Nieuw Atlantische landen trotseren dreigementen der Sovjet-Russische regering Generaal Eisenhower Peking heeft niet geantwoord op voorstel „staakt het vuren Met spoed naar oprichting van verenigd Europees leger opperbevelhebber in Europa Enig resultaat schijnt hoogst twijfelachtig Pension te Amsterdam ging in vlammen op Verdrag van Potsdam geschonden? t Is moeilijk EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Critieke dagen op komst Dit uur is buitengewoon ernstig" Een conferentie onder druk Door de gladheid te water en verdronken Treinramp te Praag Overval op 69-jarige vrouw De Golf van Biscaye hield z'n faam hoog Mariniers op weg naar de West Koninklijk gezin naar Sankf Anton Kroniek en Kritiek Scheepsberichten Abonnementsprijs 14.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum fZ50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Bullen God is 'l nergens veilig. (Vondel) A s H VAN HEDEN Pagina 1 en 3 Dinsdag 19 December 1950 46e Jaargang No. 12047 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. tel. 459 K 2240 DE CONFERENTIE TE BRUSSEL In de Belgische hoofd stad is gistermiddag de bijeenkomst van de Ministers van Bui tenlandse Zaken en Landsverdediging der twaalf Staten-leden van het Noord Atlan tisch Verdrag begon nen. Een gedeelte van de conferentietafel Geheel rechts de af gevaardigden van Ne derland: mr. H. L. s'Jacob, Minister van Oorlog en Marine en Generaal mr. H. J. Kruis, voorzitter van de verenigde chefs van staven. „Dit uur is buitengewoon ernstig. De besluiten, die tijdens deze beraadslagingen vallen, kunnen op de toekomst van de vrije wereld een beslissende invloed hebben". Aldus sprak Paul van Zeeland, toen hij gisterochtend de conferentie van de twaalf landen van het Atlantisch Pact te Brussel opende. De besprekingen zouden handelen over het verenigde Europese leger, de Duitsers daarin opgenomen. Uitgebreide veiligheids maatregelen waren genomen om de geheimhouding te bewaren.; een compleet politieleger was binnen en. buiten het gebouw op de been. evenals het plan voor Duitse deelneming aan de Atlantische strijdkrachten. Een communiqué hierover wordt heden verwacht. De twaalf delegaties streven er naar de West-Duitse regering niet voor een voldongen feit te stellen en te vermijden, dat het voor geschreven stadium van de ont wikkeling van het Atlantische leger verdere onderhandelingen met de Sowjet-Unie nutteloos maakt. Dat er onder de druk der inter nationale situatie snel gewerkt werd, blijkt uit het feit, dat om twee uur s' middags de ministers conferentie reeds was geëindigd. Hoewel nog geen definitieve be sluiten bekend konden worden gemaakt, verklaarde de Ameri kaanse Minister van het Deger, Frank Pace, dat de U.S.A. op de militaire bijdrage van het Wes ten rekenen. De U.S.A. hebben daar recht op, omdat zij hun men sen en materiaal in de slag om Korea werpen. Reuter meldt dat de ministers van Defensie de benoeming van een Amerikaanse opperbevelheb ber voor de Atlantische strijd krachten hebben goedgekeurd, Charles E. Wilson, die bèlast is met de uitvoering van de gecentraliseerde oorlogsvoorzie ning in de Verenigde Staten. Een dergelijke post was hem ook in de tweede wereldoorlog toevertrouwd, toen hij voorzit ter was van de Raad voor Oorlogsproductie. EX-NEDERLANDERS KRIJGEN VOORWAARDELIJK Conform de eis zijn de 7 voorma lige Nederlanders, die in November jl. uit Russische krijgsgevangenschap werden ontslagen en naar ons land werden teruggebracht, Maandag door de Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse Rechtbank veroor deeld tot 1 jaar voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar en met ontzetting uit alle rech ten voor de duur van het leven, om dat zij zich tijdens de bezetting in Duitse krijgsdienst hadden begeven. De sterkste indruk, die bespre kingen van Maandag hebben ach tergelaten is echter, dat de Atlan tische landen eensgezind zijn in hun besluit om de uitvoering van hun defensieplannen om generlei reden uit te stellen. De sterkte der nationale strijd krachten, die samen de strijd macht van het pact zullen vor men, is, naar men meent even eens besproken. Men zou 30 divi sies voor 1951 voor ogen hebben met een geleidelijke