur werd erop gewezen, dat deze'zaak in de ALKMAAR In 't Gulden Vlies vergaderde Zaterdag de Provinciale Veilingbond voor Noord-Holland onder voorzitter schap van de heer Nijssen uit Santpoort, die de vele afgevaar digden en genodigden, o.w. enkele consulenten en vertegen woordigers van het C.B., van harte welkom heette. Spr. hield voorts enkele algemene beschouwingen, waarbij hij het ver loop van de afzet in het voorbije halfjaar zeer ongunstig voor de tuinbouw noemde. Het natte jaar 1950 bracht vruchtbaar heid in heel West-Europa, waardoor de voedselovervloed zo groot was, dat een groot deel van de voor menselijke consump tie bedoelde artikel onverkoopbaar bleef en vernietigd moest worden.. De exportbelemmeringen wa ren van zeer nadelige invloed; Noord-Holland, dat in het twee de halfjaar van 1949 5700 wa gons van tien ton exporteerde, exporteerde over dezeltde perio de in 1950 slechts 1000 wagons; Frankrijk dat vorig jaar 30 mil- lioen kg afnam, kocht nu nog geen 30 kruiwagens van onze producten; de export naar Duits land, vorig jaar 12 y, millioenkg, was dit jaar slechts 4 millioen kg en België nam 5 millioen minder af. Van liberalisatie van de han del is nog niet veel terecht ge komen; het protectionisme steekt de kop weer op. De Tuinbouw verkeert in nood. Voor de Westfriese gebieden was het een gunstig jaar; toen per 1 Nov. Duitsland afviel als afnemer van bloemkool, kon dit artikel geëxporteerd worden naar Engeland, België, Zweden en Zwitserland; ook de bloem bollenteelt in dit district gaf een gunstige bedrijfsuitkomst. Voor de Langendijk waren de uitkomsten minder gunstig; 20 millioen kg kool bleef onver kocht; de teelt van bewaarpro- ducten blijkt nog verantwoord; er zijn grote voorraden en het zal van het weer afhangen, hoe hiervan de afzet zal zijn. Van 'n noodtoestand in de Langen dijk kan niet gesproken worden. De exportvooruitzichten zijn nog minder gunstig dan vorig jaar; wat België zal doen, is nog een vraag; ook de export naar Frankrijk is twijfelachtig; die naar het Oosten komt op gang. Het is niet te verwachten, dat de prijzen zo gunstig zullen zijn als vorig jaar. Voor de consumptiegebieden rond Alkmaar en Amsterdam waren de uitkomsten zeer on gunstig; grote partijen groenten moesten worden vernietigd en veel tuinders zullen om steun moeten vragen. Voor het West-Friese fruitge- bied zijn de uitkomsten niet on gunstig; de oogst van hard fruit was, hoewel minder dan in 1949, goed; die van peren bevredigend; de export van appelen onder vindt echter nogal belemmerin gen. Na 1 Januari is de invoer in Engeland weer vrij, doch er is concurrentie met andere lan den. Op heropening van de Duit se markt wordt gehoopt. Voor 't fruit is het seizoen nog niet af gelopen; er zijn nog grote voor raden. .N.a.v. de ministeriële wijziging van de afzetverordening, waar bij de publiekrechterlijke veil plicht van breekpeen werd op geheven, adviseerde de voorzit ter de afgevaardigden de veil meer donkere tijden doorgeko men. Het C.B. zai alles in het werk stellen om door samenwer king en overleg het schip van de tuinbouw in veilige haven te brengen; moge, aldus spr. de Al lerhoogste dit pogen zegenen. Westfries fruit Het jaarverslag werd onder dank aan de secretaris, de heer E. Vegter goedgekeurd; de reke ning werd vastgesteld in ontv. en uitg. op f 19.491.27 met een batig saldo van f 703.83. De begroting op f 17.300. De contributie werd gehandhaafd op 1/30 pet. van de omzet, welke op 49 millioen kg wordt geraamd. In de fin. commissie voor 1950- '51 werden aangewezen de vei lingen Amsterdam, Edam en Hil versum. De vergadering ging