Hoe ver mag de staatsinvloed gaan bij verkeer en vervoer? ABdusTrooP Indonesië zal de strijd op „elegante" wijze voeren sluit Wat „Brussel" de te zeggen heeft DE ONTVDERIMG HET RADIO PROGRAMMA Minister Spitzen: De N,S. van wegverkeer uitschakelen? Geen overheids- bevoordeling Verouderde hoest OM NIEUW-GUINEA Naar wij vernemen BEURSOVFRZICHT Feestdagen zijn dure dagen voor een huisvrouw Abe gaat niet naar Italië KEES RIJVERS uitblinker in zijn eerste profwedstrijd Winterkou in den lande Purol voor huid en handen door Heralth PAGINA 5 WOENSDAG 20 DECEMBER 1950 (Van ónze parlementaire redacteur) Acht procent van de mannen en vijf procent van de vrouwen werkt in de verkeerssector, aldus Ir. Posthumus (P.v.d.A.), een van de sprekers bij de behandeling van de begroting van „Verkeer en Waterstaat" in de Tweede Kamer. Mede op deze getallen grondde Ir. Posthumus zijn goedkeuring van de grote invloed, die de Overheid op dit terrein heeft. Andere woord voerders bleken daar echter heel wat gereserveerder tegenover te staan. Bij elke behandeling komt deze tegenstelling naar voren, deze maal kreeg zij echter vooral vorm in de waardering voor de richtlijnen, die onlangs bij K.B. zijn gepubliceerd en die de Commissie Auto Vervoer bij het uitgeven van vergun ningen zal moeten hanteren. De heer Schilthuis (P.v.d.A.) verwachtte, dat er met deze richt lijnen goed gewerkt zou kunnen worden, de heer Algera (A.R.) vreesde daarentegen, dat er een mogelijkheid in school om voor de overheidsbedrijven een gun stige positie te scheppen. Zijn be denkingen en die van anderen dienden voor Minister Spitzen aanleiding te zijn om het in wer king treden van deze richtlijnen nog wat op te schorten. De heer v. d. Heuvel (KVP) achtte de richtlijnen, voor wat de autobusdiensten betreft, wel ac ceptabel. Toch bleef hij het in 't bizonder betreuren, dat aan de verkeerspolitiek een scherp om lijnd uitgangspunt ontbrak. Wel ke positie neemt de kleine onder- Advertentie) Maak een einde aan dat gekuch, zuiver Uw luchtwegen van ziektekiemen met de snelwerkende DONDERDAG 21 DEC. 1950 HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00 —24.00 NCRV. 7.00 nieuws, 7.15 morgengebed en liturgische kalender, 7.30 zen dersluiting, 9.00 nieuws, 9,10 voor de vrouw, 9.30 waterstan den, 9.35 gramofoonmuziek, 9.40 schoolradio, 10.00 gramofoonmu ziek, 10.15 morgendienst, 10.45 orgelconcert, 11.00 voor de zie ken, 11.45 schoolradio, 12.00 An gelus, 12.03 gramofoonmuz., 12.30 land- en tuinbouwmededelingen, 12.33 gramofoonmuz., 12.55 zon newijzer, 13.00 nieuws en kath. nieuws, 13.20 omroeporkest, 14.00 promenade-orkest, 14.30 voor de vrouw, 15.25 koperkwartet, 15.40 kerstwijdingsdienst, 16.30 zender sluiting, 18.00 voor de jeugd, 18.30 land- en tuinbouwcauserie, 18.45 kerstboodsch., 19.00 nieuws, en weerber., 19.15 „levensvragen van allerlei aard", 19.30 „in dienst van het vaderland", 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 radio schaakwedstr. Noorwegen- Nederland, 20.06 familiecompeti tie en spraakwaterval, 20.10 ge varieerd programma, 22.10 gra mofoonmuziek, 22.15 buitenlands overzicht 22.35 kerkkoor en Bach- koor, 22.45 avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.1524.00 gramo foonmuziek. HILVERSUM II 298 m. 7.00-24.00 AVRO. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymnas tiek, 7.30 zendersluiting, 9.00 nieuws, 9.10 morgenwijding, 9.25 gramofoonmuz., 9.30 populair concert, 10.30 „de antwoordman", 10.45 gramofoonmuz., 10.50 voor de kleuters, 11.00 gramofoonm., 11.45 „is er iets nieuws onder de zon?", causerie, 12.00 metropole orkest, 12.30 land- en tuinbouw mededelingen, 12.33 „in 't spion netje", i2.38 lichte muziek, 13.00 nieuws, 13.15 AVRO-aller- lei, 13.20 zang en piano, 13.45 „U kunt het geloven of niet", 13.50 gramofoonmuziek 14.00 voor de vrouw, 14.30 gramofoonmuziek, 15.00 voor de zieken, 16.00 orgel en accordeon, 16.30 zenderslui ting, 18.00 nieuws, 18.15 sport- praatjes, 18.30 dansorkest, 19.00 voor burger en militair, 19.10 or kestconcert, 19.45 „opvoeding tot staatsburger", causerie; 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 radio philharm. orkest. 