uitbreiding tot 50 a 60 divisies. Naar verluidt zijn vertegen woordigers der twaalf landen reeds bijeengekomen om het slot communiqué op te stellen. Geen land zou de neiging tonen tot achterblijven of „voorzichtiger actie". „IN GROOT GEVAAR" Dr. C. Patijn, Nederlands afgevaardigde bij de alge mene vergadering der Verenigde Naties, is Zon dagavond ver vliegtuig naar Nederland vertrok ken. Voor zijn vertrek verklaarde dr. Patijn dat alle afgevaardigden i.v.m. de ontwikkeling in Korea het gevoel hadden dat zij New York in een tijdstip van groot gevaar verla ten". Gisteravond omstreeks negen uur is de 51-jarige courantenbe zorger J. W. te Rotterdam door de gladheid van de weg in het water van de Scheepmakershaven terechtgekomen. Een schipper, die niet kon zwemmen, heeft ge tracht de man met een vaarboom te redden, doch deze boom bleek te kort te zijn. Nadat men de man op het droge had, bleek de ongelukkige inmid dels te zijn overleden. 3 DODEN, 35 GEWONDEN Bij een botsing tussen een goe derentrein en een sneltrein in de buitenwijken van Praag zijn drie personen om het leven gekomen en werden 35 gewond, van wie 17 ernstig. Het officiële Tsjechoslowaakse persbureau, Ceteka, meldt, dat de treinen in volle vaart op elkaar liepen, omdat de machinist van de goederentrein wegens een de fect aan de remmen geen vaart kon minderen. Beide machinisten zijn gearresteerd. RUSSEN BESCHULDIGEN ENGELAND EN FRANKRIJK De Sowjet-Unie heeft de Engelse en Franse regeringen gelijkluidende nota's doen toe komen, waarin Engeland en Frankrijk naar aanleiding van de plannen tot opneming van West-Duitsland in de Westerse defensie ervan worden beschul digd respectievelijk het Brits- Sowjet-Russische twintig-jaren- verdrag van 1942 en het Frans- Sowjet-Russisch pact van De cember 1944, alsmede de over eenkomst van Potsdam ge schonden te hebben. WASHINGTON, 19 Dec. (Reuter). - President Truman heeft heden officieel de be noeming van generaal Dwight D. Eisenhower tot opperbevel hebber der West-Europese strijdkrachten bekend gemaakt. Truman zegt in zijn bekend making, dat de ondervinding en bekwaamheid van Eisen hower hem „bij uitstek ge schikt maken" tot het aan vaarden van de verantwoorde lijkheid, welke het bekleden van deze post met zich brengt. Truman's besluit werd onmid dellijk ter kennis gebracht van MOH. ROEM: „De situatie is nog steeds moei lijk", aldus deelde minister Mo hammed Roem Maandagmiddag bij zijn aankomst op het vlieg veld Komajoran te Djakarta aan de pers mede. De minister deelde mede, dat hij Woensdag wederom naar Ne derland zal vertrekken. „Ik kom naar Indonesië, zeide hij, om de regering op de hoogte te stellen van de loop der besprekingen in Den Haag. Gewaarschuwd door kreten „moord" trof de politie in haar woning te Rotterdam de 69-jarige alleen-wonende G. Swarts aan. Zij was ernstig aan het hoofd ge wond door slagen en moest - in het Bergwegziekenhuis worden ogenomen. Haar toestand is van dien aard, dat. zij. nog niet kon worden verhoord. Als vermoedelijke dader heeft de politie aangehouden en in het bureau Boezemsingel opgesloten de 61-jarige loswerkman J. J. W. S. wiens kleren met bloed bespat waren. de fhans te Brussel vergade rende Noord-Atlantische Raad. De benoeming van Eisen hower volgde snel op de Maan dag door de Atlantische Raad genomen beslissing tot het samenvoegen van de West- Europese strijdkrachten voor de bescherming van Europa. De Raad had Truman verzocht een Amerikaan tot opperbevelhebber ^jezer strijdkrachten te benoe men. Men verwacht dat Eisenhower spoedig naar Europa zal vliegen, om een tijdelijk hoofdkwartier te Parijs in te richten. Zijn per manente hoofdkwartier wordt, zoals gemeld, vermoedelijk Fon- tainebleau. Zodra generaal Eisenhower mededeelt dat hij gereed is zijn functie te aanvaarden, zullen alle Amerikaanse, Britse, Franse en andere strijdkrachten der Noord-Atlantische mogendheden op het Europese vasteland onder zijn opperbevel worden Geplaatst. Ook verwacht men, dat Eisen hower tijdens een inspectiereis door Europa de troepen in Duitsland zal inspecteren. Ook zal hij dan uit de eerste hand nagaan hoe de stand van zaken bij de troep is in Groot-Brittan- nië. Frankrijk. België, Nederland, Noorwegen Italië en Portugal. De V.N.