er mee accoord dat het wikkelmerk voor het Westfriese fruit namens de Prov. Veilingbond zal worden gedeponeerd; het bestuur zal beoordelen welke veilingen het mogen gebruiken, terwijl in ant woord op een vraag van de heer J. Heering de heer Derks van 't C.B. mededeelde, dat het ook in de belangrijkste landen van ex port zal worden gedeponeerd. Het was volgens de heer Heering nl. gebleken, dat andere landen hun fruit in Nederlandse kisten en wikkels op de markt brach ten. Bestuursverkiezing De heer S. de Boer werd als bestuurslid herkozen; in de vaca tures C. Gortzak en T. Groot, die zich wegens gevorderde leeftijd niet herkiesbaar stellen, werden gekozen de heren J. Schreurs, Amsterdam en J. Heering, Zwaag Overeenkomstig het verzoek van de vorige vergadering werd het bestuur met twee leden uit gebreid. Hiervoor werden geko zen de heren P. Duyves van de Noordermarktbond en J. Boot uit Blokker. De voorzitter richtte woorden van dank en afscheid aan de he ren Gortzak en Groot die. resp. 16 en 20 jaar van het bestuur deel hadden uitgemaakt. De heer Groot hield een uitvoerige speech waaruit zijn liefde voor het tuin bouw vak bleek; het deed hem leed te moeten weggaan, doch hij wilde zijn plaats inruimen voor een jongere; hij eindigde met zijn beste wensen voor de tuinbouw in het algemeen en de Prov. Vei lingen in het bijzonder. De heer Gortzak sloot zich hierbij aan. De stipziekte Ter bestrijding van de stip in de kool is dit jaar een commissie werkzaam geweest, die het vol gend jaar onder leiding van ir. prof. Tuin, met assistentie van de heer v. Herwijnen haar werk zal voortzetten. De kosten van dit jaar bedroegen f 5000 waarvan 't C.B. de helft bijdroeg; hoewel deze kosten, naar de mening van het bestuur door het bedrijfsle- plicht in hun statuten op te ne-1 ven zelf moeten worden gedra men, want een administratieve gen, stelde het bestuur voor, dat veiling wordt een dood lichaam, de Prov. Bond dit jaar de andere Spr. besloot met een opwek- helft voor zün rekening nam, kend woord; de tuinbouw waar- waarmee de vergadering accoord op f 16.100 geraamd, waarvan het C.B. en het I.P.O. (Piantenziek- tekundige Dienst te Wagemngen) eik 1/3 voor nun rekening zuilen nemen; het overige derde zal door de belangheo bende veilin gen moeten worden bijeenge- oracht; het zai percentsgewijze worden omgeslagen. Deze veilin gen zullen Hierover-nader beslis sen. De sortering van bloemkool De afd. Hoogkarspel had een voorstel ingediend waarin het bestuur werd verzocht bij het U.C.B. pongingen aan te wenden, om de maat van bloemkool voor de periode van 1 Sept. tot 10 Nov. te wijzigen en voor IA op 27 cm en-op en voor IB op 27 cm te brengen. Dit voorstel werd door het H. B. ontraden op de volgende gron den; de landelijke regeling, aldus de heer de Boer, is, dat de bloemkool in bakken wordt aan gevoerd, naar gelang de maat; 6 stuks voor kwai. A, 8 voor B en 10 voor C. In W'estfriesland ech ter wordt de bloemkool los aan gevoerd. Wijziging in de maat zou moeilijkheden opleveren voor de landelijke regeling. Bü een door de heren Prins en Driesen in de Streek ingesteld onderzoek bleek echter, da circa 80 tot 100 als B-kwaliteit aangevoerde bloemkool voor A-kwaliteit in aanmerking kwam; men behoeft dus slechts wat meet werk te maken van het selecteren. Beslo ten werd de kwestie nog eens met de speciale bloemkoolveilin gen te bespreken. Veilplicht Naar aanleiding van een voor stel van de L.G.C. kwam de veil plicht nog eens ter sprake en het euvel, dat leden met producten, gangbaar aan de eigen veiling, naar andere veilingen gaan. Dit werd onorganisatorisch