21.15 „Eugenie Grandet", hoorspel, 22.45 vocaal dubbelkwartet, 23.00 nieuws, 23.15 sportactualiteiten, 23.3024.00 gramofoonmuziek. BRUSSEL, 324 M. 12.00 gramo foonmuziek, 12.15 lichte muziek, 12.30 weerberichten, 12.40 lichte muziek, 13.00 nieuws, 13.15 gra mofoonmuziek, 14.00 muzikale causerie, 15.00 Engelse les, 15.15 gramofoonmuziek, 15.40 Franse les, 16.00 en 16.45 gramofoonm., 17.00 nieuws, 17.10 gramofoonm., 17.15 voor de kinderen, 18.25 gra mofoonmuz., 18.30 voor onze sol daten. 19.00 nieuws, 19.30 zang recital, 19.50 causerie, 20.00 ver- zoekprogr. (gr.pl.), 21.00 klank beeld. 21.30 pianorecital, 21.45 actualiteiten, 22.00 nieuws, 22.15 strijkkwartet, 22.47 pianorecital, 23.00 nieuws, 23.0524.00 gramo foonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.05 omroep orkest en solisten, 13.00 nieuws, 13.10, 13.30 en 15.00 gramofoon muz., 16.30 zangrecital. 16.50 ver zoekprogramma, 17.10 dansmuz., 19.30 gramofoonmuz., 19.00 om roeporkest. 19.45 nieuws. 20.00 hoorspel, 22.00 nieuws. 22.15 gra mofoonmuz., 22.55 nieuws. 23.00 gramofoonmuz., 23.55 nieuws. nemer b.v. bij het goederenver voer in?, zo vroeg hij zich af. In tegenstelling tot andere ja ren werden de Spoorwgen slechts summier in de discussies betrok ken. Verschillende woordvoer ders wezen er op, dat de behan deling van het wetsontwerp, dat de financiële verhouding tussen Overheid en Spoorwegen regelt, hiervoor een speciale gelegenheid zal bieden. De heer Algera (AR) kondigde al wel aan, dat hij dan een critisch geluid zal laten ho ren, maar deze aankondiging had toch een gedempte klank, de heer Algera was nl. juist deze morgen nog eens weer overtuigd geraakt van het nut van de trein. Gladde wegen, overvolle treinen en toch op tijd. Hij wilde de Spoorwegen hiervoor gaarne hulde brengen. De belangen, die de inwoners van Bergen bij de verbinding Alkmaar—Bergen hadden, be greep Ir. Posthumus ten volle. Anderzijds was het echter zo, dat er ook nog een bus naast deze niet-lonende tramverbinding liep. Op welk standpunt, aldus ir. Post humus, stond de minister? De Minister antwoordt. De Minister vroeg zich naar aanleiding van de gemaakte op merkingen af of het de N.S. on mogelijk gemaakt moet worden aan het wegverkeer deel te ne men. Hij meende van niet. Nu was daarover ook weinig sprake geweest. Het ging er de vragen steller om, of het de particuliere vervoerder onmogelijk moet wor den gemaakt aan het wegverkeer deel te nemen In de avondvergadering ant woordde de Minister op de vraag wat de kleine ondernemer, die in de verdrukking komt, moet doen, dat.... het vaak moeilijk is om bedrijfsgegevens te verkrijgen. Alle onbewaakte overwegen van flikkerlichten voorzien, daar is voorlopig geen beginnen aan. Dat zou op 125 millio'en gulden ko men te staan. De Minister besloot zijn woorden met te constateren, dat Nederland het enige land is in West-Europa, dat een sluitend spoorwegbudget heeft, Minister Moh. Roem heeft Dinsdag te Djakarta voor een voltallige vergadering van het parlement, die met gesloten deuren werd gehouden, een uiteenzetting gegeven over de besprekingen inzake Irian in den Haag. Na afloop van deze vergadering heeft de plaatsvervangende voor zitter van het parlement, aan Aneta medegedeeld: „Indien de regering naar aan leiding van het rapport van mi nister Roem tot de conclusie zou komen, dat de onderhandelingen op een dood punt gekomen zijn, zal de regering aan het vertrek van Moh. Roem naar Nederland niets in de weg leggen; Indonesië