-commissie van drie heeft gisteren aan de politieke commissie gemeld, dat zij geen antwoord van de Chinese communistische autoriteiten heeft ontvangen op een verzoek tot een bespreking over een staken van het vuren in Korea. Gistermiddag omstreeks half vier brak brand uit in pension „Jager" aan de Prins Hendrik kade 23 te Amsterdam. De vierde verdieping en de vliering brand den geheel uit. De brandweer rukte met groot materiaal uit om de brand te bestrijden. De huizen op deze hoogte aan de Prins Hendrikkade staan zeer dicht bijeen en er bestond groot gevaar, dat de bovenverdieping van het gebouw op nr. 22 ook een prooi der vlammen zou worden. De brandweer was het vuur na een klein half uur meester. Zij had gemeend het vuur met veel materiaal te moeten bestrijden, omdat de daklijst van het perceel vrij groot is en een flink stuk naar buiten steekt. De drijvende motorspuit, de „Jan van der Heyden", was ge alarmeerd, doch het bleek achter af niet nodig, dat deze werd in geschakeld. Omtrent de oorzaak van de brand is niets bekend. Een der bewoonsters van de vierde etage, waar de brand ont stond, vertelde dat zij omstreeks half vier vlammen zag komen on der de deur van de kamer, die bewoond werd door de naaister, mej. M. Zeegers. Deze is overdag nooit thuis. „Ik denk dat zij haar kacheltje heeft laten branden toen zij de deur uit ging", zei deze bewoonster. De vierde verdieping en de vliering, die geheel uitbrandden, bestonden uit 11 kamers, waar twee gezinnen en 7 alleenstaande mensen woonden. Le „Langkoeas" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd is een der eerste schepen geweest, dat kans heeft gezien de vliegende storm in de Golf van Biscaye te ont vluchten. De gezagvoerder, kapi tein G. H. van Manen, kwam er rond voor uit, dat hij in zijn 33- jarige zeemansloopbaan nog nooit dergelijke noodweer had meege maakt. Er stond, zo zeide hij, een angstwekkende deining. De pas sagiers spraken van fantastisch hoge golven en van een orkaan, die zo fel was, dat als het schip eenmaal over de rug van zo'n golf was gekomen, het plotseling met ongekende snelheid naar de diep te schoot, om even later opnieuw opgenomen te worden. In de boodschap wordt gezegd, dat het doel van het vaststellen van bevredigende voorwaarden voor een staken van het vuren is „te voorkomen" dat het conflict naar andere gebieden overslaat". De Sowjet-afgevaardigde. Jacob Malik, verklaarde gisteren, dat, terwijl de commissie van drie voort zou gaan met haar onder handelingen, de politieke commis sie haar debat zou kunnen voort- Maandagmiddag is het eerste contingent mariniers, die de mili tairen in de West zullen vervan gen, met het s.s. „Boskoop" van de K.N.S.M. uit Amsterdam naar Caracao vertrokken. Het contingent bestaat uit 161 man en staat onder commando van kapitein J. Dourlein. De commandant der mariniers, generaal majoor M. R. de Bruyne, deed de vertrekkende mannen uitgeleide. De marinierskapel speelde pittige marsmuziek. De Koningin en de Prins hopen met de drie oudste prinsesjes na Kerstmis voor korte tijd naar Sankt Anton in Oostenrijk te '.'aan. In de loop van de eerste week van Januari zal de Konin gin terugkeren met de prinsessen Irene en Margriet, wier school- vacantie dan voorbij is. De Prins zal met zijn oudste dochter een week langer in de bergen blijven. Gedurende de afwezigheid van de Koningin en de Prins kan alle correspondentie zoals gebruikelijk aan paleis Soestdijk worden ge richt. zetten over de volgende onder werpen: 1. De Amerikaanse agressie te gen China. 2. De kwestie-Formosa. 3. De nog niet afgehandelde re soluties over Korea. 