geacht en men wilde maatregelen. De heer de Wijs, Obdam wil de nader overleg tussen de be trokken veilingbesturen. De voorzitter was van mening, dat het euvel veroorzaakt werd door het lidmaatschap van tuinders van verschillende veilingen. Er dient dus allereerst te wor den uitgemaakt bij welke veiling- de aanvoerders thuis horen. Het bestuur is bereid dit vraagstuk nogmaals onder de loupe te ne men doch wil het vergunning stelsel handhaven om mogelük te maken dat aanvoerders ook bepaalde veilingen, die een spe ciaal artikel veilen, kunnen be zoeken. Dit was vrijwel ook de algemene opinie van de vergade ring; de heer Komen, Medem- blik drong nog aan op bindende besluiten. De Veiling Warmenhuizen en Omstreken had nog een vraag ingediend, welke bemiddeling van het C.B. beoogde voor steun aan kleine tuinders in de vorm van subsidie voor verbetering van opslagplaatsen, koolschuren en poterbewaarplaatsen. Wan neer aan de boeren, aldus de heer Dekker, Warmenhuizen, jaarlijks millioenen subsidie wordt gege ven voor bouw van gierkelders, afrastering, en inzaai van gras en klaver, waarom dan geen subsi die aan de kleine tuinders, die door verbetering van hun be waarplaatsen de exportmogelijk heden verbeteren. De kwestie zal in de Hoofdafd. Tuinbouw be sproken worden. Vergoedingsprfjzen De secretaris deelde nog mede, dat met ingang van heden de volgende vergoedingsprijzen voor sluitkool zijn vastgesteld: Rode kool: ophoudprijs f 6, I f4.80, II f3.60; witte kool: ophoudprijs f5, I f4, II f3; gele kool: ophoud prijs f5.50, I f4.40, II 3.30; groene kool: ophoudprijs f7, I f 5.60, II f 4.20. De overige prij zen blijven ongewijzigd. Voor de causerie van de heer Kemmers over de minimumprij- voor de toestand onzeker is, is I ging. De kosten voor 1951 worden zen zie men elders in dit blad. Hoofdafdeling Tuinbouw van de Stichting voor de Landbouw wordt behandeld; ook het C.B. is hierin vertegenwoordigd. De Hoofdafd. Tuinbouw heeft bezwaar tegen het zonder meer aanplanten van 1500 ha. fruit in de N.O. Polder, doch ander zijds zal een aanvraag voor fruitaan- plant van een bewoner van de N.O.- Polder, wanneer deze aan de gestelde eisen voldoet, niet anders behandeld kunnen worden dan een aanvraag uit andere delen van het land. Nadat de afgevaardigde van Pur- merend het voorstel-Wognum had aanbevolen nam Ir. G. Rietsema, Rijkstuinbouwconsulent het woord. Hij betoogde, dat Nederland moet exporteren of sterven; dit geldt ook voor heel Europa. Daar moet elke tak van bedrijf, die ertoe in staat is, zijn aandeel in nemen. Alleen een product, onder de gunstige omstan digheden voortgebracht hetgeen in de N.O.-Polder het geval aal zijn komt in aanmerking voor export. De export kan niet dryven op het huidige geheel van de aanplant, die aan hoge eisen voldoet. We moeten aldus spr. t.a.v. het fruit wat wagen. Al vlot het niet met de liberalisatie van de handel, in de toekomst zal dit wel meevallen; voor Europa geldt 't; liberalisatie of sterven. Ook voor de fruitteler geldt het: exporte ren of sterven. Het Welzijn van de fruitteler hangt af van het welzijn van de gehele bevolking. Uit de hierna volgende discussie bleek wel, dat de tuinbouworganisa ties, waarvan zich de voorzitter de tolk maakte, er anders over denken. Dë heer J. Bot, Blokker zag liever 't areaal van de verschillende bedrij ven uitgebreid, om de jonge fruit kwekers en boeren een bestaan te garanderen. De heer Schelhaas, Langedijk achtte de uitbreiding van het areaal met het oog op de toekomst verant woord; in de proefpolder van het Geestmerambacht wordt de cultuur ook omgezet en wordt 4 ha. fruit aangeplant. Ir. Rietsema merkte nog op, dat niet de Staat de fruitbedrijven in de N.O.