zal de strijd om Irian op elegante wijze voeren". De delegatie van de centrale Papoease politieke vertegenwoor diging, die in Nederland vertoeft en bestaat uit de heren J. Ariks, N. Jouwe, M. Kasiepo en A. Ar- fan, heeft aan de minister-presi dent, dr. W. Drees, het volgende telegram gezonden: nam minister-president Dr. Drees gistermiddag deel aan een lunch, die door de Australische ambas sadeur te Den Haag werd aange boden. bracht president Auriol van Frankrijk een bezoek aan de ten toonstelling van schilderwerken welke onder de naam „Neder landse landschappen uit de ze ventiende eeuw" te Parijs wordt gehouden. verwierp de Hoge Raad het cas satieberoep van Mr. W. A. J. Vis ser, oud-burgemeester van Den Haag, die door het Haagse ge rechtshof was veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en een boete van 10.000 gulden we gens deviezenfraude zal het 27 December a.s. 50 jaar geleden zijn, dat de heer W. Wil ton, oudste directeur van Wilton Feyenoord N.V. zijn werkzaam heden bij deze werf aanving. Aan het eind van dit jaar zal hij zijn functie neerleggen STEMMING IETS VASTER AMSTERDAM, 19 Dec. Met het naderen van de Kerstdagen schijnt de affaire ter beurze eer der verder in te krimpen. Het zeer vaste verloop van Wall- street dat aan een inflatiestem ming deed denken, had hier niet de minste invloed. Voor de cer tificaten van Amerikaanse fond sen bestond althans maar weinig vraag en het gemiddeld agioper- centage onderging vrijwel geen verandering. Ook vandaag werd weer getracht aandelen Ko ninklijke in 3Vs pet. obligaties om te zetten, maar de plaatsing was niet gemakkelijk. Unilever zette iets hoger in maar belandde weldra op het vo rige niveau. In Philips en A.K.U. kwam evenals gisteren pas tegen het sluiten van de markt een no tering tot stand. Toch bleef de beurs niet helemaal zonder uit gesproken aspect. Cultures waren nl. merkbaar beter gedisponeerd en zowel de prominente als de minder courante soorten trokken iets aan. Vooral diverse cultuur maatschappijen waren vaster. Oostkust verbeterde 3 pet. Bankaandelen lagen verdeeld. Bijna 4 pet. beter waren de cer tificaten H.B.U., daarentegen moesten Javasche Bana 4% pet. prijsgeven. De Claims Simplex blijven achteruitlopen en werden vandaag gehonoreerd met f 45. tegen gisteren f 50.Aandelen Blikman en Sartorius verbeter den 4 pet., op het gunstig ont vangen jaarverslag. In de scheepvaarthoek werden diverse hogere noteringen waar genomen. De obligatiemarkt was prijshoudend voor de guldensle ningen en iets lager voor de dol larsoorten. „Het Papoease volk brengt de Nederlandse regering dank voor haar vastbeslotenheid om de Ne derlandse souvereiniteit over Nw- Guinea te handhaven. Handha ving van de Nederlandse souve reiniteit door de Nederlandse re gering is voor de Papoea's de enige mogelijkheid om zich als een apart volk te handhaven en zich uit te spreken over zijn toe komst na openlegging van het land en opvoeding van de be volking". Advertentie rp t wordt natuurlijk iets extra's gedaan en dat brengt extra uitgaven mee. Gelukkig maar. dat er aan Uw extra uitgaven bij De Gruyter extra cassabons zijn te verdienen. Juist in deze dure dagen is het winkelen bij De Gruyter voor U van bijzonder veel voordeel. Van elke gulden, die U aan De Griiyter- artikelen besteedt, komt er een dubbeltje weer bij U terug. Is dat niet een uit komst juist nu? Abc Lenstra heeft besloten niet in te gaan op het prof contract, dat de club Floren- tina uit Florence hem heeft aangeboden. Dinsdagmiddag zouden de bemiddelaars van de Italiaanse profclub bij Lenstra terug komen om „antwoord te halen". Hoewel de verleiding groot was liever in Heerenveen er werden zeer hoge bedra gen genoemd heeft de Fries besloten in Heerenveen te blij ven. Alle voor- en nadelen heeft hij tegen elkaar