4. Het bombarderen van Chinees gebied door Amerikaanse vliegtuigen. Een lid van de commissie van drie, dat niet wilde, dat zijn naam werd genoemd, aldüs meldt Reu ters correspondent Michael Fry, zeide zeer te betwijfelen, of de commissie vorderingen zou ma ken. Het is bekend, dat de regering van Peking de commissie er offi cieus van in kennis heeft gesteld, dat zij haar als een onwettig lichaam beschouwt wegens de haar toebedeelde bevoegdheden. DEMONTAGE-ARBEIDERS STAKEN De Duitse arbeiders, die de montagewerkzaamheden verrich ten aan een staalfabriek te Wa- tenstedt-Salzgitter (Britse zone), hebben vier dagen geleden zon der toestemming van de Engelsen het werk neergelegd. De arbei ders waren bezig met de demon tage van een hoogoven. Van West-Duitse zijde is herhaalde malen verzocht deze oven intact te laten, daar het land. waarvoor hij als herstelbetaling bestemd is (Griekenland), zich bereid heeft verklaard genoegen te nemen met drie diesel-locomotieven. Belgische vrijwilligers naar Korea vertrokken De „Kamina" is Maandagmor gen met het bataljon Belgisch Luxemburgse vrijwilligers uit Antwerpen vertrokken naar Ko rea. 30 doden bij vliegramp in Indo-China 30 militairen, nagenoeg allen Franse officieren, zijn gedood bij een botsing in de lucht tussen twee Junker-toestellen in de1 buurt van Tourane. Zinsbegoochelingen (G.G.) Wij troffen in het Nationaal Weekblad „Burger recht", het orgaan van het Co mité Burgerrecht, de navolgende pennevrucht aan onder de ru briek „Verschijningen en ver schijnselen": „Een P.T.T.-ambtenaar op leeftijd is dezer dagen wegens fraude tot gevangenisstraf ver oordeeld. Beklaagde had zich geen geld toegeëigend uit nood, doch omdat hij een reserve wilde kweken voor de oude dag. Gelukkig grijpen niet al len, die hun oude dag met bezorgdheid zien naderen, in een anders portemonnaie. Maar het gegeven voorbeeld is des ondanks leerzaam, omdat het duidelijk demonstreert, tot welk een degeneratie een volk geraakt, indien het geen ver trouwen meer heeft in zijn regering en in zijn toekomst". Wanneer iemand dus steelt, fraude pleegt, of op een andere wijze zich aan andermans eigen dom vergrijpt, dan is dat een gevolg van het feit, dat hij geen vertrouwen meer stelt in de regering (lees: kabinet-Drees!). Een staaltje van een wonderbaar lijke redeneerkunst. Wie weet staat er straks nog een inbreker terecht, die als motief van zijn daad opgeeft, dat zijn vertrouwen in de regering dermate is ge schokt met als gevolg een dege neratie van zijn maatschappelijk fatsoen, waaruit zijn misstap zou zijn te verklaren. Afgezien van de absurde be toogtrant, is het stukje ook nog een onbehoorlijke insinuatie. Een Nederlandse burger onwaardig. Het weekblad is blijkbaar niets te dol. Een paar regels verder blijkt de auteur van de „Ver schijningenrubriek" zijn dichtader te hebben geopend. Luister: „Ook een dief is progressief, want hij streeft vooruit met gestolen buit!" Iets voor de hoogleraren in het staatsrecht, die nogal eens van opvatting verschillen over het begrip progressiviteit in de politieke constellatie. De redactie schijnt studie van criminele ge vallen gemaakt te hebben. Het wil ons echter voorkomen, dat de redactie van „Burgerrecht" een tikkeltje is afgegleden van het goede pad. Zij toch zal eer bied hebben yoor een regering die steunt op een uitspraak van ..burgers" en volgens goed-Ne- derlands gewoonterecht binnen ons democratisch bestel tot stand is gekomen? Het is het goed recht van de redactie van „Burger recht" om het met de regering niet eens te zijn. Maar laat zij dan critiek leveren die een fat soenlijk Nederlands staatsburger past. De redactie en de betrok ken auteur hoeden zich voor „Verschijningen en verschijnse len" die veel weg hebben van zinsbegoochelingen, met een vreemd woord: hallucinaties! Mataram, Djakarta-Rotter dam, passeerde 16 Decem ber Minicoy. Kota Gede, Djakarta-Rotter dam, passeerde 17 Decem ber Malta. Sibajak, 16 December van Djakarta naar Rotterdam. Willem Ruys, Djakarta-Rot terdam, passeerde 18 De cember Guardafui. Cameronio (rep.) Djakarta- Rotterdam, passeerde 17 December Malta. Kota Baroe, Djakarta-Rotter dam, 17 December te Sin gapore. Talisse, Djakarta-Amsterdam, 17 Dec. in Suez-kanaal. Tawali, Surabaja-Amsterdam, 17 December te Belawan. Zuiderkruis, Djakarta-Rotter dam, 17 December van Aden naar Suez. Johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam-Australië, pas- seerde 18 December Fini- sterre. „Koning" Thialf was de Friezen het afgelopen weekeinde gunstig gezind. Zijn kille adem blies grote stukken onder water staan land tot prachtige ijsbanen. Dat de Friezen hiervan een dankbaar gebruik maakten om de smalle ijzers onder te binden, bewijst deze foto.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1