-Polder gaat exploiteren, doch dat de gronden, als elders, ter be schikking worden gesteld van fruit telers. De vergadering ging tenslot te met het bestuurs-prae-advies ac coord. VAN 3—23 JANUARI LANDBOUWTELLING Van 323 Januari a.s. zal in ons land de Landbouwtelling 1950 II worden gehouden in het kader van de wereldlandbouwtelling. Ir. J. G. W. Ignatius, hoofd van de afdeling landbouw- en voed- selvoorzieningsstatistiek van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, zal in het radio-landbouw- kwartier hedenavond (19.4520 uur Hilversum 'II) uiteenzetten, vrij ruim, doch men zal trachten van deze afdeling is. SCHEPEN AAN DE GROND Hef Spaanse stoomschip „Villa Garcia" is Zaterdagmiddag ter hoogte van Vlieland aan de grond gelopen, 's Avonds wist het zich weer los te werken, 'n Dergelijke stranding deed zich voor in de Westerschelde. verhoging van het welvaartspeil; Spr. achtte het zelfs twyfelachtig of het sociale niveau, waardoor grote groepen van de bevolking ruime koopkracht krygen, kan worden gehandhaafd. Van bevolkingsuitbreiding is al evenmin meerdere consumptie te verwachten, omdat deze uit breiding meer op het platte land, dan in de steden plaats vindt. De enige mogelykheid, welke is overgebleven is verho ging van de export. De pogingen tot liberalisatie van de handel zijn een voordeel van de tuin bouw. Vooral voor de zomer- en herfstgroenten zijn er nog veel exportbelemmeringen, terwijl niet vergeten mag worden, dat In het buitenland in de jaren van be scherming ook een tuinbouw is ontstaan, welke vooral zomer- en herfstgro/nten voortbrengt. Het afzetfonds van het C.B. streeft voortdurend naar vergroting van de afzet. Het voert in het binnen land op twee na de grootste col lectieve reclamecampagne. Verruiming van de export zal slechts mogelyk zün, indien een belangrijke verdere verruiming van de vrümaking van het Euro pees handelsverkeer plaats vindt en indien de Nederlandse Tuin bouw zich hierbij kan aanpassen en over voldoende concurrentie kracht blijkt te beschikken. Mi- nimumprüzen, welke gelijk zün aan de huidige exportprijzen, be lemmeren de export, verhinderen de aanpassing en ondermijnen de concurrentiekracht. In de internationale concur rentie ligt de kracht van Neder land voor de tuinbouw. De Ne derlandse tuinders zullen er zich met alle kracht on moeten toe- legeren tegen dezelfde of lagere kostnriis een beter nroduct on de markt te brengen. Handel en in dustrie dienen ernstig te gaan, hoe deze betere kwaliteit onge- wiiziffd kan worden doorgegeven aan het nubliek tegen lagere kos ten. Aan de overheid de taak de handelsmogelijkheden te verrui men: aan het U.C.B. de taak. om de kwaliteitseisen te nerfection- neren en te handhaven en door wetenschauneliik onderzoek de weg te vinden naar hogere kwali teit en lagere kosten: de voorlich tingsdienst zal de eventueel ge vonden weg aan de tuinders be kend moeten maken, waarbii ook het tuinbouwonderwiis een taak heeft. De veilingen en standsorgani saties hebben de taak dit program te stimuleren en te steunen. In dien al deze doeleinden niet stuk voor stuk worden bereikt, zal de toekomst somber zijn en een ge deelte van de tuinbouw ten gronde gaan. Van de factoren, welke binnen de invloedssferen van de tuinbouw liggen, spelen de minimum prij zenfondsen slechts een ondergeschikte rol. Na deze causerie, die een nieuw lied was op het oude thema van de kwaliteitsverbetering, ontstond een uitvoerige discussie. mede n.a.v. een vijftal voorstellen, door verschillende veilingen