afgewogen, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat de nadelen het wonnen. Abe, die thans 30 jaar oud is, zeide niet graag uit zijn omgeving te vertrekken, bovendien verliest hij zijn baan, waardoor het risico hem te groot is geworden. (Van onze verslaggever) Het bericht dat Abe Lenstra in Heerenveen zou blijven ging gis termiddag natuurlijk als een lo pend vuurtje door Friesland. Toen de eerste vreugde over het besluit van de Friese crack wat getemperd was, rees onmiddel lijk de vraag waarom Abe het vorstelijke aanbod van de Italia nen geweigerd had. Want een vorstelijk aanbod was het inderdaad. Zélfs zijn de onderhandelaars nog verder ge gaan dan het oorspronkelijk ge noemde bedrag van flOO.OOO.—- We hebben de voorzitter van Heerenveen de heer Feleus, ge vraagd in hoeverre de vereni ging invloed op de uiteindelijke beslissing heeft uitgeoefend. Het antwoord van de heer Feleus was misschien voor velen ver rassend. „Ik heb eerst kennis gekregen van Abe's weigering toen het reeds gepubliceerd was. Wij hebben Abe zelf laten beslissen. In elk geval heeft het geld geen grote rol gespeeld. Abe's ge hechtheid aan eigen bodem en het feit dat hij een goede betrek king met promotiekansen heeft, zijn vrij zeker de doorslaggeven de factoren geweest. Maar lang nagedacht heeft Abe dit keer wel en eerlijk gezegd was ik de mening toegedaan dat het er dit keer van zou komen." Aldus besloot de .heer Feleus. Nader vernemen wij nog dat ook de internationale toestand een rol van betekenis heeft ge speeld. Abe was reeds weer aan het werk toen de Italianen om antwoord kwamen. Zijn vrouw heeft het besluit aan de begrij pelijk wel wat teleurgestelde Azurri's kenbaar gemaakt. Korte tijd hiervoor had Abe nog om een onderhoud met zijn vader en de penningmeester van Hee renveen de heer Post, gevraagd. BAKKERS WERKEN IN KERSTWEEK 38 UUR 's-GRAVENHAGE. Naar het A.N.P. verneemt is in het georga niseerd overleg van werkgevers- en werknemersorganisaties in het bakkersbedrijf besloten, dat de normale arbeidsduur in de a.s. Kerstweek 38 uur zal bedragen. Hoofdklasse kampioenschap groot biljart 71/2 Tien inschrijvingen zijn binnen gekomen voor het kampioenschap van Nederland hoofdklasse groot biljart anker kader 71/2 dat van 25 t.m. 28 Januari in Delft wordt gespeeld. Drie niet geclassificeerde spe lers J. A. Eichelsheim, J. H. de Jong en J. Kastelijn, zullen voor wedstrijden moeten spelen, die vóór 8 Januari moeten zijn be ëindigd. De zeven overige finalisten zijn: T. J. van de Pol (Rotterdam), C. de Ruyter (Waalwijk), H. Metz (Den Haag), P. de Leeuw (Am sterdam), J. H. Sweering (Am sterdam, P. A. Kobus (Haarlem) en P. Kruythof (Barendrecht). JLn bloemrijk Sportproza be zingt het Franse blad „L'Equipe" de uitstekende prestaties van Kees Rijvers, die Zondag zijn officieel debuut maakte in een competitiewedstrijd van zijn club St. Etienne tegen Rijss'el. St. Etienne won met 51 op een be vroren en glad veld. Rijvers maakte wel ge,en doelpunt, maar door zijn levendig en constructief spel was hij de beste van de aan vallers en naast de internationaal Cuissard de grote uitblinker van het elftal. Keesje's eerste trap als prof kwam al zo vlijmscherp in de linkerhoek van Rijssel's doel, dat de doelman D'Archangelo slechts ten koste van een corner kon red den. De corner had meteen het eerste doelpunt tengevolge. Er volgden er nog vier. L'Equipe denkt dat de kracht van St. Etien- ne's aanval door de komst van Rijvers wel verdubbeld zal wor den. Het aantal bezoekers bete kende ondanks sneeuw en koude al een record voor St. Etienne: 18.300 mensen woonden' de wed strijd bij. Er was og een andere debutant en wel in de tegenpartij, nl. de Deen Jensen, die evenals Rijvers als rechtshalf was opgesteld. Men verwachtte veel van hem, maai de vergelijking tussen de beide buitenlanders