inge diend, strekkend tot verhoging van de minimumprüs voor de verschillende producten. Waarom voor de tuinbouw producten geen vaste richtprüs, zoals voor andere artikelen, aldus de heer Steltenpool uit Wognum, die de minimumprüs tot 8% van de kostprijs verhoogd wilde zien en betoogde, dat er wel 'n te veel aan sommige producten moet komen, als de Regering de teelt volkomen vrij laat. De winst van de tussenhandel is te groot, vond de heer J. de Vries te St. Pancras, die voorts meende, dat, als de K.L.M. 40 millioen subsidie krijgt, de be- langrüke volksgroep, die de tuin ders uitmaken, ook wel aan spraak mogen maken op steun van overheidswege. Handhaving, zo mogelijk ver hoging van de minimumprijs die thans voor de grove tuin bouwproducten 60% van de kost- prüs is is nodig, om de be staanszekerheid van de tuinbouw veilig te stellen, zei de heer Vol kers uit Langedük, terwijl de heer De Wijs, Obdam, wijzend op de leegrakende kassen 'van de minimumprijzenfondsen, van oor deel was, dat de Regering moet suppleren. De heer Kemmers, de sprekers beantwoordend, betoogde, dat de Stand der fondsen van geen in vloed was op de uitbetaling der minimumprijzen, zonder welke in '50 de uitkomsten voor tal van tuinbouwbedrijven 50 tot 60% lager zouden zijn geweest. De productie, zo zei hij verder, moet afgestemd worden op de mogelijkheden, want het bete kent ondergang van de tuinbouw, als we voortgaan producten te telen, die we niet ku'jjt kunnen en die op de mestvaalt belanden. Onze kracht ligt niet in de zomer en herfstproducten, doch in de producten daarvóór en daarna. Een sociale maatregel moet eco nomisch verantwoord zijn en daarom kan de ophoudprijs slechts lager zijn dan de export prijs. De voorzitter, de heer Nijssen «tit Santpoort verwachtte niet. dat de Reserine tot 'n onhoud- nriis van 80% van de kostprijs zal besluiten: bet Centraal Bu reau beeft de Eaad van Advies reeds biieeneernepen voor over leer en de Hnnfderoen Tuinbouw van de Stichting voor de Land bouw is voornemens 'n adres tot de minister te richten, waarin eevraacd wordt om een mini- mumnriis. die vaat tot 75% van de door het L.E.I. berekende kostnriis. In afwachting van het resul taat hiervan ging de drukbe zochte vergadering huistoe. Het gemeentebestuur van Pur merend heeft besloten de markt, die tot een der grootsten van ons land kan worden gerekend, te re organiseren. Dit zal vooral de i/ hapenmarkt betreffen, die de tweede in Nederland is. De schapenmarkt zal aanzienlijk worden uitgebreid, waardoor de bergingscapaciteit 2300 schapen in hokken en 300 losse schapen wordt. Deze totale capaciteit ligt nog beneden de top-aanvoer in het jaar 1950, n.l. 2916 dieren, maar men is er van overtuigd een even grotere aanvoer dan 2600 schapen zeker te kunnen verwerken. Niet alleen wordt de terrein capaciteit groter, maar ook wordt deze markt verplaatst, zodat de bestaande, die een gedeelte van de koemarkt in beslag nam, vrij komt voor handel in tbc-vrij vee. Hoewel sedert 1939 de schapen stapel in ons land tot bijna de helft is geslonken (689.500 in 1939 tegen 389.700 in 1950) is de aan voer van schapen op de Purme- Het verslag van de Staatscom missie tot herziening van de Wo ningwet is voor de landbouw van ingrijpende betekenis. Met name de voorontwerpen voor een Ruimteweten een wijziging van titel van de onteigeningswet, kunnen de georganiseerde land bouw allerminst onberoerd laten. Dientengevolge betreuren wij 't wel zeer. dat bij het ontwerpen van deze voor liet agrarische be drijfsleven zo uitermate belang rijke regelingen de georganiseer de landbouw niet betrokkenis