viel volgens ver slaggevers en publiek royaal in het voordcel van de Nederlander uit. De oefenmeester van St. Etien ne verklaarde na afloop, dat het temperament van Rijvers ontvan kelijker is voor het Franse voet bal dan dat van de Deen. De vroegere spil van Ajax, van der Hart, werd in L'Equipe ge roemd als uitblinker van Rijssel. HOE DE WOLPRIIS IS GESTEGEN Het Internationaal Wolsecreta riaat heeft een vergelijking gepu-, bliceerd van de prijzen, welke een schapenhouder in de Kaap provincie van Zuid-Afrika heeft ontvangen voor zijn wol sinds 1932. Voor de wol afkomstig van stamboekschapen ontving de schapenhouder in 1932 60 cents per kg. in 1949 f7.80 per kg en in 1950 f 17.30-per kg. BUITENLANDS (Advertentie) Zoals verwacht kon worden, zijn de leden van de Atlantische Raaden met name de Grote Drie, het gisteren in een snel tempo eens geworden over de ingrijpen de problemen, waarmee men nu reeds maanden lang in het Wes ten tobde. Het is misschien wel het meest typerend voor de cri- tieke toestand in de internatio nale situatie, dat problemen, die enkele dagen geleden nog een niet te ontwarren knoop bleken, nu in een handomdraai een op lossing kregen, omdat men blijk baar begreep, dat elk verder uit stel fatale gevolgen kon hebben. In dit opzicht heeft de dreigen de Russische nota toch nog gun stige gevolgen gehad. Het is niet onmogelijk, dat men in Moskou met het dreigement, dat Rusland het niet zou nemen, wanneer be sloten werd, West-Duitsland te bewapenen, precies het omge keerde heeft bereikt. Zoals wij gisteren hier reeds opmerkten, was er in Frankrijk een stroming tegen Duitse herbewapening, on der het motief, dat dit juist het oorlogsgevaar in Europa aanzien lijk zou vergroten. Ook de oppo sitie in Duitsland, zowel van de zijde der socialisten, als de groep ds. 'Niemöller, heeft sterk met het argument geschermd, dat de Duitse herbewapening juist het oorlogsgevaar van de zijde van Rusland zou aantrekken. Dat al les wist men natuurlijk in Mos kou ook en het is allerminst uitgesloten, dat men daarom op het Kremlin besloot aan de voor avond van de besprekingen in Brussel, door een scherpe nota bij deze Franse en Duitse oppo sitie de suggestie te wekken: „Zie je wel, dat een herbewape ning van Duitsland het oorlogs gevaar in Europa aanzienlijk vergroot, precies zoals wij altijd beweerd hebben." Of deze Russische poging om tweespalt te zaaien in Bonn nog enig succes zal hebben, moeten we afwachten. Vandaag reeds zullen de gisteren in Bonn aan gekomen voorstellen aan de Westduitse regering worden voor gelegd. Maar in Brussel heeft de dreigende toon van de Russische nota de leden van .het Atlantisch Pact juist tot elkaar gebracht en overtuigd, dat verder talmen in hoge mate gevaarlijk zou zijn. Zelfs Frankrijk heeft zijn laat ste bezwaren tegen een Duitse herbewapening laten vallen en is er zelfs mee accoord gegaan, dat aan de Duitse verlangens in belangrijke mate tegemoet ge komen wordt. Want niet alleen zullen in de Atlantische weer macht Duitse eenheden worden opgenomen, met eigen comman do's, maar de Duitsers zullen ook weer een eigen tactische lucht macht mogen organiseren onder eigen leiding. Het zal vooral deze concessie zijn, welke in Bonn veel bezwaren zal doen wegne men. Verder is gisteren in Brus sel besloten, dat er een militaire productieraad komt met zeer vérstrekkende bevoegdheden, die West-Europa onder zijn beheer zal krijgen. De leider hiervan zal in rang gelijk staan met de mi litaire opperbevelhebber. gene raal Eisenhower. Het schijnt niet alleen in de bedoeling te liggen, dat in deze productieraad het plan-Schuman zal worden gecoördineerd, maar ook de Engelse productie van ko len en staal. Indien dit juist is. dan zou hierdoor vooral treffend bewezen zijn. onder welk een druk de geallieerden Maandag en gisteren in Brussel hebben gewerkt, om tot eenstemmigheid te komen. Dat na deze publica tie tegelijk uit Washington werd gemeld, dat Marshall en Acheson zullen aanblijven, zou er nog op kunnen wijzen, dat vooral generaal Marshall, die niemand gaarne zou willen missen als leider van het militaire appa raat. ook zijn persoonlijk gewicht in de schaal gelegd heeft om het bereikte resultaat te verkrijgen. De voldoening hierover in Ame rikaanse kringen blijkt ook uit de officiële mededeling gisteren uit Washington ontvangen, dat Amerika nu zo spoedig mogelijk aanvullende militaire troepen naar Europa zal zenden, om het Westen te helpen zich te verde digen tegen een eventuele Rus sische agressie. Ook deze laatste mededeling kan er in belangrij ke mate toe meewerken, (Je Duit se oppositie tegen een herbewa pening te verminderen.- Want deze was voor een belangrijk deel gebaseerd op de vrees, dat men Duitsland straks alleen er Voor zou laten opdraaien en West-Duitsland dan, zoals de socialistische leider dr. Schuma cher nog dezer dagen zeide, het zelfde beeld van de verschroeide aarde zal bieden als nu Korea. Het belangrijkste van het in Brussel bereikte resultaat is in tussen, dat de eenheid van op vatting, hoe tegenover het drei gende oorlogsgevaar nu gehan deld moet worden. Ook nu heerst tussen de Ver. Staten en West- Europa. De spannende vraag is echter, hoe zal Moskou reageren, nu men in Brussel zijn dreige ment heeft genegeerd en alle krachten is gaan concentreren, om zich eventueel tegen een Rus sische agressie te keren? Het is in de laatste jaren meer gebleken, dat Moskou voldoen de realistisch inzicht bezit om te erkennen, dat wanneer de Ver Staten alles op alles zetten en alle hulpbronnen over heel de democratische wereld mobilise- hen, gesteund door de 52 demo cratische landen van de wereld, om de handschoen tegen Rusland op te rapen, de uitslag van deze gigantische worsteling niet twij felachtig kan zijn. Zelfs al zou Rusland er in slagen, om dank zij de voorsprong, welke het in zake de bewapening momenteel nog in Europa heeft, dit nog zwakke Europese leger terug te dringen tot de Atlantische kust. Maar dit beperkte oorlogsdoel kan voor Stalin weinig aanlok kends hebben, om daarvoor al les op alles te zetten. Wij, Euro peanen, zullen ons echter goed bewust moeten zijn, dat de be slissingen, gisteren in Brussel gevallen, zeer zware lasten op onze schouders leggen en dat wij grote offers deswege zullen moe ten brengen. Maar wanneer het besluit van gisteren, om overal, en met 511e kracht, waar dit nodig mocht blijken, de democratie tegen de communistische agressor te ver dedigen, het allerergste zou voor komen, dan zouden deze offers niet te groot zijn. In Oost-Duitsland is een nieu we wet van kracht geworden, welke „schenders van de Vrede" aan zware straffen, ook de doodstraf (in ernstige gevallen) blootstelt. Erick Re- ger, redacteur van het anti- Communistische blad „Tages- spiegel" is volgens deze nieuwe wet door de communisten „ter dood" veroordeeld.. We zien hier Erick Reger na het lezen van zijn doodvonnis (met zijn foto) in het met Russische toestemming verschijnende bi?' „Am Abend" FEUILLETON 45 Doch zij scheen niets veront rustends aan hem te bemerken. Daarom knikte ze even. Dat was het teken, dat Frans Valentin met hen in de prachtige lange wagen kon stappen. Enkele ogen blikken later suisden ze naar de Bergstrasse. Frans Valentin zat achterin, meneer Muller stuurde en zijn medeplichtige zat naast hem. De commissaris merkte dat ze met elkaar spraken, daarom boog hij zich naar voren om een paar woorden te kunnen opvangen. „Wat denk je, waarom zou de chef die vreemde kerel sturen?" vroeg de man juist. De vrouw lachte hartelijk. „Omdat al onze medeleden het bericht van de erfenis in de krant gelezen hebben en er onder hen niemand is, die niet op het idee zou komen, dat zaakje voor eigen rekening op te knappen." „En deze man dan...." „Is een idioot, die aan zoiets nooit zal denken", antwoordde zij met overtuiging. Toen leunde de „idioot" met een genoeglijk glimlachje tegen de kussen en deed, alsof moeheid hem had overmand. Hij hield zich slapend. En hij speelde zijn rol zo goed, dat het misdadige tweetal, toen ze aan de Berg strasse 70 waren aangekomen, alles in het werk moest stellen, om hem wakker te krijgen. Herta en Cissy brachten ang stige uren door in gespannen wachten. Toen het begon te da gen. hoorden ze eindelijk een auto stoppen en Cissy waagde het eens op straat te loeren. „Ja, ze zijn het", sprak ze op gewonden. ,',Maar ze brengen nog iemand mee, een man. Wat zou dat in 's hemelsnaam betekenen? Die man sliep nog, toen ze voor reden, ze moesten hem eerst wakker schudden". Herta deed haar best, flink te schijnen, maar haar stem trilde. „Nog iemand dat is vrese lijk. Tegen drie mensen zullen we niet opgewassen zijn". Ook Cissy stond het huilen nader dan het lachen. „Er zit nu eenmaaj, niets anders op, we moeten ons' hier in de provisiekamer verborgen houden, tot zij binnen zijn. Lukt ons plan niet, dan zij God ons genadig!" Met kloppend hart wachtten ze op het beslissend ogenblik. Ein delijk hoorden ze, dat de deur werd geopend; en vlak daarop een schreeuw, een kreet van Fi-iederika Standike. „Inbrekers! Er is ingebroken!" Ook het verwarde geroep Van twee mannenstemmen drong tot de angstig luisterende meisjes door, die elkaar bij de hand vast hielden, gereed om het gunstige ogenblik voor de vlucht te ge bruiken, als het misschien zou komen. Maar het kwam niet, want na de eerste schrik wist de vrouw zich terstond volkomen te her stellen. „Ludwig" ze vergat, dat haai man in huis hier eigenlijk Ber nard moest heten - „blijf jij aan de deur staan en let op, dat er iemand in- of uitgaat. En houd deze meneer maar bij je. Ik zoek dan naar de meisjes". „Verloren", kreunde Cissy, en Herta kreeg een gevoel of ze in elkaar zakte. Ongeveer een kwartier bleef het buiten stil. Toen hoorden ze Friederika Standike met onna tuurlijk kalme stem zeggen: „Beide meisjes schijnen er van door te zijn. Een aantal aan el kaar geknoopte lakens, moet ons wijs maken, dat ze door het ven ster uit Cissy's kamer zijn ont snapt, maar ik heb de knopen eens bekeken; als daar twee meisjes langs naar beneden ge zakt waren, dan moesten ze heel wat vaster zitten. Ze moeten dus door de deur ontvlucht zijn. Maar onze deur heeft een heel bijzon der slot. Geen sterveling is in staat, dat open te krijgen, als hij de sleutel niet heeft. Er bestaan maar twee sleutels. De ene heb jij, Ludwig, de andere heb ik. Wanneer ze dus door de deur ontkomen zijn, dan moet de chef er achter zitten, die de comedie met extra sleutels op touw gezet heeft, want aan het slot is niets van krassen of zo te merken. Maar misschien Ze wachtte even, richtte zich toen hoog op en haar ogen fon kelden. Frans Valentin sloeg haar nauwkeurig gade. Ze leek hem nu een tijgerin, die meedogenloos haar slachtoffer gaat bespringen. Toen hij de naam Cissy gehoord had, was het hem, of opeens een sluier van zijn ogen was wegge rukt. Natuurlijk, dat jonge ding, een kind nog, moest wel de prooi worden van zulke lieden, toen ze uit de onrechtvaardigheid van haar ouderlijk huis was weg gevlucht. Natuurlijk, het kon een andere Cissy zijn en toch én toch toen de naam eenmaal uitgesproken was, scheen hij op eens de nabijheid van het meisje te voelen. Doch ook nu beheerste hij zich volkomen en geen onderdeel van een seconde veranderde de stomp zinnige, angstige uitdrukking van zijn gezicht. Intussen liet Friederika Stan dike haar blik door de gang dwalen. Tenslotte bleven haar ogen strak gevestigd op de deur van de provisiekamer, het enige vertrek, dat ze nog niet had door zocht. „Is de deur van de woning goed afgesloten?" vroeg ze ho ningzoet en met opzet zeer luid. Herta en Cissy hoorden het en keken elkaar bang in de ogen. Ze waren heel bleek geworden, doch nu ze het gevaar steeds dichter voelden naderen, pro beerden ze moedig te zijn. „Goedschiks zullen we ons niet overgeven", sprak Herta en Cis sy viel haar bij. „We moeten ons trachten te verdedigen, zo goed het kan En al mislukt de eerste poging ook, bij de tweede zullen we zeker meer geluk hebben" voegde Cis sy er nog aan toe. Onwillekeurig moest Herta glimlachen. Hoe allerliefst zag die kleine, tengere Cissy er uit in haar vaste hoop op een betere toekomst! Dat gaf haar werkelijk troost. Ze legde haar hand op Cissy's schouder. „Ja, ik geloof het ook: de goe de God zal niet toelaten, dat wij ten gronde gaan. Hij zal ons hel pen". „Amen", sprak Cissy en toen luisterden zij weer naar wat er op de gang gebeurde. „Ja zeker", had Ludwig Hof- ner geantwoord op de vraag van Friederike. „En heb je de sleutel in je zak?" vroeg deze verder met een even luide stem. „Jawel". „De mijne heb ik bij me gesto ken, terwijl ik de woning door zocht". sprak ze met onverholen triomf in haar stem. „Niemand kan er dus in of uit, tenzij wij het toestaan. Ziezo, dat wilde ik eventuele luisteraarsters even laten weten. En nu. beste Lud wig, zul je onze gast wel even naar de salon willen brengen en daar een beetje met hem praten. Misschien ben ik dan wel een tovenares, die Herta Melcher weer te voorschijn haalt". Frans Valentin hield zich van de domme. „Hebt u zoeven niet over een Cissy gesproken?" Friederike Standike beet op haar lippen. „Dat wel. Maar dat is zo'n aanwensel van mij en mijn man Herta Melcher krijgt soms van die aanvallen dat ze denkt, dat ze Cissy Behrens heet. En als je haar dan tegenspreekt, krijgt ze hysterische gilbuien. D'aa om spreken wc vaak over twee meis ies. terwijl er in werkelijkheid maar één bestaat. Begrijpt u wel?" Valentin knikte stompzinnig en dacht bij zichzelf: „Een on handiger en meer met de haren erbij gesleepte uitvlucht had je niet kunnen bedenken, mijn beste dame. Ik mag me vleien, dat ik mijn rol van halve idioot wel uitstékend speel, anders zou je niet de brutaliteit bezitten, me zulke nonsens op te dissen" Friederike Standike vond het wel vervelend, dat ze over de aanwezigheid van nog een ander meisje in de woning gesproken had. maar wat gaf. dat ook eigen lijk? Ze begreep weliswaar hoe Cissy uit haar kamer had kun nen ontsnappen en bij Herta ge komen was maar zodra ze het feit moest aanvaarden, zocht haar scherpe geest al naar een uit weg. Cissy en Herta hadden met elkaar gesproken men kan dus moeilijk aannemen, dat Cis sy nog alles zou geloven, wat zij haar wijs had gemaakt. Zc zou er niet meer voor te vinden zijn, de rol van Herta Melcher te spelen. De gewetenloze Friederike Standike besloot daarom, Cissy, zodra ze haar te pakken kreeg een injectie te geven en haar zo ir. een toestand van willoosheid te brengen. En als die ongeloof lijk indolente kerel dan eenmaal met haar de deur uit was, zou den Ludwig en zij geen kwar tier later met Herta volgen. Maai hun weg zou niet naar de che van de organisatie voeren in tegendeel, het was hun van ni af aan geraden, hem nimmei meer te ontmoeten! En daaron besloot Friederike Standike ir koelen bloede hem aan de auto riteiten uit te leveren. Wanneei hij dan nog probeerde haar ei Ludwig te verraden dan zoi haar sluwheid wel al zijn pogin gen te niet doen. Maar zover was het nog niet Eerst moest nog gedaan worder wat onmiddellijk nodig was. Zr keek de twee mannen na die ot haar bevel naar de salon gingen Tpen trok ze een klein piston uit haar tasje en wierp de deu van de provisiekamer open. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3