geweest. Aldus het begin van een zeer uitvoerige brief die door de Stichting voor de Landbouw is gezonden aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting. In deze brief wordt weer gegeven het standpunt der com missie-Grondgebruik van de Stichting. Dat geen deskundigen van liet mniisterie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening in de Staatscommissie waren opgeno men acht de Commissie-Grond gebruik „een hoogst wonderlijke en betreurenswaardige gang van koopprijzen. zaken, waarvan de gevolgen in de ontwerp-regelingen onmis kenbaar zijn te bespeuren. De Commissie-Grondgebruik van de Stichting zegt dat de ont trekking van landbouwgronden aan hun bestemming alleen dient te kunnen' geschieden in over eenstemming met de minister van Landbouw gehoord het agra rische bedrijfsleven. Onderverde ling van hét gebied, bestemd tot agrarisch gebruik, in een of meer takken van bodemcultuur dient niet dan in strikt noodzakelüke gevallen en in overleg met land bouw te geschieden. Wiizieing onteigeningswet De metbode om het prijspeil van de grond op een bepaald tijdstip te fixeren en niet aan de gewijzigde economische omstan digheden aan te passen,, gelijk thans het geval is, moet, volgens de commissie, volstrekt worden verworpen. Onjuist is dat bij gedwongen ontneming van overheidswege genoegen moet worden genomen met de door de overheid zelf be paaldelijk te laag vastgestelde render markt vrijwel op voor- oorlogspeil gebleven. Door de reorganisatie verbetert men de markt-outillage en stelt men de mogelijkheid open een tbc-vrije markt in te stellen. De kosten van dit plan zullen onge veer f 64.725 zijn, indien men geen ijzeren, maar houten schapenhok ken plaatst. Niettemin is de ge meente van oordeel, dat er ijzeren hokken dienen te komen, waar door de kosten f 8600 hoger wor den. Met de stijging van lonen en materiaal rekening houdende zal de gehele reorganisatie op 84.325 gulden komen. „ONS ERF" VERHUISD Zaterdagmorgen is het nieuwe centrum der Jonge Boeren, „Ons Erf", dat voorheen te De Steegh was gevestigd, en dat nu in Berg en Dal bij Nijmegen is onder ge bracht, door de Hoogeerw. Heer J. P. J. van Loon, Deken van Ub- bergen, ingezegend. De volgende week wordt er een cursus voor emigranten naar Canada georga niseerd. De Cineast Otto van Neyen- hoff vierde op 15 December de vijf en twintigste verjaardag van zün- entree in de filmwereld. In 1925 trad hij in dienst van Willy Mullens. Met Mullens haalde hij diverse „stunts" uit op toren transen, op daken van rijdende trams, vlak onder de hoogspan ningsdraden en andere levens gevaarlijke toeren met de toen loodzware en omvangrijke film camera's. Otto van Neyendorff werd op 8 Augustus 1898 te Am sterdam geboren. Zijn omgang met vele schilders uit de Haagse school en bekende musici uit die dagen is van grote invloed op van Neyenhoffs karakter en loopbaan geweest. Na zijn leer tijd bij Mullens begon van Neyenhoff met een eigen „labo ratorium". Bü de komst van df sprekende film in ons land ech ter begon voor hem een period' als cameraman bij de vervaard] ging van tal van speelfilms. Va Neyenhoff treedt thans als Ne derlands vertegenwoordiger vor „Fox Movietone News" op. In d jaren na de oorlog heeft de jubi lerende cineast tal van films r opdracht van industrie en over heid gemaakt. Otto van Neven dorff, die ook kleurenfilm maakt onlangs nog een Sinter klaasfilm voor Amerika ont ving dezer dagen opdracht voor het maken van een film over honrnvliestransplantatie, zoals deze bü de chirurgie der oog heelkunde